כותרות TheMarker >
  ';
  0

  מה במגירה?

  0 תגובות   יום שלישי, 28/2/12, 18:02

  כאשר בני זוג מבקשים להסדיר ביניהם את חלוקת הרכוש, בין אם כהסכם ממון ובין אם בהסכם גירושין, אז פרט לדירה המשותפת, בדרך כלל הכסף הגדול יושב בכספים הפנסיונים בקופות הגמל, בביטוח המנהלים, בביטוחים וכד'.
  בכל מה שקשור לחלוקת הזכויות הפנסיוניות – יש אי בהירות וקושי ביישום של חלוקת הכספים.
  הקושי נובע מההתנגשות בין מערכת דיני המשפחה (שמבוססים על ההוגנות והשוויון בין בני הזוג) לבין מערכת דיני הפנסיה, אשר מושתתים על העיקרון הסוציאלי אשר במהותו הוא שונה לחלוטין.
  מטרתו היא להבטיח את זכויותיו של העמית (כלומר: מי שהקופה על שמו) אשר נצברו בקופה, ושל התלויים בעמית (יחד עם אינטרסים נוספים כגון – זכויות מעבידים, מוטבים, ועמיתים נוספים בקופה).
  כתוצאה מההתנגשות בין שתי המערכות הללו - יש קושי מהותי, כמו גם קושי טכני,לבן זוג אשר זכותו במחצית הכספים הפנסיונים הוכרה בפס"ד של בימ"ש או בהסכם, לקבל לידיו את הכספים.
  הבעיה צפה לפני מספר שנים בפס"ד אבנרי, ששם התבקש בימ"ש לתת צו לצה"ל, להעביר לידי בת הזוג כספים לפי  פסק הדין.
  בימ"ש העליון קבע, כי לא ניתן לבצע זאת בשל מגבלות החוקים הפנסיונים האוסרים העברה של כספים לבן זוג שאינו רשום בקופה.
  כלומר – בימ"ש העליון התבסס על הקושי הטכני. יחד עם זאת, המליץ בימ"ש העליון להקים וועדה בעניין.

  בנוסף, קיימת כאמור גם בעיה מהותית:
  כאשר נפטר עמית, על פי התקנונים של קופות הפנסיה, הגרוש/ה לא נחשבים כ"שאר" המקנים זכות לקבל את הכספים. התוצאה היא חמורה ביותר:
  ראשית, הכסף נשאר בקופה ! ולא מגיע לגרוש/ה למרות שהם אוחזים בידם פסק דין או הסכם המראים שיש להם זכות במחצית הכספים. ולא רק זה, אלא: שאם העמית מתחתן בשנית, אז בת או בן הזוג החדש הם שיקבלו את כל הקופה (תרתי משמע) בעת מותו של העמית ובן או בת הזוג הראשונים – כלום!

  ושנית, המגבלה הזאת הציבה מחסום גבוה בפני זוגות שבאמת רצו להתגרש, אך העדיפו להישאר "נשואים על הנייר".

  ואכן, בעקבות המלצת בימ"ש העליון הוקמה וועדה לחלוקת זכויות הפנסיה בין בני זוג שנפרדו, שבראשה עמד השופט שאול שוחט, מבימ"ש המחוזי בתל-אביב. הוועדה הגישה את המלצותיה בצורת הצעת-חוק (שטרם חוקק) אך אלה הם העקרונות המנחים:
  1.על קרנות הפנסיה, הצבא והמדינה להעביר ישירות לבן או בת הזוג הגם שאינם "עמית רשום" את חלקו בקופה.

  2.הצעת החוק מבחינה בין "פנסיה צוברת" ל"פנסיה תקציבית".
פנסיה צוברת – ניתן יהיה לפצל את הקופה של העמית לשתי קופות נפרדות, ולכל אחד מבני הזוג הגרושים תהיה אפשרות להיות "בעל הבית, בחלק הזה, ולקבל החלטות לגבי הקופה שלו.
בפנסיה תקציבית – אמנם, כאן רק העמית יוכל לקבל החלטות על הנעשה בקופה, אך הקופה היא זו שתעביר את הכספים לבן או בת הזוג שאינם רשומים, כך שלא יהיה קשר בין בני הזוג אשר התגרשו.

  3.כאשר נפטר עמית, בן או בת זוגו יוכלו לקבל את חלקו בקופה על פי נוסחה (משך הנישואין לעומת כלל שנות הצבירה בקופה). כך, שאם העמית שנפטר היה נשוי/נשואה בשנית, גם הראשון/ה וגם השני/ה יהיו זכאים לחלק בקופת הפנסיה.

  4.הצעת החוק קובעת שכל העקרונות יחולו לא רק על זוגות נשואים, וגרושים אלא גם על ידועים בציבור.

  5.אולי ההמלצה החשובה מכולן – הצעת החוק אינה כופה הסדר כלשהו על בני הזוג. שוב, כמו בעניינים אחרים בדיני משפחה ממליצים לבני הזוג לערוך ביניהם הסכם, שלהם, יחודי שמתאים לנסיבות החיים שלהם, לעבודתם, לגיל, לבריאות ועוד המון פרמטרים רלוונטיים ושיתייחס גם לפנסיה.
ההסכם כאמור מקבל תוקף של פסק דין והקופות יכבדוהו בדיוק כמו פס"ד!
מדובר כאן ב – DEFAULT  - כלומר, אם בני הזוג לא ערכו הסכם אחר ביניהם – יחולו העקרונות שבהצעת החוק.

  אז כל שנותר לנו הוא לחכות לחוק שבינתיים כאמור, עדיין במגירה .

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   גישור משפחתי ויעוץ משפטי

   גישור משפחתי: ידועים בציבור, משפחה חדשה, הסכם ממון, הסכמי גירושין, נישואים אזרחיים, משמורת,הסדרי ראיה, טיפול זוגי ועוד. יעוץ , יחס אישי ואוהד, ליווי לאורך התהליך על ידי הדרה מטר מגשרת ועורכת דין מוסמכת.
   054-474-5085 | matarhadara@walla.co.il