כותרות TheMarker >
  ';

  אמריקנו כפול

  ארכיון

  פעיל אמריקאי בדרכו לעזה: "בממשל לא יצטערו אם יקרה לנו משהו"

  8 תגובות   יום שלישי, 21/6/11, 17:38

  בימים האחרונים, שתי קבוצות מאוד שונות עשו ארועים לכבוד העזיבה לישראל. ארוע אחד היה לכבוד 65 יהודים אמריקאים שעולים הקיץ לישראל. השני, היה של פעילי השלום האמריקאים שטסו אתמול לאתונה, משם יצטרפו למשט החדש ויפליגו לעזה, בנסיון נוסף לפרוץ את המצור על הרצועה. הקבוצה האמריקאית במשט מורכבת מ-36 בני אדם מ-14 מדינות שונות בארה"ב ווושינגטון הבירה, והם יעלו על הספינה שהם קראו לה "תעוזת התקווה", על שם ספרו השני של הנשיא ברק אובמה. לדברי מארגני "המשט האמריקאי", כרבע מהפעילים הם יהודים אמריקאים.  

   

  אן רייט, קולונל בדימוס בצבא האמריקאי, עומדת מאחורי "הספינה האמריקאית", ולדבריה, מטרת הקבוצה היא "לאתגר את המצור הישראלי על עזה וההגנה האמריקאית של המעשים הנפשעים של ישראל".

   

  "בתור דיפלומטית ואשת צבא לשעבר, אני מאמינה שזו אחריות של אזרחים לפעול כשהממשלה שלהם לא מגנה על זכויות האדם וכבוד אנושי, במקרה הזה, של הפלסטינים", אמרה.

   

  ריי מקגוברן, אנליסט הסי-איי-איי לשעבר, שבמהלך שנות הקריירה שלו נהג להציג את עדכוני המודיעין של בוקר בפני מספר נשיאי ארה"ב, אמר ל"הארץ" שהקבוצה תחכה מספר ימים באתונה, שם תעשה "אימון על חוסר אלימות" (ווט דה הל??), ואז הספינה תפליג מיוון לעזה.

   

  אתה בטוח שעם הגבול הפתוח עם מצרים ומצב זכויות האדם בסוריה ולוב עזה היא המקום הכי דחוף לשוט אליו?

   

  "כל המעברים, חוץ מרפח, עדיין בשליטה הישראלית, ובגבול מצרים זה פעם פתוח, פעם סגור. למהותו של עניין, חייבת להיות מערכת נורמאלית. הצורך לפעול עדיין גדול – הרבה מבנים בעזה עדיין הרוסים בעקבות ההפגזות הישראליות וצריך לשקם אותם. אי אפשר לדעת על זה ולא לעשות כלום לגבי זה. העובדה שסורים ולובים נהרגים עכשיו יותר מתושבי עזה, זה לא טיעון, כי יש 1.5 מיליון בני ערובה בעזה שסובלים ללא צורך, וצריך להפנות תשומת לב לזה. זה מדהים – היו שם בחירות חופשיות, ואז באו ההפצצות הנוראיות על סף טיהור אתני. בגלל זה אנחנו על הספינה הזאת".

   

  (בכל זאת שאלתי אותו על סוריה כמה פעמים, כי לפעמים נדמה לי שזה פשוט קל יותר להפגין נגד ישראל מאשר נגד משטרים כמו איראן, לוב או סוריה...). התשובה בסופו של דבר היתה:

  "אם המצב בסוריה ימשיך להיות נפיץ כפי שהוא, אולי נפליג לסוריה. אך יש כאן הבדלים משמעותיים: ישראל היא "בעלת ברית" של ארה"ב, ואני משתמש במרכאות כי בשביל להיות בעלת ברית צריך להיות הסכם הגנה הדדי – ולישראל אין בכלל גבולות מוסכמים ומוכרים על-ידי הקהילה הבינלאומית. אנו נותנים לישראל שלושה מיליארד דולר – ולא נותנים את זה לסוריה. בתור חברים, אנחנו צריכים להגיד לישראלים שהמצב במזרח התיכון השתנה, ולמען עצמם, הם צריכים להגיע להסכם עם הפלסטינים, ולהתחיל מביטול המצור על עזה".

   

  אחד מעמיתיו של מקגוברן מהסי-איי-איי קרא לו פעם "אנטישמי", אך מקגוברן חולק על זה. "אני לא רוצה קשיים לעם היהודי, אבל אני כן רוצה להפנות תשומת לב למצב עזה כי זה מצב שלא יכול להמשך. הרבה מחברי היהודים אומרים לי, שזו הארץ המובטחת ליהודים – כן, אבל בספר דברים כתוב גם "אפס כי לא יהיה בך אביון". אתם יכולים להנות מהארץ המובטחת – כל עוד אתם לא מדכאים עניים".

   

  אילו תגובות שמעת בארה"ב לתוכניות שלך להצטרך למשט?

   

  "הקטע העצוב הוא שאפשר לחיות באמריקה, לראות חדשות כל יום, ולא לשמוע על המצב בעזה. האמריקאים לרוב לא מודעים לכך. כשאני אומר להם שאני מצטרף למשט, הם אומרים: "באמת? למה, מה קורה בעזה?"

   

  אז מה אתם מקווים להשיג? אני בספק שמדינה כלשהי היתה מאפשרת לספינות לפרוץ מצור שהוטל, ולישראל גם אין כוונות לאפשר לכם להגיע לעזה.

   

   "אנו מודאגים לגבי הבטחון האישי שלנו, אבל אין לנו נשק על הספינות, יש לנו מכתבי תמיכה לתושבי עזה. אנחנו לא קדושים מעונים, אף אחד מאתנו לא בא עם הגישה הזאת. ואנחנו רוצים להגיד לממשלת ישראל: "ברוכים הבאים על הסיפון, תוודאו שאין שם נשק, תקראו את המכתבים, ותנו לנו לשוט לעזה".

   

  האם בכירים אמריקאים דיברו עם נציגי הקבוצה?

   

  "אחת המארגנות שלנו, בכירה לשעבר במשרד החוץ,  ביקרה במשרדים שלהם, והם ניסו לשכנע אותה לוותר על הרעיון. בתור אזרחים אמריקאים, לא קיבלנו שום הבטחה שתהיה לנו הגנה של המדינה שלנו. למעשה, בצורה בלתי פורמלית אמרו לי שהם לא יצטערו יותר מדי אם יקרה לנו משהו. זה מזעזע. קראנו לספינה "תעוזת התקווה" כי זו היתה דרך לומר לנשיא אובמה: "נתת לנו השראה לפני שלוש שנים, ברוח הזאת אנחנו מנסים להאניש את התקוות שהתרסקו. אני אומר את זה בעצב, כי אני תמכתי בנשיא הזה. ההתחלה שלו עם הנאום בקהיר היתה מעוררת השראה".

   

  (יצוין כי האמריקאים, גם המשלחת שלהם באו"ם, קראו למדינות החברות שוב ושוב לעשות כל מה שביכולתן כדי "למנוע את הפרובוקציה").  

   

  עזה נשלטת בידי החמאס, ובמשט הקודם, היו דיווחים על כך שהסיוע ההומניטרי שהביאו נשאר במחסום כי תושבי עזה לא מיהרו לקחת אותו. אתה בטוח שאתם באמת רצויים שם?

   

  "אנחנו לא מביאים סיוע, אלא מכתבי תמיכה. מארגני הקבוצה שלנו בקשר עם תושבי עזה, הם מחכים לנו בזרועות פתוחות. זה נפלא בשבילם לדעת שלמישהו שם בחוץ אכפת".

   

  אתה מודע לכך שד"ר אלן באואר שנפצע בפיגוע בירושלים הגיש בבית המשפט בניו יורק תביעה נגד המשט?

   

  "אני מודע לזה. אני לא עורך דין, אבל זה נראה לי כמו אחת התביעות השרירותיות האלה שמנסות למתוח את גבולות החוק בשביל למנוע מאתנו לשוט".

   

  מה עמדתכם כלפי החייל הישראלי החטוף, גלעד שליט?

   

  "אנחנו מנסים להיות מאוזנים בדברים האלה. לבי יוצא אל המשפחה, אך גם למשפחות הפלסטינים המוחזקים בבתי הכלא הישראלים. הנטיה האנושית שלי היא להגיד, ברור, הם צריכים לשחרר אותו – אך ישראל גם צריכה לשחרר פלסטינים רבים מבתי הכלא שלה".  

   

  ***

   

  הארוע השני השבוע בוושינגטון היה, כאמור, של קבוצת עולים שיגיעו לישראל בשבועות הקרובים. הארוע נערך בשגרירות ישראל בוושינגטון, ובין האורחים היה גם תריסר צעירים שמתכוונים להתגייס לצה"ל איך שהם עולים לארץ.

  מירים דאפי בת ה-18 מסילוור ספרינג, מארילנד, אמרה ששני האחים הגדולים שלה כבר שירתו בצה"ל וכעת חזרו לארה"ב ללמוד.

   

  ''

   

  "כשהאחים שלי התגייסו, זה הפך לנושא קרוב אלי", אומרת דאפי, שהספיקה ללמוד עברית בבית הספר היהודי. "הייתי בישראל ואני יודעת שזה לא רק "ירושלים של זהב", אבל אני מרגישה בת מזל שיש לנו מדינה יהודית חזקה ועצמאית – היא שם בשבילנו, ואני רוצה להיות שם בשבילה. היה לי גם מזל שהמשפחה שלי תמכה בי – ההורים אמרו לי פשוט לעשות מה שמרגיש לי נכון. ההצבעה בספטמבר באו"ם מפחידה אותי, ברור שיש סכנות שישראל צריכה להתמודד אתן, אך יש לה חיילים מדהימים והיא מוכנה להגן על עצמה אם משהו קורה. אני רוצה להשאר בישראל, חשבתי ללמוד יחסים בינלאומיים. החלק הטוב בישראל זה האנשים – החלק הגרוע זה הביורוקרטיה".

   

  דאפי היא לא היחידה להתלונן על הביורוקרטיה. באותו הארוע, הרב יואל טסלר, שבתו עולה לארץ עם הקבוצה הזאת, אמר שהוא היה צריך לכתוב ארבעה מכתבים להוכיח את יהדותה של בתו. "ניירת נדרשת מכל אחד, כולל בתו של הרב", הוא אומר.

   

  עוד חבר בקבוצת העולים הוא איל יעקובי, איש הקייטרינג מרוקוויל שבמארילנד, שהחליט לחזור לארץ אחרי 13 שנים, עם רעייתו האמריקאית ושלושת ילדיהם, בני 7, 5 וחצי שנה – ולהתיישב במודיעין.

   

  הם לא מצליחים להגיד מי בדיוק שכנע את מי לעשות את המהלך, אך איל אומר שהוא מודע היטב לדפוס הזה של הישראלים בארה"ב המבטיחים לחזור "בשנה הבאה", ונתקעים לשלושים שנה.

   

  "זה הרגע הנכון", הוא אומר. "אנחנו מתכוננים לזה כבר חמש שנים. וכן, אני נרגש, וגם קצת מודאג, כי אני מחובר לערוץ הישראלי ויודע מה קורה בארץ. אבל בעזרת השם, יהיה בסדר. משפחתי שם, החברים, המסורת. אם נדחה את זה שוב, הילדים יהיו גדולים מדי, וזה יהיה קשה בשבילם".

   

  ''

  איל יעקובי עם הבת מעיין

   

  בשנה שעברה עלו מצפון אמריקה קרוב ל-4000 עולים, המספר הגבוה ביותר מאז 1973, והשנה מצפים למספר דומה.

  האלוף גדי שמני, הנספח של צה"ל בשגרירות, גם ברך את העולים על "ההחלטה האמיצה". "זה מסר חזק, כשיהודים אמריקאים עוזבים את החיים הנוחים שלהם ומצטרפים למפעל הציוני", אמר.  "זה לא מובן מאליו".

   

  ''

   

  הוא הוסיף ש"יש הרבה שרוצים לפגוע בישראל, אבל הם יודעים שאם ינסו, תהיה תגובה החלטית מצה"ל". 

  דרג את התוכן:

   תגובות (6)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     5/7/11 12:32:

   צטט: eyal_porat 2011-07-05 12:30:41

   ניחוח אישה 37
   24/6/11 01:53:
   "... אז כדאי לך לחשוב היטב
   לפני שאתה פולט שטויות כמו שכתבת
   שמאלני הזוי!!!!"

    

   עזבי, חבל לך על העצבים.

   אנשים כאלו כותבים כך אך ורק כדי ליצור פרובוקציה. קוראים לאחד כזה "טרול".

    

    

     24/6/11 01:53:

   צטט: zvibin2 2011-06-23 13:30:07

   איזה כיף זה לשלוט על עם אחר איזה גבורה היא למנוע מתינוקות בעזה חלב איזה תענוג להטיל מורא על ילד ואישה חסרי מגן וישע מעזה עם רובים וטנקים ולהשתלט על אונית נוסעים בלב ים איזה צבא הכי מוסרי בעולם יש לנו בושה לנו

    


   חכם בלילה!!!!!

   כשתגור כאן בנגב  וינחת עליך טיל גראד כמו שנחת עלינו

   אז נראה אותך מדבר....

   אתה בטח גר במדינת תל אביב ולא איכפת לך בכלל מתושבי שדרות  ומתושבי הנגב הסובלים מרקטות

   ביום ובלילה .

   החמאס מוגדר כאירגון טרור . הוא אינו מכיר בישראל

   כל מטרתו היא השמדת ישראל , על שלום לא ניתן לדבר איתם בכלל

   ואם כואב לך על תושבי עזה המסכנים שהביאו על עצמם את המצב הזה ..

   תיסע לשם ותפגין הזדהות ואחר כך ירצחו אותך בדיוק כמו פעיל השלום האיטלקי שנרצח .

    אנחנו הצבא הכי מוסרי בעולם

   משום שאילו  מדינות אחרות היו סופגות טילים כמונו כל עזה היתה הופכת לעיי חורבות

   אז כדאי לך לחשוב היטב 

   לפני שאתה פולט שטויות כמו שכתבת

   שמאלני הזוי!!!!

     23/6/11 14:09:

   "שם תעשה "אימון על חוסר אלימות" (ווט דה הל??)"

   הכוונה - כל מיני דרכים שהם קוראים "לא אלימות" למנוע מהחיילים לעלות לאוניות כמו גדר תיל, כולל התנגדות כמו לנעול את עצמם, לצרוח, לקלל, לירוק, אפילו זריקת חפצים נחשב בשבילם כחוסר אלימות. אני מקווה שהפעם החיילים יצלמו את התנהגות פעילי השינאה.

    

   "אולי נפליג לסוריה"

   כמובן שהם לא יפליגו לסוריה כי הם יכלאו כמו הרבה אסירים פוליטים שם, וכמו שלושת המטיילים האמריקאים שנכלאו באירן למרות שהם אנטי-ישראל (שניים עדיין כלואים).

   חלק מהסיבה שהם תוקפים את ישראל בצורה כזו זה בגלל שהם יודעים שישראל היא דמוקרטיה ואפשר לשנות אותה, בניגוד למצרים או סוריה. החלק השני זה האנטישמיות הברורה: "אתם יכולים להנות מהארץ המובטחת – כל עוד אתם לא מדכאים עניים" - תודה מר. מקגברן, אבל יש יותר עניים באמריקה המובטחת. הבעיה של הרבה אנטישמים - הם מחזיקים את היהודים לסטנדרטים הרבה יותר גבוהים משלהם.

    

   "אנחנו לא מביאים סיוע, אלא מכתבי תמיכה."

   אחרי שהשקרים שלהם נחשפו על הסיוע, כולל התרופות שפג תוקפם, הפעם הם החליטו להפסיק לשקר בעניין.

   מישהו צריך להודיע להם שלעזה יש אינטרנט מישראל ולכן לא צריך להביא מכתבים פיזית.

   על ישראל להפסיק לספק לעזה כל שירות, כולל אינטרנט ולסגור את הגבול. כל עוד לישראל יהיה סחר עם עזה ימשיכו להאשים את ישראל באחריות לכל מחסור ועוני בעזה.

    

   לפני שנה ליברמן הציע שלמדינה אירופית יהיה קו ספנות מיוחד לעזה כדי להוריד את הנטל הזה מישראל. צרפת והאיחוד האירופי קיבלו את הרעיון. מדוע העיתונאים הישראלים התעלמו מהנושא החשוב הזה?

     23/6/11 13:30:
   איזה כיף זה לשלוט על עם אחר איזה גבורה היא למנוע מתינוקות בעזה חלב איזה תענוג להטיל מורא על ילד ואישה חסרי מגן וישע מעזה עם רובים וטנקים ולהשתלט על אונית נוסעים בלב ים איזה צבא הכי מוסרי בעולם יש לנו בושה לנו
     23/6/11 10:39:

   שאלת מה זה אימון לאי-אלימות. אני מתכבד לספק לך את התשובה, מתוך הפרוטוקול של אימוני השייטת.

     22/6/11 14:59:
   תודה לך.