כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  רוזמן יחיאל חיליק

  הבלוק עוסק בחומרים המאפשרים לכל אחד מאתנו לבנות שורה, טור, קיר, חומה, בית, לנקד, לפסק, לכרוך ולהציג את היצירה על רבדיה, גווניה, פלאיה ומנעמיה.
  http://www.facebook.com/roseman.hilik

  0

  ירדן - הארץ המובטחת

  11 תגובות   יום רביעי, 2/3/11, 10:31

  ירדן – הארץ המובטחת

   

   

  אודה ולא אבוש, חיבור זה לא התכוון כלל לעסוק בנושא אותו אני מבקש להעלות. רוחות הזמן הביאו אותי לתובנות אשר גרמו לי לשנות תדיר עמדתי שבלאו הכי מעורערת לאחרונה בשל האירועים הבלתי צפויים הרודפים זה אחר זה אל מול עיניהם הפעורות של מיטב פרשנינו המלומדים. אותם פרשנים  כורעים תחת תחזיותיהם הקודמות מבלי שהבינו כלל את המציאות המתהווה, מבלי שהבינו ללבו של האדם הפשוט הנאנק תחת עוּלה של רודנות חמדנית, ומבלי שהבינו את נשמתו של עם המבקש להיטיב את חייו.

   

  אף אני, לוקה בהצגה סרנדיפית[1], הצגה שלאחר מעשה, חיפוש סיבות לאחר התחוללותו של אירוע. ואינני היחיד. הגילויים הסרנדיפיים ממלאים במדע את תפקיד הווריאציות העיוורות: המדענים עיוורים לבעיה שנפתרת בסופו של דבר; כשמדענים מדווחים על גילוייהם, הם בדרך כלל מדחיקים או אפילו מסתירים את היסוד הסרנדיפי של הגילוי, ומשחזרים את הסיפור כאילו היה הגילוי תוצאה של היסק לוגי, או משהו מעין זה.

   

  כמו באבולוציה הביולוגית, הווריאציות במדע הן אקראיות-למחצה; הן נוצרות מאלמנטים מושגיים ותיאורטיים המופיעים ברמה הנוכחית של הידע המדעי.

   

  מרבית המדענים מן השורה מסתירים זאת כאשר הם מתארים את תהליך הגילוי. הם מנסים לשחזר את התהליך כשיטתי והגיוני, כפי שמכתיבה התדמית ההרואית של המדע. לא תמיד הם מודעים לכך שזהו שִחזור – לעתים הם באמת מאמינים שהגיעו לתגלית באופן הגיוני ושיטתי.

   

  לאחר מהפיכת הפייסבוק בתוניסיה התחרו הפרשנים המלומדים על חידת המהפיכה הבאה. עתה, לאחר שנקלטה בתובנותיהם אפשרות החלפת רודנים, החלה להתגלגל חרושת-ספקולציות, שאינה קשורה כלל בידע, אלא בשמירה על הפרופסיה, הבנייה מחדש של "הכבוד המקצועי", התמודדות עם עלבון קולקטיבי של קהילת המומחים שלא חזתה את המהפיכה.  

   

  והנה אני מתעורר בוקר אחד ומביט בכותרות העיתונים ומגלה לתומי שבישראל קיימים מרבצי אורניום וקיימת התנגדות של תושבי ערד לכרייה של מחצב נחשק שכזה, משום הסכנה המרחפת מעל תושבי האזור, האמורים להיחשף להשפעותיו ההרסניות על גוף האדם, כך שאני נזכר כי לפני שנה, לערך, כאשר בדקתי היכן באזור שלנו עשויים להימצא מרבצי אורניום, גיליתי אז, במקרה, ששכנתנו ממזרח, ירדן, משופעת במחצבים רבים וביניהם גם האורניום.

   

  בדקתי. נשארתי פעור פה. אוסטרליה חותמת הסכם עם ירדן, סין מתעניינת, צרפת "בתמונה", כולם[2] מרחרחים סביב מרבצי האורניום, אך לא רק סביבם. בעקבה ובפטרה מצויים מרבצי צורן משובח באיכות מיוחדת, המתאים לתעשיות האופטיקה, הפיברגלס, הקריסטל, הקרמיקה, הפלסטיק, הגומי, צבעים, נייר, ותעשיות אחרות ומגוונות. ולא רק.  כתוצאה מחיפושי נפט נפערו באדמת ירדן בורות עמוקים המכילים מים גיאותרמיים המתאימים להפקת אנרגיה. ולא רק. שיעור הגידול בהשקעה של גורמים זרים מצוי בעליה תלולה. הזרים משקיעים בתעשיה, חקלאות, בתי מלון, בתי חולים, הובלה ימית, מסילות ברזל, גז, מים, נפט, מרכזיות טלפוניות בינלאומיות,, מחקר ופיתוח – כל ההשקעות פטורות ממסים ומכסים. נתונים אלו של מקורות והשקעות מגרים את משושיו של כל סוציולוג האמור לבחון את השפעותיהם על האוכלוסיה  המקומית.

   

  כאשר התחוורה לי התמונה שמקורותיה של ירדן הולכים ומתגוונים, ביקשתי לבדוק במדויק מה הם סך המקורות הזרים העומדים לרשותה של ירדן והופתעתי. ירדן חתמה הסכם סחר חופשי בינה לבין ארצות אפט"א[3], סינגפור, אמריקה, קנדה, טורקיה, ערב הסעודית  ועוד. 61% מסך ההשקעות במדינה הן השקעות זרות – 9 מיליארד דולר השקעות זרות בשלוש השנים האחרונות! השקעות אלו באו לידי ביטוי בשיפורים רבים: כבישים, גשרים, שימור אתרים ארכאולוגיים לשם פיתוח תיירות, מגדלי מגורים, בתי מלון, בריכות שחיה, מרכזים בינלאומיים לצלילה, תחנות רוח להפקת חשמל, מיחשוב, קומוניקציה, פיתוח שווקים משוכללים, בורסה,  חינוך... חינוך... חינוך...

   

  כאן. בנקודה הזו משושיו של הסוציולוג נעשו רגישים יותר, משום הרצון לבחון את השינויים הללו ברוחו של האדם הבודד. שתי הזירות שבהן שקעתי היוו כר מרתק להלכי-הרוח בחברה הירדנית. הזירה הראשונה הייתה מוסדות החינוך, החל בקברניטי החינוך וכלה בתלמידי בתי הספר היסודיים. הזירה השניה, מרתקת מאין כמוה, הפורומים האינטרנטיים השונים בהם מביעים הירדנים, בכינוייהם האנונימיים, את רעיונותיהם, התנגדויותיהם, מאווייהם, חלומותיהם, עמדותיהם ומחשבותיהם אודות הכל.

   

  הזירה הראשונה

   

  ד"ר תייסיר א-נעימי, שר החינוך, יליד ארביד, 1955, דוקטוראט בפסיכולוגיה חינוכית, אוניברסיטת פיטסבורג, פנסילבניה, איש מקצוע, מורה ומחנך,  מנהל, מפקח, קשת עיסוקיו רחבה, תרומתו לחברה הירדנית לא תסולא בפז.

   

  איש זה עומד בראש המערכת החינוכית.

   

  ד"ר סאמי משהור פאיז אל-מג'אלי, גם איש חינוך, עבר את אותו מסלול של קודמו. סאמי משהור הוא המזכיר הכללי לעניינים מנהליים וכספיים.

   

  ד"ר אחמד אברהים מחמד עייאסרה, עבר את אותו מסלול כמו קודמיו ומשמש כיום כמזכיר הכללי לעניינים חינוכיים ואומנותיים.

  בהצצה משווה למשרדים אחרים: במשרד הבריאות נשמר הדפוס המקצועני. שר הבריאות הוא ד"ר יאסין אל חסבאן. שר התמ"ת הוא אינג'ינר עאמר חדידי. ד"ר מחמוד אל-כפאווין הוא שר העבודה.

   

  מה יש בזירה הראשונה? מקצוענות לשמה. מי שבודק את מערכת החינוך הירדנית אשר זכתה לציוני שבח בדו"ח מקינזי האחרון[4], יגלה הישגים מדהימים בתחומים רבים. המלכה ראנייה עומדת בראש מועצה לאומית לטכנולוגיה חינוכית, ירדן פיתחה מערכת תקשוב לאומית המשולבת אינטרנט וסלולר, הישגיה של ירדן גבוהים במבחנים הבינלאומיים במתמטיקה, סטודנטים מתקבלים למיטב האוניברסיטאות בעולם,  הישגי התלמידים בכל קנה-מידה עולמי מצויים בנסיקה מעלה.

   

  הזירה השניה

   

  ימים ולילות שקעתי בזירה זו, תוך שאני מלקט רסיסי מידע ממאות פורומים, כדי לגבש לעצמי דעה לגבי הלכי הרוח שם, למטה, אצל ההמונים, הנערים, התלמידים, האזרחים, הפועלים, גברים, נשים, מבוגרים, ילדים, חילוניים, דתיים, עירוניים, כפריים, בני השבטים, פלסטינים, זרים,  ירדנים המתגוררים מחוץ לירדן וכל גלד וגלד המרכיבים את החברה הירדנית.

   

  להלל ולשבח את "עצאבייה[5]" הירדנית. תחושת האחדות כה חזקה, כה מכרעת, עד כי נדמה שירדן היא מדינה אוטופית, למרות 36 השבטים, למרות הפיצולים השונים, למרות משטר מלוכני, חוקתי, פרלמנטרי, למרות היותה חלק מה-אתחאד אל-ברלמאני אל-ערבי[6], למרות הרוב הפלסטיני שבתוכה, למרות הטרוניות המינוריות כלפי בית המלוכה, נראֶה כי   ירדן עומדת בפני פריצת דרך, שאין שני לה בעולם הערבי.

   

  לו אני ערבי החי בישראל, הייתי עושה כל מאמץ להעתיק את מקום מגורי לשם.

   

  כאשר בחנתי את עמדתי זו, החדשה, לאור דו"ח מקינזי, מצאתי כי אני מתקנא בעם הירדני שאלו הם קברניטיו, מנהיגיו, דורשי שלומו.

   

  שם,  בירדן, ארצם של רבים מחברי הפלסטינים, מצוי הפיתרון לאי-ההסכמה שביני לבינם.

   

   

  [1] סרנדיפ (סרי לנקה) האגדה מספרת על אנשי סרנדיפ שמצאו משהו שלא חיפשו, כמו שאול והאתונות: חיפש אתונות ומצא מלוכה. 

  [2] בדרום ירדן התגלו מרבצים עשירי אורניום, חברת Rewtionto  האוסטרלית חתמה הסכם בילטרלי עם ממשלת ירדן, חברת Revera  הצרפתית הזדרזה אף היא לחתום יסכם לבניית כור אטומי ב- 2015. משלחות סיניות כבר לקחו דגימות מעומק של 250 מ' וכבר התקבלו תוצאות חיוביות להימצאותו של המחצב בכמות מסחרית השווה את ההשקעות האדירות.

  [3] איסלנד,ליכטנשטיין,נורבגיה,שוויץ

  [4] http://www.kav-lahinuch.co.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/Worlds_School_Systems_Final.pdf

   

  [5] עצאבייה – מושג אשר טבע ההיסטוריוגראף אבן ח'לדון בספרו "אל-מוקדימה" ומשמעותו : Group Feeling    או "געמאיינשאפט" (המושג הוובריאני)

  [6] גוש הכולל את תימן, מצרים, לבנון, פלסטין, עיראק, סודאן, לוב, אלג'יריה, תוניס, מרוקו – מדינות שבהן מתחוללים משברי-אי-אמון בין השלטון לבוחרים.

  דרג את התוכן:

   תגובות (11)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     6/3/11 20:41:
   אני לא צריך סטטיסטיקה כדי לדעת שערבי ישראלי כבר לא מציג את התת הזהות "ישראלי" במקום הראשון. אני לא צריך סטטיסטיקה בימי הזעם של הציבור הערבי, ימים שבהם אנו נמנעים לעבור דרך ואדי ערה. אני לא צריך סטטיסטיקה כדי להבין שבית החולים הלל יפה הוא בית חולים שרוב מטופליו ערבים. אני לא צריך סטטיסטיקה, כדי להבין שהשליטה על עם אחר יוצרת "שנאת יהודים" אצל ילדים בעזה. חוץ מזה אשמח לקרוא את המקרה הבודד של חבר שלך הפלסטיני, אזרח ישראל, המוכן לאיחוד עם ירדן, מעניינות אותי סיבותיו של היחיד. ומעניינים אותי השניים שרוצים מדינה לאומית, אולי אשמע מהם משהו שלא שמעתי עד עתה, אני מאד מקווה שתביא את האתנוגרפיה הזו (כלומר תעבוד קצת) במקום לזלזל בנתונים שהבאתי בחיבורי זה. חוץ מזה גם אני קראתי טוקבקיסטים המקללים את בית המלוכה (ירדנים, פלסטינים וישראלים) ומאד שמחתי לראות שאני יכול לקרוא גם אותם, במשמעות של "העדר סתימת פיות" בירדן. לא באתי לטעון שירדן היא כלילת השלימות הדמוקרטית, אך על המגמות הנגלות בפנינות אנו אמורים לברך. תודה לך שמעון על תגובותיך.
     6/3/11 17:35:

   גם לי יש ידיד פלסטיני אזרח ישראל שרוצה/מוכן באיחוד עם ירדן. אבל לא מוכן לפרסם זאת בשמו.

   ועוד שניים שרוצים במדינה דו לאומית של כל אזרחיה שתכלול את ירדן. אבל ללא המלך. כי הוא פלסטיני ולא בדווי שמוצאו מחצי האי ערב, ולעומת זאת עליו ואביו שמעתי מפיהם ומפי אחרים דברי שבח שלא ינעמו לאזנו הדמוקרטית. 

   לעומת זאת אני מכיר כמה ישראלים שהיו רוצים להחזיר את המנדט הבריטי. אבל לא באמת. כאילו. מין חלום באספמיה לא ריאלי כזה שנעים להשתעשע בו. 

   ושמעתי על 6 טוקבקיסטים פלסטינים המעוניינים באיחוד עם האמירויות. אגב, אף אחד לא הזדהה בשמו.

   קראתי גם מכה מגיבים אנשי חמאס המוכנים להכיר במדינת ישראל, 4 מהם עוד לפני שיבה לגבולות 67. 50 אחרקים אמרו שבשום אופן.

   השאלה המסתתרת בדברי היא איזה ערך ומשמעות כלל-חברתית/פוליטית-לאומית שיש למקרים הספציפיים שהבאת? איזה ציבור הם מייצגים וכמה?

   וכי אין סטטיסטיקות בעניין? דר חליל שקאקי, מומחה בעל הכרה בינלאומית יכול להשיב לך.   

   צטט: חיליק רוזמן 2011-03-05 08:33:25

   השבוע עמדתי בפני מתקפה של חברים הממאנים לשמוע עובדות. כאשר נתתי את הדוגמה של הכפר הפלסטיני, "כפר קרע" המצוי בתוך "גבולות הקו הירוק" ואמרתי שבכפר זה נרשם שיא עולמי של מספר רופאים פר נפש (עד לפני שנה 134 רופאים, יכול להיות שהשנה סיימו עוד כמה), נתתי דוגמה זו כדי להזים את הטענות אודות "טיב ההשכלה" של הפלסטינאים. העם הפלסטינאי המצוי בגבולות הקו הירוק, או בירדן, או בכל פזורה אחרת, מצטייר כעם ממשכיל מאד. ירדן המכילה את הריכוז הגבוה ביותר של פלסטינאים, משתבחת ומתנאה בהישגים השכלתיים, כפי שציינתי בחיבורי זה. מעניין לבדוק את תגובותיהם של טוקביסטים פלסטינים לאור הראיונות האחרונים שהועלו ליוטיוב עם המלך עבדאללה. רבים מהם מגלים הערצה וחיבה למלך ואפילו מצאתי מספר אמירות כגון: وانشاءالله نحن شعب واحد הלוואי והיינו עם אחד. מעניין, לא?

    

     6/3/11 16:55:

   קראתי בעניין במיוחד בהיבט הכלכלי 

   אגב, זו לא עובדה חדשה שיש במרבצי פוספטים אורניום. הדבר - בארץ מוכר עשרות שנים. ככל הידוע מה שעיכב בעבר את כריית האורניום מתוכם הוא הריכוז הנמוך. והעדר טכנולוגיות יעילות להפקה לא יקרה.
   ירדן ארץ מענינת ולמעשה בת ברית אסטרטגית

   היא לא מולדת חלופית לפלסטינים - רעיון עוועים מוכר של הימין.

   כל רמז פוליטי בעניין פתרון לבעיה הפלסטינית "שם" הוא תמים ומתמם  - לא גילוי מלוכה במקומות אתונות אלא להפך

     5/3/11 09:53:
   10 אמירות כדוגמה של השאיפה המשותפת לתושבי הגדה, הירדנים והפלסטינים בירדן, שאיפה לאיחוד מלא בין שני העמים תחת כתרו של עבדאללה האהוב. אמירות אלה לוקטו מטוקביסטים ירדנים ופלסטינים לאור ראיון עם המלך עבדאללה אשר צולם והועלה ליוטיוב. 1. وانشاءالله نحن شعب واحد 2. لملك عبد الله ملك الأردن وفلسطين والله يخليلنا اياه ..قولوا أمين 3. والماك هو الافضل للكل الاردنيه والفلسطينيه 4. كلنا اخوان وكلنا ايد وحده ودم واحد والفرح الي رح يصلي بالقدس و مكه والمدينه مشان الله 5. وأننا ضيوف داخل دول أخواننا العرب ومشكورين على كرم ضيافتهم 6. الفلسطينيين أحبابنا وأشقائنا الذين أضافوا لنا الكثير 7. أنا بطاينة وبفخر بكل حذاء فلسطيني مشى على تراب الأردن وانشاءالله نحن شعب واحد 8. انا من شويكه اننا كلنا إخوان و كلنا ننتمي الى اهل واحد 9. الله يكون في عونك سيدي ابا الحسين ........ شاب اردني من اصل فلسطيني....يكفي انك بتخاف على فلسطين و تسعى للحل بين الفلسطينيين و الظالمين ....نحن فداء للعروبه و الله ينصرك يا سيدي.............عاش الاردن و عاشت فلسطين حرة ابية من البحر الى النهر 10. وشعب الاردن ياخوي ماينسى فلسطين هم اخوتنا والله شاهد
     5/3/11 08:33:
   השבוע עמדתי בפני מתקפה של חברים הממאנים לשמוע עובדות. כאשר נתתי את הדוגמה של הכפר הפלסטיני, "כפר קרע" המצוי בתוך "גבולות הקו הירוק" ואמרתי שבכפר זה נרשם שיא עולמי של מספר רופאים פר נפש (עד לפני שנה 134 רופאים, יכול להיות שהשנה סיימו עוד כמה), נתתי דוגמה זו כדי להזים את הטענות אודות "טיב ההשכלה" של הפלסטינאים. העם הפלסטינאי המצוי בגבולות הקו הירוק, או בירדן, או בכל פזורה אחרת, מצטייר כעם ממשכיל מאד. ירדן המכילה את הריכוז הגבוה ביותר של פלסטינאים, משתבחת ומתנאה בהישגים השכלתיים, כפי שציינתי בחיבורי זה. מעניין לבדוק את תגובותיהם של טוקביסטים פלסטינים לאור הראיונות האחרונים שהועלו ליוטיוב עם המלך עבדאללה. רבים מהם מגלים הערצה וחיבה למלך ואפילו מצאתי מספר אמירות כגון: وانشاءالله نحن شعب واحد הלוואי והיינו עם אחד. מעניין, לא?
   אנשים חכמים לא בהכרח ערבים לקיומו של עם /המערב שחכם בהליכי חיסול דמוגרפי /היהודים שרדו 2000 שנה בזכות הדת ולא חוכמה /דוגמא אנו החילוניים בהליכי חיסול דמוגרפי/האיסלם ישתלט על העולם [פנסיונר בודד שהתנצר בגלל פושעת מתועבת יעל גרמן ראש עיריית הרצליה 0523400161]
     3/3/11 07:40:

   צטט: tuli29 2011-03-02 16:44:33

   קראתי בעניין רב את הפוסט, ועצבות ירדה עלי. אם אכן נמה שכתוב הוא נכון, הרי הניגוד בינינו לבין ירדן הוא עצום. שם מישהו חושב מה עושים מחר או בעוד שנה, אצלנו חושבים רק איך לעבור את היום. שם ממנים בעלי מקצוע לחינוך, אצלנו, גם אם היו שם אנשי מקצוע, מה הם יכולים לעשות עם מסכת קיצוצים ללא סוף. אנחנו העם הנבחר, מעצמת ההיי-טק, יודעי כל, רצים במהירות מטורפת ... אחורנית. כוהני דת, משתטחי קברות צדיקים, מתנחלי הגבעות, ראש ממשלה רכיכה, ממשלה לא מתפקדת, כנסת שרמת ה IQ המצרפית שלה לא עולה על 120, אלו הם ההולכים בראש וסוחפים אותנו לבור תחתיות. האם ישנו מישהו שיכול לעצור את ההתדרדרות הזאת? אני מפחד לחשוב על התשובה.


   אתה באמת לא יודע היכן אתה חי, נכון?

   כמו שכתבו לפני, התל"ג הישראלי הוא 28000$ לשנה לנפש, התל"ג הירדני הוא 5900$ .  יש סיבה להבדל (רמז: אנחנו מממשים את הפוטנציאל, הם עדיין לא, עדיין רק מדברים על זה).

   יקח להם הרבה שנים להגיע לרמת חיים הישראלית.  אם בכלל. כמו שאנו יודעים, יש הבדל בין פוטנציאל לבין המימוש שלו.

   ודרך אגב, אם הם אכן יממשו הפוטנציאל, ישראל תרויח מזה בענק.  פשוט כי יתפתח שוק משמעותי ליצוא מעבר לגבול, ויהיה להם הרבה מה להפסיד במלחמות.  בפארפראזה על משפט אחר ובלי כוונה לפגוע, אפשר לומר "אוי לעני ואוי לשכנו", ואנחנו כרגע השכן של העני. אם הם יתעשרו גם אנחנו נרויח.


    

     2/3/11 19:50:
   הדברים שכתבת אודות ירדן מרתקים. אני מודה ומתוודה שלא ידעתי שבירדן יש כל כך הרבה מחצבים... (דווקא על האורניום שבנגב שמעתי כבר לפני שנים רבות). אבל אם הכל כל כך טוב שם אז למה כל כך רע שם?... עד כמה שידוע לי ירדן היא ארץ ענייה מאוד ובוודאי יחסית לישראל. כתבת "לו אני ערבי החי בישראל, הייתי עושה כל מאמץ להעתיק את מקום מגורי לשם." זה נשמע לי קצת מגוחך לנוכח העובדה שבירדן ההכנסה לנפש לשנה היא כ-5900 $ לעומת ישראל שבה ההכנסה לנפש היא כ-28000 $ לשנה. מי שצריכה דווקא לדאוג מהגירה של מחפשי עבודה אליה היא כמובן ישראל - מירדן, ולא להפך... ובעניין הזה דווקא התנאים הפוליטיים הבטחוניים הלא-פשוטים, הקיימים באזור בינינו לבין המדינות השכנות "עוזרים" לישראל מפני הצפה של מהגרים בלתי-חוקיים. דווקא השלום המיוחל עלול להביא אלינו את התופעה הזו במלוא חומרתה.
     2/3/11 18:57:
   רשימה מעניינת ו* ממני. בברכה אמנון
     2/3/11 16:44:
   קראתי בעניין רב את הפוסט, ועצבות ירדה עלי. אם אכן נמה שכתוב הוא נכון, הרי הניגוד בינינו לבין ירדן הוא עצום. שם מישהו חושב מה עושים מחר או בעוד שנה, אצלנו חושבים רק איך לעבור את היום. שם ממנים בעלי מקצוע לחינוך, אצלנו, גם אם היו שם אנשי מקצוע, מה הם יכולים לעשות עם מסכת קיצוצים ללא סוף. אנחנו העם הנבחר, מעצמת ההיי-טק, יודעי כל, רצים במהירות מטורפת ... אחורנית. כוהני דת, משתטחי קברות צדיקים, מתנחלי הגבעות, ראש ממשלה רכיכה, ממשלה לא מתפקדת, כנסת שרמת ה IQ המצרפית שלה לא עולה על 120, אלו הם ההולכים בראש וסוחפים אותנו לבור תחתיות. האם ישנו מישהו שיכול לעצור את ההתדרדרות הזאת? אני מפחד לחשוב על התשובה.
     2/3/11 12:35:

   ''

   ארכיון

   פרופיל

   חיליק רוזמן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין