כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  ראש השנה הסיני - ירידים, להטוטי אור, ענני עשן - שנת הדרקון כאן

  19 תגובות   יום שני, 13/2/12, 09:37

  龙龍 

  חזיר, נמר, ארנבת – מעניינים ככל שיהיו, מאז שהגעתי לסין, הם לא היו דרקון. אבל השנה הוא כאן, וזה מרגיש דרקון 龙 龍 [בסימנית מסורתית ועדכנית].

    

  צבעוני, גבוה, חזק, מתלהם, מוזר יותר – דרקון 2012 גואה כאן במראות ובקולות שמייצרים הסינים של היום, ומהדהדים מסורות ותמונות בדמיונם. זרים מבינים מעט בימים כאלו. מקווה שהמילים והתמונות ברשומה הזאת "עוברות מסך".

    

  סימן ומשמעות

  דרקון מסמל בסין מזל עם עומק מיתי, וייצוג קיסרי של כוח, אחדות, הרמוניה ומרות. עולם בתפארה. פה מנכיחים אותו בברכת: "בוא אלי דרקון נחמד", לאמור: שנה ברוכה שמומלץ ללדת בה ילדים. בשבילם הוא "לונג" [long], בשבילנו – דרגון, DRAGON – מפלצת מרושעת.

   

  הדרקון הסיני שונה מהמשמעות שלו במערב, כסמל של כוח ושל עוצמה מיתית לעומתית. מפלצת הנאבקת בבני אדם, שמאיימת על סדרי חייהם, ושמכניעים אותה  לאחר שמזעיקים את בחירי הגיבורים הגוברים עליה לבסוף.

   

  כשתרבויות המערב והמזרח לא נפגשות ראש בראש, מיתוס במיתוס, דמיון בדמיון, יכולה להתרחש דמוניזציה גיאו-פוליטית. הנוכחות הרבה של ייצוגי דרקון בסין התגלמה במערב בדמות סין – והשניים היו לאחת: חיית ענק מסוכנת.

   

  רחוקים לא מבינים הבדלים, וגם קרובים מתקשים לקלוט את המהות התרבותית השונה. גם כשחיים כאן את היומיום ואת הליליל של פסטיבל האביב – ראש השנה הסיני – לא קל לחבור לראש הסיני. איך להבין שכל עשרות אלפי הפיצוצים והזיקוקים, הנורים כאן במטחים, מטרתם להבריח את הרוחות הרעות ולהרחיק את המזל הרע מביתם של הסינים? מה, זו לא סובלימציה של אלימות שלא באה על פורקנה במלחמה?

  – בום!, עונה לי פיצוץ מבעית בשכונה ואחריו פה-פה-פה-פה! נפצים בצרורות.

   

  אמונות, ערכים ומנהגים – עירוב מתהווה של תרבות חדשה בתרבות מסורתית

  הרבה מאוד הצטבר במשך אלפי שנות תרבות רצופה. עמוק ושורשי שאפילו מהפכת התרבות והמודרניזם הקומוניסטי לא יכלו לו. הנה מבחר חלקי של פרקטיקות עממיות המקבלות את השנה החדשה נוסף על כל הזיקוקים והמפצים:

  לנקות את הבית [מה זה מזכיר לנו?] כדי לגרש את הכוחות והרוחות הרעות מהבית; להיפרד מאל המטבח היוצא לדווח בשמיים [ורסיה מעניינת של מה שמוכר לנו כיום כיפור?]; להדביק על הדלתות ועל המשקופים ניירות אדומים וכיתובים לטובת ציפיות לזכות בעושר ובשגשוג. 'מאגיה' קוראים לזה הסוציולוגים.

   

  ''

  הסימנית FU [פו], שפירושה עושר, על דלת כניסה לדירה. הסימנית כתובה הפוך כדי להדהד בצליל את המילה  DAO וכך ליצור משמעות חדשה: העושר מגיע!

   

   לתלות קישוטים אדומים עם דגים ופעמונים וסרטים אדומים שזורים בהם; לסגור [כמעט] הכל ולנסוע עד קצווי המדינה כדי להסב לארוחה משפחתית הנמשכת שעות בערב החג ;[chu xi] כל מי שאינו מקומי – wai di – וכל מי שמוגדרים כ'איכרים שעובדים בעיר' – noming gong – נוסעים לכור מחצבתם במצוות כיבוד הורים-אבות ועם דחף חריף של געגועים;

   

  עוד פרקטיקות וריטואלים: להיות ראשונים להצית מקלות ארוכים של קטורת במקדש [שלושה מקלות הדורים עולים 100 יואן. יקר!] או ראשונים לגעת במנחה [מקדימים ודוחפים חזק בשביל זה];

  ''

   

  לתת לילדים ולסטודנטים עד שנת לימודיהם האחרונה מעטפה אדומה עם כסף [הם משווים סכומים שקיבלו]; לאכול ג'יאו-דזה [כיסונים. ביטוי שמם מהדהד את משמעות המילה 'לחבר' – בין שָנים ובין בני משפחה] בערב החג וביום החמישי של החג, במה שנקרא PO WU שפירושו: 'לשבור את היום החמישי', בלילה שבו נראה חרמש הירח; להרבות מנות בארוחת החג, ובכלל זה תרנגולת שלמה, טופו ודג [שוב שילוב מאגיה של מילים המבטיחות שפע], איטריות ארוכות בתקווה לאריכות ימים ודברי מתיקה; לתלות במקדשים דגלונים קטנים אדומים עם משאלות; לגעת בפסלי הסוסים, כי ma shan מילולית מצלצל 'מיידיות', כלומר: שהמזל הטוב יבוא במהרה!

   

  ''

   נוגעים בפסל של סוס במקדש Da guan yuan

   

  ''
   

  פסטיבל האביב – מנהגים וערכים – עירוב מתהווה של תרבות חדשה בתרבות מסורתית 

    

  ניסו להרוס את זה. ככה זה נראה בשנות השבעים במהפכת התרבות.

   

  ''
   

   תמונה של הרס מקדש dongyue si – מקדש דאואיסטי בלב בייג'ינג

    

   ולחזור בזעיר אנפין על כל זה גם ביום החמישה עשר בחודש הראשון המכונה CHUN YUE SHI WU, בליל הירח המלא. כמה ירח במרכז!

   

  כל זה כרוך במסע קניות מתמשך ודחוס ובהוצאות כבדות במדינה חילונית עם משקעים מסורתיים ואליליים.

    

  מסורת-מסורת

  במקדש השמים עשו צעד אחד אחורה. ערכו מופע שהדהד את הטקס הקיסרי במקום. מאה ואחת שנים עברו מאז נפילתו של הקיסר האחרון, ו...מה? מתגעגעים לבית המקדש?

   

  ''
   

  - מי יכול לראות את הטקס הכמו-קיסרי כשאלפי אנשים מתגודדים?

  - "מה לא חסר לנו?", עונים לי בסין, "אנשים!"

   

   

   

  ''

  אלפי חוגגים זרמו לפארק דיטאן - מקדש האדמה/הארץ - בראש שנת החזיר בפברואר 2007

  נהרות האדם הם ריקוד הדרקון העכשווי. לא מקום למתחילים בסין, ואולי להיפך, זה המקום לטיפול בהלם.

    

   

  דרקון הוא לא לוגו

  אילו תרבות עתיקה יכלה לעצב את עצמה כ"מוצר" ל"צרכנים", היו אולי מחליפים את הדרקון, בעל קשקשים וטפרים, בלוגו מָכיר בדמות פנדה עגלגלה ופרוותית למגע או בצב פגיע, עגול בגבו כמו השמים ומרובע וישר בגחונו כמו האדמה. אבל חגים זה לא תאגיד.

   

  ''

    

  א[ש]קולוגיה

  שלושה ימים לפני ערב החג לא ראינו שמיים, נשמנו אוויר מזוהם שרבץ על העיר בייג'ינג וסירב להתפוגג. זה לא סימן משמיים שבני אדם צריכים להתאים את עצמם למציאות העכורה ולהסתפק, נניח, בחבטות על תופים? כמה זיהום מיותר מייצרים בשבועיים האלו? אין שיעור לתופעה הגרנדיוזית שבה מיליונים כה רבים של אנשים מבעירים זיקוקים ונפצים. יש לא מעט קולות אקולוגיים מסויגים, אבל קל להגיד את זה כאן - או בישראל בערב ל"ג בעומר. מהפכות תרבות לא קורות בחורף וצריך דרקון כדי לחולל אותן במינונים סבירים. 

   

   

  ''

    

  ''

  מפלצות מפחדות מאש, מרעש, מצבע אדום ולא מזיהום

   

   

  ''

  זיקוקים ונפצים בחזית בניין המגורים של דורית ואלי פולק מול פארק צ'או-יאנג בבייג'ינג

    

  ''

  מנפצים [אפילו] בצמוד לכביש הטבעת השלישית

   

   

  מדורת השבט – הגאלה השנתית: מופע חגיגי בטלוויזיה

  מאות מיליונים צופים במופעים החגיגיים המשודרים בטלוויזיה בזמן הארוחה המשפחתית ואחריה. הם נמשכים כארבע שעות. כבר שלושים שנה משדרים ב- CCTV כל ערב חג ראש השנה מופע חגיגי עם מיטב זמרים ושחקנים. "זה כמו צלע [ji lei] של תרנגולת", אומרת לי חברה סינית ביטוי שמתאים להקשר: "זורקים – חבל. אוכלים – לא טעים".

    

  באיזו עונה בשנה חוגגים את ראש השנה הסיני?

  קוראים לו פסטיבל האביב – Chunjie . סין כל כך גדולה. כשבבייג'ינג קר נורא, בחרבין הצפונית עדיין קפוא, אבל בדרום כבר פרחו הבוהיניות. אין כאן תשובה חד-משמעית לשאלה באיזו עונה חוגגים את ראש השנה. רשמית אומרים 'אביב'. אז אביב. ואם העצים ערומים, תולים פנסים.

    

  ''

  פנסים פורחים על העצים במקדש השמים

    

  חוויות מהחג

  1. ביקור במקדש – אנחנו ביקרנו בשלושה מקדשים. קודש וחול בעירבובייה. יש מקדש יש מאמינים ויש גם חילוניזציה מסחרית מכוונת.

   

   

  ''

  מיני יריד במקדשים שריד מימים שבהם המקדשים היוו מרכז דתי שלטוני ומסחרי

    

  חברה סינית אמרה לי בעברית: "אף פעם לא ביקרתי בחג במקדש. הבעל שלי אמר לי שזה לא מקום בשבילך, בלגן-בלגן, מלוכלך".

    

  2. דרכים חדשות - נהגי מוניות משנים מסלולי נסיעה כי העיר בייג'ינג הצפופה כל כך בשגרה התרוקנה ממכוניות ומאנשים ב"נדידה השנתית הגדולה בתבל". נהגי מוניות מרשים לעצמם לנסוע במסלולים ישירים ומקוצרים שמעולם לא נסענו בהם. מרוב בהלה ירדנו הלילה מהמונית לפני שהגענו ליעד. לאן הוא חושב שהוא לוקח אותנו? "ני בו ג'ידאו" [ = אתה לא יודע], סיכמנו את המצב כמומחים ישראלים. כשעלינו על מונית אחרת גילינו את דרך הקיצור ושהנהג [כרגיל כאן] בסדר גמור, ורק אני זרה לעד וחשדנית ששמעה יותר מידי סיפורים.

    

  3. אהמממממ: כן ולא – היה קר בסיור במקדש Da guan yuan בדרום הטבעת השנייה, אז נכנסנו להתחמם במסעדה שבה אכלנו קודם לכן ארוחת צהריים. ביקשנו יפה שיתנו לנו להיכנס בשעה שבה המסעדה לא פעילה והזמנו תה, כי מי יתן לנו לשבת במקום בלי שנזמין משהו? אבל המסעדה הייתה ריקה מסועדים ומעובדים. האחראית הנהנה, הסכימה שניכנס, קיבלה את ההזמנה, אבל לא התכוונה להגיש אותה. ככה אומרים 'כן ולא' נדיב, אדיב ומסביר פנים לזר.

    

  4. קישוט וקיטש – אדום וזוהר מסביב, ושמאנצעס למכביר. הכרח המציאות? אולי כדאי להשמיע ביקורת בונה כדי לחלץ טוב-טעם? כל כך הרבה קיטש, טעם רע, מיסחור מסביב ואף אחד לא קם. במדינה עם שיאים אולימפיים בהרבה תחומים אפשר לדרוש ולרצות גם פסגות בתחום הקישוט, הדוכנים והמימכר. אז אמרתי.

    

  5. דמות מראה הדרקון – עיצוב מעניין, ומוזר לזר, של ייצור דמיוני. הדרקון מגלם בצורתו ייצוג של תשעה בעלי חיים: נחש, קרפיון, נמר, שור, גמל, אייל גדול [elk], צבי, שבלול ועיט. תפסת מרובה...

  ''
   

   

   

  6. קיבוץ בייג'ינג – במשך ארבעה ימים חגגנו יחד עם קבוצה של ישראלים שנותרו בעיר. דורית ואלי פולק, טלי ודודי ציון, אוסנת ומאורי רוזן, שולי ואבי שבתאי, אלקה ושי מימרם + כמה ילדים מאושרים ומולי ויץ, בן זוגי – היה כיף אתכם בכפור של ארמונות הקרח בגווילין הקטנה, במקדשים, בסמטאות המשופצות של ציאנ'מן, בארוחות החג ובמבט מהקומה ה-28 על מפגן הזיקוקים. טוב לחלוק יחד שמחה. גם לנו – כמו לסינים שהתכנסו עם בני משפחתם – הזדמנו ימים של בילוי ומפגשים, הזדמנות ללמוד על החיים מהחיים במחיצת אנשים.

   

  למידע מלומד

  מתי התחיל מניין השנים בסין? לוח השנה הסיני הומצא לפי גרסה מסוימת בשנת 2637 לפנה"ס.  מה אורך השנה הסינית? הלוח הסיני משלב את מחזורי הירח והשמש, הוא דומה ללוח העברי וגו'. ראו:

  http://www.matar.ac.il/zmanim/calender/china.asp

  על עשרות מנהגים עממיים ראו גם באתר כמו:

  http://www.zohar.cn/site/detail/detail/detailDetail.asp?detail_id=103773&depart_id=18011

   

  עדות ממקור ראשון

   Xu Jia [שיר, שמה העברי], סטודנטית סינית, כותבת בעברית ומצלמת

  שלושתנו – אבי, אמי, ואני הולכים לבית הסבתא כל שנה לחגוג את ראש השנה הסיני. שם אנו נפגשים עם בני המשפחה מצד אבי. בסין יותר מקובל שהבעל חוזר לבית אביו עם אישתו והילד/ילדה שלו. הבית של הסבתא שלי בציישיי (Cixi) בעיר נינגבו (Ningbo), בדרום מזרח סין, נסיעה של שעתיים מביתי בהאנג-זאו.  בדרך כלל אנו מצטרפים ל"מעבר האביב"[1].

   בבית שלי שבכפר, יש מספר ריטואלים לקראת ראש השנה – סגידה לאליל הקרב, סגידה לאבי הקדמון, והדלקת קטורת במקדשים המקומיים. אני לא סבורה כי כל אלה שחוגגים בטקס כאילו דתי הם מאמינים. בסין היום משמשים ריטואלים אלה יותר כמסורת הכרחית. ערב ראש השנה הוא החלק החשוב ביותר בתקופת חג האביב. בני משפחתי מכינים "משתה" שמתחיל מוקדם ביותר, בערך ב-16:30, מיד לאחר טקסטי הסגידה. ב-20:00 כולנו צופים בגאלת ראש השנה שנמשכת עד ה"אחד בינואר" של לוח השנה הסיני.

  החגיגה לא מפסיקה פה, אלא נמשכת 15 ימים, עד פסטיבל הפנסים. בינתיים, כולנו עסוקים בביקור חברים, בני משפחה רחוקים, ונותנים מתנות. הילדים שמחים לקבל חבילות אדומות עם כסף המזל.

  לגבי הריטואלים אני בעצמי לא מבינה את הכל. תהליך הריטואלים מסובך מאוד. אני מצטרפת לזה מפני שאמרו לי לעשות את זה ככה מגיל צעיר בלי לספר לי את הסיבות לפעולות אלה. נראה לי שאנחנו סוגדים לשני סוגים של כוח על טבעי ומבקשים מהם ברכות למזל לשנה החדשה.

  ''

  סגידה לאל הקרב

   

   

  ''

   

  מנחה לאלים

  ''

  כסף מיוחד לאלים או לעולם האחר

  ''

  מנות מארוחת ערב ראש השנה 年夜饭 – "זאת הארוחה החשובה ביותר בכל השנה בשביל הסינים" כתבה לי  Yu Tiantian (אגם, שמה העברי)  

  ''

  "רגל של חזיר, סמל לבעיטה. מאמינים שהיא תביא עושר למשפחה. אבי סיפר לי כי כשהמצב בסין היה קשה, בשר חזיר, בייחוד רגל חזיר, היה יקר ולכן הוא נאכל  רק בארוחת החג. הרגל הגדולה מרמזת שהייתה למשפחה זו שנה יותר מוצלחת."

   

  לפי סקר שנערך על יד סוכנות החדשות הסינית (Global Times), למעלה מ-80% של הסינים חושבים כי "טעם ראש השנה", כלומר האווירה של ראש השנה הסינית, פוחתת משנה לשנה, ובו בזמן ההוצאות על הכנת החג גדלו מאוד. לפי מה שאני רואה, השנה פוצצו פחות חזיזים והרחובות פחות צפופים בימים הראשונים של החג. אבל שינויים אלה לא מראים בהכרח כי ראש השנה הסיני פחות חשוב עבור הנפש הסינית כעת. התקווה לחזור הביתה והמפגש עם כל בני המשפחה הם עדיין התמה המרכזית והשאיפה התמידית של רוב הסינים. בזמן האחרון שמעתי ברדיו דיבורים כאלה: "לאחר שנה שלמה של עבודה קשה, סוף סוף יש לי זמן להנות עם משפחתי". יש ליהודים ולנוצרים מנוחה בתדירות של כל חמישה-שישה ימים, מעניין להכיר את תדירות המנוחה של הסינים.

   

  יש לי עוד יום חג - זה מתקרב אלינו

  מנהגים מרוחקים מהעולם המערבי מתקרבים כי העולם גלובלי כפר וגו' וכי התרבות הסינית מחלחלת במאה הזו בקצב מואץ ובמאמץ סיני מכוון. מי מתנגד לעוד ימי חג?

   

  תהיו נחמדים אם תברכו חברים או שותפים עסקיים במשפט או במבע ברכה

  Zhu ni zai xin de yi nian li wan shi ru yi, xin xiang shi cheng! - אני מאחל/ת לך שתצליח/י להגשים את כל משאלותיך בשנה החדשה.

  xin nian kuai le!  - שנה חדשה שמחה!                                                       

  xin nian hao! – שנה חדשה טובה!

  *****

  מעיין/מא צ'ינג-ג'ו היקרה, בת זוגי לבלוג "יסינראל" שחיה, לומדת ומתפרנסת בישראל, איך חגגת את ראש השנה הסיני בישראל?

  שנת דרקון שמחה וטובה!

   

  ______________________

  © כל הזכויות על הטקסט ועל התמונות שמורות לכותבת, ד"ר שושן ברוש-ויץ.


  [1]  "מעבר האביב" הוא מונח שמשתמשים בו כדי לתאר את המצב שבו אלפי מיליונים של סינים חוזרים הביתה או יוצאים לעבוד בתקופה של ראש השנה הסיני. המילה מרמזת על בעיות כמו מחסור בכרטיסי רכבת, סגירת חנויות ובנקים ועוד.

  דרג את התוכן:

   תגובות (19)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     29/2/12 07:54:
   שלום מעיין היקרה,
   רחוק מהבית ורחוק מהמשפחה – אין קשה מזה בתקופת החג המשפחתי והשורשי הזה. אני מאמינה שעם הזמן תמצאו את ואיל את הדרך לחגוג את החג הזה יחד עם הוריך האוהבים, בישראל או בסין. פגשתי הורים רבים בבייג'ינג שנסעו לחגוג את החג עם ילדיהם במקומות שונים בעולם. הסינים, בדומה ליהודים, מפוזרים ומסגלים לעצמם קהילות ובילוי משותף. נראה שגם הסינים בעולם זקוקים למוסד כמו חב"ד... :-)
   אני מקווה בכל לבי שהשמחה תחזור לחייך. תסתכלי על הירח, הוא מתרוקן ומתמלא.
   שלך באהבה, שושן
     29/2/12 07:40:
   שלום שושן,
   קראתי את הבלוג החדש שלך, אני מתפלאת בהכרה המקיפה ועמוקה שלך על ראש השנה הסינית! אפילו לי קשה להציג באופן כה מפורט ומקיף על החג הזה. במיוחד אחרי כמה שנים "לחגוג" את זה בישראל, תחושה שלי על החג הזה כבר הולכת ונחלשה, הרי הוא בעצם חג למשפחה. במיוחד בשנה הזאת, ראש השנה בשבילי היה מלא עבודות ודאגות, החגיגה היחידה הייתה רק ארוחה אחת עם סטודנטים סיניים במסעדה, באוניברסיטה הסטודנטים הסיניים ארגנו פסטיבל לראש השנה, גם לא יכולתי להשתתף בו בגלל העבודה שלי. לכן השנה, החג עבורי היה יותר צער מאשר שמחה.
   לא יודעת אם תגובה כזאת מתאימה לאווירה החגיגית של הבלוג... - מעיין
     16/2/12 10:25:
   אמן [כמו שאומרים בעולם גם מי שלא יודעים שהם אומרים מילה בעברית "שלנו"].
     16/2/12 08:54:
   יהי רצון שמהות החג תתממש בעולם!
     16/2/12 00:38:
   תודה על התיאורים וההסברים המרתקים, התמונות, הריחות, הקולות והמראות,,,,את כמו שליח "אנתרופולוגי" שמתערבב וחי את ההתרחשויות בזמן אמת, חודר אל נבכי המנהגים והמראות, ומביאה לנו מהחוויות והידע שלך, ומעשירה אותנו. הכל נשמע מסקרן ומרתק !!! מתואר נפלא, והעדויות של הסטודנטים בני המקום, מוסיפות רבדים נוספים. תודה!!!
     15/2/12 08:55:
   מרתק ומעשיר, מעניין ומסעיר. מעלה ניחוחות וטעמים מסקרנים. פשוט, יופי!!!
     14/2/12 16:09:
   תודה לכל המגיבים. אתם מעודדים ותורמים נקודות מבט. באמת אין סיני יותר מזה, כמו שאתה כותב, אורי זמיר. מצד אחר יש הרבה מאפיינים אוניברסליים, מוכרים לנו בשלל החגים, כמו שכותבת שוש חזן-גרינברג. ייתכן ש"פסטיבל האביב" הסיני יותר מרוכז ומכיל הרבה מפני שבסין חוגגים פחות חגים.
   תיאורים מרתקים וצבעוניים. חלקם מוכרים לנו מבית (ההתכנסות המשפחתית, הרבה אוכל, אלמנטים של אש ופניה לכוחות עליונים). בסופו של דבר כל הדתות והאמונות פונות לאותו כיוון.
     14/2/12 11:23:
   פוסט מרתק וצבעוני שנה טובה לך תודה רבה
     14/2/12 10:21:
   פוסט יפה. אומרים שזו שנה טובה להיוולד בה. ציפיות לבייבי בום כל 12 שנים.
     14/2/12 09:50:
   מרתק ומעשיר..
     14/2/12 09:21:
   מענייןוצילומים מרהבים ביותר
     14/2/12 08:34:
   שלום לכם , תודה על הפוסט המרהיב והססגוני. בתור אחד שחי מספר שנים בסין אני זוכר היטב את החג הזה כתקופה מאוד קסומה ומיוחדת. עוד תוספת קטנה: האגדה מספרת כי בודהה זימן עליו את כל החיות ורק 12 הגיעו ולכן רק החיות הללו קיבלו שנה על שמם.חוץ מזה, בתקופת השושלות המוקדמות שמות החיות שימשו גם לשעה היומית כלומר חילקו את 24 השעות ל12 החיות כאשר כל חיה הופיעה פעם ביום ופעם בלילה. בכל אופן תודה על המסע הנוסטלגי , מרשים מאוד
     14/2/12 07:36:
   תודה לכן על המסע המרתק שערכתן בסופט הזה בסין....כמה עושר, כמה צבע....כמה עוצמה...וכמה מרצ'נדייס... :-) תגידו לי אתם: יש יותר סיני מזה??
     14/2/12 07:11:
   תודה, שושן, על הפוסט המרתק! נהניתי מאוד לקרוא ולחזות בתצלומים המרהיבים. סין כל-כך מסקרנת...
     14/2/12 06:44:
   בתודה על סקירה יפה וצילומים מדהימים
     13/2/12 20:42:

   עולם קסום את מביאה למי שלא היתה וכנראה גם לא תהיה שם בסין הרחוקה!
   תודה!
   מרתק,מחכים וכה מהנה!

     13/2/12 17:40:
   מאד מרתק. מי שלא התעניין במיוחד בסין, מגלה מהפוסטים שלך עולם שלם ומעניין ביותר. הצילומים מאד יפים ותורמים.
     13/2/12 11:51:
   שושן יקירתי, פוסט כל כך עשיר שזה ממש מרהיב. אני אשוב אליו שוב ושוב היותר ואני עכשיו בהפסקה בעבודה אבל הקסם שהבאת מזכיר לי מספר סרטים שראיתי בשנות התשעים. הטקסים הנפלאים, הצבעוניות הוזו וכמובן המיתוסים שאינם מוכרים לי, כל זה כל כך מעשיר אבל היות ולא ביקרתי אצלכם מעולם, זה ממש רק קצה המזלג ופרור, אבל כמובן עדיף מכלום. תודה שושן על הפוסט הזה, אשוב אליו שוב ושוב..

   ארכיון

   פרופיל

   יסינראל
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין