כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  בלוגישור

  מה בבלוג? שילוב בין תכנים מקצועיים בנושאי גישור, ADR, גירושין בשיתוף פעולה, ובין חוויות אישיות יותר, מהשתלמויות בתחום והחיים בארה"ב.

  0

  על פסק דין שביטל הסכם גישור

  2 תגובות   יום רביעי, 22/2/12, 08:49

  אפתח בבקשת מחילה מקוראיי על משך הזמן שחלף מאז הפוסט הקודם. סיבות טובות של עומס עיסוקים- אך לא שכחתי אתכם!

   

  פסק דין שפורסם לאחרונה ועוסק בהסכם גישור, ממחיש את החשיבות בניסוח מדוייק ובתהליך נכון של חתימה על הסכם גישור. אני ממליצה בחום לכל מי שעוסק בגישור לקרוא את פסק הדין במלואו. עולות ממנו (במפורש או במשתמע) סוגיות רבות הקשורות לאופי הליך הגישור והסכמי גישור, וכאן אעסוק רק במיעוטן.

   

  מדובר בת"א 9045-03-09 ישיבה וכולל אבן חיים ואח' נגד דוק השקעות 1988 ואח'. פסה"ד ניתן ע"י השופט ד"ר שאול אבינור בבית משפט השלום בהרצליה. בפני השופט עמדה בקשה למתן פסק דין הצהרתי, הקובע כי פסק דין שניתן ע"י שופט אחר, ואשר נתן תוקף של פסק דין להסדר גישור בין הצדדים, הוא חסר תוקף. נשמע מורכב? העובדות שבתיק אכן מורכבות ולא אפרטן כאן. בקצרה אומר שהיו בין הצדדים כמה הליכים, נוהל ביניהם הליך גישור (במנ"ת) ונחתם הסכם, יומיים לאחר מכן הגיש אחד הצדדים בקשה לקבוע כי הסכם הגישור בטל, אולם בשל תקלה טכנית בבית המשפט, ניתן להסכם הגישור תוקף של פסק דין מבלי לדון בבקשה לבטל את ההסכם.

   

  ת"א 9045-03-09, שביטל לא רק פסק הדין שניתן בהתאם להסכם הגישור, אלא גם את תוקפו של הסכם הגישור עצמו, מונה כמה בעיות בהסכם הגישור.  לאחר שהשופט דוחה טענות כי הופעלו מצד המגשרת לחצים פסולים לחתום על ההסכם, הוא קובע:

  "יחד עם זאת, כעולה הן מעדויות התובעים והן מעדותו של עו"ד לוי, ברור כי הליך הכתיבה של הסכם הגישור היה הליך בלתי מסודר, אגב עריכת שינויים רבים. הליך בלתי מסודר זה בא לידי ביטוי, בין השאר, בעובדה שבהסכם הגישור נפלו כמה וכמה טעויות סופר, ולא רק בסכום השיק... לא ברור גם מדוע הסיפא לסעיף 4 להסכם הגישור מופיעה לאחר נקודה, ועוד פחות מכך ברורה עמדת הנתבעת לעניין הסיפא האמורה. מחד גיסא, אם, כטענת הנתבעת בכתב ההגנה, מדובר בפסקה נטולת פשר, הרי שיש בכך כדי להצביע כי הסכם הגישור הינו, לפחות בחלקו, חסר משמעות. מאידך גיסא, אם, כעמדתה המאוחרת של הנתבעת, יש מקום להורות על מחיקתה של הסיפא, הרי שיש לקבל את טענות ב"כ התובעים בסיכומיו לפיהן הסכם הגישור אינו משקף נכונה את הסכמות הצדדים."

   

  בנוסף, השתכנע השופט כי היתה בין הצדדים הבנה, שלא הופיעה בהסכם הגישור, כי אחד מהם יחתום על תצהיר הקשור לנסיבות מתן שיק מסויים.

  השופט מסכם ואומר: ".. בנסיבות העניין ברור כי הסכם הגישור נערך באופן בלתי מסודר, כך שבסופו של דבר הוא לא ביטא כראוי את מלוא הסכמות הצדדים. מדובר, אפוא, בהסכם גישור שאינו מפרט " את כל התנאים לפיהם ייושב הסכסוך", כנדרש בהוראות תקנה 9(א) לתקנות הגישור; וממילא מדובר בהסכם גישור פגום מיסודו." (ההדגשה במקור – א.ז.)

   

  לאור דברים אלו, לא ניתן להפריז בחשיבותו של ניסוח מדוייק ומלא של הסכם גישור.  אנו רואים כי טעויות בניסוח ההסכם, ואפילו טעויות סופר!, יש להן משקל בהחלטתו של בית המשפט על ביטול הסכם גישור.

   

  מעבר לכך, פסק הדין מעלה שאלה, האם הסכמי גישור שתוכנם עלום, בסגנון "הצדדים הגיעו להסכמות ביניהם ויבקשו מית המשפט לדחות את התביעה" הם בכלל הסכמים ברי תוקף, לאור הקביעה של בית המשפט כי הסכם חייב לפרט את כל ההסכמות לפיהם ייושב הסכסוך.

   

  ובנוסף, כאשר אנו בסיומה של ישיבת גישור ארוכה, ושוקלים האם לנסח ולחתום על הסכם במקום -"לא לפספס את המומנטום"-  או לזמן את הצדדים שוב, אחרי שינוסח הסכם ביישוב הדעת, פסק דין זה מהווה משקולת רצינית לכיוון האפשרות השניה. (בסוגריים אציין כי יש עוד סיבות כבדות משקל בשלן כדאי לתת לצדדים "לישון על זה לילה" לפני חתימה על הסכם).

   

  ושוב, למגשרים ולעורכי הדין מביניכם אני ממליצה לקרוא את פסק הדין במלואו, עלו בו עניינים חשובים נוספים, כגון הצורך בהסכמת שני הצדדים למתן תוקף של פסק דין להסכם גישור, התעלמות מהחסיון בגישור ועוד.

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS

   צטט: עו"ד ציפי המרמן 2012-04-10 10:43:52

   ואבוי אם לא היה מתבטל. זו הסכנה כשאין אמות מידה ראויות ופיקוח על עיסוק במקצוע. וגישור זה מקצוע!

    

   ציפי, אני כמובן מסכימה איתך שגישור הוא מקצוע, אך לא בטוחה שהפיקוח יעזור. שימי לב שההסכם שבוטל היה (למיטב זכרוני) כזה שנוסח ע"י מגשרת מנ"ת בתוך בית המשפט.

     10/4/12 10:43:
   ואבוי אם לא היה מתבטל. זו הסכנה כשאין אמות מידה ראויות ופיקוח על עיסוק במקצוע. וגישור זה מקצוע!

   ארכיון

   פרופיל