כותרות TheMarker >
  ';

  משגיח כשרות

  בלוג שעוסק בדברים שמעניינים אותי ומעסיקים אותי, שזה אומר חילונים וחרדים, ישראליות, כנסת, זכויות אדם ודמוקרטיה (איור: עמוס בידרמן, הארץ)

  0

  ההמלצות הלא מוכרות והאמיצות של טרכטנברג

  34 תגובות   יום שלישי, 27/9/11, 00:55

   

  דו"ח טרכטנברג ממליץ לאכוף את תוכנית הליבה בחינוך החרדי, להגביל את תקופת הלימודים של האברכים בכולל לחמש שנים ולהפסיק לממן אברכים מחו"ל. חברי הועדה ראויים לכל שבח על האומץ שגילו. כמה חבל שהקואליציה תתעלם מההמלצות בבוז

   

  האם ידעתם שאברך תושב זר שיחליט ללמוד בכולל בישראל יקבל מימון מהמדינה, גם אם ישאר פה שנים בלי להתאזרח? ועדת טרכטנברג דווקא ידעה. היא ממליצה באומץ רב להפסיק את השערורייה הזאת, כי כסף לאברכים זרים זה ממש לא צדק חברתי.

   

  הפוסט הזה הולך לשרוק בקול רם וצלול נגד הרוח. כי בניגוד לביקורת הרבה על דו"ח ועדת טרכטנברג הרי שבכל מה שנוגע לנושאי שילוב חרדים בצבא ובעבודה דו"ח טרכטנברג הוא מסמך חשוב, שמעז לומר דברים שמעט מאד גורמים רשמיים העזו לומר בעבר.

   

  ''

  חינוך לכולם. צילום: zeevveez, flickr

   

  עד 5 שנים. הדו"ח ממליץ למשל להגביל את המימון הממשלתי לאברכים לחמש שנים. אחרי חמש שנים יישארו רק כמה אלפי עילויים והשאר ילכו לעבוד. זה מנוסח בצורה קצת מסובכת. זוכרים את ההמלצות של ועדת גבאי שלפיהן אברכים יוכלו לקבל קצבת הבטחת הכנסה רק 5 שנים? ועדת טרכטנברג ממליצה להחיל את אותו עקרון גם על קצבת הכולל. זאת, להוציא קבוצה מובחרת של תלמידים מוכשרים ומתמידים.

   

  רק המוכשרים. הועדה מסבירה שהתמיכה בתלמידי הישיבות מהווה תמריץ שלילי להשתלבותם בשוק העבודה. לדבריה, "התמיכה המופנית ללומדים בישיבות ובכוללים צריכה להיות מחולקת למוסדות כך שתעודד את המוכשרים ביותר מבין האברכים להמשיך ללמוד, ואת הרוב הגדול יתמרץ לצאת לתעסוקה, תוך רכישת הכשרה מתאימה לכך". זאת כמו שרק סטודנטים מעטים מגיעים לדוקטורט. המטרה שמציבה הועדה היא שילוב בתעסוקה של לפחות שליש מהאברכים הלומדים בכוללים, כלומר כ-23 אלף מתוך 70 אלף.

   

  ננו ישיבות. אחד הדברים שמאפשרים את התופעה החמורה של אברכים פיקטיביים היא העובדה שהמדינה מסכימה לממן כוללים שבהם יש 15 תלמידים. לך תפקח על ננו ישיבות שכאלו. הועדה ממליצה למדינה לקבוע מינימום של 50 אברכים לישיבה. עצם המחשבה שהמדינה מסכימה להתעסק עם מוסדות של 15 תלמידים הזויה ונובעת כמובן רק מהלחצים הפוליטיים של המפלגות החרדיות. נראה את נתניהו משנה את זה.

   

  "אנו הפנמנו את גבולות הזירה מתוך כבוד, רצון טוב, וראייה מפוקחת

  של המציאות. דווקא כיוון שכך לא תהיה שום הצדקה להתנגד

  למכלול שהוצג, לא על ידי העולם החרדי, ולא על ידי

  המערכת הפוליטית בכללותה. החברה בישראל משתוקקת לשינוי

  לא רק ביוקר המחייה ובאי שוויון אלא גם בהקשר הזה,

  ועל כן אנו מפצירים במקבלי ההחלטות לקדם את כיווני

  המדיניות שצוינו בנחישות ובהחלטיות"

   

  ליבה לכל. אבל ההמלצה החשובה ביותר של הועדה בעניין החרדים היא לחייב את בתי הספר החרדיים היסודיים בלימודי ליבה או בלשון הדו"ח: "יש הכרח להקנות לילדי המגזר החרדי ידע וכלים שיאפשרו להם בבוא היום להשתלב בהצלחה בתעסוקה איכותית. על המשרד לדאוג לכך ולוודא שבכל בתי הספר היסודיים ללא יוצא מן הכלל ילמדו לכל הפחות מקצועות בסיסיים אלה: מתמטיקה, אנגלית, מחשבים ואחד או יותר מהמדעים הקלסיים. על משרד החינוך להנהיג פיקוח אפקטיבי על הוראת מקצועות אלה בכל בתי הספר ולהפעיל בהם את מבחני המיצב".

   

  שעת כושר. כשהופעתי בפני הועדה וקראתי לה להמליץ על לימודי ליבה חובה, לא האמנתי שיש סיכוי שהיא תעשה את זה. בסופו של דבר הנושא לא הוזכר כמעט במחאה, ומה היא צריכה להסתבך? הועדה מסבירה שהיא מאמינה שזו שעת כושר להתמודד עם בעיות שעד עכשיו העדיפה החברה הישראלית להדחיקן.

   

  נחישות והחלטיות. הועדה כלל לא חושבת שההמלצות שלה מרחיקות לכת. להיפך, לדעתה הן מרוסנת מאוד. היא כותבת: "אנו הפנמנו את גבולות הזירה מתוך כבוד, רצון טוב, וראייה מפוקחת של המציאות. דווקא כיוון שכך לא תהיה שום הצדקה להתנגד למכלול שהוצג, לא על ידי העולם החרדי, ולא על ידי המערכת הפוליטית בכללותה. החברה בישראל משתוקקת לשינוי לא רק ביוקר המחייה ובאי שוויון אלא גם בהקשר הזה, ועל כן אנו מפצירים במקבלי ההחלטות לקדם את כיווני המדיניות שצוינו בנחישות ובהחלטיות".

   

  לא מיצו. כן, גם אני מאוד לא מתלהב מזה שהועדה לא המליצה מפורשות לקבוע קריטריון של מחיר למשתכן כתנאי לסיוע לדיור. במקום זה היא קבעה שלושה מסלולי קריטריונים אפשריים ואפשרה לראש הממשלה לבחור לוותר על התנאי של עבודה, כאילו שיש ספק שהמסלול שראש הממשלה יבחר בו הוא המסלול שהחרדים דורשים. ובכל זאת קורה פה משהו חיובי: המושג של מיצוי כושר ההשתכרות הולך ונכנס לשיח הציבורי. אנשים מתחילים להבין שכדי שיהיה צדק חברתי חייבים להתנות הטבות דיור ורווחה בעבודה. אם לא בממשלה הזאת, אולי בממשלה הבאה זה יקרה.

   

  ''

  צדק, לא צדקה. צילום: zeevveez, flickr

   

  צדק חברתי מתחיל מהגן. לעומת זאת ההמלצות של הועדה בעניין החינוך מצוינות בעיני. למשל גנים חינם מגיל 3. יש המון סיבות לתמוך בהמלצה הזו ובייחוד שהיא תקל מאוד על נשים לצאת לעבוד. אבל אני אסביר איך היא מחזקת את השוויון בין אנשים עובדים למשפחות אברכים. היום משפחת אברך משלמת בדרך כלל על גן ציבורי, אחרי הנחה, בין 150 (חצי יום) ל-400 שקל (יום שלם). משפחה של אנשים עובדים משלמת על אותו גן בין 800 ל-2000. עכשיו כולם לא ישלמו. האברכים ירוויחו מאות שקלים בודדות. המשפחות העובדות ירוויחו הרבה מאוד כסף. גם משפחות חרדיות שההורים בהן עובדים ירוויחו. זה צדק חברתי.

   

  ההתפטרות של שריד. אחת המטרות העיקריות ששם לו שר החינוך יוסי שריד בראשית העשור הקודם היתה לקדם יום לימודים ארוך בחינוך הממלכתי כדי להציב תחרות לבתי הספר להחזרה בתשובה של ש"ס ויהדות התורה. שריד עשה עבודת קודש אבל מיהר להתפטר בגלל איזו הקצבה של 25 מיליון לש"ס. מאז נשארנו חלוקים: הוא משוכנע שהתפטר בצדק. אני ממשיך לחשוב שזה היה מהמעשים הפחות מוצדקים בקריירה שלו אם לא ה-.

   

  תחרות הוגנת. ועדת טרכנטברג ממליצה להנהיג בהדרגה יום לימודים ארוך עד גיל 9, בעיקר בישובי מצוקה. זה יקטין בהרבה את הפיתוי של ההורים לשלוח את הילדים לבתי ספר חרדים שמעבירים אותם ממסלול של ליבה, צבא ועבודה למסלול של השתמטות מליבה, מצבא ומעבודה.עכשיו גם בחינוך הממלכתי ההורים ידעו שהילדים לא יסתובבו חצי יום ברחוב.

   

  ולסיכום: אם זה עוד לא היה ברור – לפחות מנקודת המבט של הנושא החרדי, דו"ח טרכטנברג הוא מסמך מצוין בעיני. כמה חבל שאין הרבה סיכויים שיישמו אותו.


  אפילו בלי המלצה של טרכטנברג, לקבלת עדכונים קבועים לבלוג כתבו ל-  m.kashrut@gmail.com.

   

   

  ''

  שנה טובה מחדו"ש: צדק חברתי זה חופש דת ושוויון בנטל. עיצוב: אריה זונשיין, lionways

  דרג את התוכן:

   תגובות (34)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     11/10/11 11:27:

   צטט: דתי לאומי מודאג 2011-10-10 01:28:40

   שחר - בתור אחד שאין לו זמן לקרוא את דו"ח טרכטנברג, הפוסט שלך מאלף.תודה. נשאר לשאול: מדוע לא תצאו פומבי ,חדו"ש, או אפילו אתה באופן אישי, עם המעמד הצבורי שלך, ותקראו למפלגות הציוניות שמאליות (קדימה - עבודה אפילו מרצ) להתגייס למען יישום הדו"ח. הסקפטיות, הלעג והארס שלכם, רק מחליש את נתניהו מול ש"ס ומקטין את הסכוי שלו ללכת עם ההמלצות עד הסוף. ההפסד של כולנו. הלא אם נתניהו היה מנפיץ תוכנית שכוללת פינוי של 200 התנחלויות, אותן מפלגות היו עוברות לדום ופורשות לו רשת בטחון מכאן ועד תקציב 2019, למה למען נושאים אזרחיים לעולם לא נראה התגייסות כזאת?

   חדו"ש הביעה תמיכה בהמלצות, שלחה הודעה לתקשורת שהפנתה להמלצות החיוביות וגם מנסה לשכנע את המפלגות הציוניות לתמוך בהן. נדמה לי שכך עשו גם ארגוני האמהות בגלל ההמלצות המאוד חיוביות בנושא הגיל הרך. אנחנו מנסים אבל הזרם הכללי הפוך ואל כל לשנות את כיוון הרוח.

     11/10/11 11:16:

   צטט: חינוך ישראלי 2011-10-09 22:21:28

   שחר גרמת לי להכנס לקפה. קראתי את המאמר והחלטתי להכנס ולכתוב גם על מערכת החינוך מנקודת מבט שלי. מוזמן להכנס למאמר הראשון. תודה על ההשראה..

   אחלה. תודה שסיפרת.

     10/10/11 01:28:
   שחר - בתור אחד שאין לו זמן לקרוא את דו"ח טרכטנברג, הפוסט שלך מאלף.תודה. נשאר לשאול: מדוע לא תצאו פומבי ,חדו"ש, או אפילו אתה באופן אישי, עם המעמד הצבורי שלך, ותקראו למפלגות הציוניות שמאליות (קדימה - עבודה אפילו מרצ) להתגייס למען יישום הדו"ח. הסקפטיות, הלעג והארס שלכם, רק מחליש את נתניהו מול ש"ס ומקטין את הסכוי שלו ללכת עם ההמלצות עד הסוף. ההפסד של כולנו. הלא אם נתניהו היה מנפיץ תוכנית שכוללת פינוי של 200 התנחלויות, אותן מפלגות היו עוברות לדום ופורשות לו רשת בטחון מכאן ועד תקציב 2019, למה למען נושאים אזרחיים לעולם לא נראה התגייסות כזאת?
     9/10/11 22:21:
   שחר גרמת לי להכנס לקפה. קראתי את המאמר והחלטתי להכנס ולכתוב גם על מערכת החינוך מנקודת מבט שלי. מוזמן להכנס למאמר הראשון. תודה על ההשראה..
     30/9/11 20:51:

   צטט: דורון טל 2011-09-30 09:55:58

    

   שילוב הדתיים והערבים בשוק העבודה הוא הפתרון הנכון. מי שמאמין לא מפחד!

   כאשר רוב העם יבין ש"צדק ולא צדקה" זו הדרך הנכונה שאין בילתה גם הממשלה תפעל כך.

   רק ביחד נצליח! כי כולנו בסירה אחת!

    

    

   אני חושש מאד שכדי שנהיה ביחד בשוק העבודה, ידרשו צעדי שכנוע חד צדדיים של הרוב העובד: קיצוץ קצבאות ותוכנית ליבה חובה.

     30/9/11 09:55:

    

   שילוב הדתיים והערבים בשוק העבודה הוא הפתרון הנכון. מי שמאמין לא מפחד!

   כאשר רוב העם יבין ש"צדק ולא צדקה" זו הדרך הנכונה שאין בילתה גם הממשלה תפעל כך.

   רק ביחד נצליח! כי כולנו בסירה אחת!

    

    

     29/9/11 22:25:

   צטט: עמיתקלמר 2011-09-29 09:31:35

   שחר היקר, אתה צודק. יש צורך להמריץ ולעודד את התעסוקה בקרב הציבור החרדי. זוהי משימה לאומית ממדרגה ראשונה. עם זאת, כל עוד הם יכולים להמשיך ולקיים את אורח חייהם (צנוע ככל שיהיה) במימון כספי משלם המיסים, התמריצים שטרכטנברג מציע לא יביאו לתוצאה הרצויה. באלפיים שנות היסטוריה העולם היהודי קיים את השקפת עולמו הדתית ואורח חייו מבלי לקבל תמיכה של ממשלות למיניהן או משלמי מיסים אשר פרנסו אותם. במדינת ישראל לעומת זאת, העמוסה צרכים ביטחוניים וחברתיים הכוללים קליטת עלייה המונית ועוד, התפתח מודל כלכלי/חברתי מעוות שבו אזרחי המדינה, משלמי המיסים, הסוחבים את האלונקה בסדיר ובמילואים והכי חשוב – עובדים ומקדמים את כלכלת המשק, נושאים על גבם את נטל האוכלוסייה החרדית (ההולכת וגדלה בהתמדה). אם המדינה תפסיק לסבסד את החרדים באופן הדרגתי ואחראי, המודל ההיסטורי ישוב על כנו כמו שנהוג בכל הקהילות החרדיות אשר חיות מחוץ למדינה.

   אבל טרכטנברג ממליץ על שורה של צעדים שמטרתם להגביל את ההטבות:

   1. קצבת הכולל תוגבל לחמש שנים לכל אברך.

   2. יפסק תקצוב האברכים מחו"ל

   3. יפסק תקצוב כוללים קטנים שמקשה על הפיקוח ומעודד תופעה של אברכים פיקטיביים.

   זה לא מספיק, אבל זה ללא ספק בכיוון הנכון.

   וכמובן ההמלצות בעניין הליבה חשובות מאוד. כי היום גם לאברכים שרוצים קשה לצאת החוצה בגלל שאין להם השכלה כללית.

     29/9/11 09:31:
   שחר היקר, אתה צודק. יש צורך להמריץ ולעודד את התעסוקה בקרב הציבור החרדי. זוהי משימה לאומית ממדרגה ראשונה. עם זאת, כל עוד הם יכולים להמשיך ולקיים את אורח חייהם (צנוע ככל שיהיה) במימון כספי משלם המיסים, התמריצים שטרכטנברג מציע לא יביאו לתוצאה הרצויה. באלפיים שנות היסטוריה העולם היהודי קיים את השקפת עולמו הדתית ואורח חייו מבלי לקבל תמיכה של ממשלות למיניהן או משלמי מיסים אשר פרנסו אותם. במדינת ישראל לעומת זאת, העמוסה צרכים ביטחוניים וחברתיים הכוללים קליטת עלייה המונית ועוד, התפתח מודל כלכלי/חברתי מעוות שבו אזרחי המדינה, משלמי המיסים, הסוחבים את האלונקה בסדיר ובמילואים והכי חשוב – עובדים ומקדמים את כלכלת המשק, נושאים על גבם את נטל האוכלוסייה החרדית (ההולכת וגדלה בהתמדה). אם המדינה תפסיק לסבסד את החרדים באופן הדרגתי ואחראי, המודל ההיסטורי ישוב על כנו כמו שנהוג בכל הקהילות החרדיות אשר חיות מחוץ למדינה.
     28/9/11 17:05:

   צטט: עמיתקלמר 2011-09-28 13:26:02

   על פי הדוח, טרכטנברג מציע להגדיל את התקציבים לחרדים ב-760 מיליון ש"ח מתוך 30 מיליארד שהוקצו לשינוי סדרי עדיפויות בתקציב. זה אומר ש-2.5% מהתקציב של ועדת טרכטנברג הולך לחרדים.  איפה הצדק החברתי?! יש שימושים הרבה יותר צודקים לכסף הזה. טרכטנברג היה צריך להתמודד באומץ ולהציע לממן את התכניות הטובות מתוך הכספים שהם מקבלים ולא כתוספת, לזה אני קורא צדק חברתי.

   עמית הכסף לחרדים מיועד כולו לעידוד תעסוקה שלהם כלומר הוא כולו השקעה מניבת פירות גדולים. לדעתי זה מעט מדי.

     28/9/11 17:04:

   צטט: shabat shalom 2011-09-28 10:45:23

   אין ספק שהתפטרותו של יוסי שריד בגלל 25 מיליון שקל היתה מוטעית ובלי קשר: פוליטיקאי לא צריך להתפטר אלא כשהוא עצמו חטא בחטא השחיתות. פוליטיקאי צריך לדעת לעקוף כשלונות רק כדי שהוא יכוכל להמשיך להילחם על דרכו. חבל.

   כן, שריד יכל לעשות דברים גדולים. זה היה כל כך לא נכון.

     28/9/11 17:04:

   צטט: forte nina 2011-09-28 10:03:56

   שחר, נכון, ההמלצות לגבי החרדים אפילו נועזות ולא שלא קדמו לכך לפני שנים המלצות כאלה ודומות. רק שאי אפשר לבלוע את עיסקת החבילה של דו"ח טרכנטנברג. שמעתי אמש, הסברים מלומדים מאוד מכלכלנים שהסבירו לי סעיף סעיף, לגבי חוסר המעשיות של דו"ח זה. האם עלינו לקבל דו"ח שחלקו התוקף את החרדים, תואם לאג'נדה אך חלקו המתקשר ליישום צדק חברתי גובל בתאוריה בלבד? אי אפשר לבלוע מניפולציה זאת. כי שום דבר לא ייחתם בקשר להמלצות לגבי החרדים. אתה יודע שהדברים נסגרים איתם רק בחדרי חדרים, רגע לפני חתימת הקואליציה הבאה. מוכרחים להתפכח מהחלומות האלה, שחר.

   האמת שלא היה מעולם דו"ח כזה עם המלצות כאלו לגבי החרדים. שום גוף רישמי לא אמר מעולם את הדברים האמילים האלה.

   ואני לא יודע  לגבי ההמלצות האחרות של טרכטנברג, ההמלצות לגבי החרדים בודאי נראות לא ריאליות. כלומר, לפחות עד שתבוא ממשלה אמיצה עם חזון ותהפוך אותן לריאליות. כל שדרוש הוא שהליכוד וקדימה ישתפו פעולה.

   העניין הוא שאין פה ממה להתפכח, כל המומחים מאוחדים בהערכה: אם לא יכול שינוי דרמטי בעבודת החרדים הלך עלינו.

     28/9/11 13:26:
   על פי הדוח, טרכטנברג מציע להגדיל את התקציבים לחרדים ב-760 מיליון ש"ח מתוך 30 מיליארד שהוקצו לשינוי סדרי עדיפויות בתקציב. זה אומר ש-2.5% מהתקציב של ועדת טרכטנברג הולך לחרדים.  איפה הצדק החברתי?! יש שימושים הרבה יותר צודקים לכסף הזה. טרכטנברג היה צריך להתמודד באומץ ולהציע לממן את התכניות הטובות מתוך הכספים שהם מקבלים ולא כתוספת, לזה אני קורא צדק חברתי.
     28/9/11 10:45:
   אין ספק שהתפטרותו של יוסי שריד בגלל 25 מיליון שקל היתה מוטעית ובלי קשר: פוליטיקאי לא צריך להתפטר אלא כשהוא עצמו חטא בחטא השחיתות. פוליטיקאי צריך לדעת לעקוף כשלונות רק כדי שהוא יכוכל להמשיך להילחם על דרכו. חבל.
     28/9/11 10:03:
   שחר, נכון, ההמלצות לגבי החרדים אפילו נועזות ולא שלא קדמו לכך לפני שנים המלצות כאלה ודומות. רק שאי אפשר לבלוע את עיסקת החבילה של דו"ח טרכנטנברג. שמעתי אמש, הסברים מלומדים מאוד מכלכלנים שהסבירו לי סעיף סעיף, לגבי חוסר המעשיות של דו"ח זה. האם עלינו לקבל דו"ח שחלקו התוקף את החרדים, תואם לאג'נדה אך חלקו המתקשר ליישום צדק חברתי גובל בתאוריה בלבד? אי אפשר לבלוע מניפולציה זאת. כי שום דבר לא ייחתם בקשר להמלצות לגבי החרדים. אתה יודע שהדברים נסגרים איתם רק בחדרי חדרים, רגע לפני חתימת הקואליציה הבאה. מוכרחים להתפכח מהחלומות האלה, שחר.
     28/9/11 03:18:

   יישר כוח !! כל הכבוד לשחר אילן ולוועדת טרכטנברג

   (או כפי שנהגתי לקרוא לה עד מאמרך זה - וועדת טרנטה-שלופן) לענין זה !!

   אשוב מחר (בעצם היום, בשעה יותר נורמאלית)

   כשתחודש מכסת כוכבי שהתרוקנה.צעקה

   עכשיו ניתן בקלות למרכז (ולמרקר) מתוכה רשימה מתומצתת של מלים ספורות -

   עשרת הדברות לצדק חברתי יהודי (ולא יהודי כמובן לנו) חרדי-מסורתי-חילוני,

   משנת הוועדה וברייתא שלנו.מגניב

   שיירבו כמותך בישראל !!צוחק

     28/9/11 01:16:

   צטט: jo051 2011-09-27 22:58:19

   כל המלצות טרכטנברג למעט אלה הנוגעות להעלאת נטל המס על המעמד הבינוני מבוססות על העקרון שקבעו חז"ל "הרוצה לשקר ירחיק עדותו" ואשרי המאמין, פרט להתלהבות התקשרת שהיא שופר שלטוני בישראל, שיצא מזה משהו

   התלהבות התקשורת? יכול להיות שזה טוקבק מיקום חליפי?

     27/9/11 22:58:
   כל המלצות טרכטנברג למעט אלה הנוגעות להעלאת נטל המס על המעמד הבינוני מבוססות על העקרון שקבעו חז"ל "הרוצה לשקר ירחיק עדותו" ואשרי המאמין, פרט להתלהבות התקשרת שהיא שופר שלטוני בישראל, שיצא מזה משהו
     27/9/11 15:47:
   http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1405779
     27/9/11 15:33:
   מצויין!
     27/9/11 14:48:

   צטט: צדקי 2011-09-27 14:39:31

   התפטרות שריד היא הפסד עצום לחברה החופשית בישראל. אכן מיהר להתפטר.

   כן, אבל שמעתי לא מזמן ראיון בטלביזיה שבו הוא הגן בלהט על היריה הזאת ברגל של עצמו, מרצ והמחנה הפלורליסטי כולו.

     27/9/11 14:47:

   צטט: shirleykedar 2011-09-27 11:22:34

   אין ספק שהתנאי ללימודי ליבה הוא המשמעותי מכולם, אלא שחוק כזה כבר קיים שנים ולא מיושם. העובדה שהממשלה עצמה עוברת על החוק, כלומר עברינית ( ולא רק בנושא הזה דרך אגב ) זה עוד משהו שמדהים אותי שעובר כך בשתיקה ואולי צריך להציב על כך את הזרקור בצורה יותר ממוקדת.

   יש כל הזמן עתירות לבג"צ וליבה אין. עד שברז התקציב לא יסגר, גם לא תהיה.

     27/9/11 14:39:
   התפטרות שריד היא הפסד עצום לחברה החופשית בישראל. אכן מיהר להתפטר.
     27/9/11 11:22:
   אין ספק שהתנאי ללימודי ליבה הוא המשמעותי מכולם, אלא שחוק כזה כבר קיים שנים ולא מיושם. העובדה שהממשלה עצמה עוברת על החוק, כלומר עברינית ( ולא רק בנושא הזה דרך אגב ) זה עוד משהו שמדהים אותי שעובר כך בשתיקה ואולי צריך להציב על כך את הזרקור בצורה יותר ממוקדת.
     27/9/11 10:57:

   צטט: SharonGuy 2011-09-27 10:16:14

   זה הזמן לתמיכה אדירה של הציבור, כזו שתתן לממשלה את הכח לעשות את השינוי. מספיק כבר להגיד החרדים אשמים, החילוניים הם הרב, והאחריות לעוותים היא עלינו.

   תמיכה אדירה של הציבור? מנהיגי המחאה מסרבים להתעמת עם החרדים. זה די מדהים, אבל הועדה ממש מציינת שלמרות שמנהיגי המחאה לא עסקו בכך, היא חושבת שאסור להתעלם מנושא שילוב החרדים.

     27/9/11 10:56:

   צטט: a student 2011-09-27 10:02:49

   צטט: Shahar Ilan 2011-09-27 09:46:06

   הקטע הזה של כל אחד יעשה מה שהוא יכול ואם לא הוא יפול, לא מוכיח את עצמו. הרבה אנשם יכולים לעמוד על הרגלים כשהמדינה מסייעת להם ולא יכולים כשהיא לא. יש עכשיו תנועה מסויימת של חרדים לעבודה. סביר להניח שהיא לא היתה קיימת בלי עזרת המדינה.

    

   אין פתרון מושלם ובכל אלטרנטיבה יש פלוסים ומינוסים. יש אנשים שיפלו אם המדינה לא תדאג להם אך מצד שני יש הרבה סיבות להאמין שמעורבות רבה של הממשלה מחלישה את הכלכלה מגדילה את הסירבול הבירוקרטי ומנוצלת לרעה בידי תחמנים למיניהם כך שחלק גדול מהכסף שנגבה מהציבור לא חוזר אליו באופן שהמחוקק היה מעונין בו. 

   תמיכת המדינה בתנועה של חרדים להשכלה ועבודה מוצדקת בעיקר אם רואים בה תמיכה זמנית בלבד שנועדה להניע תהליך סוציולוגי ולא מצב של קבע. הפתרון לטווח ארוך יגיע רק אם החינוך החרדי יפתח לתחומי הליבה, שינוי שכנראה לא עומד לקרות לצערי הרב.

   אני טוען שאם אתה בוחן את המלצות הוועדה מנקודת מבט של הגברת השוויוניות בין האוכלוסיה העובדת והאוכלוסיה המובטלת מרצון, אין כאן הגברת השוויוניות אלא להיפך. נכון שהאוכלוסיה העובדת תזכה לשרותים מסויימים שהיו עד כה נחלת האוכלוסיה המובטלת בלבד, אך האוכלוסיה המובטלת זוכה גם היא לשרותים שלא קבלה עד היום, והמימון כולו מגיע מכיסה של האוכלוסיה העובדת בלבד.  

   תוכל להביא דוגמאות?

     27/9/11 10:16:
   זה הזמן לתמיכה אדירה של הציבור, כזו שתתן לממשלה את הכח לעשות את השינוי. מספיק כבר להגיד החרדים אשמים, החילוניים הם הרב, והאחריות לעוותים היא עלינו.
     27/9/11 10:02:

   צטט: Shahar Ilan 2011-09-27 09:46:06

   הקטע הזה של כל אחד יעשה מה שהוא יכול ואם לא הוא יפול, לא מוכיח את עצמו. הרבה אנשם יכולים לעמוד על הרגלים כשהמדינה מסייעת להם ולא יכולים כשהיא לא. יש עכשיו תנועה מסויימת של חרדים לעבודה. סביר להניח שהיא לא היתה קיימת בלי עזרת המדינה.

    

   אין פתרון מושלם ובכל אלטרנטיבה יש פלוסים ומינוסים. יש אנשים שיפלו אם המדינה לא תדאג להם אך מצד שני יש הרבה סיבות להאמין שמעורבות רבה של הממשלה מחלישה את הכלכלה מגדילה את הסירבול הבירוקרטי ומנוצלת לרעה בידי תחמנים למיניהם כך שחלק גדול מהכסף שנגבה מהציבור לא חוזר אליו באופן שהמחוקק היה מעונין בו. 

   תמיכת המדינה בתנועה של חרדים להשכלה ועבודה מוצדקת בעיקר אם רואים בה תמיכה זמנית בלבד שנועדה להניע תהליך סוציולוגי ולא מצב של קבע. הפתרון לטווח ארוך יגיע רק אם החינוך החרדי יפתח לתחומי הליבה, שינוי שכנראה לא עומד לקרות לצערי הרב.

   אני טוען שאם אתה בוחן את המלצות הוועדה מנקודת מבט של הגברת השוויוניות בין האוכלוסיה העובדת והאוכלוסיה המובטלת מרצון, אין כאן הגברת השוויוניות אלא להיפך. נכון שהאוכלוסיה העובדת תזכה לשרותים מסויימים שהיו עד כה נחלת האוכלוסיה המובטלת בלבד, אך האוכלוסיה המובטלת זוכה גם היא לשרותים שלא קבלה עד היום, והמימון כולו מגיע מכיסה של האוכלוסיה העובדת בלבד.  

     27/9/11 09:46:

   צטט: a student 2011-09-27 09:36:31

   ההמלצות בקשר ללימודי ליב"ה חשובות אך ברור שלא ייושמו. השוויון בין עובדים לאלו שאינם עובדים לא יגבר משום שאמנם כולם לא ישלמו על כמה שרותים בתחום החינוך אך המימון יגיע מהכבדת נטל המס על האוכלוסיה העובדת. כדי לעודד עבודה יש ללכת לכיוון ההפוך של מימון פרטי ולא ציבורי ובמקרים חריגים לשקול עזרה במימון למי שמיצה את כושר השתכרותו (במקרים חריגים זה אומר לפי שיקול דעת וועדה ולא אוטומטית בהתאם לקריטריונים כי זה קריטריון שיהיה קל להערים עליו).

   הקטע הזה של כל אחד יעשה מה שהוא יכול ואם לא הוא יפול, לא מוכיח את עצמו. הרבה אנשם יכולים לעמוד על הרגלים כשהמדינה מסייעת להם ולא יכולים כשהיא לא. יש עכשיו תנועה מסויימת של חרדים לעבודה. סביר להניח שהיא לא היתה קיימת בלי עזרת המדינה.

     27/9/11 09:36:
   ההמלצות בקשר ללימודי ליב"ה חשובות אך ברור שלא ייושמו. השוויון בין עובדים לאלו שאינם עובדים לא יגבר משום שאמנם כולם לא ישלמו על כמה שרותים בתחום החינוך אך המימון יגיע מהכבדת נטל המס על האוכלוסיה העובדת. כדי לעודד עבודה יש ללכת לכיוון ההפוך של מימון פרטי ולא ציבורי ובמקרים חריגים לשקול עזרה במימון למי שמיצה את כושר השתכרותו (במקרים חריגים זה אומר לפי שיקול דעת וועדה ולא אוטומטית בהתאם לקריטריונים כי זה קריטריון שיהיה קל להערים עליו).
     27/9/11 08:01:

   צטט: אריאלואקנין 2011-09-27 04:20:07

   לצערי מנהיגי המחאה יוסיפו את קולם לאילו שמתנגדים לשינוי בכלל וימסמסו את החלטות הועדה.

   מנהיגי המחאה התעקשן להתעלם לאורך כל הדרך משאלת עבודת הגברים החרדים, כאילו אם הם לא יעסקו בה היא תעלם.

     27/9/11 08:00:

   צטט: שלויימה (חוני) 2011-09-27 02:56:16

   עוד לפני הקמת הוועדה טענתי שללא שילוב הדתיים והערבים בשוק העבודה אין שום סיכוי לשינוי המצב כי כל הקלה למשלמי המיסים תבוא מכיסם ממילא...לצערי , בדיוק כפי שהתעלמו מהדברים להם אתה מטיף בעקשנות ראויה לציון , גם ממסקנות הוועדה יתעלמו , החרדים ימשיכו להשתלב בכל קואליציה תוך שהם גונחים מכובד המשא ובכל רגע חושבים לעזוב - ונשארים תמורת אתנן הולם.

   העובדה היא שב-2003 שרון הקים ממשלה בלעדיהם. לא דרוש הרבה כדי שזה יקרה שוב. בעיקר התעשתות של נתניהו. אני מאמין שזה יכול לקרות. יש לי ברירה?

     27/9/11 05:42:

   לא רק אתה טוען זאת. משרד האוצר טוען זאת ואף מוסיף שזו אחת הבעיות הכי מהותיות של מדינת ישראל.

   רק שבין משרד האוצר ובין מדיניות ממשלתית, עומדים לא מעט חסמים פוליטיים.

   שרק יצליחו לעשות הפעם קצת יותר ממילים...

   אמן.... :-)

   צטט: שלויימה (חוני) 2011-09-27 02:56:16

   עוד לפני הקמת הוועדה טענתי שללא שילוב הדתיים והערבים בשוק העבודה אין שום סיכוי לשינוי המצב כי כל הקלה למשלמי המיסים תבוא מכיסם ממילא...לצערי , בדיוק כפי שהתעלמו מהדברים להם אתה מטיף בעקשנות ראויה לציון , גם ממסקנות הוועדה יתעלמו , החרדים ימשיכו להשתלב בכל קואליציה תוך שהם גונחים מכובד המשא ובכל רגע חושבים לעזוב - ונשארים תמורת אתנן הולם.

    

     27/9/11 04:20:

   לצערי מנהיגי המחאה יוסיפו את קולם לאילו שמתנגדים לשינוי בכלל וימסמסו את החלטות הועדה.

     27/9/11 02:56:
   עוד לפני הקמת הוועדה טענתי שללא שילוב הדתיים והערבים בשוק העבודה אין שום סיכוי לשינוי המצב כי כל הקלה למשלמי המיסים תבוא מכיסם ממילא...לצערי , בדיוק כפי שהתעלמו מהדברים להם אתה מטיף בעקשנות ראויה לציון , גם ממסקנות הוועדה יתעלמו , החרדים ימשיכו להשתלב בכל קואליציה תוך שהם גונחים מכובד המשא ובכל רגע חושבים לעזוב - ונשארים תמורת אתנן הולם.

   פרופיל

   Shahar Ilan
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   פיד RSS

   ארכיון