כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  האמנם קדנציה חינוכית מבוזבזת?

  8 תגובות   יום שלישי, 24/1/12, 07:19

  הקדנציה של גדעון סער בחינוך תיזכר ודאי בזכות שלושה אלה: מבחנים ומדידות חוזרים ונשנים, ריכוזיות קיצונית באמצעות דרישות לביצוע ולדיווחים, ותכנית טכנולוגית יקרה ללא קשר לפדגוגיה. המשמרת שלו החלה באפריל 2009 ותסתיים כנראה במועדה, מרץ 2013. הסיכוי שסער יעשה תפנית בקונספט החינוכי שגיבש יחד עם המנכ"ל הראשון שושני, ועליו שם את כל יהבו, שואף ודאי לאפס.


  סער לקח באופן מוקצן גישה חינוכית שבמדינות מערביות אחרות כבר הסתלקו ממנה או עושים זאת עכשיו. גם באנגליה וגם בארה"ב יש מחשבה שניה כלפי עקרונות הסטנדרטיזציה, שהשתלטו על החינוך הישראלי בעוצמה שאין דומה לה. מתוך ראיה אנכרוניסטית מאד מוצגת אצלנו הסטנדרטיזציה כחזות הכל: 17 בגרויות חובה, מיצ"בים בשלבי גיל שונים, הכנות מכוונות למבחנים בינלאומיים, ותכנית לימודי יסוד (ליבה), הכוללת בערך 13 מקצועות שבועיים, חובה לאורך שנות הלימוד. המנהלים והמורים אינם מערערים על כך, שכן התרגלו לעובדה שזוהי דרך העולם. כך היה, הווה ויהיה – כנראה לתמיד. הצייתנות שולטת  בכיפה, ומוסדות חינוך שמנסים לעשות אחרת, מתנפצים כל פעם מחדש אל סלעי המבחנים הסטנדרטיים.


  מדינת ישראל מפסידה בשנים הקריטיות האחרונות את מה שנחשב היום לחינוך רלוונטי: טיפוח לומדים אורייניים, אחראיים, מעורבים, יוזמים, סקרנים, עובדים בצוות, חוקרים, מְתקשרים ואזרחים דמוקרטיים מחוייבים. בית-הספר מסייע להם לפתח את יכולתם כלומדים עצמאיים, והמערכת ככלל מסייעת למוריהם להיות ראשים גדולים של תכניות לימודים עצמאיות, פדגוגיה עכשווית והערכה בית-ספרית מעצבת. אולם במצב של היום, המוסדות להכשרת מורים אצלנו אינם יודעים האם להכשיר מורים שמנחילים ידע בשיטת המאה ה-19, או מחנכים שתפקידם להנחות את התלמידים בעבודות חקר ובעיצוב זהות. השכל הישר מצביע על האפשרות השניה, ואילו התקיעות הישראלית מאלצת אל זו הראשונה.


  בכדי לנוע בכיוון חדש זקוקה ישראל בדחיפות להעברת מידה גדושה של אוטונומיה לבתי-הספר שלה. כל עוד יהיו המנהלים ומוריהם מתווכים של ידע מוכתב והנחיות שבאים מלמעלה, והתלמידים "משנני חומר" שנחיצותו לא נבדקה והיא מוטלת בספק גדול – לא תהיה מערכת החינוך שותפה להצמחת אנשים מועילים. את העבודה הזאת יעשו הצבא, ההיי טק וגורמים אחרים בנוף הישראלי. העברת מרבית הסמכויות מן המשרד אל האוטונומיה הבית-ספרית תחולל שינוי רב מימדי, והחירות תיכפה על בתי-הספר לעיתים גם בניגוד לרצונם, כדברי רוסו. אבל זה באמת לא יקרה במשמרת של סער, שהמציאות הפוליטית בישראל מאפשרת לו – אדם יחיד – לקבל החלטות קרדינאליות עבור כל ילדי ישראל והוריהם.


  האם עלינו לסכם את השנים הללו כאבודות לחינוך? לא בהכרח. יתכן שדווקא הקיצוניות שבה מוביל המשרד את המערכת בדרך-לא-דרך, דווקא היא מולידה תגובות-נגד חשובות. תגובת הנגד החשובה ביותר היא ההבנה הגדלה בקרב הציבור שמתחולל כאן משהו רע. מצב זה מכוון הורים רבים אל צורות חינוך חדשניות פרטיות-למחצה, והורים  אחרים אל תחושות אי-נחת גוברות והולכות. הורה שעיניו נפקחו לראות שילדו עושה את דרכו בבית-הספר מבחינה לבחינה, במקום שיעשה שם דברים המועילים לפיתוחו האישי, לא ייוותר עוד אדיש שכך זה יקרה גם לילדו השני. אנשים מתחילים לדרוש שינוי. שר/ת החינוך הבא לא יוכל עוד להתעלם מן הרעשים הציבוריים העזים שמחוללת תקופת הכהונה של גדעון סער. גוברים הסיכויים שבכל-זאת נשכיל להוציא מתוק מן העז.

  דרג את התוכן:

   תגובות (8)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/1/12 20:28:
   הלוואי ונשכיל להוציא מתוק מעז.. בינתיים אנשי החינוך בולעים צפרדעים ואוכלים עיזים. בשם הגננות אני קוראת מפה לשינוי. היו לנו שנים נפלאות של אוטונומיה בגן, בה חינכנו לערכים, ללמידה עצמאית, לחשיבה יצירתית. הסמינרים סוף סוף התעדכנו ללמידה הומנית והמערכת לקחה הכל אחורה. כאילו איבדה אמון בתהליך וחזרה לבקש דוחות וניירת ותיעוד. הגננות קורסות לאו דוקא בגלל הניירת אלא בגלל התיסכול. הפער בין הפילוספיות החינוכיות שהתוו את דרכינו לבין העבודה בשטח הפך להיות עצום. אני מסכימה - החינוך צריך להיות בידיים של אנשי חינוך ורק לראיה אני מביאה את הסכם אופק חדש שהוא הסכם כלכלי שמבוסס על נתונים שנערי האוצר החליטו עליהם בלי שיהיה להם בכלל ידע על העבודה בשטח. לדוגמא - שעת עבודה של מורה - 45 דקות. של גננת - שעה שלמה וזה רק קצה הקרחון של הסכם שמפלה לרעה ומרע את תנאי העבודה של הגננות אשר אינן יכולות לשבות או להביע את מחאתן מאחר וההסכם הוא קיבוצי. צר לי שכך גדעון סער רוצה שיזכרו את תקופת כהונתו והלוואי ובקדנציה הבאה יחזירו לנו את השלווה ואת הכבוד שאבד.
     25/1/12 15:07:
   אני מסכים עם הזלזול המוצדק בהטרדת המערכת החינוכית בכתיבת דוחות, ולו רק משום שכולנו יודעים שכלום לא יעשה עם זה. אני מתנגד לפסילת המדידה במערכות החינוך משום שכל פעם שאני צופה בתלמידים מכל הכיתות אני רואה שהם לא יודעים לקרוא, למרות שהם לומדים בבית ספר ישראלי. זו הבושה האמיתית....והבסיס לכל תכניות חינוכיות -ערכיות היא ידיעת הקריאה.
     25/1/12 09:24:
   דבריך נראים בעיני מאד. לדעתי כיום, במבול אינפורמציה נגיש, צריך ללמד תלמידים איך ללמוד. אני סבורה שדרכי הלמידה הם במידה מסויימת אינדיבידואליים לגמרי, ובמידה אחרת כלליים. המורה צריך ללמד את הכללים הנכונים לכל, ולעבוד עם כל תלמיד על הדרכים המתאימות לו. כמובן שמדובר בעיבוד חומר ממשי כדוגמא ללימוד דרכי למידה.
     24/1/12 23:25:
   יש לו כרטיס באתר. שלח לו, מן הראוי שיחשף לדעות של אנשים או ייקבל זכות תגובה בהקדם.
     24/1/12 23:19:
   בזבוז של זמן. המשמרת שלו שמרנית. נראה גם שהוא מפחד להסתבך עם הדתיים, לרבות, חובשי הכיפה. צריך לעקור את המשרד הזה בדחיפות למשרה מקצועית בלבד. אנחנו מחסלים את עצמנו. מתוך המאמר בבלוג: "כאמור, עולה גם צורך בשידוד מערכת החינוך לחלוטין. חינוך הוא מקור הכנסה חשוב, ומקור לחסכון כמו הוצאות רווחה, משטרה ועוד בעתיד. תכנים עתיקים ושיטת ההוראה מעובשת הם האסון הלאומי שלנו. צריך להמציא מחדש לחלוטין את החינוך בבתי הספר לא מדובר רק בסביבה טכנולוגית ,אלא גם בחקירת מהות החינוך ותועלתו באופן ברור על האדם ולמען החברה. במקום זאת, שרי החינוך רודפים אחרי מקומות גבוהים בטבלה העולמית. תוצאות, תוצאות, תוצאות של רובוטים ישראלים. המשחק ראוי להתחיל באתיקה וביצירתיות. המילים הללו, כנראה, מחביאות את אש האלים. . התלמידים האומללים, קצת כמו ציבור הבוחרים. קבורים במבחנים, בעומס נתונים מיותרים, הוראה של אדם מול כיתה שנמרחת שנים, במקום בדיאלוג ובפיתוח כישרון האדם, הנפש, האזרח. נדרשות תבונות על, אשר מזרימות את עצמן לתלמידים בתחילת יום הלימודים. חזון ישראלי ואנושי לפני המקצועות, לפני ששופכים עוד ערימות של כסף אני בספק אם יבוא כזה אדם למשרד החינוך, אי פעם. גיא. בלוג אחמד. כהן.
     24/1/12 22:26:
   במקום להסתכל על סער הסתכל על הפינים. איך עם האוטונומיה שלהם הם עושים חינוך כה משובח. הגעתי למסקנה, שהדבר המוצלח שהוא עושה, גדעון סער, זה לשתול טוקבקיסטים בכל אתר שנדרש.
   אברהם באמת שאינני מבין אותך, ברור שכמוני אכפת לך מחינוך ואתה מבין את המהות של חינוך, נראה לך באמת שאוטונומיה תהיה יעילה? בית הספר לא שווה כלום בלי היכולת להשתלב אחר כך בהשכלה גבוהה ובלי רמה אחידה של השכלה לכולם, הרי החרדים ממשים את האוטונומיה הזאת ולא נראה לי בדיוק שאתה תומך בזה, גדעון סער הוא אחד משרי החינוך הטובים שידעה המדינה, שמבין מה זה חינוך ושפועל לשיפורו (וגם מצליח), מצטער ידידי אבל המאמר הזה נראה הרבה יותר אישי כנגד סער מאשר נותן פתרון או רעיון ממשי
     24/1/12 11:05:

    

    

   צריך להעביר אוטונומיה לא לבתי ספר אלא ללומדים. 

    

    

   ארכיון

   פרופיל

   חינוך אחר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין