כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  מזל עקרב: חלק 4

  22 תגובות   יום שלישי, 15/11/11, 15:43

  - המשך מהפוסט הקודם -

   

  וכשם שבשעות לחץ העקרב מגלה אופי חזק, כזכור מסוף הפוסט הקודם, כך גם כאשר הכל נראה טוב ואחרים יכולים להיכנס לאופוריה , אין העקרב נכנס למצב רוח מרומם יתר על המידה. בנוסף, העקרב רחוק מלהיות חסר בטחון עצמי, אבל בטחונו העצמי גם אינו מופרז. אם מזל שור (מזל הקביעות והיציבות) הקוטבי לעקרב מסמל את האדמה היציבה המספקת באופן קבוע את צרכי המחייה ודומה שהשור הוא איש העולם הזה החי לנצח ללא מצבים דרמטיים המאיימים על המשכיות קיומו הרי שהעקרב "מנציח את עצמו" ע"י מחזורים של מוות ולידה מחדש וקשור בעולם הנשמות והחיים שאחרי המוות. בדומה לשור המסמל קיום בסיסי ופשוט ושמה שחשוב לו זה ביסוס הקיום ועצם הקיום ("העיקר להתקיים") כך העקרב, המסמל הישרדות והתחככות במצבי סכנה שעל סף תהום עוסק בעצם הקיום והבטחתו.

   

  בעוד שאצל האריה – מזל העוצמה והזוהר -היציבות היא יציבות במובן של "שום דבר לא יוכל לערער את העוצמה והזוהר" ואצל הדלי מדובר על האנושות בשיא גדולתה (גדולה שנדמה שדבר לא יוכל לערער) , הרי שיציבות העקרב נמדדת דווקא במצבים קיצוניים שלעיתים מגיעים לאיום על עצם קיומו. אבל חשוב לא פחות הוא ההבדל שבין סוג היציבות של המזלות שור (מזל אדמה) ואריה (מזל אש) השייכים לאיכות היציבה/קבועה לבין סוג היציבות של המזלות עקרב (מזל מים) ודלי (מזל אויר) השייכים גם הם לאיכות היציבה/קבועה. ההבדלים, כפי שיפורטו מייד , נובעים מכך שהיסודות אש ואדמה נחשבים "חזקים" ו"יבשים" ואילו היסודות אויר ומים נחשבים "חלשים" ו"לחים".

   

  מזל שור מסמל קביעות בכלל ויציבות בכלל ולכן את תכונות האיכות היציבה/קבועה באופן מלא ו"גולמי"ואילו האריה, כמלך החיות, אצלו אומנם דברים אינם קבועים כמו השור (בכל זאת כמלך החיות צריכים להיות לו חיים רב גוניים), אך גם הוא רחוק מלסמל שינויים והוא עדיין מסמל יציבות בכלל ולכן, גם אצלו תכונות האיכות מבוטאות באופן הקרוב לביטוי מלא. לעומת זאת , העקרב והדלי כבר אינם מסמלים יציבות בכלל אלא בתחומים מסוימים, ובודאי שלא מסמלים קביעות (למעשה שניהם בכלל מסמלים שינויים), ולכן מבין 4 המזלות היציבים אלו הם 2 המזלות שפחות "מיטיבים" לבטא את תכונות האיכות הזו. יצוין רק שהדלי מבטא את תכונות האיכות הזו אף פחות מהעקרב ולכן, גם פחות מכל המזלות השייכים לאיכות זו.

   

  חשוב להבין שהשינויים והתהפוכות הדרסטיים שהעקרב מסמל נובעים דווקא בגלל נחישותו , עקשנותו והקיצוניות שבהינעלותו על החלטות- 3 תכונות הנובעות דווקא מהאיכות היציבה. אפשר להשוות את מזל עקרב הסתווי לעץ העומד בשלכת ו"נפטר מהבלתי רצוי", אך העץ עצמו והשורשים עומדים במקומם. ככל שהשינויים הנגרמים בהשפעת המזל הם דרסטיים, כך העקרונות הגורמים לו לבצע אותם הם עצמם קבועים ויציבים. ובעוד שהשינויים שמסמל הדלי הם בכיוון של "התקדמות עם הזמן", הרי שאצל העקרב השינויים הם בעלי אופי מחזורי של מוות/חורבן ולידה מחדש ולטווח ארוך "עולם כמנהגו נוהג" כשכל פעם המוות/הרס/חורבן של הנשמה או הגוף או בעולם הגשמי מהווים אמצעים להיפטרות מהבלתי רצוי וטיהור ותיקון הקיים.  המחזוריות מתאימה גם למוטיב הגאות והשפל שמסמל יסוד המים.

   

                                  ''

   

  גם המים שבעקרב הם "קיצוניים בתכונותיהם" ובד"כ לא יהיו "סתם מים פושרים": או שהעקרב משול לקרח  או שהוא משול למים מאד חמים ולעיתים אף רותחים עד כדי הפיכה לאוויר. כאשר הוא משול לקרח, אז ככל שיש בתוכו יצרים וסערות נפשיות יודע לשמור על קור רוח ועל יכולת התמודדות עם מצבים קיצוניים. אך כאשר הוא מוצא את שעת הכושר לנקום את נקמתו או לבצע שינויים דרסטיים ותיקונים וזיכוך הקיים - לעיתים במחיר של הרס - או אז הוא הולך עד הסוף ובדומה לגייזרים (המסומלים ע"י המזל) או הרי געש נותן לדברים להתפרץ בבת אחת.

   

  או אז הוא מרגיש מטוהר וכמו הנשר או עוף החול (חיות אוויר) הקם לתחייה זוכה בבת אחת לעלות ממעמקים ותהומות  לגבהים קיצוניים אם מבחינה פיסית וקיומית (כמו התאוששות כלכלית קיצונית) ואם (בעיקר אצל אלו שסמלם הנשר) מבחינת התעלות נפשית ותחושת היטהרות.  והעקרב הנוטה להיות סודי מסוגל בבת אחת, כשמגיעה שעת הכושר וכשהוא הופך מקרח למים רותחים או חמים מאד, להיות פתאום לגלוי לב בצורה קיצונית- כולל בנושאים מאד אישיים או שהשתיקה יפה להם – ולא נדירים הם התפרצויות זעם לעיני כל . עם זאת, בד"כ גם לאחר שהעקרב חשף את צפונות ליבו הוא נשאר יותר סודי מגלוי.

   

  ויש עוד משהו משותף לעקרב ולדלי. אצל הבתולה,  השייכת לאיכות המסתגלת/משתנה ההסתגלנות היא סתגלנות לשיגרה אפורה וקבועה (כביכול בניגוד לתכונות איכות זו הקרויה גם "האיכות המשתנה") ולמציאות שיש בה עיוותים ו"לכלוך" מבלי שהבתולה מסוגלת לבצע שינויים רצויים (מעבר אולי לסביבתה המאד מאד מיידית) ואילו העקרב והדלי מסמלים שינויים באופן לכאורה מנוגד לאיכות הקבועה והיציבה אליה הם שייכים. סיסמתם של העקרב והדלי, עם כל ההבדלים ביניהם, היא שיציבות לכאורה כלפי חוץ שבה ישנם הרבה לכלוכים ועיוותים שלא מדברים עליהם איננה יציבות אמיתית. למשל, בפוליטיקה: משטר דיקטטורי שלכאורה כלפי חוץ הוא יציב אך אזרחיו מרגישים מדוכאים גם אם לא מבטאים את זה הוא לא משטר שיש בו יציבות אמיתית.

   

   ודבר נוסף: אם אחרי האריה – מלך החיות המסמל עוצמה וזוהר הנראים כבלתי מעורערים- באה הבתולה היודעת בליבה ש"המלך עירום", אך אינה מסוגלת לפעול לשינוי המצב, הרי שהעקרב (בעל יכולת היכנס למחשבות הזולת ולראות לכלוכים מתחת לפני השטח) יודע גם כן שהמלך עירום וגם יודע שהאחרים יודעים, אך יעדיף לפעול במחתרת ובשעת הכושר "להפיל את המלך מכסאו" (אם כי אלו שסמלם הנחש יעשו זאת כדי לתפוס את השלטון בעצמם ולא  למען הכלל). רק אצל הדלי תהיה צעקה גלויה ש"המלך עירום" ופעולה בהתאם ובגלוי. זאת ועוד: העקרב, ככל שמסוגל לבצע שינויים, אינו מאופין במקוריות ויכולת לחשוב מחוץ לקופסה ולפתוח אופקים חדשים (גם אם ביכולתו "להחריב ישן ולבנות חדש") וכמו שאמרתי קודם, לטווח ארוך אצלו "עולם כמנהגו נוהג".  רק אצל מזל דלי ניתקל בתכונות כמו מקוריות, חשיבה מחוץ לקופסה, מגמת התקדמות לטווח ארוך ויצירת אופקים חדשים. המשך בפוסט הבא.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (22)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     28/11/11 19:52:

   צטט: iri20 2011-11-28 19:24:41

   תגובה מעניינת אמיר.. נהניתי לקרוא ההבזקים של הדלי זה אורנוס. הדלי והעקרב שניהם עקשניים

   תודה. נכון מה שאת אומרת. מזל דלי, כמו גם כוכב אורנוס מסמלים הברקות, הבזקים ופתאומיות.  והעקרב והדלי הם שניהם עקשנים.

     28/11/11 19:24:
   תגובה מעניינת אמיר.. נהניתי לקרוא ההבזקים של הדלי זה אורנוס. הדלי והעקרב שניהם עקשניים
     28/11/11 00:27:

   צטט: iri20 2011-11-27 21:07:35

   הדלי המציא את המושג "חשיבה מחוץ לקופסא", העקרב והדלי למרות השוני הרב באיכות שלהם, הם מבינים אחד את השני טוב. העקרב לא אוהבת ליפות דברים, ומיד מבחין כאשר מייפים את הדברים... מה שצורם לו מאוד !! תאר לך עקרב עם אופק קשת.... מיד צועק המלך הוא עירום. תודה אמרי על פוסט מרתק

    חשיבה מחוץ לקופסא אינה נחלתו של הדלי בלבד, אבל מכל שלושת המזלות (בתולה, עקרב ודלי) שהמשותף להם זה רצון לתקן מה שנראה להם לקוי ב"ממלכתו של האריה"(אומנם גם בדג יש רצון לתיקון , אבל זה סיפור קצת אחר..), הדלי הוא זה שמנסה לתקן ע"י חשיבה מחוץ לקופסה. המשותף לעקרב ולדלי  השייכים לאיכות היציבה הוא ששניהם יודעים לעמוד על דעותיהם ודווקא הנאמנות לדעותיהם מאפשרת שינויים (שזה כביכול נוגד את המושג "יציבות").. עוד משותף הוא שהם לא אוהבים ליפות את המציאות ולא אוהבים העמדות פנים. אצל שניהם "יציבות שבה ממשיכות להיות בעיות מתחת לפני השטח זה לא יציבות אמיתית".

    

    אבל גם יש הבדלים: אפילו כשאצל העקרב קורה משהו דרסטי בבת אחת, זוהי תוצאה של חשיבה שקולה, מעמיקה ולא מהירה שקדמה לכך וחיכוי ל"שעת הכושר". הדלי לעומת זאת מאופין בחשיבה מהירה ומסמל הבזקים ודברים שלפעמים נראים כמגיעים מ"שום מקום", כאילו בלי קשר לעבר. כמו כן, העקרב סודי והדלי גלוי. אצל העקרב לטווח ארוך "עולם כמנהגו נוהג" ואילו אצל הדלי יש לטווח ארוך "יותר ויותר קידמה". העקרב "נוקם" על העבר ואילו הדלי לא מתאבל מדיי על העבר ושואל "מה מכאן והלאה" ומנסה לפתור בעיות באופן פחות שיפוטי ויותר יצירתי. העקרב בעיקר מתענין במימד העומק ואילו הדלי קשור יותר במימד הרוחב. ולגבי הקשת: אומנם הוא גלוי לב ולא אוהב "מעמדות" (וזה בדומה לדלי) ולפעמים הוא עלול להיות חסר טקט, אלא שהקשת האופטימי סה"כ מאמין שהעולם הוא כבר טוב ביסודו.

     27/11/11 21:58:

   צטט: iri20 2011-11-27 21:08:49

   אגב למה מזלות שכנים, פחות מסתדרים לטווח ארוך ? כלומר יש ביניהם חברויות ארוכות, אך לא בלי לעלות על בריקדות אחד לשני.

   יש רמות שונות וטווחי זמן שונים של הסתדרות או (אומנם זה נכון בד"כ) חוסר הסתדרות בין מזלות שכנים. חשוב לזכור שכל 2 מזלות שכנים שונים האחד מהשני בכל אחת משלושת קבוצות הסיווג (היסוד, האיכות והכיוון). לעיתים ניגודים בין מזלות שכנים יכולים אולי להשלים, אך לרוב זו בעיה.

     27/11/11 21:08:
   אגב למה מזלות שכנים, פחות מסתדרים לטווח ארוך ? כלומר יש ביניהם חברויות ארוכות, אך לא בלי לעלות על בריקדות אחד לשני.
     27/11/11 21:07:
   הדלי המציא את המושג "חשיבה מחוץ לקופסא", העקרב והדלי למרות השוני הרב באיכות שלהם, הם מבינים אחד את השני טוב. העקרב לא אוהבת ליפות דברים, ומיד מבחין כאשר מייפים את הדברים... מה שצורם לו מאוד !! תאר לך עקרב עם אופק קשת.... מיד צועק המלך הוא עירום. תודה אמרי על פוסט מרתק
     20/11/11 23:04:
   כמו תמיד, מקיף ומרתק. כולל האחזות מוצקת בזיזי מציאות ארצית. תודה אמיר.
     18/11/11 13:23:
   יפה אמירוס, תודה על המידע המעניין ( כמו תמיד )
     17/11/11 06:12:
   מעשיר . נהנתי. כתוב נפלא . לא נותר לי אלא להמתין למזל אליו אני שייך -קשת.
     16/11/11 19:09:

   צטט: כמו שיר שנוגע 2011-11-16 16:43:41

   תודה שאתה מביא..קוראת בשקיקה,מכיוון שאני בת מזל עקרב..נהנת תמיד.

    תודה רבה גם לך. ויהיה גם מענין לקרוא על המזל הבא - קשת- שבהרבה דברים מנוגד לעקרב.

     16/11/11 19:06:

   צטט: ישראל איגרא - isig 2011-11-16 16:17:17

   נראה שעשית התמחות עקרבית.. מעניין.

    פשוט, מזל כ"כ גדוש, מזל שמסמל את עומקם של דברים, מזל כ"כ אינטנסיבי,

   שאי אפשר שלא להגיע ל-5 פוסטים. הפוסט החמישי יפורסם בסופשבוע הקרוב.

     16/11/11 19:04:

   צטט: truly4u 2011-11-16 15:35:37

   אתה יסודי אתה... ובכל מה שנוגע. תבורך.

    תודה.

     16/11/11 16:43:
   תודה שאתה מביא..קוראת בשקיקה,מכיוון שאני בת מזל עקרב..נהנת תמיד.
     16/11/11 16:17:
   נראה שעשית התמחות עקרבית.. מעניין.
     16/11/11 15:35:
   אתה יסודי אתה... ובכל מה שנוגע. תבורך.
     16/11/11 06:22:

   כהרגלך,
   מעמיק ומעניין .
   בסוףת גרום לי להאמין באסטרולוגיהחיוך

     15/11/11 20:47:

   צטט: אביה אחת 2011-11-15 20:41:18

   אמיר - תודה על עוד פרק - ערב חמים ונעים

    בבקשה. ויהיה על זה גם פרק 5, כמו שעוד לא היה עוד על אף מזל . בסופו של דבר מדובר על מזל מאד גדוש ועמוק.

     15/11/11 20:45:

   צטט: ורד אוריאל 2011-11-15 18:47:04

   תודה. היה מרתק לקרוא.

    בבקשה.

     15/11/11 20:45:

   צטט: פייפרלס ישראל 2011-11-15 18:07:53

   ממש צמד לתפארת. אני הבתולה יודע שהמלך עירום אך נשאר שקט ואז מגיע בני העקרב ומנחית את המהלומה מ ר ת ק!

   אכן קראת היטב.

     15/11/11 20:41:
   אמיר - תודה על עוד פרק - ערב חמים ונעים
     15/11/11 18:47:
   תודה. היה מרתק לקרוא.
     15/11/11 18:07:
   ממש צמד לתפארת. אני הבתולה יודע שהמלך עירום אך נשאר שקט ואז מגיע בני העקרב ומנחית את המהלומה מ ר ת ק!

   ארכיון

   פרופיל

   אמיר ניצן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין