כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  כי האדם עץ השדה

  כי האדם עץ השדה / נתן זך

  כי האדם עץ השדה.
  כמו האדם גם העץ צומח
  כמו העץ האדם נגדע.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא שואף למעלה
  כמו האדם הוא נשרף באש.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  אהבתי וגם שנאתי
  טעמתי מזה ומזה.
  קברו אותי כחלקה של עפר
  ומר לי, מר לי בפה.
  כמו עץ השדה.


  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא צמא למים
  כמו האדם גם הוא נשאר צמא.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  0

  אם נמנעת הדלקת נר התמיד פיזית יש להדליקו בלבבות

  0 תגובות   יום שבת, 30/4/11, 06:18

  אם נמנעת הדלקת נר התמיד פיזית יש להדליקו בלבבות

   

  "ואתה תצוה את בני ישראל ויקחו אליך שמן זית זך כתית למאור להעלת נר תמיד"[שמות]. רש"י מבאר כי מדובר בנר שידלוק כל לילה, אף כל הלילה, אבל לא ביום, כאשר "כל לילה ולילה קרוי תמיד, כמו שאתה אומר [במדבר]"עולת תמיד", ואינה אלא מיום ליום".

   

  נר התמיד בבית המקדש, היה הנר המערבי מבין שבעת נרות המנורה. הדלקת נרות המנורה הינה מצווה, בעירת הנר המערבי, נמשכה אחרי שכל שאר הנרות כבו, וממנו היו לוקחים אש על מנת להדליק את כל שאר ששת נרות המנורה.

   

  תכלית "נר התמיד" בבית הכנסת, היא לכבוד בית הכנסת. כבודו של מקום תפילה שידלק בו נר בשעת התפילה, וכבודו של בית כנסת, שלעולם לא יהיה בו חושך מוחלט, אלא תמיד יהיה בו אור כלשהו.

   

  נר תמיד זהו נר או מנורה הדולקים בבית הכנסת כל הזמן וללא הפסקה [בוקר וערב: "אש תמיד תוקד על המזבח לא תכבה".נר התמיד מכונה נר מערבי שהיה דלוק תמיד במנורת בית המקדש להבדיל משאר הנרות שנכבו והיו מדליקים אותם בעזרת הנר המערבי שדלק תמיד. נהגו להדליק את נר התמיד לצד מערב. כיום נהוג להדליק את נר התמיד בבית כנסת מול ארון הקודש.

   

  נר מערבי היה דולק כל הלילה וכל היום עד בין הערביים בדרך נס.בשעה שהיו ישראל עושים רצונו של מקום, וזה עדות לכל באי עולם שהשכינה בישראל".נס זה פסק עם מותו של שמעון הצדיק, כפי שמסופר בגמרא: "ארבעים שנה ששמש שמעון הצדיק היה נר מערבי דולק, מכאן ואילך פעמים דולק פעמים כבה".

   

  במדרש משתמע כי מצווה זו מסמלת את הברית שנכרתה בין הקב"ה לעם ישראל:בר קפרא פתח: "כי אתה תאיר נרי" [תהלים].אמר הקב"ה לאדם: נרך בידי ונרי בידך. נרך בידי שנאמר: "נר ה' נשמת אדם" [משלי].נרי בידך "להעלות נר תמיד". אלא אמר הקב"ה: אם הארת נרי, הריני מאיר נרך.

   

  על-פי הציווי -נר התמיד אמור לדלוק באוהל מועד מחוץ לפרוכת. זה נר הדולק תמיד וללא הפסק. תחילה דלק במשכן, אחר-כך דלק בבית המקדש ומשם המשיך לדלוק בבתי מקדש מעט - בבתי כנסת ובבתי המדרש. נר תמיד שחייב לדלוק יום וליל, ואם נמנעת האפשרות הפיזית להדלקתו יש להדליקו בלבבות.

   

  במרוצת הדורות, ייחסו לנרות שבמקדש כוח על-טבעי, והאמינו שיש בידי הנרות האלו כדי להגן על עם ישראל. לכן,ניתן להבין מדוע השלטונות הסוריים רצו לבטל את הדלקת הנרות במקדש בתקופת אנטיוכוס ואת להיטות כוחות השחרור לחדש אותה מוקדם ככל האפשר.

   

  מול הפירוש השכיח שמדובר בנר הדולק ללא הרף יומם וליל, טעמי המקרא מבהירים שלפנינו צו המורה שעלינו תמיד לחזור ולהדליק את הנר, גם אם הוא כבה, גם אם פקדו אותו ימים קשים מנשוא, גם אם חשכה השתלטה עלינו ועל חיינו, חובה עלינו לשוב ולחדשו.

   

  האל מצווה להעלות נר תמיד מערב עד בוקר, לפני ה'. נר התמיד צריך להפציע את אורו כל לילה, לשם מה? הקב"ה צריך אור? המדרש ער לשאלה זו ומבהיר:

  -"שלא יטעה אותך יצרך לומר שהוא צריך לאורה" .

  מיקום נר התמיד הוא מחוץ לארון הקודש, כפי שכתוב: "להעלת נר תמיד: באהל מועד מחוץ לפרכת".

  כתוב זה מביא את הדרשן לחזור ולהדגיש:

  -"והיא נתונה מבחוץ מן הפרוכת. להודיעך שאינו צריך לאורה של בשר ודם. בנוהג שבעולם, מלך בשר ודם עושה לו מטה ושולחן נותן את המנורה".האין זה מובן מאליו שמלך מלכי המלכים אינו זקוק לאור נרות פיזי? אז לשם מה דולק נר התמיד? הדרשן מבהיר פעם נוספת:

  - "אמר הקב"ה לא שאני צריך לאור בשר ודם הזהרתי אתכם על הנרות, אלא שתדעו מה חובתכם לפני. [...] בשבילך שאתה רואה להיכן אתה נכנס ויוצא" .

  כלומר, נר התמיד בא לעוררנו על המחשבות שבנו ועל התנהגותנו.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   אסתר רבקה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   רשימה

   רשימה