כותרות TheMarker >
  ';

  רשמים מהג'ונגל

  יועץ תקשורת.מתייחס במרבית רשימותי לנושאים מתחום הפוליטיקה, התקשורת והתדמית.
  בבלוג זה אשתף אתכם בתובנות המבוססות לעיתים על היכרות לעיתים בלתי אמצעית, אך גם בהחלט אמצעית, עם החומרים עליהם אכתוב. על אף נאמנותי הרבה ללקחותי, איני מסתפק בייצוג אחרים ולא מוותר על הבעת עמדה על אף רגישות תפקידי.
  http://www.monipr.co.il
  מזה שלוש שנים מתמחה ביעוץ תקשורתי למשרדי עורכי דין ומעניק שירותים לגופים עסקיים ולארגונים חברתיים, בעיקר בתחום הזהות היהודית.
  בשנת 2003 שימשתי מזכ\"ל תנועת שלום עכשיו למשך אפיזודה לא ארוכה ולצערי לא הספקתי לממש את חזוני במסגרת תנועה זו.
  לפני כן שימשתי יועץ תקשורת לרב מיכאל מלכיאור בתפקידיו כסגן שר החוץ ושר לענייני חברה ותפוצות וניהלתי את מטה ההסברה של תנועת מימד בשתי מערכות בחירות.
  בעל ניסיון של כ- 15 שנים בתחום התקשורת. בשנות התשעים הייתי חבר הנהלת מרצ עד שקצה נפשי.
  וכן, אני גם מחזיק בתואר שני בתקשורת פוליטית מטעם אוניברסיטת ת-א (חניכו של הגדול מכולם- פרופ' גדעון דורון).
  וגם בוגר תכנית העמיתים של קולות בלימודי גמרא...
  http://www.monipr.co.il/

  0

  הכנס השנתי התשיעי של איגוד אדריכלי הנוף

  0 תגובות   יום שני, 24/10/11, 12:17

  הכנס השנתי התשיעי של איגוד אדריכלי הנוף יתקיים ב- 3.11 בבית חיל האויר בהרצליה

  הכנס יתמקד בתפקידיה המשתנים של אדריכלות הנוף ובבחינה מחודשת של תפקיד אדריכל הנוף, לנוכח האתגרים העומדים בפניו ובהם יצירת מרחב עירוני איכותי מחד – על כל הסוגיות הנגזרות ממושג זה, ושמירה על משאבי הטבע והנוף הפתוח ההולכים ומתכלים מאידך.

  בכנס ישתתפו בכירי הענף, אדריכלי נוף בכירים מחו"ל ואנשי רשויות וארגונים סביבתיים.

  מטרת הכנס הינה לעורר חשיבה ביקורתית ביחס למגוון תפקידיו של אדריכל הנוף, דרך קשת רחבה של הרצאות אשר ידונו בסוגיות מרכזיות וידגימו אותן באמצעות פרויקטים מעשיים עכשוויים.

  להלן תכנית הכנס

   

  הכנס יעסוק במקומה ובתפקידיה של אדריכלות הנוף בעולם התכנון העכשווי, במרחב העירוני והפתוח, לנוכח האתגרים העומדים בפניה ובהם יצירת מרחב עירוני איכותי מחד – על כל הסוגיות הנגזרות ממושג זה, ושמירה על משאבי הטבע והנוף הפתוח ההולכים ומתכלים מאידך.

  "אדריכלות נוף"? "מה זה בדיוק?" שאלה זו אנו נשאלים לא פעם, במישרין או בעקיפין. התפיסה העומדת בבסיס הדיון שלפנינו מניחה כי התשובות לשאלה זו רבות ומגוונות, וחובה עליהן שתהיינה דינאמיות ותשקפנה את התמורות המתחוללות – בדמותה של הארץ, בערכיה התרבותיים, בתהליכים המתרחשים בה ובביטויים המרחבי, בתהליכי התכנון ובתפקידו של אדריכל הנוף בהם.

  לדור המייסדים, אשר עסק באדריכלות נוף בשנות הקמת המדינה ועיצוב זהותה ודמותה המרחבי – היה תפקיד אשר נגזר מההקשר ההיסטורי והמרחבי בו פעלו – ייעור הארץ וכיבוש השממה, פיתוח ועיצוב גנים לאומיים, אתרי מורשת, אתרי הנצחה, מוקדי פנאי ונופש בחיק הטבע ועיצוב הנוף העירוני .

  מהו ההקשר בו אנו פועלים כיום? מהם תפקידי אדריכל הנוף הנגזרים ממנו? מהי אדריכלות נוף במדינת ישראל של המאה ה-21, הצפופה, המתוכננת לעייפה, רוויות התשתיות? מהם הערכים המשתקפים בנופה וכיצד אנו פועלים בתוכם? אילו תהליכים גלובליים מתרחשים וכיצד הם משפיעים על אדריכלות הנוף? אילו יחסי גומלין מתקימים בינה ובין תחומים נוספים? מהם יחסי הכוחות המשתקפים במרחב ומעצבים אותו, ואילו תפקיד היא לוקחת לעצמה בעיצובם?

  מטרת הכנס הינה לעורר חשיבה ביקורתית ביחס למגוון תפקידיו של אדריכל הנוף, דרך קשת רחבה של הרצאות אשר ידונו בסוגיות מרכזיות וידגימו אותן באמצעות פרויקטים מעשיים עכשוויים מהארץ ומהעולם.

  שמות ההרצאות והפסקאות המתארות אותן עדיין בגדר טיוטה ונמצאות בהליכי גיבוש מול המציגים.

   

   

  בברכה

  צוות ההיגוי

  טלי וקסלר, מיכל בן-שושן, ליאת הדר ויעל בר-מאור.

  מבנה הכנס

  11.30- 11.00     התכנסות, הרשמה, כיבוד קל וביקור בתערוכה המסחרית

  11.30-11.35      ברכות

  11.35-11.40      דברי פתיחה

  11:40-12:25     שחר צור 8WEST 

   

  12:25-13:25     על ציר הזמן

  גנים לאומיים, יערות קק"ל וגנים עירוניים הנם מרכיבים מרכזיים ובעלי השפעה נופית רחבת היקף בנוף הישראלי, המשקפים את הרעיונות והתפישות שליוו את הקמת המדינה. מושב זה יעסוק בתמורות שחלו בתפישות אלו, בפיתוח גישות עכשוויות ביחס לגנים וליערות ובביטויים המרחבי והנופי. שינויים אלו משקפים תהליכים רחבים יותר ובהם שינוי בתפקידי אדריכלות הנוף הישראלית, כפי שישתקף באמצעות הצגת מהלך הדורות בתכנון ספורטק סקייטפארק הרצליה. 


   

   

  האם תם עידן תכנון נוף מעוצב בגנים לאומיים בישראל / אדר' זאב מרגלית, רט"ג (20 דק) 

  הגנים לאומיים אשר מהווים כיום את סמלי נוף התרבות שלנו ואת הנכסים החשובים ביותר של פארקים לנופש הציבור בחיק הטבע בישראל עוצבו בעבר על ידי בכירי אדריכלי נוף בישראל. לעומת זאת, הגישה הכללית הרווחת בתכנון גנים לאומיים כיום היא שימור, ככל הניתן, של הנוף הטבעי הקיים, כאשר הפיתוח מתרכז כמעט כולו בהכשרת השבילים למבקרים ומעט לאורך מסלולים אלו. ההרצאה תדון בשאלה האם יש עדיין מקום לתכנון נוף מעוצב של גנים לאומיים - מהי משמעתה של הגישה האחרונה לתכנון נוף של גנים לאומיים, ומה השפעתה העתידית על שמירת הטבע הנוף והמורשת ועל השירות לציבור בישראל .

   

  עתידו של העבר / אדר' נוף ליאור וולף, צור-וולף אדריכלות נוף (20 דק)

  ההרצאה תציג את גלגוליו של משרד אדריכלות נוף, אותו ייסד אדר' הנוף ואיש החזון והרוח ליפא יהלום, לפני קרוב ל- 60 שנה. אליו הצטרף דן צור, איש המעשה והיצירה אשר יחד הוכרזו כחתני פרס ישראל לאדריכלות נוף, ואת מקומם ירש לאחרונה אדר' נוף ליאור וולף. ההרצאה תשקף את מהלך הדורות ותדון בסוגיית "דור ההמשך" במשרדי אדריכלות נוף, בתמורות המשתקפות בו ובתהליך הבנייתה של "מורשת משרדית" והערכים העומדים בבסיסה, באמצעות התמקדות בתכנון ספורטק סקייטפארק הרצליה.

   

  13.25-14.10      הפסקת צהרים

  בישראל מתוכננים ומבוצעים בשנים האחרונות יותר ויותר פרויקטים בקנה מידה אזורי נרחב ואף ארצי ובהם תכניות אזוריות, תשתיות לאומיות והנדסיות בתחומי אנרגיה, תחבורה ועוד. תכניות אלו בעלות השפעה על דמותן של יחידות נוף נרחבות, וקנה המידה ההולך וגדל מביא להחרפה בדילמות ובקונפליקטים המרחביים עמם מתמודד אדריכל הנוף. מושב זה יעסוק בתפקידיה ובאתגריה של אדריכלות הנוף בנקודת המפגש בין עיצוב, אקולוגיה, מדיניות וכלכלה, מנקודת מבט רחבה, תוך התמקדות בפרויקטים אקטואלים הנמצאים על שולחנם של מוסדות התכנון בימים אלו.


  14.10-15.30      במבט רחב

   

  המשמעות התכנונית של נופי תרבות / פרופ' מייק טרנר, אונסק"ו (20 דק)

  'נופי תרבות' מייצגים את "היצירה המשולבת של אדם וטבע", כך נקבע באמנה להגנת המורשת העולמית של אונסק"ו (1972). מדינת ישראל נתברכה בנופי תרבות בעלי ערכים מקומיים ואוניברסליים והמושג 'נוף תרבות' הופך רווח בשנים האחרונות בקרב העוסקים בתחום. האם ניתן לתרגם מונח זה לכלי תכנוני יישומי אשר יעמוד לרשות מקבלי ההחלטות? הרצאה זו תעסוק במשמעות התכנונית של 'נופי תרבות' במערכת התכנון הארצית, כפי שזו באה לידי ביטוי בעדכון לתמ"א 35 הנערך בימים אלו, ובמקומם של אדריכלי הנוף במהלך זה.

   

  אנרגיות חדשות ברמת הגולן / אדר' נוף טלי טוך, טוך-סרגוסי אדריכלות נוף (20 דק)

  בין סגולותיה המרכזיות של רמת הגולן היותה נוף פתוח, חבל ארץ ייחודי המעניק לתושביו ולמבקרים בו תחושת מרחב נדירה. במרחב זה, המשובץ בערכי טבע, נוף ואתרי מורשת, נבחן בימים אלה במסגרת הועדה לתשתיות לאומיות פרויקט תשתית לאומית הכולל הקמת עד 75 טורבינות רוח בגובה 120 מ' ברמת הגולן, אשר אם יאושר, יהיה בעל השפעה מרחיקת לכת על נופי רמת הגולן ומאפייניו. הרצאה זו תציג את האופן בה נבחנת השפעתו של פרויקט מסוג זה על חבל ארץ שלם, את הסוגיות המרכזיות ובהן הסוגיה הנופית עמן מתמודדים מתכנני הפרויקט ואת תפקידו של אדריכל הנוף בתהליך תכנון מעין זה. 

   

  דמותו של אזור ים המלח (40 דק)

  ים המלח  - אחד משבעת פלאי תבל? אגם הולך ומתייבש? בריכה תעשייתית ההולכת ומציפה? אסון אקולוגי או תוצר של החלטות מדיניות? ואיך בכלל קוצרים מלח? אגן ים המלח, מהערכים הנופיים, סביבתיים ותרבותיים הייחודיים באזורנו, עובר תהליכים ושינויים בקצב הולך ומתגבר, המשפיעים באופן משמעותי על הנוף והסביבה כמו גם על הפעילויות האנושיות המתרחשות מכל עבריו. ים המלח נמצא כיום בלבם של תהליכי תכנון ובדיקה משמעותיים, במדינת ישראל ומחוצה לה, אשר להם השלכות מרחקיות לכת על דמותו העתידית של אגן ים המלח.

  הדיון בסוגיות התכנוניות העומדות על הפרק ובמשמעותן הנופית, וכן בתפקידי אדריכלות הנוף בסוגיות אלו, יערך באמצעות הצגת שני פרויקטים תכנוניים עכשוויים הנערכים במקביל, ומתמודדים עם סוגיות דומות מזויות ראייה שונות:

  -         מדיניות פיתוח סובב ים המלח ומערבו - תמ"א 13 לים המלח וחופיו - אדר' נוף מיכל בן שושן , לרמן אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ

  -          הגנות ים המלח - תת"ל 35 / אדר' נוף עליזה ברוידא , ברוידא מעוז אדריכלות נוף

   

  מושב זה יעסוק בתכנון עירוני המתבסס על ידע וצרכים המגיעים מהשטח ('מלמטה') ויציג תהליכי תכנון המקיימים דיאלוג עם הקהילה המקומית. תהליכים אלו נערכים בחלקם בשוליים - שולי העיר, שולי החברה, שולי המקצוע -  אשר להם תפקיד עירוני וחברתי וחברתי חשוב, בהיותם 'מרחב אקספרימנטלי' המתבסס על חיפוש מתמיד והרחבת גבולות, המקום בו מתאפשר קיומו של 'האחר' ובו מתקיים דיון על הקשר בין היחיד והחברה. מושב זה ידון באתגרים העומדים בפני אדריכלות הנוף, בבואה לצקת לשוליים אלו תכנים ציבוריים אשר יאפשרו את תפקודם כמשאב עירוני בעל ערך חיובי.

  מושב זה יעסוק בתכנון עירוני המתבסס על ידע וצרכים המגיעים 'מלמטה', ויציג תהליכי תכנון המקיימים דיאלוג עם הקהילה המקומית. תהליכים אלו נערכים בחלקם בשוליים - שולי העיר, שולי החברה, שולי המקצוע -  אשר להם תפקיד עירוני וחברתי וחברתי חשוב, בהיותם מרחב אקספרימנטלי המתבסס על חיפוש מתמיד והרחבת גבולות, המקום בו מתאפשר קיומו של 'האחר' ומתקיים בהם דיון על יחסי היחיד והחברה. מושב זה ידון באתגרים העומדים בפני אדריכל/ית הנוף, בבואו/ה לצקת לשוליים אלו תכנים ציבוריים אשר יאפשרו את תפקודם כמשאב עירוני בעל ערך חיובי.

   


  15.30-16.30      bottom-up  (שם זמני)

   

   

  עבודה זרה / אדר' נוף אמיר לוטן (15 דק)

  פעולות הבנייה והפיתוח העירוניים משאירות תוצרי לוואי בלתי מתוכננים, שלהם  אופי, אסתטיקה וחוקיות משלהם. כחברה אנו נוטים שלא לקחת אחריות על תוצרים אלה. שולי האתרים הבנויים ותשתיות הדרכים, על הנופים שהם מייצרים, מהווים מצע להתפתחות בתי גידול של שוליים, בהם שולטים מינים גרים, מינים פולשים וצמחי מעזבות. האם הגדרות אלו רלוונטיות כאשר אנו בוחנים סביבה עירונית המופרת ממילא? בהרצאה תדון סוגיה זו באמצעות הצגת הפרויקט "עבודה זרה", הממוקם באזור התעשייה בעיר בת-ים והמבקש להאיר את האלמנטים שבשוליים, על האסתטיקה הייחודית להם והנוף הארעי שהם מייצרים.

   

  להשאיר בעיר / אדר' נוף חלי אלול ואדר' נוף חוי לבנה, רקמה עירונית (15 דק)

  אדריכל הנוף בורא מדי יום מרחבים חדשים לשימוש הציבור, אולם תפקידו אינו מתמצה רק ביצירה הפיסית של מרחבים אלו, והוא בעל ממשקים עם רבדים עירוניים נוספים. הרצאה זו תציג מהלך יזום -  "להשאיר בעיר", שעיקרו שינוי תפישת העולם העירונית בנוגע לשימוש חוזר ומשאבים עירוניים והנכחותו בעיר גבעתיים. מצד המתכננות, טומן מהלך זה בחובו מעורבות בפרויקטים עירוניים-נופים בעלי היבטים חברתיים, קהילתיים, דימוי עירוני, היבטים כלכליים ונוספים, המאפשר להן 'למתוח את גבולות המקצוע' ולרתום אל תהלך התכנון, שאינו לינארי מלכתחילה, תהליכים מקומיים הצומחים 'מלמטה'.

   

  טבע וקהילה בשולי העיר / אדר' נוף ליאב שלם (15 דק)

  ההרצאה תציג מודל ליצירת פארק טבע קהילתי, אשר יושם במספר ערים במרכז הארץ. המודל מציע שמירה על המגוון הביולוגי בשולי העיר באמצעות שיקום שטחים מופרים, במקרה זה - שטחי חקלאות בלתי מנוצלים. בבסיס המודל עומד מחקר אשר בחן כיצד ניתן לשקם שטחים סמוכים לעיר כפארקים קהילתיים באופן בו הפארק משרת את הקהילה בעוד הקהילה שותפה לשמירתו ותחזוקתו.

   

  הגדרה מחדש / אדר' נוף נועה טל (15 דק)

  פרויקט המציע גישה תכנונית- חברתית באמצעות הצגת חלופה תכנונית לישובים הבדואים הלא מוכרים בנגב, אשר פותחה במסגרת פרוייקט גמר במסלול לאדריכלות נוף, הטכניון, 2010. מחצית מהאוכלוסייה הבדואית השניה חיה ביותר מ-30 ישובים, שאינם מוכרים ע"י המדינה ומאופיינים בחוסר מתן שירותים בסיסי. לטענתה, תכנון העיירות לא נעשה בהתאם לנורמות והכללים הפועלים בחברה הבדואית בנגב, והוא מאפשר צורת חיים –עירונית בלבד.  ההרצאה תציג חלופה יישובית חקלאית לישובים הבדואים הלא מוכרים, המבוססת על מאפיינה החברתיים והפיזיים של החברה הבדואית בנגב ועל תהליכי המודרניזציה המרחשים בה.

  16:30-17:00      הפסקת קפה

  קיומו של מרחב אורבני איכותי - המנסח את היחסים במרחב הבנוי באמצעות החללים הציבוריים, על התפקודים והתכנים החברתיים הנוצקים לתוכם - טומן בחובו את המפתח לחיים עירוניים אטרקטיביים, החיוניים הן לכשלעצמם והן לשמירה על המרחבים הפתוחים המצומצמים שעוד נותרו. מהו אותו מרחב אורבני איכותי? מהם הכוחות המשתקפים בתכנונו ובתפקודיו? מהם הכלים המרחביים המצויים בידי אדריכלות הנוף ואילו תפקיד היא לוקחת לעצמה, בעיצובו? מושב זה ידון במרחב הציבורי העירוני, באמצעות דיון בכוחות החברתיים והפוליטיים המעצבים אותו, בסוגיית האינטנסיביות העירונית והאפשרות ליצירתה 'יש מאין', בקשר בין שטחים פתוחים ל'איכות חיים עירונית', בתהליכי אקולוגיה אורבנית התופסים תאוצה בעולם בימים אלו ובתפקידיה של אדריכלות הנוף במרחב העירוני הציבורי.

   

   


  17:00-18:40 המרחב הציבורי העירוני

   

  "טובת הציבור" והמרחב הציבורי העירוני / תמר זנדברג (20 דק)

  הרצאה זו תדון בהיבטים החברתיים והפוליטיים של המרחב הציבורי, תוך התייחסות לאופיו החמקמק של המושג "טובת הציבור". מיהו הציבור הרלוונטי בעיר? כיצד הוא או מי שמטעמו דואג לטובתו? "טובת הציבור" - כלל האינטרסים הציבוריים (השונים והמנוגדים) המגיעים לדיון בזירה פוליטית המקדמת אותם על פי סדר עדיפויות - היא בהכרח שאלה פוליטית. דיון זה גם יתייחס ל"מהפכת האוהלים" ולאופן בו היא מנכסת לעצמה את המרחב הציבורי.

   

  עירוניות ואדריכלות נוף / אדר' נוף ורדית צור נמל, צור נמל – טוכלר אדריכלות נוף (20 דק)

  המרחב הציבורי העירוני העכשווי הנו אתגר אמיתי לאדריכל הנוף. הרצאה זו תדון, באמצעות פרויקטים שונים במרחב העירוני, בשאלה האם ניתן ליצור באופן מלאכותי את אותו "באזז" עירוני, יש מאין? הצורה נובעת מן ההבנה של המרחב – הקשרים המרחביים הפוטנציאליים שלו אל הסביבה והפעילות שהוא עשוי לייצר (במילים אחרות: איך מביאים אנשים ומה הם יעשו שם..?). אופי הפיתוח במרחבים אלה מבטא "עירוניות" ומציע פרשנות עכשווית למושג "מקומיות". סביבות מוצלחות הן אלה המשכילות לייצר אופי מובהק ובד בבד גם מייצרות שקט, כר להתרחשות אנושית.  הנושא יוצג דרך פרויקט מתחם משרדים "I-Tec" באזור התעשייה רעננה.

   

  האם הירוק באמת ירוק / דר' יודן רופא, אוניברסיטת בן-גוריון (20 דק)

  ההרצאה תעסוק בשאלת הצורך במתן מכסות כמותיות לשטחים פתוחים בעיר והחשיבות של פיתוח כלים לבקרת איכות של השטחים הפתוחים ויצירת תנאים להגדלת העושר והמגוון של סוגים שונים של שטחים פתוחים בערים. איכות חיים עירונית גבוהה מתורגמת כיום במידה רבה בעיני הציבור ובעיני המתכננים לכמות ולנוכחות של שטחים ירוקים פתוחים בעיר. ההרצאה תציג גישה לפיה הגדלת ההקצאות לשטחים פתוחים בעיר פוגעת ביכולתנו להגיע לצפיפויות גבוהות מספיק על מנת לקיים חיים עירוניים אינטנסיביים ותתבסס על ממצאים העוסקים באיכות השטחים הציבוריים הפתוחים בשכונות מגורים בישראל, לנגד איכות המרחב הציבורי (רחובות ורחבות ציבוריות).

   

  אקולוגיה אורבנית / אדר' נוף ליאור לוינגר (20 דק)

  ברוב הערים המתקדמות בעולם, המענה המקובל כיום לתהליכים האקלימיים, הכלכליים, החברתיים והסביבתיים הינו גיבוש אסטרטגיה סביבתית הנותנת עדיפות לפתרונות נופיים והנדסיים משולבים. ההרצאה תציג גישה תכנונית - "אקולוגיה אורבנית", הצוברת תאוצה ברחבי העולם והמתבססת על מודעות והבנה של תהליכים אקולוגים וטכנולוגיות כנוסחה לבנייה (ובנייה מחדש) של ערים. תפיסה זו מתמקדת באלמנטים הנופיים, בדינמיות שלהם ובהמשכיות שלהם ושמה דגש על חשיבות ה"טבע בעיר" והמגוון הביולוגי. בהרצאה יוצגו מספר מקרי בוחן וחקרי אירוע מארה"ב ומישראל.

   

  ירוק – אג'נדה או צבע? / אדר' נוף ברברה אהרונסון, אהרונסון אדריכלות נוף (20 דק)

  פארק עירוני כעונה על רצון הציבור ל'ירוק בעיניים'? כהזדמנות לשימור ערכים אקולוגיים בלב סביבה בנויה? מהם צרכי הציבור ורצונותיו? מהם תפקידיו של פארק עירוני ומהו תפקידו של אדריכל הנוף ביחס לשאלות אלו?  ההרצאה תחשוף את התהליך המעניין שעבר צוות התכנון של פארק הרצליה, אשר נפל בקסמה של ה"באסה", אותה ביצה ידועה לשמצה בלב הרצליה, שהתגלתה כנכס אקולוגי, ובה צמחייה ובעלי חיים ייחודיים ועד להחלטה להתחיל את הפיתוח דווקא ממענה לרצון הקהל בפיתוח אינטנסיבי של מדשאות, מתקני משחק ופיקניקים. החלטה אשר סללה את הדרך להשקעה ציבורית בפארק אקסטנסיבי-עירוני ייחודי.

   

  18:40-19:25     הרצאת סיכום – לורה סטאר

  19:25-19:30      סיכום

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   מוני מרדכי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין