כותרות TheMarker >
  ';

  נפלאות התבונה

  בלוג על מוח האדם

  כל הזכויות שמורות -- לא יעשה שימוש כלשהו במאמרים ללא בקשת רשות.

  האם יש הבדל בין מוח הגבר ומוח האשה?

  30 תגובות   יום שבת, 17/12/11, 12:07

  האם גברים חכמים יותר מנשים כי מוחם גדול יותר? האם נשים רגשיות יותר מגברים בגלל מבנה מוחן? האם בעידן המודרני, כשנשים הן טייסות קרב וגברים מבשלים למחייתם, יש מקום לחקור את ההבדלים בין מוח הגבר ומוח האישה?

   

  ''

   


  האם הגודל קובע?

  ממצא סטטיסטי ידוע:  מוחם של גברים גדול יותר ממוחן של נשים.  אך האם הגודל באמת קובע?  האמנם נשים פחות חכמות מגברים והאם מוח גדול יותר פירושו עליונות אינטלקטואלית?  מוח האדם מהווה כ-2% ממשקל הגוף ושוקל בממוצע כ-1,300 גרם. לשם השוואה, מוח של פיל שוקל כ-6 ק"ג ומוח של חתול שוקל כ-30 גרם.

  בשנת 1978 פרסמו דקאבן וסאדובסקי מחקר השוואתי שהראה כי לאורך החיים מוחם של גברים גדול יותר בכ-10% ממוחם של נשים, אך כאשר מנרמלים את משקל המוח למשקל הגוף, ההבדל בגודל נעלם.  כלומר, מוח האישה שווה בגודלו למוח הגבר.  הס מלהזכיר שבמבחני אינטליגנציה לא נמצאו הבדלים מובהקים בין גברים ונשים.

  מחקרים רבים טענו כי לנשים יש יכולת מילולית גבוהה יותר מגברים, ואילו לגברים יש תפיסה מרחבית טובה יותר מנשים. אך האם להבדלים אלה יש בסיס אנטומי?  עד כה לא נמצאו הבדלים אנטומיים בין שתי מחציות (המיספרות) המוח וצבר הסיבים המחבר ביניהן (הקורפוס קאלוזום) של גברים ונשים.  

  לא רק מין

  בשנת 1966 תיאר סימור לוין במאמרו המפורסם בסיינטיפיק אמריקן כיצד הורמוני המין גורמים להתנהגות מינית שונה בחולדות ממין זכר וחולדות ממין נקבה.  ההיפותלאמוס, מבנה קטן הנמצא בבסיס המוח, אחראי לויסות יצירת הורמוני המין ולבקרה התנהגותית של הצרכים הראשוניים: אכילה, שתייה והזדווגות. הגרעין הסופרכיאזמטי, המצוי בהיפותאלמוס ואחראי על ויסות מחזורי היום והלילה, גדול פי שניים, בגלל הטסטוסטרון, בגברים מאשר בנשים.  ההיפופיזה (בלוטת יותרת המוח) המחוברת אל ההיפותאלמוס ואחראית על הפרשת הורמוני הגדילה והמין גדולה יותר בנשים, כנראה בגלל המחזור החודשי, מאשר בגברים.

  בעשורים שחלפו מאז, חוקרי מוח גילו שיש הבדלים בין מוחם של זכרים ונקבות לא רק בהתנהגות מינית, אלא גם בזיכרון, רגשות, ותגובה להורמוני דחק. מסריקות MRI שערכו ג'יל גולדשטיין ועמיתיה עולה כי האונה הפריאטלית, המתווכת תפיסה מרחבית, והאמיגדלה, המתווכת את התגובה ההישרדותית "תקוף או ברח", גדולים יותר במוח הגבר בהשוואה למוח האישה. מאידך, אזורים של המערכת הלימבית המתווכים תגובות רגשיות ואזורים בקליפת המוח המצחית גדולים יותר במוח האישה בהשוואה למוח הגבר.  מאחר וגודלו היחסי של איבר מעיד על חשיבותו היחסית להישרדות האורגניזם (לדוגמא, קופים הם חיות ויזואליות ולכן כמחצית מקליפת המוח שלהם עוסקת בפענוח מידע ראייתי, ואילו חולדות מתבססות יותר על חוש הריח וקליפת המוח הויזואלי שלהן קטנה), סביר להניח שהבדלים אנטומיים אלה התפתחו במהלך האבולוציה כי לגברים ונשים היו תפקידים שונים.  

  הפסיכולוגים האבולוציוניים טוענים שבחבורות הלקטים-ציידים הגברים שיצאו לצוד פיתחו חוש ניווט והתמצאות במרחב, ואילו הנשים שגידלו את הצאצאים פיתחו מנעד של יכולות רגשיות ומילוליות. במחקרי פוסט-מורטם (כלומר נתיחות שלאחר המוות), מצאו סנדרה ויטלסון ועמיתיה מספר גדול יותר של נוירונים באזורי עיבוד והבנת השפה באונה הטמפורלית של נשים בהשוואה לגברים.  לא ברור עדיין אם היכולת הטובה יותר שמפגינות נשים במבחנים של שטף מילולי היא תוצאה או סיבה של צפיפות תאי העצב באזורי השפה במוחן.  בחולדות נמצא מתאם בין אזורים עם צפיפות גדולה של נוירונים ובין מיקומם של קולטנים להורמוני המין במהלך ההתפתחות העוברית ולכן סביר להניח שכמה הבדלים קוגניטיביים בין המינים הם מולדים ולא נרכשים.


  תורשה או סביבה?

  מחקרים רבים הראו שכאשר ילדים קטנים מתבקשים לבחור צעצועים, בנים יבחרו כדורים או מכוניות ואילו בנות יעדיפו בובות.  בניסוי שערכו מליסה היינס וגריאן אלכסנדר עם קופים, נמצא כי הזכרים העדיפו משאיות והנקבות בובות בד, למרות שלשני המינים הוצעו גם צעצועים ניטרליים כגון ספרי תמונות.  מאחר וקופים אינם חשופים להשפעות תרבותיות ומוסכמות חברתיות, בחירת הצעצועים כנראה משקפת מנגנון ביולוגי מולד:  זכרים יבחרו צעצועים שזזים במרחב ועוזרים לפתח את כושר הניווט ואילו נקבות יבחרו צעצועים דמויי-צאצאים בהם צריך לטפל כדי לפתח את כישורי האימהות.

  סימון ברון-כוהן ועמיתיו מצאו כי תינוקות בנות שנה מביטות זמן רב יותר בפנים של אמהותיהן בהשוואה לבנים באותו גיל.  בנות השנה מעדיפות להתבונן בסרטים עם פרצופים ואילו בני השנה מעדיפים סרטים עם מכוניות.  רבים טענו נגד ממצאים אלה כי בשנה הראשונה לחייהם תינוקות נחשפים לסביבה שמעודדת בנות להעדיף בובות ובנים לבחור במכוניות.   כדי לבדוק את השפעת הסביבה צילם ברון-כוהן תינוקות בני עשרים וארבע שעות, מבלי שידע את מינם, בזמן שצפו בפרצופים אנושיים או בחפצים מכניים.  להפתעתו שוב מצא שכבר ביום הראשון לחיים, בנות מביטות זמן רב יותר בפרצופים ואילו בנים מתבוננים יותר בחפצים מאשר בפרצופים.


  איזה לחץ

  גולדשטיין מצאה, כזכור, שבמוח הגבר האמיגדלה גדולה יותר מאשר במוח האישה.  הסתבר שגם בחולדות האמיגדלה גדולה יותר בזכרים מאשר בנקבות ומספר הקשרים בין תאי העצב באזור זה גבוה יותר בזכרים.  הבדלים אנטומיים שכאלה עשויים להסביר את ההבדלים בתגובות למצבי לחץ.  קטרינה בראון ועמיתיה מצאו שכאשר גורי מכרסמים מופרדים מאמם לאחר הלידה, במוחם של הזכרים עולה מספר הקולטנים לסרוטונין, ואילו במוחן של הנקבות מספר הקולטנים יורד.  סרוטונין, כידוע, הוא נוירוטרנסמיטור שמתווך התנהגות רגשית (פרוזק פועל על הגדלת משך פעולת הסרוטונין).  לא ברור אם גם בבני אדם מצבי לחץ כגון חרדת נטישה שילדים  קטנים חווים, יתבטאו באופן שונה אצל בנים ובנות, אבל מן הראוי להזכיר ששכיחות תסמונות החרדה גבוהה יותר בילדות מאשר בילדים.

  ההיפוקמפוס, אזור דמוי סוסון ים שנמצא באונה הטמפורלית וחיוני לקידוד ואחסון זכרונות וליכולת ההתמצאות בסביבה, גדול יותר במוח האשה (ממצא די מפתיע, בהתחשב בעובדה שנשים תמיד עוצרות כדי לשאול "איך מגיעים?").  ההבדל בגודל ההיפוקמפוס יכול להסביר את ההבדלים בין כושר הניווט של נשים וכושר הניווט של גברים:  בעוד שנשים מסתמכות על ציוני דרך, גברים מסתמכים על חישוב מרחקים והערכת כיוונים. מעניין מה תהיה השפעת ה-GPS, המצוי בכל מכונית ומאפשר לנשים וגברים להגיע ליעדם באותה אסטרטגיה, על גודל ההיפוקמפוס של נשים וגברים בעוד כמה מאות שנים.

  כאשר מגדלים חולדות בסביבה מועשרת עם צעצועים, בהיפוקמפוס של הנקבות נוצרים תאי עצב עם שלוחות דנדריטיות רבות שמשמעותם קישוריות גבוהה יותר שכנראה מאפשרת קידוד טוב יותר של מידע ואחסונו בזיכרון.  בחולדות ממין זכר לא נצפה אפקט כזה.


  שוק חשמלי (התנייה שלילית) גורם ליצירת קשרים ענפים יותר בין תאי עצב במוחם של חולדות ממין זכר אך לירידה בצפיפות הקשרים בין תאי העצב במוחן של נקבות.  יחד עם זאת, מוחן של חולדות נקבות עמיד יותר לעקה ממושכת בהשוואה למוחם של זכרים, כנראה בשל האפקט המגונן של הורמוני המין.


  זכרונות רעים, זכרונות טובים

  לארי קאהיל ועמיתיו הראו באמצעות סריקות טומוגרפיה ממוחשבת (PET) כי בזמן צפייה בסרטי אלימות הפעילות העצבית באמיגדלה היתה גבוהה יותר בהמיספרה הימנית של גברים, ואילו בנשים האמיגדלה השמאלית היתה פעילה יותר.  קאהיל טוען כי א-סימטריה זו נובעת מההבדל בין שתי ההמיספרות: בעוד שההמיספרה הימנית מעבדת מידע כללי, ההמיספרה השמאלית מעבדת את הפרטים הקטנים.  

  אך האמנם גברים זוכרים סיטואציות כלליות ונשים זוכרות פרטים ספציפיים?  כדי לענות על שאלה זו פנה קאהיל לעזרת הפרמקולוגיה ונתן לנבדקים פרופראנולול, תרופה ממשפחת חוסמי הבטא ש"משתיקה" את פעילות האדרנלין (ובכך מאיטה את קצב פעילות הלב ומורידה את לחץ הדם).  קאהיל שיער שהירידה בהשפעת האדרנלין תוביל לירידה בפעילות העצבית באמיגדלה וביכולת לזכור חויות רגשיות.  גברים ונשים שקיבלו את התרופה צפו בסרט וידאו קצר בו ילד שטייל עם אמו נפגע בתאונת דרכים.  שבוע לאחר מכן חזרו הנבדקים למבחן זיכרון.  פרופראנולול אכן פגע ביכולתם של הגברים לזכור את סיפור המסגרת (לדוגמא שהילד נדרס על-ידי מכונית), וביכולתן של הנשים לזכור פרטים (לדוגמא שהילד אחז בידו כדורגל).  בסידרת ניסויים נוספת הראו קאהיל ועמיתיו שאת התגובה הרגשית אפשר לרשום מהמוח כ-300 אלפיות השניה לאחר הצגת תמונה טעונה רגשית. עוצמת התגובה, המכונה P300, גבוהה יותר בהמיספרה הימנית של גברים, ואצל נשים עוצמת התגובה גבוהה יותר בהמיספרה השמאלית. על סמך ממצאים אלה מסיק קאהיל כי נשים וגברים מעבדים וזוכרים מידע רגשי או טראומתי באופן שונה וטוען שבטיפול בתסמונות העקה הפוסט-טראומטית (PTSD) יש להתחשב במין החולה (פרופראנולול יעיל יותר בהפחתת זכרונות טראומטיים בנשים).

  סריקות PET שערכו מירקו דיסיק ועמיתיו גילו כי במוחם של גברים יצירת סרוטונין גבוהה יותר מאשר במוחם של נשים.  ממצא זה עשוי להסביר מדוע נשים נוטות לסבול יותר מדיכאון.  נשים גם חשופות יותר להשפעות ההרסניות של התמכרות לסמים מעוררים כגון קוקאין ואמפטמינים.  במחקר שנעשה בחולדות מצאו ג'יל בקר ועמיתיה כי אסטרוגן מגביר את הפרשת דופאמין, כימיקל העונג, ברשת התגמול במוח.   לאסטרוגן השפעה ארוכת טווח:  החולדות המשיכו, שבועות לאחר שקיבלו קוקאין, לחפש את הסם.  

  ראובן ורחל גור מאוניברסיטת פנסילבניה מצאו כי היחס בין גודל האמיגדלה וגודל קליפת המוח האורביטו-פרונטלית גדול יותר במוח האשה מאשר במוח הגבר. בנשים חולות סכיזופרניה היחס בין שני האזורים קטן בהשוואה ליחס  בנשים בריאות, ממצא שמחזק את ההשערה שנשים מסוגלות לשלוט יותר ברגשותיהן. ואולם, בגברים חולי סכיזופרניה היחס בין האמיגלה וקליפת המוח האורביטו-פרונטלית גדול יותר בהשוואה ליחס אצל גברים בריאים.  המשמעות הקלינית של ממצאים אלה אינה ברורה, אך סביר להניח שבגברים ונשים ביטויי המחלה שונים ושצריך להתאים את הטיפול למינו של החולה.

  ארבעת המינים

  בחמש עשרה השנים האחרונות סרקתי מאות מוחות של נבדקים בריאים וצעירים (בשנות העשרים לחייהם) בזמן שביצעו מטלות קוגניטיביות שונות (התבוננות בפרצופים או ביצירות אמנות, העלאה בדימיון, מבחני זיכרון).  בכל המחקרים שערכתי לא מצאתי הבדלים אנטומיים או תפקודיים מהותיים בין גברים ונשים.  בשנים האחרונות, מחקרי דימות מוח תפקודיים שנערכו באירופה גילו כי במוח האדם התגובות העצביות לגירויים כמו ריחות ותמונות אינן תלויות רק במין הנבדק (גבר או אישה), אלא גם באורינטציה המינית (הטרו- או הומוסקסואל) שלו. במחקר שערכתי בציריך, סרקתי את מוחם של נשים וגברים הטרו- והומוסקסואלים בזמן שצפו בפרצופים של נשים וגברים ודירגו את האטרקטיביות שלהם. למרות שכל הנבדקים, ללא תלות במינם או בהעדפתם המינית, דירגו את יופי הפרצופים בצורה דומה, הפעילות העצבית בקליפת המוח האורביטו-פרונטלית שיקפה את העדפתם המינית. בעוד שנשים הטרוסקסואליות וגברים הומוסקסואלים הגיבו יותר לפרצופים של גברים בכלל ושל גברים שדורגו כאטרקטיביים בפרט, הרי שגברים הטרוסקסואלים ולסביות הגיבו יותר לפרצופים של נשים, במיוחד לנשים שנחשבו יפות בעיניהם.  ממצאים אלה שזכו לסיקור תקשורתי עולמי, קוראים תגר על תיאוריות אבולוציוניות רווחות לפיהן תגובות פיזיולוגיות לבני המין השני משקפות יתרון הישרדותי, שהרי זוגות הומוסקסואליים אינם יכולים להעמיד צאצאים.

  לקריאה נוספת:

   

  האם אנחנו מכורים ליופי?

   

  אוקסיטוצין:  הורמון האהבה, התקשורת והעסקים

  דרג את התוכן:

   תגובות (30)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     23/9/12 14:10:
   מרתק ....סיכום מאלף של חומר רב ומסובך ...תודה נהנתי
     6/8/12 13:39:
   בכל מקרה תענוג לטייל אצלך.
     6/8/12 13:39:
   שמא יותרת המח גדולה יותר משום שהאשה לא לבד והיא צריכה הרבה הורמוני גדילה בשביל התינוק/ות בבטנה.
     10/3/12 19:40:
   מאמר מדהים אכן קיים שוני ענק כמו שחשבתי תמיד יופי של סכום
     11/2/12 15:22:
   מרתק! חידוש בשבילי לקרוא שניתן למצוא הבדלים בין המינים בין תינוקות בני 24 שעות. מדהים, פשוט מדהים.
     29/12/11 11:11:
   אז יש הבדל בכל זאת גם במוח וגם בצורת החשיבה ... מאדים ונגה ? ...אולי .... מעניין, תודה*
     25/12/11 15:22:
   אלומית, מה לגבי התפקוד במצבי מולטי-טסקינג? האמנם מיתוס?
     22/12/11 23:07:
   מעניין ומרתק נפלאות המוח גדולות ונצורות המה והשמוש בטכניקות PET MRI ובעיקר FMRI יסייעו בנושאי אלצהיימר ואבחון קוגניטיבי.
     19/12/11 12:04:
   הי אלומית.לונג טיים.. השאלה הזו תצוץ מידי מספר שנים עם מחקר חדש ? השאלה היא מה אנחנו עושים עם עצמנו כל יום .הבחירה בידינו עם מי להיות>מה לעשות> בסופו של יום אין הבדל ויפה הדוגמה שהבאת בסוף שאתה יכול להרגיש אבל לא חייב לדבר על זה וכולנו מכירים את אלה שמדברות/ים ללא הפסקה אבל בעצם לא מרגישים כלום
     19/12/11 01:20:
   המרכיב הרגשי המפותח הוא בה בעת היתרון שלנו כנשים ונקודת התורפה שלנו. אנחנו מצד אחד חוות את החיים ואנשים אחרים בעוצמה גדולה יותר ומצד שני גם באמת מנתחות כל דבר ולא פשוט שועטות קדימה. ועם זאת, כשאני מסתכלת על הבנים שלי, לא הייתי רוצה בשום פנים ואופן להיות גבר, למרות כל הסבל שהרגישות שלי גרמה לי.
     18/12/11 15:30:

   מרתק ומעניין! תודה!

   ________
   דלתות פנים

   הדפסה על חולצות

     18/12/11 11:44:
   מאמר מרתק! לא פסחתי על אף מילה ואף הבנתי :) בתור אחת שמתקשה לקרוא "דברים ארוכים", כנראה כשזה מעניין, אני מצליחה ועוד איך... ותודה לתמי ששיתפה בפייסבוק.
     18/12/11 11:30:

   מודרניסט קרא שוב.

   את נולדת נקבה, ונעשית אישה

   אתה נולד זכר, ונעשה גבר

   סביבה חינוך ותרבות לא יגרמו לגבר ללדת ילדים ולהניק אותם, אבל בסיטואציות מסויימות כמו בהפרדה בין מינים למשל בתי ספר לבנים/בנות או בתי כלא ההתנהגות המינית ה"נורמאלית" משתנה והתנהגויות הומוסקסואליות/לסביות נפוצות יותר מהממוצא, זו תוצאה מיידית של סביבה ולא נטייה מולדת.

   אף אחד לא טוען שאין בסיס גנטי או הבדלים פיסיולוגים בין מח נשי לגברי, אך נראה שהמח האנושי גמיש ופתוח לשינויים מעבר לנטיה הגנטית המולדת. וכך ההתנהגות האנושית מסוגלת להשתנות ולהתאים את עצמה לסיטואציות בהתאם לסביבה חינוך תרבות במהירות גבוהה.


   צטט: מודרניסט 2011-12-18 00:27:12

   צטט: udi.s 2011-12-17 13:43:53

   במחקר התנהגותי מוכר ביקשו מנשים לטפל בתינוקות בני מספר חודשים והיו לבושים בורוד ותכלת ללא קשר למינם האמיתי. וגילו כי במידה והתינוק היה לבוש בורוד, היתה נטיה להחזיק אותו יותר בידיים לדבר איתו, ולשחק איתו בצעצועים רכים, ואם התינוק היה לבוש בתכלת, הנטיה היתה לאחוז בו ולדבר איתו פחות, ולעודד אותו לזחול ולשחק בצעצועים קשים.

   המסקנה היא שהבדל ההתנהגותי בין גברים ונשים הוא לא רק גנטי אלא גם תרבותי ונילמד.

    

   תגיד, טרחת לקרוא לפני שהגבת? נעשו ניסויים גם בתינוקות בני יומם. אין כלל חולק (ורק אדיוט יחלוק) על עצם קיום המרכיב הנרכש בהבדל ההתנהגותי בין המינים. יש ויש חולק - ובצדק - על תיאוריות המגדר המופרעות, אותן ניסחה בשעתו סימון דה-בובואר באחת מאמרות הכנף המטומטמות במאה ה20, בטרם רצה לחפש לסארטר עוד איזו ילדונת פריזאית שלא ישעמם לו: "את לא נולדת אשה, את נעשית אשה". אז זהו, שאת נולדת אשה ואבוה. חלק מכריע בהבדל בין גברים ונשים (ובכלל, בהבדלים בין אנשים) הוא מורש. תתמודד.

    

     18/12/11 10:11:
   הגעתי בזכות תמי אולי סוף סוף אבין את ההבדלים תודה על מאמר מחכים
     18/12/11 09:26:
   גם קראתי כל מילה, גם הבנתי כמעט הכל, גם שיתפתי בפייסבוק. אין עליך , אלומית. זה מרתק ומעניין. כל מילה.
     18/12/11 03:04:
   שאני אבין: רוצים לומר שאין הבדל בין המינים, אבל מחפשים אותו בשבע עיניים. הה?
     18/12/11 00:46:

   "רבים טענו נגד ממצאים אלה כי בשנה הראשונה לחייהם תינוקות נחשפים לסביבה שמעודדת בנות להעדיף בובות ובנים לבחור במכוניות."

   כשנולד בני הבכור הוא היה חשוף לבובות עוד לפני שהיה חשוף למכוניות צעצוע ולהפתעתנו כשזחל הסיע את הבובה על הרצפה כמו מכונית.... :)

     18/12/11 00:27:

   צטט: udi.s 2011-12-17 13:43:53

   במחקר התנהגותי מוכר ביקשו מנשים לטפל בתינוקות בני מספר חודשים והיו לבושים בורוד ותכלת ללא קשר למינם האמיתי. וגילו כי במידה והתינוק היה לבוש בורוד, היתה נטיה להחזיק אותו יותר בידיים לדבר איתו, ולשחק איתו בצעצועים רכים, ואם התינוק היה לבוש בתכלת, הנטיה היתה לאחוז בו ולדבר איתו פחות, ולעודד אותו לזחול ולשחק בצעצועים קשים.

   המסקנה היא שהבדל ההתנהגותי בין גברים ונשים הוא לא רק גנטי אלא גם תרבותי ונילמד.

    

   תגיד, טרחת לקרוא לפני שהגבת? נעשו ניסויים גם בתינוקות בני יומם. אין כלל חולק (ורק אדיוט יחלוק) על עצם קיום המרכיב הנרכש בהבדל ההתנהגותי בין המינים. יש ויש חולק - ובצדק - על תיאוריות המגדר המופרעות, אותן ניסחה בשעתו סימון דה-בובואר באחת מאמרות הכנף המטומטמות במאה ה20, בטרם רצה לחפש לסארטר עוד איזו ילדונת פריזאית שלא ישעמם לו: "את לא נולדת אשה, את נעשית אשה". אז זהו, שאת נולדת אשה ואבוה. חלק מכריע בהבדל בין גברים ונשים (ובכלל, בהבדלים בין אנשים) הוא מורש. תתמודד.

     18/12/11 00:00:
   יש הבדל בין המוחות-קנאביס.
     17/12/11 19:35:
   היה שווה לחכות. המחקרים הללו פותחים מקום לכל כך הרבה מחקרים אחרים... מרתק, תודה רבה!
     17/12/11 19:30:

   לי זה אומר רק שיש לך עוד הרבה עבודה.

   ראיתי היום כתבה על בנות לוחמות בצבא. הן אומרות בכתבה שחוץ מהכוח הפיזי אין הבדל בתפקוד שלהן ושל הבנים. לפי הכתבה יתכן והן משלות את עצמן.

   בתש"ח היתה לי מפקדת שהכניסה את כל הבנים לכיס הקטן במה שנוגע לרוח קרב, לתושיה במצבים קשים ובכל, אבל אנחנו יודעים שדוגמה אחת לא אומרת כלום.

   מצד אחד אנחנו רוצים להיות P.C ולאפשר לבנות ולבנים להתחרות על כל תפקיד, הן בצבא והן באזרחות, מאידך אולי אנחנו לא עושים בזה מכימליזציה של ניצול היכולות.

   אולי יש לבנות יתרון גדול בהפעלת מל"טים ולא כדאי לשכנע אותן לרוץ על הג'בלאות.

     17/12/11 15:44:
   מאמר מרתק, כה לחי
     17/12/11 15:19:

   יש את התיאוריה שמוצאת את ביטויה בנרטיב הזה:

    

   הצד שלה:
   "הוא היה במצב רוח משונה במוצאי שבת. החלטתי ללכת לקניות עם החברות שלי, 
   וקבענו להיפגש בערב בפאב. הרגשתי לא טוב כשאיחרתי לפגישה שלנו, אבל הוא לא אמר כלום. השיחה בינינו התנהלה בכבדות רבה, ולכן חשבתי שאולי כדאי שנלך למקום יותר אינטימי, כדי שנוכל לשוחח בפרטיות. הלכנו למסעדה חמודה, אבל הוא עדיין התנהג מוזר. ניסיתי לעודד את רוחו ושאלתי אם אני מרגיזה אות ואו שזה משהו אחר, אבל הוא אמר שזו לא אני ולא הוסיף. לא השתכנעתי. בדרך הביתה, באוטו, אמרתי לו שאני אוהבת אותו נורא, אבל כשהגענו הביתה היתה לי הרגשה שהוא עומד לעזוב אותי. ניסיתי לדבר איתו עוד קצת, אבל הוא הדליק את הטלוויזיה וצפה במשחק כדורסל. אמרתי לו שאני הולכת לישון, והיה לי חבל מאוד. 
   חצי שעה אחר כך הוא בא למיטה, ולהפתעתי, התעלסנו. הוא עדיין נראה לי שקוע במשהו, אז אחרי שגמרנו רציתי לשאול אותו מה קורה, אבל הוא נרדם ואני בכיתי עד שנרדמתי גם כן. אני כבר לא יודעת מה לעשות. אני באמת חושבת שיש לו מישהי אחרת".

   הצד שלו:
   "מכבי תל-אביב שוב הפסידו, אבל יצא לי זיון בכל זאת"


   יש את האגדה הפשטנית של "למה גברים אוהבים ביצ'יות". ממש קראתי את כל המניפסט. הזכר האנושי הוא יצור יותר מתוחכם ופחות בינארי מכפי ששרי ארגוב בוחרת לתאר אותו.


   ויש מציאות.

   שנוטה להיות יותר מורכבת ופחות נוחה מהאופן בו היינו רוצים שהעולם יסתדר על פי האמונות, התשוקות והחרדות שלנו. 

   בתור התחלה, המשמעות היא שהמוח שלנו הוא לא מה שהחלטנו שהוא "צריך" להיות.

     17/12/11 14:28:
   מעניין מאוד. קראתי בשקיקה. מלחמת המינים תמשך כנראה גם בתחום הזה. *שוש
     17/12/11 14:18:
   מעניין מאוד. תודה.
     17/12/11 13:43:

   במחקר התנהגותי מוכר ביקשו מנשים לטפל בתינוקות בני מספר חודשים והיו לבושים בורוד ותכלת ללא קשר למינם האמיתי. וגילו כי במידה והתינוק היה לבוש בורוד, היתה נטיה להחזיק אותו יותר בידיים לדבר איתו, ולשחק איתו בצעצועים רכים, ואם התינוק היה לבוש בתכלת, הנטיה היתה לאחוז בו ולדבר איתו פחות, ולעודד אותו לזחול ולשחק בצעצועים קשים.

   המסקנה היא שהבדל ההתנהגותי בין גברים ונשים הוא לא רק גנטי אלא גם תרבותי ונילמד.

    

     17/12/11 13:24:
   אלומית, מרתק עם המון חומר למחשבה.
     17/12/11 13:17:
   יש טענה שמספר ההומאיים והלסביות הוא הדרך של הטבע להילחם בהתפוצצות האוכלוסיה. הטבע פשוט דואג להוציא אחוז מסויים מהאכלוסיה ממעגל הרביה. מצד שני דחף ההורות לא פוחת ויותר ויותר זוגות חד מניים מקימים משפחות ומולידים צאצאיים. מה קורה במוח שמכתיב כללי התנהגות שמנוגדת לאינטרס של הטבע?
     17/12/11 12:49:
   עונג.
     17/12/11 12:27:
   תמיד מעניין לקרוא שוב ושוב על השונות הזו, בין גברים לנשים.

   פרופיל

   אלומית ישי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין