כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  כמה רחוק ללכת?

  האישי הוא הפוליטי, ולהיפך. אני אתייחס כאן לרעיונות והתהליכים, החברתיים, הסביבתיים והבין-אישיים, שמשפיעים על כולנו.

  0

  מה ההבדל בין אסד ונתניהו?

  14 תגובות   יום שני, 6/2/12, 09:43

  נאום העוצמה של נתניהו היה מרגש אותנו יותר, אם זה לא היה הנאום בו משתמש אסד כל הזמן. שני המנהיגים כנראה אינם מבינים שהניסיון שלהם להרגיע אותנו, אזרחיהם, מפחיד אותנו מאד.

   

  טוב עשה נתניהו שהתייחס אתמול בפתח ישיבת הממשלה לטבח המחריד המתנהל בסוריה. אי אפשר להשאיר את מלחמת האזרחים אצל שכנתנו ללא התייחסות. אלא שההתייחסות של נתניהו מעידה על ניסיון דמגוגי לטשטש את מקור הבעיות בסוריה ובישראל על מנת ליצור רווח פוליטי. וכמו שטשטוש הבעיות בסוריה והסתרתן תחת נאומים מיליטנטיים דרדר את סוריה למקום בו היא נמצאת היום, טשטוש הבעיות ונאומים מיליטנטיים אצלנו אינם מבשרים לנו טובות.

   

  כשאנחנו מסתכלים על הנעשה בסוריה אנחנו מפחדים. אבל מה שמפחיד אותנו בסוריה הוא לא החשש שסוריה תפנה את האכזריות הצבאית הזו כלפי ישראל. ברור לכולנו שלאסד הנאבק על חייו אין לא את הזמן ולא את היכולת להתעסק עכשיו עם ישראל. מה שמפחיד אותנו בסוריה הוא ההתעלמות המוחלטת של השליט מאמות המידה הבסיסיות ביותר של מחוייבות, צדק, ורחמים.

   

  זה מפחיד אותנו, בגלל שאנחנו לא מרגישים שהשליטים בישראל מגלים מחוייבות, צדק ורחמים כלפי אזרחיהם. מהתייחסותם מפקירת חיי האדם למערך הכבאות, דרך הניסיון לדכא את המחאה בכל דרך, ועד שורת החוקים האנטי-דמוקרטיים האחרונים, אנחנו רואים את שליטינו הולכים בעקבות אסד. הם מזלזלים באזרחים, לא ממלאים את תפקידם בניהול מערך ההגנה על חיינו, ומקעקעים את מבקר המדינה ואת המוסדות הדמוקרטיים הבאים להגן עלינו מפניהם.

   

  אזרחי ישראל לא זקוקים היום להגנה מפני סוריה. אנחנו זקוקים להגנה מפני המנהיגות חסרת האחריות והמצפון שלנו. המלחמה המאיימת עלינו היום מכיוון סוריה איננה מלחמה נגדם, אלא מלחמה כמוהם. מלחמת אזרחים המתקרבת אלינו ככל שהפערים והכעסים בינינו גדלים.

   

  העוצמה שישראל נדרשת לה היום איננה עוצמה צבאית, אותה מתיימר נתניהו להפגין, אלא עוצמה אזרחית, אותה הוא מנסה לקעקע. כל זמן שההנהגה שלו לא מחזקת את מוסדות הדמוקרטיה, ולא מטפלת בפערים הכלכליים והחברתיים, ישראל נחלשת, ומצבה נעשה מסוכן יותר ויותר. אם נתניהו רוצה עוצמה, עליו להפוך את פירמידות השליטה על פיהן, לבטל את חוק טל, ליישם את מסקנות טרכטנברג, וללמוד להקשיב לעם. כל זמן שהוא אינו עושה זאת, כל זמן שהוא נואם נאומים המועתקים מנאומי אסד על הסכנות מבחוץ ועל עוצמה צבאית, הוא מתעלם מהבעיות הגדולות באמת, וכך מחליש את ישראל ומקרב אותה אל המלחמה הקשה מכולן.

   

  ההבדל בין אסד לנתניהו אינו הדרך בה הם נוקטים, אלא המציאות בה הם פועלים. בסוריה יש דיקטטורה, בעוד שבישראל יש דמוקרטיה. אלא שמנהיגינו פועלים לאחרונה להפוך את הדמוקרטיה שלנו לדיקטטורה, כך שהבדל זה מצטמצם והולך. לכן הנאומים האלה מפחידים אותנו. אנחנו לא נמצאים היום במקום בו נמצאת סוריה, אבל מנהיגים המובילים אותנו לשם מובילים סכנה, לא ביטחון, ומביאים לחולשה, לא לעוצמה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (11)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     8/2/12 09:12:

   צטט: אסתי הורן 2012-02-08 09:04:16

   בעיני נתניהו דומה לאסד בכך שלשני המנהיגים אין מחוייבות כלפי עמם, ולשניהם אין מחוייבות לדמוקרטיה. אני פוחדת מתהליך ערעור הדמוקרטיה שנתניהו מוביל, כי אם הוא יימשך, עוד נמצא את עצמנו במצב שלא יהיו בחירות וכן יהיו יריות על אזרחים. בלי קשר לדעות ולדרך האידיאולוגית של ראש ממשלה, כל מנהיג בישראל מחוייב לשמור על הדמוקרטיה, כי זה הבסיס לביטחון שלנו. כשראש ממשלה מערער את הדמוקרטיה, זה מפחיד.

    

   עדיין גם אם נתניהו לא מחוייב לעמו והוא אכן מחוייב רק לבוחרים הימניים ולמתיישבים בשטחים. הרי שהוא רחוק מלהיות אסאד בכל מובן. ההשוואה בעיני מחטיאה את המטרה.

     8/2/12 09:04:
   בעיני נתניהו דומה לאסד בכך שלשני המנהיגים אין מחוייבות כלפי עמם, ולשניהם אין מחוייבות לדמוקרטיה. אני פוחדת מתהליך ערעור הדמוקרטיה שנתניהו מוביל, כי אם הוא יימשך, עוד נמצא את עצמנו במצב שלא יהיו בחירות וכן יהיו יריות על אזרחים. בלי קשר לדעות ולדרך האידיאולוגית של ראש ממשלה, כל מנהיג בישראל מחוייב לשמור על הדמוקרטיה, כי זה הבסיס לביטחון שלנו. כשראש ממשלה מערער את הדמוקרטיה, זה מפחיד.
     8/2/12 05:09:

   צטט: forte nina 2012-02-07 13:49:46

   אני בטח ממתעביו של נתניהו וכל מה שהוא מייצג, אבל לא הבנתי את האנלוגיה בינו לבין אסאד. את מתכוונת שלשני המנהיגים אין תחושת מחוייבות כלפי עמם????


   מתעבת אותו ?

   את מכירה אותו באופן אישי ?

   אסד הורג את אזרחיו עם תותחים בזמן שנתניהו הורג את אזרחיו עם טפסים, בלי לשפוך דם... כל אחד הורג בדרכו
     7/2/12 14:35:
   לדעתי נתניהו הוא רה"מ די כושל ואכן חייבים כאן עוצמה אזרחית , לפני שיהיה כאן קפיטליזים משעבד אולם חשוב לזכור כי הוא נבחר בצורה דמוקרטית ויש להניח כי אילו הבחירות היו נערכות היום הוא היה לוקח אותן בהליכה,לכן אי אפשר להשוות אותו לרודן,וכול זה מבלי לדבר על הרג האזרחים.
     7/2/12 13:49:

   אני בטח ממתעביו של נתניהו וכל מה שהוא מייצג, אבל לא הבנתי את האנלוגיה בינו לבין אסאד. את מתכוונת שלשני המנהיגים אין תחושת מחוייבות כלפי עמם????

     7/2/12 13:02:

   לא יפה!
   - לא בינימין נתניהו ולא אף ראש ממשלה ישראלי אחר כיוון נשק נגד אזרחי מדינתו כדי לבסס את שלטונו.
   - אפשר לא להסכים עם מדיניותו של נתניהו - לכן יש בחירות ואם רוב האזרחים סבורים שהוא אינו מתאים אזי יבחר מישהו אחר במקומו. לא נראה לי שאת אותו הדבר אפשר לומר על אזרחי סוריה.
   - נראה לי שחשוב להזכיר לעצמנו שגם אם איננו מסכימים עם דרכו של מישהו אין הדבר אומר שהנ"ל הוא רודן ולחילופין בוגד. אנו צריכים לצאת מנקודת הנחה שנתניהו (או כל אחד אחר) מאמין שדרכו היא הטובה ביותר ולכן הוא הולך בה. הויכוח צריך להיות על הדרך ולא על פסילת אנשים - אחרת אנחנו מובילים את עצמנו למעגל סגור של שנאה הדדית.

     7/2/12 12:56:
   ונקווה שלא יהיו כאן מיני סנגורים שיבואו להסביר שאצלינו לא הורגים אזרחים, ואין מה להשוות...יש מה להשוות, וחובה להשוות בטרם יהרגו אזרחים, ולא אחרי...תודה עבור הפוסט החזק.
     7/2/12 08:37:
   אין חדש תחת השמש. במקום לתת לעם/לאזרחים את הכוח האמיתי ולא במסווה, משתמשים בתירוצי ביטחון. מאז ימות התנ"ך מנהיגים מתחזקים כלפי עמם בעקבות מלחמה. מה שחמור ומבהיל שאנחנו לא מתפתחים ואילו במאה ה - 21 הטכנולוגיה והעולם מתפתח אבל דווקא בנושאי שלטון ומנהיגות כביכול אין שינוי אמיתי.
     7/2/12 08:35:
   מזעזע לשמוע מה מתרחש בסוריה בלי שהא"ום יחלץ לעזרת התושבים האומללים. אבל סוריה היא ארץ אוייב ואנחנו חייבים לשמוע ולשתוק. באשר לנעשה אצלנו בארץ, זה אופרה אחרת. נתניהו מרגיש שהוא על הסוס, ומדבר כמנצח. על זה אבא שלי היה מעיר בלשון התנ"ך :"אל יתהלל חוגר כמפתח".
     6/2/12 09:50:
   ההבדל בין אסד לנתניהו הוא בכך שנתניהו הוא הבעיה שלנו ואסד הוא הבעיה שלהם. וכל עם מקבל את השליט שהוא ראוי לו.

   ארכיון

   פרופיל

   אסתי הורן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין