כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  פוסט מורטם

  ביום שהכול ייגמר, נסתכל אחורה ונחשוב על מה שידענו ולא עשינו כלום בנדון ועל מה שלא רצינו לדעת או שהסתירו מאיתנו. אז אולי נעשה את זה כבר עכשיו?

  בלוג על אנשים, זכויותיהם ועל החיים

  ארכיון

  מורה לפסנתר יפצה מתנחל כי סירב לתת לו שיעורים בביתו

  9 תגובות   יום שלישי, 5/4/11, 18:08

  בית המשפט הורה הבוקר למורה לפסנתר מירושלים לשלם מאה אלף שקל למתנחל מאחת ההתנחלויות בקרבת ירושלים, משום שסירב להגיע אליו ולתת לו שיעורי פסנתר, וזאת מטעמי מצפון.

   

  המורה הוא בעל עסק ללימוד נגינה בפסנתר ומעניק שיעורים פרטיים בביתם של תלמידיו. לפני כשנה פנה אליו תושב אחת ההתנחלויות בקרבת ירושלים וביקש ממנו לתת לו שיעורי פסנתר. המורה הציע לתת לו שיעורים במקום אחר, אך סירב להגיע להתנחלות בטענה כי מצפונו לא מאפשר זאת.

   

  בבית המשפט טען המורה כי הוא מתנגד לכיבוש, וכי ההתנחלות היא מרכיב בסיסי בכיבוש. הוא אמר שהוא מסרב ללמד בישוב שהוקם בניגוד לדין הבינלאומי ושקיומו מחייב פגיעה בלתי נפסקת באוכלוסיה הפלסטינית השכנה. למשל, ציין המורה, הגעה להתנחלות מחייבת אותו לנסיעה על כביש ליהודים בלבד, בעוד הפלסטינים ששוהים במקום שנים רבות נאלצים לנסוע בדרכים עוקפות ומשובשות, דבר שמסכן את חייהם ואינו מאפשר להם נגישות סבירה לבתי חולים ומקורות פרנסה.

   

  כמו כן טען המורה, כי על מנת לספח את ההתנחלות לישראל ולהקל על תושביה להיכנס ולצאת מישראל שינתה המדינה את תוואי הגדר באופן שהפקיע עשרות דונמים של אדמות חקלאיות משכניהם הפלסטיניים, שאיבדו את היכולת שלהם לעבד את אדמותיהם. כמו כן, טען המורה כי חורה לו העובדה שהחוק חושף אותו לתביעה בעד שהתובע, המנהל מכולת בשטח ההתנחלות, אינו מוכן לשרת פלסטינים מהכפרים הסמוכים, ואלו אפילו לא מורשים להיכנס לשטח ההתנחלות, גם לא בכפוף לבדיקה ביטחונית, אך הוא אינו חשוף לתביעה בשל כך.

   

  בית המשפט לא התרשם מהטענות ופסק כי על פי תיקון לחוק איסור אפליה בשירותים ומוצרים, אדם שמסרב לספק שירות לאדם במקום מגוריו, בעוד הוא מוכן לספק שירות דומה במרחק דומה לאחר, עובר על סעיף איסור האפליה מחמת מקום מגורים שהוסף לחוק. בית המשפט ציטט את סעיף החוק לפיו "מקום" כולל גם את שטחי יהודה ושומרון, היינו השטחים הכבושים.

   

  כל זה עדיין לא התרחש, אבל בקרוב

   

  הידיעה הנ"ל טרם פורסמה באף עיתון, אך היא לבטח תבוא בעקבות עוד אחד משרשרת החוקים הבלתי דמוקרטיים שעוברים בכנסת הזאת בקלות, כמו חוק ועדות קבלה וחוק הנכבה. מדובר הפעם בהצעת חוק שאינה מבית מדרשה של ישראל ביתנו אלא דווקא מח"כ אורי אורבך, אשר הופך את המתנחלים לקורבנות של אפליה נוראית הזקוקים להגנה.

   

  לא נראה לי שח"כ אורבך באמת חושב שהמתנחלים סובלים מאפליה בשל מקום מגוריהם, כי אם בכלל, המתנחלים דווקא נהנים מהטבות וזכויות יתר רבות, ששאר האוכלוסייה יכולה רק לחלום עליהן. לכן הצעת החוק הזו נועדה לדבר אחד בלבד – לסתום את הפה למתנגדי הכיבוש נוסח שחקני תיאטרון שמסרבים לשחק באריאל או בקיצור – לנצל את סמכות החקיקה כדי להשתיק מחלוקת לגיטימית ולהצר את צעדיהם של יריבים אידיאולוגיים. אם לא תספקו לנו פה שירותי בידור - נהפוך אתכם לעבריינים בכוח החוק.

   

  הצעה זו מצטרפת להצעת חוק החרם, הצעה הזויה הרבה יותר, שתהפוך את מחרימי התוצרת של ההתנחלויות (ולא רק אותם)לעבריינים.

  שתי ההצעות הללו קיבלו את תמיכת הממשלה, והן בדרך להפוך לחוק, כך שלא מדובר ביוזמות פרטיות הזויות אלא ביוזמות בחסות הממשלה כולה.

   

  כך מדרדרים דמוקרטיות אל עברי פי תהום.

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (9)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/10/11 11:18:

   "ששאר האוכלוסייה יכולה רק לחלום עליהן"

   אשמח לדעת אילו "זכויות והטבות" מתנחלים נהנים מהם, ומי שלא גר בהתנחלות זוכה לה?

    

   שמירה? כיום המתנחלים מממנים מכיסם שמירה על היישוב, + יש מה שנקרא "משטרה עירונית" מה שקיים במרכז הארץ ולא בהתנחלות, ככה שאין כאן "זכות" או "הטבה".

    

   קשה לי לחשוב על דברים אחרים, אנא האר את עיניי.

     22/4/11 15:17:
   ניסיון ההטעיה קצת בוטה, בכל זאת, צריך להתעמק בפוסט כדי להבין שאתה בודה זאת מליבך. עם זאת, העלת נקודות חשובות.
     11/4/11 18:40:

   צטט: עופר דגן 2011-04-08 16:07:35

   גיל, תודה על התשובה.

   האם חוקים כאלה הם בכלל חוקתיים במדינת ישראל? האם לדעתך יש סכנה שהכנסת תשנה חוקי יסוד, או שיעבירו חוקים שמגבילים את בית המשפט העליון מלבטל חוקים לא חוקתיים?

    

   עופר - לאחרונה יש די הרבה חוקים שפוגעים בצורה מוגזמת בזכויות אדם שחוקי היסוד אמורים להגן עליהן, ובנוסף, חברי הכנסת, המודעים לביקורת השיפוטית על חוקים, מחפשים דרכים מתוחכמות יותר להשיג את מטרתם, כך שלא פשוט לתקוף את החוקים בתקיפה ישירה. לגבי חוק ועדות קבלה סברנו כי הוא לא חוקתי, לגבי החוק הזה - צריך יהיה לראות האם יסייגו אותו, באופן שלא יחשוף אנשים לתביעה כי הם אינם מעוניינים לתת שירות עסקי כלשהו בשטחים. 

    

   הסכנה של ביטול או שינוי חוקי יסוד קיימת, במיוחד לאור העובדה שאין שיריון (לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו) וניתן לשנותו ברוב רגיל. גם הסכנה שסמכות בית המשפט לפסול חוקים תצומצם קיימת, ואף ביתר שאת לדעתי, והיו גם ניסיונות בכיוון זה בעבר, שבינתיים נבלמו. 

     8/4/11 16:07:

   גיל, תודה על התשובה.

   האם חוקים כאלה הם בכלל חוקתיים במדינת ישראל? האם לדעתך יש סכנה שהכנסת תשנה חוקי יסוד, או שיעבירו חוקים שמגבילים את בית המשפט העליון מלבטל חוקים לא חוקתיים?

     8/4/11 11:16:

   עופר, זה עדיין לא מקרה אמיתי אבל בהחלט אפשרי אם תעבור הצעת החוק של אורי אורבך, עליה אני מדבר. מצטער אם הטעיתי מישהו.

    

     8/4/11 10:12:

   מצד אחד, סכום של 100 אלף שקל נראה לי מוגזם ביותר. מעניין אם הוא יערער ומה תהיה התוצאה של הערעור (אם יהיה).

   מצד שני, בכל זאת מדובר בהתנחלות ליד ירושלים. הרי לפי אותו ההגיון, אותו מורה יכול לסרב ללמד בגבעה הצרפתית או ברמות אשכול (שכידוע נבנו על אדמה שנכבשה במלחמת ששת הימים).

   לגבי ההערה של ofern321 - ישראל שלפני 1977 בוודאי לא היתה דמוקרטית: הכלכלה היתה צנטרליסטית וזה איפשר לממשלה לעשות שטיפת מוח בעד מפא"י. היתה גישה של דה-לגיטימציה לתנועת החרות ("האיש שיושב ליד חבר הכנסת בדר" וכו'), ומפלגת העבודה נשארה בשלטון 29 שנים מבלי שתהיה אלטרנטיבה שלטונית. גם אחרי מלחמת ששת הימים ישראל לא היתה דמוקרטית מהסיבה של הכיבוש. שלטון מפא"י הסתיים בשנת 1977, והכיבוש החל לפני כן, בשנת 1967 - ולכן ישראל מעולם לא היתה דמוקרטית במובן המלא של המילה.

   השאלה היא האם הדרך של השמאל היא הדרך היחידה לסיים את הכיבוש. לדעתי לא.

     7/4/11 22:25:
   ממש סיפור לא יאומן !
     5/4/11 19:35:
   ועוד תוספת: ישראל איננה דמוקרטיה, וספק אם הייתה כזו אי פעם. מדויק יותר לכתוב "כך מדרדרים קוואזי-דמוקרטיה אל עברי פי תהום טוטליטרית".
     5/4/11 19:34:
   נחמה פורתא: השימוש בכל זה להגברת קמפיין החרם והסנקציות (BDS) נגד ישראל, שמתעצם גם כך מיום ליום.