כותרות TheMarker >
  ';

  אינטיליגנציה עסקית/ארגונית

  "גם למראה נושן יש רגע של הולדת" נתן אלתרמן

  ארכיון

  מנהיגות עסקית בעידן של מחאות - מנקודת מבט עסקית- מראות מהעולם- פוסט מספר 2 , דן אלון ואנוכי

  14 תגובות   יום שלישי, 13/3/12, 04:11

  למעשה אנו עומדים בפני אתגר מאוד מרתק, אתגר שעשוי להוביל למימוש עקרון "הטוב הכללי" אליו שואפת האנושות בהתפתחותה לאורך שנים.

  בוידיאו הראשון שאציג כאן, מציג ברי שוורץ את מצבינו האתי בכל מרחבי החיים.  כאשר המניעים והאינטרסים האישיים מניעים את העשייה האנושית תוך הזנחה כוללת של האחריות החברתית שלנו על ההווה והעתיד של החברה האנושית. הוא מציג כאן לפנינו שהיעדר אתיקה, מדכאת את החכמה הפרקטית. חכמה שבמצב אתי,  אמורה לנבוע באופן טבעי ולשחרר אותנו להיות במיטבינו ולדאוג למיטב בחברה האנושית.

   

  מצאנו לנכון, שזה המסד הלוגי ההכרחי להבין איכויות של ברות קיימא בהתנהגות של בודדים , קבוצות, צעירים כמבוגרים.

   

  ''

  אם כן, האתגר הוא תכנון, ניהול ובצוע ברי קיימא בכל מרחבי החיים, הנוטל על עצמו ואיתו את האחריות לספק 'טוב כללי' ליותר ויותר אנשים. זהו אתגר מורכב, הבנוי מנושאים ומושגים שונים, המתקיימים בשילוביות בין תחומית ענפה  וברבדים שונים, אשר ככל הנראה,  יצעיד את האנושות למקום חדש. האתגר כרוך  בזיהוי רגיש ומתמיד של עובדות מרכזיות עם התהוותם, בשרטוט המגמות ובהגדרת משמעויותיהן והשתמעותם. אנחנו נתמקד כאן בתפקידם המכונן של עסקים  והשפעתם האפשרית על  צרכנים ועל החברה בכלל. כפי שמלמד אותנו כאן ברי שוורץ , המיקוד להיות אתי באופן אותנטי במימד האישי, החברתי, העסקי, הארגוני, השיווקי וכמובן הייצורי.  

  לנו כחברה כה מורכבת , זהו אתגר קשה באופן מיוחד, עד שלא נתפס כאפשרי. להשיל ולוותר על כל האסטרטגיות המקצרות תהליכים, המעלימות עין ....ושימו לב המחאה החברתית המופלאה כשלה עד כה, בין השאר כי השתמשה פה ושם בשיטות ואסטרגיות של אבא ואמא שגדלו אותה- הממשלה והכנסת. וחס ושלום שלא אשמע, שאני נגד המחאה. נהפוך הוא , אני בעד וגם דן בעד. אך בדרכים חדשות ולמטרות ממוקדות המבטיחות שינוי מהותי. אנחנו לגמרי מבינים עד כמה זה קשה. וזה בסדר בדרך ליפול העיקר שנמשיך רק מחודדים לשינוי מהותי הן בדרך והן במטרות.

   

  השינוי הנדרש הוא רחב ועמוק. פוסט זה נכתב תחת החזון וההזמנה להתחיל בצעדים ראשונים לקראת ויפה שעה אחת קודם.

   

  כדי להבטיח את הדרך לעתיד טוב יותר עבור כל המשתתפים, ומנקודת מבט עסקית מוטל עלינו ללמוד לעומק ולרוחב מהי צריכה ברת קיימא? למה דווקא עכשיו? ומהי נקודת המבט העסקית המתבקשת?

  נפנה ראשית להבין מה זה ברות קיימא?

   

  ''
   

   

  רווחי יעילות ופיתוחים טכנולוגיים בלבד לא יספיקו, כדי להביא את הצריכה הגלובלית לאיכויות ברות קיימא, השינויים שידרשו יצמיחו אורח חיים כללי שונה ובתוך כך, אורח חיים צרכני חדש.

   

  לעסקים יש תפקיד מוביל עיקרי כמעט, בפיתוח ובטיפוח האיכויות הנדרשות בכל מישורי העשייה העסקית, ובכללם חדשנות, שיווק ותקשורת. לאור מצבם המדלדל של המשאבים בעולם, משברי הכלכלה, הפוליטיקה (הון-שלטון),  גידול האוכלסיה, הפערים הנפערים מיום ליום יותר ויותר, זעקות המעמד הבינוני בכל רחבי הגלובוס תוך כדי התחזקותו;  

   

  העסקים ידרשו לפתח הישגים חדשים. שיזמינו את העסקים לרכישת דפוסי עבודה שיתופיים עם כלל העובדים ועם הצרכנים. ממשלות ובעלי עניין ידרשו אף הם לא פחות, להיות ממוקדי השגת אורח חיים בר קיימא.

   

  המחאות החברתיות הפכו את הצרכנים לבררניים ומושכלים פי כמה בהחלטות הקנייה שלהם. ניתן אף לזהות מגמה של דור ה-Y בסגנון חדש ולא מוכר לחלוטין של אי קנייה כדפוס חיים.

  ממחקרים אנו למדים שהצרכנים מייחסים לעסקים תפקיד מכונן בהנגשת מוצרים ברי קיימא, בחינוכם של הצרכנים לרכישה ושימוש. שכך בעצם העסקים הרגילו אותם. הם הם אשר השפיעו על מודלי הצריכה הנוכחיים וכך כמעט מאז ומעולם.

   

  כיום, צרכנים אינם מוכנים לשלם עבור מוצרים ברי קיימא, בכסף רב,  זה תפקיד העסקים הן לפתח תמהילים המאפשרים קנייה במחירים מאפשרי צריכה. והן לסייע לצרכנים בפתוח תודעת קנייה חדשה.

   

  האתגר בפניו אנו עומדים, הוא יצירת דיאלוג בין עסקים וממשלות לפתוח פתרונות רלוונטיים. אף הקמעונאים, כמו הממשלות ובעלי העניין ידרשו להכיר בתפקידם ובאחריותם כשומרי סף של הסטנדרטים החדשים שהמצב המורכב ידרוש.

   

  הצורך המתהווה והאפשרי הוא  ליצור מודלים עסקיים חדשים שיביאו שגשוג מתמשך עבור רבים ולא כמו היום, שנועד למעטים.

  העיקרון שאמור להנחות את המודלים החדשים הוא שימוש מושכל במשאבי טבע, הטמעה מכבדת ומוקירה של  ההון חברתי ושל ההון הסביבתי, תוך התמקדות בחדשנות, המשלבת שימוש מושכל בכלכלה לא רק חומרית -המובילה  לצריכה מושכלת – פונקציונלית, עם מוטיבים רציונליים המניעים את ההתנהגות הצרכנית החדשה.

   

  ''

   

  נא להכיר,  ארגון עולמי, הפועל באירופה, ושמו WBCSD - World Business

  Council for Sustainable Development בועדה שהתארגנה - The Business Role Focus Area

  בשנת 2005 , התכנסה הועדה, בה היו חברים,  מנכ"לי החברות הבאות : adidas, BCSD

  Argentina, Coca-Cola, EDF, General Motors, Henkel,

  Interface, KPMG, Nokia, Pakistan State Oil, Philips, Procter

  & Gamble, PricewaterhouseCoopers, Sony, Teijin, Umicore

  and Weyerhaeuser

  אשר זיהו מראש את המגמה, ויצרו מניפסט שמטרותיו : לגייס ולצייד

  אנשי עסקים בכלים ובערכים לשיבטיחו את ההבנה וההכרה בתפקידם המתעצם של עסקים בחברה בת קיימא כמובילי העתיד בר הקיימא.

  כיום כבר יותר מברור שהחברות עם המוצרים והשירותים אשר נענים לאתגריה הדחופים של החברה בה הם מתקיימים הם אשר יובילו בהצלחה את העתיד הלא רחוק.

   


   סימנים ברורים מתהוים לנגד עינינו, כי סוגיות הצריכה הופכת להיות מיום ליום הדאגה המרכזית של עסקים.

  בתגובה לאתגרים אלה, אנו, המנהיגים העסקיים מחוייבים בלהט האחריות, לאותת לבעלי המניות שלנו את נכונותנו לנסח תשובות ופתרונות חדשניים.

  להלן קטעים מהמניפסט שהם חברו:

  "מובילי עסקים של העתיד יהיו אלה אשר עסקי הליבה שלהם יספקו מענה ישיר לאתגרים הגלובליים, שהחברה האנושית מתמודדת עימם ". קבוצה זו, ראתה שתפקידה להוות ציון דרך במסע עבור  כלל העסקים המבקשים להגדיר את תפקידם בחברה של מחר, כשחקנים משמעותיים....יוצרים שינוי מהותי פורץ דרך , ממש לעולם טוב יותר.:

  "תפקידינו כמובילי עסקים,  לעבוד בשיתוף פעולה עם לקוחותיו ובעלי העניין שלנו

  להגדיר, "מה הוא מוצר בר קיימא?" ו "מה הוא אורח חיים בר קיימא? "זיהוי התשובות

  יעזור לנו להשיג קיימות אחראית ולאורך זמן. כך נוכל להשאיר אחרינו מפנה חברתי וגם עסקי איתן ומשגשג.

  הצהרת כוונות בין החברות התורמות לעבודה זו  קובע כי העסקים כיום, נמצאים בתחילתו של מסע זה. אנו בטוחים כי העסקים יכולים וצריכים לספק ערך משמעותי בהתמודדות עולמית זו ....

  בדיוק כפי שעשינו התקדמות משמעותית בשיטות  ייצור ברי קיימא.....

  ברצוננו לברך את החברות שצברו כבר נסיון במשימה מורכבת זו והסכימו כל כך בקלות להוסיף לנו את התובנות שלהם וממצאי הניסיון שלהם.

  אנו רוצים גם להודות להם ולהביע הוקרה להם  על נקיטת עמדה מנהיגות אמיצה בהדגמת הדרך למסע זה.

  דרכם למדנו יחד והגענו להבנה המשותפת של מה הכוונה בבר קיימא.

   

  צריכת אחראית מבחינה עסקית. העולם שלנו עומד בפני עליית מחירי הדלק, בעיות קשות של רעב,עוני, מחסור במים, מחסור בקרקע לעיבוד, מחסור במשאבים טבעיים אחרים

  ... השאלה הגדולה עימה אנו מבקשים להתמודד היא מהי הצריכה האנושית כיום ? וכיצד

  אנו מתמודדים עימה נוכח המחסור והאתגרים ? כולנו כאחד מכירים בזה שמעולם לא היה דחוף יותר להמציא פתרונות ודרכים.....דפוסי הצריכה הגלובלית המתקיימים כיום, אינם ברי קיימא. בהתבסס על עובדות ומגמות, זה הופך ברור והכרחי ליצור יש מאין כללים ומבנים חדשים."

   

  להלן לקט של ציטוטים של חברי ועדה זו:

   

  Kirsi Sormunen, Vice President & Head

  of Environmental Activities, Nokia

  "המטרה שלנו, היא להוכיח כי חברי ה- WBCSD מבקשים להוביל באופן פרואקטיבי את ההתמודדות עם אתגרים גלובליים כגון: מחסור במשאבי אקלים, מחסור במים, שינוי עד אובדן המגוון הביולוגי וכמובן פערים חברתיים בלתי נסבלים,. הננו מבינים שללא התאמה אחראית לדרישות הצרכנים בעתיד לא נוכל להמשיך לשגשג. מי שיהיה בעתיד יותר אתי יהווה גורם מוביל בקהילה העסקית. מתוך הכרה במגמה זו, זו תהיה קוצר ראות וסיכון ממשי לכלל החברה האנושית ובתוכה הארגונים העסקיים. אנחנו מאמינים שבאחריות החברות העסקיות להצליח בטווחים הארוכים, מגמה זו צריכה להוביל את העשייה העסקית. חברות יכולות וצריכות אף להשפיע על ההתנהגות הצרכנית לקראת בחירות ברות קיימא לטובת כולם. וזאת הן באמצעות פתוח מוצרים מתאימים, הפצת מידע לצרכנים. נמצאנו למדים מניתוח מגמות העל שצריכה ברת קיימא, כלומר צריכה של מוצרים העומדים בסטנדרטים אתיים גבוהים וכוללים , הם, הם אשר יביאו הן את העסקים והן את כלל החברה האנושית לאיכויות חיים חדשות, ולצריכה מתמשכת שתביא תועלות לכל המשתתפים בחברה האנושית."

   

   

  C-A Weinberger, Corporate Senior Vice

  President and Global Chief Marketing

  Officer, Henkel :

  "תפקידם של העסקים ותפקידם של הצרכנים קשורים מהותית במונחים של שימוש בר קיימא במוצרי ברי קיימא.צרכנים בוחרים לקנות על בסיס המשלב מספר סיבות בו זמנית.

  סיבה אחת שתישאר לטווח ארוך, היא מוצרים הנוצרים כתוצאה מביצועיים איכותיים ומיטביים. מוצרים איכותיים אלו עונים בתהליך ייצורם והפקתם על קיימות ומביאים תוך כדי כך ערך מוסף עיקרי שהופך להיות חשוב יותר ויותר לצרכן. בנוסף לא די בהיותו של מוצר "ירוק" אלא הוא צריך להיות משלב פתרון חכם לצורך של הצרכן ובו בזמן כזה המספק אחריות ייצורית ושימושית ברת קיימא, הן במובני הצריכה גרידא והן במובן של איכות הסביבה, מרגע היווצרו עד אותו רגע סביר של התכלותו. לצורך זה עלינו לעבוד באופן צמוד עם הלקוחות שלנו, הן לגבי תהליכי הייצור על כל השתמעויותיו, והן לגבי הערך המוסף בר הקיימא שלהם, כך שגם יתאפשר תוך כדי שינויי התנהגותי של הצרכנים"

   

  Frank Henke, Vice President & Global

  Director, Social and Environmental

  Affairs, Adidas Group

  "לצורך ההתמודדות עם צריכה ברת קיימא נדרשת חשיבה חדשנית , מעבר לצפוי ומעבר לנתפס כיום.עיקרי הפעילות העסקית של חברות עסקיות יהיו מושפעים ממחסור במשאבים וממצבה המופחת של הסביבה. המטרה שלנו, היא לזהות נקודות מפגש והלימה בין הערכים שאנו מחוייבים להוביל, פעילות השיווק, פתוח וניהול מוצרים לבין פתרונות ברי קיימא סחירים. כשנצליח להרחיב את נקודת המבט שלנו לכל האספקטים והגורמים , למעשה ניצור מרחב אפשרויות חדשני לפתוח והתפתחות בשוק שלנו ובחברה האנושית אותה אנו משרתים."

   

   

   

  Dr. Peter White, Director of Global

  Sustainability, Procter & Gamble

  "עלינו לחבר ייצור בר קיימא עם צרכנות ברת קיימא. משמעות הדבר היא, שעלינו להבין את דפוסי הצריכה בהווה ובעתיד, ולרתום את החדשנות שלנו, ליכולות שלנו ולכוונות שלנו ליצור מוצרים, שירותים  ברי קיימא תוך נטילת אחריות ומחוייבות לתמוך, ליזום ולפתח שינוי ההתנהגות והצרכנית. הננו מחוייבים ללמוד ולפתח זיהוי הזדמנויות בהן ערך בר קיימא מתקיים, בהן ניתן לייצר עבור הצרכנים ועבור החברה הכללית מענים מדוייקים יותר"

   

   

   

   

  Hidemi Tomita, General Manager,

  Corporate Social Responsibility

  Department, Sony Corporation

   

  "החדשנות הטכנולוגית   קפיצת דרך מטאורית כמעט, במאה ה-20. כעת אנו פוגשים מערכת חדשה מקומית וגלובלית. אתגרים המחייבים אותנו לעבוד צמוד ובאופן קבוע עם הצרכנים שלנו, יחד עימם להגדיר מחדש את הערך שאנו מציעים להם, כדי להגידר מחדש ולחדד את ערכי החברה העסקית שלנו, את חזונה בר הקיימא,כדי שנוכל להמשיך לשגשג כעסקים המובילים את החברה האנושית לקפיצת מדרגה משמעותית ומשגשגת."

   

  Dr. Andrew Griffiths, Director EHS

  Europe, Umicore

   

  "אני רואה חשיבות רבה שעסקים ישתתפו באופן פעיל ויוצר בדיון על על ברות קיימא. העסקים תפקידם לסייע למצוא איזון מיטבי בין רגולציה עצמית, מנגנוני השוק מצד אחד, ומצד השני ובו זמנית פתוח החקיקה ויצירה של משחק שוק יזמי הוגן."

   

   

   

  Cassie Phillips, Vice President,

  Sustainable Forests and Products,

  Weyerhaeuser

  "תפקידם של העסקים היא להבטיח שווקים שעובדים כראוי. אנחנו קוראים בזה לפעולה מתוך אחריות כוללת ליצור שווקים עובדים המבוססים על צריכה ברת קיימא"

   

   

   קוראים יקרים

  נשמח לשמוע מכם על נסיונות קטנים כגדולים כאן אצלינו בישראל

  על הנסיונות ליצור תשתיות אתיות, תשתיות של הוגנות, תשתיות לברות קיימא.

  ותודה מראש

  דן ושרה

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (14)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     28/3/12 04:27:
   *מעניין מאוד תודה לך
     24/3/12 13:08:
   פוסט מצוין. תודה שהסבת את תשומת לבי שרה...
     21/3/12 10:09:

   כשחושבים טוב, בוראים טוב...

   מאצילים.

   זה זמן חלף מאז ביקורי האחרון.

   קבלי ממני ברכה של שפע והצלחה.

   חג פסח שמח.

   .

   קופצים לביקור בפרדס חנה - כרכור,

   אמנים במושבה.

   .

     20/3/12 09:32:
   שה רוצה לפרסם ת המאמרים אצלי? שלחי ל - neto@hashavim.co.il ,תודה יהודית
     19/3/12 07:28:
   בהחלט מעניין ומרתק לקרא..*
     16/3/12 12:36:
   מעניין מגוון ושומר על עירנות הקורא - בהחלט מאמר בר קיימא. באופן אישי לגמרי אני חושבת שרק מהפך בין החמדנות (GREED ) לאחריות בבסיס הפעילות האנושית יכול אולי להציל את העולם כמו שאנחנו מכירים אותו. במקום החמדנות של עסקים גדולים, להדריך את צמיחתם של עסקים קטנים. זהו ביטוי לאחריות לאומית וטייקונית. במקום ששטראוס, מי שקנתה את יד מרדכי תקבל את הזיכיון הבלעדי ליבוא דבש, מספר רב של עסקים יוכלו להתמודד בשוק הזה (הדבש) יכול להיות ביטוי נפלא של אחריות במקום חמדנות.זוהי רק דוגמה, החמדנות בנושא הגז, החמדנות אפילו בהשתלטות על הסמל הישראלי לאולימפידה. קצת אחריות ואנחנו על דרך המלך
     16/3/12 07:47:
   הי שרה, שני המאמרים שכתבתם בעניין מרתקים. אציין שבמשרד התמ"ת יש ממונה לנושא פיתוח בר קיימא המייצג אותנו ביחד עם נציגים נוספים לנושא ממשרדי ממשלה אחרים. גם בסין התחילו לשלב פיתוח בר קיימא בכל תוכנית, אולם יקח עוד זמן רב עד שנתחיל לראות את השינוי בשטח.
   בארץ מחאות לא יעזרו, לדבר לקירות ולהכנע לדתיים.
     13/3/12 18:08:

   שרה יקרה

   השיר החמוד  "אני  ואתה נשנה  את העולם".. של אריק, בוודאי חביב גם עלייך

   שימי לב  שאפילו "דני האדום" התברגן ,וההיפים של  שנות השישים שנשארו בחיים

   מתייחסים לימי הנעורים שלהם,ממרומי הבורגנות הנוכחיים ..בחיוך

   כל החברות שמתהדרות במדיניות "ירוקה".. מתכוונים למדיניות שיווק,כחדירה לשוק

   המלצתי לך:  תגדירי לעצמך תבחינים לזיהוי מס שפתיים, ולפעילות "נגד הזרם" למטרות המוצהרות

   תמדדי  את  המצהירים לפי  התבחינים (קריטריון ) שלך 

   מה  שאת  יכולה למדוד ... עמו  תוכלי  להתמודד..........

   שמעון

   http://cafe.themarker.com/image/2316100/


     13/3/12 15:15:
   מרתק,,
     13/3/12 14:20:
   (נראה לי מעניין ומרתק. לא יכולה לקרוא עכשיו..אקרא אחר כך)********
     13/3/12 14:04:

   צטט: לואיס קרול 2012-03-13 13:33:37

   אני חושש שהחיים  יותר  ציניים  מהמילים

   כל החברות הן מונעות אינטרסים

   הסיסמאות הן הצד החזותיי  היפה  של  המוצר

   הצד  האמיתי  הוא  האינטרס הריווחי

   לכל דבר יש שתי  סיבות : זו שעוברת מסך..וזו  האמיתית ....

   אם נסתכל בשטר הדולר ,הצד  השני של  הירוק  היפה, הוא  הצד  השחור ...ולא  במקרה....

   כבר בעבר  הנציבים הרומאים שיצאו לפרובינציות לקחו עימם כדי  יין  מלאים

   וחזרו עם כדי זהב  וכסף... כי גם מנהלי החברות "הירוקות" למדו איך לנהל...

   כלל  אצבע  פשוט: מה הלקוח (בקצה ) חושב על החברה מהפגישה והחוויה  המשותפת..

   נותן את הכיוון  האמיתי.כמה איכפת למנהל מאיש החברה במימשק הקצה.."החוצץ האנושי הסופי"

   הוא מדד  עזר להבנת   יחס [סיסמאות/כוונות]  

   חברת 3M  היא נקודת פתיחה

   שמעון

    

    

   שמעון אני לגמרי מבינה אותך, אתה לא יכול להאמין שניתן לבנות עולם אחר, המושתת על עקרונות אחרים. 

   אני מאמינה בי ובך שנוכל לעשות זאת

   ויותר מזה שאנו מחוייבים לעשות זאת.

   צריך המון אורך רוח, חזון והכי המון אמונה

   וזה יקרה.

   כל מה שאתה מתאר נכון, הוא תאור המצוי...העולם התחיל לצעוד לכיוון הרצוי והראוי.

   וכמו תינוק שלומד ללכת זה יקח זמן ויהיו עוד המון נפילות

   רק לא להתייאש

   אפשר לבכות לרגע והעיקר להמשיך!

   תודה רבה לך!

   http://cafe.themarker.com/image/2309359/

    

    

     13/3/12 13:33:

   אני חושש שהחיים  יותר  ציניים  מהמילים

   כל החברות הן מונעות אינטרסים

   הסיסמאות הן הצד החזותיי  היפה  של  המוצר

   הצד  האמיתי  הוא  האינטרס הריווחי

   לכל דבר יש שתי  סיבות : זו שעוברת מסך..וזו  האמיתית ....

   אם נסתכל בשטר הדולר ,הצד  השני של  הירוק  היפה, הוא  הצד  השחור ...ולא  במקרה....

   כבר בעבר  הנציבים הרומאים שיצאו לפרובינציות לקחו עימם כדי  יין  מלאים

   וחזרו עם כדי זהב  וכסף... כי גם מנהלי החברות "הירוקות" למדו איך לנהל...

   כלל  אצבע  פשוט: מה הלקוח (בקצה ) חושב על החברה מהפגישה והחוויה  המשותפת..

   נותן את הכיוון  האמיתי.כמה איכפת למנהל מאיש החברה במימשק הקצה.."החוצץ האנושי הסופי"

   הוא מדד  עזר להבנת   יחס [סיסמאות/כוונות]  

   חברת 3M  היא נקודת פתיחה

   שמעון

   http://cafe.themarker.com/image/2309359/

    

     13/3/12 13:13:
   פוסט מעולה!

   פרופיל

   שרה בכור
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   שרה בכור

   אינטליגנציה עסקית

   אינטליגנציה עסקית/אירגונית