כותרות TheMarker >
  ';

  פוליטיקה זעירה

  בעיקר על החוויה הפוליטית וקצת על אהבות אחרות-כיצד מתנהלים הדברים במאה ה-21 בין אידאולוגיה למסחר. על האדם כחיה פוליטית, על תרבות ואידאולוגיה. על נושאים שברומו של עולם ועל זוטות מן הקרקעית.

  ארכיון

  0

  הישראלי האחרון ונושאי הלפיד

  22 תגובות   יום חמישי, 12/1/12, 17:21

  יאיר לפיד מקבל כל כך הרבה מנדטים מבלי להיות בפוליטיקה ולו יום אחד בדיוק בגלל שהוא מייצג את הלא פוליטיקה ואולי אפילו את הסלידה מן הפוליטי. מדי פעם אנו קמים עם מושיע חדש. עם אותו אחד או אחת, שהחליטו להיכנס לפוליטיקה בניגוד לאזהרות של יודעי דבר. הם בניגוד לפוליטיקאים ה"אמיתיים", לא כאן בשביל הכיסא, לא בשביל המותרות, אפילו לא בשביל הכוח. מכל אלא הם כבר שבעו. הם נגעו כבר בעושר ובתהילה, הפגינו את כוחם במילים או בחילופי אש, ראו את חרדת המוות בלבן של העין או את מצולות הים. והם כאן כי הם מאמינים שהם יכולים להציע משהו אחר. פוליטיקה אחרת. פוליטיקה ללא פוליטיקה. פוליטיקה ללא דיליים, פוליטיקה טהורה.

   

  מדי פעם, הם גם מצליחים להדביק באותנטיות שלהם ובכנות שלהם ציבוריים שלמים, הם מצליחים לעיתים לעמוד בראש מפלגות או להקים מפלגות יש מאין, הם זוכים לתשומת לב ציבורית ונישאים על גלי אהדה. הם ההפתעה, של הבחירות ואולי אפילו התקווה של המדינה. אך עם התקווה הזו, באה גם האכזבה. הם מגלים, שהפוליטיקה איננה מגרש של רצונות וכוונות בלבד, אלא של פשרות. הם מגלים,שהפוליטיקה סבוכה והאינטרסים מרובים. הם מגלים, שהפוליטיקה רצופה מהמורות ומלכודות והם מהר מאוד מגלים, את העובדה הישנה והכואבת, שאין פוליטיקה אחרת. אין פוליטיקה חלופית שונה במהותה. יש דרכים טובות יותר, ומוצלחות פחות. יש רעיונות גדולים ורעיונות נפל, אך הפוליטיקה סופה לבעוט בכל המתיימרים להיות לא פוליטקאים. הפוליטיקה היא מערכת שלמה של כוחות ואנשים, מוסדות ותהליכים ולא רק שהם לא יכולו לנצח אותה, אלא שהפוליטיקה תכריע אותם במהרה, אם הם לא ילמדו את כללי המשחק.

   

  כמו המושיעים החדשים, שבטוחים שהם יכולים לשנות את המציאות,  גם אנחנו הציבור לא לומד דבר, לא מתפכח מן התקווה הזו, שהנה נמצא לנו המושיע. כך, בכל פעם מחדש אנו מהללים את האביר החדש בשכונה, משוועים לדם חדש, לכוח מרענן, לשינוי. מישהו שיהיה שונה מכל המושחתים, רודפי בצע והכבוד, הממלאים את מסדרונות השררה. רק שוכחים שרבים מאותם פוליטיקאים שאנו בזים  להם היום, היו פעם בעצמם, ההבטחה הגדולה. היו אבירי האמונה שבאו אל הזירה הפוליטית ללא מטרות רווח.

   

  הגיע העת שנחלים מכך ונתפכח מן הסינדרום של פוליטיקאים ללא פוליטיקה, של אנשי דרך ויושרה. הפוליטיקה היא מקצוע, מקצוע קשה, כפויי טובה. מקצוע שלא מאפשר לרצות את כולם, שלא ניתן באמצעותו לייצג את כולם ולהיטיב עם כולם. הפוליטיקה כרוכה תמיד במאבק על משאבים, בסגירת דיליים ובמציאת פשרות. בוודאי בפוליטיקה המבוססת על ייצוג יחסי של האוכלוסייה ומחייבת הקמת קואליציות. בוודאי פוליטיקה בארץ שסועה ורבת אתגרים כמו ישראל.

   

  הגיע הזמן שנבין שרבים מנציגנו בכנסת הם אנשים ראויים ואנשים העובדים קשה. אנשים שאכפת להם ובאים כל בוקר לעבודה. הקלות בה ניתן לרמוס ולהכפיש נציגים פוליטים היא חסרת מידה. כל איש ציבור הופך למושא ללגע בקלות ובמהירות, בעיקר בגלל שאנחנו מתקשים לקבל את רעיון הייצוג. הרי איש אינו יכול לייצג אותנו באמת. בוודאי לא פוליטקאי מקצועי. אנו חיים בעידן בו משווקים לנו פוליטקאים כמו שמוכרים משחת שיניים ואחר כך אנו מתפלאים שהפער בין הדימוי והמציאות כה מייאש. הפוליטקאים של העידן הנוכחי חיים תחת מיקרוסקופ וכאשר מתבוננים באנשים כה מקרוב, גם טובי המראה והבלורית והיפות שבנשים מתגלים בכיעורם.

   

  כל זה איננו אומר שלפיד לא יכול לרוץ לכנסת ולהתגלות בסופו של דבר כפוליטקאי ראוי. אם הוא יחליט שהפוליטיקה היא המקצוע שלו, הוא עוד יכול להפתיע, היו כבר תקדימים. כי בנוסף לאופנה לתקוף את כוונתו לרוץ ללא דרך וללא כל אמירה מחייבת או תוך ניצול הבמות שעליהן הופיע וכתב, צריך לזכור שהרעיון של חברה דמוקרטית מבוססת בין היתר על כך שכל אזרח יכול להציג את מעומדותו ולבחור בחיים הפוליטיים. לכן ההתייחסות ללפיד וגם לאנשים כמו נעם שליט שבחרו ללכת לפוליטיקה כניצול ציני של מעמדם, היא די מגוחכת. בבחירות במדינה דמוקרטית צריכה להיות לכל אדם, בכל מקצוע ובכל מעמד אפשרות להתמודד על השתתפות בחיים הפוליטיים. לכן חוקים כמו חוק לפיד שנידונו בכנסת אינם חוקים ראויים ויש בהם אף עקרונות אנטי דמוקרטים במהותם או לפחות אי הבנה מהותית של חוקי המשחק.

   

  לסיום מי שמחפש את האני מאמין  של יאיר לפיד או לפחות את קהל היעד שהוא מאמין כי הוא כה מיטיב לייצג, ימצא אותו בשיר שחיבר לפני כשנתיים עבור רמי  קליינשטיין "הישראלי האחרון"


  רק אני נשארתי האחרון שעדיין עומד / אין לי תלונות למרות שאני קצת פוחד / כל יום מישהו עושה מכה, כל יום מישהו נופל / כל מי שנתפס חובש כיפה מתחיל להתפלל / אלי כהן הגדול מכר את המשק והקים פרוייקט דירות / רני נסע לקליפורניה ואבי בלילות מריץ שורות / אני האידיוט היחיד שמנכים לו ארבעים אחוז במקור / אבל למי תצלצלו אם באמת צריך לעזור?

   

  פזמון: בני אדם טועים אלוהים רושם / אם היה לי חלום הוא לא התגשם / אוכל יותר מדי עדיין מעשן / אבל בעזרת השם אני עדיין נושם

   

  אני לא חרדי, לא ערבי, לא משהו מיוחד / לפעמים נדמה לי שהחיים שלי עברו ליד / עוד זוכר איך הרגשתי אז שאני המדינה / היינו חלק מאותו השבט וגדלנו באותה שכונה / אלי כהן הגדול אמר לי שצריך לקנות אג"ח / אני אפילו לא יודע מה זה ואני בטח לא מבוטח / כולם רעבים כולם עצובים וכולם רוצים יותר / נעמה אומרת שאני חייב לפעמים ללמוד לוותר. 

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (22)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     18/1/12 05:51:
   כוחות חדשים ורעננים שיש להם מה לומר- הם תמיד רצויים. מקוה שיעמוד גם במבחן הביצוע- ויותר מכך- שיצטרף למפלגה קיימת שמייצגת בעיניו את הרע במיעוטו. בסופו של יום- כשיש שלוש מפלגות גדולות "חילוניות", בסוף לשון המאזניים היא ש"ס, או מפלגה אחרת עם אינטרסים צרים וקיצוניים. כבר היינו בסרט הזה וזה מה שמייאש.
     15/1/12 02:27:
   אין לחזות את העתיד, בנתיים הלפיד מאיר
     14/1/12 20:38:
   יאיר לפיד. אני לא קונה את זה...
     14/1/12 12:12:

   צטט: מולי בנטמן 2012-01-14 08:36:36

   צטט: רונן מאיר 2012-01-13 21:13:12

   יכול להיות שאתה צודק.
   נדמה לי שיאיר לפיד רץ בדיוק כדי להוכיח ההיפך.

   מה שמדהים אותי בכל הסיפור היא העובדה שאלה שמבקרים אותו ולמגלגלים עליו מרגישים בעצם שהם בני אדם יותר טובים ממנו.
   מוזר מאוד.

   ולא, אני לא הולך להצביע בשבילו. 

    

    

   זהו בדיוק חלק מהעניין בעיני. כאשר אתה בוחר בפוליטיקה אתה מאהד את היכולת להיות שלם ומושלם. מהר מאוד אתה הופך לבדיחה ולפני שהרגשת אתה הופך להיות בזוי ומושמץ ולא חשוב מי אתה. אנו בזים לפוליטי ולכן אתה פוטנציאל ותקווה כל עוד אתה לא חלק מהפוליטי.

    

   זה לא "אנחנו בזים לפוליטי". אם זה היה נכון אז למר לפיד לא היתה כזאת אהדה ציבורית.
   זה רק המגזר הציני. 

     14/1/12 08:41:

   צטט: קול קוראת 2012-01-13 06:44:46

   "כל איש ציבור הופך למושא ללגע בקלות ובמהירות,

   בעיקר בגלל שאנחנו מתקשים לקבל את רעיון הייצוג.

   הרי איש אינו יכול לייצג אותנו באמת.

   בוודאי לא פוליטקאי מקצועי."

   (מוליק בנטמן)

    

    

   מוליק,

   חבל שאתה לא בוחר להשתלב כפוליטיקאי,

   כי אני מרגישה שאותי אתה יכול לייצג באמת.

   אם אי פעם תחליט שגם אתה רוצה,

   הקול שלי כבר מובטח לך מראש.

    

    

   איפה מתפקדים?

    

     14/1/12 08:39:

   צטט: מירי-ב 2012-01-13 08:30:04

   אני חושבת שהאמונה שקנתה לה תומכים רבים, לפיה צריך/חסרים "פוליטיקאים שהם לא פוליטיקאים" היא רק חלק מהסיפור בכלל, ומהמקרה של מר יאיר לפיד בפרט. דומני שהחלק השני (ואולי גם המשמעותי יותר) הוא זה שרמזת עליו בשיר שציטטת --איש אמצע ללא זהות בעצם, מעין גרסה עדכנית ל"יושב על הגדר" של איינשטיין, בשעה שהזירה הפוליטית שלנו כה צמאה לאנשים שיסכימו לעשות הכרעות.... הבעיה היא כמובן לא בו, אלא בנו (או לפחות באלו מאיתנו ששוקלים ברצינות להצביע לו)

    

   השיר הזה הוא כמובן תמצית האידאולוגיה ותפיסת העולם שלו והיא לא קשורה בעיקר לישיבה על הגדר אלא לתחושת הפרייר החזקה המלווה את מעמד הביניים הישראלי. מהבחינה הזו קהל היעד שלו למרות המתינות לעומת אביו הוא בדיוק קהל היעד של שינוי בזמנו

     14/1/12 08:36:

   צטט: רונן מאיר 2012-01-13 21:13:12

   יכול להיות שאתה צודק.
   נדמה לי שיאיר לפיד רץ בדיוק כדי להוכיח ההיפך.

   מה שמדהים אותי בכל הסיפור היא העובדה שאלה שמבקרים אותו ולמגלגלים עליו מרגישים בעצם שהם בני אדם יותר טובים ממנו.
   מוזר מאוד.

   ולא, אני לא הולך להצביע בשבילו. 

    

    

   זהו בדיוק חלק מהעניין בעיני. כאשר אתה בוחר בפוליטיקה אתה מאהד את היכולת להיות שלם ומושלם. מהר מאוד אתה הופך לבדיחה ולפני שהרגשת אתה הופך להיות בזוי ומושמץ ולא חשוב מי אתה. אנו בזים לפוליטי ולכן אתה פוטנציאל ותקווה כל עוד אתה לא חלק מהפוליטי.

    

     14/1/12 08:34:

   צטט: דוקטורלאה 2012-01-12 22:18:02

   יאיר לפיד נחן בערכים חיוביים רבים: הוא עשיר, הוא נאה, הוא יכול לכתוב בעיתון נפוץ כל מה שהוא רוצה, הוא ערך תוכנית טלוויזיה שנחשבה למעניינת והיו לו צופים רבים, יש לו משפחה אוהבת ותומכת. אם הוא מוכן לוותר על חלק מהנתונים הללו לטובת התנסות בפוליטיקה הישראלית, אני מאמינה שיש לו רצון לשנות את הנעשה כיום ולהשרות אווירה אחרת, שונה מהנעשה בתחום זה. אינני יודעת מה הוא יעשה, אינני יודעת אם יצליח. אינני חושבת שאצביע בעבורו אם האג'נדה שלו לא תראה בעיני. ניסיתי להסביר מבחינה לוגית בלבד מדוע האדם הזה פונה לפוליטיקה. מה יהיה - ימים יגידו.

    

   הימים כבר אומרים את דברם

   לפיד של אבוקה - ארנון מילצ'ן ויאיר לפיד - מה הקשר?

   מזמין לדיון בנושא הנ"ל.

   .

   ארנון מילצ'ן ויאיר לפיד - מה הקשר?

   הסוד של מאחורי הקלעים?

   הלחשן משדה תלתן?

   -

   ''

     13/1/12 21:13:

   יכול להיות שאתה צודק.
   נדמה לי שיאיר לפיד רץ בדיוק כדי להוכיח ההיפך.

   מה שמדהים אותי בכל הסיפור היא העובדה שאלה שמבקרים אותו ולמגלגלים עליו מרגישים בעצם שהם בני אדם יותר טובים ממנו.
   מוזר מאוד.

   ולא, אני לא הולך להצביע בשבילו. 

     13/1/12 09:52:

   שמח לראות שסוף סוף מישהו נוסף מתייחס לנושא מהזווית שבעיני היא המשמעותית ביותר . פוליטיקה הי א אכן מקצוע . הציבור לא אוהב אותם הוא מחפש אנשים "נקיים" "יפים" ו"ערכיים" (אני מפנה אותך ואת הקוראים, עם המלצה חמה, למאמרו הנהדר של יהודה מלצר  מחלק המוסר (מוסף הארץ 13.12.12 ).

   הבעיה, מולי, שבמערכת הפוליטית בקונסטלציה הנוכחית שלה אין מספיק פוליטיקאים טובים באמת לפיכך יש צורך להביא מבחוץ "שועלים" ו"אריות" פוליטיים כמו גם אנשים חדשים, אחרים לחלוטין מלפיד. אני מרחיב בנושא , הן לגבי האיפיון שלי לפוליטיקאי הטוב, והן לגבי האנשים שצריכים להיכנס בפוסט שלי הנקרא:

   בא לשכונה בחור חדש

     13/1/12 08:43:

   ברכות ליאיר לפיד מתנועת הצדק הכלכלי = חברתי החדשה (המחאה, האהלים) היכונו לבחירות ביוני. בקרוב מצע וו

    


   "הווי מקבל כל אדם בסבר פנים יפות", 

    

   אמר דווקא שמאי, השמרן המחמיר. 

    

   הכל לטובה, הכל - אז תנו חיוך גדול !!

    

   תנועת הצדק הכלכלי = חברתי החדשה, 

    

   הידועה כתנועת המחאה, מחאת האהלים, 

    

   החוגגת מחר חצי שנה מצויינת לתחילת פעילותה,

    

   מברכת את הקריין ודוגמן הפרסומות יאיר לפיד, 

    

   בעל מצע 10 ה...נXXXות, 

    

   מאחלת לו הצלחה בכל אשר יפנה, 

    

   שמא בערוץ הקניות או כיו"ב. 

    

   אחרי ביבי ואנסטסיה, 

    

   מן הראוי לשאול: "החסר דוגמנים-קריינים אנוכי ?"

    

    

   היכונו לפרסום המצע, שמות חברי המועצה הזמנית,

    

   וועידת יסוד חגיגית של

    

   תנועת צדק כלכלי וחברתי החדשה, כו"ח צדק.

    

   כפי הנראה בגני יהושע בתל אביב.

    

   הבחירות כנראה ביוני הקרוב. 

    

   לפניהן גם מפקד, רישום ופריימריס.

    

   אל תתפתו - לא להתפקד עדיין לשום מפלגה !!!

    

   מתו שמאל-ימין, סוציאליזם-קפיטליזם,

    

   מחלוקות, עדות, מריבות דת ומדינה -

    

   העם דורש צדק חברתי !!

     13/1/12 08:30:
   אני חושבת שהאמונה שקנתה לה תומכים רבים, לפיה צריך/חסרים "פוליטיקאים שהם לא פוליטיקאים" היא רק חלק מהסיפור בכלל, ומהמקרה של מר יאיר לפיד בפרט. דומני שהחלק השני (ואולי גם המשמעותי יותר) הוא זה שרמזת עליו בשיר שציטטת --איש אמצע ללא זהות בעצם, מעין גרסה עדכנית ל"יושב על הגדר" של איינשטיין, בשעה שהזירה הפוליטית שלנו כה צמאה לאנשים שיסכימו לעשות הכרעות.... הבעיה היא כמובן לא בו, אלא בנו (או לפחות באלו מאיתנו ששוקלים ברצינות להצביע לו)
     13/1/12 07:33:

   בעידן בו השווקים והתאגידים שולטים בעולם ,הפוליטיקה והפוליטיקאים הם סרח עודף.כפי שהסביר  אחד ממייסדי שושלת רוטשילד.

    

   'Give me control of a nation's money, and I care not who makes the laws.' 


   Mayer Amschel Rothschild

    

    

    

    

     13/1/12 07:10:

   ''

     13/1/12 07:04:

   אם כבר קינחת בשיר שכתב מושא הפוסט,

   אז גם אני רוצה לצטט כאן טקסט שכתב והקדיש יאיר לפיד לבתו, יעל.

   הוא פורסם באחד בטורים שלו לפני המון שנים.

   עבורי זו השראה, שמרתי את פיסת עיתון הנייר הזו עד היום.

    

    

    

   ליעל

    
   שתהיה טובה לרחוק, אבל קודם כל לקרוב
   שתעמוד בכל פגיעה, ולא תפסיק לאהוב
   שתהיה אזרחית העולם, ותבחר בארץ הזאת
   שתדע להיות זהירה, אבל בכל זאת לעשות
   שתלמד מניסיונה, אך תשאל גם אחרים,

   שלא תאמין לאיש, שדובר בשם האלוהים

   שלא תפחד מאף אחד, אבל תדע מתי לברוח

   שתזכור שהחזק, לא משתמש בכוח
   שתרצה להשתנות, אבל לא להיות אחרת
   שלא תקפוץ לשיירה, רק כי היא עוברת
   שתחוס על החלש, ותחפש איך לעזור
   שיהיה לה בית חם, גם בגשם ובקור

   שתאמר תמיד אמת, לא חשוב מה המחיר

   שיהיה ליבה ישר, גם כשיש מה להסתיר
   שתדע לתת באהבה, ולקבל בלי מבוכה
   שלא ירפו ידיה, ולא תיפול רוחה
   שתכיר בחסרונותיה, ולעולם לא תישבר
   שתדע לומר סליחה, בלי לאויביה לוותר
   שבכל פעם שתרגיש, שאין לה שום מוצא,
   שתדע שאם היא תהיה רק היא,

   אז היא תהיה כל מה שהיא רק רוצה.

    

   (יאיר לפיד).

     13/1/12 06:44:

   "כל איש ציבור הופך למושא ללגע בקלות ובמהירות,

   בעיקר בגלל שאנחנו מתקשים לקבל את רעיון הייצוג.

   הרי איש אינו יכול לייצג אותנו באמת.

   בוודאי לא פוליטקאי מקצועי."

   (מוליק בנטמן)

    

    

   מוליק,

   חבל שאתה לא בוחר להשתלב כפוליטיקאי,

   כי אני מרגישה שאותי אתה יכול לייצג באמת.

   אם אי פעם תחליט שגם אתה רוצה,

   הקול שלי כבר מובטח לך מראש.

    

     13/1/12 00:40:
   יאיר לפיד יאירי עכשיו שהורדת את המפלגה שהשאיר אבא על המדף, והחלטת להשתמש בה. שים לב להוראות השימוש. לאחר התודות לחברים של אבא, ולחברי הכנסת החרדים, שהביאוך עד הלום. זכור, קיבלת את המפלגה מהסיבה הפשוטה, שחברי הכנסת החרדים מחזיקים את המדינה בבי... אז אל תשכח. למה שלחו אותך, ותעשה את העבודה. שיהיה מה להשאיר לילדים.
     12/1/12 23:12:
   אני עוד לא הבנתי אם הוא שמאלני או ימני ומה הדעות שלו לגבי נושאים פוליטיים שונים- בעיקר בתחום המצב עם הפלסטינאים. אחרי שהענין יתברר סופית אחליט מה דעתי לגביו
     12/1/12 22:18:
   יאיר לפיד נחן בערכים חיוביים רבים: הוא עשיר, הוא נאה, הוא יכול לכתוב בעיתון נפוץ כל מה שהוא רוצה, הוא ערך תוכנית טלוויזיה שנחשבה למעניינת והיו לו צופים רבים, יש לו משפחה אוהבת ותומכת. אם הוא מוכן לוותר על חלק מהנתונים הללו לטובת התנסות בפוליטיקה הישראלית, אני מאמינה שיש לו רצון לשנות את הנעשה כיום ולהשרות אווירה אחרת, שונה מהנעשה בתחום זה. אינני יודעת מה הוא יעשה, אינני יודעת אם יצליח. אינני חושבת שאצביע בעבורו אם האג'נדה שלו לא תראה בעיני. ניסיתי להסביר מבחינה לוגית בלבד מדוע האדם הזה פונה לפוליטיקה. מה יהיה - ימים יגידו.
     12/1/12 19:35:

   צטט: עצבן 2012-01-12 19:34:26

   כן. - הבאז סביב לפיד מעיד יותר אלינו מאשר עליו.

   - אין ספק שהיחס העוין (לעיתים שלא בצדק) של העם לנבחריו, יוצר צימאון למושיע - מושיע שבתורו יזרק גם הוא לכלבים לאחר שיהפוך להיות נבחר.

   - אפרופו לפיד יש את שאלת היופי והיצוג. אני אישית בעד המועמד המכוער

   http://cafe.themarker.com/post/2493669/

    

     12/1/12 17:31:

   נכון מאוד. דבר לא יכול למנוע מלפיד לנסות מתוך מוטיב שליחות כפי שהוא כתב בפייסבוק ולמצוא את עצמו עם פחות אהבה לשליחות בהמשך,  כשיתברר לו שצריך לשמור על גחלת הלפיד עם הרבה מאוד מניפולציות ואולי ערמומיות שיש לו פחות. אפרופו שירים, אז יש לו בטח את קולות הימאים עם השיר שכתב לריטה" אהובת הספן" :)

   פרופיל

   מולי בנטמן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין