כותרות TheMarker >
  ';

  הטרדה מינית בעבודה

  הטרדה מינית היא תופעה חברתית.
  היא מתרחשת סביבנו
  בעיקר כלפי נשים אבל גם לא מעט גברים מוטרדים
  מטרידים הם בעיקר גברים אבל לעתים רחוקות יש גם נשים שמטרידות...

  רצינו לפתוח במה לדון בתופעה מההיבט הארגוני שלה.

  הבלוג נסגר בשנת 2009 אך התכנים והקישורים פה לשימושכם. כל הזכויות בחומרים ובמוצרים המופיעים בבלוג שמורים למורית רוזן ובעז קפסוטו.

  פוסטר למניעת הטרדה מינית - לתלייה בארגון

  אונס, מעשה מגונה והטרדה מינית - דמיון ומציאות

  10 תגובות   יום רביעי, 28/11/07, 10:13

   

  יש הרבה דמיון בהשפעה שיש לאונס, מעשה מגונה והטרדה מינית על התגובות של מי שנפגע/ת מהם. גם האווירה הציבורית שמאפשרת למקרים כאלה לקרות והדינאמיקה החברתית שמשתיקה אותם אח"כ, הם בעלי הרבה קווים משותפים. ומעל לכל, העיסוק התקשורתי בשלושתם נעשה הרבה פעמים בנשימה אחת - זה יכול להיות מבלבל - כשעושים מהכל סלט אחד גדול אז מרוב דמיון לא מצליחים לראות מה ההבדלים. כך, קשה להבין מה לעשות עם כל מקרה לגופו כשאנחנו פוגשים אותו במציאות היומיומית. דוגמה קטנה היא השידור האחרון של "מבט שני" שהיה חשוב לאין שיעור, אך ערבב אונס עם הטרדה מינית בעבודה. (עוד על התכנית אצל דר' אורית קמיר כאן).

   

  אונס, מעשה מגונה והטרדה מינית דומים משום שבכולם בדרך כלל אנחנו מאבדים שליטה. זה בא לנו כהפתעה ואנחנו לא יודעים איך נגיב עד שזה קורה - בין אם מדובר על צופה מהצד, הנפגע/ת בעצמה/ו או כשזה במקום עבודה. בשלושתם עלולים גם להיות מופתעים כשזה מגיע דווקא ממישהו מוכר, או אחד נחמד שאי אפשר היה לדמיין שהוא "כזה".

  בכולם מתערערים יחסי כוח - קודם כל הכוח של הנפגעים עצמם מתערער גם כשחשבו שהם חזקים. ודבר שני, יחסי הכוח הפורמלים יכולים להתערער אם זה קרה במקום עבודה. זה סוג של תקיפה (פיזית או רוחנית) שיש בה תמיד חדירה למרחב הכי אישי והכי פרטי, השפלה נוראית ורצון להיעלם. מצד שני, זה גם יכול לנבוע מתוך הבדלי פרשנות, הבדלי תרבות ועוד.

  פעמים רבות נלווית לזה תחושת אשמה עצמית שמתעצמת כשהסביבה מאשימה את הנפגע/ת. מצד אחד, תחושה כזו משמשת הגנה בבחינת "איך יכול להיות שזה קרה?" "איך לקחו לי את השליטה?". אבל כדי להסביר את זה לעצמם נפגעים לוקחים עליהם את האחריות, גם אם היא לגמרי של מישהו אחר. לפעמים מספיקה אמירה שיפוטית או כעס (כלפי הפוגע) של מישהו שיש לו רק כוונות טובות. אבל כששואלים "למה לא עשית...?" זה נתפס כמאשים.

   

  עד כאן הדמיון. אך יש גם הבדלים משמעותיים שהיינו רוצים לנסות להבהיר. הבנה של ההבדלים ברמה הפרקטית יכולה לתרום לטיפול יותר אפקטיבי בכל סוג של מקרה בפני עצמו. בהתאם לרוח הבלוג, אנחנו מתייחסים בעיקר להבדלים ולביטוי שלהם בהקשר הארגוני של הטרדה מינית בעבודה, ולצעדים שאפשר לעשות בשטח בהתמודדות עם התופעה בתוך מקום עבודה.

   

  אונס היא עבירה שמופיעה בספר החוקים של מדינת ישראל כבר עשרות בשנים בחוק העונשין (החל בסעיף 345). זוהי עבורה פלילית חמורה במיוחד ויושבת בחוק בחברתם של מעשים כמו שוד אלים, רצח ועוד מיני מטעמים. אין לה קשר להטרדה מינית והיא לא מופיעה בחוק למניעת הטרדה מינית שנחקק הרבה יותר מאוחר.

  בתוך מקום עבודה, בין אם את אחראית למניעת הטרדה מינית, מנהל/ת משאבי אנוש, מנכ"ל או עובד/ת בארגון. הדבר היחיד שאפשר וצריך לעשות אם שומעים/עדים לאונס הוא לפנות למשטרה ברמה הרשמית, ולסייע לנפגע/ת ברמה האישית.

   

  מעשה מגונה גם היא עבירה פלילית שקיימת זמן רב בחוק העונשין (סעיף 348+349) והטיפול בה היה ע"י תלונה במשטרה (פלילי). עשרות שנים לאחר שמעשה מגונה כבר נחשב לעבירה פלילית הוא נכלל גם בחוק למניעת הטרדה מינית בשנת 1998. בחוק החדש שנחקק אין תיאור של המעשה אלא הפניה לחוק העונשין. מעשה מגונה הינו ביטוי אחד להטרדה מינית, ואף בין החמורים שבהם. במקרים מסוימים העונש המרבי על מעשה מגונה יכול להיות עד 10 שנות מאסר בפועל.

  בהגדרה, מעשה מגונה הינו כל מעשה שנעשה "לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים". תחת סעיף זה חשוב לשים לב כי המעשה לא חייב להיות מגע פיזי (כגון נשיקה בכפיה). לדוגמה במקום עבודה, צפייה בפורנוגרפיה או אוננות בחניה של מקום העבודה יכולה להיחשב כמעשה מגונה.

   

  מהרגע שמעשה מגונה נכלל בחוק למניעת הטרדה מינית, הוא הטיל על מעבידים משמעות מעשית לפעול למניעה של מקרים כאלה ולטיפול בהם וזה חלק בלתי נפרד מחובות המעביד. האחריות היא של מקום העבודה ושל האחראי/ת למניעת הטרדה מינית בארגון (בהנחה שהחוק קוים ואכן מינו אחראי/ת).

  כמו בכל סעיף אחר בחוק זה, חובת הארגון שרירה וקיימת כאשר במקביל עומדת בפני מוטרדות ומוטרדים האפשרות לפנות (בלי כל קשר) לאפיק אזרחי (באמצעות עו"ד) או פלילי (ע"י תלונה במשטרה). פניה כזו גם אם נעשית לא פוטרת את הארגון מהמשך הטיפול.

   

  אך הטרדה מינית לא כוללת רק מעשה מגונה אלא היא כל אחד מחמש התנהגויות הבאות הכלולות בחוק:

  1. סחיטה באיומים לביצוע מעשה בעל אופי מיני.

  2. מעשה מגונה

  3. התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר האדם שאליו מופנית ההתייחסות הראה למטריד שאינו מעוניין בהתייחסויות (אם יש יחסי מרות/כפיפות זה יחשב הטרדה גם אם לא הראנו שאנחנו לא מעוניינים).

  4. הצעות חוזרות בעלות אופי מיני המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעתו (אם יש יחסי מרות/כפיפות זה יחשב הטרדה גם אם לא הראנו שאנחנו לא מעוניינים).

  5. התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו לרבות נטייתו המינית של אדם (במקרה זה גם תקרית חד פעמית תהווה הטרדה מינית).

   

  בתוך מקום העבודה, מוטלות על כל מעסיק חובות בהקשר של הטרדה מינית בכל אחד מהסעיפים הללו. מעסיקים מחויבים למנוע מקרים, לטפל בהם ולתקן את הפגיעה במוטרדות ובמוטרדים. וזה נכון גם במקרים של מעשה מגונה ושל סחיטה באיומים שמופיעים מימים ימימה בחוק העונשין.

   

  אם נסכם, כשבאים לדבר/לטפל/למנוע הטרדה מינית בעבודה, כדאי לשים לב לדברים הבאים:

       אונס הוא לא הטרדה מינית. אמנם יש הרבה דמיון אבל לערבב בין השניים רק יכול להזיק. מצד אחד, שיח על אונס כאילו היה הטרדה מינית גורם לזילות בנפגעות ונפגעי אונס. מצד שני שיח על הטרדה מינית כאילו מדובר על אונס, מעצים את הביקורת על דרקוניות החוק ומשרת את מי שמבקש לנגח אותו ולגרום לביטולו, וזאת בניגוד לכוונה הטובה שברקע.

       מעשה מגונה יכול להיבדק תחת חוק העונשין או תחת החוק למניעת הטרדה מינית. והוא נחשב בכל מקרה גם כהטרדה מינית.

       בכל אחד מ-5 הסעיפים שמהווים הטרדה מינית, יש למעסיקים חובות פנים ארגוניות כלפי עובדיהם כדי לעמוד בחוק, להבטיח שוויון בין המינים ולייצר סביבת עבודה נעימה ובטוחה לטובת העובדים, המנהלים והארגון כולו.

   

  אנחנו מקווים שהפוסט עזר להבהיר חלק מהדברים ואם יש לכם/ן, נשמח לענות על כל שאלה נוספת שתסייע לחדד את הנקודה.

   

  לתוכן העניינים המלא של הבלוג לחצ/י כאן

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (10)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     6/5/08 19:58:

   פרידה שלום

   לא הבנתי למה בחרת לקרא למכון יופי שלך "קלאב נשים קטנות" זה לא מקבע דעות סטריאוטיפיות על נשים ובעצם מביא בסופו של דבר לידי הטרדה מינית בידי גברים?

   השם הזה מגמיד את האישה ביחס לגבר- האישה קטנה ובטח מן הסתם גם חלשה ואז זה נותן לגיטימציה לחלק מהגברים שמרגישים "גבריים" לנצל את החולשה של האישה ולהטרידה מינית כן הרי הם חושבים שהיא חלשה ואין לה כח להתגונן

     4/5/08 20:05:

    

   צטט: fridam 2008-05-04 01:30:33

   שלום לך מורית...פוסט חשוב מאוד...וכדאי שנשים תדענה את זכותם על התרדה מינית....בחודש האחרון תרם קלאב נשים קטנות 10 אחוז מהכנסות   לאירגון נשים שניפגעו מינית מקווה שעוד אירגונים יטלו חלק ויתרמו

   הי פרידה,

   תודה על התגובה,

   בהחלט תרומה למרכזי הסיוע הם חלק מהפעילות שארגונים יכולים לעשות,

    

   לא פחות חשוב מזה - פעילות פנים ארגונית לצורך מניעת מקרי הטרדה, מינוי והכשרת אחראים למניעת הטרדה מינית והדרכת כל המנהלים והעובדים לגבי - מהי הטרדה מינית ואיך למנוע אותה...

    

   תודה שוב,

   מורית

     4/5/08 01:30:
   שלום לך מורית...פוסט חשוב מאוד...וכדאי שנשים תדענה את זכותם על התרדה מינית....בחודש האחרון תרם קלאב נשים קטנות 10 אחוז מהכנסות   לאירגון נשים שניפגעו מינית מקווה שעוד אירגונים יטלו חלק ויתרמו
     2/12/07 01:02:

    

   צטט: מלכת האמבטיה 2007-11-28 10:45:13

    

   פוסט חשוב והכרחי.

   יישר כוח.

    

   תודה לך ... וסליחה על העיכוב בתגובה..

   מורית

     2/12/07 01:01:

    

   צטט: דינה ד 2007-11-28 17:54:03

   תודה לכם על הפוסט החשוב.

   ההבחנה בין המושגים והבהרתם חשובה לכולנו. 

   אני מציעה להכניס אותו בשלמותו גם לקהילת הנשים וגם לקהילת נשים ועסקים.

    

   תודה, דינה 

   תודה דינה,

   על התגובה והמשוב,

    

   מורית

     28/11/07 17:54:

   תודה לכם על הפוסט החשוב.

   ההבחנה בין המושגים והבהרתם חשובה לכולנו. 

   אני מציעה להכניס אותו בשלמותו גם לקהילת הנשים וגם לקהילת נשים ועסקים.

    

   תודה, דינה 

     28/11/07 13:02:

   רעות הי ותודה על התגובה.

    

   אני מסכים לחלוטין שכל אישה עוברת או עברה הטרדה מתישהו במהלך חייה. ואכן יש הבדל גדול בין אונס לבין הטרדה מינית מבחינת המעשה עצמו ומה שזה דורש מהגבר.

    

   אנחנו מאמינים שחידוד ההבדלים עונה לצורך שקיים אצל אנשים להגדיר ולהבין כל תופעה בפני עצמה, ורק אח"כ מתי ואיך ההבדלים מיטשטשים. זה קצת כמו ללמוד אותיות קודם ורק אח"כ מילים ומשפטים שלמים.

    

   רוח הבלוג (והפוסט הזה ספציפית) מכוונים לתת יותר כלים מעשיים למי שאמונים על טיפול בהטרדה מינית ומניעתה בתוך ארגונים. זה כולל את ההנהלה הבכירה והאחראי/ת לנושא אבל גם כל מנהל/ת ועובד/ת ברמה האישית.

   מכיוון שקיים הבדל רב מאוד בין התופעות מבחינת האחריות החוקית (והמעשית) עבור מקומות עבודה, הבהרת ההבדלים מגבירה את היכולת להצליח להתמודד עם הטרדות מיניות בעבודה ובכך תורמת למניעה של התופעה בתוך הארגון וגם ברמה החברתית.

    

   תודה על ההתייחסות ואני מקווה שתצטרפי לדיון גם בפוסטים הבאים.

     28/11/07 12:47:

   אני אמרתי את דעתבי בעברתי בפוסט אחר אלכן

   אין לדעתי נשים שלא עברו הטרדה מינית לפחות אחת

   האונס דורש יותר כביכול מהגבר ולכן לא כולם חו זאת וטוב שכך

   אינני יודעת מה הטעם בלעסוק בהגדרות

   אני רוצה לא לחשוש מגבר, פשוט לאהוב

    

   תודה

   רעות

     28/11/07 10:45:

    

   פוסט חשוב והכרחי.

   יישר כוח.

     28/11/07 10:24:

   קיצר , נשים הן חומר נפץ.

    

    

   עוד על HRD - יעוץ למשאבי אנוש ופיתוח ארגוני

   פרופיל

   בעז ומורית
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   רוצה לקרוא עוד?

   תגיות

   לומדה למניעת הטרדה מינית - eLearning - להדרכת עובדים

   רשימה

   רשימה

   פוסטים אחרונים על הטרדה מינית בעבודה