כותרות TheMarker >
  ';

  ערבות הדדית

  בלוג על חינוך

  0

  האם הגענו לסוף העידן הניאו קפיטלסטי?

  2 תגובות   יום חמישי, 3/11/11, 10:10

  ''

   

  גלובליזציה, סקירה כללית


  כל הסימנים למציאות המתהווה מגלים לנו באופן חד וברור שאנחנו קשורים. עדיין אנחנו בוחנים את המשמעות הצרה של האנטנסיביות בזמן המשבר. התנודות החדות של הבורסות,ההסתבכות הכלכלית של האיחוד האירופי, ארה”ב אלופת הבועות,הפיננסיות, הבנקאיות, והדיור, ועוד.  כלומר הכלכלה הניאו קפיטלסטית הובילה אותנו באופן ישיר לשחיקת התנאים הסוציאלים, ובאופן טבעי לפי אופי השיטה הקיימת. שהוביל את העולם באופן ישיר לגדילת הפערים החברתיים.אף אחד כבר לא יכול להגיד זה לא ענייני, אני דואג לעצמי אני דואג לבני משפחתי. זה כבר לא יספיק לאף אחד מאיתנו לנהל חיים יציבים ומאוזנים, ומעל הכל מאושרים.


  כלכליזציה


  זה לא מקרי שהכלכלה השתלטה על כל חלק הנוגע לחיינו, וליתר דיוק כמעט כל ההשלכות היום נובעות מאינטרסים כלכליים. החינוך בעיקרו הפך למרכז הערכות של תחרתיות הנובעת מרמת ציונים, ולפי דרישות כלכליות לבעלי מקצוע, ולא חינוך לשם השכלה. הבריאות הפכה להיות נשלטת ע”י יצרני ומשווקי  התרופות, המדע הפך לכלי מחקר בעל השלכות מיידיות, ולא בשם המדע הקלאסי . המערכת הפולטית העולמית כולה נגועה בכספי תורמים שיכולים לווסת החלטות לפי האינטרסים הכלכליים הנחוצים להם. ואפשר להמשיך עוד ועוד, אבל אני בטוח שהבנתם את ניגוד האינטרסים.


  התוצאות החברתיות של הכלכליזציה


  יחד עם זה האמת שאין מה להתלונן, אנחנו הסכמנו לשיטה וחיינו אותה מתוך הסכמה כללית. העולם כולו נרתם ועזר לזה להתקיים. לאט אבל בבטחה, במיוחד במרוצת 100 השנים האחרונות סולם הערכים, נקבע מחדש. המעמד הסציואוקנמי הפך למדד ההערכה למין האדם. וככל שרכשנו ובלטנו בתחום היזמות, והקידום הכלכלי, כן בהתאם עלה מעמד האדם, וערכו בעיני החברה. ברגע שהחברה הבליטהוהסכימה  לאותה תרבות הצריכה והכסף, על פני ההשכלה, למעשה בזה חרצנו את גורלנו. כל הסימפטומים שצפים היום הם תוצאה של אותה דרך שצעדנו בה עד היום. התא המשפחתי נסדק, המדיני, הפולטי, ועד להתפתחות הטרור, למעשה הכל הוא תוצאה של אותה כלכלה ניאו קפיטליסטית. איך לא, בואו לא נשכח את מקומם המכובד של המוציאים לפועל, העיתונות, הטלוזיה, תעשית הקולנע, שמילאו את החללים האידואלוגים של הכלכלה הקפיטלסטית בצורה נאמנה. הם דאגו להעצים ולבנות לנו גיבורים שמתאימים לשיטה, דרך חיים שמתאימה לשיטה, הבלטה מכוונת של זרימת מידע שמתאימה לשיטה, כמעט הכל. והתבלין של השיטה שלטי החוצות, לא נפגע בכבודם, בכל מטר פנוי השלטים האירו עם ניאון או בלי, על צריכה ועוד צריכה, ועוד מכוניות, ועוד תכשיטים, המוטו עוד ועוד.


  מחאה עולמית


  אבל פה, בדיוק שהיה נדמה שהכל אבוד ואין מוצא, ואין תקווה, ואין עתיד. בדיוק בנקודת האל חזור, צצה לה תנועת מחאה כלל עולמית, משטרים נחשפו לתנועת לחץ לא אלימות שמחו נגד כל דבר שזז במציאות של חיינו. יוקר המחיה, הדיור, הניכור, פערים חברתיים, שחיקת שכר, כמעט כל תסריט אפשרי. אפילו מזה”ת רדיקלי כמו שהכרנו בעבר ידע לכופף את ידי המדינאים, וליצור שינויים היסטוריים. מי חזה, מי ידע, מי הבין, מי ניצח על כל זה, אף קבוצה פרטית, או אישים פרטיים. קמה לה ונולדה לאויר העולם תנועת מחאה חדשה, העם, הציבור, האזרח הפשוט. וגם כאן אנו נתקלים בבעיה לא פשוטה, הרי אם הסכמנו וההשתפנו באופן פעיל וער בשיטה הניאו קפיטליסטית, מאיפה פתאום הגיעו דרישות סוציאליות חברתיות בצורה שאנחנו עדים להן בכל רחבי העולם.


  גילוי המשבר


  התגלות המשבר שיחד עימה התגלה התלות שקיימת בין מדינות, חברות, ואנשים, בכל העולם, יצרה תמונת עובדות קיימות, אף כי עדיין לא ברור לנו מה הסיבות שמאחריהן. המציאות הגלובלית של הקשרים החברתיים הבין אנשים,  זה אינם תנודות שערי המטבע או הבורסה, אלא הם פועל יוצא של התארגנות  חברתית חדשה.

  גלובליזציה מעל היררכיה


  עד היום פיתחנו והתפתחנו מבחינה חומרית את העולם שבו אנו חיים. ערך החיים הכללי חומרי עלה ברמה הבריאותית, טכנולוגית, מבנית, העולם מאוד התפתח מאז אותו אדם ראשון שרץ אחרי חיות גדולות בכדי למצוא לו ארוחה. או מתקופות בהיסטוריה בם אנשים מתו משפעת. אבל מעכשיו ישנם מרכיבים נוספים חדשים\ישנים שעלינו לקחת בחשבון,  קולות חדשים של ידענו כמותם מאז שחר ההיסטוריה, הכלל, ההמון, החברה, הערכים, וישנים לגבי השאלות הבסיסיות לקיומו של מין האדם שרק עתה הן צפות לפנינו, והן עדיין רק בכוח. כל הפוטנציאל שגלום במציאות הגלובלית, המציאות העגולה מעל םני ההיררכית, עדיין צריכה להתברר. והבשורה הטובה שזה מחובתנו הכללית.  גם כאן לא נשלה את עצמנו הפרי עדיין בוסר, ולא ממש ברור לציבור מה הוא רוצה. אבל דבר אחד בטוח, בדרך בה הלכנו ואיפה שאנו נמצאים היום זה כמעט בלתי אפשרי. מה ילד יום קשה לצפות בצורה מדויקת, אבל שינויים חייבים לקרות, רק שינויים בתקרת השכר, או השיטה, לא יצליחו לעצור את הסחף המתגבש ברחבי העולם. העולם כולו על כל חלקיו, עניים, מעמד בניים, עשירים, כולם כאחד יצטרכו לקחת חלק בסינטזה העתידית.


  כלכלה וחברה


  זה לא מקרה ששני המישורים, כלכלה, וחברה, מאוד קשורים ומשפיעים אחד על השני בצורה ישירה, יותר מכל יתר תחומי חיינו המשותפים.  למרות שעל פניו נראה שמדובר בשני אפיקי זרימה שונים. הזמן הגלובלי שאנו נמצאים בתחילת התפתחותו, העגול, להבדיל מההיררכי שבו התפתחנו עד היום.  הוא כבר שייך להתפתחות האדם שבעולם. עד היום האדם פיתח בעיקר את העולם בו הוא חי, ועתה הסימנים ככל הנראה מצביעים על תקופה חדשה, עידן חדש, התפתחות האדם שבעולם. המשך התפתחות הטבעית של חוק ההתפתחות הכללי, אבל בהתאם לחוקים החדשים של הגלובליזציה. לברר מה התרחיש הנכון לאדם, לחברות, ערים, מדינות, בין מדינות, העולם כולו.  מה סוג וטיב הקשרין אליהם אנו צועדים ביחד, למה? מהסיבה הפשוטה שהתלות בנינו התגלה. וזה שכרגע ע”י סימנים שליליים, אל לנו לפחד, אלא להשכיל ולהזדרז בחיפוש האלטרנטיבות החדשות. האלטרנטיבות שיקחו בחשבון וישמרו, על כל האיפיונים הלוקליים של מדינות, בתוך הקומפלקס הכללי של העולם כולו. אנחנו לא אמורים לבטל שום דבר שהיה לנו עד היום, אלא אנחנו בדרך שצריכה להביא אותנו לשינוי היחסים בנינו, בכדי ליצור איזון חדש, ערבות הדדית.


  כלכלה חופשית ובעלי הון יוכלו להיות והם גם ימשיכו להיות פקטור מרכזי בעידן הגלובלי בתנאי, שנלמד ביחד את ההתאמה הנכונה מצד האדם שבעולם, או במילים אחרות מבחינה חברתית. הכלכלה חייבת לחזור לאיזון נכון, בין כלכלת יצור וכלכלה רווחית, כל העדפה לצד אחד של המאזנים על פני השני, יגלו לנו המשך של תהליכי המשבר. גם צריך להבין את אופי המשבר בצורה נכונה יותר, מעבר להיותו בעל מאזנים והשלכות שליליות, יש בו גם צדדים חיובים. בזמן המשבר לראשונה בחיי הרגשתי את הקשר שיש לי לא רק לאישתי ובתי, גם כלפי ישראל, גם כלפי העולם. בזמן המשבר הבנתי שאני תלוי בעולם כולו. למשל אם היצוא של מעל לארבעים אחוז שיוצא מישראל, הוא לאירופה, אז ההסתבכות בשוק המאוחד, מסכנת אותנו מאוד. המשבר נותן לנו אפשריות חדשות שלא חשבנו עליהן לפני חודשיים, לפחות לא במסות כאלה. המודעות הנצברת כרגע בקרב הציבור, היא תוצאה ישירה של אותו משבר. לכן למטבע הזה שנקרא משבר יש שני צדדים כמו כל מטבע.


  לסיכום


  הגיע הזמן עכשיו, ובואו לא נגיד מחר, לעזור לעצמנו לעזור לאנושות לעזור לעולם בו אנו חיים, להתפתח בדרך טובה ונעימה יותר, לקראת עתיד טוב ומשותף. ובמיוחד לכל אותם האנשים המשפיעים היום בכלכלת העולם, ובעולם בכלל. היום עדיין יש למי להשפיע ולייצב את היכולות, והאפשריות, שלהם מבחינה פרקטית. וזה לא בטוח כמה זמן זה ימשך, אבל זה מאוד תלוי בעיקר בהם איך נעבור את זה. כל השתתפות רצונית שלהם, יחד עם דעת קהל שתבנה בהדרגה, להאצת הגלובליזציה מאותו מקום שבו אנו נמצאים היום היא קריטית ביותר. לא נוכל להמשיך לנהל חברות, הון, וחברה,  מבלי לקחת בחשבון את התוצאות הכלליות של כל מהלך וכל פעולה שנרצה לעשות מהיום והלאה. ההשלכות החברתיות הן היום חלק בלתי נפרד מההתפתחות הכלכלית של כל חברה כלכלית ושל כל הכלכלה העולמית בואו נפעל ביחד.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     3/11/11 18:43:
   אומרים בני ישראל ערבים זה לזה, אבל הכוונה כמובן לכל בני האדם, ישרי האל. האתגר הוא מצד אחד לשמור על היחוד המיוחד של כל אחד, מצד שני לחוות את תחושת האיחוד, שכולנו אכן תלויים זה בזה. מאמר מרתק. תודה
     3/11/11 13:13:
   יפה מאוד. יישר כח.

   ארכיון

   פרופיל

   עופרנקש0
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין