כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  על אם הדרך

  נעים מאוד, אני שמוליק, מורה דרך המתגורר באזור המרכז. הבלוג בא לתאר מקומות, תופעות טבע, מקומות הסטורים, סיפורים אנושיים וכד' שניתן למצוא בדרך. בדרך לאן? זה יכול להיות בצד כבישים בין עירוניים, בדרך לעבודה באחד מרחובות העיר, לפעמים אפילו ליד הבית.
  הערה טכנית קטנה. בשל שיקולים של זכויות יוצרים, הצילומים שיצורפו לפוסטים השונים הינם צילומים שלי, אלא אם כן אציין אחרת.

  כעת, לאחר ההקדמה נותר לגשת לעבודה. עלי מוטל לכתוב ולצלם, ואני מקווה שאתם תקראו, תיהנו, ובפעם הבאה בדרככם ממקום למקום, תזהו את המבנה הזה, שמעולם לא שמתם לב אליו, ותחייכו אליו משמע היה מכר ותיק.

  ארכיון

  0

  חצר סרגיי

  4 תגובות   יום שישי , 25/3/11, 17:26

  ''

  ''

  ''

  ''

  ''

  העובר בצומת הרחובות מונבז והלני המלכה, לא יכול שלא לשים לב לבניין גדול דו קומתי שבפינתו צריח הדומה לצריח ממשחק שחמט.  המדובר הוא באכסנייה שבנתה החברה האימפריאלית הפרבוסלאבית הרוסית למען ארץ ישראל עבור אצילי ועשירי רוסיה שעלו לרגל לעיר הקודש.  אך לפני שאתאר את הבניין, גלגוליו השונים ועתידו הלוט בערפל, מספר מילים על הבניה הרוסית באזור.

  בשנת 1860 רכש הצאר אלכסנדר השני את שטחו של "מידאן עותומני", מגרש גדול ששימש למסדרים וטקסים של הצבא התורכי, והחל להקים בו מתחם שישרת את עולי הרגל מרוסיה.  במקביל, קיבל המקום שם חדש, המקובל עד ימינו:  "מגרש הרוסים".  במתחם נבנו מספר מבנים:

   אכסניה לנשים, שבתקופת המנדט הפך לכלא, ובו התאבדו משה ברזני ומאיר פיינשטיין ערב עלייתם לגרדום.  היום משמש המבנה כמוזיאון המוקדש לאסירי המחתרות. 

  אכסניה לגברים – שבמובן מסויים ניתן לומר שממשיך למלא את תפקידו היום, אם כי בצורה שהצאר לא העלה על דעתו – תאי המעצר של משטרת ירושלים.

  בית חולים המשמש היום את עיריית ירושלים כבניין משרדים.

  בניין מנהלה המשמש היום את בימ"ש השלום של ירושלים.

  כנסיה גדולה, כנסיית השילוש הקדוש הממשיכה לתפקד ככנסיה פרבוסלאבית.

  התנאים באכסניות לעולי הרגל (אכסניית הנשים ואכסניית הגברים) היו קשים.  מגרש הרוסים תוכנן במקור לשרת 800 צליינים, אך לעיתים מספרם היה גבוה יותר, ובתקופות השיא אף הגיע ל- 2,000, וה"ועדה הפלשתינאית" שניהלה את המקום, נאלצה להקים עבורם אוהלים, שאף הוצפו בחורף הירושלמי.  היה ברור שהאכסניות מתאימות לדלת העם, אך לא לשועיו ועשיריו.  

  כישלונה של הועדה הרוסית בניהול המקום הביא להחלפתה בארגון חדש:  החברה האימפריאלית הפרבוסלאבית הרוסית למען ארץ ישראל, שבראשו עמד הארכידוכס סרגיי אלכסנדרוביץ', אחיו של הצאר אלכסנדר השלישי.  מפעל הבניה הראשון של החברה היה בניית אכסניה מפוארת עבור האצילים והעשירים.  בשל חוסר מקום במגרש הרוסים, נבנתה האכסניה מחוץ למגרש, בצמוד  אליו מצד צפון.  לטקס החנוכה הגיע יו"ר החברה, הארכידוכס סרגיי, שהאכסניה  נקראה על שמו. 

  הבניין הוא בניין מרובע המקיף חצר, חצר סרגיי.  חדרי המגורים היו מפוארים, עם מיטות אפיריון, שטחים פרסיים מקיר לקיר, תנורים מיציקת ברזל שהצליחו להתמודד עם החורף הירושלמי הקר, תריסים מעץ דובדבן וציורי קיר מרשימים שצוירו על ידי תלמידיו של הצייר הרוסי הנודע אלכסנדר איוונוב.  בחדרים בקומה העליונה צוירו שמיים עטורי כוכבים, בעוד שבקפלה (חדר התפילה) ובלובי צוירו ציורים בעלי מוטיב נוצרי:  הטבלתו של ישוע בירדן, הסעודה האחרונה, נס הלחם והדגים וכד'. 

  כאשר צליין הגיע לאכסניה הוא היה מתכבד בבורשט תמורת 5 קופיקות, דייסה תמורת 3 קופיקות, לחם ומשקה בשם קוואס נתנו בחינם.  אם רצה הצליין יכול היה לרכוש מוצרים שונים במעין חנות מכולת שפעלה במקום, לרכוש ספרים בחנות הספרים שפעלה במקום (גם היום אפשר לרכוש במקום ספרים...) או לרכוש אייקונות כמזכרת ממסע הצליינות שערך.

  בחצר עצמה נבנו שני מגדלים גדולים ומרשימים, שתפקידם היה...בתי השימוש של המתחם.  משיקולים של הגיינה העדיף האדריכל של המקום, מרטין אפינגר, לנתק את השירותים מהבניין הראשי, ולבנות אותם בתוך בניינים משלהם.  בתקופת האכסניה היתה הקומה השניה מחוברת בגשרים לשני המגדלים הללו.  אחד המגדלים, משמש עד היום בתפקידו כבית שימוש.  

   

  האכסניה פעלה במשך 24 שנים, עד לפרוץ מלחמת העולם הראשונה בשנת 1914, אז גורשו הנתינים הרוסים מארץ ישראל, בשל היותם נתיני אויב, פרט לקומץ רוסים שהותר להם להשגיח על הרכוש הרוסי.  רוסים אלה התיישבו באגף המזרחי של אכסניית סרגיי ובחלק מבניין המנהלה.  לאחר המלחמה התחוללה ברוסיה המהפכה הקומוניסטית, והיא הפכה ממדינה דתית, למדינה שהאידיאולוגיה שלה התנגדה לכל סממן דתי.  הצליינים הרוסים לא שבו לירושלים, והבריטים ניצלו את חצר סרגיי (ומגרש הרוסים) לצרכיהם.  באכסניית סרגי שוכנו משרד התיירות, משרד ההגירה ומחלקת העבודות הצבוריות של ממשלת המנדט.  עם הקמת המדינה, הועבר המתחם לידי האפוטרופוס על נכסי נפקדים, והמקום אוכלס על ידי משרדים ממשלתיים.    בשנים האחרונות היה האגף הדרומי של המבנה מאוכלס על ידי משרד החקלאות, האגף המערבי על ידי רשות הטבע והגנים והאגף הצפוני על ידי החברה להגנת הטבע.   בימי כהונתו של משה דיין כשר חקלאות, נחנכה בחצר תערוכה של כלים חקלאיים מסורתיים, אשר חלקם מצויים במקום עד היום.  החברה להגנת הטבע מארגנת במקום פעילויות שונות:  ארגון כנסים באולם הרצאות או בחצר, ארועים מיוחדים ליום כדור הארץ, שבוע שמירת הטבע וכד';  הופעות וארועי תרבות, פעם בחודש מתנהל במקום שוק חופשישי; ספריה על שם זאב וילנאי ז"ל אשר גרעינה מבוסס על הספריה האישית שלו, והיא פתוחה לציבור הרחב;   חנות ספרים שבה ניתן לרכוש בנוסף גם חומרי ניקוי ידידותיים לסביבה, מפות סימון שבילים ועוד.   באגף המזרחי,ישבו עד 1967 דפלומטים סובייטים.  עם ניתוק היחסים הדיפלומטים בין מדינת ישראל לברית המועצות, ננטש אגף זה ונותר נעול על סוגר ובריח.

  בשנת 1964 הועברה הבעלות על מרבית המבנים במגרש הרוסים לידי מדינת ישראל במה שנודע כ"עסקת התפוזים", לפיה העבירה מדינת ישראל לברית המועצות תפוזים בערך של שלושה מליון דולר ועוד מליון וחצי דולר במזומן, בתמורה לבעלות על מרבית המבנים.  העיסקה לא כללה את חצר סרגיי, הסמוך למגרש הרוסים (וכן את בניין בית משפט השלום, שהיה בעבר בניין המנהלה).  הסיבה הרשמית לאי הכללת חצר סרגי ומבנה המנהלה בעיסקה היא בעיית הבעלות על מבנים אלו.  השאלה היתה מיהו היורש של המבנים?  האם הכנסייה האדומה?  הכנסייה הלבנה?  ממשלת רוסיה?  אפילו הנסיך פיליפ, בעלה של מלכת אנגליה טען שיש לו זכויות חוקיות במבנה בשל היותו היורש של יליזבטה פיודורובנה, רעייתו והיורשת של הארכידוכס סרגיי אלכסנדרוביץ'.  להערכתי הסיבה האמיתית לכך שחצר סרגיי ובניין המנהלה לא נכללו בעסקת התפוזים היתה הנוכחות הרוסית במבנים אלה.   הרוסים, כך אני מעריך, לא רצו למכור את המבנים בהם שהו נציגים שלהם.  בסופו של דבר שאלת הבעלות לא היתה יחודית אך ורק לאכסניית סרגיי, והיא נפתרה בכל המבנים שבהם לא שהו נציגים רוסים.

  בשנת 2005 פנה נשיא רוסיה דאז, ולדימיר פוטין, וביקש מראש הממשלה דאז, אריאל שרון, להחזיר לרוסים את חצר סרגיי.  שרון הסכים, אך בטרם עלה בידו לנקוט צעדים מעשיים בנושא, עבר ארוע מוחי ונכנס לתרדמת.  יורשו של שרון, אהוד אולמרט, החל לנקוט צעדים מעשיים להעברת המתחם לידי הרוסים.  שלב ראשון היה העברת הבעלות על המתחם לידי מדינת ישראל, על מנת שזו תוכל להעביר את הבעלות לידי הרוסים.   החל מאוקטובר 2009 נפתח מחדש האגף המזרחי, על ידי נציגים רשמיים של רוסיה, שהחלו לשפצו.  בשבועות האחרונים פינו משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים את משרדיהם מהמתחם.   דגל הלאום שהונף כדרך קבע בכניסה, הורד עם הפסקת הפעילות של משרד החקלאות במתחם.  על גבי הצריח בפינת הרחובות מונבז והלני המלכה החל להתנוסס בגאון דגל החברה האימפריאלית הפרבוסלאבית הרוסית למען ארץ ישראל.

  הבעלות על המתחם היתה אמורה לעבור באופן רשמי במהלך ביקורו של נשיא רוסיה דמיטרי ודמדב, אך בשל ביטול הביקור נדחתה העברת הבעלות, והיא אמורה להתבצע ממש בימים אלו.

  נכון להיום החברה להגנת הטבע ממשיכה לשבת במתחם, לארגן ארועים וסיורים לקהל הרחב, ומאפשרת לאזרחי המדינה להמשיך ולבקר במקום הקסום הזה.  סביר להניח שאם החברה להגנת הטבע תגורש מהמתחם על ידי הרוסים, יחסם המתחם לצבור הרחב.  יש לקוות שגם בעידן הבא של המתחם, הוא ימשיך לשרת את תושבי ירושלים, לארח הרצאות ופעילויות שונות, ולא יחסם לציבור הרחב.

  בתמונה הראשונה ניתן לראות את מבנה האכסניה כפי שהוא נראה מפינת הרחובות הלני המלכה ומונבז, כולל הצריח שעליו מונף דגל החברה הפרבוסלאבית למען ארץ ישראל.

  בתמונה השניה ניתן לראות תקריב של ראש הצריח והדגל.

  בתמונה השלישית ניתן לראות את סמל החברה האימפריאלית הפרבוסלאבית הרוסית למען ארץ ישראל, החקוק בקומה השניה של הצריח.

  בתמונה הרביעית ניתן לראות את חצר סרגי. 

   

  בתמונה החמישית ניתן לראות מפרכה (מתקן לפרור זיתים, השלב הראשון ביצור שמן זית) המהווה חלק מתערוכת הכלים החקלאיים במקום.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     27/3/11 22:12:

   צטט: בובימה 2011-03-27 06:27:09

   באתי מהפייס- תודה על המידע

    

   בכיייף.  מקווה שתקרא גם פוסטים עתידיים (-:

     27/3/11 06:27:
   באתי מהפייס- תודה על המידע
     27/3/11 06:20:

   צטט: יעקב הררי 2011-03-26 22:02:31

   גדול מולי, צילומים נהדרים :)

    

   תודה, עם קצת עזרה מחברים... (-:

     26/3/11 22:02:
   גדול מולי, צילומים נהדרים :)