כותרות TheMarker >
  ';

  האולימפיאדה שלי

  הסופה הראשונה של העונה

  8 תגובות   יום חמישי, 17/11/11, 11:26

  אחד הדברים שלומדים להתרגל אליהם בקנדה הוא שהחיים נעים במסלול די צפוי. החופש של נובמבר הוא יום הזכרון השנתי. 11.11 בשעה 11:11 עומדים דקה דומיה בחלקים נרחבים של העולם. באותו היום ובאותה השעה הסתיימה מלחמת העולם הראשונה, זאת שרבים נוטים לשכוח ממנה, למרות שהייתה רווית דם ואימה לא פחות מאחותה המבוגרת והמכוערת יותר. למזלנו מלחמת העולם השלישית עדיין לא יצאה אל הדרך, הרי אלברט איינשטיין הרי פסק את גורלה של המלחמה העתידית במשפט הגאוני "אינני יודע באיזה נשק ילחמו במלחמת העולם השלישית, אבל במלחמת העולם הרביעית אנחנו נחזור לאבנים ומקלות". בנתיים השעונים ממשיכים לתקתק כסדרם, המספר הנדיר והגורלי חלף על פנינו בלי שום הפתעות מיוחדות. ממש כמו הסוף המיליניום עם פניקת ההמונים הילדותית שלו.

  ***

  ביום שבת הקרוב יערכו ברחבי קנדה בחירות מוניציפליות. אחד האתגרים הקשים ביותר עבור ראשי הערים והמועמדים שרוצים לרשת אותם הוא הצורך לעורר את הקהל. בבחירות הקודמות שנערכו בוונקובר לפני שלוש שנים רק 31 אחוזים מבעלי זכות ההצבעה הטילו פתק בקלפי. בערי הלווין שמסביב, ריצ'מונד, ברנבי, וסארי האחוזים היו נמוכים אפילו יותר. הפוליטיקה האורבנית, הגוף השילטוני הקרוב ביותר לאזרח, פשוט לא חשובה לו מספיק. לפחות לא חשובה מספיק עבורו בשביל לטרוח וללכת לקלפי ביום שבת ולהצביע. המירוץ לראשות העיר וונקובר הצליח להגיע השבוע סוף סוף לכותרות העיתונים, וזאת לאחר שאחת מתושבות מאהל המחאה שמול הגלריה העירונית מתה כתוצאה ממנת יתר של הרואין מעורב עם קוקאין. אשלי גוף בת העשרים ושלוש מויקטוריה כבר לא תצביע יותר עבור אף אחד.    http://www.vancouversun.com/business/Ashlie+Gough+died+after+drug+overdose+Occupy+Vancouver+protest/5703969/story.html

  ראש העיר המכהן, גרגור רוברטסון, הבטיח לפנות את מאהל המחאה לפני פסטיבל הגריי קאפ שנוחת על וונקובר בסוף החודש. העניין הוא שקודם הוא צריך לנצח בקלפי ביום שבת. בלי קשר למאהל המחאה, רוברטסון יודע כמו כל תושבי העיר שבעיית הדיור הופכת לדרסטית. וונקובר הפכה לעיר שתושביה לא יכולים להרשות לעצמם לגור בה. זה קרה כתוצאה של תהליך ארוך שלרוברטסון אין כמעט קשר אליו, הדבר היחיד שהוא יכול לעשות זה להציע "בנק שוכרים" שיציע הלוואות באפס אחוז ריבית לאנשים שנתקלים במשבר שכירות. http://www.vancouverobserver.com/politics/2011/11/14/vision-cope-push-rent-bank-prevent-evictions

  בוונקובר יש 67 אלף יחידות דיור להשכרה, אך 50 אלף מתוכן הן בנות יותר מארבעים שנה. 14 אלף משוכרי הדירות בעיר מוציאים יותר מ 50 אחוזים מהכנסתם על שכר דירה. עכשיו, גם המשכירים כבר מתקשים למצוא מישהו שיכול לעמוד במחירים הללו. זו סיטואציה שבה כולם מפסידים.

  ***

  שוק הדיור של וונקובר הוא אחד היקרים ביותר בצפון אמריקה ואחת הבועות היחידות שטרם התפוצצו על הפלנטה. ממש כמו בישראל, משקיעים זרים דוחפים את המחירים לשמיים, והתושבים המקומיים הולכים ונדחקים או לחובות או לפריפריה. רוברטסון הגיע לראשות העיריה אחרי שהקים את מותג המיצים הידוע HAPPY PLANT  את הקדנציה הראשונה שלו יזכרו בזכות האולימפיאדה, ובזכות המריבה על נתיבי האופניים שהוא החליט להוסיף לכבישי העיר. נתיבי האופניים צמצמו את שטח המחייה של המכוניות ודחפו יותר אנשים אל התחבורה הציבורית, שהיא יעילה, אך המונית. מי שבעיקר התרעם הם סוחרי הרכב, שחששו שהצעד הזה של רוברטסון יצמצם להם את היקף המכירות. לקראת הבחירות האלו, הבטיח רוברטסון, בין היתר, לסייע לאמני העיר בדיור ושטח יצירה. בוונקובר חיים 8000 אמנים מכל התחומים, הם אלו שמפעילים את כל מופעי הקיץ והפסטיבלים שהפוליטיקאים המקומיים כל כך אוהבים לקשט בנוכחותם. קולות תמורת גגות, זאת הסיסמה בבחירות העירוניות וונקובר 2011.

  ***

  בנתיים, הלכתי לראות את קלינט איסטווד החדש במוצאי שבת,  אני לא אגיד שהתאכזבתי לגמרי, כי בכל זאת זה קלינט, וליאונרדיו די קפריו עבד קשה על התפקיד הזה, אבל מי שפישל כאן זה התסריטאי – כוכב דאסטין לאנס בלאנק. הסיפור שהוא מגיש לנו הוא על איך שלושה אנשים חד-מיניים בנו את זרוע החוק החזקה ביותר בארצות הברית. לצדו של די קפריו בתפקיד הראשי, ארמי האמר ("הרשת החברתית") בתור הסוכן קלייד טולסון שהופך להיות שותפו לחיים של הובר לצד תפקידו המקצועי בתור סגנו הנצחי של מייסד הבולשת הפדרלית. הצלע השלישית היא פקידת הלשכה המסורה הלן גנדי, אותה מגלמת נעמי ווטס האוסטרלית. ג'ודי דנץ המופלאה מקבלת תפקיד שקטן על מידותיה בתור האמא הקשוחה של הובר שמייעצת לבנה שמוטב לו שיישאר חבוי עמוק בארון. הכל טוב ויפה, הרי אחרי הכל אנחנו כבר במאה ה 21 וזוגות חד מיניים יכולים לחיות כרצונם בחלקים המודרנים של העולם, אבל הסיפור נמתח על אורך הקדנציה של הובר, שנמשכה 48 שנים במקום להתמקד בפרק אחד משמעותי ומעצב בחייו של האישיות הדי מרתקת הזאת. תוסיפו לכך את העובדה שקלינט ביים את רוב הסרט בצבעים קודרים ומדכאים, משהו שמאוד מזכיר את העבודה שהוא עשה עם "ההחלפה" בכיכובה של אנג'לינה ג'ולי, כך שגם קרב האגרופים בין שני ההומואים הקשישים ממש לא מציל את הסרט מהבינוניות הכללית שלו. כנראה שכמו עם "הטייס" של סקורסיזה מ 2004, גם הפעם די קפריו יראה איך הביוגרפיה ההיסטורית שהוא כל כך בנה עליה, זוכה בעיקר בפרסי אוסקר משניים. עם ג'י. אדגר גמרנו, עכשיו תביאו לנו את מריל סטריפ ו "גברת הברזל". נראה לי שמגי היא טיפוס הרבה יותר קשוח מאדון הובר.

  ***

   

  ביום שלישי בערב הלכתי לכיתה של מייקל כץ בקמפוס של UBC ,  כץ הוא מאסטר בכל הקשור לספרות ילדים. הוא היגר לוונקובר מלונדון האנגלית לפני כעשרים שנה והוא מחזיק בהוצאת ספרים קטנה ואיכותית העונה לשם Tradewind books.  המשרד הקטן שלו יושב בגרנוויל איילנד, מעל המים ומשם הוא מוציא לאור שלושה עד חמישה ספרים בשנה. כל אחד מהם פנינה בפני עצמה.

  http://www.tradewindbooks.com/about-us.html

  את הקורס בספרות לילדים הוא מעביר כל סמסטר במרכז לכתיבה שבאוניברסיטה של בריטיש קולומביה. האתגר הראשון הוא למצוא את הכיתה מספר 304 באגף המערבי של בניין B  מתוך ארבעת הבניינים שנקראים של שמו של ביוקנן. על אחד מלוחות המודעות שאני חולף על פניהם מישהו עיצב מודעה חכמה "בזמן שאתה מחפש את הכיתה שלך בבניין ביוקנן" ובכתב קטן בפינה, "אתה יכול לעשות בדיקת איידס מהירה בפחות משש דקות במרפאה של האוניברסיטה". נו, שויין, שלא נדע מצרות. בסוף אני מוצא את דרכי, בכיתה 14 תלמידים, חלקם מאיירים וחלקם כותבים, אחת הבנות רוצה ללכת על הוצאה לאור, גם זה רלוונטי. כץ מדריך אותם במשך שמונה שבועות על האומנות שלו, אומנות הסיפור לילדים. יש חלוקה לגילאים, אורכים שונים לכל שכבת גיל, יש מגבלות של טקסט, יחס בין טקסט לאיור. הרבה החלטות צריכות להתקבל לאורך התהליך. האורחים בשיעור של השבוע היו הסופר גלן האוסר (Glen Hauser) שזכה ב 2004 בפרס ספר הילדים של השנה בקנדה עבור הסיפור "תפרים" (stitches)  גלן מספר לנו על החיים בתור סופר ילדים קנדי, עבודה לא רעה בכלל, אליה הוא הגיע אחרי 30 שנה בתור מורה – ספרן בבית ספר יסודי באדמונטון, אלברטה. העבודה היומיומית עם הילדים סייעה בפיתוח היכולת לתקשר עם קהל היעד שלו. בעיה, שבניגוד לישראל, מאוד שכיחה בקנדה. נתקלתי בעיר הזאת בהמון אנשים שרוצים לכתוב סיפורים עבור ילדים של אחרים. זוהי בעיית תקשורת מהסוג שעליה לא מדברים בעיר מנומסת כמו שלנו. אחרי גלן, מגיע תורה של אליסה גוטרייז, אחת המעצבות הגרפיות שעובדות עם מר כץ. היא מסבירה לכיתה על העבודה הקבוצתית שנדרשת כדי להפיק את כל אחד מהספרים שטרייד ווינד מוציאה לאור מדי שנה. כמעט שנתיים יכולה להימשך העבודה על ספר ילדים אחד. "ככה זה עובד כאן", אני מזכיר לעצמי כשאני ממתין לאוטובוס כשבחוץ הטמפרטורות צונחות לאזור האפס מעלות. החזאים מבטיחים שהסופה עוד מעט מגיעה. כמה לילות של סיפורים לפני השינה עוד נשארו לי, אני סופר בלב, אבל לא מעיז לבטא את המספר.

   

  אבל בכל זאת, אל תקראו לי אל. פול סיימון, בבקשה.

   

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (8)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     18/11/11 18:47:

   צטט: כִּשְׁ-רוֹנִית 2011-11-17 23:00:02

   כייף של פוסט.

    

   את יודעת שמיד אחרי השיעור, מר כץ נסע לחופשה אצלכם, ישר חשבתי עלייך.

   חשבתי למסור ד"ש, מזל שאני יכול לעשות את זה דרך הקפה.

     18/11/11 18:46:

   צטט: ~בועז22~ 2011-11-17 21:42:50

   סקירה יפהפיה!!!

    

   תודה בועז, תבוא כל יום.

     18/11/11 18:45:

   צטט: מיומנה של מתמחה 2011-11-17 20:01:41

   מקווה שגם בוונקובר יעשה צדק חברתי ובעיקר שיצאו מהאדישות ויצאו להצביע.

    

   בדיוק הבוקר ירד השלג הראשון, כך שלפחות לפוליטקאים יהיה תירוץ לאחוזי ההצבעה הנמוכים.

     18/11/11 18:44:

   צטט: איריס מדלן גזיאל 2011-11-17 15:53:38

   תודה שחר. במיוחד על השיתוף בעניין ספרות הילדים. הייתי שמחה להשתתף בקורס:) אולי מעביר זאת גם באינטרנט במקרה?:) ואם נלך רחוק יותר אולי מקבל כתבי יד מאזורים שונים בכדור הארץ? שבת שלום.

    

   הי איריס,

   אני חושב שיהיה לך יותר קל לעבוד עם מו"ל שחי באזור מגורייך. הקורס פתוח לכולם, אבל מבוסס על מפגש עם התלמידים, כך שאני לא חושב שיש אותו באינטרנט.

     17/11/11 23:00:
   כייף של פוסט.
     17/11/11 21:42:
   סקירה יפהפיה!!!
     17/11/11 20:01:
   מקווה שגם בוונקובר יעשה צדק חברתי ובעיקר שיצאו מהאדישות ויצאו להצביע.
   תודה שחר. במיוחד על השיתוף בעניין ספרות הילדים. הייתי שמחה להשתתף בקורס:) אולי מעביר זאת גם באינטרנט במקרה?:) ואם נלך רחוק יותר אולי מקבל כתבי יד מאזורים שונים בכדור הארץ? שבת שלום.

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין