כותרות TheMarker >
  ';

  MINDSPACE

  mindspace, החזית האחרונה... אלו הן מסעותיה של ספינת התודעה אנסאפולון. משימתה לחמש שנים: לחקור מרחבים מוזרים וחדשים, לאתר נוירונים וסינפסות חדשים, ללכת בנחישות לאן שאף אדם לא הלך קודם לכן.

  ארכיון

  כל מה שצריך לדעת על ספין תקשורתי

  15 תגובות   יום ראשון, 9/12/07, 21:08
   

  המושג ספין בשנים האחרונות נזרק לחלל האוויר כמעט בכל הזדמנות שמתנהל מאבק תקשורתי בין שני גורמים. צד אחד טוען שדברי היריב הינם ספין תקשורתי, והדברים שלו עצמו הינם אמת יצוקה בסלע. אותו דבר טוען הצד שמנגד. אז מה, כולם דוברי אמת?! אולי ואולי לא.

   

  מה משמעות המושג? ספין איננו האמת, אבל גם איננו שקר. משהו ביניהם. הניסיון להיות יצירתי ולכופף את האמת, בכדי לגרום לאירועים להראות טובים או רעים ככל האפשר, מותנה בכוונותינו. הקשר הלא קדוש בין יחסי ציבור, פוליטיקה, עסקים ועיתונאות.

   

  האמת, כל בני האדם עוסקים בספין, מראשית ימי ההיסטוריה האנושית. מלכים, פילוסופים, ראשי הכנסייה עסקו בספין, במטרה לתת למעשיהם נופך מוסרי. הרודוטוס במאה החמישית לפנה"ס, מייסד מדע ההיסטוריה, המציא את הבסיס לתורת הספין. סיפר סיפורי מעשיות, והבין כלל מרכזי בעדכון חדשותי - לא די בלדווח על חדשות, יש להפוך את הדיווח למבדר. איסוקראטס שחי במאה הרביעית לפנה"ס, שכלל את תורת הספין. מרופאי הספין המקצועיים הראשונים המוכרים בהיסטוריה. נואם, רטוריקן ומורה אתונאי, הרוויח את מחייתו מכתיבת נאומים עבור אישי ציבור שהופיעו בפני מערכת בתי המשפט. התעניין בעיקר ביכולת ביטוי משופשפת. חשדו שהיה מוכן למכור את שירותיו וכישוריו לקידום כל מטרה. אנשי דת התמחו בעשיית ספין על תפיסתנו את המוות. וויליאם שקספיר גרס שכל בני האדם עוסקים בספין - "כל העולם במה . . . ".

   

  בתקופה המודרנית בעולם הפוליטי, גורמים רבים מקימים חדרי ספין ושוכרים שירותי מומחי תקשורת בכדי לקדם את מועמדותם. מתי פוליטיקאי עוסק בספין? כשהוא מתחיל לדבר. במיוחד כשהוא פותח ואומר: "תן לי להציג את הדברים כך . . .". עורכי דין עוסקים בספין ובונים תדמית חיובית ללקוחותיהם, במטרה לכסות על התנהגות פושעת. רשתות טלוויזיה עוסקות בספין במסגרת שידורי החדשות. תעשיית הקולנוע בהוליווד בנויה על ספין. כלי מרכזי בעולם העסקים. במדורי העסקים בעיתונים היומיים, מופיעות ידיעות שחברות מצהירות על ניצחון, מאחר וההפסדים הרבעונים לא היו כה גרועים כפי שציפו, ופיטורין הופכים לשינוי מבנה ארגוני. אנשי מכירות עוסקים בספין, בהסבירם את מעשי הקסם שמוצריהם מסוגלים לבצע. בקוקטיילים נשים וגברים עוסקים בספין, בכדי להגביר אטרקטיביות מינית, זה לזו, זה לזה או זו לזו. שיא הספין המודרני האישי בא לידי ביטוי באתרי ההיכרויות באינטרנט. במסגרתם כל אחד יכול להיות מי שהוא רוצה. לא תמיד ספין ברור לעיני כל.

   

  המקור המודרני לספין? ספרו של ג'ורג' אורוול - 1984. על פיו Doublethink הוביל ל-Doublespeak. המשמעות? אדם אומר ההפך ממה שמתכוון ומאמין שזה נכון - "מלחמה זה שלום", "חופש זה עבדות", לדוגמה. בשימוש המודרני של Washingtonspeak מקובל לוותר על מילים ומושגים מסוימים, להחליפם באחרים, במטרה לשנות עמדות על אותו רעיון תחת שמו החדש (במקום - Gun Control, לקרוא לחוק Gun Safety; אותו חוק, אך תפיסתית שני מושגים שונים).

   

  לכל סלבריטאי יש רופא ספין. ספין לעיתים מסייע ביציאה ממצבים מביכים, בהשגת משרה במקום עבודה חדש, ברכישת חברים והשפעה. בעת מלחמה מסייע לאיחוד אומות מול אויביהן. מהווה כלי הישרדות חיוני בעולם המודרני. יש הגורסים כי אנו חיים בעידן הספין, ומסווגים את כל העוסקים בפעילות תקשורתית כמומחי ספין - פרסומאים, מומחי יחסי ציבור, לוביסטים, חוקרי דעת קהל ועורכי קבוצות מיקוד, כותבי נאומים, אנשי תקשורת והעוסקים בטלמרקטינג. יחדיו מרכיבים את תעשיית הספין העולמית, שהצליחה להביא לשיאים את חוסר אמון הציבור הרחב כלפי פוליטיקאים והשווקים הפיננסיים.

   

  מהן טקטיקות ספין מקובלות? הראשונה - הצגת חדשות רעות באור חיובי. השנייה - לומר ההיפך ממה שמתכוונים. השלישית - יצירת מסיכה. העמדת פנים כאילו אתה מה שאתה לא. הרביעית - להטיל אשמת האירועים על עובדת היותך צעיר, וכשצעירים מותר לנהוג בחוסר אחריות. החמישית - להטיל אשמה על מישהו אחר. השישית - ניתוח האירועים מותנה בפרשנות. השביעית - הכל בחינם. יוצרים תחושה שקרית בקרב צרכנים שהכל בחינם, כשבפועל זה לא כך. השמינית - סטטיסטיקה. אנשים מתרשמים ממספרים, ולא עוצרים לרגע לבדוק אם המספרים הינם בדיה. התשיעית - הקורבן. נוכלים בונים לעצמם תדמית של קורבן וכך מושכים סימפטיה. העשירית - הסתרת האמת.

   

  מה ההבדל בין שקר לספין? כשאדם מצהיר על אמירה משמעותית במטרה לרמות או לפגוע באדם אחר, או משאיר את הציבור הרחב באי ידיעה בהתייחס לנושא בעל חשיבות עליונה, זהו שקר. כשאדם משחק, מעוות או מגזים עם האמת, במטרה לתת לאירועים נופך חיובי, או להעניק לעצמו יתרון טקטי זהו ספין. לאדם הנתפס בספין יסלחו, ויוכל לחזור על מעשהו שוב ושוב. לאדם הנתפס בשקר, זהו סופו. לא יאמינו לו יותר לעולם.

   

  מומחי הספין המובילים בעולם הם העיתונאים. ספין היא האומנות לספר סיפור, גם כשאין כל סיפור לספר. וויליאם רנדולף הרסט, מגדולי המו"לים של תעשיית העיתונות בארה"ב בראשית המאה ה-20, היה מומחה ביצירת חדשות מכלום. וואלטר ליפמן, מהעיתונאים המובילים בארה"ב, גרס כי דעת הקהל מזינה את תפיסותיה משלושה מקורות עיקרים. הראשון - מעולם בו חווים ישירות חוויות. השני - מתמונות עולם מחוץ לניסיון הישיר. השלישי - ממחשבות ומתחושות הנוצרות כתגובה לאותן תמונות. מי שם תמונות אלו במוחות הציבור? העיתונאים. אלו תמונות יפיקו? מותנה בהם. האם יאמינו להם? תלוי עד כמה יהיו משכנעים.

   

  בעולם הפוליטי הספין הגיע לביטוי אולטימטיבי. מהי פוליטיקה ביסודה? אדם אחד משכנע את האחר שהוא יותר טוב ממנו. פוליטיקאי לעולם לא יודה שמשהו נכשל, הכל תמיד מצליח והתוצאות נבעו מהנסיבות. אחת מהשיטות של פוליטיקאים להתמודד עם אשמה, היא לטעון כי הם קורבן המדיה. מהי המתכונת ליצירת ספין פוליטי? גיבוש רשימת נקודות שיחה בת עמוד אחד, עליהן יחזור הפוליטיקאי שוב ושוב בכל ראיון תקשורתי, בלא קשר לשאלה עליה נתבקש להשיב. כל פוליטיקאי המסתבך בצרות, ייעזר בספין בכדי להיחלץ ממשבר. הנשיא ביל קלינטון הפך את הספין לאומנות, בסיוע רופאי הספין - ג'יימס קרוויל וג'ורג' סטפנופולוס. לדברי סטפנופולוס, רופא ספין טוב הוא כמו עורך דין. מדגיש נקודות שיסייעו לטיעון הלקוח, ומחליש נקודות שיפגעו בו. הצוות של קלינטון הקים חדר מלחמה, משם נוהלה מלחמת הספין. פיתחו אסטרטגיה של תגובה מיידית לכל ידיעה שהגיעה לתקשורת.

   

  טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר, היה מוכר כספין מאייסטר המוביל ביבשת אירופה. הצליח לגרום לכולם להאמין שהוא מסכים עם מה שהם חושבים. יועציו הפכו את התחום לאומנות, ובראשם רופא הספין אליסטר קמבל, שהצליח להסעיר את ממלכת הוד מלכותה מעת לעת. דוברו האישי של ראש הממשלה ומנהל התקשורת והאסטרטגיה. השתתף בישיבות הממשלה, תקף שרים, נתן הוראות לעובדי מדינה, הנחה את כל דוברי משרדי הממשלה ומבעלי השליטה המובילים במערכת הציבורית. ערך מניפולציות על התקשורת הבריטית, באמצעות עסקאות שסגר ורקם עם קבוצה נבחרת של עיתונים ועיתונאים. זאת למרות שעם תחילת המילניום הנוכחי האהדה להתנהגות תקשורתית מניפולטיבית הגיעה לקיצה, ולבריטים נמאס ממושגים כמו ממסרים קליטים והזדמנויות צילום.

   

  גם אוסמה בין לאדן, טרוריסט מספר אחד בעולם, הינו מניפולאטור ידוע של המדיה. כל פעולות הטרור שנערכו תחת הנחייתו לקחו בחשבון את השפעתן על המדיה (לדוגמה, ה-20 דקות שעברו בין פגיעת המטוס במגדל התאומים הראשון, לבין הפגיעה במגדל השני; די זמן שיאפשר לצוותי הטלוויזיה להגיע לאתר הפיגוע, ולהעביר את האירוע בשידור חי לכל תושבי כדור הארץ).

   

  מלחמות היום נערכות במסגרת כלי המדיה ולא בשדות הקרב. האסטרטגיה המועדפת במסגרת ספין היא מתקפה. במקום לתת לחדשות הרעות להגיע לאמצעי התקשורת ללא שליטה, מוציאים מידע למדיה בליווי עמדות ותגובות הגורם המדברר.

   

  מה קורה באולמות בתי המשפט? ההגדרה של חבר מושבעים לדברי המשורר האמריקאי רוברט פרוסט - 12 אנשים הקובעים למי מהלקוחות העורך דין הטוב יותר. בדומה לעולם התקשורת ועולם הפוליטיקה, המערכת המשפטית מלאה במקצוענים העוסקים בספין למחייתם. פוליטיקאים רבים צמחו מהתחום. ההבדל בין עורכי דין לפוליטיקאים, שהראשונים לרוב לא מאמינים לספין של עצמם. תפקיד עורך הדין בבית המשפט איננו לומר את האמת, גם לא לשקר, אלא לעשות ספין בכדי שהעובדות יראו באור הכי חיובי ולנצח בעבור הלקוח. במשפטים פליליים, כלי הספין מופעל לפני המשפט, במהלכו ועם סיומו. התביעה לפני משפט עושה ספין למידע שברשותה, במטרה לשכנע את הציבור שיש בסיס לתביעה נגד המואשם. הקונספט "זכאי עד שהוכחה אשמתו", איננו רלוונטי. התביעה מחסלת את הנאשם עוד לפני המשפט. לתפיסת אנשי התביעה, כל בני אדם אשמים עד שהוכחה חפותם, והם יסובבו את העובדות ככל הניתן במטרה לזכות במשפט. תפקידו של הסנגור לטעון ההיפך הגמור - כי מרשו הוא קורבן הנסיבות ואיננו אשם. טקטיקות ספין אפשרויות במסגרת מערכת המשפט? טיעון של חוסר שפיות זמנית. משוגע על סרטים (מאחר והמואשם ראה כה הרבה סרטים, הוא החליט ליישם את מה שלמד מהקולנוע). ההורים אשמים. החברה אשמה. טכנולוגיה מודרנית אשמה. גם לשופטים תרומה בהווי הספין. הם מביאים לכס הרם את דעתם האישית והפוליטית ועל פיה דנים נאשמים.

   

  בקיצור, כנאמר: שלא יעבדו עליכם!

   


   

  נראה מאוד רלוונטי לאור אירועי השבוע האחרון...

  למאמר מורחב שלי בנושא: ההבדל הדק בין אמת לשקר בתקשורת שיווקית.

  לערך שערכתי בנדון בויקיפדיה: ספין תקשורתי.

  עדיין רוצים לקרוא עוד. כנסו למקראה עמודים 266-271: ספין ופרופגנדה.

  ממש לא הספיק לכם. הספר המומלץ SPIN THIS  מאת  BILL PRESS.

  הסרט העלילתי המוביל בתחום: כשכש בכלב. הקטע המובא למעלה מציג כיצד מפיקים תשדיר חדשות, הוליווד סטייל, עם כל האפקטים, הצבעים ופלאי הטכנולוגיה הדיגטאלית.

  לתשדיר פרסום שמסביר את הרעיון.

   


   

  מה יש לגנרל-פילוסוף הסיני הדגול סאן טצו לומר בנדון:

  "הטאו של הפרדוקס. אלו העוסקים בחכמת האסטרטגיה מסתייעים בטאו של הפרדוקס. כשהם בעלי יכולת הם נראים כחסרי יכולת. כשהם עסוקים הם נראים כמובטלים. כשהם קרובים הם נראים כרחוקים. הם מפתים באמצעות יתרונות ומשתלטים באמצעות הבלבול. כשהם מסיימים הם נראים כמתכוננים. כשהם חזקים הם נראים כמתחמקים. כשהם כועסים הם נראים כמוותרים. כשהם גאים הם נראים כצנועים. כשהם חיוניים הם נראים כמותשים. כשהם מאוחדים הם נראים כנפרדים. הם תוקפים כשהיריב לא מוכן, במקום בו ציפו להם הכי פחות. זוהי דרכו של האסטרטג לניצחון. אין לשוחח על-כך לפני המעשה." סאן טצו. סין. 300 לפנה"ס.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (15)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     2/5/13 21:03:

    

   תמיד אקטואלי, תודה!

    

   אחרון חביב מהשבוע שעבר, חשיפת ספין תקשורתי בכרמיאל.

    

     24/12/07 22:48:

    

   צטט: gilla100 2007-12-23 01:08:54

   גילה אהלן,

   המון תודה לכוכבים ולמחמאות!

    

   לגבי טוני בלייר. מת עליו, אבל לא מאמין לו. הוא ספין מאייסטר מדהים! הוא יורד על כלי התקשורת?! הרי הם שירתו אותו והוא וסבב אותם על אצבעו הקטנה של אליסטר קמבל. הוא פשוט גדול במובן הזה. כן, הוא אוהב להיות פופולארי, והוא יודע שזה מה שחשוב. הוא ניסה להסביר את זה למלכה גם, בסרט "המלכה", שתבין שאם היא לא תהיה פופולארית, היא לא תהיה מלכה. בסיכומו של עניין, בפוליטיקה המודרנית אין זמן למהות. מקווים שהכל יסתדר מאליו. זאת מתוך הנחה שהפוליטקאים לא עושים שטויות. כשהם עושים שטויות, אז מתחילות הצרות. העניין הוא שאנחנו הולכים לקראת עולם של אולגרכים, ולא עולם של פוליטיקאים. גם הם מבינים שהם חייבים להיות פופולאריים.

    

   שבוע נפלא!

    

     23/12/07 01:08:

   היי רמי,

   מרתק, מאתגר וכמובן הרבה חומר למחשבה. מה שקצת עצוב בכל העניין הוא שמנהיגים בכל תחום מקדישים היום יותר זמן לספין התקשורתי מאשר למהות.

   אגב, טני בלייר בנאום הפרידה שלו הצר על כך. הוא שיבח את העיתונות החפשית אבל האשים את התקשורת במילים חריפות שהיא גורמת לבזבוז זמן קולוסלי של העושים במלאכת הממשל בגלל החובה להגיב מיד וכל הזמן.

   אם מרשל מקלוהן צודק והמדיה הוא המסר איפה נשאר זמן למהות? כי בסוף המוחות הטובים ביותר לא עוסקים באסטרטגיה אלא בדרך הצגתה כדי שתמצא חן, תסחוף, תקבל גיבוי.

   אבל מנהיג אמיתי נמדד כאשר הוא יודע ללכת נגד הזרם ולהוביל נגד הזרם בלי הצורך בSMS של החברות של מאי.

   יצרנו לעצמנו מפלצת ולא ברור מי מעוניין בספינולוגיה הזו הקהל, התקשורת או מייצרי הספינים. 

   קשה לדעת לאן כל זה מוביל... ימים יגידו.

   תודה על מאמר מצויין.

   כל טוב 

     15/12/07 15:36:

    

   צטט: harofe 2007-12-15 14:21:26

   וואו!!! תודה!!!

    

   איל אהלן,

   תודה על התגובה. שמחתי שאהבת, ותודה על הכוכב!

   שבת נפלאה!

   רמי

     15/12/07 14:21:

    

   וואו!!! תודה!!!

    

     12/12/07 18:28:

    

   צטט: מושיקו חבשוש 2007-12-12 17:27:52

   לפחות עכשיו אני אבין קצת על מה מדברים במשדרי החדשות כשמדברים על ספינים ובכלל, קיבלתי עכשיו שיעור והסבר מצויין לדברים שמסתתרים בתשובה אין סופית של ח"כ בה הוא מפרט את דעתו על מחיר החסה בשטחים כאשר נשאל על מה צריך להעשות כדיי לסיים את משבר החינוך.

   מושיקו אהלן,

   תודה על התגובה!

   כך עובדים פוליטיקאים. נדמה לי שהם אפילו לא מסוגלים לשמוע את השאלה.

   אגב מי הספין מאייסטר הישראלי הגדול מכולם?! ביבי. אתה צודק.

   תודה וערב נפלא!

   רמי

   היה עליו אגב סיפור מאוד מעניין:

   במפגש בין ראש-ממשלת ישראל לשעבר בנימין נתניהו לבין פרופסור אלן דרשוביץ מאוניברסיטת הרווארד, פרקליטו של או. ג'י. סימפסון במשפט הפלילי; ביקש נתניהו מהפרופסור הנכבד לגלות לו, אם מרשו באמת לא רצח את גרושתו ובן-זוגה? דרשוביץ השיב לנתניהו בשאל: "האם לישראל פצצת אטום?". נתניהו השיב: "אני לא יכול לגלות לך". דרשוביץ השיב לו באותה מטבע: "גם אני לא יכול לגלות לך...".

     12/12/07 17:27:
   לפחות עכשיו אני אבין קצת על מה מדברים במשדרי החדשות כשמדברים על ספינים ובכלל, קיבלתי עכשיו שיעור והסבר מצויין לדברים שמסתתרים בתשובה אין סופית של ח"כ בה הוא מפרט את דעתו על מחיר החסה בשטחים כאשר נשאל על מה צריך להעשות כדיי לסיים את משבר החינוך.
     12/12/07 13:58:

   In public relations, spin is a usually pejorative term signifying a heavily biased portrayal in one's own favor of an event or situation. While traditional public relations may also rely on creative presentation of the facts, "spin" often, though not always, implies disingenuous, deceptive and/or highly manipulative tactics. Politicians are often accused of spin by their political opponents.

    

   Because of the frequent association between "spin" and press conferences (especially government press conferences), the room in which these take place is sometimes described as a spin room. A group of people who develop spin may be referred to as "spin doctors" who engage in "spin doctoring" for the person or group that hired them.

    

   Source: Wikipedia

     12/12/07 13:54:

    

   צטט: קורע ברך 2007-12-12 10:29:21

   צלח  לי. יש לי הרגשה שאתה מתבלבל בין "ספין" במובנו "סיבוב", או עיוות לבין "כשל לוגי", שכולנו משתמשים בו. ביחוד נואמים למיניהם, או כותבי מאמרים.

   כל מה שאני מביא אמרו גדולי אנשי המקצוע בתחום עוד לפני בארה"ב. המונח ספין שאול ממשחק הבייסבול, שם מקור המונח סיבוב. הוא גם נולד ממקור אחר - העכביש שטווה את רשתו. הרעיון הוא שלוקחים משהו ומסובבים אותו. לא יותר מידי, שהרשת לא תשבר. הרעיון הוא גם שבכל מקרה חייבים לשמור על קשר לוגי אחרת הספין לא יעבוד. זה שנואמים משתמשים בספין כדי לתת לדבריהם נופך קצת יותר מרשים, בהחלט נכנס להגדרה הזו. מאוד ממליץ שתכנס ללינק לספר של ביל פרס שם תוכל ללמוד יותר. עוד פרטים בויקפידה באנגלית - הקלק כאן.

   בכל מקרה תודה על התגובה!

     12/12/07 10:29:

   צלח  לי.

   יש לי הרגשה שאתה מתבלבל בין "ספין" במובנו "סיבוב", או עיוות לבין "כשל לוגי", שכולנו משתמשים בו.

   ביחוד נואמים למיניהם, או כותבי מאמרים.

     11/12/07 01:26:

    

   צטט: אלומית ישי 2007-12-10 20:14:47

   תודה לך על פוסט משובח ומאלף. וכן, גם בקהילה המדעית יש ספין...

   אלומית אהלן,

   תודה פעם נוספת!

   הם חייבים את זה. זו הדרך להשיג תקציבי מחקר ותרומות...

   בכל מקום יש הרבה ספין.

     10/12/07 20:14:

   תודה לך על פוסט משובח ומאלף. 

   וכן, גם בקהילה המדעית יש ספין...

     10/12/07 14:15:

   אלומית אהלן,

   תודה על הכוכב!

   ברכות...

   רמי

     9/12/07 22:10:

    

   צטט: טל אלכסנדרוביץ שגב 2007-12-09 21:46:04

   יופי של פוסט. הערה עקרונית - יש לי תחושה של שימוש יתר במונח ספין. ספין צריך להשפיע אמיתי על סדר יום, קביעת עמדות, מאבקים וכו'. היום כל רבע יועץ תקשורת שמכניס איטם לרכילות מסביר בחשיבות עצמית שהוא מבצע ספינים. בצניעות חבר'ה.

   טל אהלן,

    

   תודה על התגובה ועל המחמאה!

    

   מסכים איתך לחלוטין. כולם מדברים על ספין, וכל שנה זה רק מתגבר. רק שצריך להזהר עם המונח. גם בבריטניה וגם בארה"ב, עיסוק בספין איננו מחמאה. ברוב המקרים כשקוראים למישהו רופא ספין, המטרה היא לרדת עליו "בקטנה". לאנשים במדינות המערב די נמאס מהעוסקים בספין, והנטייה היא לא ממש להאמין להם. זה כמובן חוץ מביל קלינטון וטוני בלייר שכולם פשוט אוהבים. הקסם האישי שלהם גובר על הכל.

    

   בשורה התחתונה לא הייתי מתגאה בפני אף אחד שאני עוסק בספינים.

    

   שוב תודה, וברכות...

   רמי

   יופי של פוסט.

   הערה עקרונית - יש לי תחושה של שימוש יתר במונח ספין. ספין צריך להשפיע אמיתי על סדר יום, קביעת עמדות, מאבקים וכו'. היום כל רבע יועץ תקשורת שמכניס איטם לרכילות מסביר בחשיבות עצמית שהוא מבצע ספינים.

   בצניעות חבר'ה.

   פרופיל

   רמי הסמן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   אפשר למצוא אותי

   הספר - דרכו של לוחם האסטרטגיה