כותרות TheMarker >
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  הממשלה אישרה ומי יביא הביתה עוד 34.2 אלף ש"ח לשנה

  0 תגובות   יום שני, 31/10/11, 15:59

  בעקבות המלצות וועדת טרכטנברג שאושרו בממשלה יגדלו הפערים  בשכר הנטו השנתי  בכ 35 אלף שקלים  בין המאיון העליון שאליו משתייכת למשל משכורתו החודשית של הפרופסור מנואל טרכטנברג (77220 ש"ח עבור 83% משרה ) כיו"ר הות"ת , לבין משכורת ממוצעת פלוס  של מעמד הביניים  שאליו משתייכת למשל גם הד"ר כ.ל  בת ה 37 . 


  הד"ר  כ. ל  היא חוקרת סרטן  ומרצה בכירה, שנענתה לקריאתו של טרכטנברג ושר החינוך גדעון סער  והצטרפה  למרכז המצוינות באוניברסיטת תל אביב לאחר תקופת מחקר ממושכת באוניברסיטת הרווארד בארה"ב  ומרוויחה כ 14000 ש"ח ל 100 % משרה . פערי השכר גדלים למרות שהפרופסור טרכטנברג והד"ר כ.ל  שניהם משתיכים לאותה פירמידה במגזר הציבורי וזוכים למשכורת מאותה הקופה (הות"ת- הוועדה לתכנון ותקצוב של ההשכלה הגבוהה בישראל)  והם תוצאה של המלצות ועדת טרכטנברג שאושרו בממשלה.


  פורסם כי טרכטנברג מקבל ברשות ובסמכות משכורת "רעב" של 77200 שקלים לחודש עבור 83 אחוזזי משרה. בדקנו איך יושפע הנטו שלו מהחלטות הממשלה על הרפורמות בנושאי מיסוי לעומת נציג מעמד הביניים המוחה והנאנק תחת העול שמרוויח כ 14000 שקלים לחודש  ושלמענו הוקמה הוועדה . 


  מצאנו שלמשכורתו החודשית נטו של טרכטנברג יתווספו כ 2850 שקלים שהם כ 34200  שקלים בשנה, הנובעים  מתוספת מס  כ 1161 שקלים עבור  שלשה אחוזי מס נוספים וזיכוי של 4011 שקלים עבור הורדת תקרת הביטוח הלאומי .

   

  היום משלם טרכטנברג 8387 שקלים לחודש עבור

   ביטוח לאומי ומהראשון לינואר 2012 הוא ישלם רק 4376  ש"ח לחודש עבור ביטוח לאומי בגלל הורדת התקרה. לעומתו השכיר הממוצע  באוניברסיטאות המשתייך למעמד הביניים ישלם תוספת מס שתקטין את משכורתו ב כ 1300 שקלים נטו לשנה  .


  הפער בין המרצה ד"ר כ.ל מהסגל הבכיר באוניברסיטאות   לבין הבוס הבכיר שלה הפרופסור  מנואל טרכטנברג יגדל  ב 55.5 אלף  שקלים נוספים וזה כמובן רק  תוספת לפער העצום בין משכרותיהם .


  חלק מחברי וועדת טרכטנברג כנראה יזכו גם הם לשכר נטו גבוהה יותר אם המלצתיהם יתבצעו על ידי הממשלה וכך גם שיאני השכר בסקטור הציבורי שפרטיהם פורסמו. 


  וועדת טרכטנברג המליצה להעלות במקצת את המס השולי  בדרגות הגבוהות ולהקטין את תשלומי הביטוח הלאומי , התוצאה היא העלאת שכר הנטו ברמות הגבוהות. 

  מהות ההמלצה: מ-1 בינואר 2012 תחזור תקרת ההפרשות לביטוח לאומי ולמס בריאות לפי 5

  מהשכר הממוצע במשק (במקום פי 9, כנהוג היום). המשמעות הכספית: עלות ההפחתה מוערכת בכ-0.8 מיליארד שקל בשנת 2012.


  ביטול העלאת התקרה לדמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות:

  בחודש יולי 2009 הוכפלה התקרה לדמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות, מפי חמישה מהסכום הבסיסי (שגובהו כעת ‭8,158‬ שקל) לפי עשרה ממנו. המשמעות: בעוד שעד יולי 2009 שולם ביטוח לאומי וביטוח בריאות עד סכום שכר של כ‭40-‬ אלף שקל, מאותו חודש נגבה המס עד כ‭80-‬ אלף שקל.


  העלאה זו נעשתה בהוראת שעה שתוקפה עד סוף ‭,2010‬ אך כדרכן של העלאות מסים זמניות – האוצר התקשה להיפרד ממנה. בהוראת שעה נוספת נקבע שבשנת 2011 תהיה התקרה פי תשעה מהסכום הבסיסי, ובשנת ‭– 2012‬ פי שמונה.


  כעת, על פי המלצות ועדת טרכטנברג, כבר בשנת 2012 תחזור התקרה לגובהה הקודם – פי חמישה מהשכר הממוצע. מהמלצה זו ייהנו בעלי השכר הגבוה (אלה ששכרם מעל ‭40,790‬ שקל לחודש‭,(‬ אך חשוב לזכור כי חברי העשירון העליון של ההכנסות מסבסדים את חברי חמשת העשירונים התחתונים, המשלמים דמי ביטוח נמוכים במיוחד.


  קביעת מדרגת מס הכנסה חדשה לבעלי שכר גבוה :

  מדרגת מס ההכנסה העליונה בשנת 2011 היא ‭.45%‬ ועדת טרכטנברג המליצה – והמלצתה התקבלה אתמול בממשלה – לקבוע מדרגה נוספת, של ‭,48%‬ על הכנסה שמעל ‭41,000‬ שקל לחודש. מובן שמדרגה אלה מגדילה את נטל המס החל על בעלי הכנסות גבוהות, אך הרושם הוא שמדובר בהעלאה סבירה, בהתחשב בגובה ההכנסה שבה מדובר.


  "לגבי השלכות הועדה על מעמד הביניים: הועדה המליצה להעלות את מדרגות המס גם למעמד הביניים. לדוגמה, שיעור המס השנתי לבעלי הכנסה של 168,000- 103,000 שקל יהיה 23% במקום 21%. אין ריווח של מדרגות המס ולכן יש פגיעה במעמד הביניים. כמו כן, יתכן ולמעמד הביניים יש תוכניות חסכון, ניירות ערך הנסחרים בבורסה אשר לגביהם שיעור המס על הריבית יעלה ב-5%. כך שעליית שיעורי המס חלה לא רק על בעלי ההכנסות הגבוהות."  הטענה של וועדת טרכטנברג להורדת הרף לביטוח לאומי היא הקמת חברות על ידי מקבלי משכורות ובאמצעותם  תשלום הביטוח הלאומי יופחת . אם בוחנים את הטענה הזו הרי שהקמת חברות היא גם מתכונת להפחתת המס השולי , אז למה הוועדה ממליצה להעלותו. כמו כן אין אפשרות למקבלי משכורות לקבל את משכורתם  דרך חברות במסגרת השרות הציבורי או במסגרת חברות ציבוריות ולכן הטענה הזו לא מחזיקה הרבה מים.


  תכנון מס הוא דבר לגיטימי אבל מקבלי משכורות אינם יכולים לעשות תכנוני מס ולכן הטענה הזו נראית על פניה כמקור לתוספת הכנסה לבעלי שכר גבוה בשרות הציבורי .  התפרסם כי משכורתו החודשית של טרכטנברג היא כ 77 אלף שקלים וכי יו"ר הות"ת, פרופ' מנואל טרכטנברג, המשתכר 77,220 שקל לחודש, נמצא במקום השני בקרב שיאני השכר במוסדות להשכלה גבוהה  . האם טרכטנברג יכול לקבל את משכרתו הציבורית  דרך חברה?


  ''

  טרכטנברג מקבל כ 77 אלף שקלים בחודש ל 83 אחוזי משרה .  הנטו של חלק מחברי הוועדה יגדל אם יתבצעו ההמלצות בינואר 2012.

   

  הפתרון לתשלומי מיסים וביטוח לאומי באמצעות המשכורת היא אכיפה ואי מתן הרשאות לבעלי תפקידים בסקטור הציבורי ובחברות ציבוריות לקבל את תשלומיהם באמצעות חברות. הרי רשות המיסים מכירה בהוצאות שכר והיא גם יכולה שלא להכיר בהוצאות שכר המועברות באמצעות חשבוניות לחברות . בסקטור הציבורי זה לא קורה גם היום והחברות הציבוריות לא יסתכנו בעקיפת הוראות רואי החשבון ורשויות המס. גם טרם קיבלנו מרשויות המס דיווח על היקף התופעה, אז על מה הצעקה?


  אז מה קורה כאן. זה נראה כאילו מצאו דרך להעלות את הנטו למקבלי משכורות גבוהות בסקטור הציבורי ולהגדיל את הנטל ואת הפערים לעומת מעמד הביניים. ולזה קוראים צדק חברתי?
   

  דרג את התוכן: