כותרות TheMarker >
  ';

  אכפת לי

  נושאים ציבוריים מרגיזים הניתנים לשינוי.
  נושאים שאם נפעל יחד לשנותם - נוכל להצליח.
  התשובה: ככה זה, אינה מתקבלת.
  נשתדל להעלות נושאים אלו לאור ואולי נשפר במעט את הסביבה שאנו חיים בה.

  ארכיון

  תעודת הפטירה של המוסדיים

  10 תגובות   יום שישי , 17/6/11, 14:45

  דב כהנא אכל הרבה קוטג'ים

  ניצחונו של רו"ח דב כהנא בתביעת היחיד היצוגית, שהגיש נגד דנקנר, כור ואידיבי, בעניין מכירת של מכתשים אגן לחברה הסינית, הוא נצחון הדומה לנצחונו, של דוד מול גלית. ניצחון משמח מצד אחד, אך בניגוד לנצחונו של דוד, הוא גם ארוע עצוב לכולנו מצד שני ואסביר את דברי בהמשך.
  מסתבר, שגם במערכת המשפט, נותרו עדיין, כוכבי צדק, שאינם נבהלים מטיקוני המשק ועושי דברם בעיתונות ובממשלה.
  נוסיף לכן, בהזדמנות זו, ברכה חמה, לשופטת המחוזית דניה קרת מאיר, שהבינה את הנושא וידעה לקבל החלטה נכונה ואמיצה.
  הציבור הרחב, נכון להתגייס למערכה ציבורית בנושא הקוטג', אך אינו מבין, שאותן עסקאות של מדורי הכלכלה, שרוקחים הטיקונים, כדוגמת דנקנר, עופר ותשובה, פוגעים בכיסו הפרטי הרבה יותר מכך.
  ניצחונו של כהנא, הוא רק דוגמה קטנה, קצה הקרחון, של עסקאות שמבצעים הטיקונים בעלי השליטה, על חשבונם של החוסכים הקטנים לפנסיה, שכספם מושקע בקרנות פנסיה וקופות גמל, המנוהלים ע"י הגופים המוסדיים.
  ניצחונו של כהנא, מזכיר ומדגיש את אוזלת היד של המוסדיים, שבלעו בשקט את עסקת ישראייר, שלוותה בהערכת שווי של אותו סווארי, "מעריך השווי " הביתי של דנקנר, שעשה גם את הערכת השווי המופרכת שהביס דב כהנא.

  עסקת ישראייר, להזכירכם, היתה עסקה שהעבירה חובות, של מאות מליונים שנוצרו בחברת תעופה פרטית כושלת של דנקנר וחבריו, לבעלות אידיבי הציבורית.
  במילים אחרות, כספי חסכונותיכם, כיסו ויכסו גם בשנים הקרובות, את הפסדיהם הפרטיים, של דנקנר וחבורתו.
  גם אם תמנעו, מאכילת קוטג', מהיום ועד יומכם האחרון, לא תכסו את הפסדיכם בעסקה שערוריתית אחת כזו, אחת מרבים אגב, שזכתה לכיסוי רק בעתונים ובמדורים כלכליים, לא בכולם כמובן....
  ניצחונו של כהנא, מעורר את השאלה, היכן רשויות הפיקוח, אותם גופים שאמורים היו להגן על כספי הציבור?
  ובכן, רשויות הפיקוח מסתמכות על הכלים שניתנו לגופים המוסדיים וכוח הצבעתם של גופים אלו, לבלימת תופעות שליליות בשוק ההון, תוך התעלמות מוחלטת מכך ש"המוסדיים" עצמם נשלטים כיום ברובם, ע"י בעלי ההון ובעלי השליטה בחברות הבורסאיות, או תלויים בהם בצורה זו או אחרת.
  שיטת מינוי הדירקטורים מטעם הציבור, אינה יעילה ורובם אינם ממלאים את תפקידי הבקרה וההגנה על המשקיעים הקטנים המצופים מהם.
  שיטת שמור לי ואשמור לך, חוגגת בקרנות הנשלטות ע"י בעלי ההון הגדול, על חשבונו של החוסך הקטן.
  הסדרים של: הצבע היום לטובת המענק שלי ואצביע מחר (בכספי הפנסיות שהקופות שלי מנהלות) להגדלת המענק שלך.
  הצבע היום עבורי ותקבל עדיפות בגישה לניהול קרנות הפנסיה של העובדים במפעלים שבשליטתי.
  רכוש אג"ח או מניות לקרנות שבשליטתך והקרנות שלי ירכשו את שלך.
  הסדרים מעין אלו לא צריכים להעשות בכתב, מספיקה הבנה שבשתיקה, שבכוחה להאיר את התנהלותן של הקרנות ואת האינטרסים הזרים שבניהול כספי החוסכים.
  (הקטע האחרון, על רשויות הפיקוח הוא ציטוט מלא ומדויק, מתוך רשימה שכתבתי לפני שלוש שנים בדיוק, בשם "מות המוסדיים" ונשלחה לכל גופי הממשל, כולל גם, יו"ר ההסתדרות של העובדים - קישור, למי שרוצה לעיין ולהווכח שדבר לא השתנה).
  ניצחונו של כהנא, מעורר את התקווה, שהרגולטורים החדשים, יו"ר הרשות לני"ע - פרופ' שמואל האוזר והממונה החדש על שוק ההון והביטוח - פרופ'  עודד שריג,  יבינו טוב יותר, מקודמיהם הכושלים, גושן וענתבי, את המשמעות העמוקה של נצחון עצוב זה של כהנא, המאיר באור גדול, את אפילת התנהגותם הנפשעת של הגופים המוסדיים, במיוחד בשנים המופקרות האחרונות.

  דרג את התוכן:

   תגובות (10)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     22/6/11 13:12:
   פוסט חשוב. המוסדיים לא נפטרו - הם משתתפים בחגיגה על חשבון החוסכים, תוך עצימת עין מכוונת מצד הגופים הרגולטוריים. המסקנה היא חד משמעית - תפסיקו לסבסד את בתי ההשקעות - תצרכו, תקנו ותשקיעו במוצרים ריאליים, זהב, נדלן, יכטות ומה לא. רק אל תשאירו את הכסף בקופות גמל, טרף נטוש וחסר הגנה.
     21/6/11 21:18:
   תתרגלו לרעיון שהפנסיה התנדפה לה, עבדו עלינו. בארצות הברית אנשים בגיל 70 נותרו ללא כלום. חבל על קופות גמל וחיסכון פנסיוני. בגלל זה אנשים קונים דירות וזהב. זה מה שנשאר. גם הכסף עוד מעט לא יהיה שווה את הנייר. מה עושים? לא יודע. אולי צרת רבים תהיה חצי נחמה ואולי לא.
     20/6/11 23:43:
   כל מילה שלך בסלע ובאותו הקשר של מוסדיים שיושבים בהנהלות של חברות ומאפשרים למנהלים להרוויח סכומי עתק או לצאת לאונטולוגית חסרות בסיס. תאמין לי ישראל, כהנא זכה בצדק אני לא חושבת שירבו כמוהו בישראל. כמו דנקנר ושות בלי סוף

   צטט: ישראל איגרא - isig 2011-06-18 22:22:06

   תגובה חשובה ביותר, של פרופ' מאיר חת.
   התקבלה במייל וברשותו, אני מפרסמה:
   שלום ישראל,

   אתה צודק לגמרי שקיימת אצלנו הפקרות בכל הנוגע לעסקות בעלי ענין.
   אישור עסקות כאלה נמסר לאסיפות כלליות של בעלי מניות כאשר המשקיעים המוסדיים מנצלים את כוחם לחסימת עסקות כאלה רק לעתים רחוקות.
   במצב זה, היתה מתבקשת התערבות של הרשויות, אך גם רשות ערך וגם הבורסה נמנעות מבדיקת הוגנותן של עסקות מסוג זה.
   בשנת 1981 כאשר העברתי בבורסה כללים חדשים בענין השיקולים לרישומן למסחר של הנפקות חדשות (כללים שזכו לבקורת חריפה של התקשורת וחברי כנסת) נכלל ביניהם הכלל הבא:
   "כאשר קיימים ניגודי אינטרסים אפשריים בין החברה המבקשת לרשום ניירות ערך למסחר לבין גופים עסקיים הנמצאים בשליטת מנהלים או בעלי מניות עיקריים שלה, תבקש הבורסה הסרתם של ניגודי אינטרסים אלה כתנאי לרישום ניירות הערך למסחר."
   כלל זה זכה להתנגדות  רבה ונמחק מכללי הרישום כעבור כמה שנים. דומני שהרשות צריכה לקבל על עצמה טיפול בעסקות בעלי ענין אך חוששני שהתערבות כזו, מנוגדת לגישה הרווחת, לפיה המקום לטפול בבעיות אלה הוא האסיפה הכללית של בעלי המניות, למרות שידוע שרק לעתים רחוקות מאד לא מצליחים בעלי שליטה להעביר עסקות שהם מעונינים בהן.
   מי שמדבר על החלשת ריכוזי הכוח במשק הישראלי צריך לטפל בעסקות בעלי הענין.

   שבוע טוב

   אירי

    

     18/6/11 20:13:
   ותר ויותר מתברר לנו האזרחים שיש קבוצות מיעוט חזקות שגונבות אותנו ואת המדינה ואין מי שיעמוד בפרץ - לא גורמי האכיפה הממשלתיים שעובדים בהן חושבים כבר על המעבר לעבודה אצל הטייקונים, לא המוסדיים - שכך או כך אוספים את השומן מדמי הניהול הגבוהים, ולא העיתונות הרדודה והבטלנית שלא מתעמקת בנעשה אלא מחפשת צהוב וניזונה בעיקר מהודעות לתקשורת. חשוב שהאזרח הקטן ידע עד כמה הוא מופקר.
     17/6/11 23:46:
   פוסט נוקב. עם כל הידע שלך אתה האדם המתאים והטבעי להנהיג מהפכה יעילה בתחום בכל רשת חברתית
     17/6/11 23:17:
   תודה!
     17/6/11 21:00:

   הצלחתו של רו"ח כהנא היא פריצת דרך אזרחית ומשפטית הראויה לציון. ירבו כמותה בישראל. טוב שאתה כאן ישראל ידידי להבהיר את העיוותים ולחזור פעם אחר פעם על טענותיך הנוקבות.
   .
   המאבק הציבורי במחיר הקוטג' הוא גם פריצת דרך צרכנית וכבודו מונח במקומו - עם ישראייר ואידיבי או בלעדיהן.

   .

   יחד עם זאת, זה שאנו, חבריך, ועוד כמה ממקורביך מבינים את טענותיך זה נחמד אך נותר בגדר של שחרור קיטור ורחוק מלהשביע רצון מבחינת התוצאה.

   .

   לדעתי כדאי להציג פעם אחר פעם בכל פוסט כזה תכנית פעולה קונקרטית שפויה ואפשרית ושתהיה קלה ליישום כמו בעניין מחיר הקוטג' ובכך תרתום את הציבור הרחב למאבק ציבורי. כיום, למרבה הצער, רוב הציבור כלל לא מודע ל"סיבובים" על גבו ולא בקיא דיו באפשרויות הפעולה העומדות לרשותו ואילו רשויות הפיקוח, חברי הכנסת והשרים עומדים מנגד, בין שזה מחוסר הבנה, חוסר יוזמה או בשל השפעות בעלי ההון על פעולותיהם. .

     17/6/11 19:10:

   גם אם תמנעו, מאכילת קוטג', מהיום ועד יומכם האחרון, לא תכסו את הפסדיכם בעסקה שערוריתית אחת כזו, אחת מרבים אגב, שזכתה לכיסוי רק בעתונים ובמדורים כלכליים, לא בכולם כמובן....

    

    

   המילים האלו אומרות הכל: את הקטסטרופה של מחיר הקוטג' כולנו כבר רואים וחשים. את הקטסטרופה של קרנות הפנסיה אנחנו אמורים לראות כבר היום וזה קשה משתי סיבות: גם חוסר במידע זמין. וגם כאשר המידע זמין צריך אחד כמוך שיסביר אותו. טוב שאתה כאן.

     17/6/11 19:04:
   פוסט חשוב. הוא ילווה אותי הרבה זמן. סוף שבוע נפלא...

   פרופיל

   הרשימות שלי