כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  Walk with Giants

  ארכיון

  עליה נאמר: רופאה-רופאה !!

  1 תגובות   יום שני, 26/9/11, 21:10

  צטט: mom.doc 2011-09-26 20:54:25

  גם הפעם, הפוסט הזה לא נכתב במקור אליכם חברי היקרים, אלא למטופלי שבמרפאה.

  מפברואר 2011 אני שולחת מידי חודש מייל ל-600 כתובות של מטופלים שלי ובכל פעם אני מנסה להציג נושא שהמודעות אליו נמוכה ואינני יכולה להרחיב אודותיו עם כל מטופל בביקוריו השוטפים.

  אחת התוצאות של המיילים האלה היא שרבים ממטופלי נוטלים ויטמין D ואומגה 3 ורבים אחרים (שצריכים) מוסיפים גם מגנזיום.

  כמי שניחנה בראיה לטווח ארוך (ארוך מידי לצערי. וזה לא מוסיף לי גוון אופטימי לחיי), אני מקווה להזדקן יחד עם מטופלי באופן בריא יותר. שרותי הרפואה הולכים מצד אחד ומשתכללים אבל בתי החולים הם המקום האחרון שהיתי מאחלת ליקירי לשהות בו.

   

  איבחוני הסרטן במרפאה שלי הפכו לארוע כמעט דו חודשי (וכן, פעם זה היה הרבה פחות תדיר), האוכלוסיה (גם זו שבטיפולי) מזדקנת וכן, גם הרופאים שהתחילו את עבודתם במסירות, אהבה והתלהבות, ונקלעים כעת לעידן פחות סימפטי, גם הם מזדקנים. מחליפיהם הצעירים לומדים אמנם רפואה, אבל קשה לנחש כמה מהם באמת יעסקו בה. וכשאני אומרת "רפואה" איני מתכוונת להזרקת בוטוקס לקמטים או להשתלת שתלי סיליקון בשדיים (למרות שאינני מזלזלת ברופאים העוסקים בתחומים אלו ובתרומתם לבריאות), אלא לרפואה הסיזיפית, זו שמתנהלת במחלקות הפנימיות והכירורגיות ובמרפאות היגעות של קופת חולים. קשה לי להאמין שיהיו הרבה שיהיו מוכנים למסור את גופם ונפשם לטובת עבודה כ"כ קשה שהתגמול עליה, בהשוואה למקצועות הרפואה הזוהרים והרווחיים, הוא פאטתי.

   

  ולהלן המייל שנשלח היום (אחרי ברכות הפתיח כמובן):

   

  המח הוא איבר שמאוד מטריד את מנוחתי מסיבה פשוטה - הוא כלי העבודה העיקרי שלי וחשוב לי לשמור עליו. חשוב לי לזכור, לשלוף שמות של תרופות ורופאים, לעשות הקשרים, להיזכר בחולים  כדי לנבור בתיק שלהם כשמגיע חולה אחר במחלה דומה וכו'.  כל שבוע, יושבים מולי מטופלים רבים שמדווחים על דכדוך, עייפות, שכחה, בעיות שליפה, נטיה לנמנום ותחושת קהות כללית. נראה כי קיימת כמעט מגיפה של מוחות קהים. 

  מח האדם שוקל כ-1.5 ק"ג (או 2% ממשקל הגוף), אבל הוא משתמש ב-20% מהחמצן שאנו נושמים וב-20% מהקלוריות שאנו צורכים. הוא מכיל 100 מיליארד תאים עם טריליונים של תאי תמך להגנה עליהם (שמכונים "תאי גליה"). 

  כל תא מחובר לתא אחר במח בערך ב40,000 חיבורים (שנקראים סינפסות) ואם מכפילים את מס' התאים - מיליארד - במס' החיבורים שיש לכל תא מקבלים את המכפלה העצומה: 100,000,000,000X 40,000 . זהו מס' החיבורים במח שלנו וכולם מעבירים מסרים ללא לאות וללא הפסקה.
   

  כל החיבורים האלו נפגשים בקרום התא, ואם קרום זה אינו בריא ואינו מורכב מחומרים אופטימליים - התקשורת בין התאים היא ירודה ונחותה יותר (גם אם קיימת) והתוצאה היא בעיות בזיכרון, בעיות במצב הרוח, בעיות בריכוז, תוקפנות ועוד.

  מגפת המוחות הקהים (שנפוצה גם בילדים) היא כנראה תוצאה של אורח החיים שלנו - צפייה מוגזמת במסכים מרצדים, ירידה בצורך לזכור מידע במקביל לשטף מידע שטחי שמציף אותנו, תזונה ריקה מחומרים נחוצים לתאי המח ופעילות גופנית דלה. יש בטח גם גורמים נוספים ששכחתי אבל כל אלו, חוברים יחד לתפקוד תת אופטימלי של המח.

   

  קרומי המח בנויים מחומצות שומן אומגה 3 ואומגה 6, (עליהן ועל האיזון החשוב ביניהן כתבתי במייל הקודם), מפוספוליפידים - שהם שומנים המכילים זרחן - החשובים ביניהם הם פוספטידיל-כולין ופוספטידיל סרין (שהוא תוסף המזון עליו ידון מייל זה)  ,כולסטרול שהוא חומר חשוב ביותר לתפקוד קרומי התאים (ומהווה למעשה "דבק" בין המולקולות) וחלבונים.

   

  על חשיבות אספקה סדירה של אומגה 3 כתבתי במייל הקודם והפעם ארחיב בעניין הפוספוליפידים - חומרים שאיננו יודעים עליהם הרבה.  הפוספוליפידים מהווים מעין "ממשק קישור" בין התאים : הם אחראים לקליטת המסרים שבין התאים ולכן אחראים (גם) לתפקוד אופטימלי של התאים.

  פוספטידיל-סרין (שיכונה להלן PS ) משפיע על הולכת אותות, חילוף חומרים, שפעול חלבונים ספציפיים במוח וכן על תהליכים נוספים המעורבים ביכולות למידה והיבטים התנהגותיים. פוספטידיל כולין (שיכונה PC ), הוא המולקולה הנפוצה ביותר בקרומי התאים והיא עוזרת ביצירת תאי מח חדשים וכן שמירה על מיקוד, ריכוז, זכרון ומצב רוח ומסייעת לטיהור מרעלים.

   

  קרומי תאים שמורכבים (כמתוכנן ע"י היצרן..) מחומצות אומגה 3 ופוספוליפידים, הם גמישים ומאפשרים העברת מסרים אופטימלית בין התאים. קרומי תאים שמורכבים עקב תזונה לקויה מ"חומרים תחליפיים" כמו למשל שומנים מוקשים - טראנס (הנמצאים במרגרינה, חטיפים וג'אנק פוד למינהו) ומשומן רווי מאבדים את גמישותם, נעשים קשיחים יותר, מעבר המסרים ביניהם נעשה קשה יותר ולקוי והתוצאה היא מה שאני חווה במרפאה מידי יום: לתחושתי אין בית בישראל שאין בו היום אדם אחד (לפחות) שהוא מדוכא, ילד אחד (לפחות) שהוא היפראקטיבי/לקוי קשב/ בעם בעיות לימודיות או התנהגותיות  ואין כמעט משפחה אחת בלי סבא או סבתא שסובלים מדמנציה. ואם הגזמתי והקצנתי, בודאי תסכימו איתי שחוויית הלאות המוחית, הקושי לזכור ולשלוף, העצבנות - היא שכיחה ביותר. 

   

  המח האנושי מכיל כמויות עצומות של פוספטידיל סרין PS  שהמקורות הטבעיים שלו הם אברים פנימיים: כבד,  כליות, ריאות ומח, מאכלים שנאכלים היום (אולי) בחברות מסורתיות. ברור שאינני מטיפה במייל זה לאכילת מח וכליות, לא צריך להגזים, אבל כן לספר לכם - שלכולם כמעט חסר בתזונה המרכיב החשוב הזה (שמופק היום מסויה ומשווק כתוסף מזון).

   

  שימוש בתוסף של PS הוכח כיעיל בשיפור הזיכרון והתפקוד הקוגנטיבי, שיפור מצב הרוח, הקלה על מתח, הגברת ריכוז וכן הפחתת תוקפנות אצל ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז. 

   

  במחקר שנעשה לאחרונה בבי"ח גהה ע"י פרופ' אבי וייצמן ודר' איריס מנור, בו ניתן תוסף שמכיל PS  עם חומצות שומן אומגה למשך 15 שבועות  לילדים הסובלים מהיפראקטיביות והפרעת קשב וריכוז, נמצא כי ילדים אשר צרכו את התוסף חוו שיפור ניכר  בסימפטומי הפרעות קשב ריכוז והיפראקטיביות וכן שיפור באיכות חייהם. השינוי נצפה כבר במהלך החודש הראשון לטיפול.

   

  במחקר שפורסם גם הוא לאחרונה ובוצע ע"י פרופ' עמוס קורצ'ין, מהמחלקה הנוירולוגית באיכילוב, שבו נתנו תוסף PS  עם אומגה 3 לבעלי בעיות זיכרון (ללא דמנציה)  למשך 15 שבועות , ובהמשך למשך 15 שבועות נוספים, נמצא כי השילוב של PS עם חומצות שומן אומגה 3 שיפר באופן משמעותי מגוון מדדי זיכרון (זיכרון מיידי ומושהה ויכולת הלמידה).

   

  פוספטידיל כולין PC – המכיל "כולין", החיוני ליצירת אצטילכולין – מוליך עצבי במח שקשור לזכרון, תפקוד מוטורי ופעילות מערכת העצבים האוטונומית, מצוי בביצים, סרדינים, פולי סויה, אגוזים ובוטנים וכן ב"לציטין" שנמצא במזונות רבים ושאפשר ליטול כתוסף מזון. ברור שהתזונה שלנו מכילה יותר PC מPS ולכן הדגשתי את חשיבות הוספת הPS .

  ואם לא נוסיף – שלפחות נדע מיהו ומה הוא.

   

  ושוב מאחלת לכם שנה טובה, בהירה, חדה, שמחה ומאושרת,

   

  אילנה

   

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     13/10/11 21:46:

    

   חג סוכות שמח, שנה טובה ומתוקה 


   שנה של שלום, בריאות, אור ואהבה 

   פרופיל

   the mentor
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   Themarker - חדשות

   ציזבט