כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מלחמת תרבות

  הבלוג משמש כמכתבה, ארכיון ובוידעם כתבות וסוקר תחומים שונים, אך העוגן העיקרי מתבסס על מאגר כתבות בנושאי תרבות פופולרית


  ארכיון

  0

  סבא וסבתא דור 3

  2 תגובות   יום חמישי, 28/7/11, 21:40

  האם כדאי לסבא וסבתא להתערב בחינוך הנכדים (עדיף שלא) וכיצד מומלץ להתקרב לנכדים (להתחבר לעולמם)? הסבים והסבתות של ימי ילדותנו אינם דומים לאלו של היום, כיצד ניתן להוות עבור הנכדים דמות חברית,זמינה ומבינה יותר

  ''
   

  מאת ארן הרשלג

   

  השינויים בתא המשפחתי לסוגיו, הביאו לשינוי גם במעורבותם של הסבים והסבתות בחיי נכדיו. על מנת לוודא זאת, מספיק אם נצא לרחוב, לפארקים או לקניונים, ונראה את הסבאות של המאה ה-21 מתרחשת אל מול עינינו. דור חדש של סבים וסבתות, המתחבר לנכדיו (גם בפייסבוק) ומעוניין להיות חלק בלתי נפרד מהחיים שלו.

  סקר שנערך לאחרונה בארה"ב, הוכיח את מה שיספרו לכם רוב הסבים והסבתות שתפגשו, כניסתו של נכד לחיים היא מקור לאושר גדול. על פי הסקר, עבור 72% מהנשאלים להיות סב הינו הדבר הכי חשוב והכי מספק בחייהם; 63% מהנשאלים אמרו כי הם יכולים לטפל בנכדים שלהם טוב יותר ממה שהם טיפלו בילדים שלהם; 68% הרגישו כי הסבאות קירבה אותם לילדים שלהם; ואילו 70% מהנשאלים הודו כי הם נהנים לספר על הנכדים שלהם לכולם.

  "עבור חלקנו, הסבים של ימי ילדותנו אינם דומים לאלו של היום. הם לא תמיד ידעו או יכלו להיות חלק פעיל מהחיים היומיומיים שלנו", מסבירה ד"ר נגה נברו (רובינשטיין) מנכ"לית "מכון שינוי" ופסיכולוגית בכירה. "חלקם גרו בעיר אחרת ולא היתה ניידות זמינה כמו שיש היום. הם לא יכלו להקדיש לנו יום-יומיים בשבוע, לקחת אותנו מהגן ולהיות בבית כשההורים אינם. חלקם היו מבוגרים מדי וחלקם דווקא צעירים שעסקו במלאכת הקיום. רבים מאיתנו, הדור שגדל אחרי השואה, לא זכו כלל לסבא וסבתא, לפחות לא משני הצדדים. ואלה שכן זכו, אותם סבים וסבתות גדלו בארץ אחרת ובתרבות אחרת, עם זיכרונות קשים ולא תמיד הצליחו להשתלב לגמרי בתרבות החדשה בה גדלנו אנו, נכדיהם".

  סבא סבבה

  מדבריה של ד"ר נברו עולה כי הדור הנוכחי של הסבים והסבתות נמצא במצב שונה לחלוטין. הסבים (ובעיקר הסבתות) של היום לדעתה, הרבה יותר מעורבים בחיים של נכדיהם (וילדיהם הבוגרים). הם דינאמיים יותר, בדרך כלל בעלי ניידות, הם בעלי רצון ומוכנות להירתמות גבוהה וצעירים יותר ברוחם. העובדה שילדיהם הבוגרים לומדים או עובדים קשה, מעלה בהם את רף המוטיבציה לעזור להם להצליח בקריירה ומגייסת אותם למעורבות. בנוסף, ההנאה הגדולה של ההמצאות עם הנכדים והיכולת "לגדל מחדש" ו"יותר נכון" את ילדי-ילדיהם, עם החוכמה שבאה עם הניסיון והגיל ובלי הלחץ של פיתוח הקריירה וההורות, סוחפת עוד יותר למוכנות למעורבות. הם בקלות מוכנים "להבין את הראש" של הנכדים, להקשיב וללמוד מהם על החיים שלהם. חלקם הגדול כבר הגיעו ליציבות כלכלית ומוכנים לעזור לרווחתם של הנכדים, לקנות ולאפשר להם דברים שהוריהם מתקשים, או סתם בשביל לפנק".

  מתי נוצרות אם כך המחלוקות?

  "בצד החיוביות של המעורבות הגדולה, צצות גם כמובן הבעיות. היום, אנו מורגלים כבר לעבוד עם צמדים של סבים וילדיהם הבוגרים (ההורים), הבאים להתייעץ. בעיות צצות בעיקר כאשר הסבתא, הנמצאת עם הנכדים שעות מרובות ואף הסבא המעורב, רוצים להיות חלק מקבלת ההחלטות הקשורות בגידול הילדים ולא תמיד על דעת הוריהם. דוגמה נוספת היא, כשיש להם דעות הפוכות מאלה של ילדיהם (ההורים), או כאשר הם לוקחים צד פעיל או פסיבי עם הנכדים,  נגד דעות או החלטות ההורים. כלומר, מתקיימת תחרות על חינוך הילדים ועל התואר 'מי ההורה הטוב יותר'". 

  בנוסף, מציינת ד"ר נברו כי הדור הנוכחי של הסבים והסבתות נמצא בפועל באמצע החיים. רובם עובדים ומנהלים אורח חיים דינאמי ומלא בפעילות. יש רצון לתפוס את הרכבת ברגע האחרון - לצאת לטיולים, להירתם לאתגרים שונים, כמו גם לבחון מחדש את הזוגיות ואת הבחירות שעשו לפני הרבה שנים. הסבים והסבתות מרגישים שסוף-סוף מגיעה להם גם המנוחה, לקחת את הזמן לדאוג לעצמם בלי מחויבויות נתונות מראש. לפיכך הציפייה של ילדיהם להירתם לעזרה גדולה עם הנכדים, לא תמיד מתיישבת עם הרצונות והיכולות של ההורים ויוצרת לא פעם חיכוכים ומשברים. מהצד השני, ההורים הצעירים מרגישים ש"מגיעה להם העזרה הזאת" ודורשים אותה. הפער בציפיות ההורים והילדים יכול ליצור תסכול, רגשות קיפוח וכעסים שלא תמיד מוצאים ביטוי ישיר.

  כיצד אם כך ניתן לאזן את הציפיות?

  "בעבודתנו עם ילדים בוגרים והוריהם הסבים, אנחנו עוזרים לשים לב לסימנים אלה של אי נוחות, לדבר עליהם, להבהיר ציפיות הדדיות, לשתף בתסכולים ואכזבות, ולמצוא דרך משא ומתן פתרון שיספק את צרכי שני הצדדים. המטרה היא למצוא דרכים על מנת להיות גלוי ולומר 'זאת אעשה ברצון' או 'זאת איני יכול לעשות'".

  חיבור לדורות קודמים

  "המחקר על מקומם של סבים בחייהם של הנכדים, מצביע על כך שסבים יכולים לתרום להתפתחות של הנכדים, הן בטיפול ישיר בהם - בהענקה ובשימוש כדוגמה אישית, והן בתמיכה שהם נותנים להורים - בצורה של ייעוץ וחיזוק", מרחיב בנושא ד"ר דניאל גוטליב, מנהל קליני במכון שינוי. הוא גם מציין, כי אכן נמצאה התאמה בין גירויים שנתנו סבים לנכדים, לבין ההישגים שלהם בשנים הראשונות של חייהם.

  האם הם יכולים להוות גם מקור לחיבור בין הדורות?

  "סבתות וסבים בהחלט יכולים לשמש עבור הנכדים חיבור לדורות קודמים, בכך שהם נושאים את הסיפורים של המסורת וההיסטוריה של המשפחה. החיבור לדורות הקודמים, חשוב להתפתחות הזהות של הילד. כמו כן, הדור הזה יכול לסייע רבות לנכדים בתקופות משבר במשפחה, הן על ידי נוכחותם וטיפולם הישיר והן באמצעות ניסיון החיים שלהם והיכולת לראות דברים בפרספקטיבה רחבה יותר. בגלל שאין הם צריכים לשאת בעול של גידול וחינוך הנכדים, הם יכולים לשמש עבורם דמות חברית ומבינה יותר. לעתים ניסיון החיים שלהם ובגרותם, מאפשרים להם להיות רגישים יותר לצרכי הנכדים ולראות את התנהגותם בפרופורציות מתאימות יותר מאלה של ההורים. הגמישות בחשיבה מאפשרת להם להתחבר טוב יותר לנכדים שלהם".

  לצד יותר מעורבות של סבים בחיי הנכדים שלהם גם התעוררה יותר מודעות לזכויות שלהם ביחס לנכדים. ד"ר גוטליב מסביר כי בארה"ב ארגוןAmerican Association of Retired People (AARP), לקח על עצמו לסנגר עבור זכויותיהם של סבים שילדיהם התגרשו, ואשר אחד מההורים מנסים למנוע קשר בינם לבין הנכדים. "נושא זה נדון גם בארץ, כולל בוועדת הכנסת לזכויות הילד, אולם במצב הנוכחי אין לסבים זכויות של ממש כלפי נכדיהם. למעשה אין להם עמידה בבית המשפט, למעט מקרים בודדים כגון מצב בו האב נהרג בצבא, או שני ההורים אינם עוד בחיים או אינם יכולים לטפל בילדים מפאת מחלת נפש, מאסר ממושך או חוסר רצון לגדל את הילדים", הוא מסכם.

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     29/7/11 21:59:

   צטט: לכלילדמגיע 2011-07-29 17:39:45

   המאמר ממש חשוב, אשקיע בו עוד קריאה... והסבא שצילמת הוא ממש סבבה:-)

    

   תודות

     29/7/11 17:39:
   המאמר ממש חשוב, אשקיע בו עוד קריאה... והסבא שצילמת הוא ממש סבבה:-)

   פרופיל

   מכבסת מלים
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   הסימנייה