כותרות TheMarker >
  ';

  נהג מונית

  טור דה ישראל (9)

  0 תגובות   יום ראשון, 28/8/11, 00:43

         תחילה בקשה מחזאי השרות המטאורולוגי-אל  תגידו בתחזית "התקררות" כי "התקררות" בחדש אוגוסט זה משהו דמיוני ולא מציאותי לחלוטין. אל תשלו אותנו! מספיק קשה לנו בימי אוגוסט הלוהטים האלו! בימים האחרונים סמוך לחצות הלילה, במקום ליד הים בקושי היה אפשר לנשום מרוב חום !אז "הקלה" אולי,"ירידה של מעלה /שניים בטמפרטורה" בסדר אבל "התקררות"?-זה  מציאותי כמו להגיד  ש"ההינתקות הביאה שקט וביטחון לתושבי הדרום והיא הצלחה אסטרטגית גדולה " או להגיד ש"דפנה ליף גדלה  בבית קשה יום בשכונת מצוקה  למרות זאת,חשה חוב למדינה,התגייסה לשרות לאומי אל אף המגבלות הרפואיות ממנה היא סובלת ואין ראוי ממנה להנהיג את המאבק החברתי בשיקול דעת וללא התלהמות"!

               

  ''

     בסוף השבוע צפינו בסרט "המפתח של שרה".  הסרט עוסק בקורותיה (הטרגיים) של משפחת רזינסקי היהודייה שמשטרת וישי הצרפתית עוצרת ,יחד עם כל יהודי פריז ביולי השחור 1942. המשפחה מורכבת מזוג הורים ושני ילדיהם הקטנים. בעת שהשוטרים פורצים לדירתם במרכז פריז, שרה, הילדה הקטנה מגלה תושייה ואומץ בלתי רגילים ומסתירה את אחיה הקטן בארון בחדר הילדים."זה רק משחק" היא מפתה את אחיה הבוכה להיכנס לארון ומפצירה בו לשמור על שקט." תיכף אני אבוא להוציא אותך" היא מבטיחה לו. היא נועלת את הארון ולוקחת את המפתח עימה. השוטרים הצרפתים מחפשים בבית אך לא עולים על המסתור בארון.שרה והוריה נלקחים ,יחד עם כל יהודי פריז לדרנסי-המחנה הידוע לשימצה ומשם  מגורשים למחנות ההשמדה. שרה אוחזת בכל אותם ימי האימה במפתח השחור הקטן של הארון שבו כלוא אחיה והיא נשבעת לעצמה שלמרות כל מה שהיא עוברת, היא תעשה הכל על-מנת לברוח,לחזור לדירתם במרכז פריז ולשחרר את אחיה הקטן מישל. בדרך לא דרך,שרה שנקרעה בכוח מהוריה,מצליחה איכשהו ,גם בעזרתו של שוטר צרפתי רחום, נקודת אור יחידה מקרב השוטרים הצרפתים האכזריים שפועלים ללא היסוס תחת פקודת החיילים הנאציים,לברוח בדרך ארוכה וכמעט בלתי אפשרית לכיוון פריז. האם שרה תצליח להגיע לפריז הכבושה ? האם תצליח להציל את אחיה? מה יעלה בגורלה של שרה? בסרט משולב סיפורה של עיתונאית אמריקאית  מניו-יורק  שאמורה לעבור להתגורר בפריז בעקבות בעלה,אדריכל צרפתי מצליח השנה היא 2009. לעיתונאית הזו מתברר עד מהרה שהדירה בפריז בה היא אמורה לגור,דירה אליה נכנסו בקיץ 1942 הסבא והסבתא של בעלה ובה הוא גדל,זוהי אותה דירה של משפחת רזניסקי שממנה הם גורשו בכוח . האם הסבא והסבתא  של בעלה ידעו על ,כאשר "נכנסו" לדירה מי גר שם קודם מדוע ובאלו נסיבות הם"עזבו"? הסרט עוקב בסצנות מקבילות אחרי קורותיה של שרה אז ואחרי קורותיה של העיתונאית האמריקאית בעצם ימים אלו כשהיא נחושה לגלות מה עלה בגורלה של שרה. העיתונאית עוברת דרמות כאלו ואחרות בחייה האישיים אבל היא לא מוותרת וממשיכה בחיפושיה הסזיפיים אחרי גורלה של שרה. הקטעים "העכשוויים" של הסרט טבולים בהרבה קיטש אמריקאי לעומת זאת,,קטעי השיחזור של ימי השואה- קורות אותה תקופה נוראית, טובות,חזקות ומכות בבטן של הצופה (ביחוד היהודי) .הסוף הוא אומנם קצת קיטשי(כלומר אמריקאי וצפוי) אבל בכל זאת זהו סרט חשוב ! כמו שאומרת אותה עיתונאית לעורך שלה-" אני רוצה להביא לקוראים שלי את הסיפורים ה"הקטנים" של השואה לא את סטטיסטיקות המוות הקשות אלא את הסיפורים והפנים האנושיות שמאחורי הסטטיסטיקה שימחישו לדורות הבאים איזו ה זוועה אנושית התרחשה לא רק ישירות ע"י הנאצים אלא גם ע"י משתפי פעולה כמו הצרפתים בזמן שלטון וישי בתקופה שלימים הגדיר נשיא צרפת ואלרי ז'יסקר דה סטן  כ" כתם שחור נוראי בהיסטוריה הצרפתית המפוארת,כתם אותו לא נוכל למחוק לעולם!"    "המפתח של שרה" סרט חזק,למרות כל המגרעות שלו ,מומלץ לצפייה גם משום שהוא מעמת את הצופה עם ההיסטוריה הקשה-הזוועה שהתרחשה על אדמת אירופה רק לפני קצת יותר מיובל שנים-כלום שנים במושגים היסטוריים !

           אחרי שקצת התאוששנו מהסרט ויצאנו מהקומפלקס הקולנועי המחניק לנשום אויר חם בחוץ אומרת לי זוגתי שתחיה "מזעזע מה שקרה על אדמת אירופה כשיהודים היו חסרי הגנה. טוב וחשוב  שיש לנו עכשיו מדינה עצמאית וריבונית והיהודים יכולים להגן על עצמם ללא התנצלות"-"אופס" נעצרנו- האומנם? בהמשך קצת פרופורציות לאותה "ריבונות יהודית".

                                            בשבוע האחרון הכותרות של השבוע שעבר חזרו ושום דרמות חדשות ,ככל הידוע, לא התרחשו (אפשר לומר תודה לאל!) הדרום המשיך לרתוח,מנהיגי "קדימה" שהיללו את ה"הינתקות" שתביא "לחיזוק הביטחון של אזרחי ישראל" תבעו עתה פעולה כוחנית בעזה,ישראל שוב נאלצה (?) לספוג אש קטלנית בדרום אך לנשוך שיניים ולהתחשב בכל משוגותיו של האספסוף מתורכיה ועד מצרים. עד מתי ? הידיעות על שבירת הנספח הצבאי בהסכם השלום עם מצרים והזרמת כוחות צבא מצריים רבים ומגוונים לחצי האי סיני (בהסכמת ממשלת-ישראל ,בינתיים) לא נראות טובות!שוב ושוב קרסו עוד מוסכמות וסיסמאות שהתקשורת,ביחוד בתקופת "ההינתקות" של שרון, האכילה את הציבור הישראלי הכמה לשלום ולחיים נורמליים! הפלשתינאיים לא ממש נעלמו,אי-אפשר להיפרד מהם לשלום והשקט והשלווה עדיין רחוקים! אגב, לא רק סיסמאות השמאל קרסו-גם למשל, תכניתו ה"מפתה" של אדון אביגדור ליברמן להעביר ישובים ערביים רבים הנמצאים כיום בשטח מדינת-ישראל,לתחומי המדינה הפלשתינאית התגלתה שוב כתכנית מופרכת! ליברמן לקח את סיסמת השמאל-"אנחנו כאן והם שם ושלום על ישראל" וניסה למכור אותה לכל העם אולם זהו פופוליזם זול! הערבים הישראליים שימצאו את עצמם יום אחד תחת שלטון פלשתינאי ע"פ תכניתו של ליברמן (שמסמכי "וויקליקס" גילו שגם הגב. ליבני תומכת באותו עיקרון),לא יעלמו. כיצד הם יתפרנסו כעת? מי ישלוט בנעשה באזורים אלו שחלקם שולטים על עורקי תחבורה חשובים מאד (כביש ואדי-ערה)ואיך נבטיח שאזורים אלו לא יהפכו בתוך חדשים ספורים לאזורי- טרור ממש בפתח הבית? תכניתו של ליברמן להעביר ערים וכפרים ערביים מריבנות מדינת-ישראל לריבונות פלשתינאית,אם חושבים עליה לעומק היא תכנית מופרכת לחלוטין ומסוכנת מאד מבחינה ביטחונית! סתם פופוליזם זול! בסיסמאות מופרכות (משמאל ומימין) לא פותרים בעיות קשות –המצב בשטח מסובך מאד ואסור לקנות מפוליטיקאים פתרונות קסם הזויים !
           

  ''

    גם השבוע המשיך המותג "מרגול" להתרסק וחבל. מרגלית צנעני בנתה קריירה מוזיקלית מצליחה בשתי ידיה אבל מסתבר כי מרגול לא רק נשמעה כמי שמדברת מהבטן,וכולם היו בטוחים שהכל מחושב, אלא גם פעלה מהבטן!מישהו סיפר לי פעם כי קרוב משפחה שלו שתה את דמו על רקע מאבקי ירושה במשפחה."ממש השתגעתי מהתנהגותו הנבזית,החלטתי לפנות למישהו שהיו לו כמה חבר'ה שיודעים "לטפל" במנוולים כמו אותו קרוב משפחתי וביקשתי שיכנס לפעולה. אותו איש אמר לי –תשמע יקירי ,אני קצת מכיר אותך, אתה בסך-הכל איש עדין ונורמטיבי. אין לי בעיה ל"טפל" באותו מנוול,הבעיה היא שהוא כנראה ירוץ להתלונן נגדך במשטרה,אתה תילקח לחקירה ואחרי בילוי של 244 שעות במעצר משטרתי תודה אפילו ברצח ארלוזורוב. תחשוב טוב! תאבק נגד אותו מנוול בכח, אבל רק באמצעים ובצינורות  לגיטימיים  גם אם זה יקח זמן רב וגם אם לא יעשה צדק מלא! חבל שחייך יהרסו!"  חבל שלא היה מישהו רציונאלי שיעצור את "מרגול". חבל שצנעני לא חשבה שהתערבבות עם העולם התחתון גם אם רק "חברתית" תגרום לה לאבד תהילת עולם לגיטימית שתביא גם לנזק כלכלי עצום שאולי יעלה על הכספים שהיא חשבה שמגיע לה מאמרגנה וניסתה לגבות אותו ממנו בכל דרך! בטח יש לה עכשיו הרבה זמן לחשוב על הטעות הענקית שעשתה,על המחיר הכבד שהיא משלמת ועוד תשלם על שפעלה ללא מעצורים וזאת כמובן בהנחה שהמשטרה יודעת על מה היא תובעת! חבל מרגול ממש חבל!

  ''

             נישאר בעולם המוזיקה אבל הפעם מוזיקה טהורה נטו. השבוע ציינו תריסר לשנים למותו של היוצר והזמר מאיר אריאל. אריאל היה גאון של מילים וזמר שיותר מאשר שר,הוא היה מגיש שירים (בדומה למשל ליוסי בנאי). השירים שכתב הפכו כמעט כולם לקאלט כך השיר המפורסם ,אחד הראשונים שלו,"ז'אטם איי לאב יו טרמינל"- שכל שורה בו הפכה לקאלט אדיר-"עת שהשתחררתי הרופאים המליצו לי על ביקור חדשי בנמל-התעופה" ,"הדלתות מנחשות אותי ונפתחות", השורות הבלתי נשכחות על הדיילות היפיפיות-"חתיכות כמוה אתה מדפדף בכל ז'ורנאל" ועל קצין הביטחון "שתוקע בה מבט חודר"…

  ועד לשירי מזג-אויר כמו "זרעי קיץ","תם השרב הגדול" ועוד ועוד ועד השיר האלמותי "עברנו את פרעה,נעבור גם את זה". השבוע נסעתי למעלה משעה באוטו בזמן שברדיו השמיעו חלק משיריו של היוצר הנפלא והמיוחד הזה. כל שיר ,דבש-מילים ומשפטים רבי משמעות ,גאוניים ממש בתיחכומם הפשוט-תענוג אמיתי ! כמו הרבה דברים במקומותינו,מאיר אריאל זכה להכרה והוקרה אמיתיים רק אחרי מותו וכיום, כל זמר רואה לכבוד עצום לעצמו לבצע שיר כזה או אחר שכתב מאיר אריאל וזה הסימן לגאון אמיתי שגם הרבה אחרי מותו,יצירותיו חיות עימנו,נשמעות אקטואליות וכתובות בקסם עצום שלא יפוג כל-כך מהר. חבל שאריאל הסתלק מאיתנו בחטף כל-כך מהר בגיל צעיר יחסית!

            המחאה החברתית עוד חיה קיימת ובועטת . לעיתים היא בועטת חזק מדי עד שהיא מבקיעה גולים עצמיים. לא פלא שכאשר האינטרסנטים הפוליטיים מ"הקרן החדשה" ועד ל"שמאל הלאומי" של אלדד יניב המומחה בכתיבת משפטים וסיסמאות קליטות אך חלולות לחלוטין מנסים להוביל את המחאה, יש גם התנגדות פנימית חזקה וניסיון להחזיר את ההפגנות והעצרות למסלול מחאה נטו ללא גוון פוליטי עד כמה שאפשר ודפנה ליף הפוליטיקאית החדשה נדחקת לאחור על-מנת שלא תקלקל. בשעה ששורות אלו נכתבות מדווחים בתקשורת (באכזבה גלויה) על מיעוט המשתתפים העצרות המחאה במוצא"ש,מנסים לתרץ זאת בתרוצים שונים,סבירים יותר או פחות ומחזיקים אצבעות להצלחתה של צעדת –המיליון האמורה להתקיים במוצא"ש הבא עלינו לטובה! המחאה חשובה מאד וכבר מתחילה להשפיע,הבעיה היא עם הפוליטיקאים שמנסים לתפוס טרמפ ונקווה שהמאבקים הפנימיים בין "מנהיגי" המחאה שהשבוע יצאו לאור והכישלון היחסי של העצרות האחרונות יחזירו את המחאה למסלול הנכון והחשוב שלה!

  ''

             השבוע כפי שלצערנו צפינו ,הירוקים עפו מליגת-האלופות. יענקלה שחר היקר,מתי תבין שאלישע לוי הוא מאמן טוב אך לא מצויין (כמו שאומרת הפרסומת הידוע).משחק השבוע בגנק הזכיר שוב את המשחקים החשובים של מכבי-חיפה בשנים האחרונות תחת אלישע לוי- (נגד הפועל ת"א בעונות האחרונות פרט למשחק הליפות האחרון, נגד בני-יהודה במשחק אובדן האליפות לפני שנה וחצי, בגמר הגביע נגד בית"ר –ירושלים לפני שנתיים ונגד הפועל ת"א לפני שלושה חדשים ועוד)-שיש לחץ,הקבוצה בקושי מתפקדת. היא אומנם מחזיקה יותר בכדור במרכז המגרש,מתקרבת לרחבת ה16 אבל אז, לא מצליחה למצוא את הנוסחה הגואלת לפרוץ את השער! השוער של היריבה בקושי נוגע בכדור, והקשרים והחלוצים של הירוקים נעים במגרש כעדר ללא רועה וללא מאמן שיודע מה הוא רוצה. משחק הכדורגל המודרני מבוסס על מעבר מהיר מהגנה להתקפה בכמה נגיעות עד שמשאירים את החלוץ במצב אידיאלי מול השער במיוחד אם אין לך חלוצים גאונים כמו מסי. אם אלישע לא למד זאת ובמיוחד, אם הוא לא יודע ליישם ולהנחיל לקבוצה את הכדורגל המודרני כפי שמתברר בכל משחק חשוב של מכבי-חיפה בעונות האחרונות,חבל על הזמן שלו ועל מפחי-הנפש שאלישע ושחקניו גורמים לרבבות האוהדים הירוקים המתוסכלים. נקווה שיענקלה שמעבר לתיסכול ולמפח-הנפש נגרם לו גם נזק כספי כבד,סוף כל סוף יסיק את המסקנה המתבקשת (אם עדיין לא עשה זאת אחרי ליל שלישי האחרון) וייפרד בסוף העונה הקרובה לשלום ובתודה מאלישע ויחתים מאמן טוב,אחד כזה שיודע ומבין כדורגל מודרני ויודע להנחיל זאת לקבוצה-למשל מאמן שגר במרחק רבע שעה נסיעה מקרית-אליעזר והוכיח שהוא יודע להגיע לליגת- האלופות כמו קטן,ללמוד מהר ולצאת גדול! קוראים לו אלי גוטמן ונכון לעכשיו ,אין לו קבוצה ! יאללה שחר ,תחזיר את גוטמן לקבוצה שבה גדל ולמד את יסודות האימון!   

                השבוע שוחחתי עם חברי מ. בלונדון.התעניינתי לדעת ולהבין כיצד הרגיעו השלטונות האנגלים את המהומות הקשות שפרצו רק לפני שבועיים בבירת הממלכה המאוחדת. במהלך המהומות שנמשכו מספר לילות,נבזזו  ונשרפו עשרות חנויות והמשטרה הרגה חמישה מתפרעים יש לזכור. מה שהתקשורת בארץ לא טרחה לעדכן אות הציבור הישראלי הוא מה קרה מאז. מ.  עידכן אותי שכמה מראשי המתפרעים נשלחו לכלא למאסר של ארבע שנים (רק שבועיים עברו מפרוץ המאורעות-מערכת הצדק הבריטית פועלת במהירות מסחררת). זאת ועוד-בתכנית הטלוויזיה הפופולארית שבה משדרים סרטים על פשעים שלא פוענחו ומבקשים את עזרת הציבור בזיהוי ופיענוח אותם פשעים (משהו כמו "בשידור חוקר" עם רפי גינת ששודרה בזמנו) הוקרנו סרטים ממצלמות אבטחה שונות והציבור התבקש לסייע בזיהוי המפגינים/מתפרעים על-מנת שהמשטרה תעצור אותם תיכף ומיד! נשארתי המום! "תגיד "שאלתי את מ. ככה כל-כך מהר עוצרים ושופטים באנגליה את המפגינים/מתפרעים? איפה "בצלם" האנגלי? איפה "האגודה לזכויות האזרח","עדאלה", "יש דין", "שוברים שתיקה" קואליצית נשים לשלום"ועוד אירגונים מפוארים רודפי צדק (במיוחד של הלא יהודים במדינת-היהודים?) מ. אמר "שבאנגליה אין חוכמות-השלטונות לא סובלים מהומות והתפרעויות,לא חשוב מה הרקע ומי המתפרעים והאם המחאה בבסיסה מוצדקת-ככה צריך להיות בכל מדינה נורמאלית" סיכם מ.                   לא נרגעתי  וחשבתי עם זוגתי שתחיה לעומק על העניין- "לא יתכן שיהודים יתנהגו באופן נורמאלי בארצם-מה אנחנו נהיה ככל הגויים,נתגונן בכל האמצעים נגד המנסים להרוג בנו אפילו בכח גם אם יפגעו התוקפים? מה זן החוצפה היהודית הזאת-אלפיים שנה עשו בנו פוגרומים, שרפו אותנו טבחו בנו העלו אותנו על המוקד,הכניסו אותנו למחנות-ריכוז ושחט אותנו . מה השתנה ? אנחנו צריכים להיות אור לגויים-מנסים להרוג אותנו-יש לנשוך שפתיים ,להבליג  וחס- וחלילה להתנהג כמו הגויים הלא מוסריים שאין להם דין ואין להם דיין ! ניסינו להתגונן?  תיכף ומיד נתנצל לפני האספסוף התורכי ,המצרי ,הפלשתינאי ומי לא. רבבות ערבים התפרעו באוקטובר לפני אחד-עשרה שנה,שרפו,בזזו, התנכלו לתחבורה וזרקו אבנים על אוטובוסים ישראליים בואדי-ערה וביפו-מיד נקים ועדת-חקירה שתמצא שהיהודים אשמים ותחייב את מפקדי המשטרה להתפטר מיד!   

  ''

    המצרים מפרים הסכמים,מורידים את דגלי ישראל מהגרירות בקהיר-אנחנו ורק אנחנו אשמים "הכל בגלל היהירות  הישראלית כפי שאיבחן בצדק רב כמובן עקיבא אלדר ("הארץ"22/08/11).טבחו באזרחים שלווים בדרך לחופשה באילת-"זה בכלל התגשמות החלום של ביבי וברק" כפי שאיבחן בגאונות יוסי שריד יום לפני עקיבא אלדר. עוד מעט יפרסמו עמירה  הס וגדעון לוי  תחקיר מקיף שבו יגלו שהחיילים המצריים המסכנים שישראל מונעת מהם אפילו אספקה של מים,שלחו כמה אזרחים תמימים לבקש מים. אלא שישראליים כמו ישראליים ,ראו ערבים,מיד שלפו נשק וירו,הערבים המסכנים איכשהו הצליחו לחטוף נשק מחייל ישראלי ,להתגונן ולהרוג כמה מהתוקפים הישראליים הרצחניים אזרחים כחיילים,כידוע אין הבדל בישראל כי כל העם צבא!  ומיד נעמוד על ארבע ונתנצל שוב ושוב על שטובחים בנו ויורים על מיליון אזרחים ישראליים רק על-מנת להרוג כי היהודים כידוע לא ככל הגויים! התורכים הודיעו השבוע בגאווה שהרגו כמאה מורדים כורדיים להם מותר-שום רבע ועדת-חקירה לא תקום וברור שכל ההרוגים הם טרוריסטים מסוכנים.האספסוף המצרי משתולל-מיד נתיר לצבא המצרי לפלוש בהמוניו לסיני בניגוד להסכם השלום כי הכבוד הערבי/ מוסלמי חשוב מביטחונם של כמה יהודים .    אומנם מנהיגינו מבטיחים   חגיגית בכל נאום חשוב במיוחד בימי זיכרון "שנעשה הכל להגן על אזרחי ישראל,שוב דמם של יהודים לא יהיה הפקר ונממש את ריבונו תינו ואת זכותנו הטבעית להגנה עצמית  כמו כל עם נורמאלי בעולם"  _למי ששכח שילך לראות את הסרט "המפתח של שרה")-אבל כידוע,   העם היהודי הוא לא עם נורמאלי-אנחנו העם הנבחר ואסור לנו להתנהג ולפעול כמו עמי הארצות והגויים ימח-שמם!"

                       עם התובנות הנחרצות הללו חזרתי למחשב וסקייפתי ללונדון. מ. שמע בסבלנות את נאומי ומהצד השני השתרר שקט. "נכון שכנעתי אותך"?שאלתי בנימת ניצחון את מ.  "תשמע " הוא אמר לי בקול רציני," למרות שעשרים שנה אני לא מתגורר בארץ, יש לי עדיין שם כמה קשרים. אני יכל לסדר לך פגישה עם אשת מקצוע מהמובילות בתחום, היא תיתן לך את המרשמים  לתרופות הטובות ביותר שאולי יעזרו לך להתאזן ולחזור לשפיות!"

                       התייאשתי ממ. שאחרי עשרים שנה שהוא חי בין הגויים שכח מהו מוסר וצדק יהודיים ובכלל, מהו מקומם הטבעי של היהודים בעולם!

                  "מזל" סיכמתי באוזני זוגתי שתחיה את העניין" שהצלחנו לסלק  את השלטון הבריטי מהארץ ולהקים מדינה יהודית ריבונית!   שהדמוקרטיה הישראלית תתנהג כמו ה"דמוקרטיה " הבריטית  חס-וחלילה?  שמערכת הצדק והמשפט הישראליים ידמו ל"מערכת החוק והמשפט הבריטיים" לא עלינו ? אוי ואבוי לנו!!!"

  ''

        העם (היהודי היושב בציון) דורש צדק עולמי !!!

   

                                      שבוע טוב וצונן !

                            

       

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   נהג מונית
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין