כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  בלוג ומגוג

  ברוכים הבאים להיכל הפך השמן, מקדשו של משיח הקשר, בלוג ומגוג.

  יש לדומם מנועים, לחלוץ מליצות, להחריש ניידים ולהסיר (רק) נעליים בכניסה.

  נא להיכנס בדומיה על הבהונות פן יופר הריתמוס של מעגל הצהריים....

  אפשר לעשות צ'ק אאוט בכל רגע, אך לא ניתן לעזוב לעולם.....

  על הסט של "לגעת ביופי" עם ה Coupage

  4 תגובות   יום חמישי, 19/5/11, 13:10

  הנופים נראים מוכרים, שורות הגפנים, הסככה, בימת העץ...עברתי פה פעם במסעותיי, ללא ספק, בקולנוע, או בחלומות ההקיץ המתגברים לאחרונה. צלילי השקת כוסיות סביב, אנשים אדמדמים בברמודה וכובעים רחבי שוליים נעים לאיטם תחת שמשיות לבנבנות, מעמיקים בדיון רוחש על הא, לוגמים יינות ולועסים גבינות ריחניות, תותים טריים וזיתים מרירים.

  האם אנוכי בקיאנטי שבטוסקנה, או שמא באיזשהו תעתיק מושלם? הייתכן שאני בסט של "לגעת ביופי" 96 של ברטולוצ'י האגדי. איפה ליב טיילר ? יהיה מפגש מרגש, היא חייבת להיות כאן....

   

  יקיצת יום שישי בבוקר האחרון שלפני פסח, עם ישראל בהכנות אחרונות ליציאת מצרים ואנו בגיחת חירות משלנו. תחילתה של חופשת האביב, ראשיתה של אתנחתא אמצע שנתית מסורתית. עיניים מנומנמות אפטר שוק בילוי אמש והאנג אובר מתון מהול בדם אלכוהולי מייצרים קימת סלואו מושן ובהיית בוקר מתמשכת יתר על המידה. הסתת וילון קלה מציפה את החדר בקרני שמש אפריל, הרעשים בקופסה קוראים אאוטדור, טבע, אוויר צח. מתיחת איברים, חילוץ עצמות ואני נעתר ללחצים ומדלג החוצה אל ההתרחשויות סביב, ללכוד שוטים חדשים בזום אישוניי ונגיסות מראשוניות האביב.

   

  החלטנו לדלג על הקפה המסורתי ולהמלט מן העיר, כיוון כללי דרום מתון. דקות ספורות על הכביש המהיר והירוק סביב מתגבר, מתקפת טבע זורקת באישונינו השלווים במקבצים צבעוניים אקראיים מרוחי אדום עמוק, לבן וסגלגל. חתכנו מהציר הראשי לעבר שבילי השדה, אל לב הפריחות, ריחות אביב עזים התגברו, מתקדמים ומפלסים דרכינו ליעד לא מוכר על שבילים חרושי תלמי גלגלים כבדים בין שדות מרופדים.


  רבע שעה בעומק השדות חילצנו עצמות והתחלנו לצעוד לעבר הסככה ... מתבשמים ומשתאים ממרבדי הכרמים המוריקים, שנפרשו לעומתינו. כנפי הכרמים עוטפים אותנו בירוק גאה וסוגרים בחיבוק, שיחי גפנים רעננים מעוטרים בניצני ענבים מפונקים בשורות מסדר מציפים את האופק, שמש אביבית מלטפת ברכות את כפות העלים, מעלימה את שאריות טל הלילה ומטשטשת את זכרון צינת הבוקר וחדות הזיותינו.

   

  צליל השקת כוסית מפלח את הדממה, ועוד אחד.


  "אתה בסדר?" שואל קול נשי במבטא זר ועיניים תכולות.


   זוהי ודאי ליב טיילר, גמגמתי לעצמי. הסטתי מבט מרוגש לכיוונה...


  "אמרת משהו? שאלה, "הכל בסדר?" המשיכה להתעניין העלמה למראה אישוני המהבהבים.


  "כככןןן", התאפסתי על עצמי.  לא רעה, אבל לא ליב טיילר. בעסה. 


  "הכל טוב" השבתי.


  "תשתה משהו? " הציעה.


  סריקה מהירה סביב, שולחנות עמוסי בקבוקי יין, קעריות גבינות ונישנושים מגרי חך. 


  מרשים, דמיון רב לאזור קיאנטי, אתר הצילומים, אבל לא הסט של "לגעת ביופי", הסרט הנפלא הזה של ברטולוצ'י, עם הנופים המרהיבים, המוסיקה הקסומה והאהבה הבלתי אפשרית. במבט שני מציאות לא רעה בכלל, לא נופלת מחזיונות הסרט...ניחמתי את עצמי.

   

  ''


  מילאתי פול ווליום ריאותיי בריח גפנים, התקרבתי לעמדות הטעימה והתערבבתי בחגיגה.


  אבל איפה אני בכל זאת ?


  "אתה בלב הכרמים של כרמי יוסף", התפרצה המוזגת, מפענחת הבהיות, למחשבותיי, "הכרמים של יקב כרמי- יוסף ברבדו, השוכן ממש כאן, בהשקת הבלנד הראשון, הקופאז''", השלימה הסטייטמנט ומדדה בעיניה את קצב הלמות עיפעופיי.


  "וואלה סיבה לחגיגה" סיננתי לעברה...לא נפגוש את ליב טיילור, מה רע בזורי ארקין ופרופ' ברבדו? .....

   

  ''


  מורשת הקרב של המקום מספרת שבשנת 1999 החליטו פרופסור בן עמי ברבדו ותלמידו לשעבר פרופסור עודד שוסיוב חברי הסגל האקדמי של האוניברסיטה העברית בירושלים לממש את הידע הרב שצברו בגידול ענבים וייצור יין, והקימו את יקב כרמי יוסף המייצר את יינות ברבדו.  היקב נמצא בלבו של הכרם של משפחת שוסיוב בעלת מסורת גידול כרם של 120 שנה. 


  זורי ארקין, מנכ"ל היקב, איש אדמה ותעשיה, דומה שמחובר לגידול ויצירת היין יותר מאשר לטרקלינים הנוצצים של פסטיבלי היין, מספר לנו בעיניים בורקות על תהליך הלידה והגידול של בניו ובנותיו, הגפנים. כל אשכול וכל גפן מקבל יחס מלכותי. לעולם לא נשתמש בגפנים נכריים, שלא מגידולינו, איננו בוצרים בשדות זרים! אני רוצה לשלוט בכל שלב ובכל פרט מרכיבי הגידול, 95% מאיכות היין נגזרת מאיכות הגפן ואנו שולטים בה ב-100%!!!, בתזונה, בהשקיה, בטמפרטורות ובזמנים.

   

  ''

   

  גם ייצור היין מקבל דגשים ייחודיים שנובעים מנסיון וידע עתיר שנים של הפרופסורים בראבדו ושוסיוב, מה שיוצר בסופו של יום תהליך מוקפד וייחודי ליצירת יין איכותי. בשלהי הגידול לקראת הבציר מקפידים בטיימינג מדוייק ליצור סטרס מלאכותי לגפנים על מנת להגביר את ריכוז העינב, צבעו ואיכותו. הפחתה מושכלת ומדודה בהשקיה ובתזונה ערב הבציר מעלה את איכות התוצר, משוכנעים בברבדו על בסיס עשרות שנים של מחקר.


  דקות מבצירתם נוחתים האשכולות ביקב ונכנסים מייד לתהליך הייצור, שלא כפי יקבים אחרים שמשלמים את מחיר המרחק והעיכובים. היקב נמצא בטבור הכרמים, "יש לנו שפע גפנים שיכולים לשמש לצמיחה גדולה של היקב, אנו מייצרים 50 אלף בקבוקים בשנה עם יכולות תפוקה גבוהות הרבה יותר בשל עודפי אלפי דונמי הכרמים שבבעלותנו ונמכרים כרגע ליקבים אחרים".  


  ביקב ברבדו מקפידים לדחות את תחילת תהליך התסיסה במיכלים ומורידים את הטמפרטורה בהם למשך 48 שעות ראשונות, מה שאמור להוסיף צבע וטעמים ומיצוי מלא של סגולות הקליפה. לאחר שתי יממות יועלו הטמפרטורות ויוספו שמרים להתחלת שלב התסיסה. לאחר מכן מרבית יינות יקב בראבדו ישתבחו במשך 12-18 חודשים בחביות עץ שעיקרן אלון צרפתי.


  ואחרי כל זה כשרף הציפייה נוסק מעלה, אי אפשר שלא להתפעל מהיין הנפלא. לגמנו גם מהזניים: שרדונה, מרלו, קברנה סובניון, שיראז וכמובן גם מחתן האירוע, הקופאז'. כל אחד שידר לתדרי הטעם הגבוהים, יינות עוצמתיים בטעם ובגוונים, פירותיים, ריחניים, עם שילובי מתיקות חמיצות מצויינים וכן טעם שיורי נפלא למזכרת לאורך זמן. למעשה כל חובב יין ואיש מקצוע ימצא כאן מזור לתשוקותיו.

   

  ''


  הביקור בברבדו מניב חווייה אולטרה משכרת לא רק ללוגמי היין, זהו מפגש עם מציאות מפעימה לחובבי טבע, מזון, חקלאות, יצירה ומקצוענות, יזמות, תעשייה, ומעל הכל יין כחולבן נפלא!!!


  אספנו איברים, ליקטנו מקבץ בקבוקים לארוחת החג, שינסנו מותניים, השתחלנו לרכב, אחזנו בחוזקה בגלגל ההגה, הישרנו מבט מתפתל לעבר השבילים, והפלגנו במסע חזרה למחוזותינו העירוניים, אמנם בלי ליב טיילר בחיקנו, אך כטוב ליבנו בCOUPAGE .

   

  ''

   


  תמונות: צילום משכר

  (*) הכותב היה אורח בהשקת הCOUPAGE

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     5/7/11 21:57:

   "כל אחד שידר לתדרי הטעם הגבוהים, יינות עוצמתיים בטעם ובגוונים, פירותיים, ריחניים, עם שילובי מתיקות חמיצות מצויינים וכן טעם שיורי נפלא למזכרת לאורך זמן. למעשה כל חובב יין ואיש מקצוע ימצא כאן מזור לתשוקותיו"
   סיבה לחגיגה באמת - פוסט מדהים, כתיבה משובחת, העברת את החוויה פשוט ומושלם.

     22/5/11 06:58:
   תודה על הפוסט..אבל לי הזכיר מקרה מצחיק - פעם בחתונה קווקזית אחת הגישו יין נורא טעים..על הבקבוקים במקום מקום ייצור היה גתוב משהו בסגנון- A5426. וזהו. עד היום יש לנו תחושה שזה עשוי או מוזג באיזה בית כלא...לא? :)) *
     21/5/11 19:27:
   אני חסידה של שרדונה ועכשיו בא לא אדום!
     19/5/11 13:48:
   בתיאור שלך ,ראיתי את הכרם את העלים היפים של עלי הגפן,וכאילו הרחתי כאן את הריח נזכרת בלגימת היין האחרונה שהשאירה בי טעם לעוד,,,

   ארכיון

   פרופיל

   oded ron
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין