כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  צדוק לוי

  חזון כלכלי,חברתי חינוך וביטחון

  צדק חברתי. איך הופכים זאת מסיסמה למציאות. מדינה הגיונית.

  1 תגובות   יום שבת, 20/8/11, 19:16

  צדק חברתי. איך הופכים זאת מסיסמה למציאות. מדינה הגיונית.    

   

  מוגש על ידי צדוק לוי    levy8888@gmail.com

   

  1. 1.               צדק חברתי.

   

  א.     צדק חברתי יכול להתקיים רק כאשר כל אזרחי המדינה נושאים בנטל וכל אזרחי המדינה נהנים בצורה שווה מפרי מאמציהם.

  ב.     ללא הבנה מה זו מדינה, אין סיכוי שנגיע לצדק חברתי. המדינה זה אנחנו. אנחנו יכולים ליהנות רק מהפירות של המאמצים של כולנו וחייבת להיות חלוקה שוויונית.

  ג.      צדק חברתי במדינה נורמאלית, צריך לכלול גם הבנה סוציאלית שאסור להפקיר, ושחייבים לתמוך בחלשים שאינם מסוגלים לתרום למדינה כמו כולם.

  ד.     צדק חברתי, מחייב את כולם שלא לאפשר לפרזיטים לנצל את כולנו.

  ה.    אני מאושר מהמחאה שהתעוררה. מהקמת המדינה ועד היום לא קרה כדבר הזה. נראה היה שהציבור בישראל הוא הכי אדיש בעולם. המחאה החברתית, יוצרת הזדמנות פז, ולא ברור מתי תחזור הזדמנות כזו, לשנות את השיטה הקיימת, לשיטה חדשה שתבטיח צדק חברתי ללא הגבלת זמן.

  ו.      ישנם דברים, שאי אפשר לאנוס אותם להתבצע, אם לא יוצרים את השיטה, הדרך והמוטיבציה שתבטיח את ביצועם. כפי שאומר הפתגם "שאפשר להכריח את הסוס לבוא אל השוקת, אבל אי אפשר להכריח אותו לשתות".

  ז.      מארגני המחאה היום, נוהגים בפקחות כאשר הם מצהירים שזה לא תפקידם לפתור את הבעיות או להציע רעיונות לפתרונם, דבר שהיה מכניס אותם למלכודת של מיקוח על סעיפים ופרטים. הם מעבירים את הכדור לממשלה, כדי שהממשלה תתפתל בהעלאת רעיונות.

  ח.    פיקחות זאת, אליה וקוץ בה. כל הישג שהם ישיגו, יבוא על חשבון אחרים חלשים יותר שאינם יכולים להשפיע ולהתנגד. עד כמה שהם מהווים קבוצה ענקית, הם לא כל אזרחי המדינה. יש כאלה שמתנגדים להם ולדרישותיהם. חלק מדרישותיהם שהמדינה תיתן להם מתנות יבוא על חשבון אחרים, ובוודאי על חשבון הדורות הבאים.

  ט.    כפי שאמרתי, אני רואה בצורה חיובית ביותר את המחאה שקמה. אבל אני לא רואה הבדל בין הכוח האדיר הנובע מגודלה של קבוצת מחאת האוהלים, שבאה בדרישות לקבל דברים שונים, לבין כל קבוצה אחרת שמנצלת את כוחה. יהיה הבדל בינה לבין קבוצות אחרות, רק אם ישכילו להציע הצעות, שיראו על יצירת מקורות לממן את הצדק החברתי שהם דורשים. אני בטוח שרבים מהם עובדים במשרדי ממשלה וברשויותיה שאת רובן צריך לסגור. אני רוצה לראות שבשם הצדק החברתי שהם דורשים הם יהיו מוכנים להיות מובטלים עד שיקלטו במקומות עבודה חדשים ונדרשים.

  י.      כפי שזה נראה כרגע, הם אינם שונים מעובדי חברת החשמל שמנצלים את כוחם וסוגרים את השלטר, הם אינם שונים מהמפלגות הדתיות שמנצלות את כוחן, ולא מעובדי שדות התעופה, תעשייה אווירית ועד ארגונים חזקים אחרים.

  יא.   הרבה פעמים אני שומע טענות של עובדים שאומרים "אנחנו בנינו את המפעל". הטייקונים מתעשרים על חשבוננו. זה לא נכון וסתם שטויות. היזמים והטייקונים יוצרים את מקומות העבודה. העובדים עובדים במקומות העבודה שהקימו הטייקונים ומתפרנסים מהם. המצב דומה לשאלה, מה קדם למה? הביצה או התרנגולת. בלי ביצה אין תרנגולת ובלי תרנגולת אין ביצה. המסקנה והעובדות הן שיש פה צורך הדדי. אי אפשר בלי יזמים וטייקונים ואי אפשר בלי עובדים.

  יב.   אני לא ראיתי עובדים שתומכים במעסיקים שלהם כאשר הם מסתבכים כספית. עובד שקיבל את שכרו, אף אחד לא יוכל לקחת אותו ממנו גם אם המפעל בו עבד פשט את הרגל. ואילו המעסיק שלו, הטייקון שלו, יישאר רק עם חובות ובחלק גדול מהמקרים יאבד את כל נכסיו, ביתו, משפחתו ולעיתים גם את חייו.

  יג.    אנשים מדברים על קפיטליזם חזירי ובצדק. הקפיטליזם החזירי לא קורה בגלל היזמים וגם לא בגלל הטייקונים. הוא קיים בגלל שהשיטה הקיימת היום מאפשרת ליזמים והטייקונים לחטוף כמעט כאוות נפשם.

  יד.   כדי למנוע קפיטליזם חזירי, צריך לעקור מהשורש את הקשר בין הון לשלטון. צריך לרסק מונופולים וקרטלים. רק תחרות אמיתית תוריד את המחירים ולא תאפשר לקפיטליזם חזירי להתפתח.

  טו.  הרוח הנושבת כרגע אצל המפגינים, היא תפוס כפי יכולתך. אם השיטה בישראל לא תשתנה, המצב לא ישתפר אלא יורע. הדיבורים על סוציאליזם כפיתרון אלו סתם דיבורים בעלמה. ראו מה קרה לאחרונה אחרי ההפגנות בספרד, יוון ואזרחיה העצלנים, ומה קורה באיטליה אחרי שהציבור שם השיג הטבות סוציאליות. הן נמצאות בפשיטת רגל ומאיימות על הכלכלה של כל העולם. ואין אפילו צורך להזכיר את נפילת כל הגוש הקומוניסטי.

   

  טז. נוסחה להשגת צדק חברתי צריכה להיות מבוססת על הנחות יסוד נכונות.

   

  1. בני האדם שונים אחד מהשני להבדיל מדבורים ונמלים.
  2. נמלים ודבורים מתוכנתים בגנים שלהם, לעשות את העבודה ביעילות מירבית, למען הכלל. בני אדם לא.
  3. לא לכל בן אדם יש את אותם הכישורים ואת אותן היכולות.
  4. בני האדם רוצים לקבל תמורה לפי יכולתם האישית ותרומתם. גם עצמאים וגם שכירים.
  5. לבני האדם לא אכפת להיות פרזיטים ולחיות אחד על חשבון השני.
  6. (בני האדם לא יכולים להקים קיבוץ שיחזיק מעמד הרבה דורות מכיוון שהם לא בנויים לחיי שיתוף מלאים ומושלמים והם לא מסוגלים לקיים את האימרה " שלי שלך ושלך שלי").
  7. בני האדם צריכים חוקים ואכיפת החוקים מכיוון שאין להם משמעת עצמית והם אגואיסטים.
  8. לא כל בני האדם מוכנים לציית לכללים מוסכמים ולא אכפת להם לדרוך על אחרים.
  9. בני האדם הם יצורים חושבים ותמיד יחפשו דרך למצוא פרצות ולנצל חוקים וכללים לטובתם.
  10. לבני האדם יש זיכרון קצר וקשה להם להיות עיקביים.
  11. בני האדם לא אוהבים לקחת אחריות למעשיהם ורובם יחפשו אשמים בכישלונותיהם. "הרצפה עקומה" "הכביש אשם" רק לא הם.

   

  יז.    כדי להשיג צדק חברתי צריך לשנות את השיטה כך שהיא תבטיח את הדברים הבאים:

   

  1. להפטר מהפרזיטים שרוכבים על הגב של כולנו, ולאלץ את כולם לעבוד. הדתיים שאינם עובדים, הכפילויות במוסדות הממשלתיים והעירוניים, ביטול ארגונים ומוסדות שרק דואגים לזכות הקיום של עצמם.  ביטול כל הכפילויות הקיימות במשק.
  2. איחוד כל שלטונות המס, ביטוח לאומי והרשות לניירות ערך.
  3. העברת כל העובדים המיותרים מהשירותים לסקטור היצרני. לדאוג שבסקטור היצרני יהיו לפחות 80% מכוח העבודה, ובשירותים לא יותר מ 20%.
  4. לתמוך בכל דבר שיגדיל את התוצר הלאומי הגולמי- "העוגה הלאומית".
  5. לתמוך בכל דבר שיגדיל את היעילות במשק ובמקומות העבודה.
  6. להתנגד לפתרונות המהווים טלאי על טלאי בכלכלה הישראלית ולצעדים מלאכותיים שפותרים בעיה אחת אבל יוצרים בעיה אחרת.
  7. להתנגד לכל חוק, מוסד ופעילות שיוצרים מוטיבציה לבזבוז במקום מוטיבציה לייעול.
  8. להתנגד לכל פעילות כלכלית ישירה של המדינה כמו חברות כלכליות ממשלתיות ושל הרשויות המקומיות שלעולם לא תהיה להם הצדקה כלכלית מכיוון שאף אחד שם לא מסכן את כספו.
  9. לעודד יוזמה פרטית שהוכח שרק היא מסוגלת להיות יעילה ורווחית מכיוון ששם אנשים פרטיים מסכנים את כספם והם רוצים להרוויח.
  10. להבין ולהסכים שמפעלים קמים והם יקומו רק אם יהיה ליזמים כדאי להקים אותם.
  11. להסכים לכל חוק שימנע שחיתות ויחסי הון שלטון.
  12. לתמוך בפתיחת השוק לתחרות בכל התחומים. רק זה יגרום להוזלת מחירים וימנע את הקפיטליזם החזירי.
  13. 13.           כל אחד צריך להסכים שגם הוא עלול להיפגע באופן זמני בתהליך הכרוך בשינוי השיטה הישנה לשיטה חדשה.
  14. כולם צריכים להבין שהמדינה היא אנחנו ומה שאנחנו רוצים, אנחנו צריכים לייצר.
  15. צריך לוותר על עבודות יזומות ועל עבודות עתירות כוח אדם שיש בהן הכנסה שנתית נמוכה לעובד. כולם צריכים להסכים, להבין ולתרום להקמת מפעלים ועסקים עתירי טכנולוגיה ואוטומציה עם הכנסה שנתית גבוהה לכל עובד.

   

  יח.  אם תהיה אמנה לאומית והסכמה שמבטלים את כל הפונקציות הכפולות הקיימות במוסדות הממשלתיים, הרשויות המקומיות ובכלל במדינה, אז אפשר יהיה להגדיל את הכוח היצרני ב 50%. הגדלת היעילות והקטנת מעורבות ממשלתית יכולה להכפיל את ההכנסות. התוצאה יכולה להיות הגדלת הכלכלה פי 3.

  יט.  רק הגדלת הכלכלה תוכל לממן צדק חברתי מכיוון שיהיה לכולם. קודם כל לזקנים שאנחנו היהודים הפקרנו אותם, אחר כך לחלשים ויהיה מספיק גם לכל השאר.

  כ.     אם מנתחים נכון את אופי האדם ואת המשמעות של צדק חברתי, אז אין בעיה ליצור את הנוסחה הטבעית וההגיונית שתממש את היעד של צדק חברתי.

   

  חלקים נוספים מהתוכנית מתוארים בסדרת הפוסטים שלי הכוללים את המילים מדינה הגיונית. 

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     19/10/11 11:16:

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   צדוקלוי0
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין