כותרות TheMarker >
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  מלחמת יום כיפור: האם תכנית הצליחה של צה"ל הודלפה למצרים?

  24 תגובות   יום שישי , 1/7/11, 11:00
  מלחמת יום כיפור: קונספירציה, חפרפרת, מרגל כפול או צירוף מקרים?

  תאוריית הקונספירציה על מלחמת יום הכיפורים מכה בנו שנית. שלשה ספרים שהתפרסמו בחצי השנה האחרונה מעלים את שאלת הקונספירציה במלחמת יום הכיפורים.  מי רצח את

  "המרגל מרואן" ,  מי רצח את ג'ו אלון? ו"צליחה", הספר שטילטל את מחלקת ההיסטוריה של צה"ל ושעדיין עומד מעליו צוו על תנאי,  המרמז  כי תכניות הצליחה של צה"ל נודעו למצרים וכי הכרזתה של גולדה מאיר בכנסת בהמלצת גורמים עלומים במטכ"ל , על מעבר כוחות צה"ל לגדה המערבית של תעלת סואץ בטרם נבנה גשר, הביאה לאבידות כבדות לצה"ל וכמעט וסיכלה את תכניות הצליחה של צה"ל.

  ''

  מה עובר למנהיגים בראש?  הכרזתה של גולדה מאיר בכנסת בהמלצת גורמים עלומים במטכ"ל ואחרים  , על מעבר כוחות צה"ל לגדה המערבית של תעלת סואץ בטרם נבנה גשר, הביאה לאבידות כבדות לצה"ל וכמעט וסיכלה את תכניות הצליחה של צה"ל.

   

  בספר "צליחה" מתואר מידע שהגיע לידי ראש המוסד על המתקפה המתוכננת של כוחות מצריים לעבר המעברים בסיני ב 14 לאוקטובר 1973. צה"ל שנערך לקראת המתקפה השמיד כ 200 טנקים מצריים ועוד באותו לילה התקבלה החלטה בממשלה שאישרה את תכניות הצליחה של צה"ל, שעד אז התעכבו משיקולים צבאיים, מדיניים וטכניים.


  ב 14  לאוקטובר ציר הצליחה היה נקי מאוייב ומביצורים. בציר הזה אמור היה לנוע המאמץ העיקרי, כמו גם גשר הגלילים שהוא הגשר שתוכנן להיות ממוקם בתעלה כבר כ 12 שעות מתחילת הפעולה . הייתי קצין  ביחידת הצליחה של צה"ל במלחמת יום כיפורים, ואני יודע בוודאות כי הדוברות  תוכננו להעביר טנקים באגם המר ולא תוכננו להיות הגשר הראשון על התעלה , כפי שקרה בפועל. 


   לפי הספר "צליחה" בלילה שבין ה 14 לאוקטובר ל 15 לאוקטובר בבוקר הכינו המצרים מערך מבוצר גדודי שאחר כך תוגבר, על ציר המאמץ המרכזי  טרטור, ובכך מנעו את נסיונות צה"ל להשתמש בציר הזה למשך שלשה ימים.  המידע  שכתוצאה ממנו חסמו המצרים את הציר למעבר כוחות ולמעבר הגשר גרם לצה"ל אבידות כבדות בנוסף לשיבוש מהלכי המבצע.


  הציר שנחסם בהפתעה על ידי המצרים גבה מחיר כבד מצה"ל בנוסף לשיבוש מהלכי הצליחה.  חטיבת השריון 14 של אמנון רשף איבדה בקרב על הציר הזה 160 לוחמים, ביניהם בן כיתתי מקיבוץ פרוד סגן יוסי כהן ז"ל ו 62 פצועים  . חטיבת הצנחנים איבדה בציר הזה 41 לוחמים וכ 100 פצועים. גדוד 100 שנחלץ לעזרת הצנחנים איבד 10 לוחמים ו כ 20 פצועים. החטיבה של אמנון רשף איבדה בקרב הזה כ 56 טנקים ורכב קרבי נוסף. היא כמעט ונמחקה מהסד"ק.


   450 חללי צה"ל נפלו בפיקוד הדרום בקרבות הצליחה בין ה 15 ל 19 לאוקטובר , מחציתם בקרב הארור על הציר שנחסם בנסיבות מוזרות וביניהם כ 20 מחברי ליחידות הצליחה של חיל ההנדסה , כשליש מכלל חללי חיל ההנדסה במלחמה כולה.


  ניהול הקרב בנסיבות האמורות שבה הצבא הופתע על ידי הקמת מערך מבוצר, לאחר השלב המקדים של נוהל הקרב ותדריכי המודיעין, מעורר גם הוא שאלות רבות לפי התיאורים בספר "צליחה". הפיקוד הבכיר של צה"ל ברמת מפקדי אוגדות, מפקד הפיקוד שמואל גונן , ראש החזית, רב אלוף חיים בר לב , והרמטכ"ל דוד אלעזר, תפעלו את צה"ל בקרב ההפתעה הזה, כאילו הם עדיין מתפעלים כוחות פשיטה בתש"ח. 


  מה שהיה צריך להיות קרב מאורגן ברמה גיסית ועל אוגדתית, לפתיחת הצירים החל מהבוקר של ה 15 לאוקטובר , שבה נודע על המערך המבוצר המצרי , הפך לנוהל קרב שלומיאלי שבו נזרקים כוחות קטנים למערכה שאינם מצליחים בפעילותם , המשאירים פצועים וחללים בשטח ונזקקים לכוחות חילוץ נוספים וחוזר חלילה. דומה הדבר לזריקת אנשים שאינם יודעים לשחות למיים , כאשר גם המצילים שנשלחים לחלצם אינם יודעים לשחות.


  בספר "צליחה"  הדבר מתואר ללא כחל וסרק. כך כוח שונרי שיוצא ל"פתוח"

  את הציר, כך המג"ד  חסר הניסיון אהוד (ברק) ברוג, היום שר הביטחון  שלא זוכה למחמאות בספר, שנשלח לחלץ את איציק מרדכי וכוחותיו, כך התדריך הביזיוני והפעלת חטיבת הצנחנים של עוזי יאירי על ידי האלוף ברן, כך הההתקפה שלא בוצעה על ידי החטיבה של נתקה ניר ועוד...


  ההפתעה של צה"ל בקרב על ציר טרטור, מעוררת שאלות רבות וביניהן אפשרות כי תכנית הצליחה הגיעה לידי המצרים במהלך ה 14 לאוקטובר ואיפשרה להם להקים את המערך המבוצר, שלמעשה הצליח  לעצור את מבצע הצליחה המקורי והמתוכנן של צה"ל. רק תושיה בלתי רגילה של חילים ומפקדים ואילתור של הרגע האחרון ביחידות הצליחה, הביאה את צה"ל לצד המערבי של התעלה, באמצעות דוברות התמסח וגשר הדוברות הצף. גם "העברת" המידע על הצליחה לידי המצרים באמצעות נאום ראש הממשלה חיבל קשות במאמצי צה"ל וגרם לנפגעים נוספים רבים בקרב כוחותינו.

  ''

  האם יש קשר בין פרשת מרואן למידע שהגיע על תקיפת הצבא המצרי ב 14 לאוקטובר ולהפתעת צה"ל ב 15 לאוקטובר?

   

   

  האם יום הכיפורים של אל"מ ג'ו אלון ז"ל ומשפחתו הקדים את המלחמה? אני לא יודע מי רצח ביולי 1973  את אל"מ ג'ו אלון, הנספח האוירי של צה"ל בארה"ב  ואני גם לא יודע האם מרואן התאבד , מת כתוצאה מתאונה או נרצח בידי שירותי ביון. אבל יתכן שמותם קשור למלחמת יום הכיפורים. תחקיר הערוץ הראשון  העלה השערה חזקה כי הראשון היה  קורבן מוקדם של מלחמת יום הכיפורים ואילו מלחמות ראשי המודיעין לשעבר מרמזות כי השני עלול היה להיות קורבן מאוחר  של מלחמת יום הכיפורים.

  ''

  האם ג'ו אלון הכיר גורמים שהיו יכולים לשבש את התכניות של צה"ל במלחמת יום הכיפורים?

   

  האם יש קשר בין פרשת מרואן למידע שהגיע על תקיפת הצבא המצרי ב 14 לאוקטובר ולפעילות  צה"ל ב 15 לאוקטובר על ציר טרטור. האם מידע על צליחת התעלה הועבר לגורמים נוספים, זרים ואחרים שמטרתם הייתה להפוך את המלחמה למנוף מדיני כפי שנרמז בפרשת ג'ו אלון? האם הכרזתה של ראש הממשלה גולדה מאיר על  פעילות צה"ל באפריקה היתה גם היא חלק מאותה מערכת. ומי הם הגורמים העלומים במטכ"ל שיעצו לגולדה לצאת עם הכרזה כזו.


  הספר "צליחה" מעלה שאלות קשות . התחקיר שמתפרסם לאחר 38 שנים טרם מוצה ובצה"ל יש עדיין גורמים שמעונינים למנוע את הפרסום ואפילו מאימים על מחבר הספר, ד"ר עמירם אזוב מקיבוץ משמר העמק. הפרקליטות משתהה מלהחליט עם האלוף במילואים אלי זעירא עבר עבירות בטחוניות חמורות בפרשת מרואן, וצה"ל "שכח" את ג'ו אלון "הנספח האוירי שלנו בוושינגטון לפני מלחמת יום הכיפורים ומסרב להסביר לנו האם הייתה כאן קונספירציה או צירוף מקרים בלתי מתקבל על הדעת.

   

  סוף דבר: האם קונספירציה, חפרפרת, מרגל כפול או צירוף מקרים ?

     דרג את התוכן: