כותרות TheMarker >
  ';

  אמריקנו כפול

  ארכיון

  השגריר החדש ודיפלומטיית "לוף"...

  5 תגובות   יום שבת, 9/7/11, 04:03

   

  כשחזרתי לביקור מולדת הראשון מאז תחילת השליחות בוושינגטון, אחד העורכים קטע את הגיגי בקול רם על התוכניות לסיקור הממשל החדש, ואמר: "ספרי על הדבר המעניין באמת – איך הקוקטיילים בוושינגטון?"

   

  מה יכולתי לספר לו? שאלוהים יודע איך אפשר ללחוץ ידיים עם כוס יין ביד אחת ואיזה מאכל דביק או פריך ביד השניה? או להראות אלגנטית ולנהל שיחה חכמה בפה מלא? שהגעתי למסקנה שעדיף לא לאכול בכלל, כי זה לא יוצא אלגנטי (לך תיישם את זה בתור עיתונאי רעב תרתי משמע שמתרוצץ כל היום), ועדיף גם לאסוף שיער (לא בגלל שזה יפה יותר, אלא בגלל שפעם אחת פילנתרופית יהודיה, אשה יקרה שהשקיעה שנים במאבק למען עליית יהודי בריה"מ, חיבקה אותי בהתרגשות – ושיער שלי נתקע בין שיניה התותבות, והמשך שיחת הקוקטייל שלנו התרכזה בנסיונות שלה להוציא את השיער שלי מהפה).

   

  בשלב מסוים גם גיליתי שוושינגטון היא עיר נורא קטנה, ובקוקטיילים פוגשים לרוב את אותם האנשים, אז זה הופך לסוג של ארוע משפחתי.

   

  יש גם ארועים פחות רשמיים, אבל עדיין די משפחתיים באווירה, כמו במסיבת הפרידה אמש משני בכירים בשגרירות ישראל בוושינגטון – ציר הקונגרס דניאל מירון (שיכל לטפוח לעצמו על השכם על שתי החלטות שהתקבלו בשבועיים אלה, בבית הנבחרים ובסנאט, שעברו ברוב הסטרי, המזהירות את הפלסטינים מפני צעדים חד-צדדיים, ואיום בהפסקת הסיוע לרשות במקרה של המשך הרומן עם החמאס, בלי שחמאס יוותר על האלימות וכד'.) – ודובר השגרירות יוני פלד, או, כפי שמכירים אותו עמיתי האמריקאים שמרבים לצטט את תגובותיו: ג'ונת'ן פלד.

   

  ''

  יוני פלד מימין, דניאל מירון משמאל

   

   

  מירון אמר, ובצדק, שהוא עוזב תפקיד חלומי של כל דיפלומט ישראלי, כי "זה המקום היחיד שבמסדרונות הקונגרס אנשים ששומעים שאני מישראל שואלים: "רק תגיד איך אנחנו יכולים לעזור לכם?" – ושהחלטות שהתקבלו החודש בשני בתי הקונגרס לגבי תהליך השלום בחיים לא היו עוברות ברוב כזה בכנסת. מירון גם הזכיר לקהל מהשגרירות (אבל גם כמה חברי קונגרס שהיו שם) שישראל לא רוצה שיהפכו אותה לנושא שבמחלוקת בבחירות האלה, "למרות שלצערנו זה קרה גם בבחירות האחרונות ובטח נראה את זה שוב בבחירות לנשיאות ב-2012".

   

  ובאותה האווירה המשפחתית,  במחלקת המדינה נפרדו היום מדן שפירו, השגריר האמריקאי החדש לישראל, שהגיע לראשונה לארץ עם הוריו כשהיה בן ארבע, וגם שהה בישראל במלחמת יום הכיפורים. בין האורחים היו רעייתו ג'ולי ובנותיהם ליאת, מירב ושירה; בכירי הממשל, דיפלומטים (כולל שגרירי ישראל, טורקיה ומרוקו, וגם ראש נציגות אש"ף בוושינגטון), כמו גם בכירי הקהילה היהודית ומייסד הלובי הפרו-פלסטיני ד"ר זיאד עסלי, והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי.

   

  שרת החוץ הילרי קלינטון, שהשביעה את שפירו לתפקידו (בתקופת קמפיין הבחירות 2008 הוא היה יועץ מדיניות החוץ של ברק אובמה ואיש הקשר שלו עם הקהילה היהודית, ועד לאחרונה שימש כאחראי על המזרח התיכון וצפון אפריקה במועצה לבטחון הלאומי של הבית הלבן); החמיאה לו בלי סוף.

   

  "אנחנו יודעים שלדן מצפה תפקיד גדול, אך יש לנו כל אמון בו", אמרה קלינטון. "למען האמת, צר לנו לאבד אותו. אנחנו לא שמחים לשלוח אותו לישראל, למרות שאנחנו שמחים בשבילו ומצפים לבקר אותו ואת ג'ולי. אבל יש לנו בטחון מלא כשאנו מבקשים מדן לייצג את המדינה שלנו ואת ממשל אובמה, ולעזור לנו לכתוב פרק חדש בשיתוף הפעולה בין ארה"ב לישראל".

   

  "הכשרון, התובנות שלו, העבודה הקשה שלו, מצב הרוח הטוב שלו הפכו אותו ליקיר וושינגטון",  המשיכה קלינטון. "וכשהוא הסתובב בעולם בשליחות ארצו, הוא הפך ליקיר של הרבה מקומות אחרים. הוא ידוע כשותף ומתווך הגון וכן, וזו הסיבה שהנשיא אובמה סמך עליו כל כך בשנתיים וחצי האחרונות וזו הסיבה שכעת אנו שולחים את דן למשימה הקריטית החדשה הזו".

   

  על תהליך השלום, קלינטון אמרה ש"בגלל שאנו משוכנעים שעתידה של ישראל תלוי בהשגת שלום כולל במזרח התיכון, עבדנו ללא לאות לקדם מו"מ בין הצדדים. כפי שהנשיא אובמה אמר במאי, בסיס המו"מ ברור – ישראל הבטוחה ופלסטין בת קיימא. כשהוא שולח את אחד מיועציו הקרובים להיות השגריר החדש שלו, הנשיא אובמה שוב מדגים לא רק את המחויבות הלאומית שלנו, אלא מחויבותו האישית לחוסן הקשר הזה (בין המדינות), בטחונה והצלחתה. כשדן למד באוניברסיטה העברית במהלך האינתיפאדה הראשונה, הוא ראה בצורה בלתי אמצעית שהסטטוס קוו אינו קביל".

   

  בין האנקדוטות שקלינטון סיפרה על שפירו היה גם חיבתו ל"ספאם", הלוף האמריקאי.

  "פעם דן אכל ארוחה בביתו של ראש הממשלה נתניהו, ולמרות שהאוכל היה טעים, ואני יכולה להעיד על כך מהרבה ארוחות שם במשך השנים, - הוא שאל את ראש הממשלה על חיבתו ל"לוף". ביבי קפץ מהכסא בהתלהבות, רץ מהחדר וחזר כשהוא אוחז בגאווה בקופסת השימורים, ומצהיר שזה האוכל האהוב עליו", סיפרה קלינטון. "אז אני ודן חשבנו לארגן כנס "ספאם" להביא אנשים יחד, להתגבר על ההבדלים בינינו".  

   

  ''

   

  השגריר החדש בנאומו הראשון בתפקיד התלוצץ שטקס ההשבעה שלו נראה "קצת כמו בר-מצווה: בני משפחה מחייכים, רב או שנתיים בחדר, וצעיר בחליפה נוקשה, עומד בפני קהל ומקווה לצלוח את הנאום שלו בלי שהקול שלו יישבר".

   

  שפירו שנראה נרגש, דיבר על הציפיות שלו מהתפקיד החדש. "במשפחה שלי, גם בילדות וגם היום, הקשר בין ארה"ב לישראל תמיד היה עדיפות. בשביל מישהו מהרקע שלי, קשה לחשוב על כבוד גדול יותר מאשר לסייע לחזק את הקשרים בין המדינה הגדולה שלנו, ארה"ב, לבין בעלת הברית הגדולה שלנו, מדינת ישראל. נגלה את המדינה שאנו אוהבים, נעשה חברים חדשים, ואתם (המשפחה), תהיו שותפים שלי בחיזוק הידידות הקרובה בין ארה"ב לישראל. בשבילי, זה יותר מתפקיד, זו שליחות ותשוקה.  וזו תשוקה שאני חולק עם הנשיא אובמה ואתך, גברתי שרת החוץ, כי זה משרת את האינטרסים של המדינה שלנו ושומר על ערכיה".

   

  ''

  השבעת שפירו, גטי אימג'ס

   

  "הנשיא", אמר שפירו, "הנחה אותי להפוך את בטחון ישראל לעדיפות העליונה שלי, כפי שהוא עשה בשנתיים וחצי האחרונות. עשינו זאת באמצעות שיתוף הפעולה יוצא הדופן בין הצבאות שלנו ושירותי המודיעין, ברמה הגבוהה אי פעם.  ההצלחה האחרונה של מערכת כיפת הברזל היא אחת הדוגמאות של ההישגים שלנו בתחום הזה. זה גם כולל להבטיח את עתידה של ישראל בתור מדינה יהודית ודמוקרטית שחיה בשלום עם שכנותיה, בית לאומי בטוח לעם היהודי. אנו עושים את זה באמצעות עבודה משותפת למצוא דרך להתקדם לקראת פתרון שתי המדינות ושלום בין ישראל לפלסטינים, והתנגדות לכל מאמץ לבודד את ישראל ולשלול את הלגיטימיות שלה בזירה הבינלאומית".  

   

  שפירו סיים את דבריו בעברית, כשאמר: "שתי המדינות שלנו ימשיכו לעמוד ביחד כחברים להתמודד עם האתגרים וההזדמנויות שלפנינו, ונצליח לבנות עתיד בהיר".

   

  נו, אפרופו בניית העתיד הבהיר. ביום שני יתקיים בוושינגטון מפגש של הקוורטט, שבמסגרתו, כפי שאמרה היום דוברת משרד החוץ ויקטוריה נולנד, הציפיה של האמריקאית היא ש"השרים המעורבים במאמצים להחזיר את הצדדים למו"מ יתכנסו יחדיו וישוו את הרשמים שלהם על איפה אנו עומדים וכיצד מתקדמים. אנו חושבים שההצעות לעשות דברים בספטמבר עלולות לפגוע ביכולת שלנו להחזיר את הצדדים לשולחן המו"מ. אז זה הגיוני לפני שאנשים רבים יוצאים לחופשה, שהקוורטט יישב וידבר על המגעים הדיפלומטיים שכולנו ניהלנו עם הצדדים, ולראות מה אנו יכולים לעשות יחד כדי לדחוף אותם בחזרה אל שולחן המו"מ".  

   

  כמובן, בתדרוך ישר עלתה השאלה של הבניה בהתנחלויות והדיווח על 14000 מתנחלים חדשים, - ונולנד ענתה: "עמדתנו כלפי ההתנחלויות לא השתנתה, אנו לא מכירים בלגיטימיות של המשך הבניה בהתנחלויות, וממשיכים לקרוא לצדדים להמנע מפרובוקציות כמו גם ממעשים שיקדימו את תוצאות המו"מ". 

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/7/11 07:50:
   תודה :)) מומלץ במאמרים
     10/7/11 17:58:
   המטלה המרכזית של דן שפירא, כזו של יתר יהודי החצר של אובמה, אקסלרוד, עמנואל ופני פריצקר, היא לא בטחון ישראל אלא בטחון הקול היהודי בבחירות בארה"ב.
     10/7/11 12:06:
   "מאחורי הקלעים" זה הדבר המעניין. שם קורים הדברים האמיתיים.
     10/7/11 02:07:

   צטט: השועל הדרומי 2011-07-09 23:17:35

   אמנם לא קשור דווקא לפוסט הזה, אבל הנה תמונה שפרסם ראש המועצה האזורית אשכול- חיים ילין, של מכתב שכתבה מתנדבת אמריקאית צעירה בשם מישל אמבל, היום חברת בית הנבחרים מישל בקמן, לבת קיבוץ בת 11 בשם זיוה, היום אשתו של חיים.

   ''
     

    

    

    

   כן, היה לנו את זה באנגלית לפני כמה ימים - 

   http://www.haaretz.com/blogs/focus-u-s-a/bachmann-s-old-kibbutz-friend-finds-letter-from-the-congresswoman-1.371884

     9/7/11 23:17:

   אמנם לא קשור דווקא לפוסט הזה, אבל הנה תמונה שפרסם ראש המועצה האזורית אשכול- חיים ילין, של מכתב שכתבה מתנדבת אמריקאית צעירה בשם מישל אמבל, היום חברת בית הנבחרים מישל בקמן, לבת קיבוץ בת 11 בשם זיוה, היום אשתו של חיים.

   ''