כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  טיוטות לב

  רישומים ורשימות -חומרים אקספרימנטליים

  פרופיל

  forte nina
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין
  0

  בריחת הרופאים או פריחת רופאי האליל - רגע האמת.

  139 תגובות   יום שבת, 23/7/11, 11:02

   

   

  ''

   כן,  רופאים רגילים לציית לתבניות ממסדיות.  הם דיסציפלינרים כי מי שלומד שבע שנים טקסטים בלטינית עם שמות של מחלות ושמות של גידים ושרירים שרובנו לא מסוגלים לבטא. מתמודד עם הגועל שבפתלוגיה ומתמחה אחר כך בכל המחלקות לפחות עוד 4 שנים,  קרוב לוודאי שהוא מאמין בדרכו.  וזה אכן תומך בעובדה,   שהוא בדרך כלל קרוץ מהחומר הממושמע.  כי כולם יודעים,  כשאתה מרפה את השרירים הזריקה פחות כואבת. וכשאתה קשוב ולא מתנגד לקלוט מידע,  אתה קולט הרבה חומר חשוב כדי שתוכל ברגע האמת לשלוף דיאגנוזה מצילת חיים,  פיתרון של ניתוח בעיתוי הנכון או תמהיל רפואי שמשפר את איכות החיים.

  אני לא מעורה בכל ההסכמים הקיבוציים  שנערכו במשך השנים עם הרופאים. אבל אני מאותם עדים שקופים ששכבו בבית החולים תקופה ארוכה. אושפזתי  7 חודשים במחלקה שהמילה מוות אינה מילה גסה. ראיתי עשרות רופאים בכל המחלקות, כי חלק מהזמן מתרוצצים במחלקות האחרות,  כדי להזים אפשרויות פולשניות אחרות. ומוודאים כל הזמן ששום "חוצן" נוסף לא חדר לגוף להקשות על המחלה הקיימת. ובגלל מחסור בכוח אדם, רופא בכיר באמצע בדיקה, יורד למחסני בית החולים להביא בעצמו מחטים לאספירציה, ו/או טפסים כדי למלא בקשה לתרופות כימותראפיות וסדר היום שלהם הולם בפניך, כי אתה מגלה שמחצית מהזמן הם עוסקים בפעילות טכנית משרדית כי אין מי שיסייע להם.  בבתי חולים בארץ אין אבטלה סמויה.

  לפני כ- 30 שנה אבי אובחן עם סרטן בכבד, סוג של "סרטן" שהיום היה ניתן להציל עם השתלת כבד. אז הפרוצדורה הזאת לא הייתה קיימת בשום מקום בעולם.

  הכרתי במחלקות הסמוכות אנשים שעברו השתלת כבד מוצלחת.  שמחתי בשמחתם אך הסתכלתי עליהם בקנאה כי אבי יכול היה להיות אחד מהם לו היה חולה היום.

  ''

  פעם לפני שחליתי בסוג הלוקמיה שהייתה לי,  חולים במחלה מתו בטווח של מספר חודשים. גם לפני 7 שנים כשחליתי עדיין אחוזי ההצלחה לא היו גבוהים, בספר הרפואה  "מרק" של 2004,  הייתה טבלה של אחוזי הצלחה בין30-20% בעזרת כימותראפיה של חצי שנה ועוד מספר דומה של אחוזים עם השתלה עצמית או אם נמצאה רקמת מוח עצם תואמת.

  מאז התפתחה הפרוצדורה הטיפולית כשד"ר שמעון סלוין מהמובילים בארץ את המחקר בנושא:

  "גישות חדשניות לטיפול בסרטן: הישגי העבר ומשימות העתיד" .

  ועל כל אלה נוסף המחקר המתקדם ביותר לא רק בריפוי מחלות הסרטן שמתאפשר בעיקר מכספי תרומות ושיתוף פעולה של בתי חולים בעולם עם רופאים-חוקרים בנושא.  רק מלהתבונן בממצאים הרפואיים האלה -בבית חולים הדסה, עובדה שצריכה לעורר בכולנו גאווה ואולי גם שאלה,  איך הם עושים את זה בתנאים שלא מאשרים תקנים ורוב הכסף מגיע מתרומות? או בואו לא נכבס את המילים. לתופעה קוראים:  שנור שזו מחלקה אקסקלוסיבית במשרד האוצר.

   

  ''

   

  יש רק מספר עובדות לא מעייפות שכדאי לדעת על בתי החולים:.

  מספר החולים גדל בעשרות אחוזים :

   1.בגלל מחלות זיהום [כולל סרטניות-כמחציתם זיהומיות] כי בישראל אין הקפדה על האוויר, המים ועל הסביבה האקלוגית.

   2. כי תוחלת החיים גדלה וכמות החולים כולל המבוגרים התעצמה פי כמה בגלל אמצעי הארכת החיים .

   

  אך לעומת זאת- לא הגדילו את תקני הרופאים ואותו מספר רופאים עם אותו מספר מתמחים מטפלים ביותר חולים שבמקרה הטוב הם בעיני הקורא שקופים,  כי כרגע הקורא ומשפחתו בריאים, תודה לאל המזל!!

  עייפתי לדבר על הממשלה והתנהלותה בתחום הבריאות ומה היא עושה למענה.

  הבטן שלי מלאה הפעם על הציבור שמתנהל עדיין באדישות,  כי הוא בר מזל ובריא. כי לשמחתו  מעולם לא נזקק לטיפול רציני. ומעולם לא ניצלו חייו או אולי חיי מישהו מבני משפחתו ואינו מעריך אותם[את הרופאים] יתר על המידה.  אני פונה  לציבור שאולי אינו מבין שרופא ממוצע בבית חולים אמריקאי ואירופאי  ירוויח בוודאות יותר ויתנהל בבתי חולים מרווחים עם צוות גדול שעוזר לו לשדרג את הטיפול בחולה. הוא גם "יצ'ופר" באופציית מחקר באוניברסיטה או בחברת  תרופות והסיכוי שהוא יגיע לילדיו בשעה סבירה בערב וייהנה עם משפחתו מזמן איכות כולל סופי שבוע היא אופציה שבשגרה. 

  כדאי שתכניסו לראש,  כי רופא ישראלי יוכל בקלות לקבל משרה בבית חולים טוב בחו"ל.

  אל לנו לנצל את רצונם לעבוד במדינה שנולדו והם אוהבים אותה.  

  להשכלה כללית: לקוח מטבלת השכר של השרות הציבורי:

  השכר במקצוע רופא/ה
  שכר רופאים הכולל תורנויות וכוננויות בבית חולים ציבוריים: סטאז'רים 5800 ש"ח, מתמחים 13500 ש"ח ומומחים 18000 ש"ח. רופאים מומחים יכולים לעבוד בקליניקה פרטית לפי מומחיותם כשהשכר יכול להיות 1000 ש"ח לטיפול ואף יותר.
  שכר רופאים בשרות המדינה נע בין 7100 ש"ח לעשירון התחתון ו-42900 ש"ח לעשירון העליון.

  הרופא שאינו מתבייש להציג את משכורתו!!!

   

   אני יודעת מה עובר לחלקיכם בראש,  שכמעט כל אחד מכם פגש רופא שמעד בעבודתו. וכמו שמועדים בכל עיסוק וזה ממש לא נעים, כל שכן, מי שעוסק בהצלת חיים לעיתים ולצערנו הרב,  הוא גם טועה בדיאגנוזה והתוצאה אכן טרגית [אין לדעת כמה מקרים מיותרים התרחשו בגלל התנאים הבלתי נסבלים בחדרי בתי החולים].  לעיתים חולה מגיע מאוחר מדי ולא תמיד קל להסביר למשפחות שאנשים מתים כי הם מתים ולא את כולם ניתן להציל.  אבל כדאי שנבדוק מחדש אם אנחנו רוצים שהרפואה תמשיך להתפתח בארץ בזכות כוחותיה ובזכות ציר איתן של תמיכה שנעניק לה ולמלחמתה ב"שר הבריאות"[הכוונה לסגן כי אין באמת שר בריאות בארץ] עצמו המתנגד להגדלת תקנים של רופאים ובנערי האוצר שבנו על הרופאים שזה ציבור של חנונים.

  הרופאים זקוקים לתמיכת הציבור והשאלה הבוערת כרגע, האם אנחנו רוצים לעזור לרופאים לעזור לנו.?

   

  ''

  לא.  אני לא סוגדת לאדם בגלל עיסוקו. המילה רופא אינה מרשימה אותי.  המהות וההתייחסות הרצינית לעיסוק מעוררת בי כבוד.  אישית פגשתי בעיקר רופאים כאלה. 

  מי שקרא את הדרישות שלהם, בעיני לפחות,  כשהדגש הוא לא פחות על רווחת החולה, ובוודאי לעומת תנאי העבודה של הרופאים בעולם המערבי,  אין לי אלא להרגיש בושה כשמתדיינים איתם במשאי ומתן כמו בחנות מכלת. וכששוללים מהם את זכות המחאה בבתי דין לעבודה ומחייבים אותם עם צווים לחזור לתנאים משפילים. אני מתביישת כי אני רואה מול עיני את כל הרופאים שהכרתי ואולי את אלה שאאלץ להכיר במהלך חיי,  ובכנות מגיע להם יותר. כי מגיע לנו את הטובים ביותר.

  יש חוק שעליו נשפט נהג מקצועי שאסור לו לנהוג מעל 12 שעות כי הוא מהווה סכנה לעצמו ולציבור הנהגים.

  2. ב"תקנות התעבורה , התשכ"א - 1961" נקבעו הוראות מיוחדות בקשר לשעות עבודה
  ומנוחה של הנוהגים ברכב. 

  איך ייתכן שמצפים מרופא העובד 48 שעות רצופות כשחיי אדם בידיו לנתח חולה מבלי ש"ידיו ירעדו" מעייפות או מוחו יהיה מיוגע  מחוסר שינה תהומי?   איך ייתכן שאנחנו לא תומכים באלה שעוסקים ימים ולילות בהצלת חיינו? אנחנו הציבור שיודע להעריך את הרפואה ואת הרופאים ואת מצילי החיים ומרפאי המחלות,  צריכים לתמוך במאבקם. זהו מאבק על שרות רפואי איכותי ועל פרצופנו הנאור.

  כשאתם מזלזלים ברופא אחד,  אתם מזלזלים בכל שרשרת הרופאים  שעשויים להציל אתכם מתאונת דרכים או את אחד מהוריכם בטיפול בדיאליזה כשקרסו מערכותיו או בהשתלת מוח עצם של ילד קרוב אחר כשהוא רק בן 6.

   

  כן, אולי חיי החולים כרגע לא נוחים ואפילו תחת סכנה. אך העתיד שלנו בתחום השרות הרפואי בארץ בסכנה גדולה יותר. אם לא נתמוך ברופאים ובמאבקם,  אין ספק שתהיה בריחה של רופאים ופריחה ושגשוג לרופאי האליל. האם זה מה שאנחנו רוצים?

   

   

  רופאים מתים מעייפות- כתבה מצולמת של עמנואל רוזן

  היום בארץ - הרופאים בראש המחנה- מרב מיכאלי

  מחאת הרופאים

  קריסת מערכות בבתי חולים

  תנו לרופאים לחיות -יובל לובנשטיין

   

  הערה: אין לי שום כוונה לנהל דיונים על רפואה אלטרנטיבית לעומת הרפואה הקונבנציונלית.

  דרג את התוכן:

   רשימה