כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  עוז לתמורה: האם סכנה להשחתת מערכת החינוך ?

  14 תגובות   יום שלישי, 16/8/11, 12:48

  ראש הממשלה ושר החינוך הצליחו להכניס את הקפיטליזים החזירי לתוך מערכת החינוך הישראלית . הפרופסור דן אריאלי , שחקר את נושא התמריצים למורים מזהיר מהסכנה של השחתת מערכת חינוך המונעת על ידי תמריצים ומבחנים. החינוך שהוא מפתח לשגשוגו של המשק ולצמיחתו   עלול  להמצא בסכנת השחתה כתוצאה מתכנית "עוז לתמורה" שנחתמה השבוע.  


   שכר דפירנציאלי למורים כמוהו כהכנסת מדדי תפוקה מתקופת המהפכה התעשיתית   לתוך מערכת החינוך הישראלית. הסכם "עוז לתמורה " שנחתם לפני כמה ימים ברוב חגיגיות ופרסום במעמד ראש הממשלה ,שר החינוך וראשי הסתדרות המורים העל יסודיים, מעורר התנגדות בקרב אנשי מקצוע רבים . המורים מתקשים להתייחס אליו בגלל הסודיות הרבה האופפת אותו וחוסר השקיפות בהכנתו ואולם מהמעט שפורסם בולטת ההתנגדות למתן בונוסים אישיים על הצטינות למורים המתבטאת בציוני תלמידיהם  ולאוו דווקא בלמידה איכותים וחשיבה יוצרת. 

  ''

  לחשוב  על איך לחנך ולהפסיק להתיחס כל כך ברצינות למבחנים.

   

  הניסיון של שכר דיפרנציאלי למורים  לפי מדדי הישגי התלמידים כבר נוסה בעולם במדינת ניו יורק ונכשל , אבל המורה לספורט יו"ר ארגון המורים רן ארז החליט לבצע אותה למרות אזהרות של מומחים.


  הפרופסור הישראלי הידוע דן אריאלי , חוקר בתחומי הפסיכולוגיה והכלכלה ההתנהגותית ערך מחקרים בנושא תמריצים למורים העלולים לגרום למוטיבציה לרמאויות  ( Teachers cheating and Incentives ). המחקרים  מראים כי תשלום למורים עבור הצטיינות יכול להוביל  לרמאויות , להדחקה ולהסתרת הרמה האמיתית של התלמידים ואינם מעודדים לימוד איכותי וחשיבה יוצרת.


  הפרופסור דן אריאלי אומר כי חינוך הוא משימה מורכבת .  אנחנו רוצים להביא את התלמיד בנוסף לדברים הבסיסיים של כתיבה , קריאה ,מתמטיקה ומדע בסיסי גם לחשיבה רחבה,יצירתיות ועוד.. כמוכן אנחנו כולם מסכימים שחינוך זה תהליך ארוך שלוקח זמן עד לקבלת הפירות. כל הסיבוך הזה בהגדרת מה זה חינוך טוב גובר כשצריך להגדיר מה זה מורה טוב.


  כשכל המורכבות הזו מתבטאת בטסטים כמותיים בודדים להערכת הישגי המורה ומבלי לקחת בחשבון את התלמידים הנשארים מאחור, התוצאה היא שהמורים מלמדים למבחן הספציפי בלבד מבלי להתחשב בצרכים חינוכיים ולימודיים אחרים ובנוסף מתפתחת נטיה לשנות את התוצאות באופן מלאכותי.

  ''

  ראש הממשלה ושר החינוך בטקס החתימה : הסכנה, השחתת מערכת החינוך.

   

   

  ככלל ציבור המורים לא מחפש לרמות  אומר הפרופסור אריאלי, אחרת יכלו אולי לבחור במקצוע אחר, אבל הלחץ של הישגים למערכת ,לבית הספר ולמשכורת האישית שלהם, עלול להביא חלק מהמורים לחשוב איך לשנות את התוצאות באופן מלאכותי.


  לקחת משהו רחב כמו חינוך ולנסות לכמת אותו למבחנים ספוראדיים הוא טעות ממשיך אריאלי. הסכנה של השחתת מערכת החינוך  גדולה יותר מהסכנה שבאי מדידה כמותית של התוצאות במבחנים ומעל כל זה גם יש ילדים שנשארים מאחור .


  הפרופסור אריאלי מסכם באומרו: צריך מחשבה חדשה בתועלת של המדדים הלא מדויקים וההרסניים למערכת החינוך  ולהפסיק לשלם למורים לפי הביצועים של תלמידיהם . במקום הראשון הגיע הזמן  לחשוב בזהירות על איך לחנך ולהפסיק להתיחס כל כך ברצינות למבחנים.


   

  דרג את התוכן: