כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  הדרך אל האושר

  תיקון עולם, תיקון פנימי ותיקון אופניים.
  מסיבות טכניות בלבד הפניות לקוראים הן בלשון זכר - עמכן הסליחה.

  הבלוג בתקשורת

  ארכיון

  חשיפה: כך מאפשר נתניהו את יצירת "קרטל הקרקעות"

  9 תגובות   יום שני, 5/9/11, 08:50

  מדוע טרפדו נתניהו ואטיאס את הפעלת החוק, שנועד למנוע ריכוז של קרקעות מדינה מופרטות בידי בעלי הון?

   

  ''

  בתקופה האחרונה מעמד הביניים בישראל מוחה במרץ נגד הריכוז של חלק גדול מהעסקים, התשתיות ואוצרות הטבע של המדינה בידי קבוצה מצומצמת של בעלי הון. אלא שמתברר שדווקא כעת ממשלת ישראל עלולה ליצור שליטה ריכוזית של קומץ בעלי הון במשאב היקר, המשמעותי והסמלי מכולם: קרקעות הלאום.

  זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד, הפעיל רה"מ נתניהו לחצים כבדים על חברי הכנסת לאשר את חוק הפרטת קרקעות המדינה, שנחשב ל"בייבי" שלו, במהירות שיא. משרד רה"מ ומשרד האוצר פרסמו באתרי האינטרנט שלהם נתונים שגויים ומטעים בנוגע למשמעות החוק (1, 2, 3). חברי הכנסת בוועדת הכלכלה קיבלו רק בתחילת ההצבעה בוועדה את נוסח הצעת החוק – וכך נאלצו להצביע ולאשר חוק, שהם אפילו לא קראו לפני ההצבעה.

  כך קרה, שרק ברגע האחרון,  במהלך ההצבעה, התגלה, שהצעת החוק מאפשרת ריכוז של קרקעות מופרטות בידי יחידים ללא שום מגבלה אמיתית. רק בעקבות הסתייגות שהעלה דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, ובשל התעקשותה של ח"כ שלי יחימוביץ', נקבע בבהילות, ברגע האחרון, ששר הבינוי והשיכון יקבע ויביא לאישור וועדת הכלכלה מגבלות מפורטות על ריכוז הקרקע בידי יחידים. לשר הוקצבו תשעה חודשים לקביעת התקנות – עד מאי 2010.

  מאי 2010 חלף מזמן – אך משרד הבינוי והשיכון עדיין לא הצליח לפרסם את התקנות למניעת ריכוזיות בקרקעות (תגובת דובר המשרד - למטה). מאחר שהפרטת הקרקעות יצאה לדרך, המשמעות המעשית היא, שכרגע אין שום מגבלה משמעותית, שתמנע מבעל הון יחיד, באמצעות חברת אחזקות שבשליטתו, להפוך לבעלים של כמות גדולה של קרקעות באזור מסויים, או בכלל המדינה. כל זה לא מנע מדובר משרד רה"מ לפרסם  הודעה לעיתונות, שעל פיה "הרפורמה כוללת סעיף שמחייב את המינהל למנוע ריכוזי קרקע בידי יחידים ומעניקה לו כלים חדשים כדי להתמודד על מצב של ריכוז קרקע אזורי בידי יחידים"

   

  תגובות

  משרד הבינוי והשיכון היה אמור, כאמור, לפרסם תקנות למניעת ריכוזיות בקרקעות המופרטות עד מאי 2010.

  בדצמבר 2010 מסר דובר משרד הבינוי והשיכון, בתגובה לפנייתי: "השר מינה ועדה מייעצת בעניין היות ומדובר בנושא מורכב. בזמן הקרוב הועדה אמורה לפרסם קול קורא לציבור על מנת לקבל הצעות כיצד לקבוע את התקנות בעניין".

  באוגוסט 2011, בתגובה לפנייה חוזרת שלי, מסר הדובר: "פורסם קול קורא והוקמה ועדה לבחינת קביעת תקנות למגבלות בהקצאת מקרקעין. לקראת סיום תפקידו של ירון ביבי (מנהל מינהל מקרקעי ישראל היוצא) ויו"ר הועדה שמינה שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס – מגובשות כעת המלצות ביניים לוועדה לצורך אישור השר, וזאת עד לקבלת חוות דעת מומחים כיצד לנהוג באופן קבוע ולטווח ארוך.

  חוות דעת זו הכרחית ונדרשת מבחינה משפטית וכלכלית כדי לקבוע את תנאי השוק – מה ההשלכות וההשפעות הכלכליות של תקנות אלה וכיצד המינהל יוכל לבצע רגולציה שתהיה אפקטיבית."

  משרד רה"מ לא הגיב לפניותיי.

  * תודה לאיתי, מעין, אורית, באבאיאגה, ישראל ואורן על עזרתם בהכנת הכתבה.

  ''

  תגובת דובר משרד הבינוי והשיכון. יש ללחוץ על התמונה כדי להגדילה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (9)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     1/12/12 22:53:
   מה המצב היום??
     1/12/12 22:48:

   נתניהו ברק אטיאס ושאמה.. ארבעה אנשים מכרו מדינה שלמה .ארבעה מול מדינה שלמה .למה העם שותק ?

     14/9/11 20:42:
   במשפט אחד: מכירת חיסול של המדינה.
     14/9/11 20:11:
   הגיע הזמן להכניס לתודעה את הצד האפל של ההפרטה (כלומר שמשאבי המשק מתרכזים בידי מספר ידיים מצומצם) - ולהתחיל לחשוב על פרמטרים חדשים של הפרטה - שאחד מהם הוא שהמשאב המופרט יעבור לכמה שיותר אזרחים ישראלים.
     5/9/11 15:42:

   הבעיה היא, שאין כאן שיח אחד.

   יש ערוצים נבדלים. בכל אחד מהם מדברים בשפה אחרת. מונעים על ידי אינטרסים שונים. מספקים נגישות למידע אחר.

    

   מול הציבור והתקשורת, ראש הממשלה מדבר בססמאות. עוטף הכול במילים גדולות וריקות מתוכן. מציג את ה"רפורמה" כתרופת פלא לכל תחלואי היקום. מסביר שכל מתנגדיה הם עוכרי ישראל. כוחות האופל. אויבי הקדמה והצמיחה. ראש הממשלה נלחם בחירוף נפש למען מצוקותיו של האזרח הקטן. זה שנאנק תחת עוולות רודנותם של המשטרים הקודמים. נתניהו המהפכן יציל אותנו מעיוותי מפא"י והקומוניסטים. יצעיד אותנו אל עבר המאה ה-21.

    

   מול הכנסת והממשלה הוא לא מדבר. הוא ממדר אותם מתהליכי קבלת ההחלטות. מונע מהם נגישות למידע. ביחס אליו, הם בנחיתות תמידית ומובנית. הוא מאכיל אותם ככפית. או מרעיב אותם. הוא ייקבע את התזמון והמינון. את מידת התלות. מי באמת ישתתף בקביעת המדיניות. ומי יהפוך לקישוט. שכל תפקידו להצביע בעד/נגד יוזמות של הדרגים המשמעותיים.

    

   ויש גורמים מולם הוא מנהל שיח פתוח, כן ומעצים. המבוסס על שקיפות והדדיות. מול אליטה מצומצמת של מקבלי החלטות בפועל.

   יחסי הון-שלטון? 

   די חסר תוחלת לדבר במונחים האלו.

   משתמע מהם, שקיימת הפרדה כלשהי בין ההון לבין השלטון. 

   ומה אם ההתנהלות מעידה על האפשרות שעסקינן בישות אחת?

   שלרובם של האנשים בהם בחר הציבור לייצגו בתהליכי קבלת ההחלטות, אין חלק מהותי בעיצוב עתידנו?

     5/9/11 14:58:

   יישר כח על העבודה המבורכת שאתה עושה.

   ציטוט:" "זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד, הפעיל רה"מ נתניהו לחצים כבדים על חברי הכנסת לאשר את חוק הפרטת קרקעות המדינה, שנחשב ל"בייבי" שלו, במהירות שיא. משרד רה"מ ומשרד האוצר פרסמו באתרי האינטרנט שלהם נתונים שגויים ומטעים בנוגע למשמעות החוק (1, 2, 3). חברי הכנסת בוועדת הכלכלה קיבלו רק בתחילת ההצבעה בוועדה את נוסח הצעת החוק – וכך נאלצו להצביע ולאשר חוק, שהם אפילו לא קראו לפני ההצבעה."


   הדמו(ס)קרטיה בישראל זה  בשביל מראית העין. למעשה,אין שלטון דמו(ס)קרטי. השלטון עובד עבור ההון.


    

     5/9/11 11:49:
   איזה דכאון המדינה הזאת בחיי. תעשה משהו, תציל אותנו מידיהם המושחתות.
     5/9/11 11:36:
   אתמר ידידי, הסיבה נעוצה בכך שאלו שהוציאו 400,000 איש לכיכר הובילו אותם לשום מקום!!! ואילו אתה שפועל שנים רבות במרחב החברתי הועלם קולך מהמחאה, וקולך לא נשמע. למרות דבריי הבוטים אל תכעס, תנסה רק להבין.
     5/9/11 09:53:
   האם הסעיף הזה מתנה את החוק גם מבחינה חוקית ? שווה לדעתך לפנות לעמותה משפטית בעניין ?

   בקרו באתר החדש