כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  FTTH Israel

  FTTH Israel - סיב אופטי לכל בית ועסק בישראל

  הסיבים האופטיים משנים את חיינו: הם יאפשרו לנו להתחבר לטלויזיה היי דפינישין , ערוצי קול,מידע ותקשורת דיגיטלית ברוחב פס של מאות מגה-ביט. נוכל ללמוד ולעבוד מהבית - לגור במצפה רמון ולהרגיש בתל-אביב.

  ארכיון

  האם מבקר המדינה פעל למניעת מחדלי תקשורת באסון הכרמל

  1 תגובות   יום רביעי, 25/1/12, 08:44

  "מגדל בבל תקשורתי " וחוסר תאימות של ציוד התקשורת ,שמנע מקציני המשטרה לקבל דיווחים ממפקדי כיבוי האש ולהפך , הוא הסיבה העיקרית למחדל  האסון בכרמל  שגרם למותם של 44 שוטרי שב"ס, קציני משטרה וכבאים . תחקיר ערוץ 10 אמש על מחדלי השריפה בכרמל רומז שדו"ח מבקר המדינה יצביע על כשלים חמורים בנושא. 


  ב 6 לספטמבר 2006 העברתי למבקר המדינה דו"ח מקצועי שכותרתו : "תרחישי אסון, מחייבים תיאום מלא בין כל מערכות התקשורת המבצעיים". 


   לשכת מבקר המדינה אישרה את קבלת הדו"ח ב 12 לספטמבר 2006: 

  הנני לאשר קבלת מכתבך באי-מייל מיום 6.9.06, ששלחת למבקר המדינה, בנושא שבנדון.

  בכבוד רב,

   גילה יקותיאל

  מנהלת לשכת מבקר המדינה


  מספטמבר 2006 ועד אסון הכרמל ב 2011 לא נעשה כמעט דבר בנושא , האמנם? 

   

  בפתח הדו"ח וגם במאמר שפירסמתי ב 26 לספטמבר 2006 אני קורא למבקר המדינה  לדאוג ולהתריע בנושא: 

  ''

  מבקר המדינה לינדשטראוס קיבל את הדו"ח ב 2006 . האם הוא התריע על הנושא ?

  "הממשלה חייבת להקים גוף שיטפל בתקשורת במצבי חירום": 

  "רשות התקשורת האמריקאית(FCC) הקימה השבוע  משרד מיוחד לטיפול בתקשורת במצבי 

  חירום. ההחלטה להקים את המשרד החדש נובעת מהפקת לקחים מארועי אסון התאומים וסופת ההוריקן קטרינה.

  המשרד החדש יתרכז בהיבטים ההנדסיים והטכנולוגיים של תשתיות  התקשורת הבין מבצעית במצבי חירום וייעץ לגופים הקשורים לרשויות התקשורת כמו גם הנוהלים הדרושים במצבי חירום. 

  אני סבור כי הכרחי להקים גוף דומה בארץ שיהיה חלק ממשרד התקשורת או מרשות התקשורת 

  העתידית . אני מקווה כי מבקר המדינה במסגרת בדיקותיו לגבי מוכנות "חזית העורף" יתייחס לנושא" .

   

  להלו עיקרי הדו"ח העוסק במניעת "מגדל בבל" תקשורתי וחשיבותה של התקשורת בתרחישי אסון כמו השריפה בכרמל:


  "התרחיש קשה ויש לו היבטים רבים ואולם ברור כי בתרחיש רעידת אדמה או התקפת טילים על מפרץ חיפה ,רוב תושבי האזור עוזבים את בתיהם ואת מקומות העבודה , נעים מצד לצד ומחפשים הוראות והכוונה.

   חלק מאנשי כוחות ההצלה עלול להיפגע ואינו יכול לתפקד וחלק פשוט אינו יודע מה לעשות כי מערכות התקשורת עלולות לקרוס.התנועה עומדת ,כל המדינה פקוקה . השוטרים אינם יודעים לאן לכוון את התנועה. מגן דוד אדום מודיע לפנות פצועים לבתי החולים בחיפה ואולם ענן הגז המסוכן חוצץ בין הקריות לבתי החולים בחיפה ומעבר בו עלול לגרום לנפגעים רבים נוספים.כולם מנסים להאזין לרדיו האזורי שמנסה לכוון את האנשים וכוחות ההצלה. המערכת היחידה שמתפקדת הם הצ'טים באינטרנט. העורך בחדר החדשות מנסה להעביר מסרים לעירייה ,לפיקוד העורף . אף אחד אינו עונה. מערכת ההצלה אינה עובדת באינטרנט.למפקדים בצה"ל ובפיקוד העורף אין כתובת אינטרנט. זה הוא תרחיש בלהות דמיוני אבל הוא עלול להתרחש.

   

   גם תחקיר הארץ מתאר תרחיש דומה במקרה של פגיע במיכלי הגז במפרץ חיפה:

  "ענן גז חסר צבע, אבל עם ריח חריף שאותו לא ישכחו הניצולים לעולם, שיתפרץ כהרף עין ממכל האמוניה המבוקע של חיפה כימיקלים, ייתלה מעל שמי המפרץ וינוע עם הרוח. אולי לכיוון חיפה, אולי לכיוון הקריות. בכל מקום שבו יעבור הענן השקוף הזה יותיר אחריו מוות וכאב. בהתחלה הריח, ואז הצריבה האיומה בעור, בעיניים, בריריות האף, בריאות. מי שייחשף לגז, ייפגע מיד. מי שייפגע, ישאל את נפשו למות. רבים מהנפגעים ברדיוס של שלושה ק"מ מהמפעל אכן ימותו. ברדיוס של 12.7 ק"מ מהמפעל עדיין יהיו נפגעים. הכל תלוי במזג האוויר, בכמות האמוניה שבמכל הענק וביכולת הטיווח של חסן נסראללה.

  איך שרותי ההצלה ידעו ויוכלו לקבל הוראות, ולדבר אחד עם השני בתנאים קשים של אסון פתאומי ורב נפגעים  ?

  ''

  תאימות בתקשורת:

  האמריקאים נערכים במגוון דרכים. ראשית בארה"ב יש אחראי לכל התרחישים ,זה הוא המשרד לבטחון פנים((DHS) שהוקם לאחר אסון התאומים והחל לפעול ב 2002.אצלנו מדברים על ועדות חקירה אך החלטה על  גורם מאחד ומתאם אינה יכולה ואינה צריכה לחכות .

   המשרד הפדרלי לביטחון פנים, הקים תשתית  תקשורת פדרלית עצמאית (HSIN) שאינה תלויה בגורמים אחרים כמו חברות התקשורת.

  למערכת קישוריות לכל המדינות בארה"ב ולערים מרכזיות . המערכת מבוססת על רשת של סיבים אופטיים וגיבויים שונים: ניחים,נידים,מוטסים ולוויניים.המערכת מבוססת על רשת האינטרנט ופרוטוקול ה IP .

  85% ממערכות התקשורת בארה"ב הם מערכות פרטיות ועירוניות . המערכת של הממשל הפדרלי בארה"ב ,הקימה ארגונים ומערכות לתיאום, ותאימות עם המערכות הפרטיות והעירוניות במטרה לשפר את יכולות התקשורת עם כל גורמי ההצלה .מערכות אלו קיבלו תנופה בשנה האחרונה לאחר המחדלים

  בפעילות באסון ההוריקן במפרץ מכסיקו.

   

  כשלי התקשורת בניו אורלינס :

    הוושינגטון פוסט מתאר את התקשורת ובמיוחד הקשר הסלולארי, ככשל הגדול ביותר בתחום התקשורת בניו אורלינס בזמן סופת ההוריקן קטרינה,כשל שהביא למניעת טיפול והצלה מאנשים רבים .

  הסופה הקטלנית גרמה למותם של למעלה מ1800 איש ,מאות אלפים מפונים ונזקים של יותר מ 75 מיליארד דולר. כתב הוושינגטון פוסט מתאר מאות צוותי הצלה על סירות שלא היה ביניהם קשר, ספינה שהתמלאה וגילתה ניצולים נאלצה להשאיר אותם לנפשם בהעדר יכולת לקרוא לספינה אחרת .

  המטרה של 60000 הרשויות העוסקות בהצלה בארה"ב היא למנוע את חזרתו של מגדל בבל כפי שקרה באסון התאומים ובאסון קטרינה.

  ברגע האחרון כשהרשויות בארה"ב היו כבר נואשים ממגוון האפשרויות ,כוחות המשימה והעלויות העצומות ,הגיע להם ההזדמנות ליישם פתרונות זולים וזמינים שיחזיקו מעמד לזמן רב.

  בהוראת נשיא ארה"ב המשרד הפדרלי לביטחון פנים חויב לעבוד צמוד עם הרשויותת המקומיות במדינת לואיזינה.

   

  חברות הסלולאר:

  לאחר תיקון מגדלי האנטנות שניזוקו הוסיפו גיבויים לחיבור המגדלים באמצעות סיבים אופטיים ,מערכות מיקרוגל ותקשורת לוינים במידת הצורך .

  הפתרון למצבי החירום  נמצא באמצעות רכישה של עשרות יחידות של ציוד גישור עצמאי המורכב מאנטנות המורכבות על משאיות הכוללות ,אנטנות ,קישור לוויני ואספקת כח באמצעות  גנרטורים .

  משטרת לואיזינה רכשה 300 מכשירי רדיו עודפים אותם היא תחלק לכוחות ההצלה על מנת לאפשר תאימות בציוד.

   

  ברמה הפוליטית נתקבלה החלטה המחייבת את חברות התקשורת בארה"ב והרשות הפדרלית לתקשורת(FCC ( לפעול לפי נוהלים , שיוכתבו ע"י המשרד לביטחון פנים((DHS.

  סיבים אופטיים,רשתות אלחוטיות וגיבויים:

  ממשלת לואיזינה ועיריית ניו אורלינס החלו בהתקנת מערכות תקשורת עצמאיות המבוססות על סיבים אופטיים ורשתות WI FI  אלחוטיות. רשת הסיבים האופטיים  ורשת ה WI FU הוכיחו יתר עמידות לעומת הרשת הסלולארית והקווית. חברת בל סאוט החליפה מאה אלף קצוות של חוטי נחושת בסיבים אופטיים והחלה בהתקנת שירותאלחוטי מבוסס WIMAX.

  רשתות אופטיות הוכפלו .מרכזיות המחוברות עם שני סיבים מחוברות עתה עם 4 סיבים אופטיים. גנרטורים המופעלים בגז הותקנו לגיבוי רשת החשמל החיונית להפעלת ציוד התקשורת. הם עדיפים על מיכלי דלק שמחייבים מילוי תמידי, והדלק תמיד במחסור בזמן אסון.

  יותר גיבויים,יותר גמישות מערכות כפולות זו המדיניות של חברות התקשורת.

  תנועת השיחות באזור האסון במשך חודש לאחר האסון עברה את כמות התקשורת החודשית  של העיר ניו יורק.גם אצלנו הייתה עליה דרמטית במספר השיחות בזמן 34 ימי המערכה.

  המגזר הפרטי :

   

  גם למגזר הפרטי היו הרבה מטלות בתחום התקשורת . החשוב שבהם היה נושא הגיבוי והאפשרות להשתמש בגיבויים ממקומות חלופיים.רוב החברות היו ערוכות למצבי חירום ,דבר שהקל עליהם להתאים את הפעילות למיקום משתנה ולקצר את זמן ההמתנה לחזרה לשיגרה. היערכות החברות כללה מערכת תקשורת עם העובדים שחלקם התפזר ברחבי ארה"ב.גם הסקטור הפרטי שהתאים את עצמו לשיחות על האינטרנט הצליח לשמור על יכולות דיבור למרות קריסת מערכת הטלפוניה.

  הממשלה:

  נציג המשרד לבטחון פנים בלואיזינה אומר "שיתוף הפעולה בין הממשלה ,והרשויות המקומיות יכול לשמש דוגמה לאזורים אחרים בארה"ב. אני נוקט בשיטת "המקל והגזר". אני נמצא בקשר עם כל גורם באזור על מנת להדריך אותם ולהבטיח את שיתוף הפעולה שלהם , ומעורבותם  הנדרשים לביצוע המשימות.השריף לא עובד בשבילי.צריך הרבה סבלנות".

  כשהסבלנות מלווה בכסף זה כנראה עוזר.

   

  דרג את התוכן: