כותרות TheMarker >
  ';

  סין. עסקים בסין.

  בבלוג הזה תמצאו מידע, דעות ועצות בנוגע לשוק העסקי בסין. צוות החברה - מנכ"ל, סמנכ"ל, מנהלי מחלקות ויועצים – מעלים לכאן מאמרים, עדכונים, תובנות וקישורים מעניינים.
  קריאה מועילה ולהתראות בסין, צוות PTL Group

  PTL Group - קישורים

  מקימים מפעל ב סין ? השוואת עלויות תפעול ושיקולים נוספים

  2 תגובות   יום רביעי, 25/5/11, 09:06

  משרד המסחר הסיני מוביל בשנתיים האחרונות קמפיין

  תחת הכותרת “Go Inland”, המיועד למשוך יזמים ומשקיעים זרים למחוזות הפנימיים של סין. האם יש כאן הזדמנות כלכלית טובה? כמה חוסכים בהוצאות התפעול? מה הסיכון? האם אפשר לצמצם עלויות תפעול וגם להפחית סיכונים? על כך ועל שיקולים נוספים לבחירת מיקום למפעל החדש שלכם בסין, ובסוף גם הצעה מעניינת.

    

  קמפיין “Go Inland” מתמקד בששה מחוזות פנימיים:

   
  Shanxi, Hubei, Ānhuì ו-Húnán , Hénán ו- Jiangzi: ששת המחוזות האלו מהווים כ- 11% משטחה של סין, יחד הם מכסים כמיליון מ"ר, 28% מאוכלוסיית סין מתגוררת בהם ומייצרת 20% מהתל"ג השנתי של סין.

    

  ''

    www.dezshira.com

   

  מחירי הקרקע והעבודה בסין, המהווים בדרך כלל כ-70% מהוצאות התפעול של העסק, עלו מאוד בשנים האחרונות, אבל העלייה מורגשת במיוחד בערים המדורגות במעגל הראשון ובערים הדרומיות כבייג'ינג, שנגחאי וגואנגז'ו. בערים הפנימיות המחירים אמנם עולים בהתמדה אך עדיין נמוכים יותר.

    

  הערים הפנימיות מציעות הזדמנויות לעלויות קרקע ועבודה נמוכות יותר ויצרנים מכל העולם מגיבים ובודקים אפשרויות. לאחרונה לא מעט חברות בינלאומיות גדולות העבירו את פעילותן לאזורים הפנימיים, ביניהן HP וסיסקו שהקימו מפעלים בצונגצ'ינג, אינטל שהקימה מתקן הרכבה ובדיקה ומוטורולה שחנכה מרכז מחקר ופיתוח חדש, שניהם בעיר צ'נגדו.

    

  בעקבות הקמפיין הממשלתי הנרחב, גם חברות ישראליות מגלות עניין ומבקשות לדעת מה המחוזות הפנימיים מציעים בפועל לחברות ייצוא קטנות ובינוניות השוקלות להקים מפעל ייצור או הרכבה בסין.

      

  בתחקיר של China Briefing נערכה השוואה בין עלויות התפעול של מפעלים בערי הבירה של המחוזות הפנימיים לבין עלויות התפעול בערי החוף המזרחי. התחקיר התמקד בעלויות הקרקע, שכר העובדים ועלויות התובלה. נציג כאן כמה נתונים שעולים מהתחקיר, נתייחס לשיקולים נוספים בבחירת לוקיישן  ונסיים במסקנה שלנו:

    

  קרקע

   

  ''

     

  אחת הדאגות המיידיות של חברות קטנות ובינוניות היא עלות דמי השכירות למפעל בסין. ההנחה הרווחת היא שבערים הפנימיות עלות הקרקע נמוכה משמעותית ביחס לערי החוף. צריך כמובן לקחת בחשבון שעלויות הקרקע משתנות לפי גודל הפרויקט, האזור הספציפי בו ממוקם המפעל והצלחת המו"מ בכל מקרה ומקרה.

    

  הרבה ממשלים מקומיים (ולא רק באזורים הפנימיים של סין) מנסים למשוך חברות זרות באמצעות הפחתת עלות הקרקע. הערים השאפתניות יותר מציעות הנחות במס חברות, מאפשרות קיזוז מוגדל מול עלויות הקרקע, מציעות דמי שכירות נוחים (גם אם הקרקע בבעלות פרטית) או דמי שכירות נמוכים במיוחד בתקופת ההרצה של המפעל. באופן כללי במחוזות הפנימיים ההיצע גדול יותר, יש יותר קרקע זמינה וקיימים פי 1.4 אזורי פיתוח תעשייתיים מאשר במזרח סין.

    

  לפי הנתונים הרבים שנאספו בתחקיר, ההנחה שעלות שכירת המפעל נמוכה משמעותית בערים הפנימיות לא בהכרח נכונה כשמשווים ערים ממעגל שני בחוף המזרחי מול ערים ממעגל שני בפנים המדינה (כ-15% חיסכון), אך נכונה מאוד כשמשווים ערים ממעגל ראשון בחוף המזרחי לערים ממעגל שני בפנים המדינה - במקרה זה עלויות השכירות נמוכות ב-40%.

   

  שכר עובדים

    

  ''

  Robert Scoble / Flickr

    

  בינואר 2011 שלושה מחוזות (שנגחאי, בייג'ינג וטיאנג'ין) הודיעו על העלאת שכר המינימום ב- 10%, 18.6% ו-16% בהתאמה, מה שהביא לעלייה כלל ארצית של 22.8%. העלייה החדה בשכר המינימום בכל אזורי סין, מעניקה לחסכון בעלויות העבודה עדיפות גבוהה.

    

  כאשר משווים את שכר המינימום בין הערים השונות, אפשר לזהות יתרון מסוים לערים הפנימיות, אך צריך לזכור שמנהלים ועובדים מקצועיים מרוויחים בדרך כלל הרבה יותר משכר המינימום, ושעלות השעות הנוספות והרווחה הוא משתנה משמעותי ביותר.

    

  תשלומי רווחה מנדטוריים לעובדים הסיניים (פנסיה, דמי אבטלה, ביטוח רפואי, דיור) עומדים בד"כ על 30-50% תוספת לשכר ומשתנים לפי החוק המקומי בכל עיר ועיר.

    

  משרד המסחר הסיני מעריך את עלויות כוח העבודה במחוזות הפנימיים ב-60% פחות מאשר באזור המזרחי. כאשר לוקחים בחשבון את תשלומי הרווחה ואת השעות הנוספות ובהתחשב בשאר הנתונים, מוצאים שמיקום המפעל בעיר ממעגל שני בפנים המדינה יכול לחסוך עד 50% בעלויות העסקת העובדים בהשוואה לעיר ממעגל ראשון בחוף המזרחי.

   

   תובלה

    

  ''

  uzvards / Flickr

    

   

  למרות תנופת הפיתוח האדירה וקצב הבנייה המרשים של תשתיות בכל רחבי סין, חברה הנדרשת לשנע סחורה לאחת מערי החוף לצורך יצוא חייבת לבחון לעומק את עלויות ההובלה ממרכז סין מול החיסכון בעלויות העסקת העובדים ובדמי השכירות.

    

  כדי להעריך את עלויות ההובלה, אפשר להשוות עלות של העברת מכולה סטנדרטית מעיר פנימית לנמל הקרוב ביותר אליה: בשנגחאי או בשנזן (הסכומים ב- RMB):

    

  פחות מ-3,000  ממחוז  Anhui
  3,000-4,000    מהמחוזות  Hénán Húnán Jiangzi Hubei
  5,000              ממחוז Shanxi
  6,000 ומעלה    מצ'ונגצ'ינג ומחלקה המערבי של סצ'ואן.

    

  עלויות אלה משתנות כמובן לפי הכמויות ועל בסיס הסכמים ספציפיים, אך המסקנה ברורה - עבור חברות קטנות ובינוניות המייצרות בסין למטרות יצוא, עלויות ההובלה מתוך הערים הפנימיות אל הנמלים הבינלאומיים הן משמעותיות ביותר.

   

  לפי נתוני התחקיר ניתן לחסוך עד 40% בשכירות המפעל ועד 50% בעלויות העסקת העובדים כאשר מתמקמים בעיר ממעגל שני בפנים המדינה לעומת עיר חוף ממעגל ראשון.

    

  השאלה היא אם החיסכון עדיין קיים כאשר לוקחים בחשבון את עלויות ההובלה?

   

  באופן תיאורטי – כן.


  אם מדובר בדמי שכירות למפעל של 2,500 מ"ר, 100 עובדים בשכר מינימום וייצוא של  10 מכולות בשבוע, העלויות התפעוליות בערים הפנימיות נמוכות ב-30-40% מהעלויות בערי החוף מהמעגל הראשון. אולם זוהי השוואה סכמטית בלבד וחשוב לזכור שכשמדובר בעלויות תפעול של חברות קטנות ובינוניות בסין, כל שינוי קטן באחוזים עשוי לשנות את התמונה בצורה משמעותית.

      

  שיקולים נוספים מעבר לעלויות התפעול

   

   

  כשחושבים להקים מפעל בסין, חשוב לבחון היבטים נוספים מעבר לעלויות התפעול.

   

  אחת הסוגיות החשובות היא זמינות משאבי האנוש. בעוד שהערים הפנימיות נוחות מאוד לגיוס פועלים, קשה יותר למצוא בהן מנהלים בעלי ניסיון, מהנדסים או מומחים מקצועיים בתחום ספציפי. יש חברות שעבורן היצע העובדים הוא המפתח להחלטה היכן להתמקם, בחברות אחרות השיקול המרכזי מתמקד בזמינות התשומות (אנרגיה, מים) או בקרבה ללקוחות ולספקים.

   

  באופן כללי, בחירת המיקום למפעל החדש בסין מושפעת הן מעלויות התפעול והן ממאפייני התעשייה באזור ומהמודל העסקי של החברה בסין.

    

  למרות ההפרשים בעלויות התפעול, עבור מרבית החברות הקטנות והבינוניות שמנסות לאזן בין החיסכון בעלויות לשאר השיקולים, מיקום המפעל בפנים המדינה עדיין כרוך בסיכון גדול.

   

  כרגע, למרות הקמפיין האינטנסיבי, הרבה חברות קטנות ובינוניות שמייצרות בסין, בוחרות לוותר על החיסכון האפשרי בעלויות לטובת סביבת החוף המזרחי ה"בטוחה".

     

  מסקנות – איך לצמצם עלויות תפעול ולהפחית סיכונים

   

  לא חייבים להתלבט בין בייג'ינג-שנגחאי-גואנגז'ו לבין הערים הפנימיות.

  כדאי לשקול להקים מפעל בעיר מדרגה שנייה ולהישאר באזור החוף המזרחי. צ'אנגז'ו או סוג'ואו לדוגמה. ערים אלו הן הפתרון האולטימטיבי כרגע.

   

  קחו לדוגמה את צ'אנגז'ו, עיר לא רחוקה משנגחאי ומדורגת במעגל שני. חיים בה 4.5 מיליון תושבים ויש בה איזורי תעשייה נרחבים. בשנים האחרונות יותר ויותר חברות זרות (וישראליות) בוחרות להקים מפעלים בצ'אנגז'ו ונהנות למעשה משני העולמות – גם עלויות התפעול הנוחות יחסית וגם זמינות כוח אדם מקצועי וקרבה לספקים, ללקוחות ולנמלי היצוא.

    

  צ'אנגז'ו היא רק דוגמה, יש עוד כמוה.

   

  לשאלה "איפה כדאי להקים מפעל?" אין כמובן תשובה גורפת. הקלישאה "כל מקרה לגופו" מדוייקת להפליא במקרה זה. אנו מסייעים כבר שנים לחברות ישראליות להקים מערכי ייצור והפצה בסין, בכל פרויקט בוחנים מחדש את כל השיקולים הרלוונטיים ומאפשרים ללקוח להגיע להחלטה על סמך מידע משמעותי.

   

  אחת ההצעות שלנו לחברות שמחפשות פתרון מהיר, חסכוני ויעיל להקמת מערך ייצור בסין, היא החממה התעשייתית CI3 בצ'אנגז'ו.

    

  אם אתם שוקלים להקים מפעל או להרחיב פעילות קיימת בסין וחסר לכם ידע או מימון, החממה התעשייתית CI3 בהחלט עשויה להתאים. החממה מאפשרת לחברות ישראליות להקים מערך ייצור בזמן שיא ובמינימום סיכון:

   

  • הקמת פעילות ייצור בסין בפחות מששה חודשים.


  • שירותי תמיכה מקיפים: לוקליזציה והנדסה, בקרת איכות, רכש, לוגיסטיקה, ניהול כספים, התקנה ותחזוקת מערכת  ERP, אישורים והיתרים  (ISO, SFDA) אימון ופיתוח עובדים, קשר עם הרשויות המקומיות ועוד.


  • תמיכה מימונית ותמריצים ממשלתיים לחברות העומדות בקריטריונים.


  • סה"כ 13,000 מ"ר שטחי עבודה מותאמים לדרישות במבנה חדש, בקרבת נמל, אוניברסיטאות, מרכזי R&D ובסיס תעשייתי מגוון.

   

    

  החטיבה התעשייתית של PTL Group תומכת ביצרנים בסין:

  החל מהקמת קו יצור, דרך פעילות בחממה תעשייתית ועד להקמת מפעל עצמאי.

   

  רוצים להקים מפעל בסין?  

  מתעניינים בחממה התעשיייתית?

  צרו קשר


    

  בהצלחה,
  צוות
  PTL Group

   

   חזרה לבלוג עסקים בסין

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS

   שלום דן ותודה על התגובה,

    

   ננסה לענות לך עד כמה שניתן באופן כללי, משום שהקמת מפעל היא פונקציה של דרישות הלקוח, לקוחות שונים זקוקים למפרט שונה ולרמת גימור שונה.

    

   לצורך התשובה בוא נניח שמדובר במבנה תעשיה קלה (עיבוד שבבי מדויק או תחום תעשיה קלאסי אחר), עם תשתיות אויר חשמל ומים רגילות, ללא קיטור, גימור אפוקסי לרצפת המפעל, שטח מפעל מאוורר ושטח משרדים ממוזג. יחס של 1:6 בין שטח מפעל לשטח משרדים, משרדים ברמת גימור סולידית, תשתיות תקשורת רגילות (כולל אינטרנט וטלפון). לא כולל בניה (ז"א מתחילים ממבנה קיים על שטח אדמה קיים).

   במקרה כזה צריך לחשב את עלות ההקמה (לא כולל ריהוט משרדי וציוד משרדי, מחשבים מדפסות וכד') לפי -100$-150$ למ"ר.

    

   ההטבות כוללות בד"כ הנחות במס חברות, מס הכנסה אישי לזרים (ובעלים) ותמיכות אחרות, ספציפיות לענף או לעיר. באופן כללי, אווירת "הזרועות הפתוחות" ומדיניות ההטבות שהיתה נהוגה עד 2007 בסין השתנתה מאוד ועתה היא מסתכמת בעיקר בהחזרי מע"מ והנחות במס חברות (לתקופה של מספר שנים מוגבל).

   אם בעבר חברות שהגיעו לסין עשו זאת בעיקר משיקולי הורדת עלויות ייצור הרי שעתה רוב החברות באות בכדי להתקרב לשוק הצרכני המקומי או ללקוחותיהם הראשיים. שיקולי הורדת עלות הפכו למשניים.

   בנוגע לעלויות תפעול, זוהי שאלה פשוטה לכאורה אך מאוד כללית (בעיקר בסעיף המנהלים).

   שכר מינימום עומד על כ-1200 RMB , לכך יש להוסיף עלויות מעביד 45% (שעות נוספות או לא, משמרות או לא...) עלות השכרה כולל התשתיות למעלה תגיע לכ-2-3 דולר למ"ר לחודש.

   סיכונים הקשורים למיקום בפנים המדינה קשורים כאמור לזמינות של אנרגיה, בעיות אפשריות בגיוס כוח אדם מקצועי ועלויות לוגיסטיות, תלוי במיקום הלקוחות ובמקור חומרי הגלם. בכל מקרה הסיכונים הקיימים תמיד הם שמירה על הטכנולוגיה ושינוי כיוון הרוח הפוליטי.

   אין בעייה של אספקת חשמל.

     15/6/11 20:09:

   צטט: Daniel Chait 2011-06-15 20:08:48

   צבי שלום 

   פוסט מצוין עם מידע חשוב והכוונה נכונה. המשך כך. 

    

   ברשותך, מספר שאלות:  

   אתה מדבר על העיר Changzhou   וכמובן מתכוון גם ל- Nanjing , Wuxi   .ממערב לשנחאי.?

   הייתי שמח באם היית מפתח יותר לעומק את נושאים הללו:

   1.מחיר הקמה של מבנה תעשייתי כולל תשתיות - בשטח של 2,500 מ"ר,

   ואילו הטבות ניתן לקבל ממנהלת הפארק.

   2.מחיר השכרה חודשית למבנה עם תשתיות - בשטח של 2,500 מ"ר,

   3.מה כוללות ההטבות מהממשל, למפעל יצרני עם פעילות יצוא לאירופה ואמריקה?

   4.מהי העלות התפעולית הממוצעת בחודש - ב- USD למפעל בסיסטם כזה:

   קרקע המפעל בשטח של 2,500 מ"ר,

   100 עובדים בשכר מינימום + 10 מנהלים

   תובלה ייצוא של 10 מכולות בשבוע,

   ארנונה מיסים והיטלים

   4.אילו סיכונים יש לקחת בחשבון - במיקום המפעל בפנים המדינה?

   5.לא הזכרת את נושא החשמל, האם באזור העיר Changzhou וסביבה קיימת בעיה של לספק חשמל 24 שעות?

    

   תודה על התשובות

   דן

    

    

    

   ''

    

    

   ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    

    

   ''

    

   המומחיות שלנו בסין - PTL Group

   פוסטים מומלצים