כותרות TheMarker >
  ';

  אמריקנו כפול

  ארכיון

  כמה נקודות לסיכום השבוע בוושינגטון.

  5 תגובות   יום שבת, 10/12/11, 18:01

   

   

  1.

  חבר הקונגרס הרפובליקאי רון פול לא ממש נלחץ מהעובדה שהקואליציה היהודית הרפובליקאית החליטה להחרים אותו בפורום המתמודדים לנשיאות שהתקיים בעיר הבירה ("בגלל עמדתו הקיצונית כלפי ישראל"),  וממשיך להציג את האלטרנטיבה להגדרה "תומך ישראל". בראיון שערך עמו ב"ניוזמאקס" אחד היועצים שלו, פול אמר שארה"ב צריכה להיות "ידידה ושותפה למסחר" של ישראל, אך "לא האדון שלהם". "אנחנו לא צריכים להכתיב להם את הגבולות או להטיל וטו על מדיניות החוץ שלהם". הוא גם אמר שהוא מתנגד לכל סיוע החוץ, לא רק לישראל, כי "אין לנו יותר את הכסף הזה", ושלישראל הרבה יותר יעזור שיתוף פעולה מודיעיני או התחייבות אמריקאית לא למכור נשק למדינות בעסקאות שעשויות לשחוק את היתרון האיכותי של צה"ל. אבל לספק סיוע ולמכור נשק ליריבות במזרח התיכון, זה לא ממש תורם ליציבות, אמר פול. 

   

  2.

  אם מתמודד רפובליקאי יזכה בבחירות לנשיאות 2012, לא צפויים יחסי אהבה חמים בינו לבין ההנהגה הפלסטינית. המועמד הרפובליקאי המוביל ניוט גינגריץ' ממשיך לעורר מחלוקת - ולהנות מזה. הפעם, בראיון לערוץ היהודי בכבלים, הוא קרא לעם הפלסטיני "עם מדומה". "מדינה פלסטינית לא היתה קיימת, זה היה חלק מהאימפריה העות'מאנית. ואני חושב שהמצאנו את העם הפלסטיני, שהם למעשה ערבים, והיו באופן הסטורי חלק מהקהילה הערבית, והיתה להם אפשרות ללכת להרבה מקומות". 

   

  ''

   

  סעאב עריקאת אמר בשבת בתגובה שדבריו של גינגריץ' "גזענים מאוד" ומהווים את "נקודת השפל בחשיבה, הנסיון לשלול את קיומו של עם" והוסיף שהם "יכולים רק לעודד אלימות". חנן אשראווי צוטטה כאומרת שהדברים מוכיחים שהוא "אינו כשיר למשרה ציבורית" ושמדובר ב"נסיגה והזמנה להמשך הסכסוך". בשיחה עם "רויטרס", אשראווי אמרה ש"באווירה ההסטרית של הבחירות בארה"ב, אנשים מאבדים כל מגע עם המציאות ומתבטאים בצורה חסרת אחריות, מסוכנת וגזענית, שחושפת את בורותם ואת ההטיה הבלתי נסלחת שלהם".

  בראיון עם "הארץ" בקיץ גינגריץ' הציג עוד מהעמדות שלו כלפי הסכסוך הישראלי-פלסטיני, כשאמר שחזרה לגבולות 1967 "תהיה התאבדות", וש"אי אפשר לנהל מו"מ עם שכן שמנסה להרוג אותך".

   

  http://www.haaretz.co.il/news/world/us-elections-2012/1.1182072

   

  בהחלט יהיה מעניין לראות, אם גינגריץ' יצליח לשמור על התנופה שצבר, האם הבטחותיו יעמדו במבחן המציאות. אחת מהן היא להעביר את שגרירות ארה"ב מתל-אביב לירושלים (ההבטחה הזאת ניתנה בעבר כבר על-ידי כמה מהמועמדים, שעם כניסתם לבית הלבן לא מיהרו לממש אותה).

   

  3.

  אחרי שמספר מתמודדים רפובליקאים לנשיאות בחרו לנגח את ממשל אובמה דרך הביקורת כלפי הנאום של השגריר לבלגיה, הוורד גוטמן, שקישר בין העליה באנטישמיות לבין התהליך המדיני התקוע, יש גם כאלה שנחלצים לעזרתו של גוטמן. הרב לוי שמטוב, הנציג הראשי של חב"ד בוושינגטון וזה שאחראי על הכשרת המטבח של הבית הלבן בקבלות הפנים לקהילה היהודית, אמר שהוא הצטער מאוד לשמוע אנשים שכינו את גוטמן (היהודי) "אנטישמי".

   

  ''

   

  "הוא אמר דברים שאולי שנויים במחלוקת, ועם חלקם אני לא מסכים, אבל בין זה לבין לקרוא לו אנטישמי? הוא הולך לבית הכנסת, הוא אהוד על הקהילה היהודית בבלגיה, יש לו רקורד ארוך שנים של תמיכה בסוגיות החשובות לקהילה, גם ברמה האישית, לא רק בתור שגריר", אמר שמטוב. "אנטישמי זה מישהו ששונא יהודים בגלל שהם יהודים. הוא אנטישמי כמו שאני אסטרונאוט. ברגע שאתה מתחיל לקרוא לכל אחד שאתה לא מסכים אתו "אנטישמי", אנחנו בצרות".

   

  4.

  שגריר ארה"ב לסוריה רוברט פורד שב השבוע לדמשק, ובמשרד החוץ האמריקאי אומרים שהוא "ממשיך איפה שהוא הפסיק" (כששב לוושינגטון בעקבות האיומים על חייו), כלומר נפגש עם מנהיגי האופוזיציה. במחלקת המדינה בכלל הביעו שביעות רצון מהמאמצים של קבוצות האופוזיציה בסוריה לעבוד יחד ולנסות לעצב דרך למעבר למשטר דמוקרטי. הראיון של הנשיא בשאר אל-אסד עם ברברה וולטרס שבו הכחיש שהוא קשור לאלימות כלפי המפגינים, לא הרשימה את האמריקאים. 

  "

  איזה מן מנהיג הולך להתראיין בטלוויזיה בזמן שהצבא שלו מבצע זוועות נגד האזרחים שלו, וטוען שהוא לא אחראי לזה?" תהתה ביום שישי דוברת משרד החוץ האמריקאי ויקטוריה נולנד. "אנחנו בפרוש רואים אותו כאחראי לזה. אני לא יכולה לדבר על איך שרשרת הפיקוד עובדת אצלם, וזה גם לא ממש רלוונטי. הוא נשיא המדינה. הוא אחראי למה שכוחות הבטחון שלו עושים. והנשיא אובמה אמר שהוא (אסד) צריך לפרוש".

   

  5.

  במחלקת המדינה ממשיכים לנסות להנמיך את החשיבות של ההתבטאויות של האסלאמיסטים במצרים בעקבות הבחירות. "ראינו רק את סבב הבחירות הראשון", אמרה הדוברת ויקטוריה נולנד. "אנחנו לא הולכים לשפוט את המפלגות האלה לפי השמות שהם קוראים לעצמם. נשפוט אותם לפי המעשים שלהם". היא אמרה שהקריאות בקונגרס להתנות את הסיוע למצרים "לא ממש עוזרות", כי הקיצוץ של הסיוע "יפגע באותם אזרחי מצרים שמעוניינים בעתיד דמוקרטי". 

   

  6. 

  ומה קורה עם הסיוע לרשות הפלסטינית? זה גם מה שנציג אש"ף בוושינגטון, מען רשיד עריקאת, מנסה להבין - אבל אנשי הקונגרס שאחראים על הקפאת הסיוע, מסרבים להפגש אתו. חלק מהסיוע הועבר, חלק נוסף תקוע - וחברת הקונגרס הרפובליקאית קיי גריינג'ר, יו"ר תת-ועדת התקצוב של בית הנבחרים, אמרה השבוע בארוע של המועצה ליחסי חוץ, שהיא לא זוכרת בדיוק כמה הוקפא וכמה הופשר, וגם מה יהיה עם זה.

  חלק מהסיוע, אמרה, הופשר לבקשת הישראלים, כי הכסף שקשור לשמירה על הבטחון, זה עוזר בעצם גם לישראל. לגבי שאר הכסף, בסביבות ה-140 מיליון (אבל היא לא זכרה בדיוק כמה), תלוי בינתיים באוויר, כי המחוקקים לא סגורים לגבי איך לפרש את המהלך הפלסטיני - האם להעניש אותם על עצם הפניה לאו"ם עם בקשת החברות, או שמא לחכות עד שבאמת יזכו בחברות באו"ם? בכל מקרה בית הנבחרים רוצה להשתמש בכסף הזה בתור מנוף להפעיל לחץ על הפלסטינים לחזור לשולחן המו"מ. 

   

  7.

  ונקודה אחרונה לקראת השבוע הבא - ההנחה הרווחת בימים אלה בוושינגטון ובירושלים היא שהאמריקאים נסוגו מתהליך השלום, לפחות עד תום הבחירות. אבל השליח למזרח התיכון, אחרון המוהיקנים של מתווכי השלום בממשל אובמה, ממשיך לצבור קילומטראז' בטיסות לאזור. בשבוע הבא שוב יתקיימו שתי פגישות נפרדות עם נציגי הצדדים. 

  לעומתו היועץ הפורש של אובמה, דניס רוס, צפוי לתת אתההרצאה הראשונה שלו בתור אדם חופשי (ששב למכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון). בתקופה שהיה במחלקת המדינה ואז הבית הלבן, רוס לא נהג לדבר הרבה. מעניין מה יהיה לו להגיד כרגע על "האתגרים העתידיים של ארה"ב במזרח התיכון". 

  עוד נקודה מעניינת היא לראות מה יגיד הנשיא ברק אובמה בכנס הענק של הרפורמים בוושינגטון לקראת סוף השבוע הבא. אובמה ידבר בשישי בפני קהל אוהד - אך השאלה היא האם יזכיר משהו מסדר היום הקודם שלו למזרח התיכון, או שבעיקר, כפי שניסח את זה אחד היהודים הרפובליקאים, "יתחנף לקהילה".

   

  ''

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/2/12 15:37:
   אם רק היינו מקשיבים לרון פול יותר ומבינים את דבריו לעומק אולי הדברים היו נראים אחרת דוגמה אחת היא התנגדותו לפדרל רזרב, וננסה לחשוב על הנושא בהקשר מדינתנו. תחילה שיעור היסטוריה לא רחוקה סטנלי פישר קונה מאות מיליוני דולרים ביום בכדי להילחם בספקולנטים ולייצב את השקל מול הדולר המתרסק, ממש לא מזמן מחירים עולים, אינפלציה עצומה - כל זאת יכול לראות אדם אשר עוקב אחר החדשות ומבין את השפה - המדד עולה, חברי הכנסת מעלים את משכורתם כל חודש, ועוד רמזים עבים רבים לאחר מכן, מחאה חברתית כנגד הקוטג', הדלק, אוהלים כנגד מחירי הדירות מי שעוקב אחרי רון פול ומבין את דבריו לא צריך לקרוא הלאה. את מי שלא אשאל שאלה פשוטה - מהם האמצעים הזמינים לבנק ישראל? איזה כסף יש לבנק ישראל? לבנק ישראל יש רק מכונת דפוס ותו לא!! כל פעם שבנק ישראל קונה משהו הוא מדפיס כסף. אם זה היה השמאל אשר לוקח מאיתנו מסים בכדי לממן רווחה אזי הימין היה משתוממם מעט והיינו יודעים זאת לפחות, אבל בנק ישראל מדפיס ללא הפסקה, משכורתנו מדי חודש שווה פחות והחסכונות שלנו גם מאבדים משוויים, והמרוויחים העיקריים הם הבנקים. ולמה? כי "הייצואנים" שסטנלי פישר טען שהוא מגן עליהם (למעשה הוא הגן על הבנקים) יפסידו עם השקל יתחזק... ביבי לא מדבר על זה, לבני לא מדברת על זה.. השחיטות חוגגת... הלוואי והיה גם כאן רון פול
     12/12/11 09:05:

   כשקיסינג'ר אמר ש"בישראל אין מדיניות חוץ, רק מדיניות פנים", ידע ודאי כבר אז שהדבר נכון גם לארה"ב".

   ראי נא את היחס לקובה.

   הרי לפחות מאז נפילת ברית המועצות אין סיבה עניינית שלא לנרמל את היחסים, אבל הגולה הקובאנית בארה"ב גם היא כוח בבחירות.

   אז האמריקאים נזהרים מאד עם "ידידתה הגדולה" ישראל, ונזהרים לא פחות עם "אויבתה הגדולה" קובה.

     11/12/11 19:12:

   צטט: קרלק קנט 2011-12-11 15:29:03

   לא שאני חסיד גדול של מיט רומני אך אי אפשר שלא לרחם על הבחור. מדי כמה שבועות צץ לו רפובליקני נוסף שמיד מעפיל עליו בסקרים. כנראה שהיותו מורמוני כה מפריע לרפובלוקינים שהם מוכנים אפילו לשקול את ניוט, הרמן קיין ומישל בוכמן. הנקודה המעודדות היחידה בכל המירוץ היא שבינתיים ככל שהמתומדדים הזויים יותר הסיכויים של אובמה גדלים. 4 more years?

    

    

   אחרי שבוש נבחר פעמיים, אני לא מהמרת על הבחירות בארה"ב, אני רק מסקרת אותן :-))))

   לגבי מיט, המורמוניות זה לא העיקר - השמרנים, שהם חלק גדול מהמבצעים בפריימריז של הרפובליקאים, לא מחבבים את הזגזוגים שלו בסוגיות קריטיות עבורם - הם די חושדים שהוא סוג של ליברל שהתחפש. והוא גם, איך לומר, קצת חיוור לעומת חבר'ה לוחמנים כמו הרמן קיין (אאוט) או גינגריץ' עם שורשיו האיריים (אין).

     11/12/11 15:29:
   לא שאני חסיד גדול של מיט רומני אך אי אפשר שלא לרחם על הבחור. מדי כמה שבועות צץ לו רפובליקני נוסף שמיד מעפיל עליו בסקרים. כנראה שהיותו מורמוני כה מפריע לרפובלוקינים שהם מוכנים אפילו לשקול את ניוט, הרמן קיין ומישל בוכמן. הנקודה המעודדות היחידה בכל המירוץ היא שבינתיים ככל שהמתומדדים הזויים יותר הסיכויים של אובמה גדלים. 4 more years?
     11/12/11 12:19:
   אינני מקנאה בראשי המפלגות העומדים ערב בחירות וצריכים להתייצב מול ציבור יהודים אזרחי-ארצם. הקבוצות הללו הן משכילות, עשירות מבחינה כלכלית, מעורבות בשלטון ונציגי המפלגות מרגישים חובה להתחנף אליהם בנושא משותף - היחס אל ישראל ואל בעיותיה. אינני יודעת כמה דורות יימשך הקשר הזה. האם יבוא יום והיהודים בכל אתר ואתר יהיו רק אזרחי המדינה בה הם חיים, או שתימשך הזיקה שלהם לישראל ולנעשה בה.