כותרות TheMarker >
  ';

  המסע לחקר מקורות האהבה

  רישום ביד חופשית של התבוננויות סוביקטיביות בדינמיקות של אהבה
  כל הזכויות שמורות לכותב הבלוג

  0

  המתמטיקה של נישואין מאושרים, פריז

  19 תגובות   יום שישי , 2/3/12, 05:36

  ''
  "בונז'ור ברנאר! " כלואי פתחת את הדלת של הסיטרואן ונכנסה, מרטיבה את לחיי בנשיקת בוקר טוב שחיכתה בגשם הדק. לחייה היו סמוקות מן הקור, אבל הברק בעיניה השחורות היה חם כתמיד. "בונז'ור, מה בל! " עניתי לה, בעודי מאיץ ומתרחק מן המדרכה לתוך התנועה הסואנת של שדרות שאנז-אליזה ביום שני בבוקר. כשאתה התלמיד הקשיש ביותר בפקולטה והיחיד שיכול להרשות לעצמו רכב, זה מחייב אותך להרתם בימי גשם.

  "מה יש בשקית? " שאלתי. כמו תמיד, הריח הסגיר את התשובה. "הבאתי כמה מאפים חמים לחברה, שיהנו". אמרה כלואי. בכל יום שני, הביאה קרואסונים טריים, בגטים ופחזניות ממולאות לקבוצת הלימוד שלנו. "שיצא לכם משהו מזה שאתם לומדים עם בת למשפחה של אופים", נהגה לומר.   

  חניתי מתחת למבנה של האוניברסיטה ונחפזנו לשיעור, כשאנחנו מנסים לכפתר את מעילינו העליונים הלחים ביד אחת ואוחזים את ילקוטי הגב בשניה.

  "אנתרופולוגיה של המשפחה" היה הקורס החביב על מארי. היא כבר ישבה שלובת ידיים ליד השולחן שלנו, לבושה שמלה אדומה קצרה וגרבי נילון שחורים, נראית כמו אשת עסקים במסע ציד ממוקד, ומוכנה כמו תמיד לפני כולם. לידה ישבה סילבי, בחולצת טריקו כחולה שהלמה היטב את תלתי הבלונד הקצרים, בג'ינס ובנעלי התעמלות, ובהתה בחלל.  

  "בונזור חברה!" אמרה כלואי, והניחה את השקית על השולחן בחבטה. הסרנו את מעילינו והתיישבנו באנחת רווחה, מפשירים לאיטנו אל האוירה החמימה של הכיתה. על הלוח כבר כתב פרופסור בנואה באותיות גדולות "המתמטיקה של נישואין מאושרים". החלפנו מבטים. 

   

  "בוקר טוב לכולם", פתח בנואה. "נושא הסדנא היום הוא נישואין מאושרים. כמה מכם מכירים אנשים בנישואין מאושרים לאורך עשרות שנים? ". אף יד אחת לא הורמה. אולי בגלל שהיינו כיתה קטנה. "ככה חשבתי" אמר בנואה. "בסדנא היום אבקש מכם לנסות להתיחס לפרמטרים של כמות, איכות וזמן, ולנסות להמליץ על מודל המבטיח אושר בחיי נישואין בהסתברות מירבית. יש לכם שעה, בהצלחה!".

  סילבי נראתה אבודה. "לפתור את בעית הנישואין של כל העולם בשעה ? זה אפילו לא מצחיק".

  "בואו נתחיל, נראה לאן נגיע", הצעתי.

  "אולי נתחיל בנסיון האישי שלנו, וננסה להכליל משם." הציע מארי, קופצת מיד למים. "מה שהיה הרסני לגמרי ביחסים שלי עם פואד זה שהוא לא יכול היה להפסיק לחשוב על נשים אחרות. אני חושבת שזה מרכיב מאד חשוב בשחיקה של נישואין או כל קשר ארוך אחר. האשה רוצה לבנות קשר של אשה אחת לגבר אחד, לבנות בית, אבל לגבר זה פשוט לא מספיק". שביב של כעס עוד ריצד בעיניה כמה שניות לאחר שהשתתקה.

  "קראתי איפשהו שהממוצע בטבע הוא כשלש נקבות לזכר אחד", אמרתי. "כמובן שזכרים מצטיינים זוכים ביותר נקבות, ואחרים יכולים להשאר לגמרי מחוץ למעגל. אולי יש כאן מצב של פער בין האבולוציה התרבותית, שמאלצת מסגרת מונוגמית, לבין האבולוציה של הפרט, שמפגרת בהרבה מאחוריה. מבחינה מנטלית, לא בלתי סביר שהזכרים חיים עדיין בעידן של נקבות רבות לכל זכר".

  כלואי חתכה את הקרואסונים לארבעה רבעים כל אחד, ליקקה את הפרורים מעל אצבעותיה הארוכות, והוציאה מפיות מעוטרות למרכז השולחן.

  "בתחילת הקשר הם מעונינים בך יותר", אמרה. "הם מחויבים יותר. עם הזמן, חוזר הטבע הקדום הזה ומשתלט עליהם, ואז, או שאת חיה עם גבר מתפרפר, או שאת צריכה לבחור בגירושין. כך או כך, זו לא המתכונת לנישואין מאושרים, עד כמה שאני מבינה".

  ניסיתי לחזור למספרים. ידעתי שבנואה ירצה לראות נוסחאות בסוף. אחרי הכל, אנחנו בסורבון. "אם בטבע הצורך הוא 3:1 בצד של הגבר, אבל 1:1 בצד של האשה, ברור שיש כאן פער גדול, ואולי הוא המקור לבעיה. האם אנחנו יכולים לחשוב על דרכים לצמצם את הפער? "

  "אולי נשים להם סודה לשתיה בקפה," צחקה סילבי. "להאט אותם קצת".

  "יצאתי פעם עם מישהו שהיה 20 שנה מבוגר ממני," אמרה כלואי. "הוא כבר הגיע אלי עם קרטון שלם של סודה לשתיה בתוכו. לא רק שהספקתי לכל צרכיו, הוא בקושי הספיק לשלי".

  מארי קנחה כתמי שוקולד וקצפת שהצטברו בקצות פיה. התאמצתי לא לחשוב על השילוב של שפתיה, קצפת ושוקולד, ולהתרכז בנושא השיעור.

  "ברור שהם מתעייפים בסוף" אמרה מארי. "יש משהו בגבר מבוגר שמבטיח יותר יציבות. אולי בגלל זה יש לנשים משיכה לגברים מבוגרים".

  שלש הגראציות הביטו בי פתאום כאילו ראו אותי לראשונה.

  "אההמ, " ניסיתי למצוא את קולי האבוד. "נשמע כאילו בשנים הראשונות גברים נוטים לנאמנות יתר בגלל החידוש, ובשנים המתקדמות, בגלל העייפות..אולי עלינו כאן על משהו".

  לקחתי דף וציירתי עליו את הטבלה הבאה: 

  ''

   

  הסברתי: "אם גבר ואשה נישאים בגיל עשרים, ונישארים נשואים עד סוף חייהם  - נישואים מאושרים לא מפסיקים – תהיה יכולתה המינית של האשה קבועה עם השנים, פחות או יותר, אבל יכולת הגבר תתחיל לרדת. אם נחשב את הממוצע האפקטיבי של כמה יחידות גבר מקבלת האשה במהלך השנים על פי המודל הזה, נקבל את התוצאה הבאה: "

  (1+1+1+1/2+1/4+0+0)/7=3 ¾ :7=0.535

   

  "כלומר, האשה מקבלת כחצי גבר בממוצע על פני השנים, מה שאומר שהמשוואה בן בני הזוג אינה מאוזנת, כי בטבע, הגבר יתאזן כשיקדיש רק שליש מעצמו לכל אשה, בקרוב. יש לנו עדיין יותר מדי גבר לאשה אחת במערכת הזוגית הזו".

  "ומעבר לזה, שימו לב שהגבר צריך להשאר נאמן שלושים שנה ראשונות, כל עוד הוא בשיא כוחו," אמרה כלואי. "זו עוד בעיה רצינית."

  עצרתי לחשוב, לא בטוח איך להמשיך מכאן. מארי הביטה בטבלה באריכות. "מה יקרה אם ניצור ביניהם פער גילים? " הציעה. "זה יאיט את הגבר, וגם יקצר את הזמן שבו הוא נדרש להיות נאמן במלוא כוחו". רעיון מצוין. איך לא חשבתי על זה בעצמי. 

  ניסיתי עוד טבלה אחת, בפער גילים של עשר שנים בין הגבר לאשה. 

  ''

   

  (1+1+1/2+1/4+0+0)/7=2 ¾ :7=0.392

   

  כאן הגבר מקדיש 0.39  מעצמו לאשה. זה עדיין יותר משליש. מרחב הנאמנות קוצר לעשרים שנה ראשונות. עדיין הרבה זמן לחכות.

   

  ניסיתי פער של 15 שנה בין הגבר לאשה: 

  ''

   

  (1+3/4+3/8+1/8+0+0)/7=2 ¼: 7= 0.321

   

  כאן כבר ירד מרחב הנאמנות הנדרש כשהגבר בשיא יכולתו לעשר שנים. זה כבר מתחיל להיות סביר. מעבר לכך, על פני שנות הנישואין הרבות, הגבר מקדיש בממוצע רק 0.32 מעצמו לאישה אחת. זה לא רחוק משליש. 

   

  הנחתי את העט והבטתי בבנות. הן הביטו בי חזרה בשתיקה. ידענו שעלינו על משהו חשוב.

   

  מארי הרימה את ידה וסמנה למרצה כשמבט רציני בעיניה הגדולות. פיליפ בנואה החל ללכת לקראתנו.

  דרג את התוכן:

   תגובות (19)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     18/7/15 11:26:

   מה להגיד לך.

   את הטבלאות שהבאת אין מצב שאני אקלוט למרות חיבתי למספרים תמים

   מרצה לעולם לי תזכיר בירה ואפילו טובה (שלא שותים בכזאת שעה של בוקר)

   אבל כן מותר ואף רצוי לשתות בקיץ בים.

   ולגבי שלוש הגרציות. פעם היה פה בקפה צייר שקראו לו הנריק. 

    

   תן קפיצה ל-כורך דברים ותראה ציור שלו מקסים. ובעצם לא רק. אבל גם,

    

     18/7/15 10:11:
   אני חושבת על הטבלאות שלך משנת 2013 והם בטח נכונות גם להיות . אני חושבת שהעניין הוא שתמיד אחד מבני הזוג פשוט שמח וטוב ומאושר ממה שיש לו והשני פשוט רוצה הרבה יותר מזוגיות או מאהבה.אנחנו משתנים והרצונות שלנו משתנים עם השנים גדלים או קטנים אבל העיקר הוא. שנראה לי שמונוגמיה הולכת פייפן BIG TIME הבעיה היא שאין לנו משהו אחר טוב יותר כי אני לא בטוחה שפוליימיארה טובה יותר. היה מעניין
     14/8/13 07:49:

   בחרתי אותה בעצמי. :)

    

   תודה ! 

   צטט: צלילי הלב 2013-08-13 20:09:55

   ושכחתי כמובן - האסטמפים של דביסי, נהדרים כתמיד, ניגנו אותו בדיוק לפני כחודשיים. בעיניי פסנתר של דביסי - תמיד נפלא ברכותו גם כשהוא רוקד במקצב. הפסנתרנית - טובה מאוד!
     14/8/13 07:42:

   אכן. נשים מבשילות מהר יותר :)

   צטט: Dreamlike 2013-08-13 23:32:56

   במילים אחרות, אחרי שהגבר טעם שלוש נשים הוא בשל לאחת, ואחרי שאשה טעמה אחד היא בשלה לשלושה:))
     14/8/13 07:41:

   תודה ! 

   (לא בטוח מה הכוונה בשלש הגרציות)

    

   צטט: נערת ליווי 2013-08-13 19:00:32

   הפסנתר נפלא (זה לעכשיו) אפריקה של צלילי גם. לגבי היתר. אני בטח אגיב יותר מאוחר.

   בינתיים מתענגת על הצלילים ועל האצבעות. שלה.

    

   וכן 3 הגרציות יופיעו איך לא. < יש פה בקפה ציור נפלא שלהן אני לא שמה לינקים לא שלי לא נעים תחפש תמצא אם בא לך >

    

     14/8/13 07:40:

   תודה :)

   צטט: lirish 2012-04-09 20:01:24

   הממממממ....... ללא מילים....
     14/8/13 07:38:

   מרסי, שרי. :) 


   צטט: חולמתחסר 2013-08-14 01:44:01

   בצרפתית, המספרים טרה בון.


     14/8/13 07:37:

   ממממ. איזו תגובה מענינת ומשכילה. המודל האפריקאי הזה.. חי נפשי, מציע איך להפוך מונוגמיה לפוליגמיה על ציר הזמן.. מודל של win win win 

   גאוני. אני מתחיל לעבוד על זה ממחר בבוקר. 

    

   זהו. צריך לחבר נשים שבהתחלה עם גברים שלקראת הסוף , ולהיפך, והכל הכל יסתדר על הצד הטוב. 

    

   תודה רבה! 

    

   צטט: צלילי הלב 2013-08-13 18:31:27

   פעם קראתי שבאפריקה היה שבט אחד שפתר את בעיית הזיווגים, והיכולות הביולוגיות של שני המינים כך:

   בשבט הזה היה נהוג להשיא את הנערה לגבר מבוגר בהפרש של לא פחות מעשרים וחמש שנה מהנערה. לאחר כעשרים שנות נישואין ואף יותר, הנערה שהתבגרה בינתיים והפכה לאישה בוגרת הייתה מוצאת את עצמה  בסטטוס של האלמנה ואז הייתה נישאת לגבר הצעיר ממנה בעשרים שנה שהוא מבחינתו היה מתאלמן לאחר כעשרים וחמש שנה ואז נישא לנערה צעירה וכולה.  ומבחינה הגיונית הרי זה מאזן את הצרכים הביולוגיים של כל הצדדים הלא כך?  והנה הפתרון למעשה למשוואה המתמטית שהבאת ובעיניי פתרון סביר ולא רע בכלל:)
   ויש עוד משהו  שאני רוצה לשתף:  היום כשלקחתי את האוטו שלי לתיקון למוסכניק שלנו ( בחור ערבי מכפר קסם - ישר טוב לב, ומקצוען לחלוטין וזה על פי החלטת הגברים אצלי במשפחה:)) אשתו הצעירה והחמודה אמרה לי, לאחר שהחמאתי לה על בעלה שהוא בחור רציני, ישר ועובד מכל הלב: "תראי הוא כל הזמן מתקדם, עובד קשה, וכשאני מגיעה לכאן אני מוצאת עוד משהו שהוא עשה, הרחיב את העסק וכולה...ואוטוטו ייקח לו גם  אישה שנייה והכל יהיה בסדר" 
   הסתקרנתי לגבי דבריה שנאמרו ולא ידעתי  בדיוק אם לסווג  אותם בנימה הומוריסטית או אמיתית ואז אמרתי לה: "שמעי, הרבה גברים היו מקנאים בו" ואז הגבר האחר היהודי,  שבא לתקן גם את הרכב שלו אמר בין היתר" אישה לעולם לא, למי יש כוח לשתיים או שלוש, מקסימום לצאת ולהתאוורר ליומיים שלושה בלי שהאישה תדע"  והוא ציין שהוא כבר בגיל 58 ויחי ההבדל הקטן, חייכתי לעצמי.

   ככה זה - המתמטיקה לא משתנה זה כאלפי שנים ובכל זאת...אנחנו מוצאים את עצמנו הנשים בהתחלה והגברים לקראת הסוף מייחלים לקשר ארוך ויציב.

   אולי זה מתמטיקת החיים האמיתיים

   :) 
   נהניתיקריצה 

     14/8/13 01:44:
   בצרפתית, המספרים טרה בון.
     13/8/13 23:40:

   צטט: Dreamlike 2013-08-13 23:32:56

   במילים אחרות, אחרי שהגבר טעם שלוש נשים הוא בשל לאחת, ואחרי שאשה טעמה אחד היא בשלה לשלושה:))

    

   השילוש ה(מ)קודש

   שם חם ויפת (מראה) 

    

   הכל באותה אחת. תמים

     13/8/13 23:32:
   במילים אחרות, אחרי שהגבר טעם שלוש נשים הוא בשל לאחת, ואחרי שאשה טעמה אחד היא בשלה לשלושה:))
     13/8/13 20:09:
   ושכחתי כמובן - האסטמפים של דביסי, נהדרים כתמיד, ניגנו אותו בדיוק לפני כחודשיים. בעיניי פסנתר של דביסי - תמיד נפלא ברכותו גם כשהוא רוקד במקצב. הפסנתרנית - טובה מאוד!
     13/8/13 19:00:

   הפסנתר נפלא (זה לעכשיו) אפריקה של צלילי גם. לגבי היתר. אני בטח אגיב יותר מאוחר.

   בינתיים מתענגת על הצלילים ועל האצבעות. שלה.

    

   וכן 3 הגרציות יופיעו איך לא. < יש פה בקפה ציור נפלא שלהן אני לא שמה לינקים לא שלי לא נעים תחפש תמצא אם בא לך >

    

     13/8/13 18:31:

   פעם קראתי שבאפריקה היה שבט אחד שפתר את בעיית הזיווגים, והיכולות הביולוגיות של שני המינים כך:

   בשבט הזה היה נהוג להשיא את הנערה לגבר מבוגר בהפרש של לא פחות מעשרים וחמש שנה מהנערה. לאחר כעשרים שנות נישואין ואף יותר, הנערה שהתבגרה בינתיים והפכה לאישה בוגרת הייתה מוצאת את עצמה  בסטטוס של האלמנה ואז הייתה נישאת לגבר הצעיר ממנה בעשרים שנה שהוא מבחינתו היה מתאלמן לאחר כעשרים וחמש שנה ואז נישא לנערה צעירה וכולה.  ומבחינה הגיונית הרי זה מאזן את הצרכים הביולוגיים של כל הצדדים הלא כך?  והנה הפתרון למעשה למשוואה המתמטית שהבאת ובעיניי פתרון סביר ולא רע בכלל:)
   ויש עוד משהו  שאני רוצה לשתף:  היום כשלקחתי את האוטו שלי לתיקון למוסכניק שלנו ( בחור ערבי מכפר קסם - ישר טוב לב, ומקצוען לחלוטין וזה על פי החלטת הגברים אצלי במשפחה:)) אשתו הצעירה והחמודה אמרה לי, לאחר שהחמאתי לה על בעלה שהוא בחור רציני, ישר ועובד מכל הלב: "תראי הוא כל הזמן מתקדם, עובד קשה, וכשאני מגיעה לכאן אני מוצאת עוד משהו שהוא עשה, הרחיב את העסק וכולה...ואוטוטו ייקח לו גם  אישה שנייה והכל יהיה בסדר" 
   הסתקרנתי לגבי דבריה שנאמרו ולא ידעתי  בדיוק אם לסווג  אותם בנימה הומוריסטית או אמיתית ואז אמרתי לה: "שמעי, הרבה גברים היו מקנאים בו" ואז הגבר האחר היהודי,  שבא לתקן גם את הרכב שלו אמר בין היתר" אישה לעולם לא, למי יש כוח לשתיים או שלוש, מקסימום לצאת ולהתאוורר ליומיים שלושה בלי שהאישה תדע"  והוא ציין שהוא כבר בגיל 58 ויחי ההבדל הקטן, חייכתי לעצמי.

   ככה זה - המתמטיקה לא משתנה זה כאלפי שנים ובכל זאת...אנחנו מוצאים את עצמנו הנשים בהתחלה והגברים לקראת הסוף מייחלים לקשר ארוך ויציב.

   אולי זה מתמטיקת החיים האמיתיים

   :) 
   נהניתיקריצה 

     9/4/12 20:01:
   הממממממ....... ללא מילים....
     2/3/12 17:53:

   הנסיון שלך נשמע מוכר (וחביב:)). 

   נראה שהסטודנטיות בקבוצה היו מתחת לגיל שציינת...אולי זו הסיבה לטעות הקונספטואלית שלהן? 

   מצד שני, זה משאיר אותנו בלי פתרון: בגילאים המוקדמים האשה לא מספיקה לגבר, ובמאוחרים הגבר לא מספיק לאשה. :(

   תודה רבה על התגובה. 

    

   צטט: סגולסגול 2012-03-02 17:11:52

   לפי התיאוריה שלי, שמתבססת על נסיוני ונסיון חברותיי, החל מגיל 30 לערך היכולת המינית של האישה מטפסת ומגיעה להרבה מעבר לגבר אחד, כך שהבסיס לכל החישובים שלך שגוי.

    

     2/3/12 17:11:
   לפי התיאוריה שלי, שמתבססת על נסיוני ונסיון חברותיי, החל מגיל 30 לערך היכולת המינית של האישה מטפסת ומגיעה להרבה מעבר לגבר אחד, כך שהבסיס לכל החישובים שלך שגוי.
     2/3/12 09:39:

   תודה...אני שם לב שגם את מתמכרת לתהיות...:) 

   צטט: gamshefer 2012-03-02 09:26:41

   אוהבת אני את הדרך בה לוקח אתה לטיול במחוזות אחרים ומאפשר בתוך כך טיול בין תהיות לסימני שאלה...

    

     2/3/12 09:26:
   אוהבת אני את הדרך בה לוקח אתה לטיול במחוזות אחרים ומאפשר בתוך כך טיול בין תהיות לסימני שאלה...

   ארכיון

   פרופיל

   איקארוס
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין