כותרות TheMarker >
  ';

  שי ברק

  ארכיון

  0

  דרוש ראש ממשלה יוזם

  20 תגובות   יום שני, 16/5/11, 14:02

  נראה כי חלום השלום עם הפלשתינאים, עדין רחוק, לאור הצהרותיהם, מעשיהם והיעדר העשייה של ההנהגה הפלשתינאית, על רבדיה השונים.
  אך, האם בכך יש תרוץ להיעדר יוזמה מצד ממשלת ישראל והעומד בראשה ?

  מאת: שי ברק

   

   

   

  עוד טרם אירועי אתמול ב"יום הנכבה", נראה בבירור כי הסכם שלום עם הפלשתינאים, רחוק עדין. נראה, כי מאז הסכמי אוסלו ולאחריהם, המו"מ שהתקיים בין ברק כראש ממשלת ישראל לערפאת, לא הפנימה ההנהגה הפלשתינאית, כי יש באפשרותה להגשים את חלומו של עמה ולהקים מדינה עצמאית. ערפאת ואבו מזאן אחריו, הדפו כל ניסיון ישראלי להגיע להסכם. גם אם, נתגלעו חילוקי דעות במהלך המשא ומתן והרי שזהו טיבו, לא אלה אשר מנעו מן ההנהגה הפלשתינאית מלהגיע להסכם שלום עם ישראל.

   

  הבקשה להכרת האו"ם במדינה פלשתינאית, נראית יותר כמו תרגיל נוסף של ההנהגה הפלשתינאית, שתכליתו לצבור נקודות בקרב מנהיגי העולם, מאשר להיטיב עם עמם.

   

  החשש המקנן, בקרב חלק ממנהיגי המדינה, המכהנים ואלה שלפניהם, כאילו הפלשתינאים לא זנחו את "אסטרטגיית השלבים של בורגיבה", מקבלת חיזוק בעת האחרונה מהסכם הפיוס שבין הנהגת אש"ף והנהגת החמאס ומהצהרות מנהיגי החמאס, היו לפניה ואחריה, כאילו "קווי 67" אינם סוף פסוק.

   

  אפשר להמשיך ולתאר, מבלי לחזור על משפט פעמים, את המכשלות  שתוקעת ההנהגה הפלשתינאית, בגלגלי "עגלת השלום" המקרטעת.

   

  אבל, האם, לאור מעשיה ומחדליה, של ההנהגה הפלשתינאית, פטורה ההנהגה הישראלית, מלעשות כל מאמץ שיביא להיפרדותנו מן הפלשתינאים ולשלום ?

   

  מרבית הציבור בישראל ומרבית נציגיו בכנסת, סבורים כי קץ הסכסוך עם הפלשתינאים והיפרדות מהם, הוא יעד אסטרטגי של מדינת ישראל.

   

  אזלת היד ומדיניות ה"שב ועל תעשה" של בנימין נתניהו והממשלה בהנהגתו, לא רק שאינן מקדמות את האינטרסים הישראלים, אלא, פוגעים בנו, הן במישור הביטחוני, הן במישור הכלכלי והן ביחסי החוץ של ישראל.

  אתמול, שמעה בתי, בת החמש עשרה דברים שנשא, ראש הממשלה, בנימין נתניהו ששודרו בחדשות הטלביזיה. "לנאום הוא יודע" אמרה בתי. ו..... ? שאלתי אותה. "לעשות, פחות." היא אמרה.

   

  אדוני ראש הממשלה, נראה כי ראוי שתפנים, תובנה אליה הגיעה אפילו נערה בת חמש עשרה.  היעדר החלטה והיעדר יוזמה, יוצרות ואקום. לואקום הזה, נכנסים שחקנים אחרים עם כללי משחק שונים, במקרה שלנו, תעלולי הדיפלומטיה הפלשתינאית.

   

  בראשית כהונתו של אובמה כנשיא ארה"ב, התקיימה בבית הלבן, פגישה משולשת,  בין אובמה, נתניהו ואבו מאזן. בפגישה זו, הכניס אובמה, חסר הניסיון כנשיא באותה עת, פקטור חדש למשחק והוא דרישה מפורשת, להפסקת הבניה בהתנחלויות, כתנאי לפתיחת משא ומתן ישיר. נתניהו, התנגד, אבו מאזן, כמוצא שלל רב, ראה בכך, תירוץ להימנע מהמשך המגעים שקודם לכן קיים עם ממשלת אולמרט (ללא התנאי הזה כמובן) וההמשך ידוע. בהמשך, הוקפאה הבניה בהתנחלויות לעשרה חודשים, אך המשא ומתן לא עשה ולו צעד קטן קדימה.

  ראש הממשלה הצטייר בארץ ובעולם, כמי "שאכל את הדגים המסריחים וגם גורש מהעיר". נניח, כי על אף חוסר התבונה שבאמירת אובמה וחוסר ההסכמה של ראש הממשלה להפסיק את הבניה בהתנחלויות, היה האיש האינטליגנט הזה, מבין את המעמד ואת האפיזודה, מתעלה והופך את המכשול להזדמנות ומודיע במהלך הפגישה, כי הוא מקבל את התנאי שהציב נשיא ארה"ב ? אך היו אז נראים פניה של ישראל בעולם ? איך היה מצטייר אבו מאזן, לו סרב בכל זאת להמשיך במשא ומתן עם ישראל ?

   

  מגרש המשחקים הדיפלומטי, אינו רק נחלתם של ההנהגה הפלשתינאית. גם למנהיגינו שלנו, יש הזכות והחובה, לשחק בו. בתבונה, ביצירתיות, תוך הגדרת יעדים אסטרטגיים ואמצעים טקטיים.

   

  לפני למעלה משנה, עת המשא ומתן היה תקוע, נפגשתי עם דיפלומט מצרי בכיר, בישראל. במהלך שיחתנו אודות יחסי ישראל – פלשתינאים ויחסי ישראל – מדינות ערב, חזר הדיפלומט המצרי והאשים את ישראל, כי היא זו שתוקעת את הסיכוי לשלום בכך שהיא עומדת בסירובה "להשיב את השטחים הכבושים" כדבריו.

   

  אתה יודע מה, השבתי לו. נניח שמחר בבקר ראש ממשלת ישראל, מודיע קבל עם ועולם, כי הוא מתכוון לממש את ההיפרדות מהפלשתינאים. אך היות שהוא לא מצליח להגיע להבנות עם ההנהגה הפלשתינאית שוב ישראל תעשה זאת, חד צדדית. את עזה, אמרתי לו, "כבשנו" מכם המצרים, יצאנו ממנה. כל שנותר הוא כי נקים חומת הפרדה ונכריז כי השבנו אותה לידיכם. כנ"ל עם מרבית שטחי יהודה ושומרון. למותר לציין כי בן שיחי התחלחל ובלשון המעטה, לא התלהב מן הרעיון. רצית כי נפסיק את "הכיבוש" לא ? שאלתי וחייכתי.

   

  יוזמה, מעין זו, אדוני ראש הממשלה, לא תביא לבדה להסכם בינינו לבין ההנהגה הפלשתינאית. אבל, היא יכולה בין היתר, לגרום למדינות כמו ירדן ומצרים, להיות מעורבים בדרך אחרת בתהליך המדיני ואולי, מתוך חשש שלהם, ללחוץ דווקא על הפלשתינאים גם, אם "מתחת לפני השטח".

   

  יוזמה מעין זו, עשויה לטרוף את הקלפים מתחת ל"תרגיל המדינה" של אבו מאזן וחבר מרעיו ועשויה לזכות את ישראל בנקודות דיפלומטיות.

   

  ניתן לקיים יוזמה מעין זו, בשינוי קל ולהכריז על שובה של ישראל לגבולות 67 משופרים (גושי ההתנחלויות הגדולים והישובים הקרובים לקו הירוק, בסביבתם אין אוכלוסיה פלשתינאית יסופחו לישראל) והכרה של ישראל במדינה פלשתינאית בשטחים שנפנה.

   

  אדוני ראש הממשלה, אין לי הכלים והמידע הדרושים וגם האחריות אינה מוטלת לפתחי ולא בחנתי לעומק רעיונות אלה ואחרים. אך שני דברים אני יודע והשכלתי להבין.

  ברור לי כמו לרוב הציבור ולרוב נציגיו בכנסת, היפרדות מן הפלשתינאים, היא יעד אסטרטגי לישראל, זו, כרוכה גם בהיפרדות משטחים שיקרים לנו.

   

  הדבר השני, במקום בו אנו נעדרי יוזמה ויש ריק (ואקום) עלולים להיכנס גורמים שאינם לטובתנו.

  אז, עדין לא מאוחר. מר נתניהו, אם רואה אתה עצמך כמנהיג, נהג כמנהיג. גלה אומץ, קבל החלטה והתחל ליזום. הדרך בה נהגת עד כה, אינה תורמת לישראל ותתפלא, כנראה שגם לא תורמת לך, אלקטורלית.

   

   

   

   

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (20)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     11/6/11 19:19:

   אני המום אנשים בונים תיאוריות על סמך צילום אקראי ומכנים זאת כהוכחה לתיכנון מרושע של שרה נתניהו .אני לא מבין עד היכן יכולה להגיע רישעות של אנשים בעלי דימיון מופרע. ולהטיל רפש על דמויות שכל מה שניתן לראות בצילום .שהאשה מיסתודדת עם בעלה ולוחשת לו דברים .וזו בעיני אחדים הוכחה מספקת בכדי לבנות עליה תילי תילים של השערות דמיוניות שכולן אגב בגנותה של הגב' נתניהו..ולמען הגילוי הנאות אני יצאתי לא מכבר בפסט מיוחד נגד נתניהו .כגימלאי החי על קיצבת זיקנה. בשל ההיתיקרויות במחירי המים שהאמירו בצורה מבהילה.אך מכאן ועד להשערות הזויות בדבר היתנהלותה של גב' נתניהו וכינוין כהוכחה מצולמת רב המרחק. ואני לא אתן יד להכפשה כזו בשום צורה.

     11/6/11 19:17:

   צטט: האמתהפשוטה 2011-05-18 21:06:34

   צטט: shabat shalom 2011-05-17 21:07:35

   ראש הממשלה משחק עם הפחדים של האנשים, במקום להציע פתרונות. אבל בעצם אין לנו ראש ממשלה. הוא לא יוזם כלום. הראש שלו הוא בצבירת כספים כאילו זו חזות הכל. כוחה של ישראל כשהיתה הרבה יותר חלשה היה ביוזמות הפוליטיות שנקטה. אנחנו כאן רק יושבים ומפחדים ומפחידים.

    

   לראש הממשלה אין וגם לך אין פתרון.

   ואתה לא מציע פתרון, אתה רק יורד על ראש הממשלה כאילו שיש לך אלטרנטיבה ,רק אל תגיד ליבני בבקשה.

   ישראל לא היתה יותר חלשה בעבר כמו שאתה טוען, היא היתה חזקה יותר, היה לה קונצנזוס עולמי רחב.

   היה בגין, היה רבין היתה תקווה, היתה ציונות.

   וחמש עשרה דגלי ישראל ברכב חברה של השכן שלי זה בדיחה ליד מבט אחד של פלמ"חניק.

   ישראל הכי חלשה היום יותר מאי פעם, ויותר מכך בעתיד הקרוב -בספטמבר.

   ישראל מבודדת.

   הפלסטינאים מעודדים, אי אפשר לעצור אותם, כל השיחות יכשלו כל היוזמות יכשלו, יש להם תקווה וגם להם נמאס למות מה אסור להם?

   הגאווה העיוורת שלנו מגיעה לסופה, נגמר לנו הזמן.

   אני נצרתי במקור ויש לי חברים ערבים, אני קורה להם בעיניים:" נגמר לנו הזמן"

    

   תהיה אלימות, מעולם לא הייתי כה משוכנע- זה המבט שלהם אתה מבין?

   כמו של הפלמ"חניק בדרך לקסטל.

    

    ראש הממשלה ניבחר כדי להוביל לפתרון. אם היה לי פתרון ומערכת מודיעין ווועדות ומזכירים אז היתי מציע את עצמי כמועמד לראש ממשלה.

   מהתשובה שלך גם ברור שלך אין תשובה.

   לכאן או לכאן לא זה הנושא.

   הנושא הוא מי אחראי להביא לפתרון פוליטי או אחר למצב בו אנחנו נימצאים.

   אם אין לנתניהו פתרון שיגיד שאין לו פתרון, ויעשה את מה שחיב כל נהג פשוט לעשות כשהוא לא יודע לנהוג לעזוב את הרכב.

   על נתניהו אני לא יורד. אני פשוט בז לו. הוא לא מנהיג.

   הוא יותר חבר של ברלסקוני הבדיחה.

   אבל ברלסקוני יכול להיות בדיחה.

   נתניהו  הוא בדיחה על  חשבון כולנו.

   (דרך אכב אני גם נגד ה"טיפול" שעושים באשתו. היאט אינה אשמה בכלום. מי שאשם הוא חדל האישים הזה שנותן לה דריסת רגל (אם בכלל זה נכון).

     11/6/11 14:36:

   צטט: ציני_כאן 2011-06-11 14:26:36

   מי שולט במדינה? על פי מי יישק דבר?

    

   לפניכם עוד הוכחה ששרה אומרת לביבי מה לעשות
   ''
   בני הזוג נתניהו. "ללכת על זה בכל הכוח"
   צילום ארכיון: תומר אפלבאום

    

   פורסם במעריב "כך הגתה שרה נתניהו את הקמפיין להשמצת לבני"

    

     11/6/11 14:14:

   מי שולט במדינה? על פי מי יישק דבר?

    

   ''
   איור של שרה ביביהו בהארץ

    

     11/6/11 12:59:


   דרוש? פנה למודעות דרושים קריצה

    

     11/6/11 10:19:
   אני ממש לא אוהב את הסקירה ההיסטורית שלך מאז ברק -עראפת ועד ימינו אלה .אתה חוזר שוב ושוב על הטעויות שהפלשתינאים עשו לאורך המשאים ומתנים .ומציע פשוט שניתעלם מאמירות שכל כוונתן הוא חיסול ישראל כמדינה לעם הישראלי.ובכוונה איני כותב "יהודי" פשוט מה שאתה מציע הוא שנמשיך ליזום .כאשר היוזמה היחידה שהפלשתינאים יאותו לקבל היא הכנעת ישראל עד כדי אובדן הקיום להוציא את החוכמה של הואקום שאחה מדבר עליו .משל וחשפת תגלית עולמית שניסתרה מהבנתינו עד היום .אך משום מה .פרט להצעה ליזום מה אתה מציע באמת בחוכמתך הרבה. מה אתה מציע לנו כעם לעשות ?זו שאלה שאתה די חכם שלא לענות עליה.כי אם היו לך הצעות הייתי מנסה ללמוד אותן להקשיב להן ולנסות להבין. דבר אחד הוא לזעוק יש ואקום .ודבר אחר הוא לשאת באחריות המיתבקשת ולכתוב .מה אתה מציע? ומה הם הדברים שבלעדיהם לא ייכון שלום ? ואם תצע אותם הם יהיו מקובלים על אבו מאזן ושות'? לסיכום קל מאוד לבקר ולהראות ולהישמע חכם ופקח. אך האם יש באמירות אלה צל צילה של אחריות כלפי העם וההיסטוריה של עם ישראל. ובשורה התחתונה "חכמים היזהרו בדבריכם"
     18/5/11 21:06:

   צטט: shabat shalom 2011-05-17 21:07:35

   ראש הממשלה משחק עם הפחדים של האנשים, במקום להציע פתרונות. אבל בעצם אין לנו ראש ממשלה. הוא לא יוזם כלום. הראש שלו הוא בצבירת כספים כאילו זו חזות הכל. כוחה של ישראל כשהיתה הרבה יותר חלשה היה ביוזמות הפוליטיות שנקטה. אנחנו כאן רק יושבים ומפחדים ומפחידים.

    

   לראש הממשלה אין וגם לך אין פתרון.

   ואתה לא מציע פתרון, אתה רק יורד על ראש הממשלה כאילו שיש לך אלטרנטיבה ,רק אל תגיד ליבני בבקשה.

   ישראל לא היתה יותר חלשה בעבר כמו שאתה טוען, היא היתה חזקה יותר, היה לה קונצנזוס עולמי רחב.

   היה בגין, היה רבין היתה תקווה, היתה ציונות.

   וחמש עשרה דגלי ישראל ברכב חברה של השכן שלי זה בדיחה ליד מבט אחד של פלמ"חניק.

   ישראל הכי חלשה היום יותר מאי פעם, ויותר מכך בעתיד הקרוב -בספטמבר.

   ישראל מבודדת.

   הפלסטינאים מעודדים, אי אפשר לעצור אותם, כל השיחות יכשלו כל היוזמות יכשלו, יש להם תקווה וגם להם נמאס למות מה אסור להם?

   הגאווה העיוורת שלנו מגיעה לסופה, נגמר לנו הזמן.

   אני נצרתי במקור ויש לי חברים ערבים, אני קורה להם בעיניים:" נגמר לנו הזמן"

    

   תהיה אלימות, מעולם לא הייתי כה משוכנע- זה המבט שלהם אתה מבין?

   כמו של הפלמ"חניק בדרך לקסטל.

    

     18/5/11 16:53:

   צטט: 100 אלף מפגינים 2011-05-18 00:52:46

   צטט: שמוליק דרורי 2011-05-17 21:53:35

   שי, שלום ! בקיצור אכתוב לך שתפקיד הממשלה וראשה אינו הסכם שלום עם צמאי דמינו במיליוניהם. התפקיד הינו להבטיח את קיומה של המדינה היהודית .השינויים מסביבנו רק מחזקים את הצורך בזהירות. אסור לנו להמר על בטחונה של המדינה.

    

    

    

    

   קיום משא ומתן ומציאת פיתרון לסכסוך הוא אינטרס ראשון במעלה, חיוני לעצם הישרדותה של מדינת ישראל.

   זה אולי הדבר החשוב ביותר שמנהיגינו יכולים וצריכים לעסוק בו

    

    

   מה שהוא בעצם רצה לומר שמשא ומתן הוא אמצעי ולא מטרה .... 

     18/5/11 00:52:

   צטט: שמוליק דרורי 2011-05-17 21:53:35

   שי, שלום ! בקיצור אכתוב לך שתפקיד הממשלה וראשה אינו הסכם שלום עם צמאי דמינו במיליוניהם. התפקיד הינו להבטיח את קיומה של המדינה היהודית .השינויים מסביבנו רק מחזקים את הצורך בזהירות. אסור לנו להמר על בטחונה של המדינה.

    

    

    

    

   קיום משא ומתן ומציאת פיתרון לסכסוך הוא אינטרס ראשון במעלה, חיוני לעצם הישרדותה של מדינת ישראל.

   זה אולי הדבר החשוב ביותר שמנהיגינו יכולים וצריכים לעסוק בו

     18/5/11 00:50:

   מילים כדורבנות!

   אני אולי לא מסכים עם כל ההצעות שהבאת כאן, אבל אני בהחלט מסכים ומאמין במאה אחוז במה שכתבת לגבי כך שהיוזמה חייבת להיות בצד שלנו.

   ישראל חייבת לחתור ללא הרף למציאת פיתרון לסכסוך המתמשך עם שכנינו  ולכך יש להפנות את כל האנרגיות וכוחות המחשבה. משחקי ההאשמות לא מקדמים אותנו לשום מקום וגורמים נזק עצום למדינת ישראל!

    

   אחת הנקודות היפות שניסחת בפוסט היא שלא רק האחריות, אלא גם הידע והכלים נמצאים בידי מנהיגינו.
   בתור אזרחים במדינה דמוקרטית אנו מטילים על מנהיגינו את האחריות שבהנעת תהליכים - תפקידינו הוא להכתיב להם את ה*כיוון* אליו אנו רוצים שינועו. צריך לזכור את זה.

   ללא משא ומתן לעולם לא יהיה פיתרון, עם משא ומתן יש סיכוי.

     17/5/11 21:53:
   שי, שלום ! בקיצור אכתוב לך שתפקיד הממשלה וראשה אינו הסכם שלום עם צמאי דמינו במיליוניהם. התפקיד הינו להבטיח את קיומה של המדינה היהודית .השינויים מסביבנו רק מחזקים את הצורך בזהירות. אסור לנו להמר על בטחונה של המדינה.
     17/5/11 21:07:
   ראש הממשלה משחק עם הפחדים של האנשים, במקום להציע פתרונות. אבל בעצם אין לנו ראש ממשלה. הוא לא יוזם כלום. הראש שלו הוא בצבירת כספים כאילו זו חזות הכל. כוחה של ישראל כשהיתה הרבה יותר חלשה היה ביוזמות הפוליטיות שנקטה. אנחנו כאן רק יושבים ומפחדים ומפחידים.
     17/5/11 20:04:
   יוזם מה ..השמדה עצמית לפי לו"ז של מדינת ישראל?? מה בדיוק אתה מציע 0אבל לטובת המדינה -לא לרעתה)
     17/5/11 18:59:

   רצועת עזה היא אזור קטן בהבה עם יישובים קטנים בהרבה שהיו מרוכזים בשני גושים לא כך המצב ביהודה ושומרון.

   כל עוד לא נסוגת ממזרח ירושלים יגידו שזה תרמית. הרי בעזה אומרים שאנחנו צרים עליה למרות שתושבים מעזה נכנסים לטיפול רפואי בישראל בחורה עוברת אל ומהרצועה ובנק ישראל גם מעביר להם כסף שבו הם יוכלו לקנות סחורה ובנוסף לאספקת חשמל. עדיין יש כאלו שממשיכים לטעון שישראל צריכה להסיר את ה"מצור" מעזה.
   כלומר ההצעה שאתה מציעה תביא לכך שיגידו שאנחנו צריכים להסיר את המצור מעזה.

    

   מה שצריך לעשות ראש הממשלה זה לא לפתוח בזעקות שבר. מדינת ישראל הוכרזה ב-14 במאי 1948 הפלסטינים מתאבלים על 15 במאי אז הם בעצם מתאבלים על פלישת צבאות ערב.
   הם יכריזו על מדינה בגבולות 67 נהדר זאת אומרת שהם אמרו שזה דרישת המקסימום שלהם.

   ראש הממשלה צריך להודיע שהוא מכיר במדינה פלסטינית שתוקם במסגרת של החלטת החלוקה: מדינה ערבית לצד מדינה יהודית.

    

   אם ישראל תתייחס בנונשלנטיות להכרזת העצמאות הפלסטינית היא פשוט תתקע סיכה בבלון.
   כי אבו מאזן מפחד להיות מגודל התפקיד של נשיא מדינה  אמיתית יותר ממה שהוא מפחד מישראל.

     17/5/11 17:19:
   יוזמה זה דבר מבורך .. אבל לא פחות העיתוי .. מה שווה הסכם עם אש"פ בעוד שחמאס לא לקח חלק בזה .. אתה נשמע בחור נחמד ואינטליגנט .. אבל לחשוב שאם נושיט יד לשלום נקבל יד חמה ואוהבת .. זה קצת נאיבי ...
     17/5/11 16:04:
   אני מסכים עם כל מילה. יש לי רק הערה לשונית-סגנונית: אתה נוטה להשתמש, יותר מדי, בפסיקים.
     17/5/11 13:24:
   שי ידידי : לא שמת לב או שכחת לכתוב משפט אחד אותו אמר נתניהו: הויכוח הוא לא על השטחים ועל הנסיגה לקוי 67. נניח שנתניהו היה קם ויוזם משהו ענק כמו נסיגה לקוי 67 עד הסנטימטר האחרון לרבות מתן זכות לאציל אסד להשתכשך במימי הקיבוץ גינוסר ולרבות השארת הכותל המערבי בידי ידידנו ההומניסט איסמעיל הנייה, האם אז הסכסוך היה נגמר?אתה לא עד כדי כך תמים להאמין ששום דבר לא יילך מבלי שנחזיר למוסלמים הנפלאים את ת"א (שייך מוניס) את עכו חיפה בית שאן ועוד...... ונסכים כי יגיעו אלינו 10 מיליון בינלאדנים שכבר עשרות שנים עושים נפלאות בכל העולם ועל כך אמר כבר המלומד שלהם "דין מוחמד בסייף"
     17/5/11 10:47:
   אדוני הנכבד, לא הבנת דבר מאוד פשוט: באים עלינו לכלותינו..! נתניהו הבין זאת. אתה מזכיר לי את היהודים ההולנדים לפני הכיבוש הגרמני. תפיל את האסימון כבר, ניסים תהיה מלחמה! השד יודע איך היא תתפתח, אבל אם ישראל יצליחו להפיל מהלומה חזקה דיה על הערבים, יהיה סיכוי לשלום. ותאמין לי בבקשה, שאני האופטימי משנינו!
     17/5/11 09:55:
   כמעט כל יוזמה בכיוון הכללי תהיה יותר טובה מהמחדל הנוכחי.
     16/5/11 23:50:
   מסכים

   פרופיל

   רונית ברק ציורי אקריליק

   רונית ברק - ציורי שמן

   שי ברק, משפטן ושליח ציבור