כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  בעקבות ספרים בברלין: אמיל והבלשים

  0 תגובות   יום שני, 7/3/11, 12:54

  אחד מספרי הילדים הפופולריים ביותר של ילדותי היה "אמיל והבלשים" של אריך קסטנר (לצד ספריו האחרים). כשקראתי אותו בתור ילד, לא תיארתי לעצמי שיום אחד אעמוד באותם רחובות שתיאר קסטנר, ושבחלקם משמרים קצת מטעם שנות ה-20 של ברלין.

   

  “אמיל והבלשים" הוא סיפורו של אמיל טישביין, בן לאם חד הורית המתקיימת בקושי, היוצא להרפתקאה בברלין. אמיל דומה מעט ל"אבא" שלו (כלומר, ליוצר שלו, אריך קסטנר). גם קסטנר, כמו אמיל, היה בן לספרית וגדל במשפחה ממעמד הפועלים. גם אמיל טישביין הוא גם סקסוני (כמו קסטנר עצמו, שנולד בדרזדן).

   

  קסטנר עצמו כתב ספרי ילדים (ומבוגרים) רבים שבהם בולטים הפערים החברתיים, ההמולה העירונית, המהפכה המודרנית של ברלין בשנות ה-20 וערב עליית הנאצים לשלטון.

   

  בתוך ברלין הגדולה ורבת התהפוכות של רפובליקת ויימאר גרים אנשים (ו"אנשים קטנים", כלומר ילדים), וקסטנר מסתכל בספריו עליהם בגובה העיניים ושר שירי הלל לסולידריות והידידות שהם מגלים האחד לשני. גם "פצפונת ואנטון" מתרחש בברלין הסוערת הזו, ולא סתם – אלא ברובע התיאטראות והבילויים, שבו יושבים ילדים ומוכרים גפרורים או שרוכי נעליים.

   

  בספר, אמיל נוסע לברלין ברכבת, ואמור לרדת בתחנת פרידריכסטראסה, שם אמורה לחכות לו סבתו. אבל בתחנת "צואולוגישר גארטן" (גן החיות) הוא מגלה כי הכסף שאמו עמלה לחסוך ונתנה לו לרגל הנסיעה, נגנב! אמיל יורד במהירות מן הרכבת בתחנה, על מנת לרדוף אחרי הגנב, ועוד מספיק לעלות לאותה חשמלית שעליה עלה הגנב, מספר 177.

   

  ברלין השתנתה לא מעט משנות ה-20, שבהן מתרחשת העלילה. לחינם תחפשו קווי חשמליות בתחנת "גן החיות". בסוף שנות ה-60 הופסקה לחלוטין תנועת החשמליות במערב ברלין (שהייתה בשלב זה מחולקת לחלוטין על ידי חומת ברלין). הרכבות החשמליות נותרו, עד איחוד העיר ב-1989, רק במזרח ברלין. כיום יש שני קווים – M13 ו-M10 שממשיכים את המסלול שלהם (שמתחיל במזרח ברלין) לתוך שכונות במערב ברלין לשעבר.

   

   ''

   

  חשמלית משנת 1927 (מקור: וויקיפדיה)

   

   

  אמיל רודף אחר הגנב גרונדאייס במורד "קייזר-אלה" (שדרות הקיסר), שנקראות היום "בונדס-אלה" (כלומר, שדרות הפדרציה). בפינת רחוב "טראוטן" יורד הגנב (ואחריו גם אמיל) מן החשמלית. האזור כיום, לא הרחק ממלון רמאדה פלאזה נחשב לאחד האזורים הבורגניים ביותר בברלין. גרונדאייס מתיישב באחד מבתי הקפה המפורסמים של כיכר פראג הסמוכה, קפה יוסטי. קפה יוסטי כבר לא קיים למרבה הצער במיקום זה (בסוני סנטר תמצאו סניף חדש של קפה יוסטי). מי שמעוניין בהפסקת קפה מן המרדף אחר הגנב לא חייב להתפשר על האווירה הבלתי-היסטורית בעליל של הסוני סנטר המודרניסטי: ב-Bamberger Str. 49, קצת אחרי כיכר פראג, תמצאו את קפה לזארד, שיפתה אפילו את שוחרי הבריאות לטעום דבר מאפה ליד הקפה הגרמני החמצמץ.

   

   

  ''

  קפה יוסטי, בסניף שלו ב"קייזר-אלה"

   

   

  אמיל מציץ על גרונדאייס מאחורי לוח מודעות ודוכן עיתונים, ולא יודע, כיצד להמשיך, ללכוד את הגנב ולהשיג את הכסף בחזרה. דווקא אז פוגש אמיל את גוסטב וחבורת ה"בלשים" של הסיפור. גוסטב וחבורתו הם ילדים ברלינאים טיפוסיים של אותה תקופה. בהתחשב במקום שבו מתרחשת העלילה, שכונת שונברג, שבה התגוררו יהודים רבים בשנות ה-20, ניתן לשער כי חלק מהילדים המתוארים בספר הם ממוצא יהודי (למעוניינים לדעת יותר על יהודי שונברג ו-וילמרסדורף שבמערב ברלין, אני מציע סיור בנושא).

   

  הילדים מכינים תכנית: דינסטג הקטן, הילד היחיד שהיה למשפחתו מכשיר טלפון, ישאר בביתו, ויהפוך אותה ל"מפקדה". אחרים יתפזרו בתוך השכונה, ואחד יודיע לסבתא של אמיל, שמתגוררת ליד תחנת פרידריכשטראסה, ברחוב שומאן, על התעכבותו של הנכד. לאור התגייסותם של הילדים הזרים לטובתו, אמיל ממש שמח שנגנב לו הכסף.

   

  גרונדאייס לוקח מונית, והילדים בעקבותיו: לאורך רחוב מוץ, דרך כיכר ויקטוריה-לואיזה. במידה והחלטתם ללכת מסלול הספר, תוכלו לעשות זאת גם ברגל, במיוחד אם מילאתם את קיבתכם אצל "לזארד". אפשרות נוספת היא להשתמש בתחבורה הציבורית המעולה של ברלין, ולקחת את רכבת U4 מן התחנה היפהפייה שבכיכר ויקטוריה-לואיזה, עד תחנת נולנדורף-פלאץ. ליד תחנת נולנדורף-פלאץ, נעלם גרונדאייס לתוך מלון – בספר הוא נקרא "קרייד", אך המלון האמיתי עדיין קיים, ומדובר במלון שנקרא כיום "זאקסנהוף" (ולו קשר גם לאישיות ספרותית אחרת, אלזה לסקר-שילר).

   

   ''

  מלון "זאקסנהוף"

   

   

  הילדים עוקבים אחריו מן הבניין שעומד לא רחוק מן המלון, שניצב באותו מקום כפי שעמד בשנות העשרים. אז שימש בית קולנוע ותיאטרון וכיום הפך למועדון.

   

  הערב יורד והסביבה משנה את פניה. האזור הבורגני הופך למוקד בילויים שוקק. ברלין של שנות העשרים מיקמה את עצמה כמרכז ההתרחשות התרבותי של גרמניה (ובמידה מסוימת, של אירופה כולה). כמו באותם ימים, גם היום חלק ניכר מאתרי הבילויים באזור נולנדורף-פלאץ לא ממש מתאימים לילדים – זאת הסביבה שאותה מתאר כריסטופר אשרווד ב"פרידה מברלין". גוסטב מחליף את "נער המעלית" של בית המלון וממשיך בפעילותו ה"מודיעינית" – בבוקר מחכים כבר ילדים רבים לגרונדאייס בנולנדורף-פלאץ.

   

  הגנב עוד מנסה להגיע לבנק על רחוב קלייסט, אבל הילדים הדולקים בעקבותיו מזהירים את הפקיד, כי הכסף גנוב, ואף מצליחים להוכיח זאת. גרונדאייס נעצר ונלקח למטה המשטרה באלכסנדרפלאץ; הילדים בעקבותיו – עם קו הרכבת התחתית U2. מטה המשטרה של אלכסנדרפלאץ נהרס בהפצצות מלחמת העולם השנייה וכיום, באותו מקום, נמצא קניון אלכסה.

   

  ''

  הטירה האדומה" – מטה המשטרה

  במקום שבו נמצא כיום קניון אלכסה (גם הוא "טירה אדומה")

   

   

  במטה המשטרה מחכים לאמיל עיתונאים, כולל עיתונאי בשם אריך קסטנר. לאחר הראיון והצילומים במערכת, קסטנר לוקח את אמיל לסיור במכונית ברחבי ברלין – הוא רואה את שדרות אונטר דן לינדן, שער ברנדנבורג, ואתרים חשובים אחרים בברלין. בבית סבתו מחכה לאמיל הפתעה נוספת: המשטרה מעניקה לו 1000 מארק כפרס על תפיסת השודד המבוקש.

   

  כך תמה (אך לא מסתיימת) פרשיית אמיל והבלשים. בקיץ שלאחר מכן, יחבור אמיל לחבריו הבלשים וביחד הם יסייעו לזוג אחים שנקלעו לצרה (בספר „אמיל והתאומים“).

   

  אם אתם מעוניינים לסייר בעקבות ספרים נוספים בברלין, תוכלו לקרוא גם על מסע בעקבות "לבד בברלין" של האנס פאלאדה. לצערי באתר זה לא ניתן לצרף מפה, אבל אשמח לסייע למעוניינים לסייר איתי בעקבות אמיל והבלשים.

   

   

  ****

  על המחבר: אני מציע סיורים בברלין יחד עם צוות מדריכים מיומן, „הטיולים של נדב בברלין. הטיולים הקבוצתיים שאני מדריך בברלין ובסביבתה הומלצו על ידי גורמים שונים, כולל בעיתונים וברחבי הרשת. אני עושה גם טיולים פרטיים או מותאמים אישית – כולל כאלה שדורשים מחקר מקיף, כמו למשל סיור לגבי גזית בעקבות גורלה של אמו במסגרת התכנית "מי אתה חושב שאתה" בערוץ 1. בין היתר כתבתי את "מדריך שיחור החדש" לברלין (ר' הקרדיטים בעמוד שמול תוכן העניינים). תוכלו למצוא עוד מידע על הסיורים באתר הבית שלי, „גבלינגר ברלין טורס, כמו גם על אוכל כשר, בתי כנסת, ואירועים עכשוויים בברלין.

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   nadav gablinger
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין