כותרות TheMarker >
  ';

  ביטוח בריאות וסיעוד

  שמי צוער שוקה,
  אני סוכן ביטוח משנת 1974 ובעלים של סוכנות ביטוח צוער.
  משרדי הסוכנות נמצאים ברחוב ההסתדרות 20 בפתח תיקווה.
  הסוכנות מתמחה בביטוחי בריאות וסיעוד.

  אני מעוניין לשתף את חברי לקפה , בטיפים ובניסיון שצברתי במהלך תקופת עבודתי בסוכנות בתחום הבריאות והסיעוד.
  כמו כן אשמח מידי פעם לארח בבלוג שלי מומחים מתחום הבריאות שיוסיפו נופח וראיה אחרת על תחום הבריאות בכלל.

  קופת תגמולים משלמת לפנסיה

  3 תגובות   יום שבת, 24/12/11, 14:50

  באחרונה ניטש מאבק על עליית גיל הפנסיה בגלל גרעון אקטוארי שקיים בביטוח לאומי , שנובע מעליית תוחלת החיים לנשים , משרד האוצר מקדם רפורמה לצורך הפחתת דמי הניהול בתוכניות החיסכון הפנסיוניות של הציבור ובכנסת מנסים לקדם הצעת חוק להחזרת החיסכון ההוני .


  התברר כי מאז תיקון מס' 3  של משרד האוצר בשנת 2006 שהסית את כספי החיסכון ההוני, ארוך הטווח לטובת החיסכון הפנסיוני , כמות הכספים שהציבור משקיע בחיסכון לפנסיה הלכה ופחת.

  ההיגיון מאחורי תיקון החוק היה ,שהציבור אינו יודע כיצד לנהל את כספיו , היות שקבוצה הולכת וגדלה של ציבור שחסך לטובת הפנסיה שלו בחיסכון הוני הופך להיות נתמך סעד: הנתונים הצביעו כי אם בשנות ה-60 כ- 40 אלף איש קיבלו קצבאות הבטחת הכנסה אז כיום המספרים עוברים את 400 אלף איש...
   לכן אנו פקידי האוצר בשנות ה-20 לחיינו שחכמים יותר מהורינו המבוגרים נחשוב בשבילם..

  חלופה כגון  השקעה בחינוך לפיננסים אינה נדרשת מבחינת פקידי האוצר כיוון שהיא דורשת הקצאת משאבים וכסף ...
  כך קרה שכמות הכספים שמופנית לטובת חיסכון ארוך תווך הלך ופחת...

  נשאלת השאלה למה משקיע משרד האוצר בעידוד החיסכון לתווך ארוך , האם דואג הוא לעתידנו הכלכלי...?

   

  ''


  תוחלת החיים גדלה , לא בצורה ליניארית אלה בקפיצות מדרגות  והוכחה היא פספוס מתמיד של  תחזיות הלשכה לסטטיסטיקה לגבי גידול דמוגרפי באוכלוסייה , מה שהוביל בקיץ האחרון למאבקים חברתיים .

  התחזית הייתה כי בשנת 2015 נגיע לכמות אוכלוסיה של 8 מיליון נפש , מה שכבר כיום אנו עומדים על מספר זהה.

  התוצאות של צמיחה מואצת במספר התושבים נכרת בכמות התחלות הבניה ובמוכנות  התשתיות הציבוריות  העומדים לרות הציבור .

  אנו חיים יותר לא בהכרח באיכות חיים טובה יותר , לכן כספי הפנסיה שחסכנו ומכסות לנו כבר היום בין 50%  ל 40% מהשכר שלנו ומעניקים לנו את האפשרות לחיות בכבוד עד גיל 80  , לא בהכרח יספיקו לנו את אותה רמת חיים שהורגלנו להם אם תוחלת החיים הממוצעת תגיע לגיל 100 שנים בעוד שנים ספורות.


  משרד האוצר מודע לכך , הוא אינו מתנגד להשבת החיסכון ההוני , אך במקום להודות בטעותו , הוא מעדיף ששינוי המדיניות תכפה עליו מתוך הכנסת באמצעות חקיקה.


  משרד האוצר מעודד השקעה של חיסכון הציבור בתוכניות ארוכות תווך מהסיבה שהמוסדיים שמנהלים לנו את הכספים בתוכניות פנסיוניות, משקיעים את כספינו באיגרות חוב קונצרניות וממשלתיות , או במילים אחרות הממשלה וחברות גדולות במשק מלוות כסף מהמוסדיים לטובת  קידום ופיתוח העסקים והמשק.

  ללא כספי החיסכון הפנסיוני , המשק היה נאלץ להסתפק בהלוואות מהמערכת הבנקאית בלבד שהיא יותר שמרנית ופחות מוכנה ליטול על עצמה סיכונים על הכסף שלה מהמוסדיים שמוכנים ,לקחת את הסיכון על כספם של העמיתים ...


  היכן שהכסף 'שוכב' המון זמן שם גם מתגלות פרשיות שחיתות ורמאות של מנהלי הכספים של הציבור , שכן כבר אמרו חז"ל : "כסף מסמא עיני חכמים" .

  מרבית מעשי המרמה אינם נגלים לעין ויתגלו רק בדיעבד בעתיד , כאשר התברר כי ישנו פער בין הדיווחים  על התשואות של קופות התגמולים לפנסיה , כפי שמדווח לציבור ע"י מנהלי הקופות  מעת לעת לבין  התוצאות של התשואות בפועל , והסיבה היא שאת  המנהלי קופות התגמולים לפנסיה לא מעניינת התשואה של הציבור כי אם העמלה שהם יכולים לגזור לעצמם מכספי הציבור המושקע שם .

  זה מתבטא בעמלות מכירה וקנייה , שמעודדים את מנהל הקופה למכור ולקנות אגח"ים ומניות גם לא משיקולים כלכליים אלה מאינטרסים של רווח בעמלות .


  סיבות אלו ואחרות הובילו את המפקח על הביטוח להכבדת הרגולציה על המוסדיים בכל מה שנוגע לניהול כספי העמיתים ואף דאג להעמיד לדין ולשלול רישיונות לחלק מבתי ההשקעות כפי שקרה למנהלי קרן הע"ל  שניהלו קרנות פנסיה של עמיתים והואשמו בשחיתות ומעילה באמון הציבור.


  המשווקים הפנסיוניים הם הזרוע המקשרת בין המוסדיים שאחראים על ניהול קופות התגמולים הפנסיוניים לבין הציבור שמפקיד את כספו בקופות התגמולים, תוך בניית מערכת של יחסי אמון בין המשווק הפנסיוני ללקוח..


  המשווק הפנסיוני אינו מודע ואינו מעורב במערכת השיקולים וקבלת ההחלטות של מנהלי הקופות ואינו מודע כלל באים מתבצעות עברות ע"י מנהלי הקופות ואם לאו .
  וכשהשחיתות נגלת לעיני הציבור , המשווק הפנסיוני משלם את המחיר באובדן אמינותו על לא עוול בכפו ואובדן הלקוח ללא יכולת לקבל פיצוי  ממנהלי הקופות..


  כך קרה לאחר משבר האמון של הציבור עם קרן פריזמה , שהוביל להוצאת הכספים והעברתה לקרנות אחרות ולפגיעה בפרנסת המשווקים שייצגו אותה וכך קרה גם בבית השקעות פסגות שללא שיתוף המשווקים החליטה על דעת עצמה לעלות את דמי התמלוגים ל 2% בשנה , בסתירה להבטחות שניתנו ללקוחות ע"י המשווקים הפנסיוניים.


  הרווח של המשווק הוא מדמי הניהול של קופת התגמולים ולא מהעמלות הסמויות שגובות לעצמם הנהלת הקופות .

  בעבר לפני פרוץ המחאה החברתית היה קל להאשים את המשווקים הפנסיונים בחמדנות וברצון להרוויח על גבו של הציבור , כר תירצו למשל מנהלי בית ההשקעות פריזמה את העלייה בדמי הניהול  , אפילו העיתונות הכלכלית : גלובס ודה מרקר התגייסה לטובת הקמפיין של בתי ההשקעות ועודדה את הצרת והקטנת הרווחים של המשווקים הפנסיוניים ועידוד כניסת הבנקים כתחליף למשווק הפנסיוני.


  לאחר פרוץ המחאה החברתית בקיץ האחרון השתנתה מערכת היחסים בין העיתונות הכלכלית לבין בתי ההשקעות : הציידים נהפכו לניצודים...
  לפתע התברר כי בתי ההשקעות והמוסדיים בכלל, הם אלו שגוזרים לעצם את הקופון השמן מכספי הציבור והחלו להתפרסם המשכורות המנופחות שלוקחים לעצמם המנהלים הבכירים במוסדיים על חשבון הציבור מה שהמשווקים הפנסיוניים  יכלו רק לחלום עליו..


  המהלך של המדינה ומשרד האוצר כרגולטור, שיכול להוות  פיתרון לבעיות שהצגתי ,הוא חינוך פיננסי שיעניק לציבור כלים וידע בהתמודדות מול גחמות המוסדיים והעיתונות הכלכלית שלעיתים נושאת באמתחתה אג'נדה כלכלית משלה.

   

  צוער סוכנות לביטוח

  המומחים לביטוח בריאות

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     7/1/12 17:49:
   צודק בכל מילה .

   צטט: דיוטימה 2011-12-26 15:26:29

   אוי... מאמרך הנוקב אינו מניח לאיש "להירדם בשמירה"...

    

   תודה לך חיוך

     26/12/11 15:26:
   אוי... מאמרך הנוקב אינו מניח לאיש "להירדם בשמירה"...

   ארכיון

   פרופיל