כותרות TheMarker >
  ';

  וולטר

  אדם של פעם שחי היום
  אוהב סרטים ישנים וחדשים
  אוהב שירים בעיקר משנות החמישים/שישים/שבעים
  אוהב את הים אך מפחד ממנו פחד מוות
  אוהב את החיים אך לא תמיד חי אותם
  סיגרים, קפה ושיחה טובה עם חבר טוב הם הדברים המועדפים עלי
  אוהב את המשפחה שלי יותר מהכל בחיים
  מנסה לחיות אבל לא תמיד מצליח בגלל הטירוף של החיים

  הסרטים הגדולים של שנות ה- 60 מספר 3

  4 תגובות   יום ראשון, 15/5/11, 14:54

  פוסט 3 

    

  ''  ''

  הרוסים באים הרוסים באים (1966)

  קומדיה מצחיקה מאוד אודות הבהלה התופסת את תושבי עיירה קטנה בארה"ב כאשר צוללת רוסית מתקרבת לחופיה, ובעוד הרוסים מנסים לבדוק כיצד הם יכולים לצאת מהתסבוכת אליה נקלעו לאחר שהצוללת נתקעה באדמה, תושבי העיירה האמריקאים נתפסים לבהלה ומתכוננים לקרב. נורמן ג'ואיסון, הבמאי המיומן (כחום הלילה, השוד המושלם, מוכת ירח, כנר על הגג) מביים בהומור רב וביכשרון גדול קומדיה היסטרית מצחיקה מאוד, הנשענת על תסריט מעולה שכתב וויליאם רוס על פי סיפרו של נתנאל בנצ'לי. צוות השחקנים האדיר כאן כולל את אלן ארקין המצחיק עד דמעות בתפקיד קפטן הצוללת הסובייטית, וארקין עושה תפקיד קומי אדיר, לצידו קרל ריינר הוותיק (קומיקאי, במאי ותסריטאי מוכר שביים בין היתר את הסרטים אני,את ואני, הו אלוהים ו- השלומיאל), בריאן קית' הוותיק (שחקן קולנוע וטלוויזיה מוכר שזכור לכם בעיקר בתקפיד דוד ביל בסדרה משפחה שכזאת), ג'ונתן ווינטרס (קומיקאי מוכר באותם השנים) ו- אווה מריה סיינט שהייתה כוכבת מוכרת באותם השנים וזכורה בעיקר מתפקידיה בסרטים מזימות בנלאומיות של היצ'קוק ומתוך הסרט חופי הכרך שם כיכבה לצד ברנדו. הסרט זכה להצלחה גדולה והיה מועמד ל- 4 פרסי אוסקר וזכה ב- 2 פרסי גלובוס הזהב (לסרט הטוב ביותר ולארקין כשחקן). קומדיה מצחיקה מהטובות שיצאו בשנות ה- 60 המומלצת לכל מי שהחמיץ.

   

  '' ''

  גולדפינגר (1964)

  הסרט המצליח ביותר בסדרת בונד בכיכובו של שון קונרי ואולי סרט הג'יימס בונד המפורסם והטוב ביותר. הפעם יוצא ג'יימס בונד סוכן הוד מלכותה בעל הרישיון להרוג בכדי לעלות על עקבותיו של מליונר מטורף המבקש לבצע שוד נועז. הסרט השלישי בסדרה הוא לדעתי גם הסרט הטוב ביותר בסדרת הסרטים הארוכה מבית היוצר ג'יימס בונד. קודם כל שיר הנושא הוא הטוב בסדרה בביצועה המושלם של שירלי בסי (ששרה גם את השירים לסרטי בונד מונרייקר ו- יהלומים לנצח שגם הוא שיר ענק), שנית כל התסריט המעולה (המבוסס על ספרו של איאן פלמינג), הבימוי האדיר, הסוחף והמותח של גאי המיליטון המקצוען (שביים שורה של סרטי מתח ופעולה ועוד שלושה מסרטי בונד חיה ותן למות, יהלומים לנצח ו- האיש בעל אקדח הזהב), הצילום, העריכה וכמובן שון קונרי הגדול בתפקידו המוכר ביותר, וקונרי הכריזמתי והכישרוני מגיש הופעה מצויינת בתפקיד התפור היטב על מידותיו. הסרט הוא מותחן פעולה מלהיב ומותח מהטובים שנעשו בשנות ה- 60 ולטעמי האישי הטוב בסרטי בונד מיכוון שלא מדובר רק בסרט אקשן עם אפקטים מרהיבים כמו רוב סרטי בונד, אלה ממש מותחן פעולה ראשון במעלה, סוחף ומרתק לכל אורכו (אגב סרטי בונד הטובים ביותר הם (וזה לדעתי בלבד) גולגפינגר, מרוסיה באהבה והמרגלת שאהבה אותי). בסרט גם מופיעים גם כמה מהדמויות המוכרות ביותר בסדרת בונד בהם עוזרו של האיש הרע הלו הוא אודג'וב הגמד שהורג אנשים בעזרת הכובע הקטלני שלו (אחד הרשעים הגדולים בתודלות סדרת בונד) ו- פוסי גאלור הטייסת הקטלנית שמתאהבת בבונד. כמובן גם כאן מופיעים דזמונד לואלין בתפקיד קיו איש הפטנטים, ברנרד לי בתפקיד אם ו- לואיס מקסוול בתפקיד מיס מניפני. הסרט זכה להצלחת ענק וגרף מעל 120 מיליון דולר בכל העולם וזכה בפרס האוסקר על אפקטים קוליים.

  '' ''

  כיצד נכבש המערב (1962)

  מערבון רחב יריעה שצולם בשיטת הסינמקופ ובויים על ידי שלושה במאים מובילים ומופיעים בו מיטב כוכבי הקולנוע של התקופה.  הסרט מתאר את כיבוש המערב על ידי האדם הלבן, את המתיישבים, המלחמות האכזריות עם האינדיאנים וגם מלחמת האזרחים, וברקע של הכל כמובן סיפור אהבה. מערבון רחב יריעה מפורסם ביותר שזכה להצלחה גדולה מאוד ובויים על ידי שלושה במאים מוכרים וטובים, ג'ון פורד האגדי (גדול במאי המערבונים שתחת ידיו יצאו המערבונים המפורסמים ריו גרנדה, היא ענדה סרט צהוב, המחפשים, האיש שירה בליברטי וואלנס), הנרי האת'ווי (במאי מפורסם שביים עשרות סרטים מוכרים בהם אומץ אמיתי, בניה של קאתי אלדר, נבדה סמית', ניאגרה) ו- ג'ורג' מרשל (במאי וותיק מאוד שביים מעל 180 סרטי קולנוע וטלוויזיה שונים בהם זכורים סרטיו הודיני, דסטי רוכב שנית, ידידתי אירמה) שביימו כולם ביעילות רבה ובמקצועיות מרשימה סרט שמסופר בכמה סיפורים (5 במספר, שלושה מהם בויימו על ידי האת'ווי ועוד 2 בווימו על ידי פורד ו- מרשל) שכולם קשורים אחד לשני. על התסריט אחראי ג'יימס ר. ווב שכתב תסריטים לסרטים רבים מאוד בהם פסגת הפחד, הארץ הגדולה, תותחי סאן סבסטיאן, ורה קרוז. בסרט מככבים מיטב כוכבי התקופה של הוליווד ובהם איך אפשר לעשות מערבון גדול מסוג זה בלי ללהק את ג'ון ווין מלך המערבונים, ולצד ווין מופיעים ג'יימס סטיוארט האגדי, ג'ורג' פפארד בשיא הפופולריות שלו,  גרגורי פק האגדי, ל.ג'י קוב (שחקן מישנה מצויין), קארל מלדן (השחקן והאף שהופיע בעשרות סרטים בעיקר בתפקידי מישנה), הנרי פונדה האגדי, אלי וואלך (הזכור בעיקר מתפקידו כמכוער מהמערבון הטוב הרע והמכוער), ורה מיילס, דבי ריינולדס, ריצ'ארד ווידמארק, וולטר ברנן, הארי מורגן, קרול בייקר ובתפקיד הקריין ספנסר טרייסי. הסרט זכה להצלחה גדולה מאוד והיה מועמד ל- 9 פרסי אוסקר וזכה ב- 3 בהם לתסריט, סאונד ועריכה. הסרט הוא אגב אחד משני הסרטים היחידים שצולמו בשיטת הסינמקופ (השני הוא עולמם המופלא של האחים גרין).

   

   '' ''

  קט בלו (1965)

  ביתו של בעל חווה הופכת לפורעת חוק ושוכרת את שירותיו של אקדוחן מהולל שימיו הגדולים כבר מזמן מאחוריו והיום הוא בעיקר שיכור, בכדי שיעזור לה לנקום את מות אביה שנרצח (והרוצח הוא אחיו של אותו אקדוחן שיכור). אחד המערבונים המפורסמים בתולדות הקולנוע, מערבון קומי נפלא, משעשע ומלא בקסם, שהיה ללהיט ענק והציב את ג'ין פונדה ככוכבת (לפני זה היא הופיעה בסרט אירופי אחד של רוז'ה ואדים ובעוד כמה תפקידים בקולנוע, אך הסרט הזה הפך אותה לשחקנית מוכרת בארה"ב) אך חשוב מזה הסרט הצליח לעשות משהו שמעט מאוד סרטים הצליחו לעשות, הם הפכו שחקן נבל לכוכב בצד הטובים. לי מרווין השחקן הראשי המופיע כאן בסרט מגלם קודם כל תפקיד כפול, של טוב ורע (האקדוחן השיכור ואחיו התאום הרע) ומרווין שהיה ידוע עד אז כגדול הנבלים בקולנוע האמריקאי הופיע לראשונה בתפקיד האיש הטוב (ועוד בתפקיד קומי) והפך מיד לכוכב, והסרט הציב אותו מאותו הרגע בצד הטובים והפך אותו לכוכב הוליוודי מהשורה הראשונה בתפקידים של גיבור בצד הטובים. מרווין מגיש כאן את תפקיד חייו כאקדוחן שיכור בשם קיד שאלין (והסוס השיכור שאיתו הוא אחת האטרקציות הזכורות מהסרט) ונותן הופעה קומית בלתי נשכחת. לצד מרווין מופיעים בעיקר קאסט די אלמוני אך מי שזכור יותר מכל (אפילו יותר ממרווין הגדול) הם נט קינג קול ו- סטאבי קיי כשני זמרים המלווים את הסרט בקריינות בצורת שיר ומופיעים מידי פעם במהלך הסרט ומספרים את סיפורו של הסרט בשירה (ושיר הנושא קאט בלו בביצוע השניים היה לשיר מוכר). הסרט זכה להצלחת ענק בכל העולם והיה מועמד ל- 5 פרסי אוסקר וזכה בפרס אוסקר אחד ל- לי מרווין כשחקן ראשי, מרווין גם זכה בפרס גלובוס הזהב על תפקידו.

   

  '' ''

  בוב קרול טד ואליס (1969)

  סרטו של פול מזורסקי אודות בוב וקרול, זוג נשוי המנהל חי אהבה משוחררים וחופשיים המחליט להכניס לחיי האהבה שלהם את זוג החברים שלהם, טד ואליס הצעירים והמרובעים וללמדם את האהבה החופשית. אחד הסרטים המצליחים והמשפיעים של הקולנוע של סוף שנות ה- 60, תקופה בה הצנזורה עברה תהפוכות (קודם עם בוני וקלייד ואחרי זה עם חבורת הפראים שהציגו אלימות גרפית) והסרט הזה הוא סרט פתוח מינית ומדבר באופן גלוי על מין (דבר שכמעט ולא נעשה באותה התקופה, ובטח לא בסרט מסחרי ומצליח שכזה). הבמאי והתסריטאי הוא פול מזורסקי, אחד היוצרים היותר מוכשרים והפחות זכורים היום (ומאחוריו סרטים נפלאים בהם הארי וטונטו (משנת 74), אני אוהב את גרושתי (משנת 73), אישה לא נשואה (משנת 78), היחפן מבברלי הילס (משנת 86), שונאים סיפור אהבה (משנת 89) אלו הם סרטיו המוכרים ביותר). מזורסקי יצר בכישרון רב דרמה קומית העוסקת בנושא הסקס ועל החברה האמריקאית, ועל המהפכה המינית שהגיע לשיאה בשנות ה- 70, ויצר סרט מהנה, נוקב וחשוב שעזר לקולנוע להפתח והפך לשיחת היום בארה"ב. בצוות השחקנים הנפלא המקיף את הסרט תמצאו את רוברט קלאפ (שחקן טלוויזיה מוכר מאוד שהופיע באין ספור תפקידים הן בקולנוע והן בטלוויזיה וזכור יותר מכל מתפקידו לצד ביל קוסבי בסדרה המפורסמת אני, מרגל), נטלי ווד היפיפיה (בתפקידה ההוליוודי המשמעותי האחרון, שחקנית יפיפיה שהייתה כוכבת גדולה והופיעה בסרטים מרד הנעורים, סיפור הפרברים, זוהר בדשא, המירוץ הגדול), דיאן קנון (שחקנית ממוצעת שהיתה כוכבת לרגע אך זכורה היום בעיקר כאישתו של קרי גרנט האגדי) ו- אליוט גולד המצויין שגונב מכולם את ההצגה בתפקיד טד היורם וגולד הפך לכוכב ענק בעקבות הופעתו בסרט. הסרט זכה להצלחה גדולה ולרעש תקשורתי (הסרט היה אחד הראשונים שהציג 4 אנשים מבוגרים במיטה אחת) והיה מועמד ל- 4 פרסי אוסקר (בהם לאליוט גולד, לקנון ולמזורסקי כתסריטאי).

   

  '' ''

  בודדה באפלה (1967)

  מותחן מעולה אודות אישה עיוורת החוזרת יום אחד לדירתה ומגלה שהיא נמצאת בשיאו של שוד ושאלו שבאים לעזרתה הם לא יותר מאשר השודדים עצמם. מותחן מעולה, מתוחכם ומפתיע שזכה לשבחים רבים. את הסרט שביים טרנס יאנג (במאי סרטי מתח ופעולה שמוכר בעיקר כבמאי סרטי בונד דוקטור נו, מרוסיה באהבה, כדור הרעם ועוד כמה סרטי פעולה בכיכוכבו של צ'ארלס ברונסון) ביים באפקטיביות מרשימה למדי, מותחן לא ראוותני, פשוט למדי המתבסס על בימוי יעיל, תסריט מעולה (על פי מחזהו של פרדריק נוט) ועל צוות שחקנים מעולה בהם אודרי הפבורן באחד מתפקידיה הטובים ביותר כאישה עיוורת מלאת תושיה, אלן ארקין המצויין שלרוב מופיע בתפקידים קומיים הפעם מופיע בתפקיד נבל ועושה עבודה מצויינת כתמיד, ריצ'ארד קרנה (שחקן טלוויזיה מוכר מאוד הזכור לכולכם דווקא מתפקידו כמפקדו של סילבסטר סטאלון בסדרת סרטי רמבו) ו- ג'ק ווסטון (שחקן מישנה שהופיע באין ספור סרטים מוכרים בעיקר בתפקידי מישנה קטנים בהם בסרטים השוד המושלם, פרח הקקטוס והנער מסינסינטי). הפבורן היתה מועמדת לפרס האוסקר ולפרס גלובוס הזהב על משחקה המצויין בסרט. אגב אחרי הופעתה בסרט פרשה הפבורן ממשחק וחזרה רק בשנת 76 (והופיעה בעוד 3 סרטים בתפקידים ראשיים ועוד תפקיד קטנטן אחד בשנת 89 בסרטו של ספילברג לנצח).

   

  '' ''

  12 הנועזים (1967)

  אחד מסרטי הקולנוע הנודעים ביותר ולבטח אחד מסרטי המלחמה הפופולריים בעולם. על פיר רב מכר מאת אי.אם נתנסון. בזמן מלחמת העולם השניה, קולונל אמריקאי קשוח מקבל משימה לצאת לפעולה צבעית מסובכת ומסוכנת במיוחד ומגייס 12 אסירים אלימים שאין להם מה להפסיד, אם יצליחו לצאת בחיים יקבלו שיחרור, המטרה לבצע משימה בעורף האוייב. רוברט אלדריץ' אחד מבמאי הקולנוע היותר טובים שפעלו בהוליווד ושהתמחה בסרטי גברים (המשחק המכור עם ברט ריינולדס, מעוף הפניקס עם ג'יימס סטיוארט, אפאצ'י עם ברט לנקסטר) מביים במקצועיות רבה אחת אחד מסרטי מלחמת העולם השניה הטובים ביותר והאהודים ביותר בתולדות הקולנוע, סרט שזכה לאין ספור חיקויים ולגלי אהדה בכל העולם. אלדריץ' מביים ביד רמה סרט מלחמתי מלהיב, מלאה באקשן, אחוות גברים, הומור וזיעה ומגייס לשם כך צוות שחקנים רחב ובראשם מציב את לי מרווין הסמכותי, הקשוח והמצויין בתפקיד הקולנול הקשוח ולצידו מופיעים ג'ון קסבטס המעולה (שחקן קולנוע מצויין שהפך לאחד מבמאי הקולנוע המוערכים ביותר), ארנסט בורגניין הוותיק (שחקן מישנה שהופיע בעשרות סרטים בקריירה ארוכה של חמישים שנה ובין סרטיו המפורסמים תמצאו את מעתה ועד עולם, חבורת הפראים, מארטי, תחנת זברה אינה עונה, מעוף הפניקס, הרפתקה בפוסידון), רוברט ריאן המעולה (שחקן מצויין שהופיע במשך שנים רבות בסרטים רבים הן בתפקידים ראשיים והן בתפקידי מישנה וזכור מתפקידיו המצויינים בסרטים חבורת הפראים, היום לפני הכניעה, יום רע בבלאק רוק), ג'ורג' קנדי (עוד שחקן מישנה וותיק מאוד שהופיע בעשרות תפקידים בקולנוע ובטלוויזיה וזכור מתפקידיו בסרטים המורד לצד ניומן וטרילוגיית האקדח מת מצחוק שם הופיע בתפקיד מפקדו של לזלי נילסן), טלי סאבלס (רגע לפני שהפך לכוכב בזכות תפקידו בסדרה המפורסמת קוג'אק), טריני לופז (שהיה מוכר באותם השנים בעיקר כזמר), ג'ים בראון (שחקן פוטבול מפורסם שהפך לשחקן מוכר ועד היום כיכב ביותר מ- 50 תפקידים בקולנוע ובטלוויזיה), דונלד סאת'רלנד המצויין (רגע לפני שהפך לכוכב בסרטו של אלטמן בסרטו מ.א.ש) ועוד כמה שחקנים (רוברט וובר, ריצ'ארד ג'אקל, קלינט ווקר). הסרט זכה להצלחת ענק בכל העולם וגרר אין ספור חיקויים ו- 3 סרטי המשך, הראשון בהם, סרט טלוויזיה משנת 85 שם חזר לי מרווין לתפקידו מהסרט הראשון וגם ארנסט בורגניין כיכב לצידו, השני והשלישי היו סרטי טלוויזיה מהשנים 87 ו- 88 שם כיכב טלי סאבלס בתפקיד מפקד הפלוגה ובורגניין לצידו. הסרט זכה בפרס האוסקר על אפקטים קוליים וג'ון קסבטס היה מועמד לפרס האוסקר ולפרס גלובוס הזהב על תפקידו המצויין בסרט. הסרט אגב היה הסרט המצליח ביותר לשנת 67, ולתפקידו של לי מרווין רצו המפיקים את ג'ון ווין שסירב להצעה.

   

  '' ''

  משפט הקופים (1960)

  מבוסס על סיפור אמיתי, משפט הקופים (כינוי שניתן לדיון משפטי מפורסם) הינו משפטו המפורסם של מורה בבית ספר שלימד את תלמידיו שמוצא האדם מן הקוף (ובעצם את תורת האבולוציה של דרווין) וזאת בניגוד לחוק (כן כן היו חוקים כאלו פעם בארה"ב). הכנסיה השמרנית מיד יוצאת כנגדו ומבקשת את מאסרו והעיירה הקטנה בה מתנהל המשפט, הופכת עד מהרה לקרקס תקשורתי כאשר פוליטקאי ואיש דת ידוע ועיקש מגיע בכדי להיות התובע וכנגדו משפטן בעל דעות חופשיות המפורסם בהיותו עורך דין מבריק ומכובד.  עיבוד קולנועי ענק למחזה וסיפור אמיתי, מבויים ביד רגישה ומכוונת על ידי סטנלי קרמר המקצוען (מפיק ובמאי מצויין שביים בין היתר את הסרטים נחש מי בא לסעוד, משפטי נירנברג, מטורף מטורף מטורף העולם, הנועזים) המביים את הסרט ממש כהצגת תיאטרון. גירסה קולנועית מצויינת הנשענת על משחקם הדגול של שני כוכבי הסרט, ספנסר טרייסי במפגן משחק ראשון במעלה בתפקיד עורך הדין טוב הלב המגן על המורה הנאשם, וטרייסי בעל החזות המכובדת ומלאת הרגש, אחד משחקני האופי הגדולים של הוליווד מגיש הופעה דרמתית בלתי נשכחת מהטובות בקריירה שלו (ספנסר זכה ב-2 פרסי אוסקר במהלך הקריירה שלו והגיש הופעות בלתי נשכחות בסרטים רבים בהם נחש מי בא לסעוד, הזקן והים, יום רע בבלאק רוק, משפטי נירנברג, צלעו של אדם, אבי הכלה), לצידו מופיע אחד משחקני האופי הגדולים של הוליווד, פרדריק מארץ' (שגם הוא זוכה 2 פרסי אוסקר) שנשכח עם השנים וחבל (הוא כיכב בעשרות סרטים בין השנים 1921/1973 בהם שנות חיינו היפות ביותר, עלובי החיים, אלכסנדר הגדול, מרי מלכת סקוטלנד, כוכב נולד), מדובר בשחקן אופי מרתק ומגוון שכיכב באין ספור תפקידי אופי מצויינים ובסרט הזה מגיש מארץ' את משחקו הטוב ביותר בקריירה שלו, הופעה כריזמתית ורבת עוצמה בתפקיד פוליטיקאי ואיש דת עקשן ופרימיטיבי, חכם ומאמין ומארץ' הופך את התפקיד לחגיגה עבור הצופה. הופעתם הבלתי נשכחת של טרייסי ומארץ' ומאבקם העיקש עומד ברכזו של הסרט ונראה כי שאר השחקנים די נעלמים לצידם. בכל אופן מופיעים בסרט ג'ין קלי האגדי (שיר אשיר בגשם, אמריקאי בפריז, הרימו עוגן) הפעם בתפקיד דרמטי כעיתונאי ציני המסקר את האירועי, דיק יורק בתפקיד המורה הנאשם (שחקן טלוויזיה מפורסם הזכור מהופעתו בתפקיד הראשי לצד אליזבת' מונטגומרי בסדרה המפורסמת מכושפת בה כיכב בין השנים 64/69), קלאוד אקינס בתפקיד כומר העיירה הפנטי (אקינס הוא שחקן טלוויזיה מוכר מאוד שהופיע בעשרות רבות של תפקידים בקריירה ארוכה של ארבעים שנה), הארי מורגן הוותיק (שחקן קולנוע וטלוויזיה שכיכב במשך 57 שנה בקולנוע ובטלוויזיה הזכור לצופים בעיקר מתפקידו בסדרה המפורסמת מ.א.ש שם כיכב בין השנים 74/83 ב- 179 פרקים ומהסדרה דגרנט בה כיכב בין השנים 67/70 עם 98 פרקים), דונה אדרסון בתפקיד אהובתו של המורה וגם נורמן פול בתפקיד קטן (נורמן פול מוכר לצופי הטלוויזיה מתפקידו בסדרה שלושה בדירה אחת שם גילם את בעל הבית סטנלי). בשנת 99 יצאה גירסה טלוויזיונית מצויינת לסרט בכיכובם של ג'ק למון בתפקיד אותו גילם טרייסי (ולמון כתמיד מגיש הופעה כובשת) והשחקן ג'ורג' סי. סקוט מגלם את דמותו של מארץ' (וסקוט שחקן אופי מגוון ורב עוצמה מגיש הופעה בלתי נשכחת).

   

  '' ''

  תלה אותם גבוה (1968)

  חבורת פורעי חוק שלקחה את החוק לידה, תולה חוואי תמים וגונבת את הבקר שלו מיכוון שחשבה אותו לגנב. לאחר שהוא ניצל ממות ברגע האחרון הוא מקבל הצעה להיות מרשל בשירות החוק ולהביא לדין פושעים שונים. הוא מחליט לקבל את ההצעה ויוצא במסע נקמה אישי. מערבון מעולה הראשון של איסטווד על אדמות ארה"ב והראשון שהפיקה חברת ההפקה של איסטווד מלפאסו. הסרט זכה להצלחה קופתית גדולה מאוד, ועזר להפוך את איסטווד לכוכב הוליוודי ענק. את הסרט ביים טד פוסט (במאי מקצועי, לא ענק אך מקצוען, שביים סרטי פעולה ומערבונים, סדרות וסרטי טלוויזיה שונים) ולצד איסטווד שהפך בעקבות הסרט סופית לכוכב הוליוודי גדול (ובשנות ה- 70 הפך לכוכב הקופה מספר 1 בארה"ב) מופיעים אד ביגלי (שחקן מישנה וותיק שכיכב בעשרות רבות של סרטים וסדרות טלוויזיה בהם 12 המושבעים ו- ציפור הנעורים המתוקה), פט הנגל (שחקן מישנה נפלא שכיכב גם כן בסרטים רבים בהם מלכודת לבלש, זוהר בדשא, נבדה סמית', נורמה ריי), ברוס דרן הצעיר (שהיה לשחקן מוכר בשנות ה- 70 וכיכב בסרטים השיבה הביתה, הם יורים גם בסוסים ו- גסטפי הגדול), דניס הופר הצעיר (שנה לפני פריצתו הגדולה בסרט אדם בעקבות גורלו), אינגר סטיבנס היפיפיה (שכיכבה בכמה סרטים מוכרים בהם חמישה קלפים לרצח, מאליגן, המדריך לגבר הנשוי) ו- בן ג'ונסון הוותיק (שחקן מערבונים שהופיע בעשרות סרטים בתפקידי מישנה ובשנות ה- 60 הו- 70 הפך לשחקן מוערך בעקבות הופעתו בסרטים חבורת הפראים ו- הבריחה של פקינפה ו- הצגת הקולנוע האחרונה תפקיד שזיכה אותו בפרס האוסקר). 

   

  '' ''

  הסוד של סנטה ויטוריה (1969)

  טוב נו לא כל אחד יסכים כאן על הסרט הזה, אבל לטעמי מדובר באחד הסרטים היותר טובים ומהנים שיצאו בשנות ה-60. בעיירה איטלקית קטנה המתמחה בייצור יין, פולשים הנאצים בזמן מלחמת העולם השניה, ואנשי העיירה שהתכוננו לבאים החביאו את כל היין מחוץ לעיר. אנשי העיירה מנסים לעמוד בלחץ שלא לגלות את מקום מחבוא היין והנאצים מצידם מנסים לאתר את האוצר. עיקר חנו של הסרט הזה, למרות שהוא סרט על מלחמת העולם השניה, עומד על כתפיו הרחבות וכישרונו הגדול של אחד משחקני הקולנוע היותר טובים שכמו בהוליווד, הלו הוא אנטוני קווין, שחקן אופי נפלא ומגוון שהופיע בעשרות רבות של סרטים הן בתפקידים ראשיים והן בתפקידי מישנה (זורבה היווני, המקצוענים, ויוה זאפטה, תותחי נברון, הצנטריונים, השעה ה- 25, נעליו של דייג, התאווה לחיים, לה סטרדה ועוד המון המון סרטים בקריירה שמשכה בין השנים 1936 ועד למותו בשנת 2001 עם יותר מ- 165 תפקידים שונים) וקווין מגיש הופעה קומית כריזמתית, משעשעת ומרשימה ונותן משחק בלתי נשכח. לצד קווין מופיעים אנה מניאני הנפלאה (שחקנית קולנוע איטלקית מפורסמת מאוד שכיכבה בסרטים רבים בהם רומא עיר פרזות של רוסליני, ביתי היפיפיה של ויסקונטי, מאמא רומא של פזוליני ו- השושנה המקועקעת שם כיכבה לצד ברט לנקסטר ועל תפקידה בסרט זכתה בפרס האוסקר) ו- ג'יאנקרלו ג'יאניני הנפלא (שחקן קולנוע איטלקי מפורסם מאוד שכיכב באין ספור סרטים איטלקיים ואמריקאים וממשיך להופיע עד היום ובין היתר בלט בסרטים פיתויו של מימי, קזינו רואיל, אהבה בין הכרמים, חניבל, שבע היפיפיות). את הסרט ביים בהומור, בכישרון וביד קלילה הבמאי המצויין סטנלי קרמר, מפיק ובמאי מוכר ומפורסם שביים בעיקר סרטים רציניים בהם יום רע בבלאק רוק, נחש מי בא לסעוד, יום הדין בנירנברג וגם את הקומדיה מטורף מטורף מטורף העולם.

   

  '' ''

  אלפי (1966)

  רודף נשים לונדוני המעביר את זמנו ממיטתה של אחת למיטתה של השניה, מגלה שחייו מסובכים הרבה יותר לאחר שחייו נכנסים לכל מיני תהפוכות שונות העוזרים לו לשנות את גישתו לחיים. סרט בריטי מצליח מאוד שהפך את כוכב הסרט, מייקל קיין לאחד מכוכבי הקולנוע הבריטים הגדולים של זמנו, וקיין שחקן נפלא (וכאן גם מאוד צעיר) מגיש הופעה כריזמתית, כובשת וסקסית כרודף נשים סדרתי והסרט הפך אותו לכוכב על ולסמל מין. את הסרט ביים הבמאי הבריטי המקצוען לואיס ז'ילברט שביים סרטים בריטיים רבים ומוכרים בהם סרטי בונד (אתה חי רק פעמיים, מונרייקר, המרגלת שאהבה אותי) ואת הסרטים שירלי וולנטיין ולחנך את ריטה המצויינים. לצידו של קיין מופיעות שורה של שחקניות שונות חלקן אלמוניות וחלקן מוכרות בעיקר לקהל הבריטי, המוכרת שבהן היא השחקנית שלי ווינטרס הנפלאה (שחקנית נפלאה שהגישה משחק מעולה באין ספור סרטים בקריירה מאוד מאוד ארוכה שנמשכה 56 שנה בהן כיכבה ביותר מ- 150 תפקידים שונים ובין היתר בסרטים הרפתקה בפוסידון, הנהר האדום, יומנה של אנה פרנק, לוליטה, ליל הצייד, הנוער לשלטון, אני אוהב את גרושתי ואחרים). הסרט והפסקול זכה להצלחה גדולה ופרץ פתח לעוד סרטים שתיארו את חיי הצעירים בלונדון הפרוע, וגם סימל את לונדון כעיר נוצצת וצעירה ולא אפורה ומשעממת. הסרט היה מועמד ל- 5 פרסי אוסקר ול-7 פרסי גלובוס הזהב ואף זכה בפרס גלובוס הזהב לסרט הזר הטוב ביותר. את שיר הנושא הלחין ברט בכרך ובתפקיד קטן מופיע השחקן הבריטי אליוט דונהם (שחקן בריטי נפלא שהופיע בשורה ארוכה של תפקידים בקולנוע ובטלוויזיה הבריטית וגם בסרטים אמריקאים בהם אפשר למצוא את תפקידיו בסרטים זיכרונות אהבה מפירנציה, משנה מקום משנה מזל ו- שודדי התיבה האבודה). אגב ברגעים רבים בסרט פונה קיין/אלפי למצלמה ומספר סיפורים וחושף רגשות, דבר שכמעט ולא נעשה אז. בשנת 2004 נעשתה גירסה חדשה ודי כושלת לסרט בכיכובם של ג'אד לאו בתפקיד אלפי ולצידו שורה של שחקניות מוכרות בהן סוזן סרנדו ו- מריסה טומיי.

   

  '' ''

  אבא מתארס (1961)

  הנה נזכיר נשכחות וימים עברו של כוכבת ילדים גדולה ואהודה שזכתה לפופולריות גדולה מאוד בסוף שנות ה- 50 ובתחילת שנות ה- 60 אך עם השנים נעלמה כאילו לא הייתה, הכוכבת היא כמובן הילי מיילס שכיכבה באין ספור סרטים מוכרים ומצליחים, חלקם הגדול בהפקת חברת דיסני ובהם תמצאו את הסרטים פוליאנה (המופיע כאן ברשימה שלנו), עד ראיה (סרט מתח מצויין משנת 59) ו- החתול בעל רגלי הקטיפה. הסרט שלפניכם היה להיטה הגדול ביותר, קומדיה קלאסית על פי סיפרו של אריך קסטנר אורה הכפולה, שזכתה להצלחה גדולה. סיפורן של שני אחיות תאומות המגיעות למחנה קיץ, כל אחת בנפרד בלי שהן יודעות אחת על השניה, מכיוון שכאשר היו תינוקות הוריהן נפרדו וכל אחד מההורים לקחת בת אחת לעצמו. כאשר הן נפגשות הן מחליטות להתחלף, זאת שגדלה עם האמא תסע לאבא, וזאת שגדלה עם האבא תסע לאמא, ולאחר מכן הן מחליטות להפגיש מחדש את ההורים, מפגש שיוצר אין ספור סצינות קומיות מצחיקות. קומדיה קלאסית שהיתה ללהיט גדול וכבשה את לב הקהל הצעיר בכל העולם. הילי מיילס שהייתה לכוכב מוכרת לילדים בעיקר (כאשר כיכבה בסרט היא הייתה ב- 15) גילמה תפקיד כפול של שתי התאומות והשיר אותו היא שרה אחת הסצינות בסרט הפך ללהיט מצעדים פופולרי מאוד שהגיע למקום ה-8 בארה"ב (השיר "בואי נשאר יחד"). לצד הילי מיילס מופיעים שני שחקנים ותיקים וטובים המוסיפים מהכישרון ומחן שלהם לסרט והם בריאן קית' הנפלא (שחקן קולנוע וטלוויזיה וותיק מאוד שהופיע באין ספור סרטים ותוכניות טלוויזיה וזכור לכם בעיקר מתפקידו כדוד ביל מהסדרה המפורסמת משפחה שכזאת עם זוג הילדים הג'ינג'ים ששודרה בין השנים 66/71 עם 138 פרקים) והשחקנית המפורסמת מורין אוה'רה שהיתה לכוכבת מוכרת באותם השנים וכיכבה  בעשרות סרטים מפורסמים בהם מה יפית עמק נוי, האיש השקט, הגיבן מנוטרדם, ריו גרנדה, נס ברחוב 34 ועוד רבים אחרים. את הסרט ביים דיוויד סוויפט במאי ותסריטאי שביים בעיקר לטלוויזיה או סרטים לחברת דיסני. לא תאמינו אבל הסרט גרר אין ספור חיקויים ואף סרטי המשך בכיכובה של הילי מיילס ששבה לתפקידה הכפול ב- 3 סרטי המשך שנעשו ישירות לטלוויזיה בסוף שנות ה- 80 והם: אבא מתארס 2 משנת 89, אבא מתארס 3 משנת 88 ו- אבא מתארס 4 משנת 89. בשנת 98 נעשתה גירסה קולנועית חדשה בהפקת דיסני ותפקיד הראשי כיכבה לינדסי לוהן שהייתה באותן השנים לכוכבת נוער ובתפקיד הוריה כיכבו דניס קוויד ונטשה ריצ'ארדסון והסרט זכה להצלחה קופתית גדולה. עוד סרט שנעשה לא לפי הספר אך די דומה הוא סרט בשם מותק הילדות התחלפו שם כיכבו האחיות אולסון (מהסדרה קשר משפחתי) ולצידן סטיב גוטנברג (מי זוכר אותו היום אבל בשנות ה- 80 הוא היה כוכב גדול כאשר כיכב בסדרת סרטי תרגיל לשוטרים מתחילים ובסרטים קוקון, שלושה רווקים ותינוקות ו-תקלה מופלאה) ו- קריסטי אלי.

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   וולטר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     16/5/11 12:36:

   צטט: לכלילדמגיע 2011-05-16 09:24:03

   תודה!!!!!!!!!!!!!!!

    

   שלום רב

   תודה לך מקרב לך על התגובות והגלישה לפוסטים של רשימותי אותם אני כותב ומפרסם מידי פעם

   אני מודע שאני רושם לרוב על מידע שעבר זמנו ומתפרק על זכרונות עבר ועל סרטי ילדותי ובגרותי

   כיף להזכר בשהיה פעם, ולכתוב את זכרונותי מהסרטים ומהכוכבים הגדולים והאהובים של פעם

   בעתיד אני ארשום גם את המיטב של שנות ה- 50 ה-80 ה- 90 וגם ה- 2000

   אבל כל דבר בזמנו

   תודה לך שאת מקדישה מזמנך לקרוא את רשימותי

   אני מעריך זאת מאוד

   מקווה שתהני מהמשך הפוסטים שלי ותמשיכי לפקוד את רשימותי

   בריאות ואושר

   וולטר

     16/5/11 12:31:

   צטט: shabat shalom 2011-05-16 09:20:31

   זו הרשימה שכולה קולעת בול לבחירות האישיות שלי. סרט "אחד אחד" מהטובים (לדעתי) בכל הזמנים.......... (עניין של גיל - כנראה)

   תודה תודה על תגובתך

   אני מעריך זאת מאוד

   הרשימה של סרטי שנות ה- 60 (וגם ה70) איננה שמה דגש רק על הסרטים הכי טובים, אלה גם על סרטים חשובים, מצליחים, משפיעים ומצליחים שייצאו באותו העשור, לכן לא תמיד כל הסרטים הם באותה הרמה או לטעם כולם

   אני משתדל לבחור בקפידה את הסרטים ורושם עליהם את המידע הרב ביותר שזכור לי מזכרוני (וקצת נעזר באינטרנט בעיקר בכל הקשור לפרסי אוסקר (איזה שחקן זכה או איזה סרט אני זוכר, אבל איזה סרט זכה בפרסי אפקטים וסאונד זה כבר מעבר ליכולת שלי לזכור או בכלל לדעת)

   בכל אופן ממש תודה שאתה קורא, ואני מקווה שאתה נהנה ותמשיך לפקוד את הפוסטים שלי

   בריאות ואושר

   וולטר 

     16/5/11 09:24:
   תודה!!!!!!!!!!!!!!!
     16/5/11 09:20:
   זו הרשימה שכולה קולעת בול לבחירות האישיות שלי. סרט "אחד אחד" מהטובים (לדעתי) בכל הזמנים.......... (עניין של גיל - כנראה)