כותרות TheMarker >
  ';

  אכפת לי

  נושאים ציבוריים מרגיזים הניתנים לשינוי.
  נושאים שאם נפעל יחד לשנותם - נוכל להצליח.
  התשובה: ככה זה, אינה מתקבלת.
  נשתדל להעלות נושאים אלו לאור ואולי נשפר במעט את הסביבה שאנו חיים בה.

  ארכיון

  ועדת טרכטנברג - איפוא נכשלתי?

  13 תגובות   יום שני, 3/10/11, 12:17

  התחלתי לכתוב על הפרק החסר בדו"ח הועדה, הפרק שאינו מסתפק בהכרה בבעיות שוק ההון, אלא גם מציע טיפול שורש מעשי בבעיות אלו.
  תוך כדי עיון ונבירה בפרקי הדו"ח, בהפסקת קפה, נתקלתי במאמרו של ידידי גיא רולניק - "כאן קבור הכסף שלנו" והבנתי לפתע שבנושא זה לפחות, טרכטנברג אינו אשם.
  כידוע כדי לפתור בעיה, יש להכיר בקיומה, אם תדע לומר היכן טעית, יש לך סיכוי טוב למצוא את הפתרון.
  בלשון בעלי המוסר, המתאימה לימים הנוראים שבהם אנו מצויים,  ראשית התשובה, היא בעצם ההכרה האמיתית בחטא.
  שטיפת המוח שנעשתה לאזרחי המדינה, ע"י להקת ועדת בכר, בכירי האוצר בעבר וכלי התקשורת הקנויה, הצליחה לבלבל ולהפיל ברישתה לא רק את ועדת טרכטנברג, בכירי האוצר ובנק ישראל בהווה, אלא גם מומחים ועיתונאים ביקורתיים כגיא ופרשנים נוספים בדמרקר.
  אצטט משפט אחד במאמר, הכולל בתוכו את כל הקונספציה השגויה, כדוגמה לתפיסה שנשתרשה ומונעת פתרונות אמיתיים והחלצות מן המשבר שאליו נקלענו.
  "משרד האוצר התחיל לפני שש שנים לערוך שינוי מבני בשוק ההון הישראלי, כשהפריד בהצלחה גדולה את קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהבנקים במהלך הידוע כוועדת בכר. ההפרדה, שנתיים לפני המשבר הפיננסי, הצילה את מערכת הבנקאות הישראלית מפשיטת רגל ואת המשק ממשבר כלכלי חמור, ויצרה מבנה שוק תחרותי יותר."
  "כשהפריד בהצלחה גדולה"? איזו הצלחה היא זו, שכיום שש שנים לאחר הביצוע הנמהר, ניצבים החוסכים לפנסיה, בפני משבר שכמותו לא צפה המשק מעודו, כולל משבר מניות הבנקים, של שנות השמונים.
  איזו הצלחה גדולה היא זו, ששימנה את הגברת הריכוזיות של המשק לשיאים שלא היו בו מעולם?
  אם להשתמש בעולם של דימויים, התוצר של ועדת בכר, דמה לייצור של כלי רכב יפהפה, היוצא לכבישים, ללא מערכת בלמים.
  דימוי מעולם הרפואה, מתאים אולי יותר, מנתח לב המסיים ניתוח מוצלח, של השתלת לב מסובכת, ללא סגירה מושלמת של אבי העורקים. הניתוח "הצליח", אך החולה מת.

  בנמשל שלנו, החולה עדיין גוסס, אך לא דווחו לו על כך.
  אכן היתה הפרדה של קופות הגמל והפנסיה מן הבנקים, אך הניהול של הכספים הללו עבר לגופים חסרי כל נסיון ואחריות, לניהול כספי חסכונות בהיקפים מעין אלו. יותר מכך, לא הוכנו כלי פיקוח ובקרה על דרך ניהול הכספים.
  בכר עצמו הודה בכך, בהרצאה שבה אמר, לא ציפינו למכירה כה מהירה של הקופות והקרנות ולכן לא הספקנו להכין את כלי הפיקוח והבקרה הנדרשים בחקיקה כה מורכבת וממושכת.
  ואני שואל, מדוע כה מהרתם למכור ולהפקיר את כל חסכונות הציבור? הלזו תקרא הצלחה?
  נמשיך הלאה, "ההפרדה, שנתיים לפני המשבר הפיננסי, הצילה את מערכת הבנקאות הישראלית מפשיטת רגל ואת המשק ממשבר כלכלי חמור".
  ראשית, מהי אותה הצלה מסתורית מפשיטת רגל? האם הכוונה לאשראי החופשי שניתן להרפתקנים, כבן דב, תשובה, דנקנר ועופר, לחגוג במליארדי שקלים, מכספי החסכונות של הציבור, ברכישות נדל"ן והימורים מפוקפקים ברחבי הגלובוס?
  להיכן נעלמה לפתע, פשיטת רגל מסתורית זו? או אולי היא לא נעלמה, היא נחבאת בתיקי קופות הגמל וקרנות הפנסיה, שבגלל שיטות דיווח שונות, מאלו שחייבים בהם הבנקים, עדיין לא צפה במלואה. רק קצה הקרחון שלה מבצבץ מפעם לפעם, ב"תספורות" שיוזמים הטיקונים. נכון, לפי כללי הדיווח הנאות, הקיימים בבנקים היו מוגדרים אלו זה מכבר, כפשיטות רגל.
  המשבר הכלכלי החמור, גיא, לא ניצלנו ממנו, הוא עדיין לפנינו.
  שנית, מנין הבטחון, שהבנקים היו נסחפים לאופוריה של מתן אשראי ללא יעדים מוגדרים, ללא בטחונות וללא כל התניות? לא שאני חסיד גדול של הבנקים שלנו, אך יש לזכור, שטעמה המר של פשיטת הרגל שלהם בשנות השמונים, שנקראה בעדינות "הסדר מניות הבנקים", עדיין היה בפיהם. גם התקנות המחמירות שהשית עליהם בנק ישראל, בנוסף לזכרון הטרי, היו מונעים לדעתי השתוללות אשראי פרוע כפי שאירע בשוק ההון החופשי מכללים, נהלים ופיקוח שלנו.
  נמשיך לחלק האחרון במשפט "ההפרדה, ...יצרה מבנה שוק תחרותי יותר." על איזה שוק תחרותי אתה מדבר גיא?
  כקורא מתמיד של טוריך המעולים, בהם אתה מנתח את כשלי השוק הריכוזי של המשק, שהתפתח כאן בשנים האחרונות במיוחד, היכן הוא שוק תחרותי זה? האם כל מפגיני תנועות המחאה שצצו הקיץ, לא זעקו כנגד הריכוזיות החונקת ולופתת אותנו בכל התחומים? האם יוקר המחיה, שחיקת החסכונות של הציבור והזלזול המופגן במעמד הביניים ובמעמדות החלשים ממנו אינם חלק מבעית הריכוזיות וחוסר התחרותיות של המשק?
  לכן, לפני שאני תוקף את טרכטנברג, על הדו"ח שלו, אני תובע מעצמנו, בואו נגדיר ונסכים בינינו, על הבעיות ורק אחר כך נוכל לדון בפתרונות הנכונים, ארוכי הטווח שלהן.

  אל תבינו אותי לא נכון, ההפרדה בין הבנקים לחסכון המוסדי, אכן היתה צורך חיוני, אך ביצועה בדרך חסרת האחריות שבה בוצעה ע"י ועדת בכר, הביאה אותנו למשבר הנוכחי.
  הכשלון האישי שבו אני חש, הוא בכך, שלמרות שאני זועק על הנושא, בשלוש השנים האחרונות, לא הצלחתי להביא את המערכת, להכרה בחומרת הבעיה ולנקיטת צעד כלשהו, לתיקון המצב.
  כפי שחששתי, רק הכרה ציבורית במשבר הגדול, שאנו נמצאים לצערי בפתחו, אם לא כבר בעיצומו, תביא זאת.
  גמר חתימה טובה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (13)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     10/10/11 19:37:
   עוד כמה דברים: על מה אנחנו מסכימים שיש לטפל ועל מה לא? נתחיל עם מה שאנחנו מסכימים בשאר נטפל אחר כך כשכבר יש לנו נוהלי עבודה
     8/10/11 19:21:
   מילים כדורבנות. צודק מאוד!

   צטט: lorbhaim 2011-10-03 15:32:48

   ישראל אתה צודק אך מתבטא בעדינות רבה. אני נותן את הכותרת הבאה: הקלות הבלתי ניסבלת של שוד החסכונות בצד הסכמתי עם דבריך, אני חושב שהמצב דורש פעולה ולא רק קיטורים......


   חלק מן התגובות לפוסטים שלי, מגיעות בע"פ או במיילים.
   בשיחה עם בכיר מבנק ישראל, הודה הלה, בגילוי לב של ימי התשובה, "אכן תמכנו בהמלצות בכר, כי חשבנו
   שחשוב להפריד את קופות הגמל וקרנות הפנסיה מן הבנקים.
   טעינו, לא תארנו לעצמנו ש"כוחות השוק", יהיו חזירים עד כדי כך.
   הבעיה הגדולה היתה בהמשך ההתנהלות הפסיביות של הגופים המפקחים, הממונה על שוק ההון והרשות לני"ע, שראו את המתרחש ולא נקטו בצעדים דרסטיים נדרשים לתיקון."
   המצב היום בגופים אלו, כפי שכבר כתבתי, השתפר לאחר פרישת ענתבי וגושן, אך עדיין השקפתם הבסיסית, מחזיקה בקרנות המזבח, של החינוך האקדמי כלכלי, שעל ברכיו גדלנו בארץ, האמונה בכוחות השוק, עם נכונות רבה יותר לסייע להם.
   לכן, לדעתי האישית, חייב הציבור לקום בנחרצות, כנגד כל הצעה להסדר חובות, של בן דוב, תשובה או אחרים ולדרוש פרעון מלא!
   יש לנקות את השטח מגידולי פרא אלו ששדדו את החסכונות של הציבור, בנו לעצמם אימפריות וכעת מנסים
   להתחמק מפרעון חובם.
   הסדרי חוב, שיעשו בבנקים, הציבור דורש את כספו, גם אם יפלו כמה מהם, המחיר צריך להיות חד וברור.

     4/10/11 19:51:
   אתה היחיד שעושה כבר כל כך הרבה זמן לפני שכולם התעוררו. אז עכשיו שאתה רואה מאיפה התחיל צריך ללכת בכיוון הנכון ולרתום את כולם. גמר חתימה טובה
     4/10/11 16:27:
   מבריק...איך הם לא ציפו למכירה כה מהירה? האם למד באיזה מהירות מכרו הבנקים את נכסיהם הראליים בעקבות דו'ח ברודט? הייתי שם בדירקטוריון של בנק הפועלים... מאחר וגם הכרתי את עבודת הפארטאץ' של היעוץ המשפטי במשרד האוצר, אין תימה שהכשלון גדול לפתחנו, כמו שהיה לפתחי תכנית ויסקונסין שהלשכה המשפטית באוצר ניפצה... אנחנו באסון של משרד אוצר טיפש חרוץ...גמר חתימה טובה
     4/10/11 07:51:
   נכון מאוד. כוונות טובות ורגולציה חלשה מובילים לגהנום!

   צטט: יצחק ג'קי אדרי 2011-10-03 13:58:50

   הבורסה הפכה לקזינו הלאומי של כמה טייקונים, כולם יודעים וכולם שותקים והנפגעים העיקריים הם חסכונות עם ישראל בפנסיה, בקרנות ההשתלמות, בקופות הגמל ובחסכונות. אני פשוט לא יכול להבין כיצד מדינה מרשה להמר כך עם כספי אזרחיה, אולם זה לא רק כספי האזרחים כל הכלכלה הישראלית יכולה להתרסק ביום אחד בהיר למרות שהכתובת כתובה על הקיר. יאמר לזכותו של גיא רולניק ולצוות ההנהלה של עיתון דה-מרקר, הם עושים עבודתם נאמה, צריך רק לקרוא אותם נכון. שנה טובה.

   מסכים עם כל מה שכתבת, גם על עבודתם הנאמנה של גיא וכל הצוות.
   צוות עיתונאים משובח, גם בקנה מידה עולמי.

   מה שכתבתי אינו חלילה נגד גיא, אלא נגד ועדת בכר ויישומה ההרסני.

   בנושא ועדת בכר, יש לנו חילוקי דעות עמוקים, לגיטימי, לא?

    

     3/10/11 15:39:
   ישראל כרגיל מאמר יפה מקצועי וישישר תודה דיויד
     3/10/11 15:32:
   ישראל אתה צודק אך מתבטא בעדינות רבה. אני נותן את הכותרת הבאה: הקלות הבלתי ניסבלת של שוד החסכונות בצד הסכמתי עם דבריך, אני חושב שהמצב דורש פעולה ולא רק קיטורים. בימים אלה שכולנו חוגגים את ההפיכה שהתלחנו לחולל בתנובה - מה אני מציע – התארגנות של חוסכים ברוח הימים האלה של הפייסבוק ודומיהם, ואכן כבר קיימת קבוצה כזו וראוי שכולנו נצטרף אליה ואולי אף לארגן הפגנת חוסכים מול הארמון של בן דב ותשובה ושאר בעלית תיספורת למיניהם. http://www.facebook.com/groups/112037895478096/?id=301245133224037 דרוש הקמת גוף אזרחי בלתי תלוי שיטפל במכלול ההגנות הקיימות והנדרשות בהגנה על ציבור החוסכים בכל כלי החיסכון – כל המוסדיים למינהם ורוכשי אג"ח. משהוא במתכונת התנועה לאיכות השלטון, או אף שיפעל בין כתליה. הגוף הזה ירכז את כל הפעילות הנדרשת – חוקית ויעודד תחיקה להשגת המטרות. יתר על כן יגיש תביעות נגד בעלי השליטה והדירקטורים בהברות שנתנו ידיהם לשוד החסכונות. כוונתי לדוגמא, (בלי לציין שמות ) לא לאפשר למי שעורך תיספורת לגייס כסף נוסף בשוק ההון, או, לדרוש מהמוסדיים לאמץ כללי מינימום לקניית אג"ח ללא שום ביטחון מינימלי, דוגמת אגרקסקו. כיום כולנו יודעים עד כמה התחום הזה פרוץ. כל פעם מחדש, אני מופתע מהאדישות הרבה וחוסר התגובה של ציבור החוסכים שכל המעורבים ב"טיפול" בחסכונותיו, עושים ככל יכולתם לגלח ומהם אף עורכים תספורות של ממש, לטובת עצמם כמה שיותר. שימו לב שבאוגוסט, ירד ערך החיסכון בקופות גמל בכ 4%. ומי יודע מה צופן בחובו ספטמבר (חוששני שלא פחות). המעורבים הם כמובן – בעלי השליטה, המנהלים, הדירקטורים, המשקיעים המוסדיים , נאמני אג"ח, רואי חשבון וכל מי שיש לו נגיעה כלשהיא בכסף של החוסכים. איני מפרט את חלקם הזניח של הרשויות למינהן – אם במחדל או במעשה - בפתיחת הדרכים הרבים בהם בהם מגלחים את החסכונות, בתקווה להצטרף לצוות הספרים. בין אלה אני מונה חברי הכנסת רבים שמשרתים את הספרים ופוגעים בציבור החוסכים. מצפה ליום שבו יתעוררו ויתאגדו כל החוסכים מכל המעמדות לטפל בצוות הספרים בכל העוצמה האפשרית, כדי שידעו כי יידרשו להשיב ולהיענש בחומרה על הקלות הרבה בהם גילחו את כספנו. ראוי אף לעורר כמה חברי כנסת שיתעוררו לבנות מסגרות אפקטיביות כדי להגן על החיסכונות. שכן, שוד החסכונות הינו הרבה יותר חמור ופוגע בכל אחד מאיתנו מאשר מהנעשה בשוק הדיור והמחירים, אך למרבה הפלא זוכה להתעלמות רבה ביותר. חיים
     3/10/11 14:20:
   כל קול, מגיע יומו, חתימה טובה
     3/10/11 14:13:

    

   טוב מאוחר מאשר אף פעם.

    

     3/10/11 14:07:
   אני מסכימה אתך לגמרי.מאז ומעולם היתה נחיצות ברמה עליונה להפריד את הייעוץ בניירות ערך לרבות החסכון הפנסיוני מידיהם הגסות של הבנקים בגלל הבורות דבר ראשון של היועצים, ובגלל ניגוד העניינים. מה שקרה עכשיו זה שהפרידו אבל לא עקבו אחרי התהליך וכיום תהליך ההשקעות לוקה ולא ירחק היום בו כולנו נעמוד מול השוקת השבורה של החלטות שגויות,ומשכורות המנהלים המטורפות
     3/10/11 13:58:
   הבורסה הפכה לקזינו הלאומי של כמה טייקונים, כולם יודעים וכולם שותקים והנפגעים העיקריים הם חסכונות עם ישראל בפנסיה, בקרנות ההשתלמות, בקופות הגמל ובחסכונות. אני פשוט לא יכול להבין כיצד מדינה מרשה להמר כך עם כספי אזרחיה, אולם זה לא רק כספי האזרחים כל הכלכלה הישראלית יכולה להתרסק ביום אחד בהיר למרות שהכתובת כתובה על הקיר. יאמר לזכותו של גיא רולניק ולצוות ההנהלה של עיתון דה-מרקר, הם עושים עבודתם נאמה, צריך רק לקרוא אותם נכון. שנה טובה.

   פרופיל

   הרשימות שלי