כותרות TheMarker >
  ';

  צדוק לוי

  חזון כלכלי,חברתי חינוך וביטחון

  פנסיה. פנסיונרים, כוח עבודה יצרני ותנאי העסקה.

  0 תגובות   יום שבת, 20/8/11, 19:17

  מוגש על ידי צדוק לוי    levy8888@gmail.com

   

  פנסיה. פנסיונרים, כוח עבודה יצרני ותנאי העסקה.

   

  א.     מדוע אנשים שיוצאים לפנסיה אינם יכולים לעבוד אם הם כשירים לעבודה והם רוצים לעבוד?

  ב.     האם המדינה כל כך עשירה שהיא מרשה לעצמה לוותר על כוח עבודה יצרני וקובעת זאת בחוק?

  ג.      אני לא ראיתי משפחה שכדי להגדיל את הכנסתה הפחיתה את שעות העבודה שלה. אם כך, מדוע הוספת המבוגרים למעגל העבודה לא תתרום להגדלת העוגה הלאומית.

  ד.     בימים אלה, יזמו איש העסקים ישראל אליהו, העיתונאית רינה מצליח ופרופסור יצחק בריק מנכ"ל אשל (האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל) הקמת גוף ציבורי שכל עינינו: קידום מעמד הזקנים בחברה. העמותה - "והדרת – המועצה הלאומית לקידום מעמד הזקן"

  ה.    העמותה מציעה שהמבוגרים ישולבו בעבודות שלא מהוות תחרות לצעירים.

  ו.      אני לא מבין למה צריך פתרונות תעסוקה ייחודיים למבוגרים ומדוע שלא יהוו תחרות מול דורשי עבודה בגילאים אחרים.

  צריך שהמבוגרים ישתלבו איפה שאפשר והיכן שהם יכולים לתרום. המבוגרים יכולים לתרום בעבודתם להגדלת התוצר הלאומי הגולמי. אין צורך לדאוג להם בעבודות יזומות. המשק הלאומי במקרו, דומה למשק הביתי במיקרו.

  ז.      הצורך בשדולה מראה עד כמה החברה שלנו מקולקלת. הגענו למצב שאין מי שידאג למבוגרים. לילדים יש הורים שידאגו להם. לצעירים יש כוח ומרץ ואפשרויות לטפל בעצמם. המבוגרים מופקרים.

  ח.    אם יחוקק חוק "אין עוני בישראל", אזי הכנסתם של המבוגרים כמו של כל יתר אזרחי המדינה תהיה מובטחת ללא צורך בקצבאות שונות ומשונות.

  ט.    כבר נאמר, אל תשליכני לעת זקנה.

  אנשים שנשארים ללא תעסוקה נובלים ומרגישים חסרי ערך.

  י.      למבוגרים יש חסרונות אבל גם יתרונות. המבוגרים באים לעבוד. הם לא סתם באים לעבודה. בדרך כלל מוסר העבודה שלהם גבוה יותר משל אנשים צעירים והם ודאי בעלי ניסיון רב. החברה הישראלית תעשה לעצמה טובה גדולה, אם תבטל את המגבלות החלות על פנסיונרים להמשיך לעבוד, אם הם רוצים ואם הם יכולים".

  לטובת העמותה, אל תחפשו נוסחאות מלאכותיות. המבוגרים צריכים להיות חלק מכוח העבודה הרגיל בישראל גם אם לחלק מהאנשים המבוגרים יש מגבלות פיזיות.

  יא.   ישנם מקרים בודדים שבהם אנחנו מאמצים דברים טובים ממדינות העולם. ברוב המקרים אנחנו מאמצים דברים שליליים.

  קיצור שבוע העבודה ל 5 ימים שאימצנו מחו"ל גורם נזק כלכלי למדינה אבל משפר את הרווחה. אני בעדו.

  הגדלת מספר שעות העבודה כל יום בגלל קיצור שבוע העבודה אינו מושלם מכיוון שהעובדים מאבדים את יעילותם בסוף היום כאשר הם עובדים הרבה שעות.

  יב.   יש נושא מקולקל שאימצנו והוא משטר העבודה שמקובל במפעלי הייטק ומפעלים נוספים שאימצו את השיטה. נוצרו תרבות עבודה ומשטר עבודה דומים לעבדות מודרנית. הנזק בהם גדול מהתועלת. צריך למנוע זאת בחוק.

  יג.    כאמור, שעות עבודה רבות ביום גורמות לכך שהשעות האחרונות אינן אפקטיביות. שעות עבודה רבות שעובדים נאלצים לעבוד ועבודה עד שעות מאוחרות מאד פוגעים באיכות החיים, בחיי המשפחה, ובחינוך הילדים.

  יד.   הנורמה שנוצרה ואומצה על ידי מעסיקים במפעלי הייטק היא שמסיימים את העבודה בשעות מאוחרות. בדרך כלל לא לפני השעה 7:00 בערב. האבסורד הוא שמתחילים לעבוד בשעה 9:00 או מאוחר יותר. עובד שרוצה להתחיל לעבוד בשעה 8:00 בבוקר ולסיים את עבודתו בשעה 5:00 אחה"צ כדי להיות עם בני משפחתו, מוחזק על ידי מעסיקיו וחבריו לעבודה כמשתמט שאינו תורם את חלקו לעבודה. עובדים כאלו יתקפלו במשך הזמן ויאלצו לנהוג לפי הנורמה הקלוקלת המקובלת.

  טו.  בדיוק כפי שיש חוק שעות עבודה ומנוחה, צריך לחוקק חוק שיום העבודה למי שאינו עובד במשמרות מתחיל בשעה 8:00 בבוקר לכל המאוחר. כמוכן צריך לקבוע בחוק שעסקים לא יוכלו לשלם משכורת גלובאלית לעובדיהם, למעט עובדים ברמות ניהול. החוק צריך לחייב את כל המעסיקים לשלם לעובדיהם שאינם מועסקים ברמות ניהול שעות נוספות.

   

  השדולה לקידום מעמד הזקנים.  מדינה הגיונית.

   

  אני מברך על היוזמה להקמת השדולה.

   

  הצורך בשדולה מראה עד כמה החברה שלנו מקולקלת. הגענו למצב שאין מי שידאג למבוגרים. לילדים יש הורים שידאגו להם. לצעירים יש כוח ומרץ ואפשרויות לטפל בעצמם.

  המבוגרים מופקרים.

  אם יחוקק חוק "אין עוני בישראל", אזי הכנסתם של המבוגרים כמו של כל יתר אזרחי המדינה תהיה מובטחת ללא צורך בקצבאות שונות ומשונות.

   

  כבר נאמר, אל תשליכני לעת זקנה.

   

  אנשים שנשארים ללא תעסוקה נובלים ומרגישים חסרי ערך.

   

  אני מסכים עם רוב הדברים במאמר שפורסם ב Ynet המצורף פה עם תוספת הערות שלי.

   

  ראה הערה בהמשך המתייחסת לכתוב מטה.

   

  מעסיק זקנים? קבל פטור מביטוח לאומי ובריאות

  יצחק קדמן לא לבד. מועצה לאומית לקידום מעמד הזקנים בישראל תושק בשבוע הבא, במקביל מוקמת בכנסת שדולה לקידום מעמד הזקנים ומוגשות הצעות חוק לעידוד העסקתם

   

  על רקע המגמה המטרידה הזאת יזמו - איש העסקים ישראל אליהו, העיתונאית רינה מצליח ופרופסור יצחק בריק מנכ"ל אשל (האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל) הקמת גוף ציבורי שכל עינינו: קידום מעמד הזקנים בחברה. העמותה - "והדרת – המועצה הלאומית לקידום מעמד הזקן" – מבקשת לטפח ולקדם את אוכלוסיית הגיל השלישי, ולשמרה במקום מרכזי בחברה הישראלית. "אוכלוסיית הזקנים בישראל מהווה משאב חשוב בניסיונה, ובכוחה הכלכלי, היצרני והצרכני", מסביר ישראל אליהו ממייסדי העמותה "אנחנו מבקשים לחזק ולהעצים את אוכלוסיית הזקנים בארץ על-ידי קידום חקיקה, הסברה, וכל פעילות ציבורית שתסייע בשיפור איכות חייהם". עוד בין מייסדי המועצה: פרופ' מרדכי שני (מנכ"ל בי"ח שיבא לשעבר), ראובן משכית (מנכ"ל זוגלובק לשעבר), ג'ני ברודצקי (מנהלת תחום הזקנה במכון ברוקדייל), עו"ד אמיר הלוי, אסי שריב, פרופ' יוסי קטן מאוניברסטת תל-אביב ואחרים.

   

  להישאר במעגל העבודה

  אחת מן המטרות הראשונות של העמותה היא לעודד חזרת מבוגרים וקשישים למעגל המועסקים האקטיביים. כיום (נתוני 2009) רק 11.4% מבני 65+ משתתפים בכוח העבודה האזרחי (17.8%מכלל הגברים המבוגרים ו-6.5% מכלל הנשים המבוגרות). על פי סקר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (2008) רק 7% מכלל בני 67+ עובדים. ההשלכה של שיעור התעסוקה הנמוך על ההכנסה של הזקנים ישירה: כ-90% מהקשישים חייבים להתמודד עם רמת הכנסה הנתפסת על ידם כבלתי מספיקה.

   

  "הנתונים האלה גוררים מסקנה ברורה: צריך להגדיל את הכנסת הקשישים, והדרך הטבעית ביותר לעשות זאת היא לאפשר לזקנים שמעוניינים בכך, להמשיך ולעבוד" אומרת ריבי בלר, מנכ"ל עמותת 'והדרת' ומדגישה: "הכוונה היא לפתרונות תעסוקה ייחודיים לבני הגיל השלישי, שלא יהוו תחרות מול דורשי עבודה בגילאים אחרים".

   

   

  הערה לכתוב לעיל:

  ”אני לא מבין למה צריך פתרונות תעסוקה ייחודיים למבוגרים ומדוע שלא יהוו תחרות מול דורשי עבודה בגילאים אחרים.

  צריך שהמבוגרים ישתלבו איפה שאפשר והיכן שהם יכולים לתרום. המבוגרים יכולים לתרום בעבודתם להגדלת התוצר הלאומי הגולמי. אין צורך לדאוג להם בעבודות יזומות. המשק הלאומי במקרו, דומה למשק הביתי במיקרו.

  אני לא ראיתי משפחה שכדי להגדיל את הכנסתה הפחיתה את שעות העבודה שלה. אם כך אז מדוע הוספת המבוגרים למעגל העבודה לא תתרום להגדלת העוגה הלאומית.

  למבוגרים יש חסרונות אבל גם יתרונות. המבוגרים באים לעבוד. הם לא סתם באים לעבודה. בדרך כלל מוסר העבודה שלהם גבוה יותר משל אנשים צעירים והם ודאי בעלי ניסיון רב. החברה הישראלית תעשה לעצמה טובה גדולה, אם תבטל את המגבלות החלות על פנסיונרים להמשיך לעבוד, אם הם רוצים ואם הם יכולים".

  לטובת העמותה, אל תחפשו נוסחאות מלאכותיות. המבוגרים צריכים להיות חלק מכוח העבודה הרגיל בישראל גם אם לחלק מהאנשים המבוגרים יש מגבלות פיזיות.

  כדי לתמוך בהם צריך לאפשר להם לעבוד ככל עובד אחר מבלי לפגוע בזכויות הפנסיה שלהם. כדי להבהיר הם צריכים לקבל את הכנסתם מזכויות הפנסיה כאילו הם לא עובדים ובנוסף לקבל את שכר עבודתם כאילו אין להם פנסיה.

   

   

  עמותת "והדרת" תושק ביום שני, ה-27 בדצמבר, במעמד שר הרווחה יצחק הרצוג ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני. באותו המועד יכריז חבר הכנסת נחמן שי על הקמת שדולה שתתמקד בקידום הצעות חוק לעידוד תעסוקה של בני הגיל השלישי. ח"כ שי הגיש הצעת חוק שמבקשת לעודד מעסיקים להמשיך את העסקתם של עובדים שהגיעו לגיל פרישה על-ידי הענקת פטור מתשלום לביטוח לאומי, לגופים שיעסיקו עובדים בגילאי 65 ומעלה. מדובר בפטור חלקי, עקיף, באמצעות זיכוי מעסיקים מתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי בריאות, בגין עובדים שהגיעו לגיל הפרישה.

   

  "אדם שהגיע לגיל פרישה לא רק שאינו בהכרח נטל על מעסיקו, אלא שעל-פי רב מדובר בנכס של ממש, שצבר ידע וניסיון מקצועי בכל שנות עבודתו", אומר חבר הכנסת שי. "מטרת הצעת החוק היא להסיר את החסמים הפוגעים ברצון בני הגיל השלישי לעבוד, כמו גם ברצון המעסיקים להעסיקם".

   

  מרכיב קריטי נוסף בהצעת החוק: מתן מלוא קצבת הזקנה לכל אדם שהגיע לגיל הפרישה,

   

  ללא תנאי ובלא לוותר על חלק מקצבת הזקנה שלו, כנוהג היום. במקביל, מוצע להעניק זיכוי ממס הכנסה לעצמאיים בגיל פרישה.

   

  "בעבר נשארו הזקנים כל חייהם בבית, עם ילדיהם ונכדיהם. אך אנחנו הוצאנו את הזקנים מהבתים שלנו. אסור שנוציא אותם גם מהלב שלנו" אומרת רינה מצליח, מיוזמות העמותה ומיסדיה, "אנחנו מאושרים שההורים שלנו מאריכים ימים, אבל כחברה אנחנו לא יודעים להתאים את עצמנו לעובדה שחיים בקרבנו יותר ויותר זקנים. להפך, אנחנו מאדירים את הנעורים ואת תרבות הצעירים, מתנכרים לזקנים שלנו, ותופסים אותם כלא-מועילים ובלתי רלוונטיים. ואת זה עלינו לשנות ולתקן. זו חובתנו להורינו וזו חובתנו לעצמנו. שהרי כולנו נהיה זקנים ביום מן הימים".

   

  חלקים נוספים מהתוכנית והתייחסות למבוגרים ופנסיונרים מתוארים בסדרת הפוסטים שלי הכוללים את המילים מדינה הגיונית. 

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   צדוקלוי0
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין