כותרות TheMarker >
  ';

  Punjabi Hardcore

  כתיבה על מה שעניין, סיקרן, ריגש או עיצבן (אותי לפחות). המוטו הכללי - אנו כאן לא כדי לסגוד למה שקיים אלא בכדי לפקפק בו.

  מחאת הדיור - מניפסט קונקרטי

  12 תגובות   יום ראשון, 24/7/11, 00:06

  מארגני המחאה יצאו לדרך באופן ספונטני ומגניב. כל זה טוב ויפה. אבל מה לעשות ומחאות חברתיות צריכות להכיל תוכן על מנת שלא יתפוגגו להן כבועת סבון. בתור מישהו שחווה לא מעט את שוק הנדל"ן כצרכן ושמע כמה סיפורי זוועות על שוק השכירות הנה כמה הצעות ייעול, שיפור ושיפצור. הממשלה רוצה לפתור את המשבר (אולי)? אז הממשלה יכולה בכמה צעדים פשוטים לבצע רגולציה של השוק הכי פרוץ מבחינה צרכנית. אין שום סיבה ששוק הסלולר יקבל סט חוקים רגולטורים ושוק ההשכרה - לא. להלן רשימה של הצעות לביסוס חוק רגולטורי לענף השכרת הדירות.

   

  1. דירה להשכרה למטרת מגורים צריכה להשתרע על שטח של לא פחות מ-9 מ"ר נטו (לא כולל, קירות, כניסות ושטח שלא ניתן לנצלו למגורים כגון: גג, ארונות, כיורים, שטח למקרר, כיריים וכו'). שטח נטו יוגדר כשטח שאותו ניתן לטאטא.

   

  2. דירת מגורים תכלול: שרותים, מקלחת או אמבטיה, דוד לחימום המים או מים חמים מדוד משותף של הבניין, כיור לרחצה וכיור לבישול וכן מקום סביר להצבת מקרר וכיריים.

   

  3. דירת מגורים תכלול כניסה נפרדת מחדר המדרגות או כניסה נפרדת מבחוץ.

   

  4. ניתן לפצל דירות גדולות למספר דירות קטנות תוך קיום ההגדרות לדירת מגורים כמפורט מעלה.

   

  5. חל איסור להשכיר נכס למגורים במצב תברואתי ירוד, כגון: נזק מחדירת מים, קירות מתפוררים, מערכת חשמל, מים או ביוב לא תקינות, מונה חשמל נפרד, מונה מים נפרד.

   

  6. חל איסור להגדיר כשטח מחייה מרפסת או שטח שנסגר על-ידי אמצעי ארעי כגון פרגולה ו/או שחולק על ידי שימוש במחיצות מאולתרות או ארעיות.

   

  7. חוזה שכירות ייחתם לתקופה של לא פחות משלוש שנים ויהיה נתון לפיקוח על-ידי רשות עירונית או ממשלתית שתוקם לצורך העניין. בעל הדירה לא יוכל לבטל חוזה שכירות באופן חד-צדדי אלא אם כן קיבל אישור לכך מבית-משפט.

   

  8. בעל הדירה לא יוכל להעלות את שכ"ד בסכום העולה על אחוז קבוע בחוק או בהתאם למדד המחירים לצרכן.

   

  9. חל איסור מוחלט על גביית שכ"ד במט"ח.

   

  10. חל איסור להצמיד את שכ"ד למט"ח.

   

  11. חל איסור לגבות שכ"ד יותר משלושה חודשים מראש.

   

  12. חל איסור לדרוש ביטחונות בסכום העולה על שווה ערך לשנת שכירות אחת.

   

  13. חל איסור מבעל הדירה לדרוש תקבול כסף מעבר לקבוע בהגדרת שכ"ד.

   

  14. בעל הדירה יהיה חייב להפקיד שטר ביטחון ברשות המפקחת על מנת להשכיר נכס למגורים.

   

  15. נכס שמוגדר למגורים לא יוכל לעבור הסבה למטרת מסחר או אחר ללא אישור של הרשות המפקחת ובהתאם לתמ"א שתוגדר מראש לצורך העניין.

   

  16. חוזה שכירות יהיה ניתן לחידוש לאחר שלוש שנות שכירות לתקופה של לא פחות משנתיים וכך כל עוד השוכר יהיה מעוניין במגורים בנכס.

   

  17. לבעל הדירה תינתן אפשרות למכור את הנכס אך זו לא תיחשב כעילה לביטול חוזה השכירות. קונה הנכס יהיה מחוייב לחוזה שכירות קיים בתנאים שסוכמו בין המשכיר לשוכר.

   

  18. השוכר יהיה אחראי לתקינות הנכס למעט תשתיות כגון: צנרת מים וביוב, תשתית חשמל, גז, חלונות, דלת כניסה, דוד מים, כיורים, מקלחת או אמבטיה.

   

  19. השוכר יוכל לעזוב את הנכס תחת התראה של 60 יום לבעל נכס ללא קנס יציאה או תוספת מחיר.

   

  20. בעל דירה יוכל לדרוש משוכר אשר פגע במזיד בנכס שלו החזר כספי במסגרת אשר תיקבע בחוק.

   

  21. הממשלה תתחייב להקצות כל שנה אחוז מסויים מהקרקעות המיועדות לבנייה להקמת בניינים אשר ייעודם יהיה להשכרת דירות.

   

  22. קבלן יהיה מחוייב להקצות אחוז מסויים משטח בניין שהוא בונה למטרת השכרה.

   

  23. בניין מגורים יהיה חייב להיבנות עם תמהיל של דירות בנות חדר אחד (סטודיו), שני חדרים, שלושה חדרים וכן הלאה.

   

  24. שטח חדר למגורים בדירה בעלת יותר משני חדרים לא יהיה פחות מ-8 מ"ר נטו.

   

  אם למישהו יש הצעות ייעול, רעיונות, תוספות ומענות. אנא שתפו בתגובות.

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     26/7/11 20:17:

   תראו מה זה דירה - דירונת, כאן:

     25/7/11 20:05:
   בלאק, התעצבתי לשמוע את סיפורך, אכן ישנם גם שוכרים כאלה. אבל לידיעתך, רוב רובם הגדול של השוכרים אינם כאלה. אני מבטיח לך שאני לא מקנא באף בעל נכס, וגבי תוכניות אחרות על הנכס של בעל דירה, אין לי בעיה עם זה. בגרמניה למשל החוק מתיר לשחרר דירה אם המשכיר רוצה להשתמש בה לצרכיו. לעומת זאת העלאת שכ"ד מותרת פעם בשלוש שנים ומותנית במדד. כך זה גם בצרפת ועוד בהרבה מדינות. שוכר שנקלע לבעיה ומגלגל אותה על נושיו והמשכיר שלו זה מצב יחסית נדיר בשוק. אני יודע שזה בטח לא כיף גדול למי שזה קורה לו. לגבי כלב, אז לי יש וגם חתול ובשום שלב הם לא גרמו נזק לדירה (כלב לא אוכל קירות או דלתות) מקסימום לספה שלי או לנייר טואלט. בעל הבית אכן אחראי לתיקונים, אבל לרוב הם מתחמקים או מתקנים במינימום שבמינימום. לגבי קנייה, נו על זה כל הבלגן. זוג צעיר עם משכורת של 15-20 אלף ש"ח לא יכול להרשות לעצמו דירת 3 חד' במיליון שלוש מאות אלף ש"ח. הבנק דורש 40% מקדמה, ולפי החישוב, מספיק שהריבית תעלה ב1% (מה שיכול לקרות , מפני שהריבית לא תישאר נמוכה לעד) בשביל שההחזר החודשי יקפוץ פי שניים. תוסיפי לזה 5000 ש"ח בחודש גן ילדים (ממוצע 2 ילדים), 2000 ש"ח מחייה, הוצאות חשמל, ארנונה, מים, דלק, ביטוח וכו'. תגידי לי את איך הדור שלי אמור לחיות? אני מרגיש שאנחנו מממנים את המדינה ואת אלה שכבר השיגו את הונם בזמנים טובים יותר.
     25/7/11 17:26:

   צטט: rajokahn 2011-07-25 16:22:49

   לבלאק, הסיבה מאוד פשוטה, בשביל להגדיל את כוח המיקוח של השוכר מול המשכיר. היום משכיר יכול לזרוק משפחה לרחוב אם הוא רוצה לעלות את שכ"ד ב-30% נגיד (קרה לי לפני שנתיים וחצי, אשתי הייתה אז בחודש שמיני ובעל הבית היה חלאה, אבל החזרנו לו). מגורים הם לא מוצר צריכה כמו רכב או טלוויזיה או אפיק השקעה לספקולנטים. מדובר על זכות בסיסית. כמו שלא נותנים לחברות שמספקות שירותים חיוניים לעשות מה שבא להן (למשל חברות דלק), כך צריך לבצע רגולציה לשוק הדיור. משקיעים צריכים להסתפק בנדל"ן מסחרי בשביל לעסוק בספקולציה. נדל"ן לדיור צריך לשמש כאפיק השקעה סולידי כמו אג"ח ממשלתיות למשקיע פרטי (למרות ש-).

   ____________________

   להגדיל את כוח המיקוח של השוכר מול המשכיר? יש לי ניסיון רב בעברי, בעיקר כשוכרת, אבל גם כמשכירה, ומהניסיון שלי, בעל בית גם כיום הוא חלש מאוד מול השוכר, מבחינה חוקית הוא לא יכול להעיף מהבית שוכר שלא משלם, הוא תלוי באישיות של השוכר ובאורח חייו, השוכרים יכולים לגרום נזקים איומים, הם יכולים להכניס כלבים לדירות, בעל הבית אחראי לרוב התיקונים של הבית... ועוד ועוד.

   כשוכרת, היו לי בעלי בית ששנאתי אחד אחד, אבל היום אני מבינה שזה בגלל שקינאתי בהם שהם עשירים ממני והתעצבנתי מהעובדה שאני גרה בבית שהוא לא שלי, אלא שלהם, התעצבנתי מזה שיש להם הכוח לגרום לי לחפש בית אחר כל שנה שנתיים כי יש להם תוכניות אחרות על הבית שלי, שהוא לא שלי, זאת התעצבנות ילדותית, במבט לאחור הם היו מאוד בסדר, פשוט הקפידו לדרוש את מה שמגיע להם ממני, והגנו על עצמם, וזה הפריע לי.

   כמשכירה, הדיירת שלי יום אחד הפסיקה לשלם כי לא היה לה כסף, אחרי כמה חודשים היא גם ברחה מהדירה באמצע חוזה, ירדה למחתרת, ובסוף הלכה לגור בחו"ל, השאירה אותי עם צ'קים דחויים שאין לי מה לעשות איתם, דירה לא מושכרת, פוגרום בדירה, ועם חובות ארנונה לעירייה, חובות לחברת המים, חובות לועד בית... עד היום מגיעים אליי מכתבים על שמה מכל מיני נושים ובנקים שמחפשים אותה.

   גם להיות משכיר זאת לא קייטנה.

   הכי טוב לגור בבית שלך, לא לשכור ולא להשכיר, ובאופן כללי לא להתעסק יותר מדי עם אנשים.

      

     25/7/11 16:22:
   לבלאק, הסיבה מאוד פשוטה, בשביל להגדיל את כוח המיקוח של השוכר מול המשכיר. היום משכיר יכול לזרוק משפחה לרחוב אם הוא רוצה לעלות את שכ"ד ב-30% נגיד (קרה לי לפני שנתיים וחצי, אשתי הייתה אז בחודש שמיני ובעל הבית היה חלאה, אבל החזרנו לו). מגורים הם לא מוצר צריכה כמו רכב או טלוויזיה או אפיק השקעה לספקולנטים. מדובר על זכות בסיסית. כמו שלא נותנים לחברות שמספקות שירותים חיוניים לעשות מה שבא להן (למשל חברות דלק), כך צריך לבצע רגולציה לשוק הדיור. משקיעים צריכים להסתפק בנדל"ן מסחרי בשביל לעסוק בספקולציה. נדל"ן לדיור צריך לשמש כאפיק השקעה סולידי כמו אג"ח ממשלתיות למשקיע פרטי (למרות ש-).
     25/7/11 11:01:
   שיפורים במערכת התחבורה הציבורית כמו למשל אוטובוסים ורכבות בכל שעות היממה. זה ישפיע בעקיפין על פיזור האוכלוסיה. צעירים רבים רוצים לגור בתל אביב וסביבותיה בין היתר עקב בעיית חוסר נייידות וחוסר יכולת לחזור הביתה בשעות מאוחרות.
     25/7/11 10:29:
   אז אתה אומר, שלשוכר מותר להפסיק את החוזה בהתראה של 60 יום ולצאת מהדירה, ולמשכיר אין אפשרות זהה? למה?
     25/7/11 00:11:
   שליטה ריכוז וכח בידי פוליטיקאים וביורוקרטים. אף אחד כבר לא יודע איך לסגור עסקה כדאית לשני הצדדים. כח ואלימות - זה כל מה שיש לישראלי הממוצע להגיב על יוקר המחייה בכלל ומחירי הדירות בפרט. הרוב שכחו שאת כל זה כבר ניסינו ונכשלנו. המחירים שאנחנו משלמים היום על דיור הם תוצאה של עיוותי שוק פרי ידייהן של כל ממשלות ישראל. כל הסעיפים הקשורים להסדרה והגבלת התשלומים לא יעבוד. כסף בהחלט יעבור מתחת לשטיח כמו בכל מקרה אחר בו הגבילו בחוק את המחירים על משהו. במקרה היותר גרוע אסרו משהו שהרבה רוצים. מייד יקומו רבבות מאכרים שיארגנו קומבינות ויסגרו את העסקאות במזומן בין השוכר והמשכיר. המאכרים כמובן הם לא מסוג האנשים ששפוי להתלונן עליהם במשטרה. זה קרה בעבר זה יקרה שוב. הדרך הטובה ביותר לשפר את מצב מחירי הדיור היא לבנות. לבנות כמה שיותר ע"י כמה שיותר גורמים שונים ולבנות באיזורי הביקוש הגבוהה. לבנות לגובה ולנצל שטח כמה שאפשר. שוק הדירות בארץ הוא אחד השווקים הכי מבוקרים שיש. אחד השווקים שנשאר תחת תכנון ריכוזי דמוי ברית-המועצות. הקרקעות שייכות למדינה אבל לא לאזרחיה. מותר לבנות רק למי שהפקידים אומרים שמותר לבנות. ואיך לבנות גם מוכתב ע"י הפקידים. שימו לב שהמחסורים היחידים שיש לנו הם בכל התחומים בהם הממשלה מנהלת את העניינים. חשמל, מים, חקלאות (חלב,בשר), חינוך, דיור. לא שמענו מזמן מישהו מתלונן על מחיר משקאות מוגזים, שתייה חריפה, מחירי מכוניות (למרות המיסוי והדרישות המוגזמות של השר האחראי). עדיין רוצים להשאיר להם את הזכות לחלק אישורים לבנייה? ראו הוזהרתם.
     24/7/11 19:04:

   יצירת ציפיות להצפת השוק בדירות

   הכותב ד"ר זהר עילם

   הכול יודעים שיש רק פתרון מידי אחד למשבר יוקר הדירות והוא יצירת ציפיות להצפת השוק בדירות. בנית דירות נמשכת לפחות שנתיים, ציפיות משתנות בתוך דקותיים. שאלת מליון הדולר היא איך יוצרים ציפיות בציבור שבע האכזבות וקטן האמונה. הפתרון של ראש ממשלתנו, חוק הוד"לים השנוי במחלוקת, אינו מתרומם, אף אחד לא מאמין בו. הוא יוצר ציפיות בנוסח מה שהיה הוא שיהיה, אף אחד לא מאמין שהוא יגדיל את היצע הדירות. במצב עניינים זה יש לחפש פתרונות אחרים שייצרו ציפיות להצפת השוק בדירות. למרבה ההפתעה, הפתרון הזה קיים והוא נקרא פינוי בינוי ותמ"א 38. לא רק שפתרונות אלה אינם סובלים משרשרת הבעיות של חוק הוד"לים, הם נותנים פתרון לשני האתגרים הקיומיים שניצבים בפני כל אזרח במדינה: מלחמת טילים ורעידות אדמה. אך, מסיבות בלתי מובנות, הממשל בישראל והרשויות העירוניות ובראשן עירית תל אביב מפגינות את מלוא כישוריהם היצירתיים כדי להקשות על מימושן של תוכניות אלה.

   על פי מומחים לענייני צבא ובטחון, המופיעים כפטריות לאחר הגשם, בכל כלי התקשורת, האויבים שלנו מצפון ומדרום שינו אסטרטגיה. הם נואשו מהתקווה לכבוש את ערינו ולזרוק אותנו לים. במקום זאת, הם אמצו לעצמם את האסטרטגיה של היטלר להכנעת האי הבריטי. היטלר, כפי שהכול יודעים היטב, שנואש מהאפשרות לכבוש את האי האנגלי, רצה לשבור את רוחו של העם על ידי הפצצה מסיבית של אזרחי לונדון. אויבינו, שאמצו לליבם אסטרטגיה זדונית זאת, מתחמשים בכמות אדירה של טילים רחוקי טווח כדי להכניע את רוחו של העם בציון. מה שקרה במלחמה על לונדון עתיד להיות משחק ילדים לעומת מה שיקרה במלחמה על תל אביב.

   תל אביב מבורכת בבניינים ישנים נוטים ליפול המשוועים להתחדשות ובתושבים שאין להם מקום להסתתר בו בעת צרה. מטבע הדברים, היא המטרה המועדפת על אויבינו, המחזיקים בארסנל אדיר של טילים, הרבה יותר משהיו לצורר הגרמני. אך למרבה האירוניה תל אביב היא האלופה בדחיית בקשות לאישור פרויקטים לפינוי בינוי ותמ"א 38.

   מסיבות בלתי מובנות, עיריית תל אביב פשוט לא רוצה פינוי בינוי ותמ"א 38. תל אביב היא האלופה הארצית בדחיית בקשות לתמ"א 38 ולפינוי בינוי. כשאינה יכולה לדחות בקשות היא האלופה הארצית בעיכובים בירוקרטים שאפילו חוק הוד"לים של בנימין נתניהו לא יוכל להם.

   ההסבר היחיד שעולה על דעתי הוא שקברניטי העיר מתאמצים לשמור על מעמדה של העיר כאלופה הארצית של יוקר הדירות ועל מעמדה בשורה אחת עם הערים היקרות בעולם. שהרי תוכנית רבת היקף לפינוי בינוי ותמ"א 38 עשויה, חס וחלילה להגדיל מאוד את הציפיות להיצע הדירות ולהוריד מאוד את מחירם.

   אלא, שתל אביב אינה כשאר ערי התבל. חוץ מיוקר הדיור היא צריכה להתמודד עם עוד שני אתגרים לאומיים אדירים: סכנת מלחמת טילים ורעידות אדמה.

   בתרגיל העורף שנערך לאחרונה תורגל פינוי אלפי נפגעים לבתי החולים ועשרות אלפי הרוגים לקברי אחים. קברי אחים אפשר לחפור בשפע, מספר המיטות בבתי החולים מוגבל. בשנה הבאה מתוכנן תרגיל לפינוי עוד עשרות אלפי הרוגים לקברי אחים הפעם עקב רעידות אדמה.

   שימו לב, בתרגילי פיקוד העורף לא מתרגלים מניעת קורבנות עקב מתקפת טילים ורעידת אדמה מתרגלים רק פינוי נפגעים. פיקוד העורף לא עושה דבר, חוץ מחלוקת מסכות אב"כ וקריאה לתושבים לבחור במרחב המוגן על ידי יריעות ניילון שקוף. מרבית הבניינים בתל אביב חסרי ממ"ד, מספר המקלטים מועט ואלה הקיימים נבנו במתכונת העונה על לקחי מלחמת העולם השנייה. הם אינם נותנים מענה לאיומים המתוארים על ידי סגן השר מתן וילנאי עצמו שהצהיר, לרגל תרגיל פיקוד העורף "התרחיש הקיצוני למלחמה - שיגור אלף טילים ביום במשך חודש" (דה מרקר 02.06.11). במלחמת עירק הראשונה תושבי תל אביב התחבאו בחדר האטום בניילון, במלחמת לבנון השניה הסתתרו תושבי הצפון מאימת הטילים ב"מרחב המוגן". מה יקרה במלחמה שעל פי התחזית של מנהיגנו כמות הטילים תעלה בכמה סדרי גודל. מעט מאוד מקלטים בתל אביב מאפשרים שהות רצופה, יום ולילה ללא הפוגה, למשך חודש ימים. הפתרון האמיתי היחיד הם ממ"דים. אבל, ממ"דים יש רק בבניינים חדשים, או מתחדשים בפינוי בינוי או תמ"א 38.

   פינוי בינוי ותמ"א 38 אינם רק הפתרון היחיד לבעיית יוקר מחירי הדיור הם גם הפתרון היחיד לסכנות המלחמה ורעידות האדמה.

   איך יוצרים ציפיות? אין דבר פשוט מזה. ציפיות יוצרים על ידי מסרים שהם קודם כל רלוונטיים, אחר כך אמינים, פשוטים ומובנים לכל. כמו לדוגמא, הצהרה של עירית תל אביב שהיא מאשרת ביצוע מיידי של עשרות פרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 שעוכבו על ידה עד היום בתירוצים יצירתיים. או הצהרה של ממשלה ונקיטת צעדים מקבילים לעידוד רשויות מקומיות לתמיכה בתוכניות של התחדשות עירונית.

   כל מי שיבקר ברעננה יוכל לחזות בתנופת ההתחדשות העירונית שם. אם תלך תל אביב ושאר ערי הארץ, ואין כל סיבה שלא ילכו, בעקבותיה נשיג את מבוקשנו ונצעד צעד ראשון והכרחי לפתרון בעיית הדיור, סכנות המלחמה ורעידת אדמה.

     24/7/11 16:34:

   ההצעות שלך חד צדדיות לחלוטין. זה חייב לבוא בכפיפה אם גזר לבעלי הבתים. למשל אפשרות קלה, מהירה וחוקית לפנות דייר שאיננו משלם שכ"ד. ד"א מהירות פינוי דייר סורר קשורה קשר הדוק לביטחונות שאני אדרוש עבור השכ"ד. פינוי מהיר = פחות סיכון עבורי = בטחונות נמוכים יותר

   סעיף 6 לא ניתן לאכיפה. חדרי שמש למשל הם חדר או לא? (חדר עשוי כולו חלונות אלומיניום)

   סעיף 19,16,7 חייב להיות דו כיווני. חתמת על חוזה תכבד אותו. כפי שאתה מוגן מעלייה דרסטית בשכ"ד בעל הבית חייב להיות מוגן מירידה חדה בשכ"ד. חתמת ל 3 שנים, אתה מחוייב ל 3 שנים. לא רוצה תחתום לשנה.

   סעיף 8 - מקובל עליי לגמרי

   סעיף 12 - נכון לגבי בטחונות עבור שכ"ד בלבד. שוכר עלול להסב נזק גבוהה בהרבה מעלות של שנת שכירות אם הוא וונדליסט. ועל כך, כמו על חשבונות לא משולמים יש להעמיד בטחונות נפרדים.

   סעיף 13 - ממש לא. אם הוא מספק בנוסף כבלים, נקיון, שרותי גינון או מחליט לא להעביר את החשבונות על שם הדייר יש לאפשר לו לגבות על כך כסף.

   סעיף 14 - עבור מה?

   סעיף 15 - אין חדש תחת השמש וגם אין אכיפה

   סעיף 17 - נכון עקרונית אך קשה מאוד ליישום.

   סעיף 18 - חובה אתה משכיר דירה ולא מחסן. אך יש גם חובה לדייר לשמור על הנכס

     24/7/11 13:01:
   יוגב, קודם כל תודה על התגובה המפורטת. לגבי ההשגות שלך: אני לא חושב שיבושם למי שרוצה להשכיר חורבה. בתוך עמי אני חי וברגע שאפשר לנצל אז מנצלים. אם תסתובב קצת בשוק הדירות תראה בדיוק למה הכוונה. הציעו לי לא מזמן דירה שבה הקיר של המקלחת היה כל כך אכול מרוב עובש שהוא התפורר לתוך האמבטיה, הדייר גר עם ילד בדירה. בעל הבית השכיר את אותה דירה ב3000 ש"ח לחודש. למי שאין ברירה בידו, גם דירה כזאת הוא יקח. לכן מבחן השוק במקרה הזה לא תקף. ההגדרה בחוק של שטח מגורים מאוד "מעורפלת". אין התחייבות על מצב הנכס. דווקא בגלל שהארנונה משתנה, סגירת מרפסת נעשית לפעמים כמו שציינתי בשביל להימנע מלשלם תוספת וזה לא מונע מבעל הנכס להציע את אותה מרפסת כשטח מחייה. שלוש שנים לחוזה זה בסדר גמור, זה עובד מצויין במקומות אחרים בעולם (צרפת למשל) וזה מונע משוכר למצוא את עצמו מהיום למחר עם שכ"ד בשמיים. לגבי 8 אתה צודק. לגבי 9 ו-10, זה מעוגן בחוק אבל לא נאכף. סעיף 11 הוא מנסיון אישי. אני לא מונע מהשוכר להציע, אבל מונע מהמשכיר לדרוש. בטחונות זה בשביל למנוע מצב שיבקשו ערבות בנקאית על מלוא הסכום (בהנחה שהחוזה הוא לשלוש שנים). סעיף 13 זה בשביל למנוע ממשכירים לבקש עמלה (שוב מניסיון אישי) מעבר לשכ"ד. סעיף 14 אולי באמת קצת דרקוני. הכבדת שינוי ייעוד נועד למנוע מצב שבו משכיר יעדיף לקוח מסחרי באיזור מגורים, אפשר להתפשר על משרד של מקצוע חופשי. סעיף 17 לא פוגע בזכות הקניין, בעל דירה שהשכיר את נכסו צריך לקחת בחשבון שלשוכר יש זכויות מגורים. חוץ מזה נכס מושכר זה נכס מניב. לגבי 18, בעל דירה לא יכול להשכיר חורבה למגורים כמו שבעל עסק לא יכול לפתוח חנות ללא אישור מכבי אש ומשטרה או שמסעדה לא יכולה להגיש אוכל ללא אישור משרד הבריאות. זה קשור לביטחון הציבור. לגבי 21-24, לא התיימרתי לכתוב פה הצעת חוק לכנסת אלא לנסח רעיונות עקרוניים, אין עוררין שסעיפים אלה צריכים להיות כפופים לשיקולי תכנון עמוקים.
     24/7/11 12:08:
   ידידי, קצת נסחפת וגם ביבלת בין מה שהחוק כבר אומר ובין מה שנעשה בפועל: סעיף 5 - מי שרוצה להשכיר חורבה, שיבושם לו, לא מכופפים את יד של אף אחד. 6. יש הגדרה בחוק התכנון מה הוא שטח מגורים - אם מישהו סגר מרפסת לטובת הוספת שטח מגורים הוא צריך אישורים לכך והארנונה משתנה בהתאם. 7. שלוש שנים? מי ישכיר לך דירה בתנאים האלה? אתה פוגע באינטרס של מישהו להשכיר ונראה שלך מעולם לא היה נכס להשכרה, אחרת לא היית כותב את זה 8. בדר"כ מעוגן בחוזה. ההתייחסות צריכה להיות הגבלת התרת חוזה ע"י המשכיר לצורך העלאת שכ"ד שלא בכפוף לחוזה החתום. 9 ו-10 - זה כבר בחוק. השוק גם התיישר בהתאם מזמן 11. שוב, זה תנאי נתון למיקוח. מי שמשלם שנה מראש יכול לעשות זאת בכפוף להנחה במחיר (כמו שאתה קונה מוצר כלשהו במזומן) - אסור למנוע אפשרות כזאת בחוק 12. גם בטחונות של ארבע חודשים מראש זה יותר מדי ברוב המקרים. הגבלת הבטחונות לחודשים נשמע סביר, גג שלושה 13. שוב עניין חוזי - ובשביל זה יש לו בטחונות לא? 14. הופך את עניין ההשכרה לנטל וידרבן אנשים לא להשכיר. המטרה היא לא להקטין את המוטיבציה להשכיר, אלא למתן את חוסר הסימטריות בין המשכיר ושוכר בתהליך ההשכרה. 15. מוגדר בחוק וניתן לשנות ייעוד בתהליך מסודר מול הרשות המקומית 16. לא רלוונטי 17. אתה פוגע פה בזכות הקניין של בעל הדירה - לא יעבור מבחן בג"צ 18. שוב - מי שרוצה לגור בחורבה - שיבושם לו. אחרי שמספיק יגידו "לא" בעל הנכס שיפר את המצב 21-24 - לדעתי זה צריך להיות מוגדר יותר עמוק מאיך שאתה כותב את זה. צריך גם להבין את הצרכים העירוניים, את ההשלכות של החלטות כאלה לטווח ארוך ועל המוטיבציה של הייזמים והקבלנים לעשות דבר כזה. זה צריך להיות מקובל על הרשויות שכנראה ידרשו לתת יותר זכויות בנייה בשביל לפצות את הקבלנים (מה שאומר, בניינים יותר גבוהים). צריך גם לבחון את השיכוליים הכלכליים והביקושים. בקיצור - יותר מורכב מהניסוח שלך. 24 - מוגדר בחוק...
     24/7/11 11:28:

   סעיף 21 חשוב מאוד. ויש מקום לחייב את הממשלה בדיור ציבורי עם אחוז מוגדר שלא יהיה פתח להתחמקות. וגם הצעת מגורים בדיור ציבורי חייבת להיות מעוגנת בטווח סביר ממקום העבודה. כי הם יכולים להציע גם בניה בשטחים. מה זה אומר לאדם שמתנגד לגור בשטחים?  לממשלת הקומבינה זה יכול להיות רעיון חביב במיוחד. אני סתם רוצה להזים מראש רעיונות של דיור שיתערבבו עם האג'נדה המדינית.

   ארכיון

   פרופיל

   rajokahn
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין