כותרות TheMarker >
  ';

  חינוך ישראלי

  חינוך ישראלי הוקמה ב-1999 והתמקדה בשיקום גני ילדים ממלכתיים בשכונות של אוכלוסיה מוחלשת. בתהליך טבעי של התבגרות החלה העמותה לעבוד עם בתי ספר ממלכתיים בפרויקטים שונים – השנה עומד מספרם על כ 100. המטרה - להחזיר את הערכים המוצגים ב-"11 מטרות החינוך הממלכתי" מהחוק לכיתות ולהציבן בבסיס אורחות החיים בבית הספר. תנועת חינוך ישראלי פועלת לקידום מערכת חינוך ציבורית שבמרכזה בתי ספר יותר עצמאיים, בעלי אמירה ערכית, איכות הוראה והרבה יותר שוויון.

  0

  החינוך הממלכתי חרדלי

  6 תגובות   יום שני, 17/10/11, 12:59

  להתעורר רבותיי - בזמן שאנחנו מוטרדים מהחינוך החרדי המופרט בתוכן  - הופך החינוך הממלכתי דתי מתחת אפנו לחינוך חרדי-לאומי. חרדלי.

  הידיעה על המורים לאזרחות היא רק ביטוי קטן למתרחש בחינוך הממלכתי דתי. כמי שמסתובב כל יום בבתי ספר שונים אני יודע לומר שההקצנה בבתי הספר הממלכתיים דתיים צוברת תאוצה גדולה – הראשונים שסובלים מכך הם המשפחות הדתיות המתונות בבתי הספר הללו שנאלצות ליישר קו – בדרך כלל בשתיקה, או תוך נשיכת שפתיים. הקיצוניים מובילים ומצליחים ברוב הפעמים. מעט הורים דתיים מעיזים לצאת בפומבי נגד שטף ההתחרדות.  

   

  ''

   

  אבל כולנו שותפים להידרדרות במדרון. כולנו שכחנו מי ומה הוא החינוך הממלכתי דתי. על פי חוק הוא ממלכתי. הדתיות שלו אמורה להיות בעיקר בתפילות ובזהות המחנכים. אבל החוק העניק אוטונומיה לחינוך הממלכתי דתי – והוקמה מועצת חמ"ד. אט אט הוטמעו בחינוך הממלכתי תכניות לימודים נפרדות כמעט בכל הגילאים. מי שעוקב אחרי התכניות הללו יכול לחוש ברוח הנושבת מהם בשנים האחרונות – יותר ויותר הסתגרות, פחות ופחות פתיחות לתכנים מודרניים. רק לאחרונה מצא יו"ר המזכירות הפדגוגית לתדהמתו כי קרוב למחצית מהתלמידים הדתיים ממלכתיים לא לומדים ספרות בכיתות הגבוהות. http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-4021336,00.html

   

   

  ''

   

  הדבר המדהים הוא שמועצת חמ"ד והמנהל הדתי במשרד החינוך הם שדוחפים את מגמת ההתחרדלות. זו לא רק מגמה מלמטה. צריך לחזק את ידיו של פרופ' אשר כהן, יו"ר מקצוע האזרחות, שגם הוא מהמגזר הדתי אך עומד איתן מול המגמות הללו. למען הגילוי הנאות – פרופ' כהן היה ה"שופט" של התיזה שלי באוניברסיטה, וגם ללא קשר לכך אני מכיר ומוקיר את פועלו.    

   

  ועכשיו יסלח לי גם אשר כהן - יש כאן אבסורד נוסף:  ילדים דתיים בישראל זוכים לאוטונומיה מלאה – החל באוטונומיה של מועצת חמ"ד דרך הזרמים הדתיים הנוספים שרובם חרדים וזוכים באופן מופקר לחופש כמעט מלא ללמד או לא ללמד ככל העולה על רוחם – אבל בה בעת, משרד החינוך של כלל ילדי ישראל פרוץ לכל שר נבחר או פקיד ממונה – ואלה לא פעם באים מאותם המגזרים הדתיים. אילו היה מדובר בתפקידים מנהליים ניחא, אבל שרי חינוך בעלי סמכות מלאה על תכנית הלימודים, ופקידים כמו יו"ר מזכירות פדגוגית ומפמ"רים (מפקחים מקצועיים) שלהם יש אחריות ישירה על תכניות לימודים. בסדר, לא צריך לפסול איש בגלל "הכיפה" שלו, ברור –אבל רבותיי – הביטו בתוצאות ובתכנים. בואו ניקח אחריות על זה. בראש הוועדה למקצוע החדש "תרבות ישראל" עומד אדם מהמגזר הדתי, ועם כל הכבוד לפתיחותו הדתית והאישית, אני שואל שאלה לא אישית בכלל – מדוע במקצוע שהוא המקצוע הכי רגיש לזהותם של ילדי ישראל שאינם מהמגזר הדתי, צריך להעמיד אדם מהמגזר הדתי דווקא?  מדוע תמיד ה"התחשבות ברגשות" היא חד כיוונית?

  ואני נמנע כאן מלהתייחס לביקורת על תכנית המקצוע. וחד משמעית יש ביקורת עמוקה - בארץ ובעולם היהודי.

   

  אז החינוך הממלכתי פרוץ והחינוך הממלכתי דתי בונה לעצמו אי בודד ומתרחק שאט אט מרים חומות מעלה. להתעורר רבותיי.

   

  למאמר הבא בסדרה:  החינוך הממלכתי החרדלי 2

   

  אורן יהי-שלום

  מנכ"ל

  ח"י - חינוך ישראלי

  https://www.facebook.com/Israeli.Education

  http://www.youtube.com/user/IsraeliEducation

  http://www.hinuch.org.il/

  http://twitter.com/#!/education_il

  https://profiles.google.com/Education.Israeli/about

  http://www.blogger.com/profile/10611085203746491207

  http://educationisraeli.blogspot.com/

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (6)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     18/10/11 23:40:
   אורן קראתי את המאמרים שלך ואתה ממש סוחף! מאמינה שתוכל לעשות את מהפכת החינוך הציבורי בישראל. אנחנו בתקופה בה ישנם שינויים רבים סביבינו ובתוכנו, שינויים עם ערכים רבים. אולי עכשיו לאחר שנים רבות זו ההזדמנות ואתה האיש המתאים. תמשיך לפעול לכתוב בלהט זו הדרך, אני אקפיד לסייע לכל פוסט והפגנה שתקיימו. בהצלחה לנו..
     18/10/11 05:34:

   כבר מזמן החינוך הממלכתי אף הוא "מובל" בעקיפין בידי הנהגה דתית ואו הנהגה פוליטית לאומנית (ביקורים במערת המכפלה, רצון לצמצם לימודי אזרחות ) כלומר, לא רק שהחינוך במגזר הדתי הולך ומקבל צביון מתבדל וחרדי, אלא משפיע אף על החנוך הממלכתי. לדוגמא: מורה חילוני אינו יכול ללמד בבית ספר דתי. אולם אין מניעה שמורה דתי ילמד בבית ספר ממלכתי. חגיגות ספר תורה בבתי ספר חילוניים מקיימים בכפר חב"ד. מסתבר שהתנ"ך שייך רק לדתיים.בנות שירות לאומי דתיות נמצאות בבתי ספר ממלכתיים, אך מורה חילת חילונית לא תכנס לביס דתי. אמנם אלה פרטים שוליים, אבל מסמנים מגמה. לגבי לימודי אזרחות, מתוך מטרות החינוך הדתי עולה שישנם בישראל שני סוגי אזרחים, אזרחים של חינוך ממלכתי ואזרחים של חינוך דתי, זה כאילו היינו מדברים על דמוקרטיה לחילוניים ודמוקרטיה לדתיים. אם מגמה זו תמשך נעמוד בפני מצב שבעוד דור לא רק שלא נצליח ליצור הפרדה בין דת ומדינה, אלא שחניכי החינוך החרדלי ישנו את פני הדמוקרטיה בישראל והקשר בין דת ומדינה ילך ויגבר, יקומו בארץ שני עמים בעלי שאיפות אזרחיות שונות. יש לעודד את הדתיים המתונים להתמרד נגד חרדול המערכת ואת אנשי החינוך הממלכתי נגד השתלטות הדת על המערכת הממלכתית. להרחיב את לימודי האזרחות לכל שנות בית הספר. ילד אצלנו בהגיעו לגיל 18 לבחירות חסר ידע בסיסי על המשטר, דמוקרטיה ופוליטיקה (מדיניות).
   על ההורים להיות יותר מודעים מה לומדים ילדיהם. על פי חוק רשאי הורה להיות מעורב ב-25% מתכניות הלימודים.
   תודה שהעלית נושא זה לדיון. גם החינוך זקוק למחאה

     17/10/11 13:47:
   אין לי דבר כנגד חרדים, אך יש לי הרבה כנגד תוצאותיה של הפוליטיקה החרדית. ע"ע הכתוב במאמר זה.
     17/10/11 13:42:
   מאמר מצוין. תודה שהבאת את הנקודות הללו לתשומת הלב.
     17/10/11 13:37:
   מדהים ומדאיג.
     17/10/11 13:16:
   חשוב מאד הנושא ומעורר לתגובה מעבר לדף הפוסט. אמנם אני חילונית מוחלטת אבל חינוך בכל רמה ובכל מסגרת חייב להיות כפוף לתכני לימוד מוסכמים ע"י ברי סמכא וכמה שיותר מהם כלומר להסכמה רחבה במידת האפשר. לא מקובל עלי בשום אופן שקבוצה כזו או אחרת במערכת החינוך תעשה ככל העולה על רוחה.

   ארכיון

   פרופיל

   חינוך ישראלי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין