כותרות TheMarker >
  ';
  0

  ילד עשיר, ילד עני...

  0 תגובות   יום שלישי, 13/3/12, 16:50


  קביעת סכום המזונות של ילדים – הינה מלאכה לא פשוטה.
  לבתי המשפט מביא כל הורה את טענותיו: האחד יראה כי המשפחה ניהלה אורח חיים צנוע, והשני יראה כי חיו חיי מותרות.  זו דרכו של עולם, והשופטים הם שצריכים לקבוע מה באמת היה באותו הבית.
  אז איך באמת קובעים מה סכום המזונות של הילדים?
  המזונות נחלקים לשניים: "מזונות בסיסיים" ו"צרכים מיוחדים" .שני הרכיבים גם יחד מרכיבים את "המזונות". ההבדל ביניהם הוא, שהמזונות הבסיסיים  נועדו לצרכים הכרחיים (אשר חלים על האב בשלמות עד שהילדים בני 15), ואילו החיוב במזונות בגין צרכים מיוחדים גמיש יותר מבחינת מה הוא כולל בתוכו וגם מבחינת האופן שבו שני ההורים מתחלקים בהוצאה.
  בעבר, רווחה הגישה כי: "לכל ילד יש רק פה אחד ואין הוא יכול לאכול אלא בו". לכן, ההבדלים בין מזונות ילדים שגדלו בבית ובסביבה עשירה לבין ילדים מבתים פשוטים יותר, היו  זניחים.
  כיום, מקובלת בבתי המשפט הגישה, כי הצרכים של ילדי עניים אינם כמו של ילדי עשירים. אך בעוד שעד לאחרונה הדבר בא לידי ביטוי רק בצרכים המיוחדים (כלומר מעבר למזונות הבסיסיים), הרי שכיום גם מזונות הבסיסיים של הילדים, מתחשבים באפשרויות הכספיות של שני ההורים.
  כך למשל, השופט מרכוס מבית המשפט למשפחה בירושלים, ראה בהוצאות חוגים ופלפונים של הילדים, כצרכים מקובלים וסבירים לילדים בני המעמד הסוציו-אקונומי בינוני-גבוה והכליל אותם בגדר המזונות הבסיסיים.
  החידוש בפה"ד, שנהוג היה עד כה לראות בחוגים ופלפונים כצרכים שהם מעבר לצרכים ההכרחיים (מה שקרוי "הוצאות מיוחדות") , אך פה"ד השופט מאפשר החדרת הוצאות אלה (ואולי גם אחרות), למזונות הבסיסיים של ילדי עשירים.
  באותו פ"ד אגב, השופט מרכוס דחה את וטענת האב לשלם מזונות
  בסך 5,000 ₪  ל – 3 הילדים בנימוק כי: "סכומי המזונות המוצעים ע"י האיש מגוכחים: סכום זה אינו עולה אפילו כדי ההוצאות ההכרחיות של הקטינים ומתאים לאבות ברמת הכנסות נמוכה בהרבה מזו של האיש".
  אז בדומה למה שקרה בזעקה החברתית של הקיץ האחרון, גם במזונות ילדים בישראל של שנת 2012  הפערים בין ילדי עשירים לילדי עניים כבר אינם זניחים, וכשמדובר במשפחה בעלת אמצעים – סכום המזונות של הילדים יהיה גבוה הרבה יותר.
  ואיך נדע אם מדובר במשפחה בעלת אמצעים ? על כך לומד בימ"ש מהרבה פרמטרים כמו: נסיעות לחו"ל, נופש בצימרים, העסקת מטפלת או עוזרת בית, יותר מרכב אחד למשפחה, שווי של הרכב, החזקת רכב מהעבודה, החנויות בהן קונה המשפחה,  כל אלה ועוד, מעידים על רמת החיים האמיתית של המשפחה.
  בימ"ש בוחנים האם יש פער בין רמת ההוצאות של המשפחה, לבין מקורות הכנסתה. ואם יש פער כזה, יבדוק בימ"ש מניין הכסף מגיע. אם לדוגמא, המשפחה מקבלת מתנות מהוריהם אשר מממנים את הגן הפרטי של הנכדים, נסיעות לחו"ל או רכישת ריהוט הרי שמדובר ברמת חיים גבוהה אפילו אם לא באה מכיסם של בני הזוג . כך גם אם החברה של אחד מבני הזוג מממנת הוצאות רכב, או פלפון. כלומר, גם אם רמת החיים הגבוהה נתמכת וממומנת ע"י גורמים שלישיים - רמת החיים הגבוהה של המשפחה היא עובדה.
  אחרי שנבדקה רמת החיים של המשפחה, צריך לבדוק גם את אופי ההתנהלות של בני הזוג. והכוונה – האם נהגו חסכנות או פזרנות.
  אך כאן, צריך להיזהר: בן זוג שיטען: "במשפחתנו נהגנו בחסכנות" – בימ"ש רשאי לבדוק האם "החסכנות" הייתה מתוך בחירה חופשית של שני בני הזוג או שאולי בן זוג אחד כפה על השני את קמצנותו......  אם זה המצב, ולמרות שאפשר היה לחיות ברווחה , נמנעו מהילדים צרכיהם (שכאמור הם נרחבים יותר לילדי עשירים) סביר להניח שהשופטים לא היו סלחניים ויקבעו מזונות לילדים לפי מה שראוי היה שיהיה !

  היקף הזמן שהילדים מבלים אצל כל אחד מההורים אף הוא גורם רלוונטי ביותר לקביעת סכום מזונותיהם.
  כשאחד מההורים אינו יכול להתראות יותר עם הקטינים, יש להתחשב בכך בקביעת המזונות. השופט מרכוס באותו פסק דין  שציינתי – קבע,  שהאם זכאית לתוספת למזונות לשם מימון הוצאות עוזרת-בית.

  שאלה נוספת היא, האם יש להוכיח בפועל את צרכיהם הנרחבים של ילדי עשירים בכדי לחייב בסכום מזונות גבוה ?  התשובה היא חד משמעית: לא.
  רכיב ההכנסות של המשפחה הוא הגורם המרכזי והמכריע בקביעת סכום המזונות של הילדים.
  התוצאה היא – שילדים שנולדים למשפחה עשירה זכאים למזונות גבוהים יותר.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   גישור משפחתי ויעוץ משפטי

   גישור משפחתי: ידועים בציבור, משפחה חדשה, הסכם ממון, הסכמי גירושין, נישואים אזרחיים, משמורת,הסדרי ראיה, טיפול זוגי ועוד. יעוץ , יחס אישי ואוהד, ליווי לאורך התהליך על ידי הדרה מטר מגשרת ועורכת דין מוסמכת.
   054-474-5085 | matarhadara@walla.co.il