כותרות TheMarker >
  ';

  וולטר

  אדם של פעם שחי היום
  אוהב סרטים ישנים וחדשים
  אוהב שירים בעיקר משנות החמישים/שישים/שבעים
  אוהב את הים אך מפחד ממנו פחד מוות
  אוהב את החיים אך לא תמיד חי אותם
  סיגרים, קפה ושיחה טובה עם חבר טוב הם הדברים המועדפים עלי
  אוהב את המשפחה שלי יותר מהכל בחיים
  מנסה לחיות אבל לא תמיד מצליח בגלל הטירוף של החיים

  הסרטים הגדולים של שנות ה- 60מספר 8

  5 תגובות   יום ראשון, 10/7/11, 19:00

   

  ''  ''

  יוצאי הדופן (1961)

  גרושה טריה מתאהבת בקאובוי המתמחה בלכידת סוסי פרא. השניים מתאהבים, אך כשהיא מגלה לאיזו מטרה לוכד הקאובוי את הסוסים היא מוחה. ג'ון יוסטון אחד מגדולי הבמאים והתסריטאים שעבדו בהוליווד, ולבטח אחד המרתקים שבהם, ואגב גם שחקן מוכשר (יוסטון שיחק בלא מעט סרטים, בתפקידי מישנה וזכור בעיקר מהופעתו בסרט צ'יינטאון המצויין משנת 73 שם כיכב לצד ג'ק ניקולסון באחד הסרטים הגדולים של שנות ה- 70 בבימויו של רומן פולנסקי) מביים דרמה מרתקת ואנושית, סיפור אהבה על רקע עולם שדועך ונעלם, על ערכים של פעם ועל נופים מהממים. יוסטון שהוא במאי ותסריטאי מוכשר במיוחד (ועל זה יעידו סרטיו המופתים הנץ ממלטה, הכבוד של פריצ'י, קיי לארגו, המתים, המלכה האפריקנית, האוצר מסיירה מדרה ועוד רבים וטובים) מביים ברגישות רבה יש לציין על פי תסריט של המחזאי המחונן ארתור מילר (מותו של סוכן, כולם היו בני), דרמה מצויינת שעיקרה משחקם המצויין של כל צוות השחקנים ובראשם רביעיית שחקנים בהם שני שחקני אופי גדולים ושני כוכבי קולנוע מהגדולים של הוליווד. נתחיל בכוכבים הלו הם קלארק גייבל בתפקיד אופי מעולה מהטובים בקריירה שלו ו- מרלין מונרו גם היא מגישה הופעה מצויינת אולי הטובה בקריירה שלו, הפעם לא בתפקיד בלונדינית טיפשה או סתם בלונדינית אלה בתפקיד מורכב ואנושי הרבה מעל לשלל התפקידים אותם ביצעה עד כה, שניהם, גייבל ומונרו מגישים הופעה מעולה. לצידם שני שחקני אופי מהטובים של הוליווד, הראשון מונטגומרי קליפט, שחקן אופי אדיר שקצת התפספס עם השנים והיום מעטים זוכרים אותו, אך קליפט היה לכוכב ולשחקן אופי מוערך מאוד וכיכב באין ספור סרטים ותפקידים מעולים בהם זכורים הופעותיו המעולות בסרטים מעתה ועד עולם, כפירי אריות, הנהר האדום, לפתע בקיץ האחרון, אני מודה ואחרים, וכהרגלו הוא מגיש הופעה מאופקת ומדוייקת. השני הוא אלי וואלך, אחד משחקני האופי ושחקני המישנה הטובים והמגוונים ביותר של הוליווד שהופיע ביותר מ- 160 תפקידים שונים וזכור דווקא בתפקיד הנבל המשעשע במערבון האגדי הטוב הרע והמכוער, כאן בסרט מגיש וולאך כתמיד הופעה מצויינת. לצד הארבעה בולטת גם תלמה ריטר המעולה (שחקנית אופי שכיכבה גם כן בסרטים רבים בין היתר בסרטים החלון האחורי, משחקי כרית, הכל אודות חווה ו- איש הציפורים מאלקטרז). הסרט מעבר להיותו דרמה מעולה חשוב מבחינה קולנועית מיכוון שזהו סרטם האחרון של גייבל ו-מונרו, גייבל נפתר מספר שבועות לאחר סיום הצילום ו-מונרו נפטרה גם היא שנתיים לאחר מכן ולא השלימה את סרטה האחרון, לכן הסרט הזה הוא סרטה השלם האחרון.

   

  ''''

  המשכונאי (1964)

  ניצול שואה שהיגר לארה"ב וכעת הוא בעליו של חנות משכון, מנסה להסתגל לחיים באמריקה ומשתדל להתבודד מהעולם. אך הזכרונות מהעבר מימי המלחמה והחוויות הקשות שעבר אינן מרפות ממנו, בעיקר כאשר הוא מתערב בחיים סביבו. סידני לומט המצויין (רשת שידור, אחר צהריים של פורענות, סרפיקו, 12 המושבעים) מביים ברגישות רבה דרמה אינטימית, אנושית ומצמררת על נושא כאוב במיוחד, ומתשמש בפלשבקים בצורה מרשימה ובבימוי ריאליסטי (והפלשבקים מצולמים באופן משכנע במיוחד ונותנים לסרט משקל ועומק, כמו כן הצילום בשחור לבן הכרחי כל כך לסרט). את התפקיד הראשי עושה אחד מגדולי שחקני האופי של הוליווד, רוד שטייגר המצויין (שחקן אופי מעולה שהופיע משנות ה- 50 ועד סוף שנות ה- 70 בתפקידי אופי מעולים בהם בסרטים חופי הכרך, דוקטור ז'יוואגו ו- כחום הלילה הופעה שזיכתה אותו בפרס האוסקר על הופעתו המצויינת). שטייגר מגיש הופעה מרשימה במיוחד, הופעה רגישה ומינימליסטית, הוא מצליח לתפוס היטב את דמותו של ניצול השואה ומגלם את התפקיד במיומנות מעוללת התפעלות, וזאת אחת מהופעותיו הטובות ביותר ואחת ההופעות הטובות בכלל של שחקן. הסרט לא היה ללהיט גדול, אך זכה להערכה רבה מאוד וביקורות אוהדות בכל העולם, והיה לאחד הסרטים הראשונים שהתעסקו בזיכרון השואה. שטייגר היה מועמד לפרס האוסקר ולפרס גלובוס הזהב על משחקו.

   

  '' ''

  אקסודוס (1960)

  סיפורה של מדינת ישראל בימיה הראשונים, דרך ספינת מעפילים שבדרכה לארץ עם עולים חדשים ודרך הכרזת העצמאות והמלחמות שברקע. אולי הסרט המפורסם ביותר שנעשה על מדינת ישראל, ולבטח המצליח ביותר (עוד סרט מוצלח שנעשה באותו העשור ותמצאו אותו בהמשך הרשימה הוא הטל צל ענק שם כיכב קירק דאגלס) אודות סיפורה של מדינת ישראל, ההקמה והמלחמות. אוטו פרמינג'ר, אחד הבמאים המרתקים שעבדו בהווליווד (במאי מיומן ומסוגנן שביים מגוון רחב של סרטים, חלקם מוצלחים מאוד כמו אנטומיה של רצח, הסנאט ימליץ ויאשר, האיש בעל זרוע הזהב, פורגי ובס, פני מלאך, נהר האבדון ו- כרמן) ומביים בתנופה רבה סרט שהוא אומנם קצת תעמולתי אך מלהיב ומרתק, והוא בחר לביים חלק גדול מהסרט בישראל, צעד אמיץ מאוד וגייס לתפקיד הראשי את הכוכב הגדול של התקופה, פול ניומן בשיאו, יפה וכריזמתי מתמיד. פרמינג'ר ביים את הסרט על פי ספרו של ליאון יוריס, ואת התסריט לסרט כתב דלטון טרומבו שכתב בין היתר תסריטים לסרטים ספרטקוס, פרפר, חופשה ברומא, בודדים הם האמיצים ואחרים (טרומבו היה תסריטאי מבוקש בשנות ה- 40 וה- 50 ולאחר שהואשם בועדת מקרתור כקומוניסט, כתב סרטים רבים תחת שם אחר, ורק בשנות ה -60 שב לכתוב בשמו האמיתי וזאת לאחר שקירק דאגלס (המוזכר כאן שנית) גייס אותו לכתוב את התסריט של ספרטקוס ודרש ששמו של טרומבו יופיע בכותרות הסרט). לצד ניומן בתפקיד הראשי של הארי בן כנען, מופיעים צוות רחב של שחקנים בהם אווה מריה סיינט (שחקנית שהיתה לכוכבת לכמה שנים בהם כיכבה בסרטים חופי הכרך, מזימות בנלאומיות ו- 36 שעות, הרוסים באים הרוסים באים), לי. ג'י קוב המצויין (שחקן מישנה מעולה מהטובים של הוליווד בשנות ה- 50 וה- 60 עם הופעות בלתי נשכחות בסרטים חופי הכרך, 12 המושבעים, מגרש השדים, המצוד, האיש שלנו פלינט, שלוש פנים לחווה), ראלף ריצ'ארדסון הבריטי (שחקן ותיק שהופיע בסרטים בריטיים ואמריקאיים רבים, בעיקר בתפקידי מישנה ובין היתר כיכב בסרטים דוקטור ז'יוואגו, חרטום, מסע ארוך אל תוך הלילה, הקרב על בריטניה, גרייסטוק, דיוויד קופרפילד), פיטר לאופר (שחקן שהיה לכוכב לכמה שנים וזכור היום בעיקר בשל היותו חבר בחבורת הפרחחים בהנהגת סינטרה יחד עם דין מרטין, סמי דיוויס וג'ואי בישופ ובשל היותו נשוי לבת משפחת קנדי) ו- יו גריפית (שחקן מישנה שכיכב בעשרות סרטים בכל מיני תפקידים שונים בהם בסרטים המרד על הבאונטי, טום ג'ונס, בן חור, אוליבר טוויסט). עוד בסרט כיכבו כמה שחקנים ישראלים מהתקופה בהם  דן בן אמוץ, שמוליק סגל, אסתר עופרים, ציפורה פלד, יוסי גרבר ועוד כמה. הסרט היה ללהיט ענק בכל העולם והעלה את קרנה של מדינת ישראל הצעירה אל העולם, וייחצן אותה כפי שאף אחד ואף סרט עד היום לא הצליח לעשות, המראה של פול ניומן הצעיר והיפה במדינת ישראל הפך לסנסציה וכולם רצו להיות נוכחים בסט הצילומים. הסרט זכה בפרס האוסקר למוזיקה הטובה  ביותר.

   

   ''''

  גברת ליום אחד (1961)

  מוכרת תפוחים עניה מקבל מכתב שביתה מגיע לעיר לבקר אותה. גנגסטר טוב לב וצוות עוזריו מחליטים לעזור לאישה טובת הלב, והופכים אותה ממוכרת תופחים עניה ולא מטופחת לגברת מהמעמד העליון בכדי שבנה יקבל רושם טוב מהאם. קודם כל לפני הכל מדובר בקומדיה מקסימה ושובת לב, מטובלת בהומור טוב ובשחקנים נפלאים, אך חשיבות הסרט מעל הכל היא בכך שזהו סרטו האחרון של אחד מגדולי במאי הקולנוע האמריקאים, פרנק קאפרה שביים שורה של קלאסיקות מפורסמות מהגדולות שידעה הוליווד בהם זה קרה לילה אחד, אלו חיים נפלאים, מר סמית' הולך לוושינגטון, מר דידס הולך העירה, רעל ותחרה, הן לא תקחהו עמך ועוד. קאפרה מביים כאן גירסה שניה לסרט מצליח שלו משנת 1933, ולדעתי הגירסה הזאת מוצלחת יותר בעיקר בגלל צוות השחקנים המצויין המעטר את הסרט בהם תמצאו בתפקיד הראשי של אנני מוכרת התפוחים את אחת מגדולות שחקניות הקולנוע של כל הזמנים הלו היא בטי דיוויס באחד מתפקידיה הגדולים האחרונים (ונכון שהיא המשיכה להופיע עד למותה בשנת 89 זהו אחד מתפקידיה המפורסמים האחרונים, האחרון המוצלח שלה היה מה קרה לבייבי ג'ין? משנת 66 השאר הם בעיקר תפקידים די זניחים) ו- דיוויס  מגישה הופעה מהוקצעת כהרגלה, לצידה מופיעים גלן פורד המצויין (שחקן וותיק שכיכב בעשרות סרטים רובם סרטי מערבונים ובין היתר בלט בסרטים 3:10 ליומה, גילדה, החום הגדול, זרע הפורענות), הופ לאנג (שחקנית שהופיעה בסרטים רבים בעיקר בתפקידי מישנה בין היתר בלטה בסרטים משאלת מוות, כפירי אריות, סיבה מוצדקת, קטיפה כחולה) ומי שגונב את ההצגה הוא פיטר פאלק המצויין (הלו הוא הבלש קולומבו מהסידרה המפורסמת) ופאלק מגיש הופעה קומית ראשונה במעלה כעוזרו הנאמן של הגנגסטר (בגילומו של גלן פורד) וכל סצינה איתו היא פנינה קומית, פאלק הוא שחקן מצויין וזהו אחד מתפקידיו הקולנועיים הטובים ביותר. הסרט זכה להצלחה והיה מועמד ל- 3 פרסי אוסקר אחד מהם לפאלק כשחקן מישנה. גלן פורד זכה בפרס גלובוס הזהב על משחקו בסרט.

   

   '' ''

  תחנת זברה אינה עונה (1968)

  סרט מלחמתי מעולה אודות צוות חיילים היוצא להציל את אנשי תחנת מזג האוויר זברה, אך ככל שהמשימה מתקדמת ישנה הרגשה שמישהו מנסה להכשיל בכוונה את המשימה. סרט מלחמתי מותח ועשוי היטב שהיה ללהיט, מבויים ביד מקצועית על ידי ג'ון סטורג'ס המקצוען (במאי מיומן שביים עשרות סרטי מתח, פעולה, מערבונים וסרטי מלחמה נודעים בהם הבריחה הגדולה, שבעת המופלאים, דו קרב באו.קיי קורל, ג'ו קיד, הנשר נחת ואחרים). בצוות השחקים תמצאו את רוק הדסון שהיה לאחד הכוכבים הגדולים של התקופה (בשנות ה- 70 דעכה הקריירה של הדסון ובשנות ה-80 נודע בעיקר כחולה איידס), פטריק מק'הון (שחקן טלוויזיה מוכר שכיכב בעשרות סרטי קולנוע וטלוויזיה שונים), ג'ים בראון (שחקן פוטבול מפורסם שהפך לשחקן קולנוע וכיכב בעשרות סרטים בעיקר סרטי פעולה מוכרים בהם 12 הנועזים, הנרדף, 100 רובים) ו- ארנסט בורגניין המצויין, אחד משחקני המישנה הגדולים של הוליווד שכיכב בעשרות סרטים מפורסמים בקריירה ארוכה של יתר מ- 8 עשורים בהם בלט בין היתר בסרטים מעתה ועד עולם, מארטי (תפקיד שזיכה אותו בפרס האוסקר), חבורת הפראים, הרפתקה בפוסידון, 12 הנועזים, מעוף הפיניקס ואחרים. הסרט מבוסס על פי רב המכר פרי עטו של הסופר המפורסם אליסטר מק'ליין (שכתב בין היתר את הספרים הנשרים פשטו עם שחר, תותחי נברון, במצח נחושה).

   

  '' ''

  הפרס (1966)

  על רקע טקס הענקת פרסי נובל בשטוקהולם, סופר המגיע לקבל פרס מוצא עצמו מסובך בפרשיית ריגול סבוכה בה מעורב מועמד לפרס פיזיקה. מותחן ריגול מהנה ומבדר, מותח ועשוי היטב, מהטובים והמצליחים שיצאו בשנות ה- 60. מרק רובסון מביים בתנופה וביעילות רבה (רובסון, במאי מיומן מאוד ביים שורה של סרטים מעולים בהם תמצאו את הגשרים של טוקיו רי, הצנטריונים, גיהנום מתחת לאפס, פון ריאן אקספרס) ובצוות השחקנים תמצאו את פול ניומן האגדי בשיא הפופולריות שלו (שנות ה- 60 היו שנות השיא בקריירה של ניומן שהיה באותו העשור לכוכב הקופה מספר אחד בעולם וכיכב באין ספור סרטים נחשבים ומצליחים בהם קיד וקאסידי, המורד, אקסודוס, מסך קרוע, האד, הארפר, הומברה) ולצידו מופיעים אלקה זומר שהיתה בזמנו לכוכבת מוכרת בעיקר בשל חזותה הסקסית, דיאן בקר (שחקנית מישנה שהופיע בעשרות תפקידים שונים כולם תפקידי מישנה) ו- אדוארד ג'י רובינסון המעולה בתפקיד כפול, ורובינסון כהרגלו מגיש הופעה מצויינת (בכלל רובינסון הוא אחד השחקנים היותר טובים ומפורסמים שעבדו בהוליווד משנות ה-30 ועד שנות ה- 70 עם הופעות רבות בסרטים מגוונים, בתחילה בתפקידי גנגסטר כוחני ולאחר מכן בתפקידי אופי ובתפקידי מישנה ובין היתר בלט בסרטים הקיסר הקטן, עשרת הדיברות, הנער מסינסינטי, ביטוח חיים כפול, קי לארגו, רחוב הארגמן).

   

   

  ''''

  פון ריאן אקספרס (1966)

  קולונל אמריקאי מוביל חבורת חיילים לשטח האוייב על מנת לבצע מבצע בריחה ממחנה שבויים גרמני. סרט מלחמתי מלהיב ומרתק, עשוי במקצועיות רבה על ידי הבמאי מרק רובסון (במאי נהדר שביים סרטים רבים בהם פייטון פלייס, רעידת אדמה, הצ'נטריונים, הפרס, הגשרים של טוקיו ריי ואחרים). בתפקיד הראשי תמצאו את הזמר האגדי פרנק סינטרה, מהדמויות המפורסמות ביותר במאה ה- 20 ושחקן מעולה, המגלם כאן את דמותו ההירואית של הקולונל האמריקאי, ולצידו מופיעים טרוור האוורד הוותיק (שחקן מישנה שכיכב בעשרות רבות של סרטים בקריירה ארוכה של ארבעים שנה בהם בלט בסרטים גנדי, האיש השלישי, המרד על הבאונטי, בתו של ריאן, מבצע חץ מקשת ואחרים), ג'יימס ברולין שהיה צעיר (ברולין שחקן טלוויזיה שהופיע בלמעלה מ- 100 תפקידים בקולנוע ובטלוויזיה ידוע היום יותר בתור בעלה של ברברה סטרייסנד), ברד דקסר (שחקן די אלמוני שתפקידו המוכר ביותר היה כאחד משבעת המופלאים במערבון הקלאסי) ועוד שחקנים די אלמוניים. הסרט זכה להצלחה גדולה ונחשב לאחד מסרטיו היותר טובים בקריירה של סינטרה.

   

  ''''

  הלו דולי (1969)

  שדכנית ניו יורקית מתאהבת במליונר, אך מנסה לשדך לו אחרות עד שהוא יבין שהוא מאוהב בה. מיוזיקל קומי מלהיב ומשעשע במיוחד, בעיקר בשל הבימוי הקליל, השחקנים הנפלאים והשירים המצויינים. במקור היה זה מחזה מצליח מאוד בברודווי, הגירסה הקולנועית לסרט בויימה כאן על ידי השחקן/רקדן הגאון ג'ין קלי (כן כן השחקן/רקדן המדהים מהסרטים שיר אשיר בגשם ו- אמרקאי בפריז, מפסגות המיוזיקלים בכל הזמנים), וקלי מגיש כאן בימוי קליל ומלהיב, ומורגשת כאן אהבתו הגדולה לשירה ולריקוד (בכל זאת לקלי ניסיון בבימוי, בין היתר היה שותף יחד עם סטנלי דונן לבימוי המיוזיקל האגדי שיר אשיר בגשם) וכישרונו הגדול כשחקן/רקדן/כוריאוגרף ובמאי מורגש כאן היטב והוא היטיב לביים את הסרט בכל הבטיו כולל משחק, צילום, תלבושות, כוריאוגרפיה, שירה, ריקוד ועריכה. בתפקידים הראשיים מופיעים ברברה סטרייסנד הנפלאה המגישה כאן הופעה מצויינת, מלאת רוח חיים, חן, קסם והומור, וכמובן מפליאה בקולה המדהים (שנה לפני זה פרצה סטרייסנד למרכז העשיה ההוליוודית עם הסרט מצחיקונת עליו זכתה בפרס האוסקר). לצידה מופיע בתפקיד המליונר אחד מגדולי שחקני הוליווד לטעמי לפחות, וולטר מתאו הגדול, שחקן קומי ענק המגיש גם הוא הופעה קומית שובת לב (בכלל כפי שציינתי מתאו הוא שחקן קומי אדיר מהגדולים שיידעה הוליווד ובין היתר כיכב בסרטים הזוג המוזר, כותרת ראשית, נערי השמש, אדוני השופטת, זקנים חסרי מנוח, צ'ארלי וואריק, חטיפה בפלאהם 1,2,3 והיה לאחד השחקנים האהובים בארה"ב). הסצינה המפורסמת ביותר מתוך הסרט היא כמובן הסצינה בה שרים יחד סטרייסנד והזמר האגדי לואיס ארמסטרונג את שיר הנושא של הסרט "הלו דולי" בביצוע שכבר הפך לקלאסיקה. הסרט זכה להצלחה גדולה, אך בשל תקציבו הגדול (מעל 25 מיליון דולר) התקשה להחזיר את ההשקעה. הסרט היה מועמד ל- 7 פרסי אוסקר וזכה ב- 3 על סאונד, מוזיקה ותלבושות.

   

   '' ''

  המירוץ הגדול (1965)

  לזלי הגדול, פעלולן אמיץ, משכנע את יצרני המכוניות לבצע מירוץ מכוניות גדול, יריבו המושבע פרופסור פייט נשבע לנצח את לזלי הגדול ועושה הכל בכדי לנצח, אך מי יגיע ראשון? קומדית מירוצים מצחיקה ומלהיבה הנשענת בעיקר על בימוי מוצלח ועל ארבעה שחקנים מצויינים. על הבימוי אמון בלייק אדוארדס יצרן קומדיות סדרתי אדיר (סדרת הפנתר הוורוד עם פיטר סלרס, המסיבה גם הוא עם פיטר סלרס, מגעים בהזדמנות עם ג'ון ריטר, הסרט 10 עם דדלי מור וכמובן הקומדיה הקלאסית ארוחת בוקר בטיפאני עם אודרי הפבורן ו- ג'ורג' פפרד) ואדוארדס לא מפספס שום סצינה וסוחט מן הצופה כל פנץ אפשרי. מי שעוזר לאדוארדס הם צוות השחקנים ובראשם טוני קרטיס המוכשר יפה התואר (אחד השחקנים הפופולריים של התקופה, לפני השקיעה שלו בשנות ה- 70 ואילך),נטלי ווד היפיפיה מתמיד (אחד השחקניות היפות, הטובות והאהובות של שנות ה- 50 וה- 60 עם הופעות בלתי נשכחות בקלסיקות גדולות כ- סיפור הפרברים, מרד הנעורים, זוהר בדשא ו- בוב, קרול טד ואליס) וכמובן מי שגונבים את ההצגה הם ג'ק למון הענק, מגדולי השחקנים האמריקאים אי פעם המגיש הופעה קומית נדירה (בכלל למון הוא שחקן באמת ובתמים אדיר שהצליח להבריק גם בתפקידים קומיים בסרטים כמו הדירה, הזוג המוזר, חמים וטעים, כותרת ראשית וגם בתפקידים דרמטיים מרשימים במיוחד בהם בסרטים ספגטי, תמונות קצרות, נעדר..., גלן גלרי גלן רוס ואחרים) ולצידו בתור עוזרו הנאמן מופיע השחקן פיטר פאלק הלו הוא קולמבו האגדי מהסדרה המפורסמת המגיש גם הוא הופעה קומית ראשונה במעלה (בכלל זאת הזדמנות נדירה להזכיר את פיטר פאלק, שחקן קומי/דרמטי נפלא שהופיע בתפקידים קולנועיים מצויינים בהם בסרטים בעלים בבימויו של חברו הטוב ג'ון קסבטס, אישה תחת השפעה גם הוא בבימויו של קסבטס, מלאכים בשמי ברלין, ימי שיקגו העליזים, הנסיכה הקסומה ו-קוקי, ורק לאחרונה הוא הלך לעולמו). הסרט מלא בהומור סלפסטיק מצחיק עד דמעות ועם קצב טוב, ומעל הכל בולטת סצינת מלחמת העוגות המצחיקה. הסרט זכה בפרס אוסקר על אפקטיים קוליים. אגב המבקרים אל אהבו את הסרט והסרט לא היה ללהיט גדול במיוחד, אך עם השנים הקנה לעצמו שם של קומדיית סלפסטיק מצחיקה ומוצלחת ובהקרנות חוזרות זכה לפופולריות גדולה.

   

  '' ''

  תינוקה של רוזמרי (1968)

  הסרט מבוסס על רב מכר מאת איירה לוין. אישה צעירה ונשואה, נכנסת להריון, אך עד מהרה מתחילה לחוות סיוטים ותחושות כאילו בנה הוא בן השטן. מותחן אימה מצמרר מהטובים ומהפורסמים שנעשו בקולנוע האמריקאי. רומן פולנסקי הבמאי הפולני מביים כאן את סרטו המפורסם ביותר, מותחן אימה מצמרר, ומביים את הסרט ביד אומן של ממש, ומוציא תחת ידו את אחד הסרטים המפורסמים, המפחידים והמצוטטים בקולנוע האמריקאי, ויש כאלו שהשוו את חשיבות הסרט לחשיבות סרטיו של היצ'קוק פסיכו ו- הציפורים, כאחד מעמודי התווך של סרטי האימה האמריקאים. פולנסקי יצר כאן סרט מתוחכם, זהו סרטו הראשון עם תקציב גדול (עד אז מרבית סרטיו נוצרו בפולין ובבריטניה וזה היה הסרט הראשון של פולנסקי בתקציב גדול עם חברת פראמונט). בצוות השחקנים תמצאו את מיה פוארו הצעירה באחד מתפקידיה הטובים ביותר (בסוף שנות ה- 70 היא תעבור להופיע בסרטיו של וודי אלן שיהפוך לבעלה) והיא מגישה הופעה שברירית כאם לעתיד שחייה הופכים לסיוט. לצידה של פוארו מופיע ג'ון קסבטס המצויין (שחקן מישנה מעולה שכיכב בעשרות סרטים אך נודע היום בעיקר בשל היותו אחד הבמאים העצמאיים הראשונים והמשפיעים בקולנוע האמריקאי שהוציא תחת שרביט הבימוי שלו סרטים מצויינים בהם אישה תחת השפעה, בעלים, מיני ומוסקוביץ' ו- גלוריה). עוד מופיעים בסרט רות' ג'ורדון המצויינת (שחקנית תיאטרון, טלוויזיה וקולנוע וותיקה שכיכבה בעשרות תפקידי אופי מצויינים בקריירה ארוכה מאוד של 47 שנים וזכורה לכם בעיקר מתפקידיה בסרטים הארול ומוד ו- מחפש צרות עם קלינט איסטווד שם כיכבה בתפקיד אימו של איסטווד), מוריס אוונס (שחקן מישנה שכיכב בסרטים רבים בהם בסרטים השלומיאל ו- כוכב הקופים), סידני בלקמר (שחקן מישנה די אנונימי שהופיע בעשרות תפקידים בקולנוע ובטלוויזיה), צ'ארלס גורדין (שכאן היה כמעט ואנונימי, אך עם השנים נודע כקומיקאי וכשחקן קומי ובין היתר כיכב בסרטים מרדף חצות לצד דה נירו, יומן עסקים לצד ג'יימס בלושי ו- בטהובן) ו- ראלף בלמי המצויין (שחקן וותיק מאוד שהיה כוכב בשנות ה- 30, והמשיך להופיע עד למותו בשנת 91 וכיכב בלמעלה מה- 190 תפקידים שונים בקולנוע ובטלוויזיה, אתם תזכרו אותו כאחד משני האחים הזקנים מהקומדיה הקאלסית משנה מקום משנה מזל עם אדי מרפי ו-דן אקרוייד). הסרט זכה להצלחה גדולה מאוד, ו- רות' ג'ורדון המצויינת זכתה בפרס אוסקר כשחקנית מישנה על תפקידה בסרט וגם בפרס גלובוס הזהב. 

   

   '' ''

  חלוקי הנחל (1966)

  מבוסס על סיפרו של ריצ'ארד מק'יין. חייל בחייל הים האמריקאי, מוצב בסין, אך עד מהרה אופיו המרדני מתנגש עם הלך הרוח של שאר החיילים בספינה המושפעים בעיקר מהסינים, שמצידם אינם מרוצים מהזרים בשטחם. סרט מלחמתי מצויין, אומנם אין כאן אקשן והסרט הוא בעיקר דרמתי, אך עדיין מתוייג כסרט מלחמתי. רוברט וויז המקצוען (הבמאי האגדי שביים את סיפור הפרברים, מסע בין כוכבים ו- צלילי המוזיקה) מביים ביד רגישה מאוד סרט מרתק על המפגש תרבויות בין האמריקאים לסינים. סטיב מקווין מצויין בתפקיד הראשי, באחד התפקידים היותר טובים בקריירה שלו, ומקווין היה מועמד בפעם הראשונה והאחרונה בקריירה שלו לפרס האוסקר. לצד מקווין מופיעים ריצ'ארד אטנבורו המצויין (שחקן בריטי מעולה שהופיע בעיקר בתפקידי מישנה בסרטים מצויינים בהם הבריחה הגדולה, מעוף הפיניקס, ואז נעלמו כולם ובשנות ה- 70 הפך לבמאי מוכר וביים בין היתר את הסרטים גשר אחד רחוק מידי, גנדי ו- שורת המקהלה), ריצ'ארד קרנה בצעירותו (שחקן קולנוע וטלוויזיה וותיק מאוד שכיכב בעשרות תפקידים שונים ונודע בעיקר בשל תפקידו כמפקדו של סטאלון בסרטי רמבו) ו- קנדיס ברגן היפיפיה כאן באחד מתפקידיה הראשונים בקולנוע (ברגן המשיכה להופיע בתפקידים רבים אך להצלחתה הגדולה זכה רק בסוף שנות ה- 80 כאשר כיכבה בסדרה מרפי בראון). הסרט זכה להצלחה גדולה והיה מועמד ל- 9 פרסי אוסקר וריצ'ארד אטנבורו זכה בפרס גלובוס הזהב על משחקו בסרט.

   

   '' ''

  דוקטור סטרנג'לאב (1964)

  קולונל אמריקאי מחליט לפתוח במלחמה גרעינית מול רוסיה בגלל שהוא בטוח שהם הולכים להרוס את העולם. מי שצריך להחליט מה לעשות הם נשיא ארה"ב, מדען גרמני ו- קפטן בריטי מנומס. קומדיה סאטירית מצחיקה עד דמעות שנחשבת ובצדק לאחת הקומדיות הגדולות ביותר בכל הזמנים. סטנלי קובריק (מגדולי הבמאים שבין היתר יצר יצירות מופת כ- הניצוץ, מאטל ג'אקט, ספרטקוס, התפוז המכני, 2001 אודיסיאה בחלל) יצר ביד אמן של ממש קומדיה מצחיקה ושנונה, מלאה בהברקות ובסצינות בלתי נשכחות, והצליח ליצור כאן סרט סאטירי על הבהלה האמריקאית מפני מלחמה ועל השימוש בפצצת אטום, והתסריט שכתב יחד עם עוד 2 תסריטאיים הוא אחד התסריטים המבריקים והשנונים בקולנוע האמריקאי. הצילום בשחור לבן רק מוסיף מימד אמיתי לסרט מה שמוסיף להומור הרב. בתפקיד הראשי מופיע הקומיקאי הגאון פיטר סלרס המגלם שלושה דמויות בסרט, זה של נשיא ארה"ב, הקפטן הבריטי וכמובן את דמותו של המדען הנאצי המשוגע, וסלרס פשוט מזנק על הדמויות הללו ומוציא מעצמו את המיטב, הוא מצחיק, הוא פרוע והוא בעיקר עושה את הדמויות באופן מושלם, וגונב את ההצגה משאר השחקנים בסרט. לצד סלרס מופיעים ג'ורג' סי. סקוט המעולה בתפקיד הקולנול האמריקאי המופרע המבקש לפתוח במלחמה (ושטייגר הוא אחד משחקני האופי היותר טובים בקולנוע האמריקאי עם הופעות ענק בסרטים פאטון, המהמר, אנטומיה של רצח, בית חולים ו- כרך למבוגרים בלבד), סטרלינג היידן (שחקן וותיק מאוד שכיכב בעשרות תפקידים בהם זכורים הופעותיו בסרטים שלום לנצח, ג'וני גיטאר, הסנדק ו- 1900), סלים פיקס (שחקן מישנה שהופיע בסרטים רבים הן בתפקידים קשוחים והן בתפקידים קומיים וזכור היום בעיקר בשל הופעתו בסרט הזה ובסרטים אוכפים לוהטים, הבריחה, רב סרן דנדי), ג'יימס ארל ג'ונס המצויין (שחקן שחור מהטובים שבשחקני המישנה של הוליווד וג'ונס כיכב עד היום בלמעלה מ- 170 תפקידים בקולנוע ובטלוויזיה בין היתר בסרטים משחקים פטריוטים, המרדף אחר אוקטובר האדום, שדה החלומות, גן השיש, המובחר שבמובחרים וכמובן ג'ונס ידוע כקולו של דארת' ווידר מטרילוגיית סרטי מלחמת הכוכבים) ו- טרייסי ריד (שחקנית שהופיעה בעיקר בתפקידים של נשים מפתות בהם בסרטים יריה באפלה ו- קזינו רואייל). הסרט זכה להצלחה רבה והיה מועמד ל- 4 פרסי אוסקר. בכל רשימה של מבקרי קולנוע ברחבי העולם נחשב הסרט לאחד מ- 100 הסרטים הטובים ביותר בכל הזמנים. ישנה סצינה אחת מאוד מאוד מפורסמת מתוך הסרט בא נראה סלים פיקס יושב על טיל בדרכו ליעד.

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   וולטר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     11/7/11 21:22:
   יישר כוח, ברי.
     11/7/11 09:46:

   צטט: לכלילדמגיע 2011-07-10 21:23:42

   רשימה מכובדת... שרובה געגוע לסרטים של פעם.

   תודה על תגובתך, בהחלט סרטים המשיבים אותנו לימים של פעם, לתקופה שבה היה בקולנוע סוג של קסם מיוחד (לפעמים אני מרגיש כמו הילד הקטן מסינמה פרדיסו כאשר אני מדבר על הקולנוע ועל הסרטים שאהבתי בילדותי)

   בכל אופן המון המון תודה ואני מקווה שתחזרי ותקראי ותהני

   שיהיה לך שבוע מצוין

   וולטר 

     11/7/11 09:44:

   צטט: shabat shalom 2011-07-11 05:32:04

   קשה לי לראות את המשכונאי שנראה לי כאחד הסרטים הכי הכי טובים שנעשו אי פעם עם יתר רבי הקופות כאן.....

    

   שלום ידידי

   קודם כל תודה על תגובתך, שנית כל אתה בהחלט צודק לגבי המשכונאי הוא בהחלט סרט חזק מאוד, סרט כואב וטוב.

   פירסמתי עד כה 8 פוסטים ברשימת הסרטים הגדולים, הטובים, החשובים והמצליחים של שנות ה- 60, חלקם סרטי קופה גדולים וחלקם לא, חלקם טובים יותר וחלקם פחות, אין קשר לסדר הסרטים ברשימה ולפעמים יוצא בפוסט אחד שסרט כמו המשכונאי נמצא עם סרטי קופה כמו תחנת זברה אינה עונה, אגב לדעת מבקרי הקולנוע נחשב דוקטור סטרנג'לאב לטוב יותר וחשוב יותר מהמשכונאי.

   בכל אופן המון תודה על תגובתך ואני מקווה שתמשיך להגיע ולקרוא.

   וולטר

     11/7/11 05:32:
   קשה לי לראות את המשכונאי שנראה לי כאחד הסרטים הכי הכי טובים שנעשו אי פעם עם יתר רבי הקופות כאן.....
     10/7/11 21:23:
   רשימה מכובדת... שרובה געגוע לסרטים של פעם.