כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  מזל בתולה: חלק 4

  12 תגובות   יום שבת, 10/9/11, 15:26

  -המשך של הפוסט הקודם-

   

  עוד על תכונות אופי, חשיבה וגישה והשוואות למזל הקוטבי דגים  

  כמזל אדמה הבתולה רצינית, מעשית, אחראית מציאותית ועובדתית וזאת בניגוד למזל דגים הקוטבי לו, הנוטה לשגות בחלומות ודמיונות ושבניגוד לבתולה החשה צורך להיות דייקנית נוטה לבלבול. הבתולה עובדתית הרבה מאשר רגשית או כל דבר אחר והיא מאד שכלתנית והגיונית (כמו גם מחושבת): שום דבר שאינו עומד אצלה במבחן קפדני של העובדות או ההגיון לא יזכה אצלה ל"ציון עובר" . בתוך כך כל מה שקשור בפילוסופיה, רעיונות מופשטים או חשיבה מופשטת בכלל, שלא לדבר העל דברים כמו על טבעי, מיסטיקה, אינטואיציה וכל מה שאינו רציונלי ומוכח עובדתית: כל אלו אינם מענינים אותה. אצלה הבתולה "לא המדרש והאגדה הם העיקר, אלא המעשה".  אחרי הרעיונות הגרנדיוזיים של האריה באה הבתולה ודואגת להגשימם בחיי היום יום הלכה למעשה עד הפרט האחרון כשם שגם הדג הקוטבי לבתולה מנסה לדאוג שהפרטים המרכיבים את האנושות ייהנו הלכה למעשה בחיי היום יום מהרעיונות ההומניטריים הגרנדיוזיים של הדלי (אשר קוטבי לאריה ובא לפני הדגים).

   

  ואולם, נטייה לדייקנות והירידה לפרטים מביאים עימם תכונות אופיניות של קטנוניות, פדנטיות, צרות אופק, קוצר רואי, חשיבה קונקרטית מדיי, היעדר יכולת לחשיבה מופשטת. גם חוש ההתמצאות של הבתולה הממוצעת לקוי במידת מה.  כ"בורג במערכת" אופיני גם "ראש קטן" ו"עבודה לפי הספר". ולעיתים דווקא הרצון להיות ולהיראות עובדתי והגיוני מונע מהבתולה כל אינטואיציה בריאה ו"שכל ישר" (הדג הקוטבי לבתולה מצטיין אגב באינטואיציה). גם היטפלות לפרטים תפלים לעיתים עלולה להיות בעוכרי הבתולה מבחינת הרושם על הזולת, כמו גם ליצור ניגוד (עוד ביטוי של האיכות המשתנה המאופינת בשניות)  בין היעילות הבתולית לבין חוסר היכולת הבתולית להבחין בין עיקר ותפל. אהבת הסדר והניקיון מתבטאים לעיתים בכפייתיות והמקרה הכי מפורסם הוא של המיליארדר הווארד יוז שמזל האופק שלו היה בתולה ונודע בחרדה קיצונית מפני כל לכלוך.

   

  המשותף לבתולה ולדגים הוא ביטול האגו, ענווה, נכונות לעשות את רצון הזולת, נכונות למתן שירות לזולת ולעיתים אף הקרבה עצמית ורצון להקל על הסובבים ולרפא מה שמסביב. אלא שהרבה פעמים הדגים מסמל באופן רחב יותר את תכונות הבתולה. אם הבתולה רואה עצמה "בורג במערכת" כשזה מתיחס בד"כ למסגרות גשמיות כמו מקומות עבודה, הרי שהדג רואה עצמו עוד טיפה ב"ים הנשמות" ואם הבתולה המסמלת את חיי היום יום ועולם העבודה מסמלת את "עולם החול", הרי שהדג מסמל את "הקודש" , "העולם שמעבר". ואם הבתולה זקוקה לעובדות ולרציונליות, הרי שהדג מסמל את עולם העל טבעי והרגש. ואם הבתולה נקייה מהתמכרויות , חוץ מאשר אולי לעבודה... הרי שהדג הקוטבי מאופין בהתמכרויות. ואם הבתולה מדברת בעיקר על טיהור וריפוי פיזי ומעשי, הרי שהדג עוסק בעיקר בטיהור וריפוי נפשי. בעוד הבתולה מסדרת ,ממינת ומבקרת והדג ממזג ומכיל ללא תנאי. הבתולה רוצה שימוש יעיל בטבע והתערבות בו והדג שואף להתמזג איתו. הבתולה ניחנה בכושר ריכוז והדג מפוזר. 2 המזלות מסמלים איזושהי שאיפה לשלמות שבד"כ אינה מושגת.

          

  עבודה והרגלים 

  מזל בתולה הוא המזל המסמל את עולם העבודה. כעובדים (ובעצם בחיים בכלל), בני המזל הם חרוצים, אמינים, שיטתיים, מסורים, נאמנים, יעלים, דייקנים, צייתנים וומושמעים, הספקיים, וכמובן שלעולם לא יאחרו לעבודה. הבתולות והבתולים לעיתים "מכורים לעבודה", עד כי יש כאלה שמרוב שהם שקועים רק בעבודה וממעטים לבלות (אם בכלל), אז "החיים עוברים לידם". וגם כעובדים הם עלולים בשל אופים שלא לחפש הזדמנויות למקומות עבודה טובים יותר ואף במקום עבודתם הנוכחי לא יהיו ב"סוד הענינים" ולא יחפשו קידומים. עבור המזל "העבודה היא כל חיינו" ו"אם אני לא עובד סימן שאני לא קיים".. הם חרוצים כמו נמלים ואם נזכור את צרות האופק האופינית, הרי שמתאים להם הביטוי "צר עולמם כעולם הנמלה". ובכלל, כ"מזל הפרטים הקטנים והדברים הקטנים" הבתולה מסמלת חרקים, דבורים ושאר מיני חיות קטנות כמו עכברים ("משל האריה והעכבר"....).

   

  ובתוך כך, מבחינת השלישונים שבגלגל המזלות, מזל בתולה שייך לשלישון השני והאמצעי שבגלגל המזלות, אותו שלישון המסמל כיצד אנו משתמשים בכישורים הבסיסיים שרכשנו בשלישון הראשון וכיצד אני מיישם ביחסים הבינאישיים. אם במזל שור, מזל האדמה השייך לשלישון הראשון, היכרנו את עולם החומר, הרי שבמזל בתולה אנו מנסים להביא לידי ביטוי תכונות כמו יעילות השימוש במשאבים וכן לתת לעולם החומר ביטוי ביחסים בינאישיים (למשל ביחסי עבודה או מתן שירות). מבחינת שישונים, מזל בתולה שיך לשישון השלישי שבגלגל המזלות (יחד עם מזל אריה), העוסק בצרכים היותר בסיסיים שבתוך השלישון השני ובשאלת היחסים שבין אדם לסובב אותו.

   

  ולא רק חריצות אופיינית, אלא גם שמירה על הרגלים נכונים כמו תזונה נכונה, ועוד. המזל מסמל גם תזונה ובפרט את הלחם, וליתר דיוק לחם בריא מחיטה מלאה. הבתולה  גם מסמלת את כל הקשור לבריאות ושמירה עליה. כל מה שקשור בנושאי בריאות מעסיק אותם אם לגבי עצמם או לגבי אחרים. לעיתים הדבר יכול להגיע להיפוכונדריה. יש ביניהם רבים מאד הבריאים באופן יוצא מן הכלל או חולניים למדי. יש האומרים שהבתולה, כמזל השואף לרפא ולהקל, עוסקת ברפואה אלטרנטיבית בנוסף לזו הקונבנציונלית, אם כי לדעתי סביר שכמזל עובדתי נוטה להסתיג ממה שנשמע בעיניו כ"לא קונבנציונלי" : רפואה אלטרנטיבית כבר מסומלת יותר ע"י הדגים הקוטבי לבתולה. וגם על נימוסים טובים מקפידה הבתולה, אלא שלפעמים המזל השקט והמנומס חש בכל זאת צורך להעיר לאחרים - בסופו של דבר אי אפשר לשמור בפנים את כל הביקורת הגדושה או אז עלול הדיבור להיות עוקצני (גם דבורה מסומלת ע"י המזל...). .  וגם הבתולה השתקנית ביותר עלולה להיתפס לעיתים לפטפטת בלתי פוסקת על מה שחשוב לה לדבר. כל אלו עלולים לפעמים להקנות להם תדמית טרדנית משהו....

   

  שונות 

  המקצועות האופיניים לבתולה הם כאלו המצריכים ראיית הפרטים הקטנים ב"ברמה מיקוסקופית" או תכונות אופיניות אחרות: הנהח"ש, ראיית חשבון, שענות, פקידות, מזכירות, שירות לקוחות, סיעוד, עבודה סוציאלית, רפואה, רוקחות, עבודות בקרה, ביולוגיה, כימיה, עבודות מעבדה הדורשות עבודה במיקרוסקופ, אנטמולוגיה, הדברה, מיון. גם לא נדיר למצוא בתולות בעבודות ניקיון... כוכב חמה (שליט המזל המסורתי שלצד כוכב כירון, שליטו המודרני) מכשיר רבים מהם לעבודות הקשורות בחינוך, הוראה, הטפה וכן עבודות - במיוחד בעלות אופי ביקורתי - כתיבה, עיתונאות, תקשורת בעל פה, והוצאה לאור . בחיי החברה, הבתולה שהיא בררנית, תעדיף חברה קטנה של אנשים, אך מי שיהיו איתה בקשרים יזכו לאמונה ולמסירותה. וגם בזוגיות, הבתולה מחושבת באהבה אך מי שיזכה לאהבתה ימצא זוגיות מסורה ואמינה. כהורים, מדובר על הורים איכפתיים, אך עם זאת עלולים להיות קפדניים מדיי ו"נודניקים".

   

  בגלל סמל המזל, יצא למזל שם של מתנזרים מיחסי מין. אומנם אופינית ליחס למין גישה קרה ומחושבת ואצל רבים , אהבת הנקיון 0בנוסף לאהבת הפרטיות) גם גורמת לפחד ממין הנראה כ"דבר מלוכלך", כולל רגשות מיניים בריאים, אך אצל רבים אחרים קיימת לגבי המין גישה בריאה ורצון להתנסות באופן מעשי (כיאה למזל עובדתי זה) בכל החוויות המיניות האפשריות ש"לפי הספר". היחס המסויג למין של רבים מהבתולות גורם לכך שיש הרואים בו מבחינת הפריון (מספר ילדים ממוצע) אחד מ-3 המזלות הכי פחות פוריים. אך לדעתי רוב הסיכויים שבגלל היותו, בכל זאת, מזל המחויב למסגרות, זהו המזל ה-5 או ה-6 הכי פורה. במחינה בריאותית המזל קשור במעיים ולרבים מהם יש נטייה לסבול מעצירויות. כן אופיניים דאגנות, עצבנות פנימית (לצד האופי השקט....) ואף חרדות מהעתיד.

   

  ואולי לסיום כמה מילים לזכות המזלחיוך: רבים נוטים ליחס למזל קור רגשי. אכן, לבתולה גישה קרה ומחושבת, אבל אי אפשר להאשים אותה בחוסר איכפתיות. היא פשוט עושה את שלה בשקט וכמו שראינו מאד איכפת לה שהסביבה תהיה כמה שיותר נקייה מכל הבחינות, יעילה ועוד והיא זו שדואגת שהרעיונות הגרנדיוזיים של האריה ייושמו הלכה למעשה בחיי היום יום ולעיתים כאמור נמצא אותה בעבודות כמו סיעוד, עבודה סוציאלית ועוד בהן נדרשת התיחסות אישית לאנשים. פשוט, הבתולה מאמינה במעשים יותר מחיבוקים ו"סיסמאות" ובגלל שחשובה לה כנות והיא עצמה פסימית וספקנית, אז לא תמיד היא יכולה לומר לאחרים מילים חמות או מעודדות. אבל בטח שאי אפשר להאשים אותה בחוסר איכפתיות. ואולם, כדי לדעת טוב יותר כיצד לתקן ולשפר כך שגם אחרים יהיו מרוצים, עלינו לחכות למזל הבא שבגלגל המזלות: מזל מאזנים הפותח את החצי השני של הגלגל ומסמל התיחסות לדעות הזולת.

  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     15/9/11 05:46:

   צטט: גדגדים 2011-09-11 15:14:43

   לא פייר , מתי אתה מגיע לגדי.. :-) שבוע טוב

   זהו שגמני גדי

   אאלץ להמתין לינואר :)

     11/9/11 15:14:
   לא פייר , מתי אתה מגיע לגדי.. :-) שבוע טוב
     11/9/11 14:12:

   מרתק.
   אין כמוך אמירו'ש.
   יום נפלא ומחויך שבוע טוב.♥♥♥

    ''

     10/9/11 22:08:
   היפה הוא ההסתכלות האוהדת והלא שיפוטית שבדבריך בעיקר בפיסקה האחרונה. מעניין
     10/9/11 21:46:

   אמיר,
   מרתק.
   שבוע נפלא, סיגל.

     10/9/11 19:39:
   מרתק ומורכב._ צריך לחזור לקריאה יותר מעמיקה ___תודה . :))
     10/9/11 19:16:

   צטט: OR37 2011-09-10 19:02:49

   צטט: אמיר ניצן 2011-09-10 15:51:42

   בבקשה. לפני שהתחלתי לכתטוב את סדרת הפוסטים על מזל בתולה, לא חשבתי שאגיע ל-4 פוסטים בסידרה חיוך

    

    

   אולי כי זה מזל מורכב ומעניין :)


    אכן כךחיוך ואפילו האפרוריות שבו ועוד תכונות "לא הכי מלהיבות או נחמדות" שיש במזל יכולות להיות מרתקות כשמנתחים אותן. למשל, הניגוד, ניגוד לכאורה בלבד, שבין רצון שהכל יהיה צפוי וידוע מראש כמה שיותר לבין האיכות המשתנה/מסתגלת, והמסרים שיש מאותו ניגוד לכאורה.

     10/9/11 19:02:

   צטט: אמיר ניצן 2011-09-10 15:51:42

   בבקשה. לפני שהתחלתי לכתטוב את סדרת הפוסטים על מזל בתולה, לא חשבתי שאגיע ל-4 פוסטים בסידרה חיוך

    

    

   אולי כי זה מזל מורכב ומעניין :)


     10/9/11 17:32:

   צטט: אור2011 2011-09-10 17:05:28

   כניראה שהמזל הזה בדמך

    פשוט, בגלל תכונות המזל לכשעצמו ובגלל המשמעות שלו לגבי גלגל המזלות בכלל והתהליכים שהוא מסמל, על כל המורכבות שלהם, אז הגעתי למצב של כתיבת 4 פוסטים עליו, וזה לא יהיה המזל היחיד שבכך יסתכם מספר הפוסטים עליו..באופן כללי, ככל שמתקדמים בגלגל המזלות הדברים הולכים ונעשים מורכבים יותר וכך גם החומר שאפשר לכתוב על המזלות .....גם למשל, על מזל דלי האהוב עליי בכל גלגל המזלות ושכבר כתבתי עליו 2 פוסטים אני מתאר לעצמי שאוסיף עוד 2 פוסטים בבוא הזמן, כך שגם לגביו כבר אגיע לפוסט הרביעי עליו. על כל מזל, לא משנה כמה אני אוהב אותו או לא, אני משתדל לכתוב מה שאני יודע וכמה שצריך.

    

   כמו שאת אולי זוכרת ושמת לב, כקוראת נאמנה של הפוסטים שלי, את מזל אריה למשל אני הרבה יותר אוהב ממזל בתולה, אבל בגלל התכונות של מזל אריה ומשמעויותיו לגבי גלגל המזלות, שבסה"כ יש בהן פחות מורכבות לעומת הבתולה,היה לי פחות חומר לכתוב לגבי האריה . ... מה שכן, זה שגם אם מזל בתולה אינו מזל אהוב עליי, למדתי להסתכל גם על התכונות החיוביות שלו ועל התהליכים שחייבים לעבור תוך ההתקדמות בגלגל המזלות ומסומלים ע"י מזל זה.

     10/9/11 17:05:
   כניראה שהמזל הזה בדמך
     10/9/11 15:51:

   בבקשה. לפני שהתחלתי לכתטוב את סדרת הפוסטים על מזל בתולה, לא חשבתי שאגיע ל-4 פוסטים בסידרה חיוך

     10/9/11 15:48:
   תודה על עוד פוסט מעניין.

   ארכיון

   פרופיל

   אמיר ניצן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין