כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  הטרמילר

  טירמלתי*
  טיילתי עם תרמיל.

  לצאת כמוני לטירמול בגיל 53 פירושו לצאת ללא אגו ותבנית, לפי תוכנית כללית המגדירה נקודות יציאה וחזרה במפה ובזמן, אם בכלל.

  עזבתי כל מה שידעתי. פשוט קמתי, טירמלתי וחזרתי וכמו נולדתי מחדש. צאו לטרמל בעולם תרבותי אחר ומצאתם שלווה גדולה.  המונח 'טרמילר' חדש. עניינו לכידת האגו וקשירתו באופן שלא יפריע. לא יבלוט בתנועה קדימה, הלאה.

  פיתוח עברי למונח "מוצ'ילר", מהמילה הספרדית "מוצ'ילה", בעברית תרמיל.

  מכאן, מוצ'ילר פירושו 'תרמילאי' ומעתה, גם 'טרמילר'. המונח בכל הטייה הומצא על ידי והזכויות שמורות לי.

  לתפיסתי, הנווד עם תרמיל ומקל, או המוצ'ילר, כפי שהוכר עד מחצית המאה הקודמת שינה דמותו ואינו עוד.

  במקומו, קיים תרמילאי מודרני שהתפתח ב-70 שנה לדמות אחרת במהות.

  סביבתו השתנתה. לינה במערות ואבוסים, ופונדקי דרכים וכנסיות נעלמה מעולמו החדש.

  כיום, טרמילרים מטרמלים כטיילים מצויידים היטב לטראק בשטח, אך לנים בהוסטלים ברמת מלונות סבירים ובמחירים, שעדיין מתאימים למטייל צעיר שאמצעיו דלים, המטייל בתקציב נמוך.

  טרמילר או טרמילרית, בוגרים כבני 45 ומעלה, המטיילים עם תרמיל לאורך זמן, כשיכולים כלכלית גם אחרת. הם יוצאים למסע ונעים בו כבודד/ה בלתי תלוי/ה.

  כל היתר נוצר...

  0

  מרוקאי ציוני

  104 תגובות   יום שלישי, 25/10/11, 10:46
  תמרים במרוקו לקוח מתוך דו"ח חקר שווקים 
  http://www.moag.gov.il/NR/rdonlyres/7D0399B4-4797-4AE9-90D3-A3E4ABA96D07/0/tamar.pdf
  מרוקו 
  שטח מטעי התמר ב-2006 היה כ- 480 אלף דונם. היקף הגידול של הזן 'נור' כיום אינו משמעותי. יש תנופת נטיעות, קיימת תוכנית לנטוע כ-60 אלף דונם, מהם כ-40 אלף דונם מהזן 'מג'הול' והיתרה מהזן 'דקל נור'. על פי דיווחים לא רשמיים, נזנח בשנה האחרונה (2007) המשך ביצוע התוכנית. 
  לפי אותו מקור הסיבה נעוצה בעליית הביקושים לשמן זית וב"תזוזה" של חג הרמאדן לחודשי החורף בשנים הקרובות. במרוקו נטעו כ-300 אלף שתילים, רובם באמצעות תרביות רקמה מהזן Najda, הזן אינו נמנה בין זני העילית אך הוא מגלה עמידות גבוהה יחסית למחלת הביוד.
  סך היצוא המדווח ממרוקו עד כה זעום, כ-60 טון בלבד ב-2005. עם זאת יש לציין כי נגע ה-Fusarium oxysporum f. sp. Albedini) Bayoud) 
  אינו מהווה את הסיבה ליצוא המצומצם ממרוקו, שכן הנגע אינו נמצא כיום ברשימת נגעי ההסגר ביבוא פירות לאיחוד האירופי (נמצא ברשימה של יבוא שתילים) ולכן אינו מהווה חסם להתפתחות יצוא ה'מג'הול' ממרוקו. 
  יחד עם זאת, רגישותם הגבוהה של עצים מהזן 'מג'הול' למחלה, הביאה לפגיעה קשה באזורי גידול רבים ולצמצום ולהכחדה כמעט מלאים של הגידול המסחרי של הזן 'מג'הול' במרוקו. המרוקאים מנסים בריבוי מסיבי, בשיטות של תרביות רקמה להחזיר זן זה למטעיהם.
  ישראל 
  היא יצרנית קטנה של תמרים לעומת מדינות המפרץ וצפון אפריקה. אך יחד עם זאת היא יצואנית מובילה של תמרים איכותיים ובמיוחד של הזן 'מג'הול'. מאז שנת 2002 נמצא היבוא מישראל לאיחוד האירופי בעליה מתמדת (תרשים מס' 5). בשנת 2006 יובאו מישראל לאיחוד האירופי (EU15) כ-7,400 טון, שהיוו כ-12% מהכמות המיובאת ממדינות מחוץ לאיחוד אירופי, וכ-25% מהערך. על פי נתוני המכס של האיחוד האירופי היעדים החשובים של היצוא מישראל בשנת 2006 היו צרפת (2,300 טון) - כולל תמרים ב"מעבר" לארצות אחרות, אנגליה (2,000 טון. ספרד 1,150 טון הולנד 500 טון, בלגיה 330 טון וגרמניה 250 טון). 
  בשנת 2001 היה יבול המג'הול כ-4,800 טון. תחזית היבולים ל-2007 הייתה כ-10,700 טון. נראה היה שכל עוד שוקי היצוא קולטים פרי זה במחירים גבוהים כל כך ימשיך ענף התמר לגדול ולפרוח. אולם העלייה החדה המתרחשת ביבולי ה'מג'הול' בישראל והכמות הגדולה עוד יותר שצפויה להתקבל בשנים הקרובות, כמו גם הכניסה של "שחקנים" נוספים לשוקי ה'מג'הול' באירופה, מחייבים חיפוש של פתרונות חדשניים, אם בשווקים חדשים בעולם, ואם במוצר איכותי יותר או חדשני שיהיה בעל יתרון ייחודי לפרי הישראלי. 
  כך נכתב אז במקורות המחקר: כהן י, סריג פ., אורן ח., גלזנר ב. (2006): ענף התמר בארצות הברית: רשמי סיור. ,עלון הנוטע' ס', 32-36 (2) 60. Eurostat (דצמבר 2007). (FAO (Food and Agriculture Organization FAOStat (דצמבר 2007). / h t t p : / / e x c h a n g e . u n i d o . o r gupload/1726_Dates.pdf
  אלה היו נתוני הייבוא לאירופה ממדינות מקור:
  סודן               328,200     5%
  עירק              404,000     6%
  אלג'יריה          491,188     7%
  פאקיסטן          506,623     8%
  עומן               258,738     4%
  אחר               719,307    11%
  מצרים             1,170,000 17%
  איראן              996,770    15%
  איחוד האמרויות 859,159    13%
  ערב הסעודית    970,488   14%
  אם כן, בואו ונתמקד במג'הול הישראלי.
  המג'הול הוא התמר היחיד המתייבש על העץ, ללא תוספת גופרית והוא נמכר גם כפרי טרי.  ע"פ נתונים רשמיים, בשלהי שנת 2011  70% מהתמרים מסוג מג'הול שנמכרו באירופה הגיעיו מישראל המייצאת 6,000 טון מג'הול, מתוכם שני שלישים לאירופה. 
  המג'הול נחשב לתמר הגדול והמובחר ביותר. הוא מצטיין בגודלו (פי 4 מרוב הזנים), בטעמו המתוק ובטקסטורה הפריכה שלו. ישראל יצרנית המג'הול הגדולה בעולם. מקסיקו, ארה"ב ודרום אפריקה בין המתחרות על השווקים. צרכני התמרים בעולם הם מוסלמים ויהודים. הנוצרים רוכשים תמרים לפני חג המולד. המג'הול הישראלי הוא הפרי היבש היחיד המיובש טבעית על העץ. אחרים מיובשים מלאכותית עם שימוש בגופרית וסוכר. התמר הישראלי המיועד ליצוא גדל תחת פיקוח ותקנים מחמירים גם של האיחוד האירופי.
  למרבה ההפתעה, מגדלי המג'הול זיהו כי בשלב המוקדם להתייבשותו טעמו ומרקמו שונים ומיוחדים הרבה יותר מפרי טרי והוחל ליצאו גם כטרי לפני ארבע שנים ובהצלחה. יצוא מג'הול טרי מורכב יותר, שכן חיי המדף שלו קצרים והסיכון להחמצה גבוה. אבל גודלו, צורתו וטעמו שווים את המאמץ והתמורה. 
    
  התמר המבטיח והיחיד מבין כ-12 סוגי תמרים המשווקים בארץ וחלקם בעולם הוא מג'הול שזוהה כפרי בעל ערכם תזונתיים טעם ומרקם,יוצאי דופן באיכותם. ספורטאי העולם גילו את המוצר ובשנים האחרונות הוא מופיע תדיר בלוח המזון היומי. יצוא המג'הול הישראלי יוכפל עד 2015. שטחי הגידול של המג'הול פרוסים על 13 אלף דונם ובשנה הבאה יורחבו ל 20 אלף. היעד הבא לייצוא היא סין.    
  ישראל מייצאת תמרים טריים הנקראים על ידה 'לחים' שצבעם שחור סגול ומשווקים במצב קפוא מזן חייאני (עירק). תמרים טריים נראים כתפוח צהוב קטנטן ומשמשים בייצוא בעיקר לקישוט, מהזן ברהי (עירק). ידועים בטעם דבש לאחר הפשרה מהקפאה. אחרת טעמם אפיץ.
  תמרים יבשים: דקל-נור (דקלתנור מעירק, מצרים, קליפורניה), חדראויי, חלאויי, זהידי (עירק), אמרי (עירק). אחרים זניחים.
  מוצרי תמרים: פסטה (תמרים כבושים), סילן (סירופ תמרים) ואחרים בשוליים.

  ''

   

  צילמתי ב NICON D80 ,זכרו ללחוץ להגדלה :)

   

   

  נאמר על ישראלים יוצאי מרוקו, המטיילים בה ממש, לא רק מסיירים בבתי הקברות ובתי הכנסת שמשפחתם עזבה מאחור, כי הם לפתע מבינים את גודל המפעל הציוני. מבינים מה עלה בגורלם שלהם. מבינים את החוויה שחוו בשנים של הסתגלות לתרבות אחרת, ישראלית מעורבת בליל תרבותיות ועדיין שומרת על ייחדויות תרבותית מקורית.

   

  למרות שיהדות מרוקו הייתה האחרונה להצטרף למפעל הציוני, זכו בניה להגשמה.

   

  בהשוואה לחיים במלאח המרוקאי (השכונה היהודית הסגורה בעיר המרוקאית) או בבתי חומר ובמערות בהרים הגבוהים של האטלס, שיש אומרים 'נשתמרו' אחרים מזהים כי 'הוזנחו', בלי פיתוח וללא קידמה, מרוקו נותרה ברובה כשהייתה אז לפני 60-70 שנה וזה אולי גם חינה למתיירים בה. ואילו בישראל, ראו איך אנו חיים. זהו המפעל הציוני ואלה תוצאותיו.  

   

  ''

  צילמתי ב NICON D80 ,זכרו ללחוץ להגדלה :)

   

  בעקבות ביקורינו במרוקו, חשתי דה-ז'אוו, ואף סיפרתי לחברי לקבוצה מעט על ייצוא התמרים הישראלי המורכב. שכן בכל זאת שימשתי מנהל ייצוא תמרים ובננות מישראל (אגרקסקו 86-90). מאז אמנם לא ממש התעניינתי אך הפעם, עשיתי זאת על רקע המראה האקזוטי של מטעי דקלים מוריקים במדבר הגדול, והרושם המוטעה שנותנת העובדה שיש שפע תמרים בשווקים, כאילו מרוקו מייצאת בכמויות והיא לא. במיוחד לחשה בת הקול לומר את דבריי, כשצוין המג'הול המרוקאי כמעולה. למראהו העלוב נמלאתי גאווה על היותי ציוני ישראלי, ועל השפע שיש לנו בארץ. המג'הול הישראלי איכותי ללא השוואה. זכיתי להיות בין ראשוני המייצאים אותו לאירופה. 

   

  במקרה ביוזמתי נקרא המג'הול "תמר המלך שלמה" (King Solomon Date) כדי למצב אותו כמג'הול ישראלי, להבדילו מהקליפורני ולשווקו ברשתות השיווק האירופאיות החל ממיגרו שוויץ. עבורם ארזנו אותו בבבית האריזה 'ערדום' שבערבה ליד יוטבתה בקופסה חדישה ומהודרת.

   

  היה זה מארז בצבע בורדו-חום הנשלף עם 8 יחידות תמר, 'בשרוול' מעוצב עם חלון עגול בקונטור מוזהב כחפיסת שוקולד משובח, ארוזה צלופן וציור פרופיל של ראשו המזוקן של מלך עם כתר. לא שכך המשכנו, ממש לא. כי במקביל, לשווקים הפתוחים, שיווקנו קרטון תפזורת של 2 ק"ג, גם הוא מעוצב ומובדל, עם מכסה חתוך בחתכי תפר, ההופך לכרזה בעיצוב אקזוטי שפדה אז כ 4.2 דולר אמריקאי לק"ג פו"ב, פי שניים אז מהדקל נור הישראלי המשובח ביותר.

   

  המתחרים האיכותיים שלנו אז, היו המג'הול מקליפורניה ואלג'יר ולדעתי זה המצב גם היום, למרות הגידול הדרמתי בעולם של נטיעות הזן היוקרתי.

   

  התמרים

   

  פרי התמר הוא אחד המרכיבים החשובים 

  ביותר בתזונה של מרבית התושבים במדינות 
  במפרץ הפרסי, במזרח התיכון ובצפון 
  אפריקה. אחוז גבוה של סוכר )כ-%70 ויותר( 
  הופך את התמרים למקור עיקרי לפחמימות 
  באזורים אלה. רמת הסוכר הגבוהה מונעת 
  פעילות מיקרוביאלית ומאפשרת לשמר 
  את הפרי "היבש" לתקופות ארוכות של 
  שנים, ובתנאי חום גבוה. לתמר משמעות 
  רבה במסורת ובתרבות של אזורי הגידול. 
  ביהדות ובאסלאם התמר מהווה סמל לחיים 
  ובערבית נקרא "עץ החיים". בתקופת חג 
  הרמאדן מצווה על המוסלמים לאוכלו.

  פרי התמר הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בתזונה של מרבית התושבים במדינות המפרץ הפרסי, במזרח התיכון ובצפון אפריקה. אחוז גבוה של סוכר (כ-70% ויותר) הופך את התמרים למקור עיקרי לפחמימות באזורים אלה.

   

  רמת הסוכר הגבוהה, מונעת פעילות מיקרוביאלית ומאפשרת לשמר את הפרי 'היבש' לתקופות ארוכות של שנים, ובתנאי חום גבוה. לתמר משמעות רבה במסורת ובתרבות של אזורי הגידול. ביהדות ובאיסלאם, התמר מהווה סמל לחיים ובערבית נקרא "עץ החיים". בתקופת חג הרמאדן מצווה על המוסלמים לאוכלו.

   

  התמר המרוקאי

   

  ''

  צילמתי ב NICON D80 ,זכרו ללחוץ להגדלה :)

   

   

  שטח מטעי התמר ב-2006 היה כ- 480 אלף דונם. היקף הגידול של הזן 'נור' כיום אינו משמעותי. יש תנופת נטיעות, קיימת תוכנית לנטוע כ-60 אלף דונם, מהם כ-40 אלף דונם מהזן 'מג'הול' והיתרה מהזן 'דקל נור'. על פי דיווחים לא רשמיים, נזנח בשנה האחרונה (2007) המשך ביצוע התוכנית.

   

  לפי אותו מקור הסיבה נעוצה בעליית הביקושים לשמן זית וב"תזוזה" של חג הרמאדן לחודשי החורף בשנים הקרובות. במרוקו נטעו כ-300 אלף שתילים, רובם באמצעות תרביות רקמה מהזן Najda, הזן אינו נמנה בין זני העילית אך הוא מגלה עמידות גבוהה יחסית למחלת הביוד.

   

  סך היצוא המדווח ממרוקו עד כה זעום, כ-60 טון בלבד ב-2005. עם זאת יש לציין כי נגע ה-Fusarium oxysporum f. sp. Albedini) Bayoud) אינו מהווה את הסיבה ליצוא המצומצם ממרוקו, שכן הנגע אינו נמצא כיום ברשימת נגעי ההסגר ביבוא פירות לאיחוד האירופי (נמצא ברשימה של יבוא שתילים) ולכן אינו מהווה חסם להתפתחות יצוא ה'מג'הול' ממרוקו.

   

  יחד עם זאת, רגישותם הגבוהה של עצים מהזן 'מג'הול' למחלה, הביאה לפגיעה קשה באזורי גידול רבים ולצמצום ולהכחדה כמעט מלאים של הגידול המסחרי של הזן 'מג'הול' במרוקו. המרוקאים מנסים בריבוי מסיבי, בשיטות של תרביות רקמה להחזיר זן זה למטעיהם.

  חזרנו מהטיול ב 20/10 יודעים על פסטיבל התמרים במרוקו ב 27-28/10 וחשתי פקשוש.

   

  ''

  צילמתי ב NICON D80 ,זכרו ללחוץ להגדלה :)

   

  התמר הישראלי


  ישראל יצרנית 'קטנה' של תמרים לעומת מדינות המפרץ וצפון אפריקה. יחד עם זאת יצואנית מובילה של תמרים איכותיים ובמיוחד של הזן 'מג'הול'. מאז שימשתי רפרנט לייצוא תמרים ובננות מישראל לא עניין אותי הנושא במיוחד. לאור ביקורי במרוקו התעניינתי בנתונים הרשמיים. 

   

  דו"ח שנכתב בדצמבר 2007 מסביר :

   

  "מאז שנת 2002 נמצא היבוא מישראל לאיחוד האירופי בעליה מתמדת (תרשים מס' 5). בשנת 2006 יובאו מישראל לאיחוד האירופי (EU15) כ-7,400 טון, שהיוו כ-12% מהכמות המיובאת ממדינות מחוץ לאיחוד אירופי, וכ-25% מהערך. על פי נתוני המכס של האיחוד האירופי היעדים החשובים של היצוא מישראל בשנת 2006 היו צרפת (2,300 טון) - כולל תמרים ב"מעבר" לארצות אחרות, אנגליה (2,000 טון. ספרד 1,150 טון הולנד 500 טון, בלגיה 330 טון וגרמניה 250 טון).

   

  בשנת 2001 היה יבול המג'הול כ-4,800 טון. תחזית היבולים ל-2007 הייתה כ-10,700 טון. (בשנת 2011 מדובר כבר על 20,000 טון) נראה היה שכל עוד שוקי היצוא קולטים פרי זה במחירים גבוהים כל כך ימשיך ענף התמר לגדול ולפרוח. אולם העלייה החדה המתרחשת ביבולי ה'מג'הול' בישראל והכמות הגדולה עוד יותר שצפויה להתקבל בשנים הקרובות, כמו גם הכניסה של "שחקנים" נוספים לשוקי ה'מג'הול' באירופה, מחייבים חיפוש של פתרונות חדשניים, אם בשווקים חדשים בעולם, ואם במוצר איכותי יותר או חדשני שיהיה בעל יתרון ייחודי לפרי הישראלי.

   

  כך נכתב אז ממקורות המחקר ע"י: כהן י, סריג פ., אורן ח., גלזנר ב. (2006): ענף התמר בארצות הברית: רשמי סיור. ,עלון הנוטע' ס', 32-36 (2) 60. Eurostat (דצמבר 2007). (FAO (Food and Agriculture Organization FAOStat (דצמבר 2007). / h t t p : / / e x c h a n g e . u n i d o . o r gupload/1726_Dates.pdf

   

  אלה היו נתוני הייבוא לאירופה ממדינות מקור בשנת 2006 בטונות:

   

  סודן               328,200     5%

  עירק              404,000     6%

  אלג'יריה          491,188     7%

  פאקיסטן          506,623     8%

  עומן               258,738     4%

  אחר               719,307    11%

  מצרים             1,170,000 17%

  איראן              996,770    15%

  איחוד האמרויות 859,159    13%

  ערב הסעודית    970,488   14%

   

  ". סוף ציטוט. *המקור

   

   

  אם כן, בואו ונתמקד במג'הול הישראלי -


  ''

  צילום מגוגל

   

  המג'הול הוא התמר היחיד המתייבש על העץ, ללא תוספת גופרית ונמכר גם כפרי טרי. 

   

  ע"פ נתונים רשמיים, בשלהי שנת 2011  70% מהתמרים מסוג מג'הול שנמכרו באירופה הגיעיו מישראל המייצאת 6,000 טון מג'הול, מתוכם שני שלישים לאירופה. המג'הול נחשב לתמר הגדול והמובחר ביותר. הוא מצטיין בגודלו (פי 4 מרוב הזנים), בטעמו המתוק ובטקסטורה הפריכה שלו. 

   

  ישראל יצרנית המג'הול הגדולה בעולם. מקסיקו, ארה"ב ודרום אפריקה בין המתחרות על השווקים. צרכני התמרים בעולם הם מוסלמים ויהודים. הנוצרים רוכשים תמרים לפני חג המולד. המג'הול הישראלי הוא הפרי היבש היחיד המיובש טבעית על העץ. אחרים מיובשים מלאכותית עם שימוש בגופרית וסוכר. התמר הישראלי המיועד ליצוא גדל תחת פיקוח ותקנים מחמירים גם של האיחוד האירופי.

   

  למרבה ההפתעה, מגדלי המג'הול זיהו כי בשלב המוקדם להתייבשותו טעמו ומרקמו שונים ומיוחדים הרבה יותר מפרי טרי והוחל ליצאו גם כטרי לפני ארבע שנים ובהצלחה. יצוא מג'הול טרי מורכב יותר, שכן חיי המדף שלו קצרים והסיכון להחמצה גבוה. אבל גודלו, צורתו וטעמו שווים את המאמץ והתמורה. 

   

  התמר המבטיח והיחיד מבין כ-12 סוגי תמרים המשווקים בארץ וחלקם בעולם הוא מג'הול, שזוהה כפרי בעל ערכים תזונתיים, טעם ומרקם יוצאי דופן באיכותם. ספורטאי העולם גילו את המוצר ובשנים האחרונות הוא מופיע תדיר בלוח המזון היומי שלהם. יצוא המג'הול הישראלי יוכפל עד 2015.

   

  שטחי הגידול של המג'הול פרוסים על 13 אלף דונם ובשנה הבאה יורחבו ל 20 אלף.

   

  היעד הבא לייצוא היא סין הרוכשת בעיקר מאיראן פקיסן ועירק.

   

   

  ***

   

  ישראל מייצאת תמר לח המשווק לחו"ל תחת השם הסותר Fresh frozen Dates, ונקרא בישראל 'תמר לח'. צבעו שחור סגול והוא משווק לעיתים כקפוא ולעיתים במקרר רגיל. שם הזן חייאני Hyani ומקורו בעירק.

   

  ''

  צילום מגוגל

   

  עוד תמר טרי (בוסר) Fresh - נראה כתפוח צהוב קטנטן ומשמש בייצוא בעיקר לקישוט. הזן ברהי Barhi מעירק. ידועים בטעם דבש לאחר הפשרה מהקפאה. אחרת, טעמם עפיץ. 

   

  ''

   

  צילום מגוגל 

   

  תמר מיובש Dry Dates - דקל נור (דקלת-נור ממצרים, קליפורניה ועירק),

   

  ''

  צילום מגוגל

   

  זנים נוספים בביקוש יורד: חדראויי Hadrawi, חלאויי Halawi, דרי Deri, זהידי Zahidi, אמרי Emeri (עירק), וזניחים. 

   

  מוצרי תמרים - פסטה Past (תמרים כבושים באריזות וואקום), סילן Silan (סירופ תמרים) ואחרים בשוליים כמו ממרח תמרים וכדומה.

   

  רוב מטעי התמרים בישראל נטועים לאורך השבר הסורי אפריקני מהכנרת ולאורך הערבה כי להבשלה דרוש חום רב (קלוריות). אזורי הגידול נחלקים בגדול לשלושה: סביב כנרת בית אריזה צמח, עמק בית שאן ביא"ז בית שאן, הבקעה בביאר"ז ספיר שבמרכז ספיר בערבה ובביאר"ז בית שאן, ומהערבה בבית אריזה ערדום שביוטבתה.

   

  השיווק המקומי והמיועד לייצוא מאורגן על ידי "ארגון הדקלאים" משנת 1990. עד אז, אגקסקו עסקה בייצוא, ובתי האריזה תחת רכז שוק מקומי לשוק המקומי.

   

  לפוסט קודם

  לפוסט הבא

  אל פוסטים מומלצים על מרוקו ,

  פוסט של תמו"ש 

  פוסט של לולה

  פוסט של שרהג'י

  פוסטיול של לולה, מקנס 1

  דרג את התוכן:

   תגובות (104)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     13/11/11 15:55:
   השכלתי. תודה רוני (-:{
     7/11/11 21:26:
   איזו העמקה וקישורים נפלאים בנושא התמר תודה לך . בשבילי כל עץ תמר ודומיו הם עצים רומנטיים להפליא
     31/10/11 08:30:

   צטט: ליריתוש 2011-10-30 01:23:31

   פוסט מרחיב דעת וידע, תודה!

    

   תודה :)

     31/10/11 08:30:

   צטט: דניאלה סגל 2011-10-29 22:28:02

   מחר כשאסע ליד עצי התמר בצמח אסתכל עליהם במשנה הוקרה. כרגיל, מרתק ומעניין אצלך (-:

    

   תודה :)

     30/10/11 01:23:
   פוסט מרחיב דעת וידע, תודה!
     29/10/11 22:28:
   מחר כשאסע ליד עצי התמר בצמח אסתכל עליהם במשנה הוקרה. כרגיל, מרתק ומעניין אצלך (-:
     29/10/11 16:24:

   צטט: ron294 2011-10-28 11:27:30

   פוסט מרשים ומתוק לתפארת מדינת ישראל.

    

   תודה רוני

     29/10/11 16:24:

   צטט: יונת77 2011-10-28 09:54:27

   כהרגלך פוסט מושקע, עשיר בידע ותמונות, אני רק אציין שלתמר יש ערך תזונתי גבוה ,התמר דל שומן (פחות מ-0.5%), עשיר ברכיבים תזונתיים סוכרים טבעיים המספקים אנרגיה זמינה לגוף.ועליי חביב במיוחד תמר המג'הול (מומלץ לאכילה לפני חדר כושר )

   תודה,ושבת שלום:)

    

   תודה הרחבת את ידיעותינו :) תודה רבה וחבל שלא היית איתנו.

     29/10/11 16:23:

   צטט: אורנה ע 2011-10-28 07:53:42

   הצעתי כבר בעבר שתהיה שגריר שלנו,אולי פשוט לצרף אותך למשרד החוץ.
   אהבת הארץ שלך נפלאה.

    

   אם להנאות בלבד.

     29/10/11 16:23:

   צטט: s*hef 2011-10-28 07:26:03

   תמרים ונהנים (גם אם הם מרוקאים)....;-)

    

   :) רגיש

     28/10/11 11:27:
   פוסט מרשים ומתוק לתפארת מדינת ישראל.
     28/10/11 09:54:

   כהרגלך פוסט מושקע, עשיר בידע ותמונות, אני רק אציין שלתמר יש ערך תזונתי גבוה ,התמר דל שומן (פחות מ-0.5%), עשיר ברכיבים תזונתיים סוכרים טבעיים המספקים אנרגיה זמינה לגוף.ועליי חביב במיוחד תמר המג'הול (מומלץ לאכילה לפני חדר כושר )

   תודה,ושבת שלום:)

     28/10/11 07:53:

   הצעתי כבר בעבר שתהיה שגריר שלנו,אולי פשוט לצרף אותך למשרד החוץ.
   אהבת הארץ שלך נפלאה.

     28/10/11 07:26:
   תמרים ונהנים (גם אם הם מרוקאים)....;-)
     27/10/11 17:15:

   צטט: likange 2011-10-27 16:37:01

   האם יכולתי פעם לחלום שאני -בחורה רגילה מאוקראינה- אשב יום אחד בישראל ואקרא פוסט ארוך על התמרים במרוקו תוך כדי שאני זוללת תמרים מיובשים אחד אחרי השני...:))

    

   מעתה ואילך רק סיפורי אלף לילה ולילה לפניך...

     27/10/11 16:37:
   האם יכולתי פעם לחלום שאני -בחורה רגילה מאוקראינה- אשב יום אחד בישראל ואקרא פוסט ארוך על התמרים במרוקו תוך כדי שאני זוללת תמרים מיובשים אחד אחרי השני...:))
     27/10/11 12:58:

   צטט: הטרמילר 2011-10-26 22:37:15

   צטט: laline 2011-10-26 20:41:21

   איך לא?! תמיד הפוסט שלך משובח, מלא במידע ותמונות מדהימות... כל כך מורגשת החוויה שחוויתם, פשוט נפלא..

   תודה. הכל בעיני הקורא/ת :)

    

    אחלה...זה טוב בעיקר לכאלו שצריכים זאת "לתפעל"....

     27/10/11 10:38:

   צטט: 2btami 2011-10-27 00:03:32

    

    

    

   ידידי רפאל, עליך הטוב, כפרות.

   חייבת להודות,

   שהקשבתי לך היטב, הקשבתי מאוד

   גם באוטובוס, דקות ארוכות

   וגם עכשיו, עוד פם, בפוסט עם התמונות.

   אודה ולא אכחיש, ידידי הגדול

   אני לואוהבת תמרים,

   לא ברהי, ולא מג'הול

   אני

   מעדיפה דברים אחרים לאכול.

   תמרים בעיניי הם דביקים,

   טו מאץ' מתוקים

   והגלעין שלהם

   שלכל אורכו חריץ דק

   מזכיר לי תמיד  ג'וק דוחה, או חרק.

   אז מה אם עיראקים אוהבים

   תמרים צהובים וקפואים?

   הם גם אוהבים עמבה ובמיה.

   (שמעתי בסוד, שכמה מהם

   אפילו דוגלים בביגמיה)

   אני על תמרים כבר ויתרתי מזמן.

   ולא משנה מאיזה מין, או זן.

   כי עורם החום תמיד נראה לי יגע

   לח מבפנים אך יבש כשהוא נוגע

   תמיד סכנה שאחד מהחבילה

   ידביק לך ת'אצבעות לנצח

   וכמה שתלקק לא יעזור-

   זה כמו אות קין על המצח.

   וחס וחלילה לפה זה נכנס

   ישר מתמקם על השיניים או על החיך

   להוריד את זה משם

   לא יודעת איך.

    

   אבל, שם בארץ החושנית

   ארץ הקוסקוס והמופלטה,

   (רק להיזכר אני מתה)

   אני מודה ומתודה

   אם הייתי  אוכלת

   רק את הפרי היבש, או העפיץ

   והייתי מתעלמת

   מהמראה של החריץ

   אולי היום הייתי

   בנוף מרוקו המהמם

   בנאדם הרבה יותר

   שלם.

    

   שלמה?! כמותך היא רק השממה.

   בה יש אשל ונשיא וקריעה בדממה.

   וחורים בה רבים עם ובלי ערימה ובדווים עומדים ויושבים

   על חוכמה עתיקת ימין להעביר מים ללא דוודים.

    

   ושממה כמוה רק האהבה,

   מלאה אבני דרך, עצים, וצללים ושכבות סלע וחול האומרים הכל

   על הוד והדר טבע בו אור וצל מעיק ומקל אפ רק נדע לעכל.

    

   שלמה יותר אין ממראה של ערבה מלאת שפע.

   חומר, חוטר, מים וערכת שמע.

    

   לא עב בשמים לא לובן של שלג צח

   יוכל זכרון שכזה לימח...

   אך אך אך.

    

   וחוזק נפשו של אדם ללא רתע

   עמיד הוא למוות גם אם מוחי, 

   והכי אם אשה היא,

   עובדה היא לא מתה

   להיפך- חושבת על פראג.

    

   תמיממימתכחשתעירקיתשכמוך.  

     27/10/11 10:22:

   צטט: אתי פתי 2011-10-26 23:34:25

   יפה אינפורמטיבי, מעריכה את היכולת שלך לראות ולהראות טוב בדברים ישראליים

    

   תודה. תודה רבה. 

     27/10/11 00:03:

    

    

    

   ידידי רפאל,עליך הטוב, כפרות.

   חייבת להודות,

   שהקשבתי לך היטב, הקשבתי מאוד

   גם באוטובוס, דקות ארוכות

   וגם עכשיו , עוד פם, בפוסט עם התמונות.

    אודה ולא אכחיש,ידידי הגדול

   אני לואוהבת תמרים,

   לא ברהי , ולא מג'הול

   אני

   מעדיפה דברים אחרים לאכול.

   תמרים בעיניי הם דביקים,

   טו מאץ' מתוקים

   והגלעין שלהם

   שלכל אורכו חריץ דק

   מזכיר לי תמיד  ג'וק דוחה, או חרק .

   אז מה אם עיראקים אוהבים

   תמרים צהובים וקפואים?

   הם גם אוהבים עמבה ובמיה.

   (שמעתי בסוד, שכמה מהם

   אפילו דוגלים בביגמיה)

   אני על תמרים כבר ויתרתי מזמן.

   ולא משנה מאיזה מין, או זן.

   כי עורם החום תמיד נראה לי יגע

   לח מבפנים אך יבש כשהוא נוגע

   תמיד סכנה שאחד מהחבילה

   ידביק לך ת'אצבעות לנצח

   וכמה שתלקק לא יעזור-

   זה כמו אות קין על המצח.

   וחס וחלילה לפה זה נכנס

   ישר מתמקם על השיניים או על החיך

   להוריד את זה משם

   לא יודעת איך.

    

   אבל , שם בארץ החושנית

   ארץ הקוסקוס והמופלטה,

   (רק להיזכר אני מתה)

   אני מודה ומתודה

   אם הייתי  אוכלת

    רק את הפרי היבש, או העפיץ

   והייתי  מתעלמת

    מהמראה של החריץ

   אולי היום  הייתי

   בנוף מרוקו המהמם

   בנאדם הרבה יותר

   שלם.

     26/10/11 23:34:
   יפה אינפורמטיבי, מעריכה את היכולת שלך לראות ולהראות טוב בדברים ישראליים
     26/10/11 22:39:

   צטט: דיקלה5 2011-10-26 22:03:47

   לך*

    

   הי :)

     26/10/11 22:38:

   צטט: צלילי הלב 2011-10-26 21:34:57

   אני מאוד אוהבת תמרים דרור, בילדותי, דודו של אבי היה שולח לנו משלוח שת תמרים מאסיה התיכונה, זה היה נחשב למעדן. גם בארץ, אילו הם לא היו משמינים כל כך, הייתי אוכלת מהם המון, המון. תודה על הפוסט

   תודה לך

    

     26/10/11 22:37:

   צטט: פנינה מיה 2011-10-26 21:17:35

   הי מגניב קראתי הכל. לא מבינה בענף זה אבל אני משוגעת על תמרים גם לח וגם יבש וגם טרי.

    

   אחלה. תודה

     26/10/11 22:37:

   צטט: דנה דייגי 2011-10-26 20:50:59

   מעניין

   תודה דנה

     26/10/11 22:37:

   צטט: laline 2011-10-26 20:41:21

   איך לא?! תמיד הפוסט שלך משובח, מלא במידע ותמונות מדהימות... כל כך מורגשת החוויה שחוויתם, פשוט נפלא..

   תודה. הכל בעיני הקורא/ת :)

    

     26/10/11 22:36:

   צטט: המיוחדת 2011-10-26 19:24:01

   ברפואה הסינית התמרים מחזקים את אנרגיית הכליות, שהיא למעשה כל הבסיס האנרגטי שלנו..(יין,גינג] מומלץ בעיקר לאנשים עייפים, עם סימפטומים של קור, או סיפטומים של עצמות חלשות ונשירת שיער..

    

   אני מכיר כזאת שאוכלת תמרים :)

     26/10/11 22:35:

   צטט: OCN 2011-10-26 17:53:54

   היהמעניין לדעת עוד על מרוקו. אני אוהבת את התמרים הקטנים המתוקים איך קוראים להם????
   לא יודע מה זה קטנים. אם אלה עגולים צהובים יבשים, זהידי
   אם שחורים חדראוי או חלאווי או דרי
   אם גינג'ים מאורכים, דקל נור במיון קטן...

    

     26/10/11 22:33:

   צטט: pozit 2011-10-26 15:51:15

   :) פוזית*

    

   :)

    

     26/10/11 22:33:

   צטט: ליאורה בן יצחק 2011-10-26 15:19:05

   דרור יקר, פוסט מרהיב הבאת והתמרים האלה.... נ פ ל א :)

    

   משמח. תודה

     26/10/11 22:03:
   לך*
     26/10/11 21:34:
   אני מאוד אוהבת תמרים דרור, בילדותי דודו של אבי היה שולח לנו משלוח שת תמרים מאסיה התיכונה, זהיה נחשב למעדן. גם בארץ אילו הם לא היו משמינים כל כך הייתי אוכלת מהם המון המון. תודה על הפוסט
     26/10/11 21:17:
   הי מגניב קראתי הכל. לא מבינה בענף זה אבל אני משוגעת על תמרים גם לח וגם יבש וגם טרי.
     26/10/11 20:50:
   מעניין
     26/10/11 20:41:
   איך לא תמיד הפוסט שלך משובח,מלא במידע ותמונות מדהימות ... כל כך מורגשת החוויה שחוויתם ,פשוט נפלא ..
     26/10/11 19:24:
   ברפואה הסינית התתמרים מחזקים את אנרגיית הכליות ,שהיא למעש/ה כל הבסיס האנרגטי שלנו..(יין,גינג] מומלץ בעיקר לאנשים עייפים,עם סימפטומים של קור,או סיפטומים של עמצמות חלשות ונשירת שיער..
     26/10/11 17:53:
   היהמעניין לדעת עוד על מרוקו. אניאוהבת את התמרים הקטנים המתוקים איך קוראים להם????
     26/10/11 15:51:
   :)פוזית*
     26/10/11 15:19:
   דרור יקר, פוסט מרהיב הבאת והתמרים האלה.... נ פ ל א :)
     26/10/11 13:06:

   צטט: י ו נ י ת 2011-10-26 06:10:44

   עכשיו בא לי תמר, עם אגוזי המלך וגבינה!

    

    

   מרוקאי לחלוטין. באטליס הגבוה קיבלנו בארוח מקדים לקראת יציאה לטיול פרדות של שעה וחצי, תה עם אגוזי מלך ככיבוד.

   הגבינה זה תוסף ישראלי לדעתי, ואם היא שמנה מאד זה מעדן :))

   כל אחד מאור מהמקום שטוב לו, תרימי פוסטון תמר עם אגוזים, למה לא ?!

   :))

   תודה רבה יונית

     26/10/11 13:03:

   צטט: צביה חן 2011-10-26 00:26:53

   תודה אין ספק שהתמר זה הדבר הכי טעים שיש וגם משמין ומזיק לאחת כמוני שרוצה דיאטה אבל הכי הכי אהבתי בכתבה את האמת על ארץ המוצא של היהודים שאמרו שבחול היה להם טוב ופה רע להם !!! אהבתי!!!

    

   שני תמרים ליום אינם משמינים, להיפך הם עוזרים לעיכול טוב יותר ובריאים מאד.

   בכלל מי שבא להם מתוק ויאכלו תמר, ישמרו על חייהם הבריאים ללא מחלות.

   זה ידוע מהרמב"ם

    

   תמר לח, מכיל הרבה פחות קלוריות מתמר יבש. קדימה לחנות :))

    

   תודה רבה

     26/10/11 13:01:

   צטט: ג.ג.ג. 2011-10-26 00:09:49

   ווואוו ...עשית לי חשק לאכול אחד...רצה לקנות...

    

   נפלא. תהני. תודה רבה

     26/10/11 13:01:

   צטט: בטי.. חיוך...נו... 2011-10-25 23:33:12

   מקסים....עוד עוד תמונות.....קריצה

   בטי

    

   תודה. אני חושב שעוד מעט יעוטו מאות צילומים על הקפה. תמו"ש צילמה קרוב ל2000

   תמי צילמה לפחות 800-1200... שוש צילמה לא מעט כך שאני עם ה950 שלי צריך לעבוד ולבחור מה ייצג סיפור קצר על ארץ ענקית בטיול מענג חברתית...

   :)

    

     26/10/11 12:59:

   צטט: רמיאב 2011-10-25 23:15:39

   פוסט מעניין ומלמד הכל על התמרים שלנו.

   התגובות והתשובות מרחיבות את היריעה והדעת.

   רק דבר אחד לא הבנתי... למה הצמדת את העניין לכמה שורות על מרוקו?

   בסוף הבנתי, כי באחת התגובות מתחת ביקורת על המחסור בשרותי WC לתיירי האוטובוסים...  קריצה

   אני חושב שהמאמר על התמר היה ראוי היה לפוסט משלו... 

   מחכה לרשמי הטיול,

   רמי

    

    

   תודה רבה.

   העיקר שהבנת :)) אכן זהו מאמר על התמר בהקשר ובהשוואה למרוקו עם רוח ציונית מחזקת את ידינו בתקופה בה הכל הפך מובן מאליו ולא ברור לכולנו עד כמה טוב לנו. רשמי הטיול בוא יבואו  

     26/10/11 12:57:

   צטט: צחיתוש 2011-10-25 23:10:52

   תודה ששיתפת בפוסט עשיר ומשובח המשך שבוע מחויך צחיתוש♥

    

    

   תודה רבה

     26/10/11 12:56:

   צטט: אניגמה 313 2011-10-25 21:54:11

   העשרתני :-) *

    

   הגם שהיית במרוקו :)) לכבוד לי. 

     26/10/11 12:56:

   צטט: bonbonyetta 2011-10-25 20:40:12

   *
   וואי לי.....נראה לי שהייתי מאד מאד אוהבת את הארץ, אני אוהבת הרבה יותר אזורים ותרבויות שאינן "מפותחות" במובן המקובל, לכן בטח הייתי אוהבת את מרוקו.
   ובכל זאת....גם היא שייכת ליבשת האהובה עלי.
   פוסט מקיף ורציני, תמונות מצוינות, ממתינה להמשך.
   כך היתה גם ההדרכה שלך בטיול? אם כך בודאי ובודאי שהפסדתי.
   תודה

    

   תודה רבה על הפירגון.

   אינני מדריך.

   אני טייל של תרמיל, שיוצא לו לקחת גם תיק רך בד ולטרמלר גם ברמות גבוהות יותר.

   ההדרכה שלנו הייתה מעולה במידע שקיבלנו, אם כי מתאימה לתזה ואפילו למאסטר.

   לא מומלץ ללכת על הדרכה כזו, אלא יותר לקלוט את האווירה של מרוקו ושווקיה ולהינות מנופיה המדהימים.

    

   סעי למרוקו.  

     26/10/11 12:51:

   צטט: אילנה ינובסקי 2011-10-25 19:29:41

   אני מבקשת להודות קבל עם שאני אוהבת הכי אבל ממש הכי את התמר הצהוב מהזן ברהי, אני מכניסה אותם להקפאה כמו גלידה, ואז הם יוצאים נימוחים כמו דבש. איזה יופי של שיר הלל לתמר כתבת יקירי, מורגשת החתימה האישית על הפרי.

    

    

   משמח לדעת שאחת מכירה ואוהבת. המוצר הזה נצרך עשרות שנים על ידי העירקים בארץ. אלא שהריחוק מעירק הרחיק את הדורות המתחדשים מהפרי על ייחודו. טעמים משתנים.

   תודה רבה

     26/10/11 12:49:

   צטט: טלוני 2011-10-25 19:25:07

   מאוד נהנתי לקרוא.
   פוסט מחכים ומזמין, וכמובן בא לי תמר מג'הול מייד!!!
   תמיד יש בבית.

    

   אחלה :) תודה רבה טלוני

     26/10/11 12:49:

   צטט: טהור 2011-10-25 18:40:29

   תודה על המידע המעניין .

    

   תודה לך ידידי.

     26/10/11 12:48:

   צטט: תכשיט 2011-10-25 18:26:03

   צטט: הטרמילר 2011-10-25 11:58:26

   צטט: תכשיט 2011-10-25 11:46:50

   איזה כייף לקרוא אותך....

    

   תודה. יפה מצידך.

   אגב, בקשרים שלך עם משרד החוץ וראש הממשלה, אולי יעבירו למרוקאים, שראוי להם לוודא אוטובוסים לתיירים עם שרותים כמו במרכז ובדרום אמריקה, ולחייב מים בגביעים כמו במטוסים, שינתנו חינם לנוסעי האוטובוסים (שיתמחרו זאת). כדי למנוע עצירות מסוכנות על צירי התנועה במקרה חרום שקורים לכל עשרות המטיילים בכל אוטובוס במרוקו.

    

   כך יקטינו או ימנעו זיהומי סביבה גם בתוך הערים, "כי מי ששלשול עומד בפיתחו, לא יכול לו". עקב השילשולים שכל מבקר/ת במרוקו חווים בהכרח. זה יעלה פחות. לא יועברו בקבוקי מים מפה לפה כך שידבקו בזיהום פחות. ולא יחסרו מים כך שלא ישתו מברז כשחסרים.

    

   ואחרון חביב, נייר טואלט אין באף אחת מתחנות העצירה "הרשמיות" כמו תחנות דלק ומזנונים חדישים.

    

   יש לך קשר נכון ?! - :)) 

    

    

   חה חה חה.... בימי הפריחה ביחסים היתה לנו שגרירות ברבאט....

   וכמי שהיתה שבועיים במרוקו אני יודעת על מה אתה מדבר ואני מאוד אשמח

   לקרוא עוד ועוד פוסטים שלך על החוויות....

   לא הצלחתי לפתוח את הקישורים שלך בפוסט....

    

   היחסים פורחים רק שהפריחה נסתרת. בשווקים יש אהדה ליהודים וגעגוע לישראלים שמביאים עימם עסקים. האביב הערבי עשה גם במרוקו חורף ארקטי. לא הבנתי בעניין הקישורים דברי איתי בפרטי


   תודה. 

     26/10/11 12:45:

   צטט: אישה1 2011-10-25 18:25:39

   דרורוש,

   מהיום אני מפסיקה לחפש בוויקיפדיה ועוברת ישר אליך!...(-:

   הזכרת לי את הסיסמא: תמר עם כל דבר!

    

   :)) גם שם היה ויש לי מה לומר אבל אל תוותרי....

   בייחוד עם כל דבר.

     26/10/11 12:44:

   צטט: הדרור מספרת-סיפורים 2011-10-25 17:52:48

   *אני רצה ל"שקדיה" (חנות תבלינים ופירות יבשים בת"מ ) אתמול ראיתי ולא קניתי. היום, אחרי הפוסט והתמונות וכמו שנעמי אומרת: גם הרמב"ם ממליץ. אני מכניסה לסל :-) תודה

    

   נחמד מצידך :)

     26/10/11 12:44:

   צטט: shabat shalom 2011-10-25 17:00:46

   המבוא הציוני שלך כאן הוא בעצם שיר הלל לציונות בכל מקום. מי שביקר במזרח אירופה ניתקל באותה חוויה: מה היה קורה ליהודים ללא העלייה לישראל (ואפילו אם נבטל את אירוע השואה שהתחוללה שם). הכפרים העלובים וההתבוללות המוחלטת.... ושיר ההלל השני לתמרים מתוק הוא כמו היבוא של הפרי הזה לא רק לאירופה. מכר שלי סיפר לי ואני לא האמנתי שישראל ייצאה תמרים - בזמנו - גם לאמיריות במפרץ הפרסי. היתכן?

    

   - מסכים לשיר הלל בכל מקום... צודק. זה מתאים גם למדינות עולם שלישי אחרות.

    

   - וכן, זו יכולה להיות אמת. ראשית יש לנו הרבה מאד עודף וכדי לשמור על מחירי שוק מוציאים אותו מהארץ. האיכותי משתדלים למכור בפרמייה גבוהה והאחרים גם במחירי היצף. כשראיתי את רמת התמר בתחום המדינה המייצרת כמרוקו, רמת הסחורה הגרועה ביותר שלנו מאד גבוהה בהשוואה.

    

   - מלבד זאת אין למעשה למתחרים שלנו תמר לח (טרי קפוא, חייאני). יתכן בהחלט שזן זה שווק כקפוא לאמירויות. 

     26/10/11 12:39:

   צטט: historia 2011-10-25 16:34:22

   toda al a shituf avoda nehederet

    

    

   תודה רבה ידידי

     26/10/11 12:38:

   צטט: Lola Bar 2011-10-25 16:34:01

   צטט: אור2011 2011-10-25 15:38:19

   יחי התמר ותמו'ש נקראת על שמו

   מצטרפת לדברי אור ומוסיפה את תמי בצלאל.

   במבי, את כאן?

    

   ''

   Arrivederci Marocco!

    

    

   תודה רבה שוש

     26/10/11 12:38:

   צטט: Naomi P 2011-10-25 16:25:38

   כדי לשמח את נפשינו יש לאכול מידי יום תמר או שניים. כך כתב הרמב"ם. ואתה דרור נתת סקירה נרחבת ומעניינת. THANKS

    

    

   תודה רבה

     26/10/11 12:37:

   צטט: אור2011 2011-10-25 15:38:19

   יחי התמר ותמו'ש נקראת על שמו

    

   :)

     26/10/11 06:10:
   עכשיו בא לי תמר, עם אגוזי המלך וגבינה!
     26/10/11 00:26:
   תודה אין ספק שהתמר זה הדבר הכי טעים שיש וגם משמין ומזיק לאחת כמוני שרוצה דיאטה אבל הכי הכי אהבתי בכתבה את האמת על ארץ המוצא של היהודים שאמרו שבחול היה להם טוב ופה רע להם !!! אהבתי!!!
     26/10/11 00:09:
   ווואוו ...עשית לי חשק לאכול אחד...רצה לקנות...
     25/10/11 23:33:

   מקסים....עוד עוד תמונות.....קריצה

   בטי

     25/10/11 23:15:

   פוסט מעניין ומלמד הכל על התמרים שלנו.

   התגובות והתשובות מרחיבות את היריעה והדעת.

   רק דבר אחד לא הבנתי... למה הצמדת את העניין לכמה שורות על מרוקו?

   בסוף הבנתי, כי באחת התגובות מתחת ביקורת על המחסור בשרותי WC לתיירי האוטובוסים...  קריצה

   אני חושב שהמאמר על התמר היה ראוי היה לפוסט משלו... 

   מחכה לרשמי הטיול,

   רמי

    

    

     25/10/11 23:10:
   תודה ששיתפת בפוסט עשיר ומשובח המשך שבוע מחויך צחיתוש♥
     25/10/11 21:54:
   העשרתני :-) *
     25/10/11 20:40:

   *
   וואי לי.....נראה לי שהייתי מאד מאד אוהבת את הארץ, אני אוהבת הרבה יותר אזורים ותרבויות שאינן "מפותחות" במובן המקובל, לכן בטח הייתי אוהבת את מרוקו.
   ובכל זאת....גם היא שייכת ליבשת האהובה עלי.
   פוסט מקיף ורציני, תמונות מצוינות, ממתינה להמשך.
   כך היתה גם ההדרכה שלך בטיול? אם כך בודאי ובודאי שהפסדתי.
   תודה

     25/10/11 19:29:
   אני מבקשת להודות קבל עם שאני אוהבת הכי אבל ממש הכי את התמר הצהוב מהזן ברהי, אני מכניסה אותם להקפאה כמו גלידה, ואז הם יוצאים נימוחים כמו דבש. איזה יופי של שיר הלל לתמר כתבת יקירי, מורגשת החתימה האישית על הפרי.
     25/10/11 19:25:

   מאוד נהנתי לקרוא.
   פוסט מחכים ומזמין, וכמובן בא לי תמר מג'הול מייד!!!
   תמיד יש בבית.

     25/10/11 18:40:
   תודה על המידע המעניין .
     25/10/11 18:26:

   צטט: הטרמילר 2011-10-25 11:58:26

   צטט: תכשיט 2011-10-25 11:46:50

   איזה כייף לקרוא אותך....

    

   תודה. יפה מצידך.

   אגב, בקשרים שלך עם משרד החוץ וראש הממשלה, אולי יעבירו למרוקאים, שראוי להם לוודא אוטובוסים לתיירים עם שרותים כמו במרכז ובדרום אמריקה, ולחייב מים בגביעים כמו במטוסים, שינתנו חינם לנוסעי האוטובוסים (שיתמחרו זאת). כדי למנוע עצירות מסוכנות על צירי התנועה במקרה חרום שקורים לכל עשרות המטיילים בכל אוטובוס במרוקו.

    

   כך יקטינו או ימנעו זיהומי סביבה גם בתוך הערים, "כי מי ששלשול עומד בפיתחו, לא יכול לו". עקב השילשולים שכל מבקר/ת במרוקו חווים בהכרח. זה יעלה פחות. לא יועברו בקבוקי מים מפה לפה כך שידבקו בזיהום פחות. ולא יחסרו מים כך שלא ישתו מברז כשחסרים.

    

   ואחרון חביב, נייר טואלט אין באף אחת מתחנות העצירה "הרשמיות" כמו תחנות דלק ומזנונים חדישים.

    

   יש לך קשר נכון ?! - :)) 

   חה חה חה.... בימי הפריחה ביחסים היתה לנו שגרירות ברבאט....

   וכמי שהיתה שבועיים במרוקו אני יודעת על מה אתה מדבר ואני מאוד אשמח

   לקרוא עוד ועוד פוסטים שלך על החוויות....

   לא הצלחתי לפתוח את הקישורים שלך בפוסט....

    

     25/10/11 18:25:

   דרורוש,

   מהיום אני מפסיקה לחפש בוויקיפדיה ועוברת ישר אליך!...(-:

   הזכרת לי את הסיסמא: תמר עם כל דבר!

   *אני רצה ל"שקדיה" (חנות תבלינים ופירות יבשים בת"מ ) אתמול ראיתי ולא קניתי. היום, אחרי הפוסט והתמונות וכמו שנעמי אומרת: גם הרמב"ם ממליץ. אני מכניסה לסל :-) תודה
     25/10/11 17:00:
   המבוא הציוני שלך כאן הוא בעצם שיר הלל לציונות בכל מקום. מי שביקר במזרח אירופה ניתקל באותה חוויה: מה היה קורה ליהודים ללא העלייה לישראל (ואפילו אם נבטל את אירוע השואה שהתחוללה שם). הכפרים העלובים וההתבוללות המוחלטת.... ושיר ההלל השני לתמרים מתוק הוא כמו היבוא של הםפרי הזה לא רק לאירופה. מכר שלי סיפר לי ואני לא האמנתי שישראל ייצאה תמרים - בזמנו - גם לאמיריות במפרץ הפרסי. היתכן?
     25/10/11 16:34:
   toda al a shituf avoda nehederet
     25/10/11 16:34:

   צטט: אור2011 2011-10-25 15:38:19

   יחי התמר ותמו'ש נקראת על שמו

   מצטרפת לדברי אור ומוסיפה את תמי בצלאל.

   במבי, את כאן?

    

   ''

   Arrivederci Marocco!

     25/10/11 16:25:
   כדי לשמח את נפשינו יש לאכול מידי יום תמר או שניים. כך כתב הרמב"ם. ואתה רפי נתת סקירה נרחבת ומעניינת. THANKS
     25/10/11 15:38:
   יחי התמר ותמו'ש נקראת על שמו
     25/10/11 15:04:

   צטט: ruthy 2011-10-25 14:46:40

   למדתי! תודה!

    

   נהדר רותי

     25/10/11 14:46:
   למדתי! תודה!
     25/10/11 14:21:

   צטט: ♥♥ מגירת הלב ♥♥ 2011-10-25 14:15:58

   השכלתי...אני אוהבת !

    

   נפלא. תודה לך

     25/10/11 14:20:

   צטט: שאגי9 2011-10-25 13:47:04

   :-)

    

   אני יודע שאת מצטערת שלא היית אתנו עם ההורים... באמת חבל. הרעיון שלך היה מקסים בעיני. 

     25/10/11 14:20:

   צטט: עו''דפרייסאורי 2011-10-25 13:37:19

   מרתק. תודה רבה. יפה ועתיר בידע ונסיון.

    

   תודה לך

     25/10/11 14:19:

   צטט: בזרימה 2011-10-25 12:53:24

   בגשר, אכלתי מן התמר הישראלי והופתעתי לרעה. יכול להיות חשבתי, שמשאירים את הגרוע ביותר לחנות המפעל. אני אוהבת.

    

   זני התמרים, הגם שנקראים בשם זהה אינם זהים בגודל לא בצבע ולא בטעם בגלל שונות של אזור המטע, גיל ופיתוחי הזן. אזור הגידול מחייב גדיד בזמן מסוים והתמרים על זניהם מתייבשים אחרת בטבע כך שרמת היובש שלהם אינה זהה. את ההבדלים האלה ממיינים בבתי אריזה ומעבירים פרי במצבים שונים תהליך של ייבוש בתנורים כמו גם אם דרוש, להיפך מחדירים לחות תוך שמירה על צורה גודל טקסטרה וצבע.

    

   דרוש לפרי הייבש איזון מדויק של אחוזי לחות ורמת יובש לשם יצירת איכות גבוהה וחיי מדף ארוכים אחרת יחמיץ יתסוס ויזרק לאשפה. הצרכן הנוצרי האירופאי אינו אוכל תמר כמזון אלא צורך אותו מעט בחג המולד ולכן יש להקפיד על חיי מדף ארוכים שיוכל לארח חברים הצורכים גם הם בודדים. אמנם הציבור בעולם מתוודע לתמר וסגולותיו בעקר העוסקים בספורט, אך כאמור, מוסלמים ויהודים צורכים אותו כמזון בריא ועל פי מצוות דת.

    

   לדאבוני, התמרים באזור בית שאן הם בעיקר הזנים הנחותים בענף. אלה שהוברחו מעירק לפני 70 שנה ונראים יחסית לא ממש אסטתים גודלם עגלגל וקליפתם קליפה מאד ובאריזה נראים רע יחסית לדקל נור המג'הול והאמרי בעלי ההופעה הנאה והגדלים היפים. לא ארצה להפחית מאיכות המוצרים של אזור הכנרת ובית שאן אך ככל שתדרימי כך איכות הזנים הטובים יותר גם עולה מאד. כל מה שנאמר כאן לא כולל את התמר הלח, החיאני או הטרי הברהי שנטועים רק בעמק בית שאן וסביב כנרת.

    

   המסקנה קני תמרים בסופרמרקט ותהני :)  

   השכלתי...אני אוהבת !
     25/10/11 14:07:

   צטט: תמו'ש 2011-10-25 12:44:03

   תודה על השעור הנפלא שנתת שם וכאן המחקר מקיף ומעניין כאחד. הידע שלך נרחב ומספר זאת בהמון חן ועניין. ועכשיו מרגישה עוד טיפה קרבה ואהבה לשם תמר תכונות זהות לנו.. :)

    

   :) אני מסמיק... תודה רבה תמרה.

     25/10/11 13:47:
   :-)
     25/10/11 13:37:
   מרתק. תודה רבה. יפה ועתיר בידע ונסיון.
     25/10/11 12:53:
   בגשר, אכלתי מן התמר הישראלי והופתעתי לרעה. יכול להיות חשבתי, שמשאירים את הגרוע ביותר לחנות המפעל. אני אוהבת.
     25/10/11 12:44:
   תודה על השעור הנפלא שנתת שם וכאן המחקר מקיף ומעניין כאחד. הידע שלך נרחב ומספר זאת בהמון חן ועניין. ועכשיו מרגישה עוד טיפה קרבה ואהבה לשם תמר תכונות זהות לנו.. :)
     25/10/11 12:34:
   אין על התמר...
     25/10/11 12:09:

   צטט: אביה אחת 2011-10-25 12:03:37

   טרמילר תודה על הפוסט המושקע החכמתי אהבתי מאד יום נפלא

    

   תודה רבה. אלך לי קצת לים... מגיע לי גם. להתראות אביה.

     25/10/11 12:08:

   צטט: יצירתית 2011-10-25 12:00:25

   מאוד אוהבת תמר מג'הול! תודה על שהחכמת אותי בנושא זה. מה עם תמונות ממרוקו?

    

   היי חומד, תודה רבה.

    

   עכשיו שידוע כי יש לנו קשר כמעט משפחתי וקרוב יותר מסתם חברים בקפה, אני שמח לראות אותך אצלי יותר :))...

   תמונות ממרוקו תבאונה יחד עם רוח הכתיבה העוברת בגבהים, חולפת מעליי ואינה נחה, דווקא קרוב לימי הנחיתה חזרה.

   אינני יודע במה זה קשור, אבל אני זורם ומביא אנקדוטות יחודיות לרושם העז שהותירה בי מרוקו.

    

    

     25/10/11 12:04:

   צטט: אליקו 1 2011-10-25 11:56:58

   תודה דרור על המידע ועל השיתוף בחלקך בקידום ענף ייצוא חשוב זה. התיאור שלך של השיווק והאריזה של תמרים לשווקי אירופה העלה בי מייד את זכרונות של ייבוא פרי הדר, עוד ענף חקלאי חשוב שלנו, שהייתי רואה בחנויות ירקות כילד. זכור לי היטב כיצד תפוזי ישראל שכונו במותג Jaffa התמודדו מול מתחרה עיקש מדרום אפריקה (כן דרום אפריקה של עידן האפרטייד) בשם Outspan. אז התחרות היה מנוע על ידי שיקולי איכות ומחיר. כיום, כמובן, התחרות, באירופה לפחות, מנוע על ידי שיקולי פוליטיקה וסחטנות. מכאן החשיבות של יצירת דריסת רגל בשווקים המתעוררים של סין ויתר ארצות המזרח. אנחנו כבר עושים את צעדינו הראשונים בסין בתחומים אחרים כמו הרכב והדשנים. נקווה שענף החקלאות תבוא בעקבותיהם. 


   יום טוב לך ידידי. 

    

    

   תודה לך.

    

   דע שהמותג Jaffa נמכר לפני עשרים שנה לאחרים. הוא לא ישראלי יותר. והמצחיק הוא כי ארגון הדקלאים האחראי על ייצוא התמר הישראלי, משווק באירופה את התפוקה הדרום אפריקאית ובמחירים מעולים. העולם משתנה ומהר. גמישות הסתגלות והתמודדות מתמדת מותירה את המצליחים במקומם בחוסר בטחון מוחלט. זה העולם החדש. 

     25/10/11 12:03:
   טרמילר תודה על הפוסט המושקע החכמתי אהבתי מאד יום נפלא
     25/10/11 12:01:

   צטט: רומפיפיה 2011-10-25 11:47:21

   פוסט משובח

   כמה החכמתי!!!

   תודה לך חברי היקר

    

    

   תודה רבה רומפי.

    

   וחבל מאד שלא באת עם בעלך.

   חבל"ז.

    

   אפילו לא מתוח כמו ביפו/עכו/ירושלים. אפילו פחות מפריז ולונדון. ואת יודעת מה?!

   בצפון איטליה בשוויץ ובאוסטריה זכיתי לשנאה של ישראלים.

   בקיצור הפחד ממרוקו חסר ביסוס מינימלי.

    

     25/10/11 12:00:
   מאוד אוהבת תמר מג'הול! תודה על שהחכמת אותי בנושא זה. מה עם תמונות ממרוקו?
     25/10/11 11:58:

   צטט: תכשיט 2011-10-25 11:46:50

   איזה כייף לקרוא אותך....

    

   תודה. יפה מצידך.

   אגב, בקשרים שלך עם משרד החוץ וראש הממשלה, אולי יעבירו למרוקאים, שראוי להם לוודא אוטובוסים לתיירים עם שרותים כמו במרכז ובדרום אמריקה, ולחייב מים בגביעים כמו במטוסים, שינתנו חינם לנוסעי האוטובוסים (שיתמחרו זאת). כדי למנוע עצירות מסוכנות על צירי התנועה במקרה חרום שקורים לכל עשרות המטיילים בכל אוטובוס במרוקו.

    

   כך יקטינו או ימנעו זיהומי סביבה גם בתוך הערים, "כי מי ששלשול עומד בפיתחו, לא יכול לו". עקב השילשולים שכל מבקר/ת במרוקו חווים בהכרח. זה יעלה פחות. לא יועברו בקבוקי מים מפה לפה כך שידבקו בזיהום פחות. ולא יחסרו מים כך שלא ישתו מברז כשחסרים.

    

   ואחרון חביב, נייר טואלט אין באף אחת מתחנות העצירה "הרשמיות" כמו תחנות דלק ומזנונים חדישים.

    

   יש לך קשר נכון ?! - :)) 

     25/10/11 11:56:

   תודה דרור על המידע ועל השיתוף בחלקך בקידום ענף ייצוא חשוב זה. התיאור שלך של השיווק והאריזה של תמרים לשווקי אירופה העלה בי מייד את זכרונות של ייבוא פרי הדר, עוד ענף חקלאי חשוב שלנו, שהייתי רואה בחנויות ירקות כילד. זכור לי היטב כיצד תפוזי ישראל שכונו במותג Jaffa התמודדו מול מתחרה עיקש מדרום אפריקה (כן דרום אפריקה של עידן האפרטייד) בשם Outspan. אז התחרות היה מנוע על ידי שיקולי איכות ומחיר. כיום, כמובן, התחרות, באירופה לפחות, מנוע על ידי שיקולי פוליטיקה וסחטנות. מכאן החשיבות של יצירת דריסת רגל בשווקים המתעוררים של סין ויתר ארצות המזרח. אנחנו כבר עושים את צעדינו הראשונים בסין בתחומים אחרים כמו הרכב והדשנים. נקווה שענף החקלאות תבוא בעקבותיהם. 


   יום טוב לך ידידי. 

     25/10/11 11:51:

   צטט: הכוזרי-עמיחי עוזרי 2011-10-25 11:37:41

   אני מעדיף תמר לח הצהוב והבשרני. צדיק כתמר יפרח... מה הקש בן צדיק לתמר???

    

   הקש?! - לא יודע אבל אם כיוונת להסבר על הקשר, קבל ציטוט:

   "

   תנחומא במדבר פרק טו ם
   "וידבר ה' אל משה במדבר סיני פקד את בני לוי" זה שאמר הכתוב:

   "צדיק כתמר יפרח" (תהלים צב). מה התמרה הזו צילה רחוק,

   כך מתן שכרן של צדיקים רחוק. מה התמרה הזו עושה תמרים ועושה נובלות,

   כך ישראל יש בהן בני תורה ויש בהן עמי הארץ. מה תמרה הזו יש בהן נובלות

   שאין נכנסין לאוצר, ועושה תמרים והן נכנסין לאוצר, כך ישראל כשהן במדבר:

   מהן נכנסו לא"י ומהן לא נכנסו לא"י. 
   "צדיק כתמר יפרח" - מה התמרה הזו אם נקצצה או נעקרה אין עולה תחתיה אחרת,

   וכך הארז - כשהוא נקצץ או נעקר אינו מחליף, לפיכך נמשלים הצדיקים לתמרה ולארז.

   "צדיק כתמר יפרח" מה התמרה הזו עושה תמרים ועושה קוצים וכל מי שמבקש

   לגנוב התמרים, הקוצים שבה שולטים בו, כך הצדיקים והחכמים בני תורה

   וכל מי שאינו משמר עצמו מהם נופל בגיהינום ולוקה בעולם הזה. למה?

   שנשיכתן נשיכת שועל ועקיצתן עקיצת עקרב ולחישתן לחישת שרף ואף כל דבריהם כגחלי אש. 
   "צדיק כתמר יפרח" מדבר בשבטו של לוי שהפרישו הקב"ה במעשיהם הטובים ולמה נמשלו לתמר?

   לומר לך, מה תמר אין לו אלא לב אחד, כך שבט לוי אין לו אלא לב אחד - להקב"ה,

   שנאמר (שמות לב): "ויאמר משה מי לה' אלי, ויאספו אליו כל בני לוי". מה כתיב אחריו?

   "שתולים בבית ה' בחצרות אלהינו יפריחו" (תהלים צב), ללמדך שלא היו זזין

   מבית המקדש שנאמר (שם קט): "עיני בנאמני ארץ לשבת עמדי הולך בדרך תמים הוא ישרתני".

   לכך נאמר "שתולים בבית ה'", שלא היתה עזרה חסרה מהם שנאמר: "בחצרות אלהינו יפריחו".

   מהו בחצרות אלהינו? זה שאמר הכתוב: "אשרי תבחר ותקרב ישכון חצריך

   נשבעה בטוב ביתך קדוש היכלך" (תהלים סה). אמר לו (-למשה) הקב"ה:

   הואיל והן לגיונותי שאינן זזין מביתי לך וספור אותם לכך נאמר "פקד את בני לוי":

    "

     25/10/11 11:50:

   צטט: beautiful girl 2011-10-25 11:36:38

   אוהבת תמרים ומאד רוצה לטייל במרוקו. תודה * על ההשקעה

    

   תודה רבה. תרצי מספיק ותצאי :) 

     25/10/11 11:47:

   פוסט משובח

   כמה החכמתי!!!

   תודה לך חברי היקר

     25/10/11 11:46:
   איזה כייף לקרוא אותך....
   אני מעדיף תמר לח הצהוב והבשרני. צדיק כתמר יפרח... מה הקש בן צדיק לתמר???
     25/10/11 11:36:
   אוהבת תמרים ומאד רוצה לטייל במרוקו. תודה * על ההשקעה

   פרופיל

   הטרמילר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   ארכיון