כותרות TheMarker >
  ';

  משגיח כשרות

  בלוג שעוסק בדברים שמעניינים אותי ומעסיקים אותי, שזה אומר חילונים וחרדים, ישראליות, כנסת, זכויות אדם ודמוקרטיה (איור: עמוס בידרמן, הארץ)

  0

  לאן נעלמה שלי יחימוביץ'?

  34 תגובות   יום שבת, 10/9/11, 18:12

   

  המשתתפת הבולטת ביותר בעימות בין ראשי העבודה בנושאי דת מדינה היתה שלי יחימוביץ' שבלטה בהעדרה. העימות הבהיר היטב: המועמד המחויב ביותר לחופש דת ושוויון בנטל הוא עמרם מצנע. בינתיים בזירה אחרת : ציפי לבני מתחייבת שכשתהיה ראש ממשלה תחיל שירות חובה לכולם ותתנה תקציבים לבתי ספר בתוכנית ליבה. כדאי לזכור

   

  ''

  העימות בין המועמדים לראשות העבודה בנושאי דת ומדינה. צילום: השדולה הפלורליסטית

   

  טוב, אני חייב להודות. הפוסט הזה נכתב בין היתר כי אני לא מצליח להשתחרר מהרגל עיתונאי רב שנים: כאשר אני באירוע, אני כותב מה קורה ומה אנשים אומרים. זאת, גם אם, כמו בעימות בין המועמדים לראשות העבודה ביום חמישי האחרון, אני אחד המנחים.  מי אמר שלמנחה אסור לסכם? מלבד ההרגל, גורמים לכתיבה גם העובדה שהכתבה מעבירה לי את הזמן, מסייעת לי להקשיב וגם יכולה להניב פוסט.

   

  שלי יחימוביץ' – בלטה בהעדרה

  אין ספק המשתתפת הבולטת ביותר בעימות כלל לא השתתפה בו. כעיתונאית שלי יחימוביץ' הרבתה מאוד לעסוק בנושאי דת ומדינה. לאורך כל חמש שנות הקריירה הפוליטית שלה היא מתרחקת מהנושאים האלה כמו מאש. את תשובותיה לדו"ח חדו"ש על עמדות מועמדי העבודה בנושאי דת ומדינה העבירה ח"כ יחימוביץ' באיחור גדול. האמת? התשובות הפתיעו לטובה. יחימוביץ' תומכת בהתניית תקצוב לבתי ספר בהנהגת תוכנית ליבה ובהגבלת מספר תלמידי הישיבות שהמדינה מממנת במטרה להוציא אברכים לעבודה. בתחום חופש הדת היא בעד הנהגת נישואים וגירושין אזרחיים, בעד הכרה בכל סוגי הגיורים המוכרים בעם היהודי ובעד תחבורה ציבורית מוגבלת בשבת.

  למרות זאת העדיף  עיתון גלובס שפרסם ידעה בולטת על הדו"ח להבליט דווקא את העובדה שיחימוביץ' אינה פוסלת ברית עם החרדים.  היעדרותה של יחימוביץ' מהעימות ללא ספק מחזקת את ההרגשה שגלובס צדק. בסופו של דבר השאלה אינה רק מה העמדות שלה אלא אם הן מספיק חשובות לה, כדי שלא תקריב אותן תמורת סדר יום סוציאל דמוקרטי. התשובה היא כנראה שזה לא מספיק חשוב לה.

  זה עצוב מהמון סיבות. בין היתר בגלל שהיא כנראה תנצח ובגלל שהיא חברת כנסת מצוינת שיודעת לקדם את מטרותיה וחבל שדת ומדינה לא ביניהן. אבל זה עצוב בעיקר בגלל שככל שיגדל הנטל של היעדרות החרדים מעבודה על משלמי המיסים יהיו ליחימוביץ' הרבה יותר עניים לא חרדים לטפל בהם.

   

  ''

  שלי יחימוביץ'. צילום זאב ינאי, flickr

   

  השדולה הפלורליסטית - למתפקדים יש כוח

  במשך כל הקמפיין לראשות העבודה נדחקו נושאי הדת והמדינה כמעט לשוליים. ביום חמישי האחרון ערכה השדולה הפלורליסטית עימות ראשון בין המתמודדים בנושא חופש דת ושוויון בנטל, ושעה קצרה הם היו במרכז. האירוע נערך בבית הכנסת של הקהילה המסורתית (קונסרבטיבית) הוד והדר בכפר סבא.

  השדולה הפלורליסטית היא ארגון שמעודד אנשים שתומכים בחופש דת ושוויון בנטל להתפקד למפלגה בה הם תומכים. זאת במטרה ליצור בתוך המפלגות מוקדי כוח שישפיעו על המועמדים. הרעיון הוא לא לפקוד אנשים לאחת המפלגות אלא לכולן. השדולה כבר פקדה אלף איש, מהם 500 לעבודה ועוד 500 לליכוד ולקדימה.

  הרעיון לשכנע אנשים שהדרך האמיתית למימוש מטרותיהם עוברת בהתפקדות הוא רעיון מצוין. עובדה שהמועמדים הסכימו להגיע לאירוע של השדולה בסוף השבוע הלחוץ שלפני הפריימריס. בגלל שזה רעיון כל כך טוב אני מסייע לשדולה כשאני מתבקש, ושמחתי להנחות יחד עם מנכ"ל התנועה המסורתית עו"ד יזהר הס את העימות.

  חשוב לזכור: תקנוני המפלגות השונות דורשים תקופת ותק של יותר משנה להצבעה בפריימריס. לכן מי שרוצה להשפיע לקראת הבחירות הבאות לכנסת (ויודע במי הוא תומך), כדאי שיתפקד עכשיו. לשדולה עוד אין אתר. מי שרוצה לקבל מידע על הצטרפות לאחת המפלגות יכול לכתוב ל-pluralismagen@gmail.com.

   

  עמרם מצנע – במלחמה כמו במלחמה

  אין הרבה התלבטות. למי שמחליט איך להצביע לפי שיקולי דת ומדינה אין ספק שעמרם מצנע הוא המועמד. זה לא רק בגלל שמצנע נוקט את העמדות הברורות והנחרצות ביותר. זה גם בגלל שהוא היחיד שסבור ש"הנושא הזה חייב להיות מרכזי". מצנע גם מדגיש: "לימודי ליבה הכרחיים ולא יהיה מימון למוסדות חנוך שלא ילמדו אותם. שירות חובה לכל. צריך לקבוע בחקיקה שמי שאיננו משרת באחד משלושת המסלולים לא זכאי לכל מיני הטבות שלהם זכאים אזרחים במדינת ישראל".

   

  מצנע: "ישראל הולכת ומאבדת לאט לאט את צביונה

  כמדינה חופשית.בעוד קדנציה אחת או שתיים,

  כתוצאה מהתהליך הדמוגרפי,

  אי אפשר יהיה לעשות את השינויים האלה.

  במלחמה כמו במלחמה. מפלגת העבודה

  צרכה להניף את הדגל הזה ברמה"

   

  במסמך האני מאמין שלו מצנע מתחייב גם: "נחוקק חקיקה חדה וברורה האוסרת על הדרת נשים במרחב הציבורי... נבטל את האפליה הממוסדת בין הזרמים ביהדות... כל אזרח יוכל להתחתן במדינת ישראל"... שאלתי אותו אם הוא לא חושב שזה יפרק את החברה הישראלית. הוא סבור שלא, וגם שלא נשאר עוד מה לפרק. "במקרים רבים מדי החברה הישראלית נשלטת על ידי מיעוטים. ישראל הולכת ומאבדת לאט לאט את צביונה כמדינה חופשית. בעוד קדנציה אחת או שתיים כתוצאה מהתהליך הדמוגרפי אי אפשר יהיה לעשות את השינויים האלה. במלחמה כמו במלחמה. מפלגת העבודה צרכה להניף את הדגל הזה ברמה".

  יש היום בפוליטיקה הישראלית מעט מאוד אנשים שמוכנים לומר את הדברים הפשוטים והברורים האלה, שרוב הציבור תומך בהם. גם אם מצנע לא ינצח בפריימריס, הפוליטיקה הישראלית זקוקה לו.

   

  ''

  הכי נוח לכתוב. צילום: השדולה הפלורליסטית


  יצחק (בוז'י) הרצוג – רוצה להיות ריאלי

  ליצחק הרצוג יש רקורד של עשייה למען הפלורליזם. הוא הקים את הכותל הקונסרבטיבי, רחבת הכותל האלטרנטיבית בגן הארכיאולוגי של הר הבית, הוא אפשר לזוגות בני אותו מין לאמץ, הוא הקצה מבנים לאנשי הזרמים המתקדמים. אבל הרצוג כתב לחדו"ש שהוא לא מתחייב לקדם נישואים אזרחיים, אלא בשלב ראשון רק את ברית הזוגיות. הוא גם לא תומך בשירות שווה לכולם. בעניין תחבורה ציבורית בשבת כתב שטרם גיבש עמדה. נו, באמת.

  הרצוג אמר אמנם בעימות ש"בתי דין הרבניים הם ממסד עבש". אבל בסופו של דבר: "אני לא רוצה למכור דברים שאף אחד לא יכול לספק ויש צורך להיות ריאלי. אני לא מעוניין להצהיר הצהרות שבסוף כלום לא יקרה. אני מוכן לבחון הצעות לנישואים אזרחיים אבל כברירת מחדל הולך לברית זוגיות". הוא גם נתן להבין שהוא לא תומך בתחבורה ציבורית בשבת, כי זה מסר שלא נובע מיהדות ומסורת.

  להרצוג מומלץ לזכור הזרם החשוב והגדול ביותר במדינת ישראל, בודאי במפלגת העבודה, הם בכל זאת החילונים. וגם להם יש יהדות משלהם. ביהדות הזאת תחבורה ציבורית בשבת זה פיקוח נפש, כי היא תמנע תאונות דרכים של צעירים שמבלים בסופי שבוע. ביהדות הזאת תחבורה ציבורית בשבת זה צדק חברתי, כי היא תאפשר גם לעניינם לנסוע בשבת לים או לבקר חברים.

   

  עמיר פרץ – חרב פיפיות

  הפעם היחידה ב-20 השנים האחרונות בה הצבעתי למפלגת העבודה היתה ב-2006 בגלל עמיר פרץ. אני רחוק מלהיות שותף ללעג לקדנציה של פרץ ובעיני הכישלון שלו היה החמצה טרגית. הבחירות ב-2006 היו בדיוק אחרי ממשלת שרון שינוי שעשתה כמה מהפכות חשובות בנושאי דת ומדינה. מאז יש פה רק ממשלות שמוכרות אותנו לגפני וישי, ומוכרות את עתיד הציונות והכלכלה.

  כשפרץ נשאל על ידי חדו"ש על עמדותיו בנושאי דת ומדינה הוא העביר בחזרה את פרק המצע שלו מ-2006. קשה לראות הוכחה טובה יותר לכך שהוא לא מבין כמה הדברים התדרדרו מאז. הקיצוץ בקצבאות הילדים היה אחד הדברים החשובים ביות שעשה נתניהו בקריירה שלו אבל פרץ כתב במכתב לשדולה הפלורליסטית ש"אסור שהדיון בשיטת ההקצאה של קצבאות הילדים ייעשה מתוך נקודת מבט מיגזרית, או נקודת מבט של המתנגדת למגזר מסוים".

  הדרישה לחייב את החינוך החרדי בתוכני ליבה כתנאי לתקצוב היא היום אחת ההסכמות היותר הרחבות בפוליטיקה הישראלית. היא חוצה מפלגות ומאחדת שמאל וימין. פרץ לא שותף. הוא סבור שיש גבול לממלכתיות וגם מזהיר שזה עלול להפוך לחרב פיפיות כשהחרדים יהיו בעמדת שלטון. לפרץ כדאי להביא בחשבון שכאשר החרדים יהיו בשלטון הם לא יזדקקו לתקדימים כדי לכפות את ערכיהם. הם ממילא יצדיקו הכל בטענה שכך קובעת ההלכה.

   

  ''

  ציפי לבני. צילום: איציק אדרי, קדימה, flickr

   

  ההתחייבויות של לבני

  ובלי קשר לפריימריס - ביום ראשון שעבר בכנס דה מרקר נשאלה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני מהם שלושת הדברים הראשונים שתעשה למחרת היבחרה לראשות הממשלה. שתי התשובות הראשונות שלה היו שירות חובה לכול: צבאי לאומי או אזרחי, והקביעה שאין ליבה אין כסף, כלומר תקצוב מוסדות חינוך יותנה בלימודי ליבה. נורא קל לזלזל בהתבטאות הזו. הסיכויים שלבני תהיה ראש ממשלה נראים קלושים, ואם תהיה - סביר שתזדקק לקולות החרדים.

  אבל האמת היא שראשי מפלגות לא נתונים התחייבויות כאלו כל כך בקלות, וכשהם נותנים הם מציבים אתגר למתחרים ומעודדים שיח. ולכן אלה דברים שכדאי לשים לב אליה. דה מרקר העדיף לתת כותרות אחרות לדבריה של לבני ולכן ההתחייבויות של לבני לא זכו לתשומת הלב הראויה להן, תשומת לב שתהפוך אותן ליותר מחייבות. לכן, אני עושה את המקסימום כדי שתדעו.

   

  בלי פריימריס, בלי קמפיין – כדי לקבל עדכונים למשגיח כשרות, כתבו ל-m.kashrut@gmail.com

  דרג את התוכן:

   תגובות (34)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     12/9/11 20:00:

   צטט: מישהשאולי 2011-09-12 19:35:11

   שחר, פרשנותך מסלפת את הצעתי. איני חושד שלא הבנת אותה, ולכן סביר שלא קראת בתשומת לב. מעידה על כך הערתך מ-4.5.10 שלפיה אני רוצה "להפסיק מימון ציבורי לילד השלישי ומעלה". ראשית, הצעתי מגבילה לא ילודה, אלא גישה לכספי ציבור: מי שיש לו כבר 3 ילדים (לא 2!) ויותר , מוזהר 10 חודשים מראש: ילדיך העתידיים לא יקבלו כסף ציבורי (מלבד השכלה יסודית). הילדים הקיימים ימשיכו לקבל כמו היום. שנית, כבר היום מוגבל כסף ציבורי הקשור לילודה. למשל, מי שיש לו כבר 2 ילדים, אינו מקבל מימון ציבורי להפרייה חוץ-גופית. גם קבצאות הבטחת הכנסה אינן עולות אחרי 2 ילדים ראשונים. שלישית, חבל ש-16 חודשים לא הספיקו לך ללימוד הצעתי ולגיבוש התשובה. אם אי-פעם תתפנה לכך, כתוב אל 3childrenlaw@gmail.com.

   העולם מלא בפרטים ובאיזונים. ההצעה שלך תחשב בעיני רוב הציבור הישראלי לבלתי קבילה ובלתי מאוזנת בצורה קיצונית. מדינת ישראל מפלה היום לטובה משפחות מרובות ילדים ומעודדת ילודה. צריך להפסיק זאת. צריך לתת מימון שווה לכל ילד. למנוע מילד רביעי תקציב? להפלו אותו לרעה? אם זו התה הצעה שנלקחת ברצינות, נדמה לי שהיית מצליח למקם אותי ואת גפני באותו מחנה. אבל היא לא.

     12/9/11 19:35:
   שחר, פרשנותך מסלפת את הצעתי. איני חושד שלא הבנת אותה, ולכן סביר שלא קראת בתשומת לב. מעידה על כך הערתך מ-4.5.10 שלפיה אני רוצה "להפסיק מימון ציבורי לילד השלישי ומעלה". ראשית, הצעתי מגבילה לא ילודה, אלא גישה לכספי ציבור: מי שיש לו כבר 3 ילדים (לא 2!) ויותר , מוזהר 10 חודשים מראש: ילדיך העתידיים לא יקבלו כסף ציבורי (מלבד השכלה יסודית). הילדים הקיימים ימשיכו לקבל כמו היום. שנית, כבר היום מוגבל כסף ציבורי הקשור לילודה. למשל, מי שיש לו כבר 2 ילדים, אינו מקבל מימון ציבורי להפרייה חוץ-גופית. גם קבצאות הבטחת הכנסה אינן עולות אחרי 2 ילדים ראשונים. שלישית, חבל ש-16 חודשים לא הספיקו לך ללימוד הצעתי ולגיבוש התשובה. אם אי-פעם תתפנה לכך, כתוב אל 3childrenlaw@gmail.com.
     12/9/11 16:58:

   צטט: מישהשאולי 2011-09-12 14:48:05

   עיתונאי מנומס אינו שואל מתחרה לכתר מלכת-יופי, כיצד בדיוק תשכין שלום עולמי ותרפא סרטן. גם את המועמדים להנהגת "העבודה" אינו שואל, כיצד יחייב את החרדים בלימודי ליבה. חבל, כי נעים לראות פוליטיקאי מתפתל, ולהלן שתי דוגמות. לפי שנה נפגשתי עם פרופסור ידוע (בעבר מועמד לכנסת) המרבה לקונן על עתידנו הדמוגרפי הקודר. אחרי שפסל את הצעתי ל"חוק 3 ילדים" כאכזרית (רק 3 ילדים ראשונים יקבלו סבסוד ציבורי), שאלתיו, איך הוא מציע להתמודד עם העול הגובר של פרנסת הנתמכים, כשהעובדים במשק מתמעטים. הפרופסור השיב: השכלה טובה תעלה את אחוז המועסקים, בעיקר אצל החרדים והערבים. ביקשתי שיפרט. יש להתנות תקציבי מוסדות חינוך בלימודי ליבה, אמר. הוכחתי שהחרדים יוותרו על התקציבים וימשיכו ללמד רק את מה שחושבים ל"כשר". אז נזכר הפרופסור בחוק לימוד חובה, אבל לא ידע, איך אוכפים אותו. בקנסות ובמאסרים, אמרתי, והוא הסכים בשמחה. רק כשהבין כי אכיפה כזו אכזרית ואלימה בהרבה ממניעת תשלימים (כהצעתי), נבוך הפרופסור והבטיח תשובה מאוחר יותר. אני עדיין מחכה. מקרה דומה היה עם מצנה כשלפני חודשיים וחצי הופיע בחוג בית. הוא דיבר מיד אחרי הרצאתי על "חוק 3 ילדים". להפתעת הנוכחים, מצנע כלל לא נגע בנושא, וכשנשאל, התחמק במלים כלליות על ניסיונו המוכח, על הצורך בתוכנית עבודה מסודרת וכדומה. לסיכום, שחר, קל להגדיר את המטרה ("מה"), אך קשה להתוות דרך להשגתה ("איך"). אגב, גם ממך לא קיבלתי את התשובה שהבטחת.. אל-נא תתייסר: יש עוד עיתונאים ופוליטיקאי ששותקים, כמוך, ואני מסיק שאינם מסוגלים לנמק, מה לא צודק ולא מעשי ב"חוק 3 ילדים".

   גם במצב הקיים, החרדים ממצים כמעט מלוא פוטנציאל התרומות. המסקנה: אין להם שום אפשרות לממן בעצמם את החינוך שלהם. לכן התניית תקציב בלימודי ליבה תשיג בקלות את המטרה.

   אשר לשאלה מה רע בחוק שלושה ילדים - חוקים המגבילים ילודה נחשבים להתערבות מהקשות ביותר באוטונומיה של הפרט.

     12/9/11 14:48:
   עיתונאי מנומס אינו שואל מתחרה לכתר מלכת-יופי, כיצד בדיוק תשכין שלום עולמי ותרפא סרטן. גם את המועמדים להנהגת "העבודה" אינו שואל, כיצד יחייב את החרדים בלימודי ליבה. חבל, כי נעים לראות פוליטיקאי מתפתל, ולהלן שתי דוגמות. לפי שנה נפגשתי עם פרופסור ידוע (בעבר מועמד לכנסת) המרבה לקונן על עתידנו הדמוגרפי הקודר. אחרי שפסל את הצעתי ל"חוק 3 ילדים" כאכזרית (רק 3 ילדים ראשונים יקבלו סבסוד ציבורי), שאלתיו, איך הוא מציע להתמודד עם העול הגובר של פרנסת הנתמכים, כשהעובדים במשק מתמעטים. הפרופסור השיב: השכלה טובה תעלה את אחוז המועסקים, בעיקר אצל החרדים והערבים. ביקשתי שיפרט. יש להתנות תקציבי מוסדות חינוך בלימודי ליבה, אמר. הוכחתי שהחרדים יוותרו על התקציבים וימשיכו ללמד רק את מה שחושבים ל"כשר". אז נזכר הפרופסור בחוק לימוד חובה, אבל לא ידע, איך אוכפים אותו. בקנסות ובמאסרים, אמרתי, והוא הסכים בשמחה. רק כשהבין כי אכיפה כזו אכזרית ואלימה בהרבה ממניעת תשלימים (כהצעתי), נבוך הפרופסור והבטיח תשובה מאוחר יותר. אני עדיין מחכה. מקרה דומה היה עם מצנה כשלפני חודשיים וחצי הופיע בחוג בית. הוא דיבר מיד אחרי הרצאתי על "חוק 3 ילדים". להפתעת הנוכחים, מצנע כלל לא נגע בנושא, וכשנשאל, התחמק במלים כלליות על ניסיונו המוכח, על הצורך בתוכנית עבודה מסודרת וכדומה. לסיכום, שחר, קל להגדיר את המטרה ("מה"), אך קשה להתוות דרך להשגתה ("איך"). אגב, גם ממך לא קיבלתי את התשובה שהבטחת.. אל-נא תתייסר: יש עוד עיתונאים ופוליטיקאי ששותקים, כמוך, ואני מסיק שאינם מסוגלים לנמק, מה לא צודק ולא מעשי ב"חוק 3 ילדים".
     12/9/11 10:38:

   צטט: סוכן העם 2011-09-12 01:53:28

   שחר אתה טועה. שלי לא מקימה מחר ממשלה. היא מקיימת שיתופי פעולה אד הוק עם מפלגות שונות על מנת להעביר חוקים חברתיים חשובים. היא לא יכולה להעביר חוקים בעיניני דת ומדינה כי אלו חוקים שעליהם יוטלו משמעת קואליציונית. זה בזבוז זמן ומאמץ מבחינתה לפעול בתחום הזה עכשיו. אני מאמין שכאשר יהיה לה יותר כוח היא תפעל יותר גם בתחום הזה. גם אז אופי הפעילות שלה הוא יותר לעשות בשיתוף פעולה מאשר בצורה לעומתית. אני חושב שיש לגישה שלה סיכוי יותר טוב להצליח. גישה לעומתית ניסינו 30 שנה ולא הלך אז אולי צריך לתת לשלי את הצ'אנס להשיג דברים בדרך שלה. עד עכשיו זה הוכיח את עצמו. אני אבחר היום בשלי.

   האמת היא שהפעם היחידה שניסו לפעול עם החרידם בדרך לעומתית היתה ב-2003 וזה עבד מצויין. כל התחלות השינוי שאנחנו רואים עכשיו בחברה החרדית הן במידה רבה תוצאה של 2003. מאז מנסים לפעול בלי להרגיז אותם ואנחנו מדשדשים ולכן יש רק התחלות. למפלגות החרדית יש ענין מובהק בשימור המבנה החברתי הקיים. למדינה ולציבור החרדי הנאנק תחת המפלגות שלו יש עניין מובהק בשינוי של המבנה הזה. לכן חייבים עימות וחייבים ממשלה בלי גפני וישי.

     12/9/11 10:35:

   צטט: אתי פתי 2011-09-12 01:33:32

   אתה שחר, צריך לרוץ בראש רשימה כלשהי, כל עוד אתה נקי ונמרץ ומעורב, יאלה

   תודה על האמון. חיוך

   זו עמדתי לגב מפלגות חופש דת: צריכה להיות מפלגה כזו בבחירות הבאות ורק אחת, כי אחרת אף אחת לא תעבור. בראשה צריך לעמוד מישהו מספיק מושך קולות שיעבור את אחוז החסימה (כלומר מסוגל להביא 80 אלף קולות). כפרשן פוליטי מנוסה אני יכול לכתוב בוודאות, שהפופולריות שלי לא שם.

    

     12/9/11 01:53:
   שחר אתה טועה. שלי לא מקימה מחר ממשלה. היא מקיימת שיתופי פעולה אד הוק עם מפלגות שונות על מנת להעביר חוקים חברתיים חשובים. היא לא יכולה להעביר חוקים בעיניני דת ומדינה כי אלו חוקים שעליהם יוטלו משמעת קואליציונית. זה בזבוז זמן ומאמץ מבחינתה לפעול בתחום הזה עכשיו. אני מאמין שכאשר יהיה לה יותר כוח היא תפעל יותר גם בתחום הזה. גם אז אופי הפעילות שלה הוא יותר לעשות בשיתוף פעולה מאשר בצורה לעומתית. אני חושב שיש לגישה שלה סיכוי יותר טוב להצליח. גישה לעומתית ניסינו 30 שנה ולא הלך אז אולי צריך לתת לשלי את הצ'אנס להשיג דברים בדרך שלה. עד עכשיו זה הוכיח את עצמו. אני אבחר היום בשלי.
     12/9/11 01:33:
   אתה שחר, צריך לרוץ בראש רשימה כלשהי, כל עוד אתה נקי ונמרץ ומעורב, יאלה
     11/9/11 21:10:

   צטט: yanivf 2011-09-11 18:58:10

   צטט: Shahar Ilan 2011-09-11 11:48:13

   צטט: hemyb 2011-09-11 11:31:51

   שחר שלום. להלן קישור לפוסט שהעלינו על שלי יחימוביץ' בעקבות מפגש שנכחנו בו ושאלות ששאלנו על מאבק האוהלים בכלל והמאבק בחריש בפרט. לא האמנו לתשובות ששמענו - http://saveharish.co.il/2011/07/שלי-יחימוביץ-איפה-את-חיה/

   בעניין בחירת המאבקים של שלי אנחנו מסכימים. אבל אתה בטוח שאתה תאהב את העמדה שלי בעניין חריש? כי אני לא מסתיר את דעתי שחריד היא פיתרון נכון למצוקת הדיור החרדית באיזור שיש בו אפשרויות עבודה ונגישות לעבודה. לדעתי הפתרון לבעיית חריש צריך להיות במציאת הסדדי פינוי מוסכמים והגונים ל-300 המשפחות ולא בטרפוד העיר.

   מעבר לכך אני חושב שיש אינטרס חילוני מובהק שחריש החרדית תבנה כי אחרת יתחזקו תהליכי התחרדות בהמון מקומות אחרים וזה יגרום סבל ובעיות לרבבות משפחות, לא ל-300.

   אני פשוט לא מצליח להבין למה משרד השיכון לא פותח בהליך הגון של משא ומתן עם התושבים.

    

    

   אתה מוכן להרחיב בעניין הזה של "איזור שיש בו אפשרויות עבודה ונגישות לעבודה"? בוואדי עארה? שלא לדבר על התשתית התעבורתית המזעזעת.

   (אני מוכן בהחלט לשנות את דעתי בעניין, כי גם לי אין בעיה עם הקמת ערים ייעודיות לחרדים, רק לא ברור לי מה במיקום המוצע משרת את המטרות שלך כנציג חדו"ש)

   בוא נתחיל בהנחות היסוד: חרדים צריכים לגור. כשלא בונים להם ערים נפרדות, הם נכנסים לערים חילוניות או מסורתיות ונוצרים מאבקים קשים.

   מצד שני אם בונים ערים חרדיות או שכונות חרדיות באיזורים ללא תעסוקה כמו נצרת עילית, טבריה, כסיף ליד ערד, הן יהפכו למלכודות עוני שהאברכים לא יצאו מהן בחיים.

   מצד שלישי - יש הרבה אברכים שאין להם כסף לדירות במרכז הארץ בבית שמש או במודיעין עלית.

   במצב הזה חריש היא אלטרנטיבת הפריפריה הטובה ביותר. היא קרובה לחדרה ולאיזורי תעשיה, היא קרובה לרכבת, היא קרובה לכביש 6.

    

     11/9/11 21:04:
   שאלת את מצנע איך הוא מתכוון לבצע את כל הדברים הללו? בהנחה שהוא יישאר נאמן להבטחותיו שלא להיכנס לקואליציה עם מפלגות הימין החילוניות, אני לא רואה איך קדימה עבודה מרצ יוכלו להקים קואליציה ביחד. עפ"י ניסיון ותקדימי העבר סביר יותר שנשמע על איך צריך לזרוק את כל ההבטחות האלו לפח כדי לקדם את "השלום".
     11/9/11 18:58:

   צטט: Shahar Ilan 2011-09-11 11:48:13

   צטט: hemyb 2011-09-11 11:31:51

   שחר שלום. להלן קישור לפוסט שהעלינו על שלי יחימוביץ' בעקבות מפגש שנכחנו בו ושאלות ששאלנו על מאבק האוהלים בכלל והמאבק בחריש בפרט. לא האמנו לתשובות ששמענו - http://saveharish.co.il/2011/07/שלי-יחימוביץ-איפה-את-חיה/

   בעניין בחירת המאבקים של שלי אנחנו מסכימים. אבל אתה בטוח שאתה תאהב את העמדה שלי בעניין חריש? כי אני לא מסתיר את דעתי שחריד היא פיתרון נכון למצוקת הדיור החרדית באיזור שיש בו אפשרויות עבודה ונגישות לעבודה. לדעתי הפתרון לבעיית חריש צריך להיות במציאת הסדדי פינוי מוסכמים והגונים ל-300 המשפחות ולא בטרפוד העיר.

   מעבר לכך אני חושב שיש אינטרס חילוני מובהק שחריש החרדית תבנה כי אחרת יתחזקו תהליכי התחרדות בהמון מקומות אחרים וזה יגרום סבל ובעיות לרבבות משפחות, לא ל-300.

   אני פשוט לא מצליח להבין למה משרד השיכון לא פותח בהליך הגון של משא ומתן עם התושבים.

    

    

   אתה מוכן להרחיב בעניין הזה של "איזור שיש בו אפשרויות עבודה ונגישות לעבודה"? בוואדי עארה? שלא לדבר על התשתית התעבורתית המזעזעת.

   (אני מוכן בהחלט לשנות את דעתי בעניין, כי גם לי אין בעיה עם הקמת ערים ייעודיות לחרדים, רק לא ברור לי מה במיקום המוצע משרת את המטרות שלך כנציג חדו"ש)

     11/9/11 18:55:

   צטט: רן גולדן . 2011-09-11 14:30:00

   מקווה מאד שיצחק הרצוג ינצח את הבחירות לראשות המפלגה .

    

   גם אני לא חסיד גדול של יחימוביץ', אבל הרצוג?? ההוא ששתק? בשתיקה ההיא הוא איבד כל זכות לשרת את הציבור. אפילו דרעי כבר יותר טוב ממנו מהבחינה הזו - הוא לפחות נשא כבר בעונש.

     11/9/11 18:17:

   צטט: מזל וברכה 2011-09-11 18:08:15

   שלי ימינוביץ - האכזבה הגדולה!

   מה שלי אמרה שהופך אותה לימנית, כי לומר שההתנחלויות הן לא פשע, זה לא פשע.

     11/9/11 18:16:

   צטט: מיא 2011-09-11 18:05:55

   מישהו כתב אצלי בפייס ששלי רצה לתואר המתקרנפת המהירה ביותר בפוליטיקה הישראלית

   שאלה מעניינת איפה עובר הגבול בין לקבוע סדרי עדיפויות לבין התקרנפות, והאם שלי תדע לעצור לפניו.

     11/9/11 18:08:

   שלי ימינוביץ - האכזבה הגדולה!

     11/9/11 18:05:
   מישהו כתב אצלי בפייס ששלי רצה לתואר המתקרנפת המהירה ביותר בפוליטיקה הישראלית
     11/9/11 17:21:

   צטט: שעות יפות 2011-09-11 15:21:37

   הוספת תגובה

   כעיתונאית שלי יחימוביץ' הרבתה מאוד לעסוק בנושאי דת ומדינה.

    

   מעניין, אני זוכרת שכעיתונאית, עסקה יחימוביץ הרבה מאד בענינים חברתיים, גם כשהיתה ברדיו (זוכרים את הפינה המצויינת של איריס מזרחי?) וגם בערוץ 2 בפינה קצרה בה נהגה לרדת בשצף קצף על הטייקונים ועל חברות עובדי קבלן. נדמה לי שבאותה עת חטפה מרוני רהב את "רעה רעה רעה"....

   בעיני היא טובה טובה ואני לגמרי בעדה.

   כן, אבל כעיתונאית היא הרשתה לעצמה לעסוק בשניהם. כפוליטיקאית היא קיבלה החלטה אסטרטגית לא לריב עם החרדים. אם היא תהיה מנהיגת מפלגה ותתמיד בקו הזה, היא עלולה להיות שותפה לאסון היסטורי.

     11/9/11 17:20:

   צטט: רן גולדן . 2011-09-11 14:30:00

   שחר כל הכבוד על האירוע החושב והחשוב שהבאת כאן לגבי העדרה של שלי זה לא מפתיע כלל ,


   "נכון, יחימוביץ' לא ממש נחמדה. היא יודעת לקרוע לגזרים יריבים. היא יודעת לעשות פוליטיקה גם במים מזוהמים. היא לא טהרנית ולא סובלנית ולא סבלנית. היא דעתנית, ביקורתית ולוחמנית. היא זאבה בודדה, יהירה ושאפתנית. אבל שלי יחימוביץ' היא האשה של הרגע הישראלי הזה. יחימוביץ' היא ההבטחה האחת והיחידה של הפוליטיקה העכשווית. " (ארי שביט)

    

   אם ארי שביט חושב שמנהיגה לא סובלנית כוחנית, וולגרית , אלימה , יהירה היא המנהיגה המתאימה לישראל זה אומר משהו עלינו, על החברה הישראלית , חברה כוחנית , אלימה, וולגרית, לא סובלנית ויהירה . אם שלי יחימוביץ' תנצח זה מה שמגיע למדינת ישראל , שום שינוי ,שום תקווה, שום תיקון חברתי.

    

   מקווה מאד שיצחק הרצוג ינצח את הבחירות לראשות המפלגה .

    

   האמת? אני לא רואה בעיה בכוחניות של פוליטיקאים. פוליטיקאי לא צריך להיות נחמד. הוא צריך להביא תוצאות. אני חושב שיש מעט פוליטיקאים שהביאו תוצאות כמו שלי יחימוביץ'. הבעיה היא שמרוב דאה לשכבות החלשות, יחימוביץ' מזניחה את מעמד הביניים.

     11/9/11 15:21:

   הוספת תגובה

   כעיתונאית שלי יחימוביץ' הרבתה מאוד לעסוק בנושאי דת ומדינה.

    

   מעניין, אני זוכרת שכעיתונאית, עסקה יחימוביץ הרבה מאד בענינים חברתיים, גם כשהיתה ברדיו (זוכרים את הפינה המצויינת של איריס מזרחי?) וגם בערוץ 2 בפינה קצרה בה נהגה לרדת בשצף קצף על הטייקונים ועל חברות עובדי קבלן. נדמה לי שבאותה עת חטפה מרוני רהב את "רעה רעה רעה"....

   בעיני היא טובה טובה ואני לגמרי בעדה.

     11/9/11 14:30:

   שחר כל הכבוד על האירוע החושב והחשוב שהבאת כאן לגבי העדרה של שלי זה לא מפתיע כלל ,


   "נכון, יחימוביץ' לא ממש נחמדה. היא יודעת לקרוע לגזרים יריבים. היא יודעת לעשות פוליטיקה גם במים מזוהמים. היא לא טהרנית ולא סובלנית ולא סבלנית. היא דעתנית, ביקורתית ולוחמנית. היא זאבה בודדה, יהירה ושאפתנית. אבל שלי יחימוביץ' היא האשה של הרגע הישראלי הזה. יחימוביץ' היא ההבטחה האחת והיחידה של הפוליטיקה העכשווית. " (ארי שביט)

    

   אם ארי שביט חושב שמנהיגה לא סובלנית כוחנית, וולגרית , אלימה , יהירה היא המנהיגה המתאימה לישראל זה אומר משהו עלינו, על החברה הישראלית , חברה כוחנית , אלימה, וולגרית, לא סובלנית ויהירה . אם שלי יחימוביץ' תנצח זה מה שמגיע למדינת ישראל , שום שינוי ,שום תקווה, שום תיקון חברתי.

    

   מקווה מאד שיצחק הרצוג ינצח את הבחירות לראשות המפלגה .

    

     11/9/11 14:23:

   צטט: forte nina 2011-09-11 13:43:46

   שחר מצטערת אבל הוצאתי את הדו"ח מגלובס והם כנראה לקחו את זה מהראיון שהזכרת. אני מראה לך את הזליגה המתמדת של שלי, מה שמעורר בי חוסר אמון הולך וגובר לגבי העמידה שלה על עקרונות שפעם היו כל כך ברורים ובהדרגה אנחנו נחשפים לאופורטוניזם הולך וגובר. אני לא יכולה "לבלוע" את דעותיה של שלי לגבי המתנחלים והחרדים.זה הקו האדום שלי . אני מקווה ששלי תקשיב לרחשי האנשים שהאמינו לה ובה.

   מה בעמדות של שלי כלפי מתנחלים כל כך צרם לך? גם אני חושב שההתנחלויות הן לא פשע. הן טפשות מדינית, חלקן בזבוז משווע של כספי ציבור, כי הן יפורקו, יש מתנחלים שמבצעים פשעים. אבל ההתנחלויות הן לא פשע.

     11/9/11 13:43:

   שחר מצטערת אבל הוצאתי את הדו"ח מגלובס והם כנראה לקחו את זה מהראיון שהזכרת. אני מראה לך את הזליגה המתמדת של שלי, מה שמעורר בי חוסר אמון הולך וגובר לגבי העמידה שלה על עקרונות שפעם היו כל כך ברורים ובהדרגה אנחנו נחשפים לאופורטוניזם הולך וגובר. אני לא יכולה "לבלוע" את דעותיה של שלי לגבי המתנחלים והחרדים.זה הקו האדום שלי . אני מקווה ששלי תקשיב לרחשי האנשים שהאמינו לה ובה.

     11/9/11 13:34:

   צטט: forte nina 2011-09-11 11:51:14

   צטט: Shahar Ilan 2011-09-11 11:43:32

   צטט: forte nina 2011-09-11 11:10:04

   שחר יקירי, שלי יחימוביץ' שקעה במנעמי ה-mainstream של הפוליטיקאים האופורטוניסטים. היא שהייתה עקרונית ודרשה כעיתונאית יושרה ועמידה מאחורי עקרונות התאהבה בכוח וכדי לשמרו אין כמו נוסחת האופורטוניזם. יפה לה.אכזבה לנו. וכל השאר יסופר עוד בהמשך על מפלגת העבודה שאבדה את עמוד השדרה שהיה לה פעם בתקופה של רבין. למה לנו להתרפק על העבר? אני מצפה מהצעירים שמסתובבים עכשיו ברחובות להקים מפלגה חברתית ושתוביל אותנו לישראל טובה יותר. "החומרים הקיימים בלתי נסבלים".

   אני לא חושב כך. אני חושב ששלי מקדמת עקרונות ומקבלת החלטות מודעות לשלם מחירים. אני רק חולק על ההחלטות שלה וחושב שהן מוטעות. ועם כל הכבוד, דפני ליף וחבריה ירמסו בפוליטיקה. עדיף ששלי תייצג אותם שם.

   שלי יחימוביץ' לא פוסלת חבירה למפלגות חרדיות ע"פ גלובס אז מה עשינו בזה שחר? לא היינו בסרט הזה?

   אני מוחה. זה לא על פ גלובס. זה על פי התשובות ששלי יחימוביץ' העבירה לחדו"ש ומופיעות בדו"ח חדו"ש על עמדות מועמדי העבודה בנושאי דת ומדינה.

   אנ חושב ששלי טועה. אם היא תמשיך בדרך הזו, היא תגרום לישראל המון נזק. אבל זה לא אומר שלשלי אין זכות להוביל באומץ ובכישרון את עמדותיה המוטעות.

    

     11/9/11 11:51:

   צטט: Shahar Ilan 2011-09-11 11:43:32

   צטט: forte nina 2011-09-11 11:10:04

   שחר יקירי, שלי יחימוביץ' שקעה במנעמי ה-mainstream של הפוליטיקאים האופורטוניסטים. היא שהייתה עקרונית ודרשה כעיתונאית יושרה ועמידה מאחורי עקרונות התאהבה בכוח וכדי לשמרו אין כמו נוסחת האופורטוניזם. יפה לה.אכזבה לנו. וכל השאר יסופר עוד בהמשך על מפלגת העבודה שאבדה את עמוד השדרה שהיה לה פעם בתקופה של רבין. למה לנו להתרפק על העבר? אני מצפה מהצעירים שמסתובבים עכשיו ברחובות להקים מפלגה חברתית ושתוביל אותנו לישראל טובה יותר. "החומרים הקיימים בלתי נסבלים".

   אני לא חושב כך. אני חושב ששלי מקדמת עקרונות ומקבלת החלטות מודעות לשלם מחירים. אני רק חולק על ההחלטות שלה וחושב שהן מוטעות. ועם כל הכבוד, דפני ליף וחבריה ירמסו בפוליטיקה. עדיף ששלי תייצג אותם שם.

   שלי יחימוביץ' לא פוסלת חבירה למפלגות חרדיות ע"פ גלובס אז מה עשינו בזה שחר? לא היינו בסרט הזה?

     11/9/11 11:48:

   צטט: hemyb 2011-09-11 11:31:51

   שחר שלום. להלן קישור לפוסט שהעלינו על שלי יחימוביץ' בעקבות מפגש שנכחנו בו ושאלות ששאלנו על מאבק האוהלים בכלל והמאבק בחריש בפרט. לא האמנו לתשובות ששמענו - http://saveharish.co.il/2011/07/שלי-יחימוביץ-איפה-את-חיה/

   בעניין בחירת המאבקים של שלי אנחנו מסכימים. אבל אתה בטוח שאתה תאהב את העמדה שלי בעניין חריש? כי אני לא מסתיר את דעתי שחריד היא פיתרון נכון למצוקת הדיור החרדית באיזור שיש בו אפשרויות עבודה ונגישות לעבודה. לדעתי הפתרון לבעיית חריש צריך להיות במציאת הסדדי פינוי מוסכמים והגונים ל-300 המשפחות ולא בטרפוד העיר.

   מעבר לכך אני חושב שיש אינטרס חילוני מובהק שחריש החרדית תבנה כי אחרת יתחזקו תהליכי התחרדות בהמון מקומות אחרים וזה יגרום סבל ובעיות לרבבות משפחות, לא ל-300.

   אני פשוט לא מצליח להבין למה משרד השיכון לא פותח בהליך הגון של משא ומתן עם התושבים.

     11/9/11 11:43:

   צטט: forte nina 2011-09-11 11:10:04

   שחר יקירי, שלי יחימוביץ' שקעה במנעמי ה-mainstream של הפוליטיקאים האופורטוניסטים. היא שהייתה עקרונית ודרשה כעיתונאית יושרה ועמידה מאחורי עקרונות התאהבה בכוח וכדי לשמרו אין כמו נוסחת האופורטוניזם. יפה לה.אכזבה לנו. וכל השאר יסופר עוד בהמשך על מפלגת העבודה שאבדה את עמוד השדרה שהיה לה פעם בתקופה של רבין. למה לנו להתרפק על העבר? אני מצפה מהצעירים שמסתובבים עכשיו ברחובות להקים מפלגה חברתית ושתוביל אותנו לישראל טובה יותר. "החומרים הקיימים בלתי נסבלים".

   אני לא חושב כך. אני חושב ששלי מקדמת עקרונות ומקבלת החלטות מודעות לשלם מחירים. אני רק חולק על ההחלטות שלה וחושב שהן מוטעות. ועם כל הכבוד, דפני ליף וחבריה ירמסו בפוליטיקה. עדיף ששלי תייצג אותם שם.

     11/9/11 11:31:
   שחר שלום. להלן קישור לפוסט שהעלינו על שלי יחימוביץ' בעקבות מפגש שנכחנו בו ושאלות ששאלנו על מאבק האוהלים בכלל והמאבק בחריש בפרט. לא האמנו לתשובות ששמענו - http://saveharish.co.il/2011/07/שלי-יחימוביץ-איפה-את-חיה/
     11/9/11 11:10:
   שחר יקירי, שלי יחימוביץ' שקעה במנעמי ה-mainstream של הפוליטיקאים האופורטוניסטים. היא שהייתה עקרונית ודרשה כעיתונאית יושרה ועמידה מאחורי עקרונות התאהבה בכוח וכדי לשמרו אין כמו נוסחת האופורטוניזם. יפה לה.אכזבה לנו. וכל השאר יסופר עוד בהמשך על מפלגת העבודה שאבדה את עמוד השדרה שהיה לה פעם בתקופה של רבין. למה לנו להתרפק על העבר? אני מצפה מהצעירים שמסתובבים עכשיו ברחובות להקים מפלגה חברתית ושתוביל אותנו לישראל טובה יותר. "החומרים הקיימים בלתי נסבלים".
     11/9/11 08:44:

   צטט: shai.h 2011-09-10 21:16:57

   היא הלכה למרכז, איפה שחם, נעים, דביק וחושבים שנהיים ראשי ממשלה

   אני לא יודע איך אתה מגדיר מרכז. מבחינה חברתית היא בודאי שמאל. היא גיבשה קו של שמאל לאומי בנושא המדיני. אני חושב שדי ברור היום שמפלתו של השמאל נגרמה משום שהוא נתפס כלא פטריוטי. אם הוא לא ישוב לעמדות לאומיות, שוחרות שלום אבל פטריוטיות, לא תהיה לו תקומה.

   נושאי דת ומדינה במצב הרבה יותר קשה אצלה מתהליך השלום. מהם היא בורחת כמו מאש.

     11/9/11 08:41:

   צטט: ShmulikLiebermann 2011-09-10 21:06:47

   שלי הולכת לנצח דווקא בגלל העמימות שהיא מפגינה בנושא הזה. כמו שציינת היא הרבתה לעסוק בנושאים האלה כעיתונאית ועמדתה ידועה. עכשיו היא פוליטיקאית וזה צריך להלקח בחשבון כשמנתחים את מה שהיא אומרת ובעיקר את מה שהיא לא אומרת. הרי ברור שלא משנה מה עמדתו של פלוני, בסופו של דבר ראש מפלגת העבודה יצטרך לעשות פשרות עם המציאות. בוז'י יכול להצהיר על מרתיים שהוא בעד ברית הזוגיות. אם בריון כמו ליברמן נאלץ להכיר במציאות ולקפל את הדגל הכי גדול שלו אז ילד-כאפות כמו בוז'י בוודאי יצטרך להתקפל פי 10 בנושאים היקרים ללבו. אני מאמין ביושרה של יחימוביץ. יש מי שבלי לדבר הרבה יעשה יותר מההצהרות של מצנע-בוז'י-פרץ ביחד. ראינו את פרץ שרץ על הטיקט של החברתי ונדחף למשרד הבטחון (ואני דווקא ממש לא חושב שהוא היה שר בטחון כושל, אלא שהוא נבחר בשביל לשמש כשר כלכלי). יחימוביץ דחתה הצעה לתיק בממשלת ביבי כי הבינה שזה הרסני. מה שאין כן אצל בוז'י. המחאה החברתית רשומה על שם יחימוביץ שבמשך 6 שנים פימפמה את המסר שטייקונים והיעלמות מעמד ביניים זה לא גזירת גורל. היא זו שנתנה לגיטימציה לשינוי בדעת הקהל.

   שלי ותומכיה נוטים לראות בטייקונים את עיקר הבעיה. בפועל, הנזק שגורמת היעדרותם של האברכים משוק העבודה מוערך בקרוב ל-15 מיליארד שקלים לשנה כלומר הוא שווה ללא מעט טייקונים. בלי לטפל בבעיית היעדרות הגברים החרדים מהעבודה, העוגה לא תגדל. המשמעות היא שאם יתווספו הוצאו רווחה, הנטל על משלם המיסים ממעמד ביניים רק יגדל. חמור מכך, כל שנה מתווספים 7000 בחורים חרדים למעגל ההיעדורת מעבודה. רק כאלפיים גברים יוצאים לעבודה, כלומר הבעיה מחריפה בקצב מסחרר. נסיון להתעלם ממנה הוא בריחה מהמציאות.

     10/9/11 21:16:
   היא הלכה למרכז, איפה שחם, נעים, דביק וחושבים שנהיים ראשי ממשלה
     10/9/11 21:06:
   שלי הולכת לנצח דווקא בגלל העמימות שהיא מפגינה בנושא הזה. כמו שציינת היא הרבתה לעסוק בנושאים האלה כעיתונאית ועמדתה ידועה. עכשיו היא פוליטיקאית וזה צריך להלקח בחשבון כשמנתחים את מה שהיא אומרת ובעיקר את מה שהיא לא אומרת. הרי ברור שלא משנה מה עמדתו של פלוני, בסופו של דבר ראש מפלגת העבודה יצטרך לעשות פשרות עם המציאות. בוז'י יכול להצהיר על מרתיים שהוא בעד ברית הזוגיות. אם בריון כמו ליברמן נאלץ להכיר במציאות ולקפל את הדגל הכי גדול שלו אז ילד-כאפות כמו בוז'י בוודאי יצטרך להתקפל פי 10 בנושאים היקרים ללבו. אני מאמין ביושרה של יחימוביץ. יש מי שבלי לדבר הרבה יעשה יותר מההצהרות של מצנע-בוז'י-פרץ ביחד. ראינו את פרץ שרץ על הטיקט של החברתי ונדחף למשרד הבטחון (ואני דווקא ממש לא חושב שהוא היה שר בטחון כושל, אלא שהוא נבחר בשביל לשמש כשר כלכלי). יחימוביץ דחתה הצעה לתיק בממשלת ביבי כי הבינה שזה הרסני. מה שאין כן אצל בוז'י. המחאה החברתית רשומה על שם יחימוביץ שבמשך 6 שנים פימפמה את המסר שטייקונים והיעלמות מעמד ביניים זה לא גזירת גורל. היא זו שנתנה לגיטימציה לשינוי בדעת הקהל.
     10/9/11 19:20:

   צטט: ניר גולן1 2011-09-10 18:57:17

   הדיון בעניני דת ומדינה הוא מעניין כשלעצמו, אלא ייתכן שהוא נערך מאוחר מדי. ספק בעיני האם כיום ישנם מספיק חילונים במדינת ישראל על מנת לערוך שינוי יסודי בנושאי דת ומדינה. יש לזכור שהפרדת דת ומדינה עשויה להיתקל בהתנגדות מצד קואליציה של מיעוטים ולא רק מצד החרדים, ודי אם אמנה לנושא זה את המגזר הדתי-לאומי, המגזר הערבי, וחלק גדול מהציבור הלא-דתי המגדיר עצמו כמסורתי. אם נסכם את סך כל המגזרים הללו, ייתכן שבדורנו ההפרדה היא חלום רחוק. ברית הזוגיות היא מטרה יותר ריאלית, משום שהיא מוצאת תמיכה גם בקרב קואליצית המיעוטים (שמהווה את רוב הציבור במדינת ישראל), ולכן יש סיכוי ריאלי להעבירה.

   אין שום בעיה להקים בישראל קואליציה אזרחית שתבצע מהפכה אזרחית. כל מה שדרוש הוא שנתניהו ולבני יחליטו להעמיד את טובת המדינה בראש.

     10/9/11 18:57:
   הדיון בעניני דת ומדינה הוא מעניין כשלעצמו, אלא ייתכן שהוא נערך מאוחר מדי. ספק בעיני האם כיום ישנם מספיק חילונים במדינת ישראל על מנת לערוך שינוי יסודי בנושאי דת ומדינה. יש לזכור שהפרדת דת ומדינה עשויה להיתקל בהתנגדות מצד קואליציה של מיעוטים ולא רק מצד החרדים, ודי אם אמנה לנושא זה את המגזר הדתי-לאומי, המגזר הערבי, וחלק גדול מהציבור הלא-דתי המגדיר עצמו כמסורתי. אם נסכם את סך כל המגזרים הללו, ייתכן שבדורנו ההפרדה היא חלום רחוק. ברית הזוגיות היא מטרה יותר ריאלית, משום שהיא מוצאת תמיכה גם בקרב קואליצית המיעוטים (שמהווה את רוב הציבור במדינת ישראל), ולכן יש סיכוי ריאלי להעבירה.

   פרופיל

   Shahar Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון