כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  רוזמן יחיאל חיליק

  הבלוק עוסק בחומרים המאפשרים לכל אחד מאתנו לבנות שורה, טור, קיר, חומה, בית, לנקד, לפסק, לכרוך ולהציג את היצירה על רבדיה, גווניה, פלאיה ומנעמיה.
  http://www.facebook.com/roseman.hilik

  0

  ירדן – על חמורים, קומיקס ומכשירים סלולאריים

  7 תגובות   יום שני, 28/3/11, 10:34

  ירדן –  על חמורים, קומיקס ומכשירים סלולאריים

   

  חיבור זה יראה כאוסף אקלקטי של עובדות אודות שכנתנו החביבה שממזרח, אך מביני עניין ימצאו עצמם מחייכים ומנידים ראש לאות הסכמה עם התיאוריה המקשרת בין שלוש הישויות המתוארות בכותרת – עולם החמורים, עולמם של האנימטורים ועולמם של מי אשר מחזיקים ברשותם לפחות מכשיר טלפון סלולרי אחד.

   

  נתחיל בתיאור עולמם של החמורים שמאז ומתמיד היו לעזר רב במשק הבית  של  הפלאח במזרח התיכון. החמור חרש את האדמה, נשא משאות על גבו,  הוביל ילדים, נשים, גברים אל מחוז חפצם, תרם תרומה מכרעת להתפתחות החברה עד לפיתוח אמצעי תחבורה מודרניים ומכשירים חקלאיים ממונעים שהחליפו את החמור.

   

  בשנת 1997 הגיע  מספר החמורים בירדן  ל-14,117.

   

  שר האוצר הירדני,  מחמד אל-חמור, הודיע השבוע על ביטולם של 13 חוקי מס רגולטיבים שייקלו על משקיעים ובעלי הון לנהל את עסקיהם כדי לקדם את הכלכלה הירדנית ולהגדיל את מספר המועסקים.

   

  מספר החמורים בירדן עומד היום על 5,327.

   

  מה הקשר בין חוקי המס לבין החמורים? ובכן, הצצה מהירה על מחקריו של הפרופסור אסמאעיל עבד א-רחמאן מאוניברסיטת ירדן מראים כי בעת האחרונה, מאז שנות השמונים, מאז ההפרטות המאסיביות של  חברות ממשלתיות, התפתחה שכבה חברתית של פלסטינאים, אזרחי ירדן, שרכשו בעלות על חברות אלו ונעשו לעשירי המדינה. המגזרים הפרטיים הנשלטים על ידי הפלסטינים הם מקור העושר של ירדן היום!

  מי ששולט עדיין במרחב הציבורי הם אותם ירדנים "מקוריים", אומר הפרופסור עבד א-רחמאן. המאבק בין הסקטור הפרטי לסקטור הציבורי נושא בחובו מאבק מעמדי/אתני. דורשי הרפורמות  בירדן הם אלו אשר "אחרו את הרכבת" והמשיכו להישען על מישרות ציבוריות בתעשייה הממשלתית, בחקלאות, הוראה, מדיה, צבא, ביטחון פנים, רפואה ועוד.  מאחרי הרכבת הם ירדנים מקוריים שהייתה להם עדיפות בקבלת משרות ממשלתיות על פניהם של פלסטינים שנאלצו להתמקד בסקטורים פרטיים.

   

  מה הקשר לקומיקס?

   

  ב-2008 הוקמה חברת אנימציה בשם "ח'ראביש". המייסד, וואיל עטילי, טוען שהחברה הגיעה לרווחיות כבר לאחר שנתיים. השנה הרוויחה החברה 700,000 דולר ומעסיקה חמישה עשר עובדים.  לטענת עטילי, פלסטינאי במוצאו, הסרת חוקי רגולציה עוזרת לצמיחת החברה ולהשגת רווחים מהירים ומאפשרת השקעות נוספות והעסקת עובדים נוספים. ח'ראביש משמשת כאילוסטרציה ליוזמות רבות של פלסטינאים בעידן המודרני, אשר "הסתובבו" בעולם, רכשו השכלה, ידע מסוגים שונים ושבו ל"מולדת" להגשים את עצמם.

   

  ברי לכל שהחברה הירדנית עוברת שינוי מעולם של חמורים לעולם של אינטרנט ותקשורת סלולרית חובקת כל.  השפעת השינוי על יחסי הכוחות המעמדיים מכרעת.  חברות הסלולאר, בעלי הזיכיונות לשימוש בספקטרום האלקטרומגנטי של ירדן (שימוש באויר מעל ירדן)  משלמים לאוצר הירדני מסים המגיעים ל- 58% מהכנסתם, קרי, 8% מסך התוצר הלאומי של ירדן.  לא ניתן להתעלם מתרומתו של הסקטור הפרטי והשת"פ עם בית המלוכה וקרנות מלכותיות התורמות מילגות קיום לסטודנטים, בתי חולים, עיתונות, מחקרים מדעיים ועוד.

   

  כיצד קרה הדבר?

   

  חברות הסלולאר שנכנסו בצעדים מדודים בתחילת שנת 2000, גבו סכום דמיוני של 0.35 דולר עבור דקת שיחה. נתון זה לא תרם להנחלת השימוש בטלפונים סלולאריים. כאשר החל לרדת מחיר השיחה לאור כניסת בעלי זיכיונות נוספים לתחרות, הואץ תהליך ה"התחמשות" בטלפון נייד. בגלל העדר תשתיות נאותות לטלפונים נייחים, הפך הטלפון הנייד לנחלת כל. שיעור הטלפונים בירדן עומד על 101% מאוכלוסיית ירדן. סך המס המוטל על חברות הסלולרי מורכב ממספר מיסים עקיפים, ישירים וסמויים.

   

  ומה הקשר בין חמורים אנימטורים וסלולאר?

   

  קשר ישיר.

   

  ככל שיורד מספר החמורים, כך עולה מספרם של אמצעי התעבורה (מידע וטובין) האלטרנטיביים. וככל שעולה מספרם של אמצעי התעבורה האלטרנטיביים, כך הולכת ונעשית הכלכלה למודרנית יותר, קרי, הופכת לנגישה, אינטרנטית, אוניברסאלית, שאינה קשורה במסורות ומגבלות תרבותיות מקומיות.

   

  ככל שעולה שיעורם של הפלסטינאים בשורות הסקטורים הפרטיים השונים, כך הולך ויורד שיעורם של הירדנים "המקוריים" בשורות המשרות הממשלתיות ומשרות בחברות ממשלתיות העומדות להפרטה.

   

  חברות אלו הופכות להיות נחשקות על ידי בעלי האמצעים מן הסקטור הפרטי. מצד אחד עומדים בעלי האמצעים בפני רכישה שתאדיר את ממונם ומצד שני עומדים ירדנים "מקוריים" בפני שוקת שבורה של העדר משרות ציבוריות, דבר העלול להביא לידי התקוממות. שאלת הזהות הירדנית הופכת להיות קריטית בימים האחרונים ומובלעת אל תוך מאבקים הנושאים שמות אחרים. כל ויכוח, כל גידוף, כל תגרה עשויים להכיל בחובם גרעיני-מתח בין ירדנים לפלסטינאים.

   

  כדי לממן את הגרעון הפיסקאלי, החליטה הממשלה להטיל מס של 4% נוספים על חברות הסלולר הנשלטות על ידי הסקטור הפרטי.  מס זה אמור לתמוך ברפורמות המוצעות על ידי ממשלתו החדשה של  מערוף בח'ית, שמטרתן הרגעת הרוחות הרעות הנושבות בממלכה.

   

  במכתב ששלח המלך לחברי הפרלמנט ולממשלה בשבוע הקודם מדגיש המלך את תפקידו של הסקטור הפרטי ותרומתו לתהליכי השינוי הפוליטי, הכלכלי, התרבותי , אשר ירדן מתנסה בהם עתה במרחב הערבי, הלא רגוע.

   

  מאחר ואין טעם לגבות מסים מבעלי החמורים, שמספרם הולך ומצטמצם, החליט אל-חמור לגבות מס יתר מחברות שבבעלות פלסטינאים, האמורים להודות לממלכה על הכנסת האורחים הנדיבה מאז "נטשו" את מגוריהם בפלסטין.

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (7)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     29/3/11 17:56:

   מה שהכי מדאיג אותי, איך אני מגיע בשבוע הבא

   לתוך העיירה הנבטית פטרה - מקווה שלא חיסלו את

   החמור שלי.

     28/3/11 20:30:
   האמת, בדיוק השבוע חשבתי על להחליף את הרכב באתון, אבל חמור זה בסדר...
     28/3/11 16:38:
   קישרת פה כמה משתנים בצורה מעניינת. דרך אגב נדמה לי שההצלחה של טלפונים סלולריים לא רק בירדן אלא במדינות "מתפתחות" בכלל קשורה לכך שבחלק גדול מהן תשתית רשת הטלפונים הנייחים דוגמת בזק היא מאוד בסיסית וכמעט שאינה קיימת בייחוד בפריפריה בעוד שעבור הסלולריים התשתית הנדרשת היא מועטה ביותר (יחסית לנייחים) בלי להעליב אף אחד אני תוהה כמה חמורים יש במדינת ישראל... (נדמה לי שהרבה...)
     28/3/11 16:14:
   טקסט מעניין, בעל זוית הסתכלות לא שגרתית ומשעשעת עם רמיזות שמעבר לפשט. לצד זאת: "מביני עניין ימצאו עצמם מחייכים ומנידים ראש לאות הסכמה עם התיאוריה"? ומי שלא יסכימו עם התיאוריה יזכו לציון "לא מביני עניין"?
     28/3/11 11:45:
   מאד מאד מעניין. וכל זה איך הוא מתקשר לשלום? בטוח יש קשר. (: הקידמה הזו אולי תביא אותו.
     28/3/11 11:34:

   תודה על תשומת ה''

   יונהולשבוע טוב

     28/3/11 11:04:
   מה בין הסלולר לרגולר: פעם היה זה הספוט הקבוע, החברה לא היו מתעיפים בהליכה נמרצת, מזיעים בחומה של ארץ ישראל הישנה, היה כיף לרתום את החמור הצייתן לכל משימה, ולהפליג איש איש למחוז חפצו, אבל עכשיו יש את השכן שגר ליד, שגם הוא הכריז על קידמה, ושלח את היצור הצנוע הזה אל תורי המובטלים, היום תמצאהו מלחך ירק בגן-חיות.

   ארכיון

   פרופיל

   חיליק רוזמן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין